EGYPTE BEREIDT ZICH VOOR OP OORLOG PREMIER BIESHEUVEL IN SURINAME „ALLE BLANKEN UIT LAND V AN OVAMBO'S" Duizenden mezen ontvluchten landen van Oost-Europa VS waarschuwen tegen naasting CcidócSoincmt Stilzwijgen rond bloedbad My Khe ONDERDAG 20 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Mevrouw Onassis: Mijn man is bang voor NEW YORK (UPI) Foto graaf Ronald Galella bracht mij in verwarring, maakte mij bang en boos, botste tegen mij op, duw de mij opzij en raakte mij met de riem van zijn camera. Dit heeft Ameri- ka's first lady, thans me vrouw Onassis, getuigd. De fotograaf heeft een pro ces tegen haar aange spannen, omdat door haar toedoen een lid van de geheime dienst zijn came ra had vernield. Hij eist 5 miljoen gulden schadever goeding. Mevrouw Onas sis heeft echter ook een aanklacht ingediend en eist 6 miljoen gulden schadevergoeding. Tijdens de ondervraging, die vier uur duurde, zette mevrouw Onassis uiteen, hoe Galella haar, haar echtgenoot en kinderen al een paar jaar volgt om foto's voor verscheidene publiciteitsorganen te ne men. Zij verklaarde er bezwaar tegen te hebben bij particuliere gelegenhe den, zoals een wandeling, een diner nr een restau rant en theaterbezoek ge fotografeerd te worden. „Mijn houding is een re flexbeweging geworden. Ik ben altijd bang van de heer Galella". De reden daarvan is dat gedrag van de fotograaf, rondspringen te vinden, v plaatjes k z waarbij hij grommende maakt, met zijn armen bénen tegen haar opbotst en hij met zijn collega, die er uit ziet als een kerstman probeert haar te fotograferen. Dagen lang heeft hij met zijn ,,Kei-stman" rondgehan gen bij mijn huis aan de Fifth Avenue en mij en mijn kinderen aangespro ken. Hij zei: wees aardig vpor de Kerstman, Jac- kje, zo getuigde ze. .Mevrouw Onassis zei mooit bij de politie geklaagd te hebben over Galella, maar alleen bij haar man en andere begeleiders. Op de vraag of haar man ook bang was van Galel la, antwoordde zij: Mijn man is nergens bang voor. hij zijn schieten, irtdurend geluiden PARAMARIBO (ANP) Premier Biesheuvel is gisteravond in de Su rinaamse hoofdstad Paramaribo aangekomen voor een bezoek van een week. Bij vertrek uit Curacao zei premier Biesheuvel dat de band met de Nederlandse Antillen ook voor Nederland van grote betekenis is. De Nederlandse regering is van oordeel dat het Sta tuut zoals het is en gefunctioneerd heeft vruchten heeft afgeworpen. Volgens premier Biesheuvel zal de koninkrijkscommissie voor herzie ning van de staatkundige verhoudingen tussen de Rijksdelen ander half jaar nodig hebben om haar werk te voltooien. Kerk van India mag geen geld uit VS <EW DELHI (KNP) De Indiase regering heeft de katholieke kerk in India toestemming ge weigerd om 40 miljoen gulden in ontvangst te nemen van de Verenigde Staten. Het geld was bestemd vopr uitbreiding van een medisch centrum in Banga lore, dat de kerk had opgericht t.g.v. van het internationale eu charistische congres in 1964 in India. Iet besluit van de Indiase rege ring is het gevolg van de vorig jaar aangekondigde politiek van economische onafhankelijkheid. Zij deed hiermee afstand van de 14 miljard gulden, die de Ver enigde Staten als hulpverlening aan India ter beschikking had den gesteld. Veel klachten over stank (OTTERDAM (ANP) Vorig jaar heeft de Centrale Meld- en Regelkamer van het openbaar lichaam Rijnmond 28.100 klach ten van het publiek ontvangen over stank en lawaai. Het aan tal stankklachten was 79 pro cent van het totaal. In 1970 be droeg het aantal klachten 17.600, waarvan 84 pet. betrek king had op stank. CAIRO (UPI)— De Egyptische regering heeft een serie maatre gelen aangekondigd als onder deel van de voorbereiding op de onvermijdelijke strijd tegen Is raël. De maatregelen, die slechts een eerste stap genoemd werden, bestaan uit "bezuinigin gen op de openbare uitgaven en militaire opleiding voor studen ten. Uit de bekendmaking valt op te maken dat de regering is gezwicht voor bepaalde eisen van de studenten, die onder meer een groter aantal uren voor militaire opleiding aan de universiteit wilden hebben. Alle sportclubs en jeugdcentra, in totaal 140, zullen worden ge bruikt voor opleiding van vrij willigers voor de burgerdefen sie. Studenten kunnen zich als vrijwilligers voor het leger mel den, mits zij voor langer dan een half jaar tekenen. De bezuiniging op de overheidsuit gaven bestaat onder meer uit verbod op reizen van ministers en hoge ambtenaren, waarvoor nu vergunning van het kabinet nodig is. Andere maatregelen zijn: verbod op aanschaf van nieuwe auto's voor ministeries en openbare in stellingen, tenzij kan worden ge financierd uit de verkoop van gebruikte wagens,; verbod op het kopen van kantoormeubilair voor regerings- en openbare ge bouwen, tenzij uiterst dringend nodig,; 20 procent verlaging van de toewijzing voor huur, tele foon, water en elektriciteit in deze kantoren, afschaffing van alle extra voorrechten van hoge ambtenaren, zoals het gebruik van regeringsauto's voor per soonlijk doel. DEN HAAG (ANP) De heer P. W. de Hertogh uit Voorburg heeft op nadrukkelijk medisch advies met ingang van 1 janua ri jl. zijn functie van algemeen directeur der in Den Haag ge vestigde Oorlogsgravenstichting moeten neerleggen. Politiemannen onderzoeken de vertrekken van het Grobet-Labadiemuseum in Marseille, waar acht schil derijen en een Stradiva rius-viool gestolen werden. Op de grond de lijst waar uit een schilderij van Fra- gonnard gehaald werd. De diefstal had gisternacht Zangeres Sarah Aviani, leidster van een joods-Jeminitisch zangtrio, dat in het May fair-theater in New York optreedt, verandert het naam bordje Times Square in Tel Aviv Square. Gaskachel in slaapkamer: twee doden BEEK (ANP) In Beek (L) zijn twee mensen om het leven ge komen, die waren gaan slapen in een kleine kamer, waar een gaskachel brandde. Zij kwamen om door zuurstofgebrek. De slachtoffers zijn de 70-jarige weduwe Koken-Gardeniers uit Schinnen (L) en de 19-jarige mejuffrouw Hermine Gabriel. Mevrouw Koken was voor de vie ring van het zilveren huwelijks feest van haar dochter naar Beek gekomen. Mejuffrouw Ga briel was een dochter van het bruidspaar. Europees volkslied van Beethoven STRAATSBURG (ANP) Het ministerscomité van de Raad van Europa heeft een „Euro pees volkslied" gekozen: de prelude van „Ode 'aan de Vreugde" uit de negende sym phonic van Van Beethoven. De ministers, die met deze keus een voorstel van de parlemen taire assemblée hebben aan vaard, spraken de hoop uit dat dit „volkslied" zal worden ge speeld bij Europese evenemen ten, in het bijzonder op de „Dag van Europa", 5 mei. KAAPSTAD Tijdens bijeen komsten, die Ovambo-stakers in hun reservaat in Zuidwest-A"fri- de leus „Alle blanken moeten dé leus „alle blanken moeten Ovambo-land verlaten" gehan teerd. Dit is de nieuwste ontwik keling in de maand oude sta king door 13.000 Ovambo's. Gisteren werden gewelddaden ge meld. Ovambo's vielen een blanke vee-inspecteur aan en richtten zich toen tegen twee politiemannen die hem te hulp kwamen. Een van de agenten werd neergestoken, een tweede werd geslagen met een hamer en een derde met pijl en boog neergeschoten. Twee van hen liggen in het ziekenhuis. In Grootfontein in Zuidwest-Afri- ka zijn besprekingen begonnen over het systeem van contract arbeid, dat de oorzaak is van de stakingen. Regeringsfunctio narissen voeren overleg met vijftig werkgevers en met verte- genwoordigigers van de wetge vende raad voor Ovaniboland, doch niet met de stakers zelf. (Van onze correspondent) WASHINGTON President Nixon heeft medegedeeld, dat de VS represailles zullen nemen tegen buitenlandse regeringen, die Amerikaanse bedrijven ont eigenen zonder schadevergoe ding te betalen. Dit zou gebeu ren door de buitenlandse hulp stop te zetten en een veto uit te spreken over leningen van de bank en andere internationale Wereldbank en andere internatio nale bureaus. In de verklaring werden geen spe cifieke landen genoemd, maar het is duidelijk, in ieder geval voor een deel, tegen Chili ge richt. Dit land heeft kort gele den Amerikaanse kopermijnen genationaliseerd en aan de hand van een ingewikkelde belasting formule schadevergoeding ge weigerd. De daar van Allende's volksfront regering tegen de Amerikaanse kopermaatschappijen heeft on der Amerikaanse bedrijven met grote belangen in het buitenland een flinke nervositeit opgewekt. Die wordt weerspiegeld in pres sie op de regering om een har der beleid te voeren, e voornaamste adviseur van Nixon voor internationale econo mische aangelegenheden, Peter Peterson, heeft verklaard dat de totale Amerikaanse particu liere investeringen in het bui tenland nu 70 miljard dollar be dragen. Een kwart daarvan is geïnvesteerd in onderontwikkel de landen. Begeleiding in het onderwijs V700RBIJ is gelukkig de tijd, dat de school praktisch het enige instituut was waar de jonge generatie begeleiding kon krijgen in het onderwijs. Er komen allerlei vormen van schoolbegeleidings diensten met specialisten om te adviseren wanneer grote moeilijk heden zich bij een leerling voordoen of wanneer er belangrijke beslissingen genomen moeten worden, waarbij onderwijzers en leraren niet graag alleen het beslissend advies geven. We kennén nu schooladvies- en beroepskeuzebureaus, medisch- opvoedkundige bureaus en erkend-goede particuliere adviseurs. Tot nog toe zijn vooral gemeenten en instanties van het bijzonder onderwijs op dit terrein actief geweest. Ook de rijksoverheid gaat zich meer en meer met de onderwijsbegeleiding bezighouden. Op 12 januari heeft minister Van Veen in Groningen benadrukt, dat in zijn beleid de begeleiding van het onderwijs op prioriteit kan rekenen. De veel-besproken bezuinigingen bij het onderwijs hebben mede tot doel geld vrij te maken voor schoolbegeleidingsdiensten. Op korte termijn zal hiervoor al honderd miljoen gulden nodig zijn. Samenwerking ÖEHALVE de schoolbegeleidingsdiensten die er zijn om leerlingen met meer dan normale moeilijkheden te helpen, heeft de minister ook diensten op het oog die moeten adviseren over gewenste wijzigingen in het onderwijs zelf: de opbouw daarvan, de vakken, het verband tussen kennis en vorming en dergelijke. Niet onjuist lijkt ons de indruk, dat deze laatste dienst van begeleidina nog helemaal in de kinderschoenen staat. Tot nog toe werd daar meer gewerkt bij intuïtie en improvisatie dan op grond van echte evaluatie. Onder meer lijkt ons de samenwerking tussen deze begeleiding van het onderwijs en de scholen zelf minder bevredigend te werken dan die tussen de scholen en de begeleidingsdiensten voor leerlingen. Op dit euvel zal minister Van Veen ook zijn aandacht gevestigd moeten houden. Tegen bezuinigingen bij wetenschappelijk en voortgezet onderwijs hebben wij afgelopen jaar geen befcwaar gemaakt, omdat de minister elders geen geld kon vinden voor het verbeteren van het basis onderwijs. Het belang van de adviesdiensten onderstrepen we ook. mits die maar geen eigen leven gaan leiden en samenwerking met scholen en het onderwijs niet op de koop toe nemen. Want dan loopt het onderwijs soortgelijke risico's als die waardoor op diverse plaatsen de industrialisatie verkeerd opgegroeid is. Dan worden scholen een lopende band, waaraan elke docent mechanisch één onderdeeltje vervaardigen gaat. Op zoek naar het midden om de waarheid te kennen V700RAL sedert N.K.V.-voorzitter Mertens de „grote 200" in de publiciteit bracht, is de drijfjacht naar de werkelijke machthebbers in Nederland een actueel gezelschapsspel. Onderzoek en het verzamelen van feitenmateriaal hebben in elk geval aangetoond, dat bepaalde personen ontzettend veel hooi op hun vork hebben en dat dit hooi dan in vele gevallen iets te maken heeft met de financieel- economische voorraadschuur van de Nederlandse natie. Al zal de S.E.R.-voorzitter De Pous ongetwijfeld gelijk hebben wanneer hij de jongste studie van Amsterdamse politicologen onvolledig en onzorgvuldig noemt, het bestaan van machtsgroepen kan niet ontkend worden. Overigens wordt de indruk sterker dat deze machtsgroepen ook al is het Nederlands parlement geen Hercules in eigen land met sterke tegendruk te maken hebben. Al was het alleen maar de vakbeweging en het rijpend sociaal inzicht van sommige macht hebbers zelf. Wij maken ons meer zorg vanwege internationale machtsconcentraties van allerlei aard dan vanwege uitwassen in Nederland zelf. Verdere onderzoekingen blijven vooral hierom gewenst; via be weringen, ontkenningen en betere studie zullen naties, die trots zijn op hun democratie, het midden moeten vinden waar de waarheid ligt. Al was het alleen maar om de inhoud van de democratie volgens eigentijdse normen van rechtvaardigheid te versterken. Opnieuw geweld in Rhodesië SALISBURY (REUTER) Op twee plaatsen in Rhodesië zijn gisteren Afrikaanse jongelui tot gewelddaden overgegaan: in Harari, een voorstad van Salis bury waar 60.000 negers wonen, en in de stad Fort Victoria, 300 km zuidelijker. Daar richtte de woede zich ook tegen het Afrikaanse parle mentslid Josiah Gondo, een van de weinige zwarte parlementsle den die de regeling met Enge land hebben goedgekeurd. De ongeregeldheden in Fort Victo ria vertoonden hetzelfde beeld als in Gwelo: het bekogelen en in brand steken van auto's, het inslaan van winkelruiten en het plunderen va* winkels. De driejarige Jill Maria Pinner uit St.-Petersburg FloridaVS) had het zo warm, dat ze zonder kleren, maar wel met sombrero, een fietstochtje maakte. Arrestaties in Madrid MADRID (EFE)— In de Spaanse hoofdstad zijn twintig studenten gearresteerd in verband met In cidenten die gisteren in ver scheidene delen van de stad hebben plaatsgevonden. Het ernstigste incident deed zich voor in de wijk Cuatro ('aminos waar studenten flessen op straat kapot gooiden om het verkeer in de wnr te sturen. De politie arresteerde hier veertien personen. Ongeveer 300 studen ten van de universiteit van Val- ladolid hebben gisteren gevech ten geleverd met de politie tij dens een betoging tegen de slui ting van de medische fucultelt. Nieuwe minister buitenlandse zaken in China HOM, KOM; (REUTER) In China is Tsjl Peng-Fel benoemd tot minister van buitenlundse zaken. Zijn voorganger, maar schalk Tsjen Jl is op 6 januari overleden. De benoeming werd bekendgemaakt door het pers bureau Nieuw China. Minister Tsjl Is «2 jaar. Hij was tot dusver waarnemend minis ter van buitenlandse zaken. IMSHINGTON (AP) Het Amerikaanse departement van defensie heeft geweigerd bijzonderheden bekend te maken over een tweede bloedbad in de omgeving van My Lai omdat dit van invloed zou kunnen zijn op de herziening van de veroordeling van luitenant Wil liam Calley. Italley is de enige militair die in verband met het incident in My Lai i is veroordeeld. Hij is onder huisarrest gesteld in fort Benning en wacht op het resultaat van de herziening van zijn veroordeling tot levenslang wegens moord op 22 Vietnamese burgers. Eerder werd dit vonnis reeds verzacht tot twintig jaar gevangenisstraf, be bijzonderheden over het incident in My Khe, waarbij dezelfde Amerikaanse eenheden betrokken waren als bij de gebeurtenissen in My Lai, werden gepubliceerd door Seymour Hersh, de journalist die de Pulitzer prijs won voor zijn verslagen over het bloedbad in My Lai. In My Khe werden ongeveer honderd vrouwen en kinderen en oude mannen vermoord. Duizenden en duizenden Canadese ganzen op trektocht zijn hier neergestreken op het meer bij Middleton in de Amerikaanse staat Delaware. Soortgelijke trektochten hebben om deze tijd van het jaar ook in Europa plaats. In Nederland zijn kool- en pimpelmezen waargenomen, afkomstig uit Litauen en Rusland.' Naar schatting zijn honderdduizenden mezen uit genoemde landen naar het westen getrokken. Arnhem (ANP) Vastgesteld is, dat deze herfst en winter honderdduizenden kool- en pimpelmezen Rusland Est land, Letland en Litauen, Po len en Oost-Duitsland zijn ontvlucht. Alleen al in Ne derland zijn in de afgelopen drie maanden een twintigtal meldingen binnengekomen' ren van Oosteuropese ringe tjes. Het percentage meldingen be draagt naar schatting 1 2 per duizend. Daaruit valt te concluderen, dat aljeen al tien- tot twintigduizend ge ringde mezen uit Oost-Euro pa naar ons land zijn komen vliegen. Slechts een klein percentage van alle mezen in Oost-Europa is geringd en uiteraard hebben behalve de geringde dieren nog veel meer ongeringde dezelfde tocht naar West-Europa ge maakt. Vele honderdduizen den mezen moeten in de af gelopen maanden dus over het IJzeren Gordijn naar het westen zijn getrokken en dat is voor zover het vogeltrek station weet. een uitzonder lijke invasie. Het vogeltrekstation deelt mede dat normaal per win ter 3 h 4 mezen met buiten landse ringen (meestal uit ons omringende landen) in Nederland worden gesigna leerd. In alle gevallen wor den de gegevens doorgezon den naar de betrokken vogel stations, die dan later zoveel mogelijk ornitologische gege vens terugsturen. Voor de mezentrek zijn nog geen verklaringen ontvan gen. Over het algemeen be schouwt men deze diertjes als standvogels. Verreweg de meeste Nederlandse mezen overwinteren in ons land. De mogelijkheid lijkt niet uitge sloten, dat er in Oost-Europa in de laatste jaren een over bevolking aan mezen is ge groeid, die ter plaatse onvol doende voedsel kan vinden. Weliswaar is de hemelsbrede afstand van Litauen tot Am sterdam circa 1600 km. maar de meesjes, die vol gens het vogcltrekstation niet meer dan 40 km per dag afleggen, zullen de reis niet in een rertite lijn hebben ol- hracht. '/.ii moeien duf R1MI dan 2000 km hebben gevlo gen. Een trektocht waarover ze circa 2 maanden zullen hebben gedaan. Bij de mel dingen zijn bovendien 4 rin gen uit Moskou, en dat is nog weer enkele honderden kilometers verder van ons land gelegen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9