BRITSE DJ OP HILVERSUM 3 lehuis van Centrum voor tv opnieuw vertaald Marinus van *t Woud neemt afscheid van KRO Hou het scherm in 't oog Vanuit Helmond met liedjes het land in Terugblik LEIDSE COURANT DINSDAG 25 JANUARI 1972 Pop volgt Boingk-k-k op Van onze radio- en tv-re- dactie HILVERSUM Het is thans vrijwel zeker, dat de opgedoekte jongerenru- briek Boingk-k-k van de VARA zal worden opge volgd door een vast pro gramma, dat overwegend afgestemd zal zijn op pop-muziek. Boingk-k-k greep quo on- derwerp-keuze blijkbaar toch te hoog, althans de kijkdichtheid zaterdags middags om vier uur lag zeer laag. Het nieuwe pop-programma zal waar schijnlijk in de vooravond worden geprogrammeerd. Het is ook nog niet zeker of dit op zaterdag zal zijn. Men wil voor dit nieuwe pop-programma gaan werken met een nieuwe formule om elke gelijke nis met soortgelijke uit zendingen van de andere omroepen te voorkomen. Er wordt op het ogenblik druk gedacht over de nieuwe opzet. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De Engelse disc-jockey Jimmy Young, die elke werkdag van 10.00 tot 12.00 uur een show presenteert op Radio One van de BBC (247 m.), maakt van 26 januari tot en met 2 februari een toernee langs de zes EEG-landen, waarbij hij dinsdag 1 februa ri in Hilversum komt. Vanuit de studio van Hilversum 3 in het Muziekpaviljoen zal hij op die dag zijn 2 uur durende show presenteren, die rechtstreeks door Radio One zal worden uitgezonden. Voor de uitzending maakt hij gebruik van de in de studio van Hilversum 3 opgestelde d.j.-tafel. Jimmy Young begint zijn EEG-toernee woensdag 26 januari in Brus sel. Vervolgens gaat hij naar Keulen. Luxemburg. Rome en Hilver sum om op woensdag 2 februari zijn toernee te besluiten in Parijs. HILVERSUM Marinus van 't Woud. die vele jaren voor de KRO- I radio werkzaam is geweest, wordt woensdag 2 februari a.s. 70 jaar. Op die dag neemt hij afscheid van de omroep na 47 jaar op dit ter- j rein actief geweest te zijn. Marinus van 't Woud werd in 1902 te i Amsterdam geboren, maar is sinds 1930 inwoner van Hilversum. J i Hij ging in 1911 in het „vak" en musiceerde in caféconcert, danslo- kaal. revue, opera, oratorium, circus enz. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I rri j ick v. d. Boezem: Toneel werkt in de breedte, tv in de diepte „Toen VARA-hoofd tv-drama mij vfoeg om het stuk Tehuis van de Haarlemse toneelgroep Het Centrum om te zetten in een tv-spel ben ik me dood geschrok ken. Peter Oosthoek, de regisseur, had dit stuk opgezet in breedte-lijnen. Daar kon ik niets mee beginnen. Met tv moet je in de diepte werken. Bovendien spe len in dit stuk jongeren dat zij bejaar den zijn die zich weer jong voelen. In de zaal kim je dan volstaan met ver traagde motoriek. Het gezicht speelt daarbij niet zo'n belangrijke rol. De tv onthult gezichten echter genadeloos. Kortom, je kon er beter maar helemaal niet aan beginnen". En toch kon tv-regisseur Nick v. d. Boe zem na het terugzien van de tv-opna- men de voorlopige felicitaties in ont vangst nemen van collega Peter Oost hoek, die vaststelde dat ondanks de vol komen andere benadering en aanpak de sfeer en de inhoud van dit stuk bewaard waren gebleven. Nog in de loop van de ze maand kan de kijker zelf oordelen. Vanavond krijgt men dit stuk op he«t scherm, een cabaretesk brok toneel, naar ideeën van Andersson en Brett voor Hollands gebruik geschikt gemaakt, door Jaap v. d. Merwe. die zijn sociale kritiek geestig heeft weten te verpakken in zang- en zegteksten. Nog zeer onlangs werd op deze plaats uit de doeken gedaan hoezeer de NCRV on gelukkig was gevaren met de tv-bewer- king van het veelgeziene en veelgepre zen Centrum-toneelstuk Kees de Jon gen. In vier opnamedagen werd zestig pet. van het spel op band vastgelegd, toen was de studio niet langer beschik Het programma „Met liedjes het land in" wordt vanavond uitge zonden vanuit Sporthal De Braak te Helmond. Aan deze af levering werken mee het Cock tail Trio, Ben Cramer, Willy Al- berti (die op het ogenblik in het ziekenhuis ligt) Gonnie Baars, Ronnie Tober, The Three Jack sons en Marie-Cécile Moerdijk. In de wedstrijd voor muzikale fa milies treden ditmaal de familie Davies uit Nijmegen en de fa milie Eeuwijk uit Velddriel aan. Natuurlijk ontbreekt de vaste rubriek „Dat wil ik nog Naar de roman van Johan Fa- bricius Het meisje met de blauwe hoed" is bij de NCRV een tv-serie opgezet; die in het volgende winterseizoen op het scherm zal worden ge bracht. Met de opnamen is men al een goed eind gevor derd. Foto links toont Huib Rooymans, die de rol heeft van de nieuwbakken soldaat Daan en Jan Blaaser als de goed moedige fourier. De an dere foto toont André van Duyn in een koddige rol. wel eens horen", en de muzikale quiz ook ditmaal niet. Het pro gramma wordt als steeds gepre senteerd door Ted de Braak. Ned. I 20.50 uur. Dier en vriend In Dier en vriend aandacht voor de mogelijkheid dieren te hou den in een flat en een reportage over bejaarden die hun huis dier, waar ze meestal erg aan gehecht zijn, niet mogen meene men naar de nieuwe bejaarden woning. Ned. I 19.05 uur. Little women De dokter geeft Beth nog hoog stens twee weken. Jo kan de ge dachte, dat haar zusje spoedig zal sterven, bijna niet verdra gen. Ned. I 19.30 uur. Mijn idee De tweede aflevering van het ver nieuwde programma Mijn Idee. De uitvinders zullen niet alleen vertellen wat hun vondst in houdt maar ook bewijzen dat deze werkt. Ned. I 20.21 uur. De zwarte tulp Op kasteel Loevestein wacht Cor nells van Baerle een vreselijk lot. Rosa is er niet in geslaagd te bewijzen dat zij en niet Box tel de eigenares is van de zwar te tulp. Ned. II 19.05 uur. Mijn tante Victoria In het voorafgaande hebben we gezien, dat Betty tot de ontdek king is gekomen, dat het huis dat ze geërfd heeft, door nog een persoon wordt bewoond. In middels heeft de schoonheids specialiste Gerda Grotenbroek zich ook in het huis gevestigd. Ze doorzoekt de kamer van tan te Victoria en drukt een brief achterover. Iwan voelt zich door deze zoekpartijen verraden door Betty en loopt weg. Betty gaat samen met de notaris naar haar vader waardoor de Rus gelegen heid krijgt het huis te doorzoe ken. Ned. II 20.21 uur. Kunst en beweging Een film van Bruce Parsons waarin men laat zien hoe kun stenaars als Schoeffer en Le Pare met hun werk de toeschou wer trachten te activeren. I Ned. II 22.30 uur J De nieuwe kinderserie „Bibele- bons", gaat men telkens uit van I een vast thema. Zo speelt de We konden gisteren weer eens een werkstuk zien van Bob Rooyens, onze meest inventieve tv-maker, die al experimenterend grandio ze dingen doet zonder te willen erkennen dat tv eigenlijk een medium is, een technisch mid del om dingen te laten zien. Die show van gisteren was een ko-produktie van WDR en AVRO. Nederlands talent en Duits geld waarschijnlijk, en die combinatie leverde heel veel boeiends op. Want met veel Marken kan Rooyens fantasti sche dingen maken. Dat zijn show gebouwd was rond Liesbeth List, een internationale ster langzamerhand, en het Duitse zangeresje Su Kramer, was daarbij voor de regisseur nauwelijks van belang. Hij kwam met beelden die niets de den om de kracht van de liedjes indringender te maken. Aan de andere kant: Liesbeth zien en horen we wel vaker; recht-toe-recht-aan op het scherm komen haar kwaliteiten beter uit. Maar nu was ze mate riaal in een programma dat om te zien iets enorms was, zelfs in zwart-wit. Merkwaardigerwijs zaten de beste shots overigens in een louter-in- strumentaal begeleid nummer: de herschepping van een Bosch-schilderij. We vonden dat zo superieur, dat wat ons be treft Rooyens mag voortexperi menteren. „Een Belg bekijkt Holland", het pendant van „Godfried Bomans in Vlaanderen" viel wat tegen. We kregen de indruk dat Paul de Wispelaere minder gedegen te werk ging, het ook teveel zocht in randverschijnselen om een echte karakteristiek te kun nen geven. Maar daar kan Bel gië waarschijnlijk anders over denken. Het programma van Bomans viel hier tenslotte ook beter dan bij onze zuiderburen. AVRO's Televizier zat weer goed met een eigen reportage uit Is raël waar Wibo v. d. Linden sprak met Aba Eban; met een gesprek met minister De Koster over Defensie en niet het minst over de vraag of Harm Kuipers nu echt fout zat in Davos. De veelgetoonde beelden werden op dikteersnelheid opnieuw ge toond. Conclusie van allen: Harm zat echt fout. Waarmee weer een brandende vraag uit de wereld is. Het ware te wen sen dat ook echte problemen zich zo gemakkelijk via tv-tech- niek lieten oplossen Vg. eerste aflevering rond een bak kerij. De kinderen gaan zelf brood maken en worden daarbij geholpen door een echte bakker. Verder zullen in „Bibelebons" steeds een pop van Joost Brug man en de acteur Willem Wag- ter van de partij zijn; de laat ste in de rol van een persoon die alles verkeerd doet. Ned. I 17.00 uur. RADIO HEDEN HILVERSUM I 18.00 (S) Licht ensemble mot ïangsil)-: listen. Politieke Partijen18.19 Uit loke Partijen: 18.19 Uit de Nederlandse Midden stands Partij. KRO: 18.30 Nleuws.l 18.41 Actualiteiten. 18.50 Voort) e-j schouwing over komende KRO-pro gramma's. 19.00 Musicerende dilet! tanten: Mannenkoor. 19.30 Dood| doet leven: serie gesprekken over leven, dood en toekomst. 19.45 D« zingende kerk: muziek in de lltur-j gle. 20.00 (S) Als daar r MORGEN 0 Huid HILVERSUM TROS: 7.00 Nieuws. 7 02 (S) Ontbijt 7.o's (Soos): lichte grammofoonmu- ziek. reportages en berichten. (7.34 Nieuws: 7.41-8.00 en 8.41-8.50 Actual li tenten: S 30-S.41 Nieuws). lO.Of Voor de vrouw. (10.30-10.32 Nieuws. 11.55 Mededelingen. KRO: 13.00 (SI Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.3( Nieuws: 12.41-12.50 Actualiteiten! 13.00-13.05 Raden maar. 14 bezoek; pastoraal gesprek tot mens. NOS: 11.10 Van Ta-ta totale taal: rubriek over bet le in de taal. 14.20 (S) AsDekten i 17.00 NCRV-Vocaal Ensemble: klassiek liederen. Overheidsvoorlichting 17.20 Samenwerking met ontwlkke llngslanden. NCRV: 17.30 Nleuwi 17.32 Hier en Nu: actualiteiten. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgynt nastlek, 7.20 (S) Dag woensdag muziek en Informatie. (Om pint 7.33 Van de voorpagina, VPRO; 7.5-1 Deze dag. VARA: 8.00 Nleutvt 8.11 Actualiteiten. 8.22 (S) Dn' woensdag (vervolg). (Om plm. 8.3 i Van alle markten thuis.) 9.00 Radk id, met om 9.35 Waterstai n 9.40 Schoolradio: om 10.4 e kleuters: om 11.00 Nieuw; 11.03 Op de koffie. 12.9 NOS 18.45 uur: De Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NCRV 19.05 uur: Dier en vriend 19.30 uur: Little women 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Mijn idee 20.50 uur: Met liedjes 't land in 22.05 uur: Hier en nu 22.45 uur: Dagsluiting 22.50 uur: Journaal 22.55 uur: Schooltelevisie 22.58 uur: Teleac NEDERLAND II baar. Kort daarop kreeg men te maken met ziekte en vertrek van spelers. Het zal wel nooit tot voltooiing en uitzending komen. Nick v.d. Boezem: „Het is mij in vier dagen gelukt. Maar laat ik me daar voor niet op de borst kloppen. Voor het zelfde geld loopt het fout. Er kunnen zo veel storende en tegenwerkende om standigheden zijn. Met de opnamen van Beste Vrienden van de Hagenaar Hof man kortgeleden kwam ik maar net met de hakken over de sloot. Het moet een beetje mee zitten ook. Ik ben met regie en dramaturgie vertrouwd ge raakt bij de Ned. Comedie, waar ik mensen als Ton Lutz en Hans Bentz v. d. Berg assisteerde. Voor een tentoon stelling over het Elisabetihaanse toneel kreeg ik een beurs uit Londen voor een stage bij de BBC-tv en bij het Royal Shakespeare Theatre in Stratford-on- Avon. Bij de BBC heb ik vooral geleerd hoe er tijdens de opnamen efficiënt moet worden gewerkt. Er mag niets aan het toeval overgelaten worden. Het tv-spel wordt gemaakt achter je bu reau, waar het denkwerk vorm krijgt op papier, en in overleg met de studio technici van de NOS, die, dat heb ik er varen, als je met een welomschreven werkwijze komt zelfs niet te beroerd zijn om in hun vrije tijd met je mee te denken. Ik ben twee maanden bezig ge weest met de voorbereiding. In die tijd heb ik het stuk wel tien keer gezien, heb ik het telkens opnieuw op mc laten afkomen tot ik doortrokken was van de sfeer. Toen kon ik ook aan de ombouw beginnen zonder de essentie van het stuk schade te doen." Wat dit laatste betreft zal de schouwburg bezoeker straks als tv-kijker ervaren, dat er in vorm en benadering een nieuw spel is ontstaan. Het meest valt op, dat de tv-bewerking begint met de scène, die in het toneelstuk thuishoort aan het begin van het tweede bedrijf, d.w.z. na de pauze. In dit gedeelte richt het Centrumensemble zich tot het pu bliek en Nick v. d. Boezem heeft na lange bespiegelingen besloten deze krachttoer uit te halen om een direct contact met de kijker te bewerkstelli gen. Ook in andere scènes vallen her groeperingen op, noodzakelijk om goede werking en uitwerking te garanderen. Het toneel kent de close up niet. Waar Nick v. d. Boezem die toepast, ver dwijnt het toneel en verschijnt de tv, een ingreep die nochtans hetzelfde beeld moet oproepen van bejaarden, die hun jeugd beleven met alle pijn van het verleden daaraan verbonden. Niet alleen de techniek, ook de spelers moeten met die veranderde visie ver trouwd worden gemaakt. Daar ging bij de opnamen een dag mee heen, waarna op de tweede dag het merendeel van het stuk kon worden opgenomen. De derde en de vierde dag restten om de zaak rond te krijgen. Zowel het toneelstuk als de tv-bewerking zien er uit als een cabareteske revue, een speelvorm waarmee Nick v. d. Boe zem vertrouwd is door zijn werken voor de tv met figuren als Herman van Veen en Nina Simone. Na eerdere contacten is hij trouwens gevraagd voor de regie in zijn vrije tijd van de nieuwe show Noord-West van Paul van Vliet. Hij weet dus ook door dit werk wat hij Cor Els van Rooden en Frans Koppers in een scène in Tehuis, vanavond op tv (Ned. II, 21.25 uur). Lemaire met zijn combo in het t.v.-spel Het Tehuis kan laten doen. inclusief de dansen van het hele ensemble met als bekende namen Piet Romer, Jacques Commandeur, Hennie Orri, Allard v. d. Scheer en Els van Rooden. In de regie is dit toneelvariété bondig en speels samengevat zonder play-back. Volgens Nick v. d. Boezem is play-back gemak zucht, onartistiek en onnodig. Bij alle scènes, hoe ingewikkeld ook, reed de hengel mee. Ned. stuk Wat de burger met het hart op de rechte culturele plaats deugd zal doen is dat met dit tv-spel een Nederlandstalig stuk op de tv wordt gebracht, terwijl het o zo gemakkelijk is om goede speelstuk ken uit het buitenland over te nemen en simpelweg van ondertiteling te voor zien. Nick v. d. Boezem: „Ons streven is steeds meer Nederlands werk op de tv. In op dracht van de VARA zijn al verschillen de bekende en beginnende auteurs aan het werk gezet. Dat vergt even tijd, maar we verwachten er veel van. Vroe gers was donderdag de toneelavond, waarvoor men thuis bleef. Daar kwam de klad in voor een deel toen Ned. II voor meer afleiding begon te zorgen en de kijkdichtheid voor toneel op Ned. I daalde, niettegenstaande de hoge kos ten, die men er zich voor getroostte. TON OLIEMULLER NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA 19.05 uur: De zwarte tulp 19.30 uur: Tik Tak Tor (quiz) 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Mijn tante Victoria 20.50 uur: Achter het nieuws 21.15 uur: Tehuis 22.30 uur: Kunst is beweging 23.00 uur: Journaal 23.05 uur: Den Haag vandaag 23.10 uur: Teleac kleur MORGEN NEDERLAND I NOS 10.45 uur: School-tv AVRO 17.00 uur: Bibelebons NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Van gewest tot ge west 19.30 uur: Agrarisch nieuws 19.50 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Zendtijd PvdA 20.31 uur: Last days of Pompeii (film) 22.00 uur: Socutera 22.15 uur: Studio sport 22.40 uur: Stromingen 23.20 uur: Journaal 23.25 uur: Den Haag vandaag NOS NEDERLAND II 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal AVRO IS 19.05 uur: Tarzan 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Elizabeth R 21.45 uur: Sex in wording 22.20 uur: Hoogoven-schaak toernooi KRO 22.25 uur: Kenmerk NOS

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2