.Leiden helpen, maar eigen taak houdt ons eerst bezig' Succesvolle ijsclub Ter Aar voorzichtig met zijn talenten Andere verdeling van lasten Rijnakkoord It Heitelan ligt te dicht bij Leiden I PATRI A Deze week in de Leidse bioscopen Maagd in sexboetiek Gimme Shelter Meisjescamping Burgemeester v. d. Have van Leiderdorp Burgerlijke stand PAGINA 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 JANUARI 1972 LEIDEN Deze week slechts één prolongatie. In LIDO laat ge heim agent 007 zien hoe prettig het is een robbertje te vechten, wat vrouwen te versieren en rond te rijden in een ijzersterke „car". In CAMERA de reprise van „Catöh 22", het veel venijni ger, hardere en belist niet leukere zusje van „Mash". Voor de kinderen heeft CAMERA ,,2 jongens met 'n oude jeep": een film vol avonturen. De nachtvoorstelling „The Big Gundown" heeft ook avonturen, alleen zijn d'ie nog gruwelijker. Voor de sex- liefhebbers in REX „De maagd in de sexboetiek", een onver valste Duitse sexfilm. „De bezwering van de duivelspas" in LUXOR handelt over het wel en wee van een deserteur. In TRIANON is het lachen, gieren, brullen met de meisjes van een internaat in „Meisjescamping". Voor de „Stones'Miefhebbens en anderen die wel eens willen zien hoe een popfestival kan verlo pen, draait STUDIO „Gimme Shelter". Het is de Duitsers niet vreemd een „Junkfrau" ten tonele te voe ren, die dan echter niet lang een maagd blijft. Hetgeen niet ver wonderlijk is als ze los wordt gelaten in een sexboetiek, waar ze allerlei mensen en zaken tegen komt die zedfs een maagd kunnen aantrekken. STUDIO „Gimme Shelter" is een beangstigend boeiende erva ring. Niet in de eerste plaats door de muziek van de „Rolling Stones" maar door het feit dat de gebroeders Maysles een film maakten, die in Amerika de betiteling van „De gruwelfilm van het jaar" kreeg. De film geeft de tournee van de Rolling Stones in 1960 door Ame rika weer. Aanvankelijk waren de gebroeders Maysles van plan her en der wat optredentjes te filmen. Hun opzet verancïert wan neer de Stones in San Francisco optreden, waarbij een van de bezoekers door de „Heli's Angels" wordt neergestoken. Zij laten nu de beelden van dit optreden zien en de reacties van „The Stones" hier op. Onthullend is het gedrag van Mick Jagger als de vechtpartijen uitbreken. Hij dreigt met het stoppen van het concert. Achteraf schuift hij de schuld op de „Angels" maar de film laat ook andere factoren zien die tot de ontlading van het geweld hebben geleid: het is ijskoud en het drugteam schiet te kort. De beste delen van „Gimme Shelter" zitten 'm in de montage- kamerbeelden van het gezicht van Mick Jagger. Je leest er de ontluistering van San Francisco van af. TRIANON Het is jammer van Trianon dat het nog geen vakan tie is want „Meisjescamping" is louter vakantie-amusement. De camping staat centraal. Twee vrienden wallen, nadat zij een film hebben gezien over een nudistenkamp, dit kamp opzoeken en sa men met hun vriendinnetjes Joan en Anthea er een paar weekjes vakantie houden. Harriet Potter organiseert dezelfde tijd een va kantie voor haar man Peter en haarzelf. Zeer tegen zijn zijn overigens. Een directeur van een „keurig" meisjesinternaat stelt aan Miss Haggard, de verzorgster van de meisjes, voor te gaan kamperen. Deze mensen komen allemaal bij elkaar op de cam ping „Paradise". Dan kan de lol pas beginnen. Tot hun grote te leurstelling merken de twee vrienden Sid en Bemie dat op de camping allerlei geklede mensen lopen. Aanvankelijk zijn ze van plan maar weer op te krassen. Tot de meisjes van het internaat komen. Dan vergeten zij ook spoedig hun vriendinnen. De heer Potter vergaat het anders. Al jaren leeft hij onder de druk van zijn bedillerige vrouw. Als hij echter in de armen van een van de internaatsmeisjes heeft gelegen, gaat hij de touwtjes in han den nemen. Als de infernaatsmeisjes plotseling letterlijk „met de muziek" ver dwijnen zoeken Sid en Bernie hun toevlucht weer tot hun vrien dinnen. Eerst had het er nog de schijn van dat de moeder van Joan de hele zaak in de war zou schoppen maar eindelijk kun nen zij zich dan toch aan hun slaapzakavonturen overgeven. De kampeerders bijeen om toe te zien hoe de meisjes naat met een groep hippies verdwijnen (Trianon). TER AAR Bijna even snel als de tuinzaden van handelaar Hij dra, ontkiemen de talenten van zijn schaatsclub. De koude grond van Ter Aar is een prachtige voedingsbodem geble ken voor kampioenen. Nu ko ning Thialf met ijzig koude hand regeert, zullen de parade- paardjes van de Ter Aarse IJs club weer tevoorschijn komen. De lange afstander Jan v. d. Hoorn, b.v. die met Aad de Ko ning, Jeen Nouta, Maus Wijn- houdt en Anton Verhoeven in 1956 de Elfstedentocht won en in 1963 twaalf maal startte in diverse wedstrijden en tienmaal de zege voor zich opeiste. Rij was niet de eerster Teraarder, die de 200 km. lange slijtage slag won. Naamgenoot Jan v. d. Hoorn won in 1947 toen hij met zijn neef Jo en de gebroeders Hein en Wim Vermeulen een „schrikbewind'* uitvoerde, de sdiaatsmarathon, na een ge wonnen protest. Jo Bosman was weliswaar vóór hem gefinisht, doch de rijder uit Breukelen had zich laten slepen achter een jeep. Ook op de korte afstanden heeft de vereniging furore ge maakt met als uitschieters Wil ly Schenk-Burgmeyer en de aan het schaatsfirmament opvallend snel gerezen ster van Jos Va- lentijn. Goed voor 39.68 sec. in het Italiaanse Cortina d'Ampez zo. Wat is de succesformule? Voorzitter Dirk Hijdra, die tege lijk met de successen in 1947 zijn intreden in de vereniging deed als bestuurslid: „Wij zijn zuinig op onze talenten. Wij lei den ze spelenderwijs op. Jon gens en meisjes van 12, 13, 14 jaar laten wij niet voluit gaan. De drang naar resultaten probe ren wij te beperken. Wij leren ze eerst goed rijden, zodat ze een goede houding en een goede zit krijgen. Je moet het tempo niet te snel opvoeren. Ik vind het verkeerd dat jongelui die tijdens schoolwedstrijden waar zij 80 en 100 meter rijden, plot seling 400 meter moeten afleg gen als zij worden geselecteerd. Als ik het voor het zeggen had dan zou ik selecteren op de wij ze van rijden. Ik kan niet zeg gen dat de huidige top geen goede stijl heeft. Toen Eddy Verheyen opkwam was hij een hobbelpaard. Nu glijdt hij. Dat is toch te danken aan de trai ners. Maar er zouden meer rij ders kunnen doorbreken als er meer op de stijl zou worden gelet. Er worden nog te veel talenten „vermoord". Te snel voor de leeuwen geworpen. Ze worden verdronken eer ze kunnen zwemmen. Dat is ook gebeurd met Frits Bartling. Te jong is hij aan de lange afstand begon nen. Na drie jaar hoorde je niet meer van hem". Hijdra, wiens huis als een VW-kantoor is voor de schaatsliefhebbers (in- formerenden naar het al dan niet openstellen van de baan zorgen voor een ware telefonna- de) adviseert Jos Valentijn dan ook nog twee jaar in de sprin tersklas te blijven. Het erelidmaatschap in goud van het gewest Zuid-Holland haalt de 57-jarige eerste burger van de IJsclub er bij als wil hij be wijzen dat het schaatsvak geen geheime wakken voor hem kent. Immers, hij maakte ook in de periode Huiskes vijf jaar deel uit van de landelijke technische commissie, waarin hij blijk gaf van een goede visie toen hij eis te dat Stien Kaiser, die door de „insiders" na de Olympische Spelen als te oud werd bestem peld, haar rentree in de dames kernploeg zou maken. „Skobli- kova en Stenina waren vijf jaar ouder en die reden ook nog vol op mee". Twee jaar later hul digde Deventer Stien als we reldkampioen. Een trap lager stelde Hijdra zich ook achter Willy Schenk-Burgmeyer. „Het kostte ons honderden guldens om haar te laten trainen. Dat heb ik er voor over gehad, maar ik heb wel de nodige kritiek moe ten verduren toen Willy vorig jaar straalde op de Nederlandse kampioenschappen. Het geld is in het water gegooid, werd er gezegd. Daarom ben ik zo blij dat zij zich afgelopen zondag heeft gerevancheerd, ook al werd ze „maar" 13e. Ik weet dat het goed is geweest om haar te steunen. Ik heb wel eens een jongen gehad, die het ook in zich had om een vooraanstaand rij der te worden. Hij kon echter niet kiezen tussen schaatsen en uitgaan. Mag ik dan het geld van de vereniging in hem ste ken? Ik heb hem meteen laten vallen". „Duizendpoot" Hijdra (opzichter van de plaatselijke voetbalclub Altior, veidediger van de belan gen van zijn dorpsgenoten in de gemeenteraad en ook nog bil jartbestuurder) heeft niet alleen op technisch gebied zijn sporen verdiend, ook op organisatorisch terrein. Met achthonderd gulden in kas presteerde hij het twaalf jaar geleden een ijsbaan neer te zetten. Twee gemeentelijke le ningen leken hem voor altijd af hankelijk te maken. Hijdra maakte de baan echter het hele jaar produktief door er 's zo mers caravans op toe te laten. „Wij hebben ook een machine, waarmee we in vijf kwartier de baan kunnen schoonvegen. In de zomermaanden doet zij dienst als grasmachine". IJs en weder dienende krijgt Ter Aar ook het Zuidhollands kampioenschap voor junioren. Publiek zal genoeg zijn. Dat is wel tijdens de invitatiewedstrijden gebleken na de Elfstedentochten. De laatste drie maal trad het „cir cus" na de barre tocht eerst in Ter Aar op. Om de schaatspiste 6000 toeschouwers. „Het is meer de sensatie. Echt schaatsen is er dan niet bij. De rijders zijn nog te zeer geradbraakt van de inspanningen. Trouwens, neem nu bijvoorbeeld Reinier Paping. Die komt in een rondewedstrijd nauweljks uit de voeten. Als er weer een Elfstedentocht komt heeft hij weinig kans. Of het weer moet erg slecht zijn en de route vol met schotsen en obsta kels. Paping is ijzersterk, maar schaatsen kan hij niet". JAN PREENEN LEIDERDORP „Ik betreur de financiële positie van goede na buur Lelden, die we bij de vele problemen de helpende hand zouden willen bieden, maar onze huidige taak bij de uitbouw van onze groeiende gemeente houdt ons bezig", aldus burge meester V. d. Have tijdens zijn antwoord op de begrotingsbe schouwingen. „Dit is een heel andere taak dan die van de centrumgemeente in ons gewest. Het zijn twee onge lijksoortige grootheden die men niet met elkaar kan vergelijken. Als wij met name in de woning bouw of de openluchtrecreatie kunnen helpen Leidens last te verlichten zullen we dat niet na laten. In het jongste verleden hebben we trouwens op woning bouwgebied al wat gedaan: in '70 ging 25 pet van de woonver gunningen naar Leidse ingezete nen, in '71 was dit 30 pet. Ons aanbod jaren geleden aan Leiden om te participeren voor 2 miljoen in de bouw van een groot overdekt zwembad bij de Merenwijk en de Buitenhof werd door Leiden afgewezen. Pas daarna hebben we ons ei gen zwembad gestimuleerd dat we binnenkort gaan openen". Van gewestvorming zei de burge meester een groot voorstander te zijn, „al stem ik niet in met het ontwerp geWestwet. Het ge west mag geen vierde bestuurs laag worden. Op 17 febr. worden in de gewestraad de vier deel- nota's van de Ver. Nederl. Ge meenten aangeboden. Een be langrijke periode breekt dan aan. We zullen snel voort moe ten gaan om te komen tot een democratisch gekozen gewest raad. Daarna een structuur plan voor het gewest, door de samenwerkende gemeenten van onderaf opgebouwd met in spraak van de inwoners". Burgemeester V. d. Have, die baas wil blijven in eigen politiekorps, is voorstander van een gewest- politie, maar kant zich tegen re gionale politie die de eigen taak van de plaatselijke politieamb tenaren uitholt. Hij wil niet aan Leiden de kosten van Leidens centrumfunctie opvragen. „We zijn bereid tot goede samenwer king, maar dan uitsluitend per functioneel gebied, zoals open baar vervoer, scholenbouw, re creatie, universiteit, en in sa menspraak met de overige ge meenten in de regio. Ongediffe rentieerde bijdragen in de kos ten van de Leidse centrumfunc tie liggen niet op onze weg. Dat lijkt op drijven met de kraan open, vind ik". LEIDERDORP Met wat pijn in het hart is de gemeenteraad ak koord gegaan met de verhoogde bijdrage van 100.000 gulden aan de s treekmuziekschool Rijnak koord. „Ik betreur het wel een beetje, dat de raad nu pas is gekomen met opmerkingen over de mu ziekschool. In mei, juni van het vorig jaar was dit het juiste moment daarvoor geweest, toen de begroting van de school werd aangeboden. De raad heeft toen echter niet gerea geerd. U was tijdig ingelicht kunnen worden". De burge meester deelde verder mede, dat geadviseerd is om tot een andere verdeling'van de vaste en variabele lasten te komen. „Andere gemeenten betalen 20 cent per deelnemende leerling. Dat zou meer kunnen zijn en voor Leiderdorp iets minder". Het schoolbestuur overweegt verhoging van de lesgelden met ongeveer 15 pet. De opmerkingen over de onbe voegde leerkrachten op de school waren juist, aldus de voorzitter. Er is een groot te kort aan bevoegde leraren. Gestreefd wordt full time leerkrachten aan te trekken. Het gebruik van exceptionele in strumenten zal zoveel mogelijk worden beperkt. Er wordt ge dacht in de richting van het la ten betalen voor muziekonder wijs door leerlingen dié boven een bepaalde leeftijd zijn, b.v. 15 jaar. De heer Reugebrink (PCG) bleef het bedrag van een ton „verbijs terend" vinden. „Onze fractie zal het volgend jaar tegen stem men als deze trend zich voort zet". De burgemeester wees hem erop, dat er een overeen komst is gesloten tussen een aantal gemeenten; ken. De heer Reugebrink er ook niet over te spreken, dat in de gemeente een huurquote van 15 pet. wordt aangehouden, terwijl voor de ambtswoning van de burgemeester 12 pet, geldt. koning Holland Ankje (52), LEIDEN „Ik ben Friezin. Dat hoort iedereen. En iedereen mig het horen: Ik heb nu een maal een andere zinsbouw soms. En ik spreek bepaalde woorden anders uit, dan een Hollander zou doen. Maar daar schaam ik me niet voor. Fries land had zijn eigen taal, wetten, cultuur lang voordat bestond". Mevrouw Wijgmans-Willemsen kriteskriewster (kring secretaresse) van het „Selskip Fryslftn", zal niet rechtstreeks zeggen: „Ik ben Friezin en daar ben ik trots op". Ze legt nuances aan en toont de reserve die de Fries in het bloed zit. Waarom een Friese vereniging? „Ze schept natuurlijk een band: je spreekt er Fries met elkaar. Maar de noodzaak van het be gin van deze eeuw om elkaar op te zoeken, is er niet meer. We hebben nog 150 leden, waarvan 'n veertig jongeren. We willen ze de sfeer van het heitel&n la ten terugvinden en organiseren daarom een keer of vijf per sei zoen lezingen en voordrachten. Daardoor wordt het een beetje traditioneel want het ontbreekt aan jonge mensen. We hebben ook elk jaar sinterklaasavond. Dan zie je de jonge mensen we. Maar ze spreken Hollands onder elkaar". „Alles wat bui ten Friesland ligt, is Holland". De hang aan de Friese taal en zede, is dat nu niet wat over dreven? Spreekt daaruit niet een" gevoel, gediscrimineerd te worden? „Ach, nee" zegt me vrouw Wijgmans, „Het zijn de extremen die daar vreemd over doen. Maar 4e gemiddelde Fries tilt er niet zo zwaar aan. Toch is het jammer, dat het Fries er uit gaat in Friesland-zelf. In de drie laagste klassen van het l.o. worden lessen Friese taal niet meer gegeven omdat de leerlin gen later meer moeite hebben met het Nederlands. De Friese cursus in Dokkum daarentegen, wordt de laatste tijd zeer goed bezocht. Het Selskip -Frysl&n aangesloten bij de „Frysk Boun om Utens" (Friese bond in den Vreemde) is er tegenwoordig al leen voor de gezelligheid, meent mevrouw Wijgmans. „De Frie zen hebben er niet zoveel be hoefte meer aan. Ze hebben een auto en gaan te vaak naar huis". It Heitelin ligt te dicht bij. A. van Dam fractieleider AR Bodegraven BODEGRAVEN Na het plotse- ling overlijden van de heer C. Karssen Is de heer A. van Dan) aangewezen als fractieleider in de raadsfractie van de Bode- graafse ARP. De heer Van Dam is tevens voor zitter van de AR-kiesvereniging. Als nummer 5, 6 en 7 op de kandidatenlijst staan de namen dr. J. Aalbers, D. Hamoen en J. Hoogendoorn. Daar de heer Karssen gereformeerd was, zal de heer Aalbers de aangewezen opvolger zijn en indien deze zijn benoeming niet aanvaardt, zal het de heer Hoogendoorn zijn, die reeds gedurende enige maanden de fractievergaderin gen bijwoont. Burg. Stolwijk bezorgd over daling inwonertal Voorhout VOORHOUT Burgemeester G. A. Stolwijk heeft gisteravond y zonder veel vreugde terug geke- ken naar het vorig jaar. „Het j. zal niet geboekstaafd worden pe als een bijzonder vruchtbaar i jaar", aldus de heer Stolwijk, die er over klaagde dat geen voortgang gemaakt kon worden bij het realiseren van grotere voorzieningen zoals een zw bad, een dorpshuis, bepaalde werken voor het verkeer, zoals de reconstructie van de Nagel- brug. De oorzaken zijn gelegen in een gebrek aan financieringsmidde-1 len en onvoldoende exploitatie mogelijkheden dóór een beperkt budget. Somber was de burge-' meester ook over de daling van het inwonertal (van 6506 tot 6462), maar de woningzoeken-: den stelde hij in het vooruit-i zicht, dat dit jaar begonnen zal. worden met het grote woning project in het plan Spoorlaan en de bouw van 100 bejaardenwo-.;! ningen in Schoonoord. In de Nieuwjaars vergadering werd ook een serie voorstellen, ter tafel gebracht, maar alle' werden ongewijzigd, zoals giste-' ren door ons gepubliceerd, aan genomen. Mellema (CHU) voor één partij VOORSCHOTEN Het huidige Nederlandse politieke patroon is verziekt door het grote aantal politieke partijen. De polarisatie is in het totale maatschappetij., ke leven. Men probeert elkaat, in tegenstellingen te ontmoeten.,' Het is dringende noodzaak terug te keren naar de werkelijke drijfveren. Dit antwoord gaf de heer J.T. Mellema, fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, tijdens een CHU-bijeenkomst in; de Gouden Leeuw te Voorschot ten. Onder de ongeveer tachtigi aanwezigen bevonden zich ook minister van Vee* en ptaatsse-'; cretaris Scholtens. Ten aanzien van de groeiende sa menwerking tussen de drie con fessionele partijen stelde de heer Mellema dat er tot half, 1973 tijd is om te praten. Daar na moet de kiezer weten waar hij aan toe is. De heer Mellema is een groot voorstander van een partij voor de drie confes sionele partijen, indien het niet anders kan dan eventueel een federatie en uitkomen met één kandidatenlijst in 1974 tijdens de verkiezingen is wel het mini-» mum. De heef Mellema toonde zich niet verontrust over de uit spraken van de nieuwe voorzit-1 ter van de KVP, prof. Dé Zeeuw. Oecumenische gebedsdienst Maranathakerk LEIDEN— In de Maranathakerk aan de Lage Morsweg wordt vanavond een oecumenische gebedsdienst voor de eenheid onder de christenen gehouden, Voorgangers zijn Ds. K. Dron- kert, Ds. H. van Achtenberg en pater Woldendorp. Aanvang 20.00 uur. - r r*s V rtianna Maria dl M— •n E. ïmthprS A. Glasborgen en sterdam, Adrian a J* Andrea dr v: T. B. van we-e-ren er P. A. Hurtevelit, .ABartnws Joharaiei Clemc-nsiws zn v: M H. M. OareoiROE beek en A. S. A. LUere, Margriet Einde dir v: M. R. Honningor en A Jansen, Gijsbcrt Karet R. K. A, S. M. DolBmers. i Wcrmeskerkcn do Mevrouw Antje Wijgmans: ,,Ze hebben allemaal een auto en gaan

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4