Ook verzet tegen Oegstgeeste rbaan Niemand hoeft in Lei den Noord huis uit omdat huur te hoog is Plan Rijnstreek-Zuid voorziet in nieuwe verbinding tussen Z'woude en H'woude Sporttoto Kritiek op beleggingen van kerk in VS Voorburger overleden hij pMo-ongeval VKIJDAG 21 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT OEGSTGEEST- Nu de Leidse Baan nog ter discussie is meen de de heer Brouwer (PC) gis teravond in de Oegstgeesterraad een suggestie te moeten doen met betrekking tot de provincia le weg welke straks het plan Haaswijk zal omzomen". Hij vroeg zich af of het wel nodig was om straks de „Oegstgees- terbaan" in het fraaie weidege bied van de Morsebelpolder te realiseren. De heer Brouwer zag de „vogelpolder" liever ge spaard en het in de toekomst meer als een kostelijk wandel gebied voor de bewoners van Haaswijk. Het is een studie waard „om ons niet zonder meer neer te leggen bij de ge dachten van Provinciale Water staat". Voordien had men zich gebogen over de deelnota's 11 en 111 van het gewest Leiden. De heer Brouwer (PC), en met hem andere raadsleden, spra- Temperament volle vertolking van Paganini's vioolconcert Leiden Waren er niet die twee namen geweest die van de dirigent Hiroyuki Iwaki en die van de eminen te Israëlische violist Ivry Gitlis dan zou het dik be hangen rom antiek-program- ma van het Residentie-Orkest donderdagavond in de Stads gehoorzaal enige bedenkin gen hebben opgeroepen. Het was alles wel heel conventio neel: de Ouverture „Euryan- the" van Carl Maria, von Weber, Paganini's Vioolcon cert in D gr.t. en ,,de zesde" van Tsjaikowsky. Maar goed: het waren dus de dirigent en de solist die de grootste aantrekkingskracht voor dit concert uitoefenden. Voor wat betreft Ivry Gitlis: hij was formidabel, ondanks zijn gespannenheid en zijn nervositeit na een hem juist overkomen aanrijding, die hem zichtbaar „niet in zijn koude kleren was gaan zit ten". Technisch volmaakt, muzikaal temperamentvol of schoon wat nerveus hier en daar, vertolkte hij dit be- 1 rucht moeilijke vioolconcert. Maar met zijn rubati hadden dirigent en orkest enige moeite. De volgzaamheid was beslist niet steeds alert te noemen. Tsjaikowsky's „Pathétique" bracht weinig nieuws onder de zon. Het tweede deel had den wij ons wat meer con grazia voorgesteld, en on danks de grote toewijding van het orkest, kon het niet die dramatische geladenhêid opbrengen, die deze zesde Symphonie zo zeer eigen is. Alleen het slotdeel was in drukwekkend en daar bracht de dirigent wel de juiste sfeer. Veel goeds vied er ook te be luisteren in Webers ouvertu re „Euryanfche", zij het dan ook dat het geen,werk van grootse allure is. Orkest en dirigent vonden elkaar hierin het meest. Èr was voor dit K. en O.-concert een zeer grote belangstelling. Solist, dirigent en orkest kregen een ovationeel onthaal. B. RIJNDERS ken enige vrees uit over de ou derdom van de bronnen welke in de deelnota's geraadpleegd waren. Op een drietal percelen grond tus sen de Hazenboslaan en de Hof- brouckerlaan zullen geen flatwo ningen komen. Te hoge bouw kosten en te geringe afmetingen van de percelen blijken hier de oorzaak van te zijn. In over leg met N.V. Coördinatiebouw zullen er thans 24 drive-in wo ningen komen, geheel in de vrije sector. Dat dit voor de ge meente een verlies oplevert van een 30-tal flatwoningen in de ge subsidieerde sector zat enkele raadsleden, waaronder de frak- tie van de PvdA, nogal hoog. De heer Brouwer (PC) bevond zich volgens zijn zeggen in een „gewetensconflictsituatie" en stelde B. en W. voor of dit ver lies in de gesubsidieerde wo ningsector strakjes niet gecom penseerd kan worden in het plan Haaswijk. De PvdA stem de tegen het voorstel van B. en W. Deelname aan de commissie van de middenstand door een verte genwoordiger van een grootwin kelbedrijf deed mevrouw Gou verneur van Deerne (KVP) op merken of de benaming van de commissie wel juist was. B. en W. zegden toe voor de commis sie een nieuwe naam te zullen kiezen. De commissie zal be staan uit een tiental leden en voor wat betreft de werknemers zullen door vakverenigingen nog een tweetal kandidaten wor den voorgedragen. Na stem ming zal de commissie bestaan uit de raadsleden: Mevr. A. van Belle (PvdA); Mevr. C. E. van Lookeren Campagne (D'66); Mevr. de Wael-Malefijth (WD) en Mr. H. J. Penning (PC). Voorts werden gekozen de heer P. van Weerlee (Oegstgeest Ac tief, winkels); de heer Th. van der Zalm (Stichting winkelcen trum Lange Voort); de heer I. J. Adelaar (Grootwinkelbedrij ven): de heer L. M. Trijselaar (Oegstgeest-actief, ambachten niet-winkels) en namens de con sumenten Mevr. A. Wolthaus- van der Kwaak. Leiden Vlak voor de Margaretha van Coronastichting, een tehuis voor ongehuwde moeders, aan de Haagweg heeft de heer Van der Born, geholpen door enkele vrienden een tent opgezet. Hij deed dit omdat hij niet bij zijn vrouw en kind mocht blijven. Woensdag is het gezin i door hen gekraakt pand gezet. Sociale Zaken heeft mevrouw Van der Born met haar 18 maanden oude zoontje, dat de Coronastichting verwezen. Meneer Van der Born moest maar zien waar hij terecht kwam. Na een half uur heeft r Van der Bom mee naar het bureau genomen, waar hij kon overnachten. Van der Born uit t ernstig ziek i de politie de tent verwijderd t LEIDEN De Gemeentelijke Woningstichting hield gister avond in het St. Antonius Club huis een hearing over de reno vatie van Plan Noord. Tijdens deze hearing werd er eerst een aantal gegevens over renovatie, de konsekwenties en financiële kanten ervan verstrekt door ir. Post van de Nationale Woning raad. Belangrijkste punten uit zijn betoog waren van de renovatie, en de rechten en verplichtingen die de bewo ners tijdens en na de renovatie van hun woning hebben. Waarom renovatie? Omdat de wo ningen in Noord in een dusdani ge staat verkeren dat zij, mits er iets aan gedaan wordt, bin nen 15 jaar onbewoonbaar zijn. De renovatie kan er voor zor gen dat de huizen voor 25-30 jaar goed bewoonbaar blijven. Om deze renovatie zo goed mo gelijk uit te voeren moet men echter wel de huur gaan verho gen. De Nationale Woningraad verwacht een verhoging van vijftig gulden per maand. Een heel bedrag voor de „Noorders" dat bleek uit de reacties van de zaal. De kosten van de renova tie komen echter niet alleen voor rekening van de huurders. Zij kunnen aanspraak maken op: - Een individuele huursubsidie (bij een te laag inkomen! - Een bijdrage uit het doorstro mingfonds (vergoeding van 1500 gulden maximum voor vernieu wen van vloerbedekking etc.) Behalve de geldelijke zijn nog andere konsekwenties aan de renovatie verbonden. De huur ders zullen gedurende een perio i De Kooi gisteravond tijdens een hearing over hun wijk in het Antoniusclubhuis de van 68 weken elders ge huisvest worden. De werkzaam heden in de huizen zijn van dus danige aard. dat het onmogelijk is in het huis te blijven wonen. Al deze punten spelen mee in de besluitvorming van de bewoners van Noord over renovatie. Zij kunnen zich binnen een week uitspreken door middel van een enquête. Tijdens de discussie bleken vooral de punten huur verhoging, het terugbetalen door de Gemeentelijke Woning stichting van al door de bewo ners gemaakte voorzieningen, en het wel of niet plaatsen van douches in de huizen, hete hang ijzers te zijn. De verhoging van de huur is vooral voor een zeer grote groep van bejaarden dn de wijk een moeilijk punt. De mensen kunnen de duurdere wo ning niet betalen. Op deze ma nier zouden ze gedwongen zijn naar een andere, goedkopere woongelegenheid uit te kijken. Ook weten vele bejaarden de weg naar de Sociale Diensten niet. Er werd van uit het wijk- comité dan ook gevraagd om een zeer nauwkeurige voorlich ting op deze punten aan de be trokkenen. Op het punt van naar andere woongelegenheid zoeken omdat de huidige woning te duur is kon het forum van deze avond bestaande uit de he ren Streefland, ir. Post en de heer Groenhof, de wijkbewoners volledig geruststellen. Niemand hoeft zijn huis uit omdat de huur te hoog is. De te hoge huurprijs kan bij het ministerie een soort breekijzer, om een grotere subsidie met als gevolg een lagere huur te eisen, zijn. Ook het tweede punt, het terug betalen van reeds door de bewo ners gemaakte vorziening, was gemakkelijk te beantwoorden. Wanneer deze voorzieningen in het plan passen dat de Woning raad heeft gemaakt voor de renovatie worden zij nan de huurder vergoed. De vergoeding die wordt gegeven staat gelijk aan de waarde van de faciliteit die de Stichting in het huis zou hebben aangebracht. Over de douches, waarvan in de ge meenteraad gezegd was dat ze er niet zouden komen, maak te vooral de heer Cavé zich bij zonder boos. Wanneer de huur ders hadden geweten dat er bij mogelijk renovatie wel badka mers in de huizen komen, wa ren zij niet zelf aan het knutse len geslagen, meende hij. Om samen met de bewoners tot een redelijk plan voor renovatie te komen heeft de Gemeentelijke Woningstichting het voorstel ge daan om een „bewonerscommis sie" in te stellen. Deze „spreek buis" voor de wijk bekijkt de ontwerpen samen met de leden van de Stichting en de N.W. R. Omdat ir. Post het in zijn rede niet alleen over renovatie, maar ook over rehabilitatie van dc wijk had gehad, kwam op het allerlaatst uit het publiek een vraag over de speelplaats aan het Zwarte Pad. Men vor.d dat deze er eerst moest komen. Nog voordat de huizen werden ver nieuwd. Een antwoord op dit, toch wel brandende probleem, werd gegeven door mevrouw Kerlingh. „Wethouder Kret heeft in zijn plannen voor '72 extra aandacht voor >llt soort voorzieningen in Noord en De Kooi beloofd. Dat wil, echter niet zeggen dat zij op korte ter mijn worden uitgevoerd. Eerste worden de huizen opgeknapt. Dan komen de straten aan de beurt. Voor andere dingen ont breekt domweg het geld. i "Vi Zevende plaats voor Bona Stars? LEIDEN Twee punten kwamen de Leidse Bona Stars te kort om zich te verzekeren van een plaats in de finalepoule van de basketballcompetitie. Nu zal het Leidse team moeten proberen de huidige zevende plaats, 2 punten voorsprong op Racing Agon en Harlem Cardinals, vast te houden, wat zeker geen gemakkelijke opgave zal wor den. Het is immers een Bona Stars kwaal tegen topploegen uitstekend voor de dag te ko men en tegen kwalitatief min dere tegenstanders veel minder te presteren. ftOETERWOUDE De serre-zaal b van het Don Boscohuis was gis- A teravond stampvol op de eerste 8 voorlichtingsbijeenkomst die door de betrokken commissie J was georganiseerd voor het ruil- verkavelingsgebied-in voorberei ding- Rijnstreek-zuid. Na de vele voorbereidende werkzaam heden en besprekingen die er in de afgelopen jaren zijn geweest kwam hier voor het eerst het k Voorlopige plan „Wegen en wa terbeheersing" in het openbaar. Het totale gebied is bijna 4000 ha. en wordt in het westen be grensd door de Stompwijkse Nieuwe Vaart en in het oosten door de gemeentegrens Hazers- woude-Alphen. Het wegenplan voorziet in verbre ding van de Westeindseweg b.v. met het dempen van één sloot. Er gaan ook stemmen op naast de bestaande een geheel nieuwe weg aan te leggen. Aan door trekken naar Stompwijk is, landbouwkundig gezien, weinig behoefte. Er komt een aftakking van de Burg. Smeetsweg in de richting van de Meerburg ter onsluiting van dit gebied, met boerderij- bouw De belangrijkste nieuwe weg is geprojecteerd tussen het Weddepad in Zoeterwoude en de Hazerswoudse Gemeneweg met, halverwege hiervan een aftak king naar de Rijndijk. Voor enkele polders wordt een be langrijke verlaging van het peil geadviseerd. Dit geldt met name voor de Grote Westeindse Polder van 1.98 m. beneden N.A.P. naar 2.30 m. De discussie die hierop volgde werd grotendeels beheerst door vragen over de peilverlaging. Er werden nogal wat bezwaren opgesomd. Mensen uit de prak tijk die al jaren met onderbe maling werken lieten zich hier optimistisch over uit. Zij onder vinden belangrijke verbeterin gen. Voorzitter Belt stelde nog vele bij eenkomsten in het volgend sei zoen in het vooruitzicht. Dan zijn inmiddels nog meer gege vens beschikbaar waarvan men dan kennis kan nemen. DEN HAAG De eerste prijs in de sporttoto van deze week wordt door 30 winnaars gedeeld, die ieder bruto 5.563,80 per kolom ontvangen. Voor de tweede prijs meldden zich 668 personen, die elk 249 krijgen. Voor de derde prijs zijn 6607 gegadigden, het geen ieder 25,20 oplevert. De uit Beiroet afkomstige miss Universe, de 19-jarige Georgina Rizk op hel vliegveld van New York. Ze is gekleed in tweed met pantalon op knielengte. Miss-Universe maakt momen teel een wereldreis. De nationale raad van kerken in de Verenigde Staten heeft tien grote Amerikaanse ker ken beschuldigd van gebrek aan ethische en morele zorg bij het beleggen van hun vermogen. De kerken hebben in totaal 293 miljoen dollar gestoken in ondernemingen die (ook) militaire opdrach ten uitvoeren. De raad sloot zich zelf niet uit van deze kritiek en gaf toe ruim 330.000 dollar te hebben geïnvesteerd in vijf van die Volgens de nationale rtfad heeft een studie uitgewezen dat de kerken, die in dit op zicht het zwaarst fout zijn, steeds voorop stonden bij het kerkelijk protest tegen de oorlog in Vietnam. Via hun beleggingen voorzien de kerken voor een aanzien lijk deel in de financiële scrun aan het militair-indu striële complex en de oorlog in Zuidoost-Azië. De vrouwenafdeling van de zendingsraad van de Ver enigde Methodistenkerk heeft inmiddels haar aandelen Dow Chemical (fabrikant van napalm) verkocht. Do woordvoerder van deze kerk noemde het echter naïef te denken dat iemand beleggin gen zou kunnen doen zonder tot op zekere hoogte de oor logsinspanning te steunen. o LEID! RDORP De 49-jarige P. de Graaf uit V orburg is don derdagavond bij een verkeer- songeluk in de gemeente Leider- j dorp om het leven gekomen. Hij I reed met grote snelheid dooi een slagboom tegen een opge- I klapte brug. Wat u ook moet weten ZOETERWOUDE - De be stuurder van een Mercedes die gistermiddag de Rijks weg 4 verliet is bij het oprij den van de Europaweg ver moedelijk ten gevolge van te hoge snelheid in een slip ge raakt. Daarbij werd het schrikhek dat ter plaatse staat op de scheiding van de Europaweg en de secundaire weg vernield en de auto zwaar beschadigd. De auto mobilist meldde zich eigener beweging bij de politie. ZOETERWOUDE Voor de thuiswedstrijd tegen Vre- denburch speelt SJZ in de volgende formatie: Fengler. Mooijman, Olsthoorn, Bos man, v. d. Ham, Romijn, Van Klink, Van Veen, Hel der, Ammerlaan, Van Slin gerland. Wisselspelers: v. d. Geest en Beereboom. Als de wedstrijd wordt afgelast is er training voor het eerste en tweede elftal om 10 uur. ZOETERWOUDE Daar op geattendeerd door de kan tonnier van de P.W. trof de politie op de Dokter Kort- mannstraat een verlaten Fiat 850 aan. Deze bleek ge stolen te zijn in Rijswijk. Dit type auto schijnt momenteel erg gewild te zijn bij diefstal en joy-ridlng, aldus de poli tie. NOORDWIJK - Het aantal woonboten op de ligplaats aan de Hogeweg is gis termiddag met een ver minderd. De boot van de heer Zweers zonk omdat de waterleiding sprong en het schip vol liep. LISSE De sfeer voor Zes kamp stijgt in Lisse. Er wordt iedere avond hard ge traind in de HBG-hallen. De eerstvolgende wedstrijd is op 29 januari in Groningen. NOORDWIJK De heer F. Molenaar is met algemene stemmen tot voorzitter van do Vereniging van Postzegel verzamelaars gekozen. De stemming in de vereniging is overigens wat in mineur. Tenminste dat zei secretaris Vink in zijn verslag. NOORDWIJK Uitslagen zaalvoetbalcompetitie voor scholieren: Openbare School-Jeroenschool 0—3; MarijkcschoolChristus Ko- ningschool 31 en Wilhelmi- naschoolDuinoordschool 1 —0. Gerry Mühron reikt op 25 februari de prijzen uit. ROELOFARENDSVEEN In het dorpshuis is het niet a.s. dinsdag kaarten voor het jeugdwerk, maar vanavond. VOORSCHOTEN In het schildersatelier aan de Molenlaan 3 wordt weer een week-end tentoonstelling gehouden. Er zijn werken te zien vnn I.iesbeth Gerst en Fanny Mazure. HAZF.RSWOUDE De heer H. Hoppenbrouwer is gisteren door de vleeswarenfabrick Hazerswoude NV gehuldigd omdat hij 25 jaar in dienst was bij bet bedrijf, De re ceptie werd gehouden in res taurant „Groenendijk". KOUDEKERK De heer Van Borstelen heeft zijn be noeming als raadslid aan vaard. Hij volgt in do AR- fractie de heer Molema op. Naar verluidt zou de heer Dnrrepaal een goede kans maken de nieuwe wethouder te worden. KOUDEKERK Volgende week worden de ouders van de leerlingen van de zesde klas lagere school nader geïnformeerd omtrent de mogelijkheden voor voortge zet onderwijs voor hun kind. De avond begint om 8 uur in De Rank. KOUDEKERK - Een 12-ja- rige jongen Is woensdag naar het ziekenhuis gebracht met een hersenschudding en een gebroken enkel omdat hij zonder uit te kijken de Willem de Zwijgcrlaan in reed en daardoor in botsing kwam met een auto uit de richting Alphen. KOUDEKERK Twee slip pende' auto's konden gisteren elkaar en een lantaarn niet meer ontwijken in de Dorpssstraat. Gladheid cn een te grote snelheid waren de oorzaak. Enige blikschade en een totaal vernielde lan taarnpaal waren het gevolg. LEIDEN Ter gelegenheid von de bidweek voor dc een heid Is er morgenavond in de Jozefkerk nan de Heren singel een gezamenlijke vie ring met als thema: een kudde, een Heer. wanneer? Aanvang 7 uur. Medewerking wordt verleend door de Lords's Folks. Sassenheim Een 58-jarige dame raakte woensdag avond om 11 uur in de Westerstraat in een slip. Ze reed daarbij met haar Daf tegen een woning op. De voor kant van de auto werd geheel vernield en de dame kwam met de schrik vrij.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5