Veel onbehagen over de zin van studeren Donderdag LEIDSE BAAN beslissing NU OF NEE? Studentendekaan mr. Rvan Duinen In wiens dienst komen de loon trekkende studenten te staan DINSDAG 25 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van een onzer verslaggevers Den Haag Geen enkel project als de aanleg van een weg kan zoveel tongen in beweging bren gen. Nergens zullen ook de voor- en tegenstanders zo scherp tegenover elkaar staan. De belangen voor de bereik baarheid van bepaalde steden of gebieden zijn vaak lijnrecht in strijd met de waarde van biolo gische structuren, zodat het geen wonder is dat de pro's en contra's tot de laatste adem van beide partijen over en weer worden gesmeten. Zo ook bij de plannen voor de aanleg van de Leidse Baan, Verbindingsweg tussen Den Haag en Leiden, waar Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland als voorstander en de Werk groep Milieubeheer van de Rijks universiteit te Leiden als de felste tegenstander elkaar al lange tijd in de haren zitten. Nu aan de vooravond van de dag (27 januari) waarop de Provin ciale Staten van Zuid-Holland hun beslissing moeten nemen, kan het nuttig zijn nog eens op een rijtje te zien wat er nu voor en wat er nu tegen deze „du bieuze" wegverbinding getuigt. Al in het begin van de jaren zestig werd deze Leidse Baan Provinciale weg 16 bis aan het wegenplan van de provincie toegevoegd, maar de concrete plannen werden pas op 10 mei 1967 aan de 'Rijksplanologische Dienst overgelegd, die namens de minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening meedeelde dat er tegen de aan leg van deze weg geen bezwa ren gemaakt zouden worden. Ook van de kant van de gemeen ten Leidschendam, Voorschoten, Wassenaar en Leiden bleken geen bezwaren te bestaan tegen de onteigeningen, die met de aanleg van de Leidse Baan ge paard zouden gaan. Het was de bedoeling om de wegverbinding voor 1975 voltooid te hebben, waarvoor reeds in 1970 begon nen werd met verschillende werkzaamheden. Terwijl de plannen voor de Leidse Baan langzaamaan concreter werden, had het college van Ge deputeerde Staten een strijd te voeren met tal van milieu be schermingsorganisaties en werk groepen, die toen sterk ageerden gen de aanleg/uitbreiding van twee andere wegen: de nieuwe provinciale weg I door de dui nen van Den Haag naar Kat wijk, en de verbreding van rijksweg 44, de oude Rijks straatweg, die de gemeente Wassenaar doorkruist. Bij de discussie over deze plan nen, die niet door zouden gaan, werd ook door de tegenstanders erkend dat de Leidse Baan van belang was voor een goede af wikkeling van het verkeer in dat de nadelige gevolgen van de Leidse Baan voor de natuur niet in verhouding stonden ten op zichte van die, welke door de andere plannen zouden worden teweeg gebracht. Polemiek Op grond van deze gang van za ken was door de provincie geen al te sterke oppositie verwacht bij het openbaar maken van de plannen voor de provinciale weg 16 bis. Deze verwachting werd bewaarheid, althans aanvanke lijk. Werden er in eerste instan tie geen bezwaren gemaakt, ruim een jaar geleden ontstond er een ware polemiek. Over en weer, van GS-zijde en van de zijde van de Werkgroep Milieubeheer van de Rijksuni versiteit in Leiden, werden no ta's geschreven voor en tegen de aanleg van de Leidse Baan. Door beide partijen werden ar gumenten aangedragen en door de tegenpartij aangevallen en soms ontzenuwd. De situatie werd er niet duidelij ker op toen door de Nederland se Spoorwegen en de dochteron derneming de Noord- en Zuid- Hollandse Vervtpersmaatschap- pij een nota werd uitgebracht over de mogelijkheden van het openbaar vervoer, dat bij dras tische uitbreiding eventueel de Leidse Baan overbodig zou kun nen maken, hoewel de opstellers van de nota hierover zonder „Leidse Baan - Nu" oprichtte. Sterke nadruk legt deze laatste groep op het feit dat de Leidse Baan een belangrijk alternatief is voor de destijds terzijde ge schoven provinciale weg 1 die door de duinen zou komen. Een andere voorstander maakte de papierwinkel voor de statenle den nog groter, want „De Stich ting-Weg" schaarde zich ook achter het standpunt van GS. Piekuren Sterke argumenten en zwakke ar gumenten zijn er nu naar voren gebracht, waardoor de zaak in feite nog onduidelijker is gewor den dan drie maanden geleden. In één van hun nota's is door GS gesteld, dat de Leidse Baan er moet komen om do enorme plek van het woon-werk-verkeer iedere dag op te vangen, waar toe de rijkswegen 11 en 4 en de secundaire weg 16 (door Leid schendam) niet in staat zullen zijn, gezien het stijgende aantal personenauto's (oorspronkelijke stelling GS). Hicrtegenin bracht de Werkgroep Milieubeheer dat de schade aan de natuur niet in verhouding staat tot het verkeer dat alleen Vraagtekens in de piekuren gebruik zou ma ken van deze weg. Men achtte het openbaar vervoer meer ge schikt om dit forensenverkeer op te vangen, waarvoor dan wel aan deze vorm van vervoer een enorme financiële impuls gege ven zou moeten worden. meer kantoren ziet verdwijnen terwijl de eventuele aanleg van de Leidse Baan hier beslist te genin gaat. Voorts zijn nog wel enkele vraag tekens te plaatsen bij de hou ding van Den Haag. Aan de ene kant is door deze gemeente en Zoetermeer geijverd voor een spoorwegverding met Zoeter meer voor het forensenverkeer, (o.a. verschillende ministeries) en hier niets voor terugkrijgt, is voor de natuur door de aanleg een vraag, die ook door de werkgroep werd gesteld. Behalve de schade lijke gevolgen van de Leidse Baan, waartegen de Werkgroep Milieubeheer zich verzette, was het vooral de te genstrijdigheid in het overheids beleid, die deze groep dwars zat. Van overheidswege wordt immers de uitbreiding van het openbaar vervoer gepropageerd, waardoor het autoprobleem In Den Haag niet nog groter zou worden. Maar aan de andere kant laat Den Haag, blijkbaar zonder tegensputteren, zich een autobaan in de maag spitsen, die de verkeersproblemen in de residentie niet gemakkelijker zullen maken. In 1970 al zijn de eerste werk zaamheden aan de Leidse Baan begonnen. Inmiddels is er al voor ruim dertien miljoen gul den aangelegd. Dit viaduct in Voorschoten is daar een voor beeld van. De totale aanleg- kosten worden geraamd op 120 miljoen gulden. nader onderzoek geen uitspraak konden en wilden doen. Kort daarop zou de beslissing over de realisering van deze omstreden weg worden geno men in de oktobervergadering van de Provinciale Staten. Vol spanning werd hiernaar uitgeke ken. Tevergeefs echter. Zodra dit punt aan de beurt kwam werd door de staten aan het col lege gevraagd om uitstel, om dat. zo werd beweerd, de tijd te kort geweest was voor een vol ledige en juiste bestudering van al het materiaal. Daarbij werd voorts gesteld dat geen nieuwe werkzaamheden aan de Leidse Baan mochten worden aange pakt. De spanning viel weg want men kreeg uitstel tot 27 januari. Die tussentijd is niet onbenut ge laten. GS lieten een nieuwe nota het licht zien, waarin duidelijk werd gesteld dat uitbreiding van het openbaar vervoer nuttig zou zijn, maar dat desondanks de Leidse Baan er moest ko men. De nota werd fel bestre den door de werkgroep Milieu beheer, die GS verweet onvol doende onderzocht te hebben wat nu eigenlijk de mogelijkhe den van het openbaar vervoer in deze zijn. De tegenstanders verenigden zich inmiddels in de actiegroep „Leidse Baan? Nee", terwijl een groepering, die ach ter GS stond, de werkgroep GS echter waren van mening dat het openbaar vervoer niet op korte termijn hieraan kon vol doen en zij brachten toen op eens een geheel andere beteke nis van de Leidse Baan in het midden. Deze weg zou nl. te vens een functie hebben als in valsweg, die de voorzieningen in de Haagse city bereikbaar moet maken voor inwoners van de Haagse agglomeratie en spe ciaal ook vnn daarbuiten. In dit verband spraken GS over een functie van Den Haag als metropool. Of die betiteling kan slaan op een stad, die qua inwo nertal leegloopt en ook steeds Hoe het verkeer dat vlo de Leidse Baan Den Haag binnenkomt zal worden afgewikkeld is enige da gen geleden door het gemeente bestuur weer discutabel gesteld. Het lijkt er sterk op dat Den Haag In deze zaak GS niet dwurs wli zitten, maar hierdoor geeft het wei blijk van een te genstrijdig beleid. De argumenten voor en tegen de Leidse Baan zijn legio. Drie maanden geleden vroegen de staten om uitstel vanwege de omvangrijke materie. Deze is echter in dat kwartaal nog veel groter geworden, en hoe zij nu nog door de bomen het bos. of tewel door de nota's de Leidse Baan moeten zien is een vraag. Desondanks lijkt het niet aanne melijk dat de staten niet achter de plannen van GS zullen gann staan. Maar als dat gebeurt is het te hopen dot de motivering van dit besluit duidelijk en be vredigend zal zijn. LEIDEN „Wanneer het collegegeld voor de universiteiten tot duizend gulden zal worden verhoogd zal er op ons bureau een veel grotere toeloop van studenten ko men. Dat heeft de minister zelf al gezegd. We hebben nu in Leiden 3600 bursalen en we zullen er zeker een duizend bijkrij- gen, misschien nog wel meer. Of er dan vertraging komt in de behandeling van stu- dietoelagen zal afhangen van de moge- lijkheden, waarmee wij hier kunnen I draaien, en van de snelheid, waarmee de studie-adviezen door de fakulteitsbureaus kunnen worden geproduceerd". „Een van de grootste knelpunten in het hui dige systeem is dé interaktie, de wissel werking tussen studietoelage en de voor zieningen voor kinderbijslag en aftrek. Op het ogenblik zie je een groep studie toelagen gaan naar de lagere inkomens en je ziet een grote stroom kinderbijslag en aftrek gaan naar een groep met een veel hoger inkomen. Het knelpunt treedt op als je met een beursaanvraag In het snijpunt van deze stromen komt te zitten. Dan ontspint zich dat verschrikkelijk in gewikkelde berekeningsstelsel, om er maar voor te zorgen, dat er zowel recht wordt gedaan aan de kinderbijslag en af trek als aan de rijksstudietoelagen. En daar heeft de rijksstudietoelageregeling zijn slechte naam aan te danken". )it is het oude probleem van het toelagenstelsel, waarover de ge zamenlijke studentendekanen van de Nederlandse universitei ten en hogescholen in het verle den reeds hun beklag bij de mi nister hebben gedaan. Over het voorstel van het zogenaamde i studieloon, door de studentende- j kanen van Utrecht bepleit in na volging van eerdere voorstellen van de vroegere Studenten Vak Beweging, is mr. Van Duinen niet zondermeer enthousiast: Controle .Weten de voorstanders van stu dieloon wel waar ze over pra- i ten? Nog afgezien van de enor me kosten die eraan vast zitten. Daar heb ik de voorstanders nog nooit over gehoord, behalve dat den defensie zou moeten worden afgebroken; maar dat zie ik nog niet zo hard gebeu ren. Heel iets anders is, dat in het zag van het studieloon een keiharde controle meekomt, want anders heeft het geen en kel zin om studieloon in te gaan voeren. Die controle is er nog niet; nog geen enkele universi teit of hogeschool heeft een cen traal computersysteem, waarin alle studieresultaten worden op geborgen zodat je met een druk op de knop kunt vragen: waar staat die student nou, loopt hij voor, in de pas of achter? Zoiets is, ook in Leiden wel In opbouw, maar voor dat af is duurt het nog wel een aantal ja ren. De student is met studie loon niet meer afhankelijk van zijn ouders, maar hij moet wel beseffen, dat zijn afhankelijk heid is verplaatst: van zijn ou ders naar de universiteit. Die studiecontrole van de bursalen is nu zeker niet zacht te noe men, maar in grote trekken houdt die nu toch wel rekening met allerlei moeilijke situaties waar studenten in kunnen zit ten. Manr als een student loon trekker wordt, dan vraag ik me altijd af: in dienst van wie De medische faculteit is een soort hogedrukpan komt hij dan te staan? En dat zal toch wel de universiteit zijn. Voor dat loon zal toch iets ge presteerd moeten worden. Ik weet niet of de studenten hier zo gelukkig mee zullen zijn; want het is toch een soort dwangsysteem. Het vertoont grote overeenkomst met een ar beider aan de lopende band". Werkwijze Over de werkwijze van dekanen op dit moment: „Ider, die bij ons komt kan reke nen op konkrete hulp. Ik ben geen loketambtenaar met een vaste agenda. Per se. Misschien moeten we wel in de toekomst een balie gaan instellen waar iemand staat, die goed thuis is in de studietoelagen, als hij dan maar onmiddellijk doorverwijst naar de dekanen als er meer aan de hand is. Ik ben niet zo gek op een balie, want je kunt er dc dubbele bodems onder de verhalen niet zo gemakkelijk kwijt. De vijf of zes jaar dat we nu bezig zijn hebben we wel wat ervaring gekregen om der gelijke persoonlijke gesprekken te voeren. En waarom ook niet? Studenten bespreken hun proble men ook met hun studievrien den. en zelfs in eerste instantie. En uit de hoek krijgen ze ook vaak zinnige raadgevingen. Soms krijgen we zo iemand, waar we al pratende tot de con clusie komen, dat er zoveel on verwerkte problematiek achter zit, dat we hem doorsturen naar de studentenpsycholoog of naar de psychiater in ernstige geval len. Natuurlijk, we krijgen wel mensen bij ons die uitgesproken neurotisch of psychotisch zijn, maar daar gaan we niet mee aan de gang". Sociale aktie De Utrechtse studentendekanen pleiten voor sociale aktie, die gericht is op de vaak maat schappelijke oorzaken van per soonlijke problemen. Ik vraag mr. Van Duinen wat voor tekor ten hij ziet in de huidige per soonlijk gerichte aanpak van de studentonproblemen Ik onderschrijf dat groeiend onbehagen. Steeds meer ga je achler persoonlijke pro blemen de maatschappelijke zien en stuit je op het onvermo gen, om dat soort persoonlijke problemen op te lossen. Maar over dat tekort in de huidige aanpak heb ik ontzettend weinig gegevens. Het zijn meer vermoe dens die je hebt. Je doet deze indruk op uit gesprekken die je voert vooral met studenten. En dan gaat het helemaal niet di- rekt over het oplossen van pro blemen, maar over de vraag hoe een student nu eigenlijk funktioneert in deze stad, wat studeren nu langzamerhand hier betekent. En dar kom ik enorm veel gevoelens van onbe hagen tegen. Dat is vooral on behagen in de algemene maat schappelijke situatie: het mis sen van een zinvol verband waarin je staat; het overgele verd zijn aan een maatschappij, waar men nauwelijks in gelooft. Bijvoorbeeld de motivatie om te studeren. Die is al op de mid delbare school aan het afbrok kelen en je ziet het ook aan deze universiteit. Men komt dan in een krisissituatie terecht. Daar raakt men dan vaak we! weer doorheen, want wat moet je tenslotte? Je moet ook door. Dan zie je ze op een gegeven moment hun studiepak weer op nemen, en dan gaan ze Weer. Maar of het probleem dan opge lost is weet ik niet, geloof ik ei- Mr. R. van uinen is hoofd van het bureau der studentendeka nen. Zoals de officiële informa tie vertelt „kan er met hen wor den overlegd over al die proble men, die zich voor kunnen doen in de ervarlngs- en belevingswe reld van de student. Hierbij kan gedacht worden aan omstandig heden en veranderingen in de woon-, leef-, en werksituatie aan studieopzet en studiemoeilijkhe den, problemen van meer per soonlijke aard én aan die welke zich voor kunnen doen in de omgang met „de ander" in de ruimste zin van het woord. Ze verstrekken ook advies over fi nanciële kwesties, rijksstudie toelagen, andere aanvragen om financiële steun, inlichtingen over uitstel van militaire dienst, verenigingsleven en dergelijke". Nu de voorstellen voor de finan ciering van de universitaire stu die, het optrekken van hel colle gegeld tot duizend gulden en de steeds verdergaande reglemen tering van de studie in een ver gevorderd stadium zijn geko men is de vraag hoe de indivi duele student hier op zal reage ren akuut. Nu reeds krijgt mr. Van Duinen veel medische stu denten, met de zorg waarvoor hij speciaal Is belast met de'vraag of zo er niet even een half jaar uit kunnen stappen. „Ik word hier maar geleefd, Ik wil voor me zelf nagaan waar ik aan bezig ben" hoort hij veel. De medische fakultelt is een soort hogedrukpan, zegt Van Duinen. Als de vent niet op komt dagen wordt dat door de fakulteit niet geaccepteerd en moet de dekaan de zaak weer recht trekken. genlijk niet omdat het natuur lijk veel dieper ligt" Welzi|nslichaam Juist om die aanpak voortdurend op zijn waarde te schatten en bij te sturen zal er op korte ter mijn een „Welzijnslichaam" worden opgericht, waar de uni versitaire artsen, dekanen, pas tores en psychologen op, veel professionelere en veel minder vrijblijvende wijze dan voor heen hun werk onder de loupe zullen nemen. „Ik heb wel het gevoel, dat er een soort algemene lichamelijke en geestelijke verzwakking be speurbaar is in het uithoudings vermogen van de studenten. Het lijkt wel of ze steeds minder kunnen hebben. Ze zijn eerder uit het lood geslagen. Misschien ligt dat wel aan deze maat schappij, waardoor er een soort degeneratieproces op gang is gekomen. Ik kan niks aantonen; het zijn niet meer dan gedach ten en wat er werkelijk aan de hand is weet ik niet precies. We R. van Duinen zullen erg alert moeten zijn. Ik zie nog te veel op zichzelf goede studenten mislukken, omdat ze de zaak in het eerste Jaar uit de hond hebben laten lopen. Want wat je elke keer met de regel maat van de klok weer tegen komt is dat de aankomende eer stejaars hun tijd niet kunnen in delen, zich gewoon verkijken op de studiestof, te laat beginnen te werken en dan zakken voor het eerste Jaar. En dit probleem wordt nog versterkt, omdat er een steeds sterker wordend se- lektief element in het eerste jaar wordt ingebakken. En dan gaan ze dubbelvoor de bijl. Ik zou ze allemaal willen Inpren ten: onderschat dat eerste jaar niet. Desnoods kun je de teugels het tweede jaar wal laten vie ren. Maar nu Is het grote pro bleem, dat het eerste jaar sa menvalt met tal van noodzake lijke aktlvlteiten. Het zoeken van een kamer, het thulsrokcn in een universiteitsstad, het op doen van kennissen. Het wordt steeds moeilijker dat allemaal te komblneren". 'Peerke Donders' organiseert grote wedstrijd LEIDEN - Da Laldae afdaling vnn da r.k. E.II.B.O. „Paar- ke Donders" gaat in uugus- tus oen groto l£.H.B.O.-wod- strijd organiseren tor gele genheid van het 25-jarlg be staan van do afdeling. Met de wedstrijden, die voor het publiek toegankelijk zul len zijn hoopt men te berei ken, dat meer mensen Inte resse krijgen voor het eerste- hulpwerk, wat wel noodza kelijk Is In deze tijd met hot toegenomen verkeor. De ufdoling besloot dit op de jaarvergadering waar door dr. Jansen de diploma's wer- den uitgereikt n.m ur.MS- ton, die door dr. Tolenaar zijn opgeleid. Dat waren: C. M. Albors-Hop, G. A. J. van der Geest, C. M. H. J. van der Geest-de Groot. M. W. Groen In 't Woud. N. G. van Haarlem. J. van Iterson, J. M. Kallenberg-Wisse, B. Kapteln, M. R Kloota, P. Lnbordus, E. M. van der Meer. W. W. M. Meijders- Snijders. P. J. Nap, A. C. M. Onderwater, S. H. L. Röhrs, Th. L. A. M. Schamper, E. C. M. v.d. Veer-v. Tevllngen, O. H. M. Veltmon, C. Voor ma. C. Waaljer, J. Th. Wlt- se-Heijn, M J. Wijnandi en J. P. M. v, ZnndwIJk-Lang- land. Dr. Tolenor kreeg vnn de cursisten een brandblus- npparant en de Instructrlce twee buitenlantnarns. Do afdeling sprak verder bij monde van voorzitter Van Dam zijn waardering en dank uit voor secrotnrls Van der Linden, die vele Jnren het werk gedaan heeft maar nu aftrad. De beker van ver dienste werd dit Jaar uitge reikt aan mevr. Peterse- Rlet. NOORDWIJK De I HBO-brlga- de Noordwljk mag zich verheu gen In een groeiende belangstel ling, constateerde voorzitster mevrouw M. A. de Becr-Vink gisteravond op de jaarvergade ring in hotel-restaurant Dc Beurs. De EHBO-brigade Noordwijk telt ongeveer 120 leden. In het afge lopen jaar traden dertien nieu welingen toe. De cijfers over het afgelopen jaar waren niet rooskleurig, zo bleek uit het rapport van knsbeheer- der A. H. BeugelsdIJk. De reke ning vertoonde een nadelig sal do van ƒ762,85. De N'oordwljkse j IJsclub, die op haar baan assls- tentic v.m de Eerste Hulp Bri gade had genoten, verruste het bestuur met een financiële bij- drage. De vergadering besloot de contri butie op hetzelfde bedrag te handhaven. Men achtte het niet Juist de leden, die reeds vrijwil lig zoveel vrije tijd opofferen, zwaarder te belasten. Dank Michael van der Putton I werd gebracht aan de medische I leider dr. J. Niemeljer en me- Nadelig saldo EHBO Noordwijk vrouw Niemeyer. De voorzitster overhandigde een geschenk on der couvert en bloemen. Secre taresse mevrouw G. H. Hoek- Pleyte kon zich om gezondheids redenen niet herkiesbaar stel len. Van 1964 uf had zij de bri gade in verschillende functiee gediend. In de bestuursvakatu- res werd voortien door de ver kiezing van een tweetal Jonge ren: mevrouw Slemerink-Voor- ham en de heer Gordijn. De eerstvolgende oefenavond heeft plaats op 7 februari aanstaande. De nieuwe commissie bestaat uit de dames Van Duyvenbode en Wassing. Postcncontroleurs zijn de heren Van Weeghel en Van der Niet. Bij de rondvraag vestigde een der aanwezigen de aandacht op het feit, dat geen enkele EHBO-post voorzien is van zuurstofapparatuur. Bij be paalde ongevallen, zoals verstik king, is dit een ernstig manco. Men zal hiervoor een oplossing zoeken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5