Kooplust lokale fondsen DAMRAK VAN WEEK TOT WEEK Bekroonde kinder- kleur- tekeningen WIJ, HEREN VAN ZICHEM (17) MARKTEN frjkw. f ZATERDAG 22 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT Suske en Wiske De Opium- Chinees (Van onze financiële mede werker) AMSTERDAM Als wij de stemming op de Am sterdamse beurs in enkele woorden willen formuleren, dan moeten we zeggen: vraag naar lokale fondsen en obligaties en aarzelend voor internationale fond sen. Die vraag was dan niet alleen te danken aan binnenlandse maar ook aan de binnenlandse maar ook aan de buitenlandse kopers. De kooplust voor de obligaties moeten we bepaald zien tegen de achtergrond van de dalende rente, die geaccentueerd is na de discontoverlaging in het be gin van deze maand. We zien die belangstelling ook voor de nieuwe leningen, die stuk voor stuk bij de inschrij ving worden overtekend en waarvan de koersen boven de inschrijvingskoers komen te lig gen, De acht procent Hoog- kort geleden tegen 100,5 uitgegeven, deed afgelopen don derdag 101,8. De 7 3/4 procent converteerbare lening van Nu- tricia, deze week gelanceerd te gen 100, kwam afgelopen don derdag tegen 106 in de notering. Het zijn duidelijke symptomen een gedaalde rente. Dit kwam ook nog eens tot uiting in de nieuwste ziekenhuislening (die uit Nieuwveen) die met een rente van 8,5 procent, tegen een koers van 100 wordt uitgegeven. Deze week kon men nog op een andere ziekenhuislening in schrijven maar dan tegen een koers van 99,5. Inmiddels heeft de Nederlandse Gasunie zich ook aangemeld met een lening van 100 miljoen gulden en een rente van 7 3/4 procent. De koers van inschrij ving moet echter nog bekend gemaakt worden. Het is niet gemakkelijk om ook de vraag naar lokale fondsen te verklaren. Mogelijk dat de licht dalende obligatierente een rol speelt. Door de stijging van de koersen daalt het rendement op aandelen, hetgeen in overeen stemming is met de ontwikke ling op de obligatiemarkt. Hier staat tegenover, dat onze mische situatie zeker nog niet verbeterd is en dat er nog tal van loonconflicten in het ver schiet liggen. Dit vooruitzicht is kennelijk bij het kopen wat op de achtergrond gedrongen. Ver moedelijk ook door de gunstige berichten die uit verschillende hoeken binnenkwamen. Philips verwacht als er zich geen bijzondere problemen voordoen, dat het rendement zich dit jaar iets zal herstellen. Textielgroot- hanrlel Wyers heeft zijn divi dend van 6 pet op 7 pet. ge bracht en bovendien een groot deel van de winst kunnen reser veren. Geen wonder dat de koers in vier dagen 7'/£ punt op liep tot 112. Scheeps- en machi nebouwer Rijn Schelde heeft in 1971 een hogere winst gemaakt. Alleen is het pakket orders iets kleiner geworden. Uit de bouwhoek komt Bredero met het bericht, dat de winst gestegen is terwijl de vooruit- het dividend waarschijnlijk ge passeerd moet worden. Keren wij nog even terug naar de internationale fondsen, dan zien wij weinig verandering. In de Philipshoek werd niet gerea geerd op een mogelijk herstel van het rendement. Ook werd de fusie van Hoogovens met Hösch nogal lakoniek opgeno men, ook dat in Nederland werknemerscommissarissen (nog-wel vier) hun entree zullen maken. De enige uitschieter bij de inter nationale fondsen was AKZO, die door Duitse kooplust van 63,90 naar ƒ68,10 kon stijgen. Deze week konden wij in verschil lende kranten een uitvoerig arti kel over het concern OGEM le zen, wel concern geregeld door opzienbarende fusies in het nieuws komt. Het beleid dat bij overneming van andere ondernemingen wordt gevoerd, werd heel duidelijk verklaard. Het ware te wensen, dat zo'n uiteenzetting door meer concerndirecties gegeven zou worden. Ook aandeelhouders le ren hier veel uit. De beurs had deze week ook nog enkele geruchten te verwerken. Zo, dat een groep institutionele beleggers (verzekeringsmaat schappijen, pensioenfondsen enz), en aannemingsmaatschappijen een aantal panden van de EMS van Zwolsman zou willen kopen om Scheveningen te kunnen mo derniseren. Onmiddellijk kwam er vraag naar zichten bevredigend zijn. Hier liep de koers van 328 naar 339. En bij de hypotheekbanken kon de Westland Utrecht Hypotheek bank een hogere winst boeken dank zij uiteraard de sterke ex pansie van de hypothecaire kre dietverlening. En tot slot werd door de directie van de Verenigde Machine Fa brieken medegedeeld, dat de op gaande lijn, kon worden doorge trokken. Toch kwam hierbij ook een bijzonder aspect naar vo ren. Gezegd werd namelijk, dat de teruggaande conjunctuur vertragend kan werken, omdat gebleken is, dat een aantal af nemers hun investeringen be perken. Het is duidelijk, dat in een teruglopende conjunctuur de kapitaalgoederenindustrieön de eerste klappen krijgen. Er waren ook wel negatieve be richten. Zo moest haardenfa- briek Etna, een onderdeel van de Amalgagroep, de werktijd verkorten omdat zij door de te ruglopende conjunctuur en het zachte weer afzetproblemen heeft. De notering van Amalga zakte in vier dagen van 40 naar 36,50. En handelmaatschappij Vihamlj meldde een ietslagere omzet met gestegen kosten waardoor aandelen EMS, die maandag zelfs 5 tot 25.00 stegen. Na diverse ontkenningen was het donderdag weer 22. Voorts het gerucht dat beleggings maatschappij NEFO fusiecandi- daat zou zijn. Het feit, dat de beleggingsmaatschappijen ABM en HBB gaa nfusioneren, zal wel medegewerkt hebben aan het ontstaan van het gerucht over NEFO. Het werd overigens la ter ontkend. Al met al een week met veel bedrijfsnieuws en bo vendien met goed koersnieuws. Verlaging leraren lessen DEN HAAG (ANP) Minister Van Veen vun Onderwijs en We tenschappen heeft beslist over de uitvoering van de „operatie 32-30", verlaging van het aantal wekelijkse leraarlesscn bij het algemeen vormend onderwijs van 32 tot 30. Vakken met een urenaantal van 16 of meer wor den verlaagd met twee uren en die met een urenaantal van 8 tot 16 mei ££n uur. De huidige urentabellen voor de expressie vakken worden niet integraal gehandhaafd. Ook dit jaar ontvingen we weer hele stapels gekleurde tekenin gen. Het was, net als altijd, erg moeilijk om een keus te maken. Tenslotte kan niet iedereen een prijs krijgen. Uiteindelijk kwa men drie prijswinnaars uit de bus. Het waren: Ans de Jeu, Westeinde 69b, Roelofarendsveen (leeftijdsgroep 5, 6, en 7 jaar). Jan Rotteveel, Westeinde 29, Noordwijkerhout (leeftijdsgroep 8 en 9 jaar). Anneke Vorst, Churchilllaan 45, Leiden (leeftijdsgroep 10 jaar en ouder) De gelukkige winnaars krijgen hun prijs binnenkort thuisge stuurd. Toen hij, die maandagmorgen na zijn Commu nie, zo zielig in zijn blauwlinnen werkplunje op een akker van de Donkerhoeve, samen met Herman Coene, de graskant effen stond te steken, met een voor hem veel te grote spade, is onze wittekop, Lewie-van-Mette-van-de-Wit- te, tot het volle besef gekomen dat het leven voor hem verder geen pretje zou worden, als hij het met zo'n zware landarbeid zou moeten doorbrengen. Hij, die op school zo'n grote mond kon opzetten, voelde zich plotseling klein en verlaten. Lewie werkt de maandag na zijn Comm op een akker van de Donkelhoeve. Zijn schoolkameraden waren gelukkig geweest aan het werk te mogen gaan, naast de grote mensen. Het werd te lande overigens als nor maal beschouwd, jongens en meisjes na hun Communie onmiddellijk aan de arbeid te zet ten. 's Zomers alleszins. Mits ze nog een paar jaar, in de winter, gedurende enkele weken naar de school te sturen. Om wat in orde te zijn met de reglementen, ziet ge. Aan verder studeren dacht geen mens, die tot de arbei dersstand behoorde. Maar de Witte dacht wel aan voortstuderen. In de tijd dat hij blind thuis zat, had hij Liza in de keuken eens tegea moeder horen zeggen: „Moeder, die jongen zal nooit een wroeter worden gelijk Sepke en Hein. Hij is anders. Het zit hem bij hem meer hier! Hier!" Bij dit laatste „hier" had hij zijn zus zich met de vlakke hand hard voor het hoofd horen slaan. „Hij voelt alles veel dieper aan dan andere jongens, moeder. Merkt gij dat niet?" Zijn moeder had hij toen horen antwoorden dat zij dat zeker niet merkte, dat zij alleen merkte dat haar jongste zoon een nog grotere deug niet was dan al haar andere kinderen, onge hoorzaam, luier en lichtzinniger! Lewie had toen tranen in zijn zieke ogen voelen branden, puur uit medelijden met zichzelf. Ze begrepen hem niet. Liza begrijpt Lewie al lang. Zij voelt zich zelf heel nauw met hem verwant. Zij ook is fijnge voeliger dan de meeste boerenmeisjes, maar zij verbergt het niet achter branieschopperij lijk Lewie. Er leeft inderdaad iets in de Witte, dat geen vrede neemt met het gedissel en ge doe van de dagelijkse sleur. Het is een soort verlangen naar iets dat daarboven uitsteekt, heel wat schoner en edelmoediger is, maar ook erg onvatbaar blijft. Als kind zocht hij het in de spook- en wonderverhalen van Wan nes Raps, ofwel in zij* kinder- en missieboek jes. Die maandagmorgen op de akker, is hij er zich van bewust geworden dat de enige uitkomst voor hem zou zijn, studeren. Wij weten dat de Witte toen met Herman over dat studeren gesproken heeft. Ook aan vrouw Coene en aan pastoor Munte heeft hij er over gerept. En steeds maar goed laten horen dat zij thuis te arm waren. En of er niemand misschien bereid zou zijn om. Ja, „misschien" hebben ze allemaal gezegd. Inmiddels is Lewie gewoon op de Donkelhoeve blijven werken. Tot op de dag, waarop Sepke, zijn broer, tussenbeide is gekomen. Het was een snikhete junidag. De vroegrijpe rogge werd al afgepikt en Lewie moest de af gemaaide halmen in schoven binden. Plotse ling zag hij in de verte, midden in het stop pelveld, een man zitten. Wat deed die daar? Toen de pikkers zich in hun arbeid allemaal van hem afgewend hadden, flitste Lewie over de akker naar de man toe. Die zat daar voor een schildersezel waarop een opgespannen doek stond. En op dal doek was heel het landschap afgebeeld, velden, bomen, boerderijen en in de verte de toren en de koepel van Scherpenheuvel. Wonderschoon. De schilder wendde het hoofd om. „Wel, Jefke.hoe vindt ge het?" „Ik heet Lewie", sloeg de Witte er schichtig uit en hij werd rood van opwinding. „Wel, Lewie?" Lewie antwoordde niet. Hij staarde stom verlo ren het schilderijtje aan. „Wat ga jij later worden", vervolgde de vreem deling. „Boer?" „He. 'k weet nog niet. Liever artiest, lijk gij"- „Schilderen?" glimlachte de artiest. Prijswinnars Oudejaar s- puzzeltekening Vele lezers bewezen op oude jaarsavond 1971 óf over 'n goed geheugen te beschikken, of goede krantelezers te zijn. In de meeste gevallen behoefden zij zich niet eens af te vragen: „Wat was dat ook weer" muar ontdekten on middellijk de bedoeling van onze tekening met zijn 22 prentjes. Zo nu en dan maakten zij het zich wel eens wut al te gemakkelijk en lieten de Russen hun sloepje op de maan neerzetten of lieten bij tekening 8 de „lettersoep" voor wat die was en vulden „voetbalfusies" in. Toch waren er na strenge selectie nog zoveel foutloze inzendingen binnenge komen, dat loting noodzakelijk was. Jammer voor de goede in zenders die afvielen op deze wij ze, maar volgende keer dan maar meer succes. De juiste oplossing moet er on geveer als volgt uitzien: 1. En kele 2e divisie-profclubs moe ten terug naar amateurs. 2. Be drijfssluiting/werkeloosheid. 3. Zachte Russische landing van onbemande sloep op Mars. 4. China in V.N, 5. Lang haar in militaire dienst. (Rinus Wehr- man). G. Tentoonstelling Sons- beek buiten de perken. 7. Ajax neemt Europa-cup van Feyen- oord over. 8. Fusie ADO-Holland sport. 9. Volkstelling. 10. Bezoek keizer Hlrohito aan Nederland. 11. Devaluatie dollar, 12. Zoete melk tweede in Tour de France. 13. Nieuw kablnet/D.S.'70 In re gering of bezuinigingen. 14. Schenk wereldkampioen. 15. „Wat zien ik" breekt kassa-re cords. 16, Bierblikjes-incident bij PSV. 17. Luchtvervuiling. 18. Uitzeilen van Builganrse kilokers. 19. Actie tegen synthetische was middelen. 20. Katten gevaarlijk (Toxomaltose). 21. Engeland iri EEG. 22. Vliegende oma. Na loting wuren de gelukkige prijswinnuars: 50 familie Vreeburg Heren straat 15, Lelden. 25 mevr. v. d. Lans, Huize St. Agnes 45, Voorhout. MO mej. W. v. d Meer, Zuideln- de 91, Roelofarendsveen. De drie troostprijzen ii 5 gin gen na loting naar L. M. van Heugten, Titus Brundsmalnan 29, Leiden, G, Bercndsen, Vijf meilaan ^7, Leiden en W, van Hameren, Spoorstraat 28, Roelof arendsveen. ALKMAAR - 21 Jan. Oen nonvoe- ComniiHHlfiKit.-iIngen In Culdcim pe k«. Kubrlek.Ni-dnmm.T .I.Wil' Middo LEKUWAKDEI I on u tering en Goudse kiuis 3.75, Urondkn DELKT Ut 3.76. Handel n.>Sin: 17- lö1G k«. 60--64,5' 13.60—4950, 11 12 ka. 8860—46, illi noiiKlu II 3460. Stoufslu 46. Annvoi 96.000, Prol 21 20, Kunikommoi Kduiird 80, Eordlnnnd 70. Sprulu 2860. WESTLAND-NOORD - (21 Jon.): SI „Neen. Er bestaan kosteloze scholen". „Moet ge er Frans voor kennen?" „Niet noodzakelijk". De schilder begon op te „Komt gij hier nog terug?" vroeg Lewie. „Zeker. Het is hier een mooie streek. Tot later dan?" Hij reikte de gevleide knaap de hand en stapte door de stoppels naar dc landweg. Lewie heeft toen de vreemdeling lang staan nastaren. Die geluksvogel! Weinig vermoedde de 1 r leiding toe zou worden dat die zogenaamde geluksvogel een groot onheil over zijn familie zou brenger. Plotseling strenge stem van Sepke aan zijn oor: „Gij luierik! Zo gaat dat niet zelle! Nu wordt ge betaald.manneke! Als werkman. Vooruit!" Lewie is op de stapel korenhalmen afgevlogen om ze weer onhandig en half we- „Kost dat veel, schilder worden?" nend samen te binden. Sepke heeft hem toen een poosje gadegeslagen. „Zeg, witte palloeter, nu zie ik waarom gij niet beter kunt werken". „Waarom Sepke?" Er klonk een vage hoop door, in de toon waarop Lewie dat vroeg. „Uw armen staan godorie averechts aan uw schouders". Het wederwoord van dc guit liet niet op zich wachten: „Me docht allung dat ik zo iets ge waar werd, Sepke!" Sepke liedv.'c.n;zijn p.lii iInch toen hij ant woordde: „Lijntrekker! Aan het werk! En van volgende week af, 'n tijdje weer naar school. Tot ge sterker wordt. Ik arrangeer dat met boer Coene". Zo heeft dan Lewie-van-Mette nog datzelfde schooljaar de zanglessen van meester Baecke- landt meegevolgd. [■■kookt GO. Boerenkool 40- 44. Rode knol 11. Spruiten A 49-.1 B 4647. Prei 81 67. Uien mlddfl grof 7—17. WlnterPMn Wftlot I 134 per 100 k«. Knolselrterll 9 Sla A «4 54, B "I BS par LQQ atul Peterselie 63, f 5 per 10Ö iiluk I 28—67 por ll LEIDEN - - melkkoeien vu m grieler Prijzen: fn (TT,, melkV koelen 5-57 1100 -1776, (21 Jnn.l nhnpen flrinw, veile l.-irnrrj irkt Leider ho&r JE LyicrEegAi AtAAT -vcoc PlE EUAi JE JB TO(M AHET MIS- kopEN 2JE^OCMAAt NIET BET KuAJ Je TOCH WEL IETS AWPS/25 BBPE/VKfiW CAT JE EBMEfi ZX>U KONWBAJ PO&rJ f AflgOS PAPA Pflf /NCjAiVtj i AFFEtfj

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15