Reidö&Sowa/nt Bejaarden toch voor half geld met HTM Wintersporten zonder sneeuw Bedekte aanval wethouder-aannemer DRINKWATER SLECHT IN DE RIJNMOND GEMEENTE DEN HAAG ZET GEWOON DOOR paspoort 65 1 Kort geding Mieke Sterk uitgesteld Heerser van Sjarjach vermoord Maatregelen tegen mond en klauwzeer Arbeidsonrust in Spanje Meer huur voor hogere inkomens DAGBLAD \/nnR ZUID-HOLLAND 63e jaargang, no. 18.602 DINSDAG 25 JANUARI 1972 TIJDELIJK REGEN Selectie uit tv-programma van he denavond: Ned. I: 19.05 Dier en vriend; 20.50 uur Met liedjes het land in. Ned. II: 20.21 uur Mijn tante Victoria; 21.15 uur Tehuis. Veranderlijk met tijdelijk regen en temperaturen boven normaal. De wind zal opnieuw gaan toe- f de Heer Jan van Heel 4 Nieuwe MolBtraat 25, geb.2it.i.i902. Den Haag. DEN HAAG De gemeente Den Haag heeft, ondanks ver zet van de regering, toch besloten de 65 plussers op ver toon van een speciaal paspoort voor half geld gebruik te laten maken van de H.T.M.-bus en -tramdiensten. Om er voor te zorgen, dat de H.T.M.-begroting daardoor niet te zwaar belast wordt zal de gemeente de begrotingsgelden voor de afdeling Sociale Zaken inkrimpen. Ondanks verzet van het rijk geeft de gemeente Den Haag op vertoon van dit paspoort de 65-plussers recht op het gebruik maken van de H.T.M. voor half geld. Kleinere aannemers vragen om openbare aanbestedingen Nieuwveen Nde de recente schoolstrijd dreigt er opnieuw een politieke rel in Nieuwveen. Zeven aannemers hebben een bedekte aanval gedaan op de positie van wethouder J. van Dijk van gemeentebelangen, die tevens een van de uitvoerende vennoten is van aannemingsbedrijf Gebrs. Van Dijk. Dit bedrijf voert al sinds jaren vrijwel alle bouwopdrachten van de gemeente Nieuwveen uit. [)it heeft de Haagse gemeente raad gistermiddag besloten, na dat B. en W. had laten weten teleurgesteld te zijn over de houding van de regering, maar Van onze sportredactie) lEN HAAG Het kort geding dat Mieke Sterk heeft aange spannen tegen de KNAU en dat morgen zou dienen in Rotter dam is uitgesteld tot vrijdag middag. Hiertoe heeft de raads man van Mieke Sterk besloten, omdat er een dezer dagen op- niouw een gesprek zal plaats vinden tussen beide partifèn. dr. J. A. NagtegaEfl, de raads man van de eisende partij, wil de vanmorgen geen verdere in formatie geven. De heer J. Os kam. secretaris van de KNAU, deelde mee niets van uitstel van het kort geding te weten. „Afge lopen zaterdag", aldus de heer Oskam, „is er een bestuursver gadering geweest waarin deze kwestie aan de orde is geko- men. Maar van een uitstel is mij niets bekend". wel naar een oplossing te willen zoeken. De raad nam echter het initiatief van B. en W. over en vond de oplossing voor de 65plussers via de inkrimping van de gelden voor Sociale Zaken. De gemeente gaat nu gewoon door voor de naar schatting al 40.000 bejaarden, die hebben la ten weten een speciaal paspoort te willen ontvangen. De ge meente verwacht een grote toe loop door de 65plussers tot de Haagse bussen en trams, waar door de tekorten lang niet zo groot worden als de regering veronderstelt. IJARJACH (AP) —De heerser van het emiraat Sjarjach dat aan de Perzische Golf ligt is vanmorgen vroeg vermoord tij dens een staatsgreep onderno men door een neef. Hij werd doodgestoken. De politie heeft een uitgaansverbod voor het hele rijkje afgekondigd. Er rijdt geen auto meer en van de dien sten der PTT mag slechts onder bepaalde voorwaarden gebruik worden gemaakt. DEN HAAG (ANP) In het mid den van Zuid Holland is een tij delijk verbod van kracht gewor den tot vervoer van varkens en herkauwers. Tevens geldt een verbod tot bij eenbrengen van deze dieren op keuringen. tentoonstellingen, e.d. en zijn de markten in dit gebied voor dit vee geschorst. De minister van Landbouw en Visserij heeft uit voorzorg tegen mond- en klauwzeer besmetting tot deze maatregel besloten. De grenslijnen van het gebied lo pen langs Leiderdorp, Leid- schendam en Bodegraven. Zij zijn zo getrokken dat alleen Gouda door het marktverbod wordt getroffen. RHODESIË Commissie Pearce blijft doorwerken LONDEN/SALISBURY (DPA/AFP/Reuter) Ondanks de bloedige on lusten en de arrestatie van oppositieleden in Rhodesië zal de Britse commissie-Pearce haar werk daar voorlopig voortzetten. De taak van de commissie- Pearce is. na te gaan of de Brits-Rhodesische re geling voor de toekomsti ge staatsvorm van Rhode sië voor de overwegend Afrikaanse bevolking aan vaardbaar is. Acht van de zestien Afri kaanse vertegenwoordi gers in het Rhodesische parlement hebben het Brits-Rhodesische ont- werp-akkoord over de toe komstige staatsvorm van Rhodesië verworpen. Ze eisen voorts het vertrek van de Britse commissie- Pearce. CARAVAN RAI 1972 IN AMSTERDAM In het Amsterdamse RAI-gebouw wordt van zaterdag 29 januari tot en met zondag 6 februari de Caravan Rai-1972 gehouden. Hij is dage lijks geopend van 10.00 uur tot 17.00 en van 19.00 tot 21.000 uur; zon dags van 10.00 tot 17.000 uur. Tijdens de tentoonstelling is dagelijks van 10.00 tot 17.0 uur een kindercrèche geopend. Deze bevindt zich voor de Europahal. Meer nieuws over de Rai vandaag en morgen el ders in deze krant. Naar Zoetermeer Plannen voor verplaatsing Rode Kruis- ziekenhuis Van een onzer verslaggevers Zoetermeer De directie van het Haagse Rode Kruisziekenhuis overweegt verplaatsing naar Zoeter meer of tenminste de vesti ging van een dependance in deze snelgroeiende ge meente. De plannen verkeren weliswaar nog in een pril stadium, maar het bestuur kwam in principe al tot overeenstemming met de stichting Algemeen Ziekenhuis te Zoetermeer. Officieel is giste ren meegedeeld, dat tot samen werking is besloten, maar de praktijk zal vermoedelijk een totale verhuizing inhouden. Het personeel, dat vandaag een communiqué ontving, wordt na der gepolst over de bereidheid in Zoetermeer te gaan werken. Vrouw richt beschermings- dienst op MÜNCHEN (AP) Een 23-jarige dame in München, Liselottc Findeis, is een bedrijf begonnen dat lijfwachten verhuurt. Haar eerste medewerkers zijn vier oud-parachutisten van het West- duitse leger, lieden waarmee men zich zal durven te vertonen als er moeilijkheden dreigen. In het Japanse Sapporo zijn al heel wat sportlieden die zullen deelne men aan de Olympische Winterspelen. Onder hen lijkt het zaagsel- bad" populair te worden. Hier ligt een lid van de Engelse bobslee- ploeg in het ..Othaka enzymenbad", dat gezondheid en schoonheid moet bevorderen. Het bad is gevuld met zaagsel van cederhout dat tot 60 graden Celsius wordt verhit. IN ROTTERDAM Onderzoek rode hond Rotterdam (ANP) De Rotterdamse Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst zal samen met het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid in de maanden februari tot mei een onderzoek verrichten dat tot doel heeft na te gaan welk vaccin tegen rode hond het meest geschikt is om gebruikt te worden in het rijksvaccinatieprogramma. Het volgend jaar moet de inenting tegen rode hond in het rijks vaccinatieprogramma worden opgenomen. Het is de bedoeling dat vanaf dat jaar alle meisjes in Nederland uit de hoogste klassen van het basisonderwijs tegen rode hond worden in geënt. De Nederlandse gezondheidsautoriteiten vinden het no dig dat elk meisje voor haar puberteit een inenting tegen rode hond krijgt. De besmettelijke ziekte rode hond kan, op tredend bij ee nzwangere vrouw, beschadiging van het ongebo ren kind, tot gevolg hebben met als resultaat een miskraam of een aangeboren afwijking. De zeven aannemers verzoeken de gemeente voortaan gemeen tewerken niet meer onderhands, maar openbaar aan te besteden, opdat wethouder Van Dijk geen gebruik kan maken van zijn eventueel bevoorrechte positie. Waarschijnlijk mede als gevolg van de brief van de zeven aan nemers zal het college van b. en w. de raad vanavond voor stellen de bouw van de nieuwa r.k. lagere school openbaar aan te besteden. Directe aanleiding van de aanval op de monopoliepositie van wet houder/aannemer Van Dijk ia het feit dat de bouw van de nieu we medisch centrum in Nieuw veen is gegund aan de Gebrs. Van Dijk. Stichtingssecretaris Pijlman laat er echter geen twijfel over bestaan waarom da gunning werd verleend aan het bedrijf van de omstreden wet houder. „Alleen de Gebrs. Van Dijk kon ons inziens voldoen aan de eisen van de architect en aan het bouwschema. Da kleinere aannemers in het dorp kwamen er echt niet voor in aanmerking". Het argument van de gemeente Nieuwveen om vrijwel alle op drachten onderhands te gunnen aan Gebrs. Van Dijk is omdat ze weet daardoor goedkoper uit te zijn. De Gebrs. Van Dijk hebben een grote bouwstroom op stapel staan in Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen en kan daardoor goedkoper wer ken. Sympathisanten van wet houder Van Dijk menen dat broodnijd de drijfveer is van de kleine aannemers. Wethouder Van Dijk blijft er erg laconiek onder. Hij zegt: „Van een bevoorrechte positie is geen sprake. Wanneer men dat wil De Amerikaanse zangeres Anita j<an voortaan alles openbaar Kerr was even in Nederland worden aanbesteed, hoe meer omdat foto's gemaakt moestcn zielen hoe meer vreugd". worden voor platehoezen. 1 Frans Molenaar kleedde de De kwestie zal ongetwijfeld van- zoetgevooisde Anita Kerr in een avond in de Nieuwveense ge wit broekpak van dubbel gewe- meenteraad uitvoerig aanleiding ven wollen crêpe. geven tot discussies. Zeer lage waterstand Bilbao (AP) De arbeiders van een aantal fabrieken in Bilbao zijn in staking gegaan uit protest tegen het ontslag van collega's. In totaal zouden ongeveer 6000 arbeiders staken. Volgens zegslieden hebben alle 4600 werknemers van de scheepswerf „Astilleros Espa- noles" in Sestao bij Bilbao het werk neergelegd uit solidariteit met 2600 collega's die zijn geschorst omdat zij weigerden een einde te maken aan een staking van twee dagen. Zuid-Vietnam verwacht nieuw Tetoffensief SAIGON (AFP-Reuter) De ge heime radio van de „voorlopige revolutionaire regering van (Zuid)-Vietnam heeft vandaag de bevolking opgeroepen tot een algemene opstand. In een soortgelijke oproep als tij dens het Tet-offensief in 1968 zei radio Giai Phong dat „de toe stand meer dan oöit gunstig is" en dat „dank zij de veelvuldige overwinningen de beslissende zege nadert". De Amerikanen en de Zuidvietna- mese regering hebben de afge lopen weken herhaaldelijk de ver wachting geuit dat de Vietkong de komende maand tijdens het „Tet" (boeddhistische jaarwis seling) een groot offensief zal beginnen. Voorbije jaren komen weer terug met deze hoed van Marc Olivier. Deze strohoed ..Jardin" is bewerkt met een tuiltje gele, blauwe en zalmkleurige zijden bloemen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De kwaliteit van het Rotterdamse drinkwater, dat gedronken wordt door 1,3 miljoen mensen in het Rijn mondgebied, is weer beduidend slechter geworden. Oorzaak is de lage waterstand van de Rijn. Normaal is de wateraanvoer bi] Rotterdam circa 2200 kubieke meter per seconde, momenteel is de aanvoer rond 1000 meter. De graad van vervuiling is daar mee bijna evenredig omhoogge- gaan. Het chloridegehalte van het water schommelt rond de 500, wat als de smaakgrens wordt beschouwd. De Rotter damse waterleiding put haar water nog uit het spaurbekken Beerenplaat, waar het water drie weken geleden werd ingela- herhalen. „Het wachten ia of het gereedkomen von het apaar bekken in de Biesbosch, volgent voorjaar," aldus de heer Var de Burg. Dan zal water uit d< Limburgse Maas betrokken wor den, dat een veel betere kwall teit zal hebben dan het Rijnwa ter. Het Biesboschbekken kaï genoeg water voor drie tot vij maanden bevatten. De lage waterstand heeft ook ge volgen voor de scheepvaart o| de Rijn. Schepen die nna: Mannheim moeten kunnen somi niet meer dan een derde vai hun capaciteit benutten. ten. i het De heer Van de Burg v terleidingbedrijf zegt over het verdere verloop in deze winter weinig te kunnen voorspellen. Men verwacht niet. dat het re cord van kort geleden, 600 milli gram zout per liter, zich zal luchtelingen uit Oost-Pakistan klitten tesamen, met hun schamele bezittingen, op een vrachtauto die hen terugbrengt naar hun land. Bangladesj. Volgens Indiase autoriteiten in Calcutta zijn al zes miljoen van de zeker tien miljoen naar India gevluchte Oost-Pakistani naar hun vaderland teruggekeerd. CDU verwerpt Oostakkoorden BONN (AFP) De christende mocratische partij in West- Duitsland (de CDU) heeft offi cieel besloten de verdragen die in 1970 door West-Duitsland met de Sowjet-Unie en Polen zijn ge tekend, in hun huidige vorm van de hand te wijzen. Hellingen nog groen DEN HAAG De uitzonderlijke zachte winter van 1971—'72 heeft tot nog toe ook voor de winter sport rampzalige gevolgen gehad. De sneeuwge- bieden, die sinds mensenheugenis in het midden van januari door meters verse sneeuw bedekt waren, zijn nu nog angstwekkend groen. In plaatsena Is kitzbühl, Serfhaus, Seefeld, Monta na. Wildhaus en Gstaad ligt in de dorpen geen centimeter sneeuw. Skiers moeten naar ver gel gent oppen waar overigens op dit moment hoog uit enkele decimeters oude. harde sneeuw ligt. Een uitzondering vormen de Franse alpen en -Ie relatief onbekende skigebieden in Karinthië in Zuid-Oostenrijk, waar de sneeuwomstandigheden juist uitzonderlijkgo ed zijn. In Mallnitz bijvoorbeeld ligtr utm een meter verse sneeuw. Het zwaarst getroffen zijn de winterspor toorden in het Sauerland. de Harz en het Zwarte Woud in Duitsland en de Ardennen in België. Daar kan met uitzondering van enkele kleine Hel lingen momenteel nergens geskied worden. Het gevolg is, dat de hoteliers en de organisatoren van skiklassen daar zware verliezen lijden. Nu de sneeuwberichten uit Duitsland en België dag na dag somberder worden, laat men het enm is- sa afweten. (Van onze parlementaire redak ti«) DEN HAAG De woordvoerdw van minister Udink (Volkshuis vesting) weigert commentaa- op berichten volgens welke di minister In een beleldsnoti voorstellen zal doen voor drastl sche huurverhogingen, afhanka lijk van het inkomen van de bs woners van woningwet- en pra mlcwoningen. Voor hogere Inkomens zou hd gaan om verhogingen van 3| pet. cn meer. Bewoners md lage inkomens zouden de verhs ging geheel of gedeeltelijk g< compenseerd krijgen. Op d( manier zou de minister per sal do een aanzienlijke verlagii* i<eogen van de rijkssubsidies. He' plan werd gisteravond if AVRO's Televlzler onthuld. I* werd bij gezegd dat premid Biesheuvel reeds aan ministd Udink toestemming zou hebbo verleend om deze plannen nade uit te werken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1