Schandaal in Frankrijk V ereenvoudiging studietoelagesysteem Duitse guerrilla's doen boekje open F5 stopt reizen buitenplaneten „TOERISTEN OP GROTE SCHAAL BEDROGEN' Supersonische vliegtuigen gevaarlijk voor mensheid? Gezin verbrand Collegegelden omhoog Ontvoeringsplannen ien I "DINSDAG 25 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT BIDONVILLE - In een Bi- donville langs de Seine bij Ville Neuve-le-Roi in het de partement van de Val de Marne is een gezin van va der, moeder en drie kinderen in de vlammen omgekomen. Alle vijf Portugese immi granten. De brand brak te gen middernacht uit en ver spreidde zich zo snel dat er geen blussen meer aan te pas kwam. Een uur later vond de brandweer vijf ver koolde lijken. „Bidonvillès" zijn een schan daal van Frankrijk. De meeste Portugezen komen il legaal de grens over. De jon geren worden voor het leger van 200.000 man gemiddeld 3,5 jaar onder de wapenen geroepen en mogen na het 16e jaar het land niet legaal verlaten. Na afloop van de militaire diensttijd kan het verscheidene jaren duren voor een jonge Portugees een paspoort krijgt om naar het buitenland te gaan. Wat dus over de gréns komt om in Frankrijk werk te zoeken, is straatarm en bovendien moet het weinig overge spaarde geld vaak betaald worden aan een passeur, die de Portugezen langs slinkse wegen klandestien over de grens brengt. De enige mo gelijkheid om onderdak te vinden is naar een „Bidon- ville" te gaan, bijvoorbeeld bij Marseille, Lyon of Parijs, en daar van blik en planken een keet te timmeren. Van zulke lieden wonen er in Frankrijk 60.000. In 1970 heeft minister-president Chaban-Delmas een van de ..Bidonvilles" in Nanterre bij Parijs bezocht en was zo on der de indruk, dat hij vol gens de verslaggevers, tra nen in zijn ogen had vanwe ge de misère die hij had ge zien. Hij beloofde dat in 1972 alle „Bidonvilles" zouden zijn opgeruimd. Dat kan al leen wanneer voor de daklo zen goedkope woningen wor den gebouwd, maar aange zien dat niet eens in voldoen de aantal gebeurt voor de Franse arbeiders, kan men wel nagaan wat van die be lofte voor de buitenlandse arbeiders terechtkomt. De stroom van immigranten houdt aan. Alleen in 1970 zijn ongeveer 80.000 Portugezen Frankrijk binnengekomen. IWfc |gi ïfnFIflT 1* 5 Gasten van het Fontainebleau Hotel in het Amerikaanse Miami Beach keken verbaasd op, toen de keurig bijgehouden rozentuin bij het hotel plotseling in een kerkhof veranderd leek te zijn. Tussen struiken en gazons stond een aantal grafstenen opgesteld, ter gelegenheid van een conferentie van de American Monument Association die in het hotel gehouden werd. Enkele hotelgasten protesteerden tegen de sfeer die grafstenenmakers hadden geschapen. Jn de cockpit van een Fokker F- 28 zitten v.l.n.r. prins Bernhard, Martin Kruyf vlieger Martin Air) en A. P. Moll (chef-invlie- ger Fokker). Over enkele weken zal de nieuwe Fellowship wor- den overgedragen die voor de 1 regering bestemd is en ook aan 1 het Koninklijk Huis ter beschik- king gesteld wordt. Prins Bern-j hard en vaste piloot Holswilder worden bij Fokker opgeleid. Zij kunnen wel vliegen met de F-28. maar moeten toch de „type-be voegdheid" voor het vliegtuig behalen. Canadees begroef schat in Normandië CH ARTIER VILLE (AP) Do nald Morrison, Canadees doua- neambtenaar, maakt zich zor gen over een schat die hij 28 jaar geleden in Normandië heeft begraven. Samen met een vriend begroef hij onder meer zilveren kunstvoorwerpen ten dele afkomstig uit kerken ter waarde van 150.000 dollar. Morrison vond de voonyerpen in een achtergelaten Duitse leger truck. Met zijn vriend sprak hij af niet over de schat te praten. Toen hij er laatst terugkwam zag hij dat op de plaats waar hij zijn schat begraven had, nu een groot verkeersplein ligt. Hij is er echter zeker van dat de Franse autoriteiten zullen hel pen bij het opsporen. (Van onze correspondent) BONN Een lid van een groep Westduitse stedelijke guerrilla's, waarop de politie nu al twee jaar jacht maakt, heeft een brie.f geschreven aan een West- duifs persbureau, waarin hij schrijft dat de revolutionaire strijd pas in zijn beginstadium is. De brief begint met een ci taat uit een boek met instruc ties voor Latijns-Amerikaanse renhuizen in Frankfurt. De brandstichtingen waren een pro test tegen de ultramaterialisti- sche maatschappij en haar on verschilligheid ten aanzien van de slachtoffers van de oorlog in Vietnam. De guerrilla's staan be kend als de „Baader-Mein- hoff'groep. Baaders voor naamste partner is de 37-jarige Ulrike Meinhoff, voorheen land die terechtstaat in DUssel- dorf, heeft gezegd dat de mees te sympathisanten van de groep uit de middenstand komen. Hij heeft verder beweerd dat prof. Brügckner, hoogleraar in de psychologie aan de universiteit van Hannover, de guerrilla's heeft geholpen. De hoogleraar is geschorst hangende een onder zoek naar deze beweringen. revolutionairen: „De politie zal 'isjes 'nh®t 'and in het duister blijven tasten tot- Baadar schnJ" datd' autorite,ten 1 en de pers duidelijk niets afwe ten over de omvang van de or ganisatie, haar wapensterkte en haar taktieken. Ieder woord dat over guerrilla's is geschreven is onjuist en heeft ten doel een wig te drijven tussen de groep en haar sympathisanten. der bekendste politieke journa- Volgens Ruhland heeft de groep december 1970 plannen gehad blijven dat de autoriteiten van een mili taire in een politieke positie worden gedwongen". De schrijver van de brief, die zich zelf met een vingerafdruk iden tificeert, is Andreas Baader, die uit de gevangenis ontsnapte waar hij een traf uitzat we- Een van de veronderstelde leden gens brandstichting in twee wa- van de groep, Karl-Heinz Ruh- om bondskanselier Brandt te ontvoeren tijdens een van zijn dagelijkse wandelingen in de omgeving van zijn woning in Bonn. De bedoeling was om hem als gijzelaar vast te hou den in een eenzame woning van een radioverslaggever in de Eif fel en hem in te ruilen tegen de vrijlating van alle groepsleden die in de gevangenis zaten. Opi Per Jumbo over de Pool .^jSCHIPHOL (ANP) - Chef-vlie- ring Eer H. Nagano van Japan Air ma. L'nes. die 12 jaar geleden als i eerste Japanse gezagvoerder een DC—8 over de Pool naar Amsterdam bracht, heeft giste- ïllUren ook de eerste Boeing 747 act^',van de JaPanse maatschappij an, j r.op Schiphol neergezet. Het be- c Z#T "trof slechts een verkennings- in (i vlucht. De vaste dienst per jum- opt*'i'b° za' b'i bet ingaan van de zo- Krfwmerdienst op 1 april worden ge- Vt p .opend. i^ff^L za' dan de enige maatschap- 'teitv P'ï ziïn. die een Jumbo-dienst PU tussen Tokio en Amsterdam indi' over de Noordpool zal uitvoe- ofl ren. Schiphol is een tussenhaven er()i op de lijn naar Parijs en dit I J houdt in, dat men na 1 april d driemaal per week in een jum bo van Schiphol naar Parijs zal 1 kunnen vliegen. De Franse president Georges Pompidou veegt zijn pak schoon, nadat hij tijdens zijn bezoek aan de voormalige kolonie Niger getroffen werd door een tomaat die werd gegooid door een jongeman. Rechts naast Pompidou in de witte Cadillac de president van Niger, Hama- ni Diori. Pompidou is de eerste Franse president die Niger bezoekt sinds het twaalf jaar geleden onafhankelijk werd. Ministers Geen paniek na onderzoek ogen van automobilisten DEN HAAG (ANP) De resulta ten van het onderzoek naar het gezichtsvermogen van rijbewijs houders leveren geen aanwijzin gen van zodanig belang op, dat op grond daarvan bepaalde maatregelen ter bevordering van de verkeersveiligheid zou den moeten worden genomen. De ministers Drees (Verkeer en Waterstaat) en Stuyt (Volksge zondheid) hebben dit meege deeld in antwoord op vragen van het Kamerlid Baruch (DS'70). Het Kamerlid stelde vragen naar aanleiding van een recent onderzoek waarbij vast kwam te staan dat bij veel au tomobilisten het gezichtsvermo gen onvoldoende zou zijn. Het onderzoek werd gehouden door de stichting „Oog en Bril". DEN HAAG Al vanaf augustus aanstaande wordt het systeem voor toekenning van rijksstudie toelagen een stuk eenvoudiger, wanneer het parlement akkoord gaat met het wetsontwerp ver hoging collegegeld dat minister De Brauw vandaag heeft be kendgemaakt. D,e regering wil de ingewikkelde regeling van kinderbijslag en kinderaftrek voor studerende kinderen in zijn huidige vorm afschaffen, als eerste stap op weg naar een nieuw systeem van studiefinan ciering. Enkele andere punten uit het wetsontwerp: Het collegegeld gaat van 200 naar 1000 gulden per jaar Het inschrijfgeld wordt ver hoogd van 10 naar 100 gulden Beursstudenten krijgen de col legegeldverhoging volledig in hun toelage vergoed Studenten die vanwege eigen of ouderlijk inkomen thans net niet een toelage hebben, krijgen vanaf augustus wel een toelage om de extra studiekosten ten gevolge van het hogere college geld op te vangen Ook student-assistenten en vijf de- en ouderejaars studenten moeten collegegeld gaan betalen De korting wanneer meerdere kinderen uit hetzelfde gezin stu deren, vervalt De korting op collegegeld voor studenten die slechts enkele uren per week een hoorcollege volgen, blijft gehandhaafd. HOUSTON (Reuter) - Het Amerikaanse bu reau voor ruimtevaart heeft het plan voor on bemande reizen naar de buitenplaneten la ten vallen en ook het plan voor de bouw van een grote kernraket, die misschien eens zou worden gebruikt om mensen naar Mars te brengen. Voor het ko mende begrotingsjaar Is ruim 11 miljard gul den voor de ruimte vaart uitgetrokken of ongeveer drie miljard gulden meer dan het vorige jaar. De onbemande reizen naar planeten als Jupi ter, Saturnus, Uranus, Neptunus en Pluto zou- den in 1976 beginnen. en ingewikkelde reis Er zou gebruik worden naar Jupiter en mis- gemaakt van een gun- schien Saturnus. stige stand van deze De hoogste voorrong planeten, die zich pas over bijna twee eeu wen opnieuw zou voor doen. In plaats van dit plan overweegt de NASA een minder kostbare wordt gegeven aan het plan voor een ruimte taxi, een voertuig dat meer dan eens kan worden gebruikt voor het vervoer van men sen en kunstmanen in de ruimte. De NASA gaat zich het komende Jaar ook be zighouden met de bouw van een stille straalmotor en met het ontwerpen van een vliegtuig dat weinig ruimte nodig heeft om op te stijgen en te lan den. Duitser biedt nier te koop voor 1 miljoen DEN HAAG (ANP) Een 31-ja- rige Duitse cutterbaas die al vijftien Jaar in Nederland woont, wil voor 1 miljoen één van zijn nieren afstaan. De Duitser, getrouwd en twee kin deren, wil van het geld stil gaan leven in een mooie omgeving. „Mijn aanbod heeft niets te ma ken met menslievendheid", zo heeft hij tegenover een Duits persbureau verklaard. Volgens ziin zeggen is hij kerngezond. De Duitser is van plan een dezer dagen naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden te gaan om daar zijn bloedgroep en weefsel- kenmerken te laten vastleggen voor eventuele belangstellenden. Inktgooister voor rechter BPUSSF.L (ANP) - Mnrle Louise Kwiatkowskl, alias Karen Coo per, die zaterdag een plastic zak je met Inkt naar premier Heath gooide, zal waarschllnlllk mor gen voor de Raadkamer te Brussel moeten verschijnen. De Raadkamer kan kiezen uit drie beslissingen: de 31-jarige vrouw in vrijheid stellen, haar zaak naar de correctionele rechtbank verwijzen en haar aanhoudingsbevel verlengen. De vrouw loopt kans een gevange nisstraf, variërend van twee maanden tot drie jaar te krij gen wegens belediging van een regeringsleider. Vrij moorden op Zanzibar (Van onze correspondent) DAR-ES-SALAAM Inwoners van Zanzibar die In de toekomst mensen op hun eilanden aan treffen, waarvan ze geloven dat ze plannen hebben om de rege ring omver te werpen, zullen krachtens een binnenkort aan te nemen verordening het recht hebben om hen te doden. Dit heeft Sheik Abeid Karume, de heerser van Zanzibar, zondag avond meegedeeld tijdens een massabijeenkomst. Pater Philpl Berrigan verlaat hier de Dauphin County gevangenis van Harrison in de Verenigde Staten op weg naar een rechtzitting waar hij met zes andere verdachten moet terecht staan op verdenking van een complot om een bom te stelen. Ex-reislnireau-ein ployé: UTRECHT (ANP) - De massa- toerist wordt op grote schaal bedrogen. Als hij een vakantie reis boekt bestelt hij een artikel De Russische dichter Jevgeny Jevtoesjenko maakt een reis van vijf weken door de Verenigde Staten en draagt hier eigen werk voor in het Rider College in Trenton. De dichter deelde mee, dat hij dit jaar met het schrijven van gedichten zou stoppen en zou overstappen op proza. dat hij nog niet gezien heeft, dat hij vooruit moet betalen en wuarvan hij moet afwachten of hij het bestelde krijgt. De heer P. Hemmlnga, die de afgelopen elf jaar bij zes reisbureaus heeft gewerkt tevens auteur van het boek „Klimaat-souteneurs" zegt dit in een interview In Ruim Zicht van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Hij stélt daarin, dat de toerist wordt "gemanipuleerd". Deze stelling staaft hij onder meer met een verkoopinstructie, waarin met hoofdletters staat dat de gasten pas ter plaatse moeten worden ingelicht over het feit dat hot hotel waarvoor ze hebben geboekt tengevolge van vertragingen bij de bouw nog niet open is. Volgens do heer Hemminga wordt veel ellende veroorzaakt door „overboeking". Hij stelt dat alle reisorganisatoren 10 15 pro cent meer mensen voor een reis of hotél boeken dan ze er kun nen plaatsen. „Men rekent evenveel annuleringen. De daar voor geïnde annuleringskosten zijn extra winst voor de touro perator. Als het een keer fout loopt is de klant de dupe". Ook de rente op de vooruitbetaalde relssom is volgens de heer Hemminga extra winst. „Een schandelijke misfleldlng" noemt hij de suggestie van de gega randeerde vakanties. Het garan tiefonds van de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reis bureaus biedt geen enkele kwa liteitsgarantie, aldus de heer Hemminga, "Mep krijgt alleen geld terug of een andere reis als een bureau failliet gaat". STRAATSBURG (ANP) De assemblee van de Raad van Europa Is het toneel ge worden van felle strijd tussen de voor- en tegenstanders van de Concorde, het Frans-Engelse supersonisch verkeersvlieg tuig waarmee president Pompidou naar de Azoren is gevlogen voor zijn ontmoeting met president Nixon. De commissie voor Sociale Zaken en Volks gezondheid meent dat supersonische passa- giersvluchten niet behoren te worden toe gestaan voordat een diepgaand onderzoek naar de gevolgen van dergelijke vluchten voor het leefmilieu en de gezondheid der passagiers is voltooid. De commissie voor economische zaken daar entegen acht voltooiing van het Concorde- projcct van essentieel belang voor not handhaven van een moderne Europese vliegtuigindustrie. Zij meent dat thans moet worden beslist dat het toestel in serie zal worden gebouwd, en dat het vanaf be gin 1974 op de transatlantische routes kan worden ingezet. De tegenstanders van supersonische vluchten baseren hun mening op de vrees van ge leerden, dat waterdamp en andere ver- brandingsprodukten het stralingsevenwlcht in de atmosfeer zullen wijzigen, zodat een temperatuursverandering ontstaat die het klimaat kan beïnvloeden. Er bestaat nog geen zekerheid dot het voort durend blootgesteld zijn aan de knallen waarmee het doorbreken van de geluids barrière pepou <1 gjinr geen schadelijke in vloed op het menselijk organisme zal heb ben. De regeringen van Zweden, Noorwegen en Denemarken hebben al te kennen gegeven dat zij voornemens zijn supersone vluchten boven hun gehele grondgebied te verbie den. Zwitserland heeft een dergelijk ver bod al afgekondigd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7