fieidóe Somo/ni Regering dreigt 40.000 bejaarden ernstig te duperen Giftige stof in doe- het-zelf verf NIET VOOR HALF GELD IN HAAGSE BUS OF TRAM Spoed nodig bij ambtelijke trend Rhodesië in staat van beleg Theo Koomen in Davos niet voor tv ANTIEK Misdaad met dubbel leven Kort Rapenbuig 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. 0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91,55. 63e jaargang, no. 18.600 ZATERDAG 22 JANUARI 1972 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND HIER EN DAAR MIST Ned. I: 17.00 uur Kunt u me de weg naar Hameien vertellen, meneer?; 20.21 uur Berend Bou- dewijn-quiz. Ned. II: 20.21 uur: Columbo; 22.30 uur Luisteren naar Haitlnk. Overwegend droog met opklarin gen. maar ook hier en daar mist. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Maximumtempe raturen van twee tot vijf graden. Door auto-ongeval: Van een onzer verslaggevers HILVERSUM. Theo Koomen zal de wedstrijden om het Europees schaatskampioenschap van daag en morgen niet voor de t.v. kunnen ver slaan. Op weg naar Davos heeft hij namelijk in de omgeving van Bazel een auto-ongeluk gehad. Hij werd niet ernstig gewond, maar moest toch ter observatie naar het ziekenhuis overgebracht worden. Daar zal hij zeker 48 uur het bed moeten houden. Bob Spaak, chef van de Nos-sportredactie is gisteravond in allerijl naar Davos vertrokken om de verslaggeving te regelen. Wellicht, dat hij dit zelf verzorgt. In Avro's Sportpanorama, dat vanavond om 21.50 begint, komen Ard Schenk, Jan Bols, Eddy Verheyen en Harm Kuipers aan het woord. In de studio zijn als gasten aanwezig Johan Cruyf (als tenminste ExcelsiorAjax niet doorgaat) en de bokser Rudy Lubbers. De belangrijkste ritten in Davos op de 500 m zijn: 2e rit: Schenk Hampton; 3e rit: Fornaess-Tour- ne; 4e rit: VerkerkToniolli; 5e rit: Claes- son-Zimmermann; 7e rit: Lavroesjkin—Groen- vold; 8e rit: Bols-Piens; 12e rit: Verheyen— Hoeglin; 16e rit: Kuipers-Thomassen, Carnavals onderscheiding Mies Bouman Het duurt niet zo erg lang Popelend van verlangen legt de zuiderling en misschien ook hier en daar wel iemand van boven de Moerdijk de laatste hand aan een meer dan levensgrote kar- navalspop. Onderscheidingen worden bij voorbaat met handen vol uitgereikt. Bij de Maastricht se karnavalsvereniging ,,Het Momus-kanon" was dit keer Mies Bouman aa nde beurt. Na het ontvangen van de onder scheiding vierde zij met de kin deren van de Mytylschool St. Rafael het karnavalsfeest. Waarschuwing „koopkracht" |p (Van een onzer verslaggevers) t)en Haag Als vandaag de dag een kleuter nadelige gevolgen on dervindt van het feit dat hij giftig loodchromaat heeft binnen gekre gen via de verf op zijn speelgoed of ledikantje, dan dragen twee in stanties daarvan de sbhuld. Dat zijn de Vereniging van Vernis- en Verffabrikanten en het Bedrijfschap Schildersbedrijf. Als er ook maar één kind iets gebeurt zijn zij daarvoor verantwoordelijk, we gens hun onvoorstelbare nalatigheid en gebrek aan initiatief. )it schrijft „Koopkracht", het het warenonderzoek moeten ont- maandblad van het Consumen- dekken dat slechts weinig fabri- ten Contact Orgaan, naar aan- kanten zich iets van de raadge- leiding van een warenonderzoek ving hebben aangetrokken, van doe-het-zelf verf, waarbij Deze onthutsende gang van zaken bleek dat er loodchromaat zat heeft er inmiddels toe geleid, in de kleuren geel en groen van de volgende merken: Capelux, Duodek, El-Es, Heerenlux, Ju- weline, K 3, Plasticolor, Plus punt, Poludor, Revilac (groen), Sabel, Tokion, Topklas en Vas- talux. Bij geen van die verven stond er een waarschuwing te gen dat gif op de bus. e Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen had in 1968 de eniging van verffabrikanten zo ver gekregen, dat deze zijn den aanraadde om voor lood chromaat te -waarschuwen. Er zou op de bussen komen ti staan: „Niet geschikt voor kiii derspeelgoed of kindermeubels" De huisvrouwenorganisatie die dacht dat het gevraag kele jaren was geweken, heeft uit dat het ministerie van Volksge zondheid een nader onderzoek naar gif in doe-het-zelf verf heeft aangekondigd, aldus Koop kracht. De Britse premier Edward Heath (rechts) ontvangt de Europese prijs voor staatsmanskunst" uit handen van Olivier Reverdin, de Zwitserse president van de assemblee van de Raad van Eu ropa. De prijs bestaat uit een medaille, oorkonde en een cheque van 300.000 gulden. De prijs is door een Duitse parti culiere stichting aan Heath toe gekend als erkenning van bij zondere diensten om Engeland in de EEG te brengen. Meer dan 3 procent mogelijk: DEN HAAG (ANP) Verwacht wordt dat het kabinet binnen kort een beslissing zal nemen over het vaststellen van het, per 1 januari jl. in te gane, tweede voorschotpercentage voor sala rissen van het overheidsperso neel. Uit publikaties odia Cassini een 22-jarige schone uit Amerika heeft waarschijnlijk de langste benen in de show wereld. De lengte van haar on derdanen, hier gestoken in waar schijnlijk de langste soort laar zen. zijn ruim 1.50 meter lang. De foto werd gemaakt op het eiland Malta, waar Nadia op het ogenblik verblijft voor op namen van de film ,,Pulp", waarin zij samen met Michael Came de hoofdrol speelt. het georganiseerde perso neel blijkt onder meer dat het een percentage van tenminste drie procent gerechtvaardigd acht. De bonden menen dat dit meer kan zijn. In de vergadering van de Centra le Commissie voor Georgani seerd overleg in ambtenarenza ken in december is afgesproken dat het tweede voorschotpercen tage, dat 1 januari 1972 aan het overheidspersoneel zou worden toegekend, pas zou kunnen wor den vastgesteld ah meer duide lijkheid zou zijn verkregen over de loonontwikkeling in het be drijfsleven. De bonden van overheidspersoneel menen dat die duidelijkheid er nu wel is. Wil men bereiken dat de uitbetalingen van het nieuwe DANSEN LEREN? steengoed bij EVERT CASTELEIN H. Kerkgracht 48, 01710 - 23583 salaris van het overheidsperso neel met ingang van maart kun nen beginnen, dan is een beslis sing over het percentage van het voorschot nu welhaast gebo- bonden Vol8ens de Algemene Bond Ambtenaren, kan men veilig aannemen dat de viereneenhalf-1 procent die het overheidsperso-! neel op 1 juli 1971 heeft gekre- 1 gen, volledig is gedekt door de loonontwikkeling in het vrije be- drijfsleven in de periode tot 1 januari 1972. De na-indexering op 31 december 1971 levert „ge- wogen" stellig meer op dan één procent, aldus de bond. (Van een onzer verslagge vers) Tegen alle verwachtingen in zijn bij de regering ernsti ge bezwaren gerezen om voortaan 65-plussers tegen half geld van de H.T.M. gebruik te laten maker; Rond 1 oktober vorig jaar nam de Haagse gemeente raad het besluit om jaarden zo spoedig moge lijk tegen half geld te laten reizen op de lijnen van de H.T.M. (bus en tram). Het gaat vooral om die bus- en tramlijnen, die een interlo kale betekenis hebben (dit is ongeveer de helft van het H.T.M.-lijnennet). De aanvankelijke verwachting verleden jaar was, dat ongeveer 10.000 personen van een zoge naamd bejaardenpaspoort ge bruik zouden maken; in werke lijkheid hebben zich thans al veertigduizend 65-plussers ge meld en kosten eraan besteed (onder meer het laten maken van een pasfoto). Dinsdagmid dag zal het eerste officiële pas poort (dat nog meerdere facili teiten kent dan de H.T.M. al leen) in tegenwoordigheid van 2500 personen in het Nederlands Congresgebouw uitgereikt wor den. Op het Haagse stadhuis zit men nu met de handen in het haar. Men kan in feite niet meer te rug. Er zijn verwachtingen ge wekt en onkosten gemaakt. Men kan zich afvragen waarom de regering (met name de minis ter van Verkeer en Waterstaat alsmede die van Binnenlandse Zaken) nu pas met tegenwerpin gen komen. Kennelijk vreest men een nog groter verlies bij de H.T.M. (voor 1972 geraamd op circa 22 miljoen gulden). Maar insiders, menen, dat het mèèr gaan rei zen door bejaarden (overdag zijn vele tramwagens maar zeer matig gevuld) het omgekeerde wel eens tot gevolg kan hebben. sing. De gemeente Den Haag onder- De vreugde over deze zo lang be zoekt wat men aan dit probleem geerde regeling is met deze te- kan doen. Men hoopt nog op een genvaller inmiddels danig be- oplossing of een tussen-oplos- koeld. Blauwe Chinese borden f 60. - IJzeren haardtangen f 29, - Spaanse vijzels f 65, - IJzeren balans met haken f 52,50 Fa. J. C. VAN RUITEN ZN. Kort Rapenburg 12 - Lelden NEW YORK Eenenzeventig mensen, onder wie onderwij zers, begrafenisondernemers, een bar-eigenaar, een politiea gent, een brandweerman en een garagehouder, zijn In New York In staat van beschuldiging ge steld wegens diefstal van dure auto's en de verkoop daarvan op grote schaal. Sinds 1968 hebben zij 4.500 auto's, meest cadillacs en lincolns, ge stolen, soms in een tempo van vijf wagens per dag. Metaal ook 'met inspraak' afgerond DHN HAAG (ANP) De vijf confessionele metaalbonden en de werkgevers-metaal hebben gisteren in Den Haag hun c.a.o. ook op de zogenaamde immate riële punten rond gekregen. In deze punten is o.m. verwerkt, dat een zo groot mogelijke in spraak noodzakelijk is in de be drijven. Zoals bekend heeft de N.V.V.-industriebond aan dit overleg niet meer deelgenomen. Voordat gisteren het overleg be gon hebben de bonden eerst nogal nadrukkelijk gereageerd op de instructies van de werk geversorganisaties aan hun le den, dat werkwilligen bij akties (van leden van het N.V.V.) des noods ingeschakeld moeten wor den om het werk van de stakers over te nemen. De vijf confes sionele bonden hebben hiertegen bij het begin van het overleg geprotesteerd. Als gevolg hier van is de instructie herzien. Dit soort gebeurtenissen hebben in Rhodesië sinds gisteravond tot een zeer explosieve situatie geleid. Men wacht met zorg dit weekeinde af: gewapend, arres terend, demonstrerend. Het lijkt erop dat deze vrachtauto wegspuit". In werkelijkheid ging de lading van de auto, die uit stalen platen bestond, schui ven toen de auto over een brug reed, in de stad Manilla (Filli- pijnen). Het gewicht van de pla ten deed de cabine omhoog stei geren. De schrik voor de chauf feur was niet zo erg groot ge zien zijn lachende gezicht. DEZE EN VOLGENDE WEEK aanvang nieuwe dansklubs. Inschrijving: a s. zondag 3-10 uur. ANT. CLUBHUIS LEIDEN TOPDANSAVOND i Iedere zondag 8 uur Ant. Clubhuis SPAARGARENSTRAAT 27 OEGSTGEEST - TEL, 01710 - 53139 Troepen paraat SALISBURY. - De toestand in Rho desië is zeer explosief gewor den. Premier Ian Smith, die gis teravond een felle rede hield te gen de opstandige Afrikaanse demonstranten, heeft de veilig heidstroepen in volledige staat van paraatheid gebracht. Alle verloven zijn ingetrokken en ook de poiitie-reservisten zijn opgeroepen en bewapend. Ian Smith vrest namelijk, dat de massale demonstratie van de Afrikanen, die vandaag tegen zijn bewind gehouden zou wor den, tot een even massale woe de-uitbarsting kan komen. Bij de ongeregeldheden van do laatste dagen zijn al zeker 14 Afrikanen om het leven geko men en werden er tientallen ge wond. De voorzitter van de speciale V.N.-dekolonisatiecommissie Sa- lin A Saiim waarschuwde giste ren, dat Zuid-Afrika thans op de rand van een totale oorlog staat. Saiim gelooft, dat er „een onvermijdelijke confrontatie zal komen, wanneer de Britse auto riteiten doorgaan op het pad van medeplichtigheid met de re- gering-Smith". Tegelijkertijd verwierp Ian Smith in zijn felle rede de suggestie dat zijn regering de met Enge land overeengekomen afspraken niet zou nakomen wanneer Rho desië onafhankelijk is, als „gro te nonsens". Maar intussen hebben de katholie ke bisschoppen van zijn land dit akkoord tussen Ian Smith en Engeland over de onafhankelijk heid van Rhodesië van de hand gewezen. De bisschoppen zeiden gisteren, dat de voorwaarden van het akkoord „niet alle men sen van dit land verzekeren van de gerechtigheid en de naasten liefde, zoals die door het Evan gelie verlangd wordt". De vrees van ongerechtigheid te genover hun volk hebben de Afrikaanse leiders in Rhodesië gebracht tot de felle demonstra ties en ongeregeldheden van de laatste dagen. Gisteren werden bovendien Josiah Chinamano, een bekend Afrikaans leider, en verschillende andere bekende Afrikaners in Rhodesië gearres teerd, 'Bode bisschop"' van Columbia: Mgr. Valencia bij vliegramp omgekomen BOGOTA A.P. Mgr. Gerardo Valencia, de 54- jarige bisschop van Buena ventura, ook wol genoemd de rode bisschop van Co lumbia, is gisteren bij een vliegtuigongeval om het leven gekomen. In zijn gezelschap reisden twee priesters en vier nonnen. Men vreest dat zij en de andere passa giers in totaal bevon den zich 36 passagiers aan boord van de D.C.-3 om het leven zijn Rüko- men bij de ramp, die in de omgeving van het dorp Beta lia gebeurde. Dezelfde dag verongelukte een tweede'D.C.-3 met 40 inzittenden, dal op weg was naar het Caraibisch eiland San Adrps. Mgr, Valencia, die in 1953 bisschop werd, was een van de stichters van de groep jonge priesters de „Golconda" waarvan er later verschillenden door het Columbinanse episco paat geschorst werden. Tegen de bisschop zelf heeft men nooit maatre gelen durven nemen, uit vrees voor felle reacties vooral onder de sociaal mlsdeelden van Columbia. Goltla Meir niet meer herkiesbaar TEL AVIV (UPI) Mevrouw Gol- da Meir heeft gisteren ver klaard, dat zij nu de algemene verkiezingen in 1973 niet nog eens premier wil zijn. Zij deelde mee, dat zij dan 75 jaar zal zijn. Genoeg is genoeg. Je moet weten wanneer je er mee moet ophouden, aldus de regerings leidster. REFRF.W (AP) Jean Claude Casadcsus, de zoon van het be roemde l-'ranse plnnlstenecht- paar Robert en Gaby Casadesus en zelf ook een groot pianist, is in de Canadese stad Refrew om gekomen bij een auto-ongeluk.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1