We storten ons niet in het avontuur Het huis van Van der Werf bij toeval gevonden Zoeterwoudse molen in de Grote Polder heeft geen taak meer H. Hoogenboom kwart eeuw rem. secretaris van Woubrr^re Wies je schreeuwt moord en brand DINSDAG 25 JANUARI 1972 PAGINA 3 JOETERWOUDE De N.V. „De Vijver" welke een groot indus trieterrein in ontwikkeling heeft naast het gebied van het Leids- Zoeterwoudse Industrieschap ,,De Grote Polder" pakt de za ken fors aan. De onderhandelin gen met het polderbestuur heb ben ertoe geleid dat zij de Kop pelwatering, die over een lengte van 700 meter het water van de molen naar de Rijn voert, in haar bezit krijgt. ,De Vijver" heeft hier groot be lang bij omdat deze haar indus triegebied doorsnijdt. Dat bete kent een groot verlies van effec tieve ruimte omdat volgens de voorschriften van het hoog heemraadschap Rijnland buiten de dijken onbebouwd moet blij ven ter bescherming van deze waterkeringen. De consequen ties 700.000, komen volledig voor rekening van „De Vijver". Met de grote massa's zand die vanuit de „Vlietlanden" zijn op gespoten zal straks ook de watering binnen het territorium van „De Vijver" - van de spoorlijn Leiden-Utrecht tot aan de Hoge Rijndijk - worden „op gevuld". Dan kan dus de grote wipmolen die aan de Ommedijk- seweg staat zijn water niet uit slaan op de boezem. Daarom komt er een geheel nieuw elek trisch gemaal aan de Meerburg 'n paar honderd meter ten noorden van de Miening. Naar deze plaats moet ook een elek triciteitskabel worden aange legd. In de ruim 500 ha. grote N.V. De Vijver geeft nieuw gemaal in ruil voor de Koppelwatering polder heeft men inmiddels een aanvang gemaakt met de aan passing van de watergangen op de toekomstige situatie. Sloten moeten worden uitgediept of verbreed en nieuwe bruggen worden gemaakt om een goede watertoevoer naar het nieuwe gemaal mogelijk te maken. Daarbij wordt duidelijk reke ning gehouden met het tracé van de Burgemeester Smeets- weg waarvan het eerste gedeel te tussen de Hoge Rijndijk en de spoorlijn thans in aanleg is. De kosten van alle werken noodzakelijk voor de nieuwe be maling zijn voor rekening van de N. V. „De Vijver". Over de toekomst van de fraaie grote wipmolen heeft het polder bestuur zich nog niet beraden. In tegenstelling tot vele andere molens in de omgeving van Lei den die de laatste jaren in het bezit zijn gekomen van Rijn lands Molenstichting - zoals de „Zelden van Passe" van de Grote Westeindse Polder - is de naamloze molen aan de Omme- dijk nog eigendom van de pol der. Overigens ziet men de oud-Hollandse wieken met een vlucht van 24.50 meter maar zelden meer in beweging want een aantal jaren geleden is de molen voorzien van een stalen vijzel met dieselaandrijving. Hierdoor kan ook in perioden met te weinig wind het water op het juiste peil worden gehou den. Naast de bijna vier eeuwen oude molen is het oude „zomer huis" enkele jaren geleden ver vangen door een nieuwe woning. Medewerkers AIMD NOORDWIJKERHOUT Gisteravond bij thuiskomst hebben heel wat gezinsverzorgsters, gezinshelpsters, maatschappelijk werksters en kleuterleidsters uit Noordwijkerhout en Voorhout met een somber gezicht de post doorgenomen. Allen ontvingen een schrijven van het bestuur van het Algemeen Instituut voor Maatschappelijke Dienst verlening in Noordwijkerhout waarin de liquidatie van dit instituut officieel werd aangekondigd. Als reden van de opheffing geeft het AIMD-bestuur de onvoorwaardelijke stopzetting van de gemeente subsidie per 1 januari. De nuchfere mededeling op papier waardoor de maatschappelijke voorzieningen in Noordwijker hout en Voorhout op - losse schroeven zijn komen te staan heeft voor deze groep AIMD- medewerkers geen financiële gevolgen. (mmers, per raadsbesluit van 25 mei garandeerde het college van b. en w. de AIMD-mede- werkers volledige rechtszeker- heid. Waar deze groep echter meer mee in de maag zit is de 1 onzekere toekomst van het maatschappelijk werk in Noord wijkerhout en Voorhout. Dat zien velen van hen erg somber in. Het is als een diepe depres sie die komt na een langdurig hogedrukgebied. Aanvankelijk functioneerde het AIMD tot ie- .vders voldoening. Gestart met j een 25-tal medewerkers groeide het aantal in de loop van de ja- ren uit tot 70. Een magisch aan tal dat geen enkele Bollen- streekgemeente op zijn lijst had staan. De basjs van het succes leek gebaseerd op de wijze van aanpak. Die was namelijk een stuk anders dan die van Lisse- Hillegom en Sassenheim. In te genstelling tot deze plaatsen waar het maatschappelijk werk in regionaal samenwerkingsver band werd aangepakt bundelde Noordwijkerhout alle diensten in een. Lange tijd ging dat goed tot echter de gemeente het ver- keerslicht op rood zette omdat het het niet eens was met deze - schaalvergroting. Liever wilde men het zoeken in regionale sa- v menwerking dan dat Noordwij kerhout en Voorhout op hun eentje hun zaken behartigden en zodoende op een eenzaam eiland zouden komen te zitten. Het AIMD weigerde in te gaan op de voordracht van de gemeente. Met het argument dat het maat schappelijk werk floreerde hield het AIMD het been stijf welis waar. zoals nu blijkt, ten koste van het bestaan. De wederop- bouw moet gaan geschieden in de vorm van de Stichting Maat- schappelijke Dienstverlening. Een instituut dat ook het maat- - schappelijk welzijn voorstaat zij het dan meer in regionaal ver- - band. Het alternatief is op papier al rond maar ondervindt van de zijde van de ex-AIMD medewer kers nog al wat tegenstand. Niet onmdgelijk is het daarom ook dat velen van hen zullen gaan uitzien naar een andere baan omdat zij het niet eens zijn met de opzet zoals de ge meente die door wil voeren. Me vrouw van Zaaien, een van de maatschappelijk medewerksters van het opgeheven AIMD vroe gen wij gisteravond haar reac tie op de liquidatie. „De manier waarop dat is gegaan is ver schrikkelijk" zegt ze. „De laat ste jaren hebben we ontzettend hard gewerkt. Het maatschap pelijk werk groeide als kool. Nooit ging het zo goed. Nu komt dit er opeens tussen. Waarom moet dat nu allemaal?" Mevrouw Van Zaaien die er van overtuigd is dat veel collega's in de Bollenstreek jaloers zijn op de manier waarop het maat schappelijk werk door het AIMD was georganiseerd ge looft niet dat de nieuwe Stichting een haalbare kaart is. „Als we over moeten gaan naar regio's in groter verband dan bedanken we daarvoor. Wij storten ons niet in dit avontuur", aldus me vrouw Van Zaaien. Ongeveer eenzelfde stemming heerst er bij het gewezen bestuur van het voormalige AIMD. Gisteravond tijdens een speciaal belegde persconferentie in het AlMD-kantoor aan de Hereweg, kwam dat nog eens duidelijk naar voren. Bestuurslid mr. J. P. v.d. Bosch zei het te betreu ren dat de gemeenschapsbelan gen van Noordwijkerhout en Voorhout op deze manier danig ondermijnd worden, „nze men sen voelen rich in de kou staan" en „ie tegenwerking die wij ondervonden is gebaseerd op persoonlijke motieven en niet op zakelijke" waren enkele van zijn kritische kanttekeningen. Het maatschappelijk werk in Noordwijkerhout en Voorhout hangt momenteel aan een zijden draad. De kans is groot dat deze draad binnenkort breekt on danks het alternatief van een Stichting Maatschappelijke Dienstverlening. Het bestuur van het voormalige AIMD zegt moegestreden te zijn. Mr. Bosch: „De laatste anderhalf jaar hebben we nies anders ge daan dan gebokst. Nog even en we haken volledig af". Koudekerk In de Burgemeester de Herderschool worden tot 10 februari foto's van het werk van de Vlaamse meester Pieter Brueghel geëxposeerd. Foto's in zwart-wit en in kleur van hele schilderstuk ken, maar ook details van werken geven een goed beeld van het totale oeuvre van Brueghel. De ten- toonstelling is dagelijks te bezichtigen van 3-5 en van 7.30-9 uur (op werkdagen) en 's zaterdags van 10-12 uur. Vox Laeta concerteert in De Doelen ALKEMADE Volgende week maandag zal de gemengde zangvereniging „Vox Laeta" in samenwerking met De Stem des Volks uit Leiden een concert ge ven in de grote concertzaal <2600 personen) van De Doelen in Rotterdam. Dit is niet de eerste maal want reeds enkele jaren hebben zij hier met groot succes een uit voering gegeven. Riede koren zullen nu zingen in samenwerkking met het orkest Symphonia uit Rotterdam waar bij Jan van der Meer de piano- hegeleiding verzorgt. Overigens kan men ook nog luisteren naar een solistisch optreden van de geboren Veender (thans Leide- naar) Jan van der Meer met het orkest Symphonia. In Roe- lofarendsveen kan men kaarten verkrijgen via de bestuursleden van Vox Laeta o.a. voorzitter Jan Verdel en seer. George Schrama. Reconstructie Katwijk Rijn saat tien milt oen kosten KATWIJK AAN DEN RIJN De plannen voor de reconstructie van Katwijk Riin zijn in een vergevorderd stadium gekomen. Als basis van de reconstructie dienen de bestemmingsplannen Katwijk Rijn en tendele dat van de Schutterswei. De totale kos ten gaan ruim tien miljoen gul den bedragen.- Hiervan is 5.4 miljoen gereserveerd voor de aankoop van terreinen en ge bouwen. Er wordt een rijksbij drage van 4,3 miljoen verwacht. Geraamd wordt dat er 3,6 terug vloeit van uit te geven grond, zodat de plannen de gemeente /o'n 2,27 miljoen gaan kosten. De reconstructie zal geschieden in zes fasen. Het geheel moet in drie jaar zijn beslag krijgen. Afscheid van mevrouw v. d. Zalm vrouwen beweging WARMOND Mevrouw van der Zalm heeft gistcrnvnnd afscheid genomen als voorzitster van de katholieke vrouwenheweeing. In haar afscheidsrede zei zij onder meer dat zij haar taak veertien jaar geleden „op zicht" had Zii ai erg veranderd was. maar dat zij blij was haar laatste daad toch op godsdiensti» terrein te kunnen verrichten. Zii is er na- meliik in geslnapd een bezin ningsdag voor de leden te orga niseren in het Luciaklooster in Bennehroek. De dag wordt ge houden op 25 anril. Kosten per oersoon f 7.50. Als nieuwe voor zitster werd gekozen mevrouw Nietiwveen-Van der Kraan. In de nlaats van mevrouw Heems kerk werden mevrouw Van Ton- peren-Van Huiten en mevrouw Verdeoanl-Klein gekozen. Even als mevrouw Van der Zalm werd ook mevrouw Heems- kerk-Vnn Grieken door me vrouw Van Nieuwveen bedankt voor hef vele werk en met een aandenken bedacht. De contributie werd met een gul den verhoogd. Ook dit iaar kan des dankzij het fonds met die ffoubrugge De heer H. Hoogenboom is 16 fe bruari een kwart eeuw gemeentesecretaris van de gemeente Woubrugge. - ie jubilaris geniet een grote populariteit, zowel in Woubrugge als in zijn geboortedorp Hoogmade, .waar hij velen met raad en deed heeft bijge- staan, doch tevens een belangrijk deel heeft bij gedragen in de besturen van verenigingen en in- stellingen en daardoor het algemene en sociale leven in de gemeente stimuleerde. *!r heeft zich onder leid ng van de burgemeester voor de organisatie van dit feestelijk gebeuren een comité g-vormd. dat met de medewerk.ng van de bevolking wil zorgen voor een waardige viering en een gepast cadeau, p woensdag 16 februari heeft in het multi-functio- nele gebouw aan de Bateweg om half drie een receptie plaats voor genodigden. Van 16.3018.00 uur wordt in dit gebouw ieder in de gelegenheid h gesteld de heer en mevrouw Hoogenboom-Vol wa- ter gelukwensen aan te bieden. Bij bouw Pauwbrug LEIDEN De geruchtmaken de kraak van het pand Kod- desteeg 34 heeft een gemeen telijke lezirg gekregen in het antwoord van B. en W. op vragen van het raadslid Wal- le. B. en W. laten weten dat het pandje voor bewoning onge schikt geworden was en dat het daarom als pakhuisri'im- te geschikt gemaakt zou worden. Het was als zodanig al verhuurd aan de heer J. Smit. Dat alles was de kraakster. Wies je. uiteenge zet door de heer Gerritsen, opzichter van de Gemeente lijke Woningstichting. Toen hij merkte dat zij toch in het pandje was getrokken, liet hij order politietop- cht een aantal werkzaamheden uii- voerrn. Daaronder was het uitbreken van de voorgevc waar een nieuwe deur in ge plaatst moest worden. Y.'.c je wist het, deed alsof haar neus bloedde en schreeuwt nu moord en brand", stellen B. en W. vast. Zeemlooierij op plaats van Tiescomplex LFIDEN Stom toeval heeft de plaats gewezen, waar burge meester Pieter Adrelaensz. van der Werf heeft gewoond en ge werkt. De bouw van de nieuwe Pauwbrug was de aanleiding tot een oriëntatie op de vroegere indeling van deze hoek van de stad. Bij die speurtocht kwam althans op papier aan het licht, waar de legendarische lei der van het verzet tegen de Spaanse belager, heeft geleefd. Bij de bouw van de nieuwe Pauw brug werd enige tijd geleden een deel gevonden van de fun dering van de St. Ewout-walto- ren en van een nabij geiegen duiker, waardoor de Leidse stadsgrachten in verbinding stonden met het toenmalige bui tenwater Teneinde de gevon den muurfragmenten te kunnen identificeren, legde de ir. H. H. Vos. directeur van gemeente werken en hartstochtelijk ar cheoloog, contact met ir. Van Oerle sr., die bezig is met een diepvaande studie over het oude Leiden. Ir. Van Oerle stelde hem een oude kaart ter beschikking, een schets naar het „Chaertbouc van de Stads Wateren gemeten bij Salomon Davidssoon van Dulmanhorst". D» heer Vnp ï-^eft de hes'ekmke- ning voor de bouw van de nieu we brug inge'ekend op de oude schets. Daarbij deed hij de ver rassende ontdekking dat het terrein onmiddellijk ten westen van de brug. precies omvatten de de gehele bouwput voor de „Agnes „studentenflat" van de Stichting Leidse Studenten Huis vesting. de plaats «VU, waar de legendarische burgemeester Van der Werf een zeemtouwerij en een woonhuis had. Dat wil zeggen: hij vervaardigde er van de vleeszijde van scha pen- en geitenhuiden zeemleer door ze o.a. met traan te logen. Het zeemtouweril-bedrijf was gevestigd onmiddelijk achter de Vestsloot, die langs het binnen- talud van de stadsmuur liep. Vervolgens was er een open binnenterrein, waar vermoede lijk de huiden na het looien on de stellages te drogen gehangen werden. Aan de tegenwoordige Van der Werfstraat die toen als „achtergracht" rond de merkwaardige (tuin?-) punt „Patmos" afboog naar de nu blootgelegde duiker en recht tegenover de Lege Werfsteeg, lag de voorname burgemees terswoning. De lege Werfsteeg, geflankeerd door fraaie bomen, vormde vanuit Marendorp te genwoordig de Haarlemmer straat de statige oprijlaan naar de romantische woning met haar drie trapgevels. Van dat alles is tot nu toe in de bouwput niet veel meer terugge vonden dan de houten voeten van twee waterputten, die waar schijnlijk vlak buiten de gevel van de looierij gestaan hebben. Bovendien kwamen op twee plaatsen tal van botten van kleinvee en enkele schedels met sterk gekr mde horens, aan het licht. Kennelijk resten van af valputten. die slechts doen ver moeden wat voor smerig (maar goed betaald) bedrijf de edel achtbare heer burgemeester uit oefende Ir Vos hoon- nu. da' bij het uitgraven van de bouw put het gro -d nlnn van Van der Werfs huis kan worden vastgesteld. Anders weet men nog alleen maar dat zijn verzet tegen de Spaniolen even taai was als het leer dat hij fabri ceerde. Wat u ook moet weten ALKEMADE Pianist Jan van der Meer, violiste Henny Ravenstein en de Spaanse cellist Elias Arizcuren men tezamen het steeds meer bekender wordende Mendelsohn-trio. In vele plaatsen in den lande hebben zij reeds gewaardeerde i certen verzorgd. Thans st zij aan de vooravond een buitenlands toernee. Zij vertrekken op 26 febr. naar Geneve en zullen in verse Zwitserse steden i concert geven en tevens i radio-opname verzorgen v radio Lausanne. Daarna v volgen zij deze 14 daagse toernee naar Portugal e zullen o.a. in de grote co: certzaal in Lissabon een coi eert verzorgen In samenwe king met het orkest van Li sabon. Na een uitvoering i Porto treden zij nog op in Lissabon voor radio en tele- ALPHEN - Tijdens de B, en W.-vergadering van 25 ja nuari a.s. zal de nieuwe „veegauto" van de dienst van gemeentewerken ter be zichtiging aan het college aan de voorzijde van raadhuis voorrijden. Dit zal te ongeveer 11.00 uur plaats hebben. ALPHEN De bouw van een zesde kleuterschool, welke aan het Liszthof zal komen, is opgedragen aan de N.V. Sleutelbouw. De bouwkosten van 619.000 zijn door de Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Deze kleuterschool van zelfde type als de kleuter scholen ;ian het Vivaldihof en de Pallasstraat naar gehoopt wordt, aan einde van dit jaar in gebruik worden genomen. HAZERSWOUDE Woens dag 2 februari wordt op het gemeentehuis een receptie gehouden ter gelegenheid van het 25-jarige ambtsjubi leum van de heer H. de Graaf, oprichter bij de plant soenendienst van Hazerswou- de. KATWIJK De Phelps- stichting houdt van 31 junuu- ri tot 5 februari een huis- aan-huis collecte in Katwijk. De baten zijn voor de bouw van twee paviljoens voor Rotterdams Zeehospitiurr Katwijk. De bouwkosten be dragen 1,1 miljoen. Het Kat- wijkse bouwbedrijf De Lange en van der Plas is al met de bouw bezig. LEIDEN - De Zijl/LGB blijkt over de beste zw ploeg in de kring records zijn er 136 in het bezit de Leidenaars. Na de Zijl/LGB volgen LZ'86, AZC, BZPC, Katwijk en Vivax met resp. 18. 15, 8. 2 en 2 cords. Renée Platje en Peter Wolters hebben met 29 ei de meeste records in hun be- LEIDEN Koenders. leer ling van sportschool Luiten, is tweede geworden bij de judo-kampioenschappen v Nederland voor junioren adspiranten. In de voorrt den versloeg hij Wind, in de halve finale Timmers ei de finale moest hij tenslotte zijn meerdere erkennen Peters. LEIDEN Op donderdug 27 januari n.s. om 8 uur heeft in zaal Mekel een geza menlijke ledenvergadering van de l eidse PAK-partijen plaats. De PAK-gemeenle- raadsfractie zal dan verslag uitbrengen over hnar tot toe gevoerd beleid. Voorts zal men zich verder op de door de fractie te voeren strategie in de gemeenteraad bezinnen. LEIDEN Het bureau van de Leidse Jeugdactie wordt tij delijk verplaatst naar ge bouw Ydo, aan de Hoogland se Kerkgracht 4. Dit in ver band met schilderswerk- zaamheden, die de week van 24 jun. t/m 28 jan. zullen du ren. LEIDEN - De Stichting Huisvesting Werkende Jonge ren kan wederom vier pun- den kopen en vraagt uun de gemeente Leiden een guran- tie voor het tijdig betalen van rente en aflossing. Het gaat om de panden Hooi gracht 38, Rijnsburgcrweg 93/93a, Oude Singel 104 Veerstraat 31. •LEIDSCHENDAM In de St. Joseph Oplfex-kerk de Burg Sweenslann wordt zaterdag a.s. een eigentijdse eucharistieviering onder lei ding van pastoor Hoogewee- gen gehouden. LISSE Woensdag 26 ja nuari wordt grof huisvuil op gehaald in de maundag- en donderdagroute van de reini gingsdienst. Op zaterdag 29 januari zullen in het over dekt zwembad te Lisse een aantal gehandicapten hun proef van bekwaamheid af leggen voor het zwemdiplo ma van de KNZB. LISSERBROEK - Vrijdag avond wordt in de Meerkoet een kienavond gehouden ten bate van de door het Rode Kruis georganiseerde boot tocht voor zieken en gehandi capten. NOORDWIJKERHOUT - De Noordwijkerhoutse mu ziekvereniging St. Jeanne d'Arc geeft zaterdag 5 en zondag 6 februari een uitvoe ring m café Zwaan; uunvung 20.00 uur. De „SJaan" heeft in Noordwijkerhout 1100 do nateurs.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3