De Wanninkhofs terug naar oude stamlioeve Legesgelden in Warmond omhoog Snij del wij k-W est II krijgt meer gestalte 1. ZATERDAG 22 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 LEIDEN Leraren hebben het moeilijk op het ogenblik. Net zoals de vogels, de bloemen, Feyenoord en de rege ring trouwens. Het verschil is dat het voor leraren iets nieuws is. Of zoals een docent het in Brandpunt zei vorige week: „het is net of vroeger de leraren de dienst uit maakten en tegenwoordig de leerlingen". Een beetje zwart-wit misschien, maar toch... Wij praatten met een paar rectoren van lycea in Leiden. Nog een gegeven: sinds de invoering van de mammoetwet, in 1968, is de helft van de rectoren in Nederland van het toneel verdwenen. Ze zijn tegenwoordig wel zo eerlijk het ronduit te zeggen als een leraar het volgens hen niet goed doet LEIDEN "Barensweeën van de nieuwe tijd". De woorden zijn van pater Overeem, sinds 1887 rector van het Bonaventura ly ceum. Een plastische uit drukking voor de verander de verhoudingen in 't on derwijs. De lerkar is van zijn voetstuk afgekomen. Het „mag ik u wat vragen, meneer de rector heeft plaats gemaakt voor „hé rector, luister eens". Een aantal leraren hebben het er moeilijk mee. riet ziekte verzuim stijgt. De wens om eerder met pensioen te gaan wordt groter. Vooral sinds 1968 is de situatie 6nel veranderd. Een aantal oor zaken zijn aanwijsbaar. De leer lingen kijken anders tegen de school aan. Drs. Van Mierlo, rector van het Rijnlands ly ceum: "Je krijgt soms de in druk dat de school in het den ken en handelen van de leerlin gen een steeds minder belang rijke plaats inneemt. De zorg voor het huiswerk en de aan dacht tijdens de lessen worden minder. Het programma heeft niet meer automatisch de aan dacht van de leerlingen. Ze kun nen zich steeds moeilijker con centreren". Pater drs Overeem: "Als je vroeger in de scheikun deles een proefje deed was dat een uitje. I.ets nieuws. Nu is er geen interesse. Ze hebben het allang op teevee gezien". 1968 is in het schema van de ver anderingen zo belangrijk omdat in dat jaar de Mammoetwet werd ingevoerd. Het voortgezet onderwijs werd op een nieuwe leest geschoeid. Pater Over eem: "We moesten opnieuw en DRS. ZONNEVELD enquête anders beginnen. Het ergste was dat we het zelf maar uit moesten zoeken. Er is geen be geleiding van bovenaf geweest. Niemand heeft ooit verteld hoe het moest. Wat is Havo, Mavo? Iedereen stond voor een experi ment. Veel schuld ligt bij het Ministerie van Onderwijs. Dat zou stimulerend moeten werken, het werkt frustrerend. Wij we ten niet wat er op de basisscho len gebeurt, het wetenschappe lijk onderwijs weet niet wat er bij ons gebeurt". Drs. Van Mierlo: "Nu we net op gang zijn kondigt men bezuini gingsmaatregelen af. Het aantal lesuren wordt van 32 op 30 ge bracht. Gevolg is dat het leer plan niet meer klopt, afspraken moeten worden herzien, metho des worden gewijzigd". Pater Overeem: "En dan krijgen wij nog het verwijt te horen dat we niet genoeg vooruit gekeken hebben!". Naast deze interventies van boven af wordt het onderwijs ook van andere kanten bestookt. De be langstelling is optimaal. Pater Overeem: "Laatst was er op de teevee een mevrouw die verkon digde dat de scholen de leerlin gen buiten het strikte onderwijs te weinig opvingen. Dan denk je toch wel eens: nou, nou. Trou wens, het is me wel duidelijk geworden dat wie geen les geeft niets snapt van de werkelijke si tuatie. Vooral oudere docenten .aken door al die kreten in ver warring, ze weten het niet meer." Dat vindt dan weer z'n weerklank in de klas. Dr. J. Blom, vanaf '61 rector van het Rembrandts- lyceum: "Ze zijn tegenwoordig wel zo eerlijk het ronduit te zeggen als een leraar het vol gens hen niet goed doet". Pater Overeem: "Een derde klas Mavo was het niet eens met de methoden die een leraar Frans PATER OVEREEM toepaste. Ze hebben toen een enquête gehouden onder de leer lingen. Daar kwam als resultaat onder andere uit dat ze de les sen te saai vonden maar ook dat ze meer houvast wilden. Meer grammatica. Zo zie je hoe we aan het zoeken zijn naar de juiste vorm". Dat wordt ook duidelijk bij het trefwoord van de "nieuwe tijd", begeleiding. Pater Overeem "De leerlingen moeten begeleid worden. Best! Vroeger is daar te weinig aan gedaan. Maar hoe is het nu? Je biedt het ze aan en ze komen niet. Dat is frus trerend voor docenten". Een ander facet van de begelei ding is dat, door het enorm toe genomen aantal leerlingen, het peil lager komt te liggen. Pater Overeem: "Men kan kiezen en het Nederlandse volk moet kie zen: ofwel we dragen veel ken nis over aan een kleine elite groep en brengen die op een hoog peil ofwel we dragen min der kennis over aan een grote groep". "Een belangrijk gevolg van de schaalvergroting is dat de be hoefte aan inspraak toeneemt. De besluitvorming wordt er moeilijker door. Pater Over eem: "De democratie kan ver gaan, kost veel tijd, is ver moetend. Men moet de mensen sparen. Niet eindeloos vergade ren, geen massa s papieren in vullen, De hoofdzaken moet je voorleggen, de bijkomstigheden in kleinere groepen bespreken." Drs. Van Mierlo "De kanalen voor democratisering zijn bij ons aanwezig. De leerlingen overleggen binnen hun niveau- raad, de docenten in de sectie- raad, waarbij vertegenwoordi gers van de leerlingen aanwezig zijn. Een proces dat gelukkig zonder schokken en pijn, zonder het mes op tafel verloopt. Feit blijft echter dat de verdergaan DRS. VAN MIERLO democratisering de democratisering niet door ie dereen even belangrijk gevon den wordt". Neg een facet van het grotere aantal leerlingen: de geringer wordende leefbaarheid. Pater Overeem: "Het is van levensbe lang de scholen leefbaar te hou den. Het creëren va nfabrieken is zowel voor leraren als leerlin gen fnuikend. Een van de be langrijkste spanningsvelden wordt gevormd door het langs elkaar heen leven. Bij ons speelt in dit verband ook nog mee dat we een streekschool zijn. Veel leeriingen moeten er veel voor over hebben om hier te komen. Lang reizen. Met vermoeiing als gevolg. Maar schoolbussen zijn onmogelijk, want ze vernielen de bus. Net zoals dat op school gebeurt. De buurt protesteert togen de plasticzakken in de tui nen. En ga zo maar door. Moei lijk, hoor". Dat vond vorig jaar de Algemene Vereniging van Schoolleiders ook. Zij was verontrust door de berichten dat vrij veel schoollei ders voor hun vijfenzestigste overleden of hun functie neer legden. Daarom gaf de AVS de heren drs. Engelhart en drs. Zonneveld, rector van het Ag- neslyceum .opdracht ee»i nquê- te te houden over de menselijke kant van de recente ontwikke lingen. De enquête werd samengesteld door het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde TNO. De conclusies tonen de ernst van de situatie duidelijk aan. Enkele voorbeelden: - Bijna tachtig procent van de rectoren is voor functioneel leef tijdsontslag op zestigjarige leef tijd. - Vervroegd ontslag heeft de luat- ste jaren in toenemende mate plaats op grond van gezond heidsredenen, speciaal bij de boven 56-Jarigen. - De laatste jaren worden steeds vaker functies buiten het onder wijs aanvaard. Pater Overeem over zijn functie: "Het vervelende is dat iedereen de schoolleiding nog verpersoon lijkt met de rector, terwijl or in feite een 6-hoofdige en volgend jaar zelfs 8 hoofdige leiding is". Tot zover de perikelen van het onderwijs. Van de leraren en de leerlingen. Waar gaat het heen? Improvisatie zal het motto zijn voorlopig. Het enige zekere is dat er niets zeker Is volgens drs. Van Mierlo. En de leraren? Die zullen een soort hopmannen van de verkennerij moeten wor den, zoals een van de schoollei ders niet zonder ironie opmerk- NIEKJAN VAN RESTEREN BOSKOOP De raad van Boskoop zal in de vergade ring van volgende week dins dag onder meer de volgende voorstellen behandelen. In Snijdelwijk west II 10050 m2 grond te verkopen aan de Bohan Bouwmij. voor de bouw van 80 koopwoningen. De koopsom is f 1.020.000.— Aan de Zijde 782 m2 grond te verkopen aan de Algemene Bank Nederland NV voor de een bankgebouw. Een commist De koopsom is f 130.000,— Een krediet van f 2.330.000,— beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van gronden in Snijdelwijk-West II. te steMen die de geloofsbrieven heer Buis, opvolger van de heer Kuivenhoven in de raad te onderzoeken. Een krediet van f 24.500 beschikbaar te stellen voor het verbeteren van deze zogenaamde ,,open riolering" In het gebied rond do Nieuwstrnat. Een krediet van f 23.500 voor het slopen van een brug in Laag-Bos- koop. Een krediet van f 24.500 te voteren voor de aanleg van een parkeerterrein op grond aan de Koninginneweg op de plaats waar eerst enkele panden van de heer Dortland stonden. GEESTEREN (Gld.) De muurankers vermelden het jaartal 1797. Het huis heeft een lange geschiedenis achter de rug en die van de laatste' acht jaar is niet de meest roemruchte period^ daarvan. Maar nu krijgt de ,Wan- ninkhof" dan toch v/eer nieuwe bewoners. Bijna acht jaar lang heeft de grote boerderij leeggestaan. De stichting Het Gelders Landschap, die haar in 1964 kocht, heeft er lang' mee in de maag gezeten, want natuurlijk was het niet de bedoeling, dat de boerderij onbewoond bleef, cok al was het de stichting niet om het gebouw,maar om de 13,5 ha. grond, die erbij hoorde, begonnen. Hoe kom je aan bewoners voor zo'n grote boerderij zonder grond? Het Gelders Landschap heeft het geluk gehad, dat e>" ergens in het Westen van het land mensen wonen, die toen ze toevallig de naam van de boer derij tegenkwamen geïntrigeerd raakten. De familie Wan- ninkhof, die in Noordwij k een groot bakkerijbedrljf exploiteert, gaat de boer derij in Geesteren als zomerver blijf gebruiken. Zij huurt de Wanninkhof van het Gelders Landschap, nadat deze, met be hulp van Monumentenzorg, voor de restauratie zal hebben ge zorgd. Met die restauratie gaat de in dit vak bedreven aanne mer Kosters uit Geesteren zeer binnenkort beginnen. De Wanninkhofs waren zich niet bewust van enige familierelatie tot de vroegere bewoners van de Achterhoekse boerderij, die hun familienaam als ..Hoesnaam" draagt. Maar dat is, toen zij eenmaal op het spoor gezet wa ren, natuurlijk met spoed uitge zocht. En inderdaad bleek er een relatie te bestaan, zij het een heel verre. Omstreeks 1795 moeten de voorouders van de huidige bakkersfamilie in Noordwijk de boerderij verlaten hebben en zijn daar nieuwe be woners-op gekomen. Zoals in het oosten des lands gebruikelijk is, bleef de naam van de oorspron kelijke bewoners als hoesnaam bewaard. Zo, als ..Wanninkhof" staat de boerderij ook op de kaarten. Een oud bezit, tot in de laatste oorlog op ouderwetse wijze be heerd (,,ze boerden niet om geld, maar mèt geld", zeggen de boeren) en daarom van gro te waarde voor een stichting, die zich beijvert óm het Gelder se landschap van vroeger intact te houden. Een bezit met veel bos, met de karakteristieke, door levende coulissen" omge ven weilanden, (waarin de riet- gaten nu niet voor moderne landbouwmethoden behoeven te wijken) en met een fraaie bouwkamp als onderdeel van de grote es ten noorden van het idyllisch gelegen dorpje Geeste ren. Het erf is met prikkeldraad afge scheiden, maar dat heeft niet kunnen verhinderen, dat tijdens de lange periode, dat hier geen mensen woonden, de koperen pomp verdwenen is en dat bo vendien de antieke tegeltjes van de schouw er uit gesloopt zijn. Dat gebeurde weliswaar enorm slordig, maar al bleven er tegel- resten zitten, de zaak zal geheel vernieuwd moeten worden. Na een storm, die de grote schuur danig onder handen genomen had, heeft het Landschap welis waar de rietdekker het dak daarvan opgestuurd, maar ver der ligt de Wanninkhof er ver waarloosd bij. Het strodak van de lege kapberg direct aan de weg zit vol gaten. Van het ei genlijke huis en van het bakhuis ontbreken pannen en ruiten. Zo goed mogelijk zijn die voor in brekers uitnodigende toegangen met ander materiaal afgesloten. Het is allemaal wèl romantisch. Langs het huis loop je nu als het ware door een laan naar het door walletjes omzoomde wei land, dat door de buren gepacht is. Verscholen in de wildernis staan er een scheefgezakt kip penhok en nog en vierroedige kapberg, die al nagenoeg hele- De oude stamhoeve van de familie Wanninkhof maal geen dak meer vertoont. Aan de andere kant van het huis ligt het voormalige bakhuis. Zo mers werd er in gewoond en wie weet, heeft het heel vroeger wel permanente bewcsiers ge kend. Het is zo groot als een re delijk eengezinswoninkje en het is dan ook de bedoeling, dat er bewoners in komen. Hot huis zelf, dat dus helemaal vakantiewoning gaat worden, behoort tot de grootste Achter- hoekse boerderijen. Het is zeker 25 meter lang, nog zonder de royale endskamer, die het voor huis zo'n schilderachtig aanzien geeft. De muren zijn op plinten van Bentheimer steen opgetrok ken. Restauratiearchitect Heine- man uit Velp (diezelfde die de boerderij De Meyer in Neede zo mooi tot leeszaal verbouwde) heeft er een dankbare kluif aan. Het jaartal 1797 van de muuran kers komt aardig overeen met de familie-overlevering van de Wanninkhofs. Blijkbaar is in het eind van de achttiende eeuw de familie Hengstegoor op de boer derij gekomen. In 1865 trouwde de laatste Hengstegoor, die een gezin stichtte. Er waren twee zoons, Jan en Hendrik, die niet tot een trouwdag kwamen en de huishouding aan dienstboden overlieten. Later namen zij het gezin Kempers bij zich in en dat waren laatste bewoners, die hier dc landbouw bi-oefend heb ben, Na het overlijden van Hen- drikoom, in 1944, woonde Kem pers als pachter op de boerde rij. Er kwamen enkele vernieu wingen (de bedsteden, waarin je zittend moest slapen, omdat ze zo kort waren men zegt in de Achterhoek nog: ,,hee zat in bedde") verdwenen voor het grootste deel, maar de pachter kon natuurlijk niet te veel veran deren. Daardoor is zowel dc boerderij als de bijbehorende grond grotendeels in de antieke toestand gebleven, die in onze tijd zo gewild zou worden. De heer Kempers liet, toen hij 65 zou worden, in het dorp een huisje bouwen. Zijn kinderen voelden er niet voor om hem op te volgen. In augustus '64, op weg om het pannenbier te halen voor de bouwers rs hij met zijn motor verongelukt. Alleen de in het betonnen deksel van de put gekraste letters H.I.K. herinne ren nu nog aan de laatste bewo ners. WARMOND De verhoging van de legestarieven, waar toe de gemeenteraad dins dagavond waarschijnlijk zpl besluiten, levert de gemeente Warmond een bedrug van .f 7.300 op. Deze mecrin- komst komt ongeveer over een met 10% van wat de ge meente kan innen met het huidige tarief. De legeskosten worden bere kend op alie diensten, die de gemeente de Inwoners kan bewijzen, zoals het verstrek ken vaa inlichtingen uit openbare registers, het afge ven van vergunningen en ontheffingen e'c. Op de agenda staat verder het voorstel een krediet van 1.772,54 te geven voor de r.-k. school De Leerhoeve voor de aanschaf van kasten, een voorstel ook tot het aangaan van een lening van f 1 mil joen om de vlottende schuld vart de gemepnte te consoli deren. Dat putdeksel is niet origineel, dus het zal wel verdwijnen. De put zelf, van Bentheimer steen verdient het om in ere hersteld te worden cn we twijfelen er niet aun, of dat zal wel gebeu ren. Het restaureren van het oude erve fs aannemer en archl- tekt wel toevertrouwd. Moeilij- Kredieten moeten ook worden gegeven voor de werken in de Zwanburgerpolder. Het object 7 ha moet zandwin- ningsgereed worden ge maakt. Dat is een gebied van 16 ha vermeerderd met 2 ha op de plaats van de doorbraak naar de Leede. Het pion daarvoor moet ui terlijk 1 februari door de Heidemij worden aangebo den, waarna dc rand tot 1 juli de nodige vrijheid heeft om zich te beraden over de wijze waarop de aanbeste ding moet plaats vinden. Het college, zo staat In het voor stel, wil met de tussentijd voorkomen, dat de gemeen teraad voor een fait accom pli wordt gezet. Het zandwin- ningsgereed maken gaat een bedrag kosten van 49.020. Een bedrag van 21.090 is bovendien eveneens nodig om dc Heidemaatschappij het rapport ..Tijdschema Zwanburgerpolder" te laten maken. ker zal het zijn om, gezien d« eenzame ligging, permanent! bewoners voor het bakhuis t< vinden. Maar wie weet, mi» schien ziet iemand er wel wol in om net als de oude Hcngste goors op de Wanninkhof nio „om geld", maar „met geld" l< boeren.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5