ACHTERHOEK DOODSTIL PARADIJS IN VERGETEN UITHOEK VAN NEDERLAND «r Weg wezen '72 ZATERDAG 22 JANUARI 1972 Het klinkt als een sprookje, maar het is de waarheid: zelfs op de drukste zomerdagen is de Achterhoek een doodstil para dijsje met bossen, waarin de jeeën het rijk alleen hebben en met bochtige zandwegen, waar op een eenzame fietser de boe ren in hun verpletterende zon dagsrust toeaal verrast. Zelfs doktor van Egeraat, de on verbiddelijke toeristische ratten vanger is het indertijd niet ge lukt om in deze toestand noe menswaardige verandering te brengen. Na zijn bezoek aan de Achterhoek struikelde hij spon taan over zijn versleten superla tieven en kwam hij niet uitgeju beld over het arcadisch park landschap, dat hij ten oosten van de Gelderse IJssel had aan getroffen. Toen hij was uitge sproken, vreesde iedereen, dat de Achterhoek onmiddellijk als een diepe badkuip zou vollopen met tandhakkende over hun toe ren geraakte Randstadbewoners. Want dat gebeurde immers al tijd, wanneer Van Egeraat een bepaald gebied- had aangepre zen. Had hij niet met enkele goed geplaatste zachte g's tien tallen dommelende achteraf-dor- pen in Zwitserland, Duitsland en Oostenrijk omgetoverd tot bloeiende toeristenoorden, waar het Nederlands de voertaal was en feestmuts en papieren toeter tot de dagelijkse uitrusting be hoorden? Welnu, als het hem overal lukte, waarom zou hij er dan niet in slagen om van de Achterhoek een nieuw Volen- dam en Marken te maken? Eigen houtje Gek, maar die ene keer heeft men toch blijkbaar doktors re- cept genegeerd en is men op ei gen houtje naar Spanje en Duitsland gegaan. „Goddank", zegt de Achterhoeker er direct bij, want hij is er nooit zo op gebrand geweest om vreemde bleekgezichten op zijn erf toe te laten. Hij heeft eeuwenlang in een volslagen isolement geleefd en dat is hem zichtbaar niet in de zwarte kleren gaan zitten. Een enkele stadse snuiter kan hij nog wel pruimen, maar zo dra het een optocht wordt, krijgt hij spontane braakneigingen. De Achterhoeker vindt het best, dat zijn öude land ook nu een vergeten gebied is, waar de wij zers van de klok schijnbaar tra ger kruipen dan elders cn haas tige spoed nog steeds als een vloek wordt beschouwd. Hij rookt zijn pijp en maakt, zon dags een wandeling over de ak kers, die zijn vader jaren gele- den uit het moeras naar boven heeft gehaald. En de rest is si lence. Zee van rust Wie bereid is om zich aan het ritme van de Achterhoek aan te passen en zijn kapsones op een Haagse beletage achter te laten, krijgt daarvoor in ruil een zee van rust, die tientallen dokters consulten en vele buizen asperi- ne uitspaart. De natuur van de Achterhoek is een zalfje voor brandende zenuwen en kloppen de slapen. Een ideaal vakantiegebied dus voor mensen, die de prijs voor Voor ruiters is de Achterhoek een romantisch paradijs. Ze hebben de vrije beschikking over honderden kilometers zandweg, schilder achtige beken en een doodstil parklandschap. Kasteel Ruurlo is één van de bastions, die de herinnering aan vroeger eeuwen levenlig houden. Het gebied telt tientallen kastelen, die helaas liet bezocht kunnen worden op twee na. deverworven welvaart wat aan de hoge kant vinden en graag eens een paar weken van de sneltrein van de vooruitgang af haken. Als ze „ja" zeggen tegen de Achterhoek hebben ze de keuze uit vier gerenommeerde groene oases. Het dichtst bij de Randstad ligt het Montferland, een heuvelachtige enclave van 3000 hectaren. Hier vindt men het grootste bosareaal van de Achterhoek. Montferland gros siert in vergezichten en kan uit rijke voorraad pensions en ho tels in alle prijsklassen aanbie den. Grote faam heeft de uit- spanr.ing ,,'t Peeske" in Peek. Dan is er De Graafschap, een eindeloos golvend park met daarin Zelhem, de parel van de Achterhoek, het roerloze dorp Hengelo met uniek bleekhuisje en Ruurlo met het oude kasteel van de Graaf van Zutphen. Troef Verderop ligt de Oost-Achter hoek, het meest vergeten deel van de streek. Het is een ge bied, dat tot voor kort in grijze, uitzichtloze armoe gedompeld was. De industriebaronnen had den nauwelijks belangstelling voor deze uithoek en de plaatse lijke landbouw was halverwege het stenen tijdperk blijven ste ken. Het gevolg van deze eeu wenlange stilstand is geweest, dat de Oost-Achterhoek ook nu nog een onwezenlijke stilte uit straalt, die voor het individueel toerisme een machtige troef is. In de Oost-Achterhoek vindt men nog honderden kilometers zundwegen, die kris kras door weilanden, akkers en bossen slingeren. Voor fietsers, ruiters en wandelaars is het een dora do. De dorpen en kleine stadjes in dit gebied zijn verre van mooi, maar de natuur, die over al op de drempel ligt, vergoedt alles. De vierde oase is het gebied rond Lochem, Laren en Bor- chem. Hier is het landschap rij ker gestoffeerd en hebben de heuvels bijna Zwitserse kapso nes. De Achterhoek wordt ge completeerd door de schitteren de IJsselstad Zutphen (beroemd door zijn Librije, het middel eeuws stadhuis cn het 's-Gra- venhof) en Doesburg, waar de kleinste mosterdfabriek van Ne derland lustig aan de weg tim mert. Een land dus om van te houden. Om terug te komen. En voor de Achterhocker om er te blijven, zijn lange leven lang. De Achterhoek: rust, landelijke stilte, natuurlijke balsem voor gepijnigde zielen. i Vakantie op de boerderij wordt ook in de Achterhoek steeds populairder. Arrangementen: Beek en Zed- dam in het Montferland hebben uitgekiende arrangementen, met inbegrip van vervoer vanuit de Randstad Holland. Inlichtingen telefoon 08363-404. Boerderijen: Er zijn tientallen boerderijen in de Achterhoek, waar men u graag als gast ont vangt. Er zijn drie mogelijkhe den: 1) boerderij, waar men ge deelte van de woning huurt. 2) zomerhuisje op het erf en 3) een pensionboerderij met volledige verzorging. Adreslijsten gratis verkrijgbaar bij bureau van de Steek VVV. Zie inlichtingen. Bronkhorst: kaasmakerij, edel smid en pottenbakkerij. Campings: er zijn in de Achter hoek 65 campings, waaronder enkele voortreffelijke. Uniek is de camping IJsselstrand temid den van het rivierenlandschap. Uitstekend geschikt voor ver woede watersporters. Grote speelwei, aanlegsteigers, strand, manege, jachthaven en zeil- schoo'. Inlichtingen 0833-2797. Erve Kots in Lieveldc bij Lich tenvoorde. Uniek folkloristisch museum met pannekoekenres- taurant. Compleet ingericht los hoes, kolenbrandershut en oud heidskamer. Alle dagen, doorlo pend geopend, toegang museum 75 cent, kinderen een kwartje. Fietsen met de burgemeester. IJzersterke attractie in Voorden, waar de burgemeester elke woensdagmiddag om 13.30 uur vanaf de markt vertrekt voor een 8-kastelen-tocht. Fietsen zijn ter plaatse te huur. Hotels: in de Achterhoek zijn 135 hotels. De meeste zijn van eenvoudig tot zeer eenvoudig. Eerlijk gezegd is de hotellerie niet het sterkste punt van deze streek. Van dc 39.000 slaapplaat sen in de Aehlethoek zijn er dan ook slechts 7 procent in hotels. Informaties kan men krijgen bij Streek VVV, Stationsplein 59 in Zutphen, telefoon 05750-9355. Hertenkampen vindt men in Borculo, Dinxperlo, Doetinchem, Gendringen, Hengelo. Lichten- vr.orde, Lochem, Neede, Silvolde, Warnsveld, Winterswijk, Zed- dam en Zutphen. Kastelen vindt men overal in de Achterhoek. Met uitzondering van Bergh en 's-Heercnberg en Keppel in Laug-Keppel kunnen ze niet bezichtigd worden. Landgoederen in de Achterhoek zijn er ook te kust en te keur. Er zijn er honderd, waarvan 70 rondom Winterswijk. Musea: Boerderijmuseum De Lebbenbrugge in Borculo, Stormrampmuseum in Borculo, Doesburgse Oudheidskamer in Doesburg, Streekmuseum De Kelder in Doetinchem, Grols museum in Groenlo, Erve Koets in Lievelde, Stedelijk museum in Zutphen. Toeristische routes: in de Ach terhoek zijn drie toeristische rou tes: IJssel- cn Berkenrotue (140 km), Hamalandroute (200 km) en Slingcrroute (100 km). Ook de ANWB Zuid-Tvcn (virvo rt gedeeltelijk door de Achterhoek. Uitgaan: Houdt niet over, maar in Groenlo kunnen de bloemen wel feestelijk worden buitenge- zet. Men noemt het ook het Las Vegas van de Achterhoek. Nou jo, Las Vegas. IJssel: één van de mooiste rivie ren van Nederland. Helaas heeft de beschaving ook hier wreed toegeslagen oa zijn schitterende vergezichten verpest door nieu we bruggen, nieuwe wegen en monsterlijke industrieën. Toch valt er nog een hoop te genie ten. Zutphen: Oude Hanzestad, die een bezoek dubbel on dwars waard is. Zwemmen: In één van de ruim 20 natuurbaden, waarvan er tien verwarmd zijn. Zomerhuisjes en bungalows: in de Achterhoek zijn honderden zomerhuisjes te huur. Inlichtin gen bij de Streek- en plaatselij ke VW» Paardrijden is op tientallen plaatsen mogelijk in de Achter hoek. Honderden kilometers zandweg voeren door een schit terend landschap. Tot 15 juni en na 15 augu.tus kan men bij de Streek VVV-Achterhoek een paard en een bed reserveren. Vanaf zo'n 150 gulden kan meS gedurende drie dagen te paard de streek doorkruisen (drie uur per dag). Verblijf in hotel Heemreis in Hengelo Gelderland

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11