Vakbeweging moet meer aan weg timmeren Schooltand- verzorging op goede weg Hondenshow Stadsgehoorzaal NKV-centrale-voorzitter Cor Zandbergen Burgemeester Hazerswoude teleurgesteld in plaatselijke vakbeweging Leiderdorp hoeft nog niet de nood klok te luiden Volgende generatie heeft vast weer een goed gebit Tafeltennissers hebben spannende competitie voor de boeg VRIJDAG 21 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT 1 De heer Ten Heuvelhof Jeugdeoneert basisonderwijs Leiden Het eerste jeugdeon eert van dit jaar wordt maandag 24 januari in de Stadsgehoorzaal gegeven. Dit concert is nu eens niet voor leerlingen van de middelbare scholen, maar voor de twee hoogste klassen van 't basis onderwijs. Het concert heeft als motto „Ten dans gevraagd" mee gekregen. -Behalve het Ge westelijk Orkest voor Zuid- Holland, verlenen ook leer- i lingen van de Scapino-dansa- j cademie hun medewerking j aan dit concert. Om de leer- lingen niet helemaal onvoor- bereid naar het concert te en gaan, heeft het Gewes- j ik Orkest van Zuid-Hol- 1 een stencil gestuurd ar $!le leerkrachten. Dit stencil bevat o.a. lessugges ties, de tekst van een lied. en de choreografie van een dansje, dat ook op het con cert wordt uitgevoerd. HAZERSWOUDE De voorzitter van de NKV-centrale Hazers- woude Koudekerk a. d. Rijn. de heer C. Zandbergen (39), heeft de kritiek die Hazerswoudes burgemeester J. ten Heuvelhof onlangs uitte tijdens de receptie van het bestuur van de veertig jarige Christelijke Besturen Bond Koudekerk a. d. Rijn/Ha- zerwoude, gewikt en gewogen. De aan de vakbeweging „ver slingerde" burgemeester (hij was o.a. van 1959 tot in mei 1970 voorzitter van de Neder landse Christelijke Bond van Overheidspersoneel en van 1947 tot 1959 penningmeester) ver weet, zoals bekend, de Christe lijke Besturen Bond gebrek aan activiteiten. Later, in een kran teninterview, betrok hij deze kri tiek óók op het NKV. De sedert december 1971 als voorzitter van de NKV-centrale Hazers- woude/Koudekerk a. d. Rijn op tredende Zandbergen: „Ik vond het op die receptie niet de plaats, dat de burgemeester kri tiek leverde". Later echter kan men van de ge boren en getogen Hazerswouder de keerzijd van de NKV. Medaille horen: „Kijk, in zo'n krant is dat wat anders. Als burgemeester Ten Heuvel hof de bedoeling heeft gehad om de vakbeweging wakker te ma ken, zeg ik: prima!" Maar, al dus de NKV'er, nóg eens, dat had hij niet op die receptie moeten doen... Cor Zandbergen, sedert kort dus voorzitter van de Hazers- woudse/Koudekerkse NKV-cen trale (350 leden), al langer van de Nederlandse Katholieke Bond van Bouw- en Houtnijverheid en destijds al zitting hebbend in het (voormalige) KAB-bestuur, is het met „zijn" burgemeester eens, dat de plaatselijke vakbe weging nog méér aan de weg moet timmeren. Anderzijds wil hij niet verhullen, dat CNV zo wel als NKV. de laatste jaren echt wel actief zijn geweest. Zegt hij als NKV-er: „Ik weet zeker, dat het CNV vergaderin gen heeft uitgeschreven." Zijn eigen vakbeweging heeft dat óók gedaan en het contact pro beren te versterken door kaart avonden te organiseren. „De gespreksavonden waren een an der programma-onderdeel van het NKV uit Hazerswoude en Koudekerk. Inderdaad, de be langstelling hiervoor was mi niem, maar wie krijgt het in deze tijd voor elkaar vele men sen naar een vergadering of soortgelijke bijeenkomst te trek ken?" - De onlangs als voorzitter van het NKV afgetreden voorzitter, de heer B. W. Stikvoort, komt ter sprake. Zandbergen: „In de persoon van deze man is in Ha zerswoude een sociaal adviesbu reau gevestigd, waar leden uit Hazerswoude en Koudekerk met hun moeilijkheden konden aan kloppen. Ondanks het feit, dat hij in verband met zijn drukke werkzaamheden de voorzitters hamer heeft neergelegd, blijft hij adviezen verstrekken! Burgemeester Ten Heuvelhof liet zich blijkens een krantenin terview ontvallen, dat de Chris telijke Besturen Bond kennelijk geen enkel lid heeft dat wel eens een beroep op juridische bijstand doet ingevolge de bij standswet. Zandbergen, timmer man van beroep („heerlijk vak") en wat de NKV-secrela- riaatswerkzaamheden betreft te rugvallend op een „tijdelijke" kracht (zijn eigen echtgenote!): „Het NKV heeft in elk geval een rechtskundig adviesbureau. Wij zijn wat dat aangaat aange wezen op Leiden. We zijn echt niet onmondig". De NKV-voorzitter ziet per spectief in de oprichting van een werkloosheidscommissie, waarin bijvoorbeeld gemeente bestuur, arbeidsbureau en vak beweging samenwerken. „In sa menspraak met vooral het ar beidsbureau zouden we vooral moeten uitkienen hoe de vraag naar arbeidskrachten ligt. „Zegt, dat het hem steekt, dat in zijn eigen Hazerswoude nog twee afdeling van de werkne mers van de Agrarische, voe- dings- en Genotsmiddelen be staan: één in Hazerswoude-dorp en één in Hazerswoude-Rijndijk (inclusief Koudekerk aan de Rijn). „Ik zou wat dat betreft graag één centrale afdeling heb ben en wil daar hard voor wer ken". De in de Hazerswoudse wijk Rhynenburch woonachtige NKV-voorzitter, vader van twee 15. en W. volgen cursus Planning C. ZANDBERGEN kinderen, is een voorstander van één vakbond. „Maar het moet wel goed gaan. want die ruzie in de metaahvereld vind ik een afgang." Deelt dan mee, dat de plaatselijke besturen van CNV en NKV, respectievelijk gevestigd in Koudekerk en Ha zerswoude, dezer dagen een oriënterend gesprek zullen voe ren (een NW-afdeling is in geen van beide plaatsen verte genwoordigd). „We gaan eens bekijken wat we plaatselijk en later eventueel op regionaal vlak kunnen gaan doen." - Zandbergen, vindt het een ver velende zaak, dat de vakbewe ging in Hazerswoude in geen énkele commissie officieel is vertegenwoordigd. „Ik zou best eens met burgemeester Ten Heuvelhof een gsprek willen hebben over de problemen van ons als vakbeweging en willen doorpraten wat eraan te doen is". Voegt daaraan echter on middellijk een opmerking: „De burgemeester zegt dat hij is op gegroeid in een sfeer, waarin hel verslingerd zijn aan de vak beweging een roeping was. Nou, we leven nu in 1972. Ik mag aannemen, dat de heer Ten Heuvelhof me hierom niet scheef zal aankijken". LEIDERDORP De gemeente raad heeft de begroting voor '72 vannacht om één uur goedge keurd nadat zes uur eerder was begonnen met de antwoorden van B en W op de algemene be schouwingen van vorige week. Burgemeester v.d. Have was een tevreden man: er was pret tig vergaderd, maar bovendien is de huidige budgettaire positie van Leiderdorp gezond te noe men, „al is de toekomst mis schien niet zo rooskleurig. Maar wc hoeven nog niet zoals in an dere gemeenten - de noodklok te luiden", aldus de voorzitter, die mededeelde, dat het college en een aantal hoofdambtenaren be zig is met het volgen van een cursus Planning: „We willen 'n slagvaardig beleid mogelijk ma ken en verantwoorde investerin gen doen als er geld vrij komt". Evenals in Leiden, waar sommige top-ambtenaren door overbelas ting „afgebeuld" worden, heeft ook de bovenlaag van het Lei- derdorpse ambtenarenkorps te kampen met een toevloed van opdrachten van een enthousiaste raad. In enkele gevallen is de maximale werkkracht over schreden. Nog meer gemeente lijke voorlichting zal worden ge geven in De Leiderdorper, die misschien frequenter gaat ver schijnen. In mei zal een politie-nota ver schijnen. B en W delen de ver ontrusting van de raad over de onderbezetting, vooral bij voor- LEIDEN/KATWIJK Wanneer we een genera tie verder zijn loopt het merendeel van de bevol king met een gaaf gebit rond. Deze optimistische toekomstverwachting is van tandarts Hage, se cretaris van het Ivoren Kruis, een vereniging die zich bezig houdt met voorlichting op het ge bied van mondhygiëne. De verwachting is vol gens hem gerechtvaar digd, dat met name een groot deel van de Kat- wijkse bevolking nog eerder over een goed ge bit zal beschikken. Dat zou dan te danken zijn aan de schooltandverzor- ging, die in deze plaats uitstekend is opgezet. De schooltandartsendienst in Katwijk beschikt over goed geoutilleerde praktijkruimten en maakt bovendien gebruik van de diensten van een tandhygiëniste. De dienst draait nu twaalf jaar. In die tijd heeft men geleidelijk aan de toestand van de gebitten van de Katwijkse scholieren zien verbeteren. Tandarts Hage: „Wij hebben hier ge middeld drie vullingen per kind per jaar. dat betekent zo'n tienduizend vullingen per jaar. Nog niet best na tuurlijk, maar er zit een dui delijke verbetering in. Nu zitten er in een klas soms al drie of vier kinderen met een tamelijk goed gebit. Dat was een jaar of vijf, zes ge leden ondenkbaar." De oorzaak van de slechte ge bitten is duidelijk: verkeerde voedingsgewoonten en slech te mondhygiëne. Er wordt met name te veel gesnoept. Een onderzoek onlangs in Katwijk heeft uitgewezen, dat de Katwijkse scholier ge middeld bijna 1,5 kilo snoep per week tussen de kiezen stouwt. Daarbij is niet gere kend de zoetigheid die het gebit moet verwerken door zoet broodbeleg en suiker in koffie en thee.Vooral ook het aantal keren dat per dag werd gesnoept'bleek een be langrijk gegeven: 35 procent van de kinderen snoepten meer dan tien keer per dag en 9 procent meer dan 16 keer per dag. Tandarts Hage: Dat is funest voor het gebit. Bij hetzelfde onderzoek bleek bovendien dat vele kinderen alleen al door het snoepen 60 gram vet per dag naar binnen kre gen, terwijl ze in totaal niet meer dan 70 80 gram mogen hebben. Het gevolg is dat de jeugd over het algemeen steeds Kinderen zo opvoeden, dat ze niet bang zijn voor een tandarts zijn ook de gewone maaltij den te vet. Aan het ontbijt wordt de minste zorg be steed. Vooral de knip een soort Jan Hagel met grote klonten suiker er op is een geliefd gerecht 's mor gens. Slechte gebitten kunnen wor den voorkomen. Tandarts Hage: Er moeten geen moe ders, buren en tantes meer twee jaar oud zijn. Laatst kwam er een moeder bij me, die al weken lang haar 3-ja- rige kind elke avond een scheutje cognac gaf om de kiespijn te stillen. Het kind begon het al lekker te vin den.. Voorlichting, daar moet de school tandverzorging het in de eerste plaats va nhebben. Die wordt in Katwijk voorna- dikker wordt. Deze week heeft men nog in deze krant kunnen lezen, dat artsen lan gere injectienaalden moeten gaan gebruiken, omdat men anders niet meer door de vetlaag hegnkomt. Tandarts Hage: In Katwijk klaar staan met koektrom meltjes en geen kruidenier meer met snoepjes. Zelfs bij sommige kappers staat de droptrommel klaar. Fout. Het is voor ons echt niet zo leuk kiesjes te moeten trek ken van kinderen die amper melijk gegeven door het on derwijzend personeel en mondhygiëniste Diar.e Kap- tein. De schoolartsendienst is in Katwijk uitstekend geoutil leerd. Men heeft een ver plaatsbaar instrumentarium, zodat de kinderen op school kunnen worden geholpen, men heeft de beschikking over een zgn. Dentecar en een schooltandverzorgings- centrum aan de Parklaan, terwijl men ook werkt in het medisch centrum in De Hoornes. Ook wanneer de kinderen van school gaan blijven ze onder behandeling. Deze na-controle duurt drie jaar. De kinderen zijn dan een jaar of 15. Veel te jong. vindt tandarts Hage. „Ik zou ze graag onder controle hou den tot een jaar of 18". Tandarts Hage is een sterk voorstander van fluor in drinkwater. In gemeenten waar in het drinkwater geen fluoride zit adviseert hij het gebruik van gefluorideerde tandpasta en het gebruik van fluortablettcn. Tandarts Hage noemt het op vallend dat de Katwijkse scholieren over het algemeen niet bang zijn voor de tand arts. „Als eer kind niet wil, dan laten we het rustig weg gaan. We dringen niet. Het moet vertrouwen krijgen in de tandarts. Een taak voor de ouders". LEIDEN Wanneer morgen het tweede gedeelte van de tafelten- niscompetitie van start gaat kan bij voorbaat een prognose gegeven worden. Het zal span nender worden dan ooiL De nieuwkomers in de Ereklas bij de heren zijn beduidend sterker dan de gedegradeerde teams Maasbree en Scylla 2. Niet al leen de strijd om het kampioen schap van Nederland, maar ook tegen degraderen zal bij de he ren hevig worden. Scylla heeft zaterdag de eerste ontmoeting in eigen home. Het ontvangt het Amsterdamse Valkenberg/ AMVJ, dat zaterdag reeds een visitekaartje afgaf door met 7—3 van STH.TSB te winnen. Ook voor Scylla z.al het moeilijk zijn om te winnen van de Hoofdstedenaren. De reserves moeten zij Tempo Team, zij burg uitkomen, veel kans op winst hebben zij nu niet. Scylla 3 gaat op bezoek bij Victory '55 en kan tot een puntenverdeling komen. Het vierde team speelt thuis tegen STH.TSB 4 zij moe ten daaruit twee punten kunnen halen. Het damesteam van De Treffers krijgt het ook iets moeilijker. Zaterdag a.s. spelen zij thuis te gen Steeds Vooruit en zullen om de titel te kunnen prolongeren winst moeten boeken. De heren beginnen met een lastige tegen stander. In Amsterdam ont moetten zij Tempo Team, zij moeten twee punten kunnen ha len. De Treffers 2 speelt uit te gen het Hooge Huys, tegenstan der uit vroeger jaren, maar niet te onderschatten. Het onlangs gepromoveerde derde teum speelt uit tegen Vriendenschaar. DOCOS heeft in zijn opstelling een wijziging aangebracht. In plaats van Gerard van der Klaauw is Ton L'Ami weer in het hoogste team opgesteld. Te gen PSV moet dat in Eindhoven winst opleveren. TOV begint met een thuiswed strijd tegen Mars E.S. Hoewel nu een klas lager zal het alle zeilen moeten bijzetten om te winnen. Het enige weken gele den gepromoveerde reserve team. met Peter en Wil Turk en Jan Hermans begint thuis tegen Phoenix 2. De dames van Steeds Vooruit gaan op bezoek bij Herfstkam- pioen De Treffen. Veel kans op winstpunten is er niet, maar dat wil niet zeggen dat er geen interessante wedstrijden te zien zijn. De heren moeten tegen Su- lamanders 3 winst kunnen ha len. Zij spelen hun eerste wed strijd uit. Het damesteam van Avanti ont vangt Red Stars en moet een overwinning kunnen halen. De heren moeten deze helft trach ten door te breken naar de Pro motie-hoofdklas. Hiervoor moe ten zij minstens van het Haagse STH.STB 3 winnen. Zij spelen uit. komende baldadigheden en ver nielingen. Bij de commissaris van de koningin heeft de burge meester opvoering van de sterk te van het politieapparaat be pleit. Twee vacatures voor op perwachtmeester zijn geopend. Om o.a. de vernieling van na tuurschoon en vervuiling van de gemeente tegen te kunnen gaan wordt het instellen van een soort gecombineerde functie parkcerwachter-reinigingspoli- tie - ..probleemwachters" dus - met bepaalde bevoegdheden overwogen. Wethouder mevrouw Tichler-Moerman deelde mede, dat over de jeugdbaldadigheid een brief aan het onderwijzend personeel is verzonden met het verzoek de jeugd te wijzen op de belangrijkheid van het open baar groen. Men wil verder ko men tot een jeugdnatuurwacht. „Ook zullen we nagaan hoe de jeugd zich lekker, onschadelijk aggressief kan uitleven; bijvoor- beeld te sublimeren in recrea tieve bezigheden", aldus de wet houder. Over het schoolzwemmen is bin nenkort een nota te verwachten. Mevrouw Tichler is voorstunder van een schooladviesdienst. Voordat men echter besluit toe te treden tot de Leidse dienst of op een andere wijze aan dit werk te doen zal eerst een over zicht moeten zijn verkregen van het behoeftepakket op de Lei- derdorpse scholen. De wethou der was optimistisch gestemd over voortgezet onderwijs in de gemeente. Binnenkort kun de Louise de Coiignygemeenschnp hier een dependance vestigen die na een aantal jaren kan uit groeien tot een zelfstandige school. In de Voorhof is ruimte gereserveerd. „We zoeken nu nog naar andere mogelijkheden voor andere vormen van voort gezet onderwijs (ook op verzoek, van Leiden). Een samenwer-, kingsschool zal de aandacht krijgen", zei mevrouw Tichler, die de KVP-fractie enigszins ge rust kon stellen: als het Bonu- ventura-college na de te nemen, noodmaatregelen nog in Leider dorp zou willen komen zal daar aan indien mogelijk medewer king worden verleend. Wethouder Meerburg sprak over de teruggelopen woningbouw in Leiderdorp in de laatste tijd. Dat komt dopr de overschake ling van hoogbouw naar laag bouw. In docember waren 4H0 woningen in aanbouw. Dit aan tal zal nog enigszins toenemen, alleen Binnenhof ga.it al 500 wo ningen tellen. In 1971 zijn 545 woningen gereedgekomen; in de komende twee jaar wordt de bouw van ca.660 woningen ver-- wacht, uangevuld met ong. 250 in Winkelhof te bouwen wonin gen. „Leiden krijgt dit jaar con- '.ingenten van 1750 woningen be schikbaar". vertelde dc wethou der wat jaloers. Voor de verlichting van de Hoog- madesc weg ligt een plan ge reed, aldus wethouder Drenth. Het openbaar vervoer krijgt rui me aandacht, evenals dc huis vesting van bejaarden. Overwo gen wordt in het structuurplan van de Hoven het aantal van 325 bejaardenwoningen op ttt voeren. Voor een serviceflat i^ geen ruimte meer. De mogelijk heid van een Cultureel Bejaar den Paspoort zal worden bestui deerd. Aan de gevraagde fietsi padenroute wordt druk ge werkt. De Leiderdorpse raad zal voort* aan zijn eigen rokerij moeten bekostigen. Een voorstel van mevrouw v.d. Molen (PAK), ge steund door de heer Rcugebrink (PCG) om geen rookartikelen tijdens dc vergaderingen meer beschikbaar te stellen werd aangenomen met II tegen 3 (mevr. Tichler en de heren Nie- vaart en Jongman van DS'70) stemmen. Het gaat om 2000 gul den per Jaar. Leidem De Kynologenvcreniging „Rijnland" houdt zondag a.s. haar jaarlijkse clubmatch in de Stadsgehoorzaal te Leiden. De clubmatch is het kynologische evenement voor Leiden en om streken. Ruim 160 rashonden van 60 verschillende rassen zul len voor een tiental keurmees ters en voor belangstellenden in de grote ring paraderen. Via de microfoon bespreken de keur meesters de verschillende kwali teiten van de honden. In de loop van de middag passeert de kampioensklasse de revue. De kampioensklasse is een klasse, waarin honden Ondergebracht zijn die op grote internationale tentoonstellingen reeds een kampioensprijs behaald hebben. Behalve Duitse doggen en de grote Leonbergse honden zullen ook de onlangs in Nederland geïmporteerde Field Spaniel, de bloedhond en het kleinste hon denras, de Chua Chua acte de presence geven. Voor iedere hondenliefhebber, en vooral voor hen die eerstdaags een rashond in het gezin willen opnemen, Is deze tentoonstelling leerzaam. De keuringen begin, nen om elf uur met de grote rassen. De non-stop show wordt omstreeks vijf uur besloten met de keuze van de beste hond. Het kopen xan een catalogus is ver plicht. Kinderen zonder bcgclei der. kunnen niet worden tocge laten, evenmin als nict-uungc melde honden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3