Voorstanders Leidse Baan gaan discussie uit de weg CetdóeScMwcmt Unctad levert felle kritiek op EEG VELDSLAG SPAANSE STUDENTEN- POLITIE WIJZIGING STATUUT IN HANDEN PRAATCOLLEGE Met twee Jumbo's vier dagen op „ver j aardagsf eest" een flinke jongen RIJ DAG 21 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers Haag „Statenleden zijn ook maar imateurs, die bij belangrijke beslissin- zoals die over de Leidse Baan iehoefte hebben aan veel informatie, laarom vind ik deze discussieavond zo ielangrijk. Ik betreur het daarom ten :eerste, dat slechts tegenstanders van de Leidse Baan hier het woord hebben gevoerd. De voorstanders hebben het aten afweten en daarmee een zorgvul dige afweging van argumenten onmoge lijk gemaakt. U zult uit mijn woorden intussen wel begrepen hebben hoe of ik volgende week donderdag zal stem men". het PvdA-statenlid Borgman gis teravond tegen het eind van de discus- voorlichtingsbijeenkomst over de Leidse Baan die was belegd in het Haagse Diligentia. Allerwegen werd te leurstelling geuit over het wegblijven van de voorstanders. die reden ook had gespi-eksleider, 1-minister Schut van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening, het laten af weten, evenals het Ned. Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisves- ,ng en het Instituut Stad en Landschap. Schuts plaats werd nu ingenomen door ir. A. A. M. Boersma, voorzitter van de kring Den Haag van de KVP. Hij begon met het namens de organisatoren voorlezen van een verklaring waarin een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland werd geciteerd. GS bedankten voor de uitnodiging aan de bijeenkomst deel te nemen, omdat ze dat niet gewenst achten. Het standpunt van GS ligt al vast. De Leidse Baan za! aangelegd moeten wor den. „Wij hebben meermalen begrip ge toond voor de opvatting dat aan de be slissing tot aanleg van wegen uitgebreid overleg tussen alle betrokkenen vooraf moet gaan. In de toekomst zal dat ze ker gebeuren. De voorbereiding van de Leidse Baan heeft plaatsgehad in een tijd waarin de noodzaak van zulk' overleg niet werd gezien. We betreuren dat, maar de aan leg van de Leidse Baan is op dit mo ment al vergevorderd; er zijn al miljoe nen in geïnvesteerd. Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat de aanleg niet kan worden stopgezet totdat een breed onderzoek volledig zal hebben plaatsgehad, omdat we eenvoudig te maken hebben met het feit, dat het au toverkeer nog verder zal toenemen, ter wijl de wegen nu reeds overbelast aanleg van de Leidse Baan te berde te brengen. Ook de Aktiegroep „Leidse Baan, nu':" liet verstek gaan. Zij vond de tijd van voorbereiding te kort. Hetgeen door di verse aanwezigen werd aangevochten. De groep had immers al een studie ach ter de rug en op papier gezet. De organisatoren konden niet anders dan concluderen, dat de voorstanders de discussie uit de weg zijn gegaan. „Het ontbreken van het hoor en wederhoor", aldus het kamerlid Van der Stoel, „past niet in 1972, maar in de pruikentijd". Na de vele rapporten en studies van de zijde van de tegenstanders kon niet an ders verwacht worden, dan dat zij op ge degen wijze hun standpunten naar voren zouden brengen. Dat gebeurde dan ook achtereenvolgens door de heer W. T. ter Keurs van de Werkgroep Milieuhy giëne („De Leidse Baan is een deel van een ongecontroleerd proces in de ruim telijke ordening, waarbij landschap ver loren gaat"), de heer H. van Beek van de werkgroep Dooievaar („het woon- en leefklimaat in Den Haag zal ernstig worden aangetast"), drs. S. A. van Keulen („de berekeningen in het Haag se ontwerp-structuurplan kloppen nu al niet meer; de werkgelegenheid zal niet zo sterk toenemen"), ir. N. Zeevenhoo- ven van de NS („het openbaar vervoer kan een goed alternatief zijn voor het woon-werk-verkeer; de overheid moet nu kiezen of delen; de grootste stommi teit is geweest het in 1960 opheffen van de „blauwe tram"), ir. A. A. Pols, ver- keersdeskundige („de voorstanders zeg gen dat door de Leidse Baan het woon- en leefklimaat langs de Veurseweg in Voorschoten beter wordt, omdat die weg minder verkeer zal krijgen, maar wat gebeurt er met het woon- en leefkli maat langs de Jul. van Stolberglaan in Den Haag?"). Gespreksleider mr. Boersma deed als niet-verkeersdeskundige ook een duit >n het zakje. „In Amsterdam wordt het openbaar vervoer bevorderd door ge woon het verkeer te „fileren" (laten vastlopen), dat moeten ze hier ook doen". Volgende week donderdag moeten de sta tenleden van wie er verscheidene in de zaal zaten over het lot van de Leidse Baan beslissen. Het ziet er naar uit' dat ziekte van een of meer statenle den beslissend zal zijn over het al dan niet aanleggen van deze omstreden baan. Want de voor- en tegenstanders houden elkaar althans in de staten in evenwicht. Meerderheid R'damse raad bleef weg ROTTERDAM (ANP) In de Rotterdamse gemeen teraad zijn gisteren grote moeilijkheden ontstaan. Uit protest tegen de wat werd genoemd „weinig soepele en loyale hou ding" van B en W van de Maasstad ten aanzien van de met sloop bedreigde Koninginnekerk zijn de fracties van de KVP. PCG, VVD, SGP, D'66 en 65+ niet op de raadsver gadering verschenen. Tij dens deze vergadering zou de zaak van de Ko ninginnekerk opnieuw aan de orde komen. De leden van de PvdA en van de CPN waren er wel. Met hun negentienen vormden zij echter onvoldofende quorum. waardoor de wegblijvers de vergade ring onmogelijk maakten. Lagerhuis voor ondertekening EEG-verdrag LONDEN (AFP) Het Britse La gerhuis heeft zich gisteravond uitgesproken voor ondertekening van het toetredingsverdrag tot de eEEG. Van de uitgebracht stemmen waren er 298 voor en 277 tegen. De Galans vrolijke theorie VOALS elke sociale bijstandsmaatregel van tijd tot tijd onder de loep behoort te worden gelegd is het zinvol ook de kinderbijslag in het licht van de huidige omstandigheden kritisch te bezien. Daarmee houden vele economen, sociologen en politici zich bezig; menigeen gelukkig op een meer serieuze manier dan P.v.d.A.'s voormalige wetenschappelijke topman prof. De Galan, die er een vrolijke theorie op na houdt om kinderbijslag en kinderaftrek helemaal af te schaffen. In Amsterdam betoogde hij dezer dagen zc ongeveer: „Het krijgen van kinderen is een geheel vrijwillige zaak en bovendien verschaffen kinderen inkomen in de vorm van vreugda voor de ouders Met dezelfde motieven kunnen we dan tot de conclusie komen, dal gehuwden geen milder belastingtarief behoeven dan ongehuwden, want ook het huwelijk gaat uit van een vrijwillig besluit en wie tot zijn verdriet trouwt, komt daar meestal pas veel later achter. Die zou dan alsnog bij de fiscus om smartegeld moeten kunnen aankloppen. Overigens ziet De Galan belangrijke zaken over het hoofd: bijvoorbeeld dat elk stuk sociale politiek dat werkt met een omslagstelsel staat ol valt met de fondsen die de jongere generatie voor de ouder« generaties vormen. Oo die manier zijn kinderen niet alleen een vreugde voor de ouders, maar ook voor de gehele gemeenschap. Waarom moest Schut vallen? DEN HAAG (ANP) —Het PvdA- 1 Kamerlid Van den Doel heeft fractievoorzitter Aantjes (ARP) I uitgenodigd voor een openbaar debat over het woningbouwbe- leid van de oud-ministers Bo- gaers (kabinet-Cals) en Schut I (kabinet-De Jong) en minister Udink (kabinet-Biesheuvel). Bij dit debat zal het volgens Van den Doel in het bijzonder moe- ten gaan om de vraag waarom de ARP, als zij minister Schut zo goed vond, hem bij de kabi- netsformatie-1971 als een bak- steen heeft laten vallen, terwijl de heer Schut herhaaldelijk had 1 gezegd weer beschikbaar te zijn j voor een volgende kabinetspe- I riode. DEN HAAG Tijdens het drie daagse symposium dat in Den Haag wordt gehouden als voor bereiding op het in april te hou den UNCTAD-congres is felle kritiek geleverd op de rijke lan den en met name op de EEG. Dr. A. H. Boerma, directeur-ge neraal van de wereldvoedselor ganisatie F.A.O. hekelde de EEG ondermeer wegens het niet nakomen van verplichtin gen betreffende het leveren van melkpoeder en prof. 't Hoofd- Welvaars noemde het een schandaal „dat men al jaren niets doet en zich telkens achter de rug van anderen verbergt". Revolutie betekent geen oplossing voor de internationale handel sproblemen, de overschotten en tekorten in de wereld. Daarom moeten de rijke landen hun poli tieke onwil laten varen. Aldus een van de belangrijkste uit gangspunten op het symposium, waaraan werd deelgenomen door een vijftigtal top-econo- men, politici en andere functio narissen, onderwie prins Claus, en driehonderd belangstellen den. Met name op het gebied van de landbouw en de vrije in voer uit de ontwikkeligslanden kwam men tot aanbevelingen en conclusies die tijdens UNCTAD III vruchten kunnen afwerpen. De Argentijn dr. Paul Prebisch erkende, dat een radikale wijzi ging van de structuur van een land nodig kan zijn. De UNC- TAD-voorstellen mag men vol gens hem niet zien als bedelarij van de arme landen. Betere re gelingen voor handel, arbeids verdeling en financiële overeen komsten leveren ook voordelen op voor de rijke landen. Dr. S. L. Mansholt liet tot verontwaar diging van velen kritische gelui den horen over de landbouwpoli tiek, terwijl de EEG op dat ge bied voor de ontwikkelingslan den ongunstig is geweest. Bij de oplossing van de landbouwpro blemen moeten alle betrokkenen meepraten. Dat dit niet gebeurt ligt aan Amerika, zei hij. Een verlaten straat met gewapende politieman nen en vernielde win kels, dat was het beeld dat de stadswijk Harari (Salisbury) toonde na de onlusten, die nu al een week lang verschillende steden in Rhodesië teiste ren. Een totaal uitgebran de bus in voorstad van - Salisbury, Harari, waar zich, evenals in andere steden van Rhodesië, ern stige onlusten hebben voorgedaan. Mansholt heeft geen politieke ambities DEN HAAG Dr. S.L.Mansholt, vice-voorzitter van de Europese Commissie, heeft geen enkele ambitie om een belangrijke po litieke functie in Nederland te gaan vervullen. Hij heeft dit gisteren op een persconferentie in Den Haag meegedeeld. De heer Mansholt, die geen deel zal uitmaken van het straks te vormen nieuwe bestuurscollege van de Europese Gemeenschap, zei dat hij zeer verbaasd was, toen hij van een vakantie op Sardinië terugkerend, berichten las over plannen, die hij zou koesteren om in de Nederlandse politiek terug te keren. Alles wat er gebeurd is, zei dr. Mansholt, is dat de Parij van de Arbeid mij heeft gevraagd zitting te nemen in een commis sie van zes personen, die tot taak heeft te formuleren, wat nu op het ogenblik de maat schappelijke knelpunten zijn. Die commissie heeft geen poli tieke opdrachten in de zin van voorbereiding van samensmel ting van de progressieve partij en of iets dergelijks. Dr. Mans holt heeft aan dit verzoek ge volg gegeven. „Dat is alles." Een dergelijke adviserende taak is voor dr. Mansholt zeer wel aanvaardbaar, want hij wil wel Miljonair en kunsthandelaar Reese Palley charterde ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag twee Boeing Jumbojets voor oen vlucht van New York naar Parijs met 725 vrienden cn relaties. Hel verjaardagsfeest wordt gedurende het weekeinde in Parijs gevierd. Links: Reese Palley schijnt de gehuurde Jumbojets in de lucht te wil len tillen. Boven: de verjaardagsgasten in een van dt vliegtuigen. een rol spelen in de politiek in die zin, dat hij het socialisme wil stimuleren. Hij wil ook graag werken in de richting van de totstandkoming van een Eu ropese Socialistische Partij. KAAPSTAD Zuidafrikaanse re geringsfunctionarissen, hebben met de Ovambo's en Kavango's overeenstemming bereikt over een nieuw arbcidsbeleid dat het huidige systeem van contract arbeid moet vervangen. Men hoopt dat er een eind zal komen aan de staking van 13.000 Ovambo's, die mijnbouw in Zuid-West Afrika en menige diensten in de hoofdstad Wind hoek heeft lamgelegd. Mr. dr. De Gaay Fortman: SCHIPHOL (ANP Mr. dr. Bas de Gaay Fortman, Tweede Ka merlid van de PPR, heeft wei nig fiducie in het komende over leg van de drie delegaties in de Koninkrijkscommissie. Hij noemt het een praatcollege. Dat heeft niets te maken met het feit, dat zijn vader als voorzit ter van de Nederlandse delega tie een belangrijke rol in dc be sprekingen zal vervullen, maar is meer gebaseerd op het ge brek aan eensgezindheid in de delegaties uit de West. De Russische dichter Jevgeny Jevtushenko wilde juist zijn bontmuts wat naar achteren schuiven toen de fotograaf op de Kennedy-luchthaven van New York hem „namDe tem peratuur in Amerika scheen milder te zijn dan zijn vader land. Jevtushenko kwam in 1961 in het nieuws toen hij kritiek le verde op de Sovjetregering inza ke haar antisemitische houding. De dichter gaat een reeks lezin gen in de V.S. houden. Het PPR-kamerlid ze middag op Schiphol komst uit de West. Na daar met de beide gouverneurs en met talloze bewindslieden en vak bondsleiders te hebben gespro ken, bleek hij er meer dan ook van overtuigd te zijn, dat Ne derland veel beter een heel an dere weg dan die van een ko ninkrijkscommissie had kunnen inslaan. Het was een stuk gezonder ge weest, zo zei hij, „als wij ge heel vanuit Nederlands stand punt en vanuit Nederlands be lang ronduit hadden gezegd, dat wij van de fictie van een ko ninkrijk met een deel in Euro pa, een deel in de Caribische wateren en een deel in Zuid-A- merika af wilden. Veel reëeler dan twee jaar lang te gaan praten in en konink rijkscommissie zou het zijn ge weest wanneer we recht door zee met dat verlangen naar vo ren zouden zijn gekomen. De Gaay Fortman heeft in de Noordse landen erkennen Bangladesj DACCA (AP) Drie Noordse landen, Finland, Denemarken i en Zweden hebben Bangladesj i erkend. In totaal hebben thans tien landen diplomatieke betrek kingen met het bewind van Sjeik Moedjiboer Rachman aange knoopt. Volgens officiële mededelingen in Nieuw Delhi zijn bijna vijf mil joen Oostpakistaanse vluchtelin gen uit India naar Bangladesj teruggekeerd. Het eerste Russische vliegtuig met hulpgoederen voor Bangla desj is gisteren in Dacca aange komen. De hulpgoederen omvat ten medicijnen, ziekenhuisuitrus ting, kleding en melk. Dé goe deren zijn afkomstig van het Russische Rode Kruis. Van onze correspondent MADRID Studenten aan de universiteit van Madrid hebben gisteren hun grootste demon stratie sedert drie jaar gehou den. Het was de vierde dag van de studentenonlusten en verre weg de ergste. Tijdens drie uur van geweld wierpen woedende studenten stenen naar wapen stokken hanterende politieagen ten. Geschat wordt dat gister morgen zo'n 50 studenten wer den gearresteerd. De moeilijkheden wortelen in de invoering door de regering van een nieuw leerplan voor medi sche studenten, dat vereist dat zij een jaar onbetaald intern moeten werken voordat ze hun graad kunnen krijgen. Het gebrek aan benoemingen van inwonende chirurgen in de Ma- j drileense ziekenhuizen betekent i echter dat bijna tweederde van de medische studenten niet in aanmerking kan komen. Veel jonge Spaanse artsen, reeds ontstemd ovèr hun laag ho norarium en lange dagen, steu nen de studenten. Een onderhandelingspoging door de rector van de universiteit werd verworpen toen duide'iik was gemaakt, dat er niets kan worden gedaan om aan de eisen van de medische studenten tege moet te komen. j PPR-fraclievoorzitter de heer Bas 1 de Gaay Fortman arriveerde gis teren op Schiphol na zijn bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen. West voorts de indruk gekregen, dat binnen het koninkrijk ook een verkeerde weg wordt be- i wandeld met de ontwikkelings- j hulp. Er worden enorme bedra- f gen gestoken in de bouw van scholen, ziekenhuizen en wo- ningbouwprojecten, maar als die klaar zijn hebben ze in de west geld noch vaklieden om I die scholen en ziekenhuizen te j laten functioneren. Dit is dus uitzichtloze ontwikkelingshulp, j De scholen worden bemand met Nederlandse onderwijzers. De leerlingen worden prachtig op- i geleid, maar als ze van die j school komen is er geen werk Justitie treedt niet oj) tegen anti christelijk toneelstuk DEN HAAG (ANP) Mi nister mr. A. A. M. van Agt van justitie vindt het verantwoord dat het open- baur ministerie geen grond heeft gezien straf rechtelijk op te treden te gen do vorig Jaar door de Haagse Comedie gegeven voorstellingen van het to neelstuk „Het verborgen leven van Jezus Christus" van Andrë Kuyper. Dit heeft minister P. J, En gels van CRM donderdag geantwoord op schriftelij ke vragen vun hel kamer lid C. N. van Dis Jr. <SGP), Het kamerlid drong aan op maatregelen, die er toe kunnen leiden dut de fun damentele christelijke waarden worden gehand haafd en de godsdienstige gevoelens van vele bur gers niet langer worden gekwetst. Minister Engels zégt, dut 'l openbaar ministerie zijn oordeel vormde gelet op de rechtsprauk over godslas tering en antwoordt het kamerlid Van Dis jr. verder dat hij 't begrijpe lijk aclu dat bepaalde be volkingsgroepen zich aan de inhoud van het to neelstuk ergerden. Hij is evenwel van oordeel dat in de zo pluriforme Ne derlandse maatschappij een zienswijze als in het stuk neergelegd, moet kun nen worden uitgedragen. Het toneelstuk, dat op 15 september in première ging, is inmiddels van liet repertoire afgevoerd, om dat het onvoldoende suc ces bleek te hebben. NOORDWIJK Voor de bezorging van de Leidse Courant vragen wij in bezit van bromfiets, voor een wijk in Noordwijk-Binnen. Aanmelden en inlichtingen bij de agent van de Leidse Courant, J. Weijers, Susan na van Ettenstraat 18, Noordwijk.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9