RHODOS GEEN GOEDKOOPTE- EILAND ONDANKS HET VELE GEITENVLEES KRETA: IN TUIN VAN EDEN KENT MEN VRIENDEN, GEEN TOERISTEN WSm J, Weg wezen '72 ZATERDAG 22 JANUARI 1972 ii/j De oude stad van Rhodos wemelt van de eeuwenoude monumenen, die het frequente komen en gaan van beschermers hebben gestoffeerd. Op een dromerig plein kan men bijvoorbeeld een doopvont vinden, die nu dienst doet als fontein. Het strand van Rhodos is smal, maar de zon en de zee vergoeden veel. Daar komt dan nog bij, dat de meeste hotels op het eiland beschikken over luxueuze zwembaden. - «LS» 5r^ VB Koning Minos heeft een belangrijk deel van zijn" leven besteed aan het bouwen van gigantische Een vissersboot, een rotsblok, een kabbelende zee: Kreta biedt het u uit ruime paleizencomplexen op Kreta, waarvan nu nog de restanten formidabele toeristische troeven zijn. De beste manier om van Kreta te genieten is om dit paradijs te bekijken met de ogen van een kind. En zodra een spraakzame Kretenzer u verhalen vertelt, die nauwelijks meer passen in het Europees denkpatroon, accep teer te dan toch met de ernsti ge, glimlachende verwondering die aan het eiland verschuldigd tent. Niets is zo verkwikkend als een tijdlang weer ongecom pliceerd als een verwonderd kind te leven. En op Kreta kan dat als nergens anders in Euro pa. Als u comfort zoekt 00 Kreta, zult u echt niet veel verder moe ten gaan dan het Xenia-hotel in Heraklion en het luxe bungalow park Cnoss"Beach, tien kilo meter oostelijker aan de noord kust. Deze streek is goddank nog het enige gebied, waar op Amerikaanse maaier de toeris tenindustrie uit de grond wordt gestampt. Voordeel daarvan is, dat u er alles kunt krijgen, wat ook in Athene te koop is. U heeft er warm en koud stro mend water in uw hotelkamer en u krijgt tweemaal daags de bekende internationale toeristen- pot voorgeschoteld, in casu een saaie, onpersoonlijke maaltijd, die het waarschijnlijk goed kan vinden met .uw maagwand. De nadelen zijn, dat u er stukken meer betaalt dan elders op het eiland en dat de prijsbewuste Kretenzer u onverbiddelijk be schouwt als een melkkoe. Neem als het kan uw auto mee naar Kreta (de veerprijs is rela tief laag), want het openbaar vervoer is mondjesmaat en het huren van een kleine auto komt al gauw op zo'n dertig, veertig gulden oer dag plus 19 cent per kilometer. Naast het Xenia-hotel heeft Heraklion nog vele propere hotels van een lagere klasse en een aantal jeugdherbergen, waar u voor 60 ft 70 drachmen al onder dak bent (1 drachme is ongeveer 12 cent). Verzuim niet een bezoek te brengen aan het wereldberoemde archeologisch museum, dat een grandioze col lectie menoïsche kunstschatten heeft. Kijk ook even in de kerk van Ayas Minas, waar een per manente tentoonstelling is van het werk van de schilder Da- maskinos, die een leerling was van El Greco. Afrtingen 's Avonds is een geliefkoosde pleisterplaats één van de terras sen rondom het Vrijheidsplein. U betaalt daar voor een raki (een sterke, van druivendroesem getrokken drank zonder die eeu wige anijssmaak van de ouzo) 4 tot 5 drachmen. Diezelfde raki drinkt u op het platteland van Kreta overigens al voor 1 drach me. Voor souvenirs kunt u het beste terecht bij de touristshops rondom de fontein van Morosini, waar met flink afdingen vaak een redelijke prijs uit de bus komt. Echte antiekliefhebbers komen aan hun trek bij „Aria- ne" ook bij de fontein, waar u bij uw aankoop een betrouwbaar echtheidscertificaat krijgt. Als u een authentiek menoisch paleis wilt zien, moet u naar Mallia, op veertig kilometer van Heraklion. In tegenstelling tot het gerestaureerde paleis van Knossos met zijn vele duizenden gangen en kamers, ligt dit door brand geteisterde bouwwerk niet op een heuvel. De enige levende ziel in deze steenwoestenij is de ..filax". de opzichter van staatswege, die er op toeziet. Denk vooral niet, dat de door en door geblakerde inwoners van Rhodos de doodstuipen krijgen, als u straks voet aan wal zet op hun godeneiland, want ze zijn sinds mensenheugenis gewend om hun taaie, ongedesemde brood, hun straffe ouzo en hun koperen ploert te delen met bleekgezichten van allerlei slag en soort. Door de eeuwen heen is het een komen en gaan ge weest van brooddronken ver overaars, rondzwalkende piraten en slimme kooplieden, die in Lindos of op de smalle noord punt hun anker uitwierpen en vandaar over het eiland uit- zwalkten. Het begon met de Doriërs, die lang vóór onze jaartelling met primitieve middelen drie steden bouwden, Lalisos, Kamiros en Lindos. Vandaaruit dreven ze honderden jaren achtereen hun lucratieve handel met oost en west. Die vredige droom werd echter wreed verstoord door de Romeinen, die achter hun kuras sen een enorme lintworm koes terden, die een permanent geeu wende landhonger had. Met hun onoverwinnelijke oorlogsvloot stormden ze over de Middelland se zee op zoek naar nieuwe win gewesten. Ook Rodos ging roem loos voor hun krijgsbijl en werd prompt omgeturnd tot ver- spiederspost van het groot Ro meinse rijk. Na de Romeinen kwamen de Joanniter-ridders, die door de moslims uit het beloofde, heilige land verdreven waren en ont heemd langs de boorden van de Middellandse Zee zwierven. Deze hooggestemde beschermers van het eeuwig Jeruzalem in stalleerden zich vorstelijk in de stad Rhodos, waar ze het pre cies 200 jaar vol hielden. Toen zat ook hun tijd erop en vond Sheik Suleiman de Tweede het welletjes. Hij stak met een leger Turken over en lijfde Rhodós moeiteloos in bij zijn immense Islam-rijk. Ook hij dacht toen, dat het voor eeuwig was, maar zijn nazaten hebben beter gewe ten. In 1912 kregen de Italianen weer danig zin in het handwar me eiland en met vliegende vaandels en rokende kanonnen werd Rhodos opnieuw door de romeinse laars verpletterd. Die overheersing duurde tot na de tweede wereldoorlog, toen Rhodos eindelijk officieel met het honderden kilometers ver wijderde Griekse rijk verenigd werd. Twaalf parels De gevolgen van dit eeuwenlang bakkeleien om het eiland vindt de toerist in 1972 zonder zoeken op elke vierkante meter van dit grootste van de twaalf parels in de Dodecanesus-archipel terug. Hij dwaalt door de stokoude bin nenstad van Rhodos, een verruk kelijke doolhof, waarin de wan delaar en de schaarse fietser het rijk alleen hebben. En tel kens stoot hij op brokken steen geworden geschiedenis: slanke minaretten, gothische paleizen, Turkse begraafplaatsen, morsige moskeeën, verweerde stadsmu ren, stokoude windmolens en vuurtorens uit lang vervlogen eeuwen. In de schilderachtige Mandrakishaven, waar elke avond opnieuw een pantoffelpa rade van amoreuze Grieken plaats vindt („moeders, houdt uw dochters danig in de gaten), ontbreekt nu helaas de „Kolos van Rhodos", één van de zeven wereldwonderen, die volgens hardnekkige overleveringen in het jaar 290 vóór Christus op het havenhoofd werd gebouwd. Dit dat u niet per ongeluk een eeu wenoud steentje in uw zak stopt. Het mooiste paleis van Kreta is echter dat van Phaestos bij Mi res, (dat op zich al de moeite waard is vanwege zijn kleurrij ke zaterdagse markt). Vanaf dit paleis heeft men een onvergete lijk uitzicht öp de vlakte van Messare, die door de schrijver Miller vergeleken werd met de tuin van Eden. De filax ter plaatse is een gekerfde filosoof, die alles weet van dit goddelijk paradijsje. Pirrboe in Als u de rimboe prefereert komt allereerst de hoogvlakte van Lassithi in aanmerking. Dit pla teau wordt omgeven door 18 doodarme dorpen, waarvan Apollo-beeld was 42 meter hoog en had een omvang van 20 me ter. Helaas rukte een aardbe ving de gigant van zijn wankele sokkel. Wat er van overbleef was 300 ton brons, dat door Oos terse kooplieden werd opgekocht en op 900 kamelenruggen dwars door de woestijnen van Azië naar onbekende koningshoven werd getransporteerd. Drinkplaatsen Geen zevende wereldwonder dus op Rhodos. maar wel een vracht aan monumenten en smakelijke eethuisjes (veel geitenvlees, u zult er nou echt aan moeten ge loven). En uiteraard honderden gemoedelijke drenkplaatsen, waar u voor een handvol drach men een glas wijn kan heffen met goedlachse lokale borsten. Specialiteiten van het eiland zijn de gebraden vis met citroen, de gebakken aubergines (Melitza- nes), de superieure frikadellen (Kettedes) die wel even wat anders zijn dan bij de fritesboer om uw hoek en de gepeperde schaschlick (Pouwlakia). Een absolute toeristische „must" is de 6tad Lindos op 55 kilometer van de hoofdstad Rho dos. Het is een wit paradijsje, dat zich vredig koestert in de schaduw van de berg, waarop de restanten van de Akropolis (zeker zo fraai als zijn grote broer in Athene) en de vesting van de Joanniter-ridders jaar lijks tienduizenden hijgende, he vig transpirerende pelgrims trekken. Van daaruit hebben ze eer betoverend gezicht op de. kleine haven en de kapel die is gebouwd ter herinnering aan de apostel Paulus, die hier in het jaar. 51 na Christus aan land kwam. Taai ongerief blijft ondertussen, dat u in vrijwel alle seizoenen niet de enige bent, die op het idee is gekomen om een bezoek te .brengen aan Lindos. In feite is het stadje een opgewarmd Vo- lendam met bijbehorende souve nirfuiken, opdringerige gidsen en propvolle straten. U zult dit echt voor lief moeten nemen, want Lindos mag u niet missen. Als u toevallig in Kremasti komt, verzuim dan niet een be zoek te brengen aan de familie Tsambikakis, die het monopolie Tzermiadon het grootste en Psychron het interessantste is. In dit laatste dorp kunt u voor 30 drachmen een gids huren, die u naar de geboortegrot van de God Zeus brengt. Vraag naar Petros Zervakis, hij is de beste gids van het dorp. Verlaat u Heraklion in westelij ke richting dan komt u via de goede kustweg in de rustige badplaats Rethymnon en de hoofdstad Chania. Vandaar be reikt u het gebied van Anoya. de meest onherbergzame streek van Kreta. Anoya is bekend om zijn handweefkunst en zijn laar zenmakers. Brengt u nog de moed op om 7 kilometer verder te rijden dan kunt u 100 drach men op de aankoop van uw bezitten van souvenirs van olijf hout. En wordt het verlangen naar eep echte Turk u op een gegeven moment te machtig, dan is een uitstapje naar Kreti- ka al voldoende om die wens in vervulling te laten gaan. In dit slordige dorp woont het grootste deel van de Turkse minderheid, die in betrekkelijke vrede leeft met hun Griekse overheersers. Hier kunt u ook even aanwippen bij Moefti Soleimin Kaslioglou en een bezoek brengen aan het Turkse kerkhof. In de stad Rhodos is het cen trum met de Turkse wijk en de Socrates-straat verreweg het boeiendste. Deze wijk grenst aan de Mandrakis-haven, waar u hoe dan ook één keer speen varken moet hebben gegeten in een van de donkere Griekse eet huisjes. Een culinaire belevenis, die u niet meer zal kosten dan acht gulden. U kunt in deze wijk ook een origineel Turks bad be zoeken en desgewenst een duik nemen in een van de bassins. En mocht u per se in de zwoelle avonden de bloemen binnen wil len zetten, in een nachtclub dan komt slechts èén lokaal in aan merking: Bel Passo op een heu vel in de stad. De rest bestaat uit neptenten, waar u schandalig veel betaalt voor ondermaats en tertainment. Laat u vooral niet verleiden tot een avontuur naar een „typisch Griekse show". In alle hotels worden zulke uitjes luid aangeprezen, maar neem van ons aan, dat het een ver drietige zaak is, waarbij de toe rist gegarandeerd voor joker staat. Niet goedkoop Denk vooral niet, dat Rhodos een goedkoopte-eiland is. Dat u er met een paar losse guldens even veel deuren in kunt trap pen als in Spanje of Joegosla vië. Als u bijvoorbeeld gewend bent om elke dag maag- en slok darm te smeren met enkele dub- belgebeide whisky's of gin-to- nics, zult u bepaald diep in de knipbeurs moeten tasten. Drie tot vier gulden voor een whisky is op Rhodos een normale prijs. Een biertje komt ongeveer op 1,20, een ouzo, de nationale Griekse anijsdrank- vergt een investering van .85 cent. Goed koop daarentegen zijn de maal laarzen besparen, want de bur gemeester van het bergdorp Ayos, de heer Aristidis maakt voortreffelijke maatlaarzen voor minder dan 1000 drachmen. Dorpsfeest Ayos Is representatief voor heel Kreta. De bevolking ziet u nog als vriend en niet als toerist. En het kan gebeuren, dat u spon taan wordt uitgenodigd voor een dorpsfeest, waar per traditie uit sluitend door de mannen ge danst wordt. Opgezweept door de ijle muziek van de lira en het monotone ritme van de laou- ta springen de dansers steeds hoger en sneller. Ver na midder nacht scharen de dorpelingen zich om de liraris en beginnen tijden, al dan niet besproeid met een voortrefeflijke wijn van I Rhodos zelf. U heeft al een re- I zdelijke fles voor even een gul- I den. In een eenvoudig restau rant (neem als het effe kan half pension, want de eetzalen van de meeste hotels zijn niet om over naar huis te schrijven) be taalt u voor een ommelette ƒ1,50, een kip ƒ2,-, een zigeu- nerspitz ƒ1,50 en voor een goed stuk kalfsvlees f 3,25. De salade, die u apart moet bestel len, bestaat meestal uit toma ten, komkommers en zacht rie kende geitenkaas. Die smakelij ke hap komt u op 1,- te staan. Wat de hotels betreft: de meeste zijr. ultra-modern, kaal en sma keloos. Dezelfde betonnen kasten treft u ook aan in Spanje en Joegoslavië. Verwacht vooral geen typisch Grieks optrekje, tenzij u besluit om in Lindos of een van de kleinere dorpen bij particulieren in te trekken. Dat kost u een grijpstuiver en u krijgt er een patent bed voor. De stranden op Rhodos stellen j weinig voor. Ze zijn smal, een j beetje smoezelig en vele maan den van het jaar overvol. Daar- om is het toch raadzaam om een hotel te bespreken, dat be- 1 schikt over een eigen zwembad, l Het binnenland daarentegen is I geweldig: huur daarom voor een of meer dagen een auto, als het kan een open minicar. Dat kost u enkele tientjes per dag. De hoofdwegen zijn smal en geas- I falteerd, maar als u de echt in teressante plekken wilt bezoe ken, zult u rekening moeten hou den met een ploetertochtje over karresporen en zandpaden. Laat u door dit vooruitzicht echter niet afschrikken, want u krijgt er een hoop natuurschoon en een karrevracht stilte voor terug. Charters De meeste Nederlandse tourope- 1 rators hebben inmiddels Rhodos in hun programma opgenomen. I Dirk van der Broek heeft al een 15-daagse reis van 440 gulden, Magneet doet het al voor 398 gulden, Airtour-Nespanda voor 585 gulden, Evenements-reizen heeft twee kennismakingstochten j van een week vanaf 265 gulden, Neckermann heeft een twee- weekse vakantie vanaf 580 gul den en de N.R.V. vanaf 445 gul den. Vergis u echter niet. Als u de aanbiedingen kritisch door licht, blijkt, dat het in het ene geval gaat om kamer met ont bijt en in het andere om logies en vol pension. Ook de kwaliteit var de hotels loopt op Rhodos sterk uiteen. ze al improviserend een gezon gen verhaal te vertellen. Ik was er toen de beroemdste liraspeler j van Kreta, Kostas Moundakis een dergelijke „mandinada" leidde. Midden in zijn ode aan Kreta riep hij mij met schorre stem toe: „en jij, gastvriend, jij I mag je mond niet houden net zomin als je de raki mag laten I staan. Vertel aan de wereld I over de schoonheid van ons gro- te eiland". Welnu, dat doe ik dan maar I hierbij. (P.S. de enige Nederlandse tour- I operator, die rechtstreeks I vliegt naar Kreta is FIT: prij- zen vanaf 521 gulden voor twee weken tot 1632 gulden voor drie weken).

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12