Lajos Portisch kan Russische zegereeks na acht jaar breken Schenk: „Ik vraag me af hoe lang dat moeiteloze schaatsen nog doorgaat" Harry Hestad weer abcent bij Den Haag Schaker Erwich goed op dreef VRIJDAG 21 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Van onze speciale verslaggever Davos Ard Schenk heet het grote wild waarop dit weekend de internationale schaatsmeute de jacht zal J inzetten. Een genadeloze jacht, want Ard Schenk zelf zegt ook: „De over macht die ik aan het einde j van het vorige seizoen I toonde, en die ook nog in dit voorseizoen aanwezig was, roept nu reacties op. De eerste en de tweede keer dat ze verpletterd worden, zeggen de concur renten: „Hij is een klas j apart". Maar de derde keer roepen ze toch: „Waarom zouden we hem niet kunnen pakken? Hij heeft ook maar twee be- nen". |Ard Schenk zegt het ontspannen. Met een zorgeloosheid die hij I ook voortdurend op het ijs van J Davos demonstreert. Daar is hij j tot ergernis van vooral de No- j ren, die voortdurend zijn trai- ningstijd willen klokken, om te I zien hoe ver nu de favoriet Ard j Schenk wel is, steeds de clown. ;De paljas, die meer valt dan dat hij schaatst. De grapjas die „tikkertje" speelt als de Noren met stugge gezichten langs zwoegen op hun monotone trai ningsrondjes. „Ach", zegt hij, als de mogelijkheid wordt aan- I gestipt dat hij met zijn grollen I de concurrenten probeert te in- timideren. „Ach, ik voel me hier fijn. Lekker ontspannen na I dat examen waarin ik voor het I theoretische gedeelte fysio-the- rapie slaagde. En wat het kam- pioenschap betreft, zal ik wel zien hoe het gaat. Er is natuur de Europese schaatstitel. De Noorse student is waarschijnlijk aan zijn lijk weinig vergelijkingsmate riaal, omdat ik erg weinig wed strijden heb gereden. Maar dat vind ik zelf niet erg bezwaar lijk. De keren dat ik mezelf op trainingen en wedstrijdjes heb getest, is dat erg bevredigend verlopen. Neem nu die vijf kilo meter die ik dit weekend hier in Davos reed. Die ging zonder dat ik me echt hoefde in te spannen gewoon erg goed. Ik heb ook voor mezelf trainingsritten van tien kilometer in Amsterdam gereden. En die verliepen ook erg soepel". dens het gesprek een miniem zorgenrimpeltje in zijn gebruin de gezicht. „Weet je, ik vraag mezelf echt wel eens af, hoe lang dat moeiteloos schaatsen bij mij nog doorgaat. De laatste twee jaar is alles gewoon van- Ik heb door mijn studie gewoon zelf gegaan. Ik heb echt niet wat minder kunnen trainen en En dan trekt er voor het eerst tij- veel getraind, en toch blijf ik zij zijn er extra hard in gegaan. is, Is echter hun probleem, niet het mijne. Al geloof ik wel dat het gat dat vorig seizoen nog gaapte, met de concurrenten, nu wel verdwenen is. Ik ben er dan ook voor mezelf niet echt van overtuigd dat ik kampioen zal worden. Dat zou ik zelf ook een verrassing vin den. Ik weet tenslotte niet in hoeverre op de 5 en 10 kilome ter de terugslag zal komen van een zo geringe training. En het kan natuurlijk ook zijn, dat het „van zelf gaan" op eens over is. Dat moment kan ook tijdens eeh wedstrijd liggen. Waarom niet tijdens dit Europees kam pioenschap! Hij moet er zelf om glimlachen, de man die door bijna al zijn concurrenten als de grote favo riet wordt getipt. Zelf noemt hij als gevaarlijkste concurrenten in de volgorde van sterkte: For- naess, Verkerk met lichte aar zeling Claesson. „Vooral For- naess is gevaarlijk", herhaalt Schenk nog eens. Gevaarlijk Jager nummer één Dag rornaess» bevestigt dat onmiddellijk door zijn al dagen van tevoren inge stelde concentratie. „Schenk is de te kloppen man", zegt de ge baarde Fornaess stug. Even stug als hij daarna toegeeft, uat hij aan zijn laatste schaats seizoen bezig is: „Ik word le raar wiskunde op een middelba re school. Dat kost vier jaar utudie op de technische hoge- chool. En dat is niet meer te combineren met het schaatsen. Daarom wordt het wereldkam pioenschap in Oslo mijn af- scheidswedstrijd. En ik hoop daar ook het hoogtepunt van mijn seizoen te bereiken". Dag Fornaess zou zichzelf niet zijn, als hij zijn laatste seizoen niet waardig zou afsluiten, on der leiding van de nationale Noorse coach Josh Tenman trainde hij dubbel zo hard als andere jaren. Met een vast doel voor ogen: „Het grote wild Ard Schenk te vangen". Ard Schenk over die werkelijk verdubbelde Ard Schenk is de onmiskenbare favoriet. Toch vraagt de Nederlandse schaatsenrijder: Hoe lang zal het nog zo gemakkelijk gaan? training: „Ik geloof er niet erg in. Een feit is wel dat een aan tal jongens van die Noorse ploeg helemaal kapot gereden zijn. Thomassen, Henriksen, Stiansen en Guttormsen zaten bijvoorbeeld door die training allemaal in de pottebak, al komt dat, nu ze zich in alle rust kunnen voorbereiden op een nummer bij de Olympische Spe len, wel weer wat goed. Maar ja, ik kan nu wel zeggen dat ik er weinig in zie, in die harde training, maar tijdens de wed strijd zal pas blijken wie er ge lijk heeft". En peinzend voegt hij eraan toe. „Neem nu eens het geval dat de dooi hier in Davos verder doorzet, en dat we op zacht ijs rijden. Dan is Fornaess door zijn lichte ge wicht natuurlijk extra gevaar lijk. Het is hier in Davos al meer gebeurd, dat lichtgewich ten alleen door hun minder aan tal kilo's hier kampioen wer den". BERT VOSKUIL WIJK AAN ZEE Lajos Por tisch, de Hongaarse groot meester, heeft een prachtige kans de nu al acht jaar du rende Russische hegemonie bij het Hoogovenschaaktoer nooi te doorbreken. Hij be stookte gisteren twee zittin gen lang zijn naaste concur rent Browne met zulk zwaar geschut, dat deze de bressen in zijn verdediging haast niet meer kon tellen. Desondanks weigerde de Australiër te ca pituleren, zodat Portisch er nog wat denkwerk aan zal moeten besteden om tot de overwinning te geraken. Is het eenmaal zover dan kan vrijwel niemand hem meer van de eindzege afhouden. Enige dank is Portisch daar bij verschuldigd aan de Rus sische kampioen Savon, die Pomar versloeg. Met deze overwinning op de allengs te rugvallende Spanjaard en vooral door -de wijze waarop hij de afgebroken partij te gen Portisch, waarin hij een pion achterstond, 'remise wist te houden, heeft Savon bewezen beter te kunnen dan hij in het begin van het Hoogoventoernooi heeft laten zien. Smyslov, de andere Russische deelnemer, won eveneens en wel van Tim- man. De zege van de oud wereldkampioen overtuigde echter niet al te zeer. Tim- man gebruikte voor één zet een uur bedenktijd en kon daardoor in het vervolg de problemen niet nauwkeurig genoeg meer bestuderen. Van de overige uitslagen was de overwinning van Lju- beljevic - via een stokoud Goring-gambiet - alleszins amusant. In de meestergroep wordt de rol van de Nederlander En klaar steeds belangrijker. Hij heeft nu 6 uit 8 en is nog sleohts 3 punten (uit de nog resterende zeven partijen) verwijderd van een meester- resultaat. Ribli won opnieuw. De Hongaarse meester is in deze groep werkelijk onge naakbaar. In de damesgroep versloeg In- grid Jansen koploopster Mi- luka Lazarevic. Zij deelt thans de leiding met de Joe- goslavische: beiden 3 uit 4. I Grootmccslerffrocp 8e ronde: Dun ner (Ned.—Langexveg (Ned.) 1 I-. Smyslow (Rusl.)—Tim man (Ned.) 10, Benko (VS)— I Hoe Ljubojevic won WIJK AAN ZEE De partij tus sen Ljubojevic en Smejka| had het volgende verloop: WIT: L. Ljubojevic (Joegoslavië) ZWART: J. Smejkal (Tsjechoslo- waklje) 1. e2-e4 e7-e52. Pgl-f3 Pb8-c6; 3. d2-d4 e5xd44. c2-c3 d4xc3; 5. Lfl-c4 d7-d6: 6. Pblxc3 Pg8-f6, 7. Ddl-b3 DdS-d78. Pf3-g5 Pc6- e5; 9. Lc4-b5 c7-c6; 10. I2-f4 Pe5-g411. h2-h3 cGxb5: 12. h3.xg4 b5-b4; 13. Pc3-d5 b7-b6; 14. Pd5xf6f g7xf6; 15. Thl.\h7 Th8xh7 ;16 Pg5xh7 L(8-e7; 17. g4-g5* I6xg518. I4-f5 Dd7-c6; 19. Db3xb4 17-16: 20. Db4-d4 Ke8-I7: 21. Lcl-e3 Lc:8-b722. Tal-cl Dc6xe4; 23. Tcl-c7 Ta8-h8; 24. Dd4xf6f Zwart geeft het op. (Sp.) 1—0. Browne (Austr.)— Poëtisch (iHon-g.) afgebr., Hort (Ts'J. SIAdorjan (.Hong.) Va- Uit de Te rond*: Portisch (Hong.) —Savon (iRusl.) ]/ji.t. Stand: 1. Portisch 5'i en 1 af gebr., 2. Browne 5 en 1 afgebr,, 3. Pomar 5, 4/5: Savon. Ivkow 4',s, 6/9: Hort, Ree, Benko, Don nar 4. 10/13 Timman, Adorjan, Smejkal, Hartoch 3Vi. 14/15 Lju bojevic, Smyslow 3. 16. Lange- Denker (VS)—Krnlc (J.-Si.) 1. Gcreben (Zwlts.)Enklaar (Ned.) A—l. Medina (Sp.)—Leh man (W.Dld.) '•i—',i, Cofferty (Eng.)—Scholl (Ned.) i._.. 11. Gereben. Medi na. SohoM 3'i. 12/13. Garcia. Van Schelt inga 3. 14. Sahovie 3VL-, 15/16 Denker. Schm'idt 2. Damesgroep, 4e rondo: Heemskerk (Ned.i— I van-ka (Hong.) Lazarevic (Jocgo-Slavlë)Jansen (Ned.) 01. ZartjulovsJcaja (Rusl.) v.d. Glessen 1—0. Ereivska (Polen)— Jovanovic (J.-SI.) Timmer (Ned,)—Vokralova (Tsj. SI.) 1-0. Vreekon (Ncd.) Brenska Bij-, 6/1 Heemskerk. Ivanka, l',s. ix)/lil Vdtoaitov (Van onze sportredactie) DEN HAAG FC Den Haag werpt, ondanks de weinig be moedigende resultaten van de laatste weken nog steeds een begerige blik op de derde plaats van de eredivisierang lijst, die recht geeft op deelneming aan het UEFA beker toernooi. De Haagse formatie staat op FC Twente en Sparta, die deze positie innemen, twee punten achter. Harry Hestad is aan een bijzonder onfortuinlijk seizoen bezig. Nadat de Noor vorige week tegen FC Twente weer voorzichtig van start ging na een reeks blessures, sloeg het noodlot deze week opnieuw toe. Gistermiddag kwam Hestad op de training zo ongelukkig ten val dat hij enkele middenhandsbeentjes brak. Dat kost hem weer zeker drie tot vier wedstrijden. Morgenavond ontmoet de ploeg r van Vaclav Jezek Vitesse in het Zuiderpark. Ondanks de slechte klassering op de ranglijst slaag den de Arnhemmers er al drie maal in een uitwedstrijd op 0-0 te houden, namelijk bij FC Twente, MVV en Volendam. Trainer Cor Brom zal daarom morgenavond om 20.00 uur van start gaan met het accent sterk op de defensie, waarin Ger Bals (35) de betrouwbare laatste man is. Naast oud-Aajacied Bals heeft Vitesse nog enkele bekende namen in de opstelling: Ko Prins en Piet Vleeming. Harry Hestad is opnieuw absent in de Haagse ploeg. Tijdens de training brak de onfortuinlijke Noor enkele middenhandsbeen tjes. Zijn plaats wordt ingeno men door Paul Roodnat. Wytze Couperus fungeert als wisselspe ler. De blessures van TontThie en Hans vaan Eeden opgelo pen tegen FC Twente geven geen reden meer tot bezorgd heid. Zij spelen morgen beiden. De opstelling: Thie; Wijngaarde, De Zoete, Mansveld, Korevaar; Advocaat, Berg, Kila; Van Ee den, Roggeveen, Roodnat. (Van een spec, verslaggever) WIJK AAN ZEE Het ziet er naar uit, dat de Hagenaar Smout het in groep IA van de tienkampen van het Hoogoven toernooi behoorlijk moeilijk zal krijgen. Gisteren speelde hij in de tweede ronde remise tegen de Duitser Seewald, die ondanks een minus pion zoveel positione le compensatie kreeg, dat Smout enigszins gelaten het re mise aanbod accepteerde. Ook zijn afgebroken partij tegen Cederquist eindigde in remise. In dezelfde groep gaf Vlam uit Delft aanvankelijk uitstekend partij tegen de Joegoslaaf Orlov die zelfs gedwongen werd kwali teit te offeren. Daarvoor kreeg hij echter zoveel dreigingen, dat Vlam tenslotte moest capitule- Een bizar verloop had de partij van Schuering in groep 3B. Zijn tegenstander offerde een stuk voor aanvalskansen. maar werd vervolgens onweerstaanbaar in de verdediging gedrongen, waarna hij opgaf. Bongers uit Voorschoten en de Leidse Phili- dor-speler Pols braken hun on derlinge partij af in een gelijk staand toreneindspel, terwijl Er wich met oersterk positiespel zijn Zweedse tegenstander Hayes uiteindelijk op mat trac- teerde. In deze groep gaan Erwich en Schuering nu met 100 procent op kop. In groep 5 B leek Mun- ninghoff een kansrijke aanval op touw te gaan zetten maar hij „vercombineerde" zich en moest opgeven. Dodelijk ski-ongeval ZERMATT De Oostenrijkse skiër Herbert Linhuber Is giste ren bij een val tijdens een afda ling in Zermatt om het leven gekomen. Linhuber (25) vloog uit een bocht, raakte van de - overigens onge vaarlijke - piste en kwam met grote snelheid tegen een rots blok. Hij was op slag dood- Sportwereld GRINDELWALD De Frangalse Britt Lafforgue is in Grindel- wald winnares geworden van de internationale slalom die mee telt voor de wereldbeker. De twee favorieten voor deze tro fee, de Frangaise Frangoise Macchi en dc Oostenrijkse An- nemarle Proell, die de bokaal verdedigt, maakten een val en verloren kostbare punten. SITTARD Voor de hoofdklasse zaalhandbal heren is in Sittard de wedstrijd Sittardia—Aals meer gespeeld. Sittardia won met 14—11 nu een ruststand van 4-4. MILAAN A.C. Milan en Lierso S.K. zijn overeengekomen hun wedstrijden in de kwartfinales voor de UEFA-beker op 23 fe bruari in Milaan en op 7 maart in Lier te spelen. De Vries (Twente) mag weer spelen UTRECHT Trainer Kees Rij vers mag Willem do Vries op stellen in de wedstrijd van dit weekeind tussen Sparta en FC Twente. De commissie van be roep heeft gisteren In Utrecht de uan Dc Vries opgelegde straf van twee wedstrijden terugge bracht tot een wedstrijd. Deze wedstrijd heeft De Vries reeds „uitgezeten". De geldboete van tweehonderd gulden bleef gehandhaafd. De commissie van beroep stelde zich Iets genuanceerder op dan de strafcommissie betaald voetbal, die de overtreding van De Vries in dc bekerwedstrijd Fortuna SC-FC Twente van 9 januari be schouwde als een poging tot trappen van een logenspeler, terwijl dc bul niet binnen spoel- bereik was. De commissie van van Van Renswouw kwam een aantekening voor van 15 oktober 1970. KRONSHORST (NEC): een wed strijd voorwaardelijk geschorst met een proeftijd van een Jaar en een geldboeie van 150 gulden wegens het onbeheerst aanval len van een tegenstander tijdens de wedstrijd Feyenoord-NEC op IC Januari. Kronshorst was de laatste twee jaar niet door de tuchlcommissie gestraft. EIJER (SC Cambuur) een be risping wegens het maken van een onbehoorlijke opmerking te gen de scheidsrechter tijdens dc wedstrijd Blauw Wit-SC Cam buur op 16 Januari. EIMERS (FC Groningen): een wedstrijd geschorst plus een geldboete van 150 gulden we gens het op ruwe wijze in de rug lopen van een tegenstnndor tijdens dc wedstrijd Volendam FC Groningen op 10 januari. Op de strafkaart van Elmers kwam een aantekening voor van De tuchtcommissie van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond heeft dc volgende spelers straffen opgelegd: VAN RENS WOUW (Eindhoven): schorsing voor een wedstrijd en een geld boete van 100 gulden wegens het onbeheerst van achteren aanvallen van een tegenstander in de wedstrijd HVC-Eindhoven op 16 januari. Op de strafkaart

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11