Groter onderzoek nodig in maatschappij verhoudingen Ontvoeringen in Spanje en Engeland Congres „Economische macht" Overheidsdienst totaal verouderd Ensor gestolen door „Thijl II" PATRIA Graag joden uit Rusland A300B Airbus 1973 DONDERDAG 20 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Chinese troepen houden manoeuvres in de grensgebieden onder het motto „Verdedig het moederland" Chinese infanteristen en tanks zetten de aanval in achter een leider met rode vlag. (Van onze correspondenten.) MANCHESTER/BILBAO. In Middleton bij Manchester is gis teren de 17-jarige dochter van bankdirekteur Griffith, die de De guerrilla's hebben verder ge- ders zou de industrieel terecht gesteld worden. De fabriek heeft vorig jaar 183 arbeiders ontslagen. ontvoerder eerst 10.000 pond had moeten geven, gekidnapt en door de kidnapper in diens auto meegevoerd. Op een autosnel weg in het graafschap Staf fordshire werd de bandiet door 12 patrouillewagens klemgere den en daarna gevangen geno- dreigd nog meer leidinggevende personen van het bedrijf te ont voeren. Op een aandeelhouders vergadering vandaag zou de kwestie aan de orde komen of het bedrijf naar elders in Span je overgebracht moet worden „in verband met de sociale on rust in de onderneming". 1 (Van onze parlementaire redactoe) Den Haag Wie trekken er in Nederland aan de touwtjes? Een vraag die gisteren centraal stond op het door de Nieuwe Li nie georganiseerde congres over htt politieke en economische netwerk in ons land. Een kleine groep van politici, bestuurders van vakorganisaties, weten schapsmensen en mensen uit het bedrijfsleven kwam op het congres in de vergaderzaal van de Tweede Kamer tot de conclu sie dat er eigenlijk maar heel weinig bekend is over de machtsverhoudingen. Verder on derzoek werd daarom nodig geacht .hetgeen ook zal gebeu ren. Uitgangspunt voor het congres was een studie van een werk groep va nde Amsterdamse Uni versiteit over het netwerk van politiek-economische macht structuren. Een van de conclu sies was, dat belangrijke beslis singen zich aan de openbare controle onttrekken. Een andere conclusie is, dat het niet zozeer gaat om personen de ,,200 van Mertens" die achter de schermen de touwtjes in handen hebben, maar veeleer om instellingen als: enkele gro te banken, grote ondernemingen en overheidsinstanties. Met name de banken zouden in het economische spinneweb" veel macht hebben, waarbij de top functionarissen van die banken en grote ondernemingen elkaar de bal toespelen. Hiertegen zijn o.m. drs. v.d. Brink va nde Am- ro en drs. de Pous van SER al in het geweer gekomen. Bij de congresstukken bevond zich een lijst met een aantal il lustere namen van mannen die verhinderd bleken te zijn. Uitgangspunt op het congres wa ren vragen over het effect van het netwerk der kapitaalver schaffing op de maatschappij, over de onvermijdelijkheid van de economische machtsconcen tratie en over de noodzaak van verder onderzoek, ook op ande re termijnen als: de politiek, de wetenschap en het militair indu striële complex. Ook werd de vraag voorgelegd of ee»i parlementaire enquête naar de machtsverhoudingen en eventuele machtsmisbruiken wenselijk z.ou zijn. In Wenen werd deze week „Miss Bonbon 1972" gekozen. Het is de 20-jarige Gertrude Bock. Rekeningetje voor r feestje Het meisje mankeerde bij haar bevrijding niets. De ontvoerder had van de 10.000 pond onder weg al een aantal biljetten uit de wagen geworpen, maar prak tisch het gehele bedrag is terug gevonden. In de Spaanse stad Bilbao is de industrieel Lorenzo Zaballa Sui- naga gisteren ontvoerd door j Baskische guerrilla's. De ont voerders hebben in de fabriek van de ontvoerde een brief ach tergelaten, waarin zij de intrek king van het ontslag van een aantal werknemers eisen, an- PARIJS (RTR) Kunsthande laar Palley uit Atlantic City in de Amerikaanse staat New Jer sey is van mening dat vijftig jaar een mijlplaal in ieders le ven is en wil er dan ook een feestje tegen aan gooien dat hem op een kwart miljoen dol lar komt te staan als hij deze week vijftig wordt. De 50-jarige heeft twee Jumbo straalvliegtuigen van Pan Ame rican Airways gecharterd en een heel hotel in Parijs afge huurd om er zeker van te zijn dat hij en zijn ruim 700 vrien den zijn verjaardag in stijl kun nen vieren. Vrijdag worden de gasten in Pa rijs verwacht. Zij gaan dan naar het 1.000 bedden tellende hotel „Inter-Continëntal waar zij tot zondagavond zullen blij- Verzilting Waterweg DEN HAAG (ANP) Bij verdie pingswerkzaamheden van de Nieuwe Waterweg, om de Bot lek en bovenstrooms van de Botlek gelegen havens bereik baar te maken voor grote sche pen, wordt rekening gehouden met het feit, dat het met het ge tij binnendringende zoute zee water blijvend moet worden ge keerd. Er zal dan ook geen sprake zijn van een toenemend verziltingsgevaar. Aldus heeft minister dr. W. Drees jr. van Verkeer en Waterstaat geant woord op schriftelijke vragen van het Kamerlid ir. D. S. Tuynman (WD). Commando's overgeplaatst voor lang haar (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Vijf militairen van de 104e Waarnemings- en Verkenningscompagnie van het Corps Commandotroepen gele gerd in Roosendaal hebben bi] hun commandant overplaatsing naar een ander legeronderdeel aangevraagd. De militairen heb ben namelijk eind vorige week opdracht gekregen hun haar te laten knippen, wat zij weigeren. Onlangs zijn de werkomstandighe: den van de 104e compagnie on derzocht door een vertegenwoor diger van de bevelhebber leger- strijdkrachten en de Arbeidsin spectie. Uit dit onderzoek bleek dat lang haar bij meerdaagse veldoefeningen niet goed ver zorgd kan worden. Bovendien kan lang haar bij oefeningen gevaar opleveren. In totaal hebben vijftig dienst plichtigen vrijdag opdracht ge kregen hun haar te laten knip pen. Het aantal weigeraars was aanvankelijk groter, maar enke le trokken hun weigering in na een gesprek met de dant. UTRECHT (ANP) „De grote teren op een luchbijeenkomst i wereldproblemen als overbevol- van de Nederlandse Muatschap- S king en milieuvervuiling konden pij voor Nijverheid en Handel in I in de eerste plaats ontstaan Utrecht. doordat in de hele wereld het Een andere voorwaarde om de overheidsapparaat volslagen problemen op te kunnen lossen verouderd is. De grote wereld problemen kan men alleen maar oplossen door ze in hun onderlinge samenhang te bestu deren e nlntegraal aan te pak ken. Tot Het actiecomité „De Leidse i Leidsedwarsstraat afgezet met hg. Anonieme brieven in omloop: BRUSSEL (ANP) Een nieuwe Tijl heeft de tekening van Ja mes Ensor gestolen uit net Brusselse museum voor Moder ne Kunst. Dit blijkt althans uit brieven, die binnengekomen zijn bij het Franstalige dagblad „La Cité". Bij de Franstalige Belgi sche Omroep R.T.B. kwam eveneens een brief van een „da der" binnen. De nieuwe Tijl van „La Cité" noemt zich „Thyl de Wallonië". De diefstal van Ensors tekening werd niet onmiddellijk opge merkt, omdat de dief er een te kening voor in de plaats had gehangen die op het eerste ge zicht nogal op het werk van Ja mes Ensor leek. „Thyl de Wallonië" schrijft ir zijn brief aan de redactie var „La Cité" dat hij de Ensor in uitstekende staat zal terug be zorgen als aan twee voor waarden wordt voldaan. Er moet in België een „diepgaande vernieuwing van de politieke ze den" komen en Belgie moet Bangladesj erkennen. De brief schrijver zegt voorts dat hij tot zijn daad gedreven is door de „ontaarding van de politieke ze den in Belgie". De met de hand geschreven brief is in Brussel gepost. De schrijver van de brief aan de R.T.B. voert als bewijs „dat hij de echte dief" van de Ensor is, aan dat het papier waarop hij de brief schreef, van dezelfde samenstelling is als het papier waarop de namaak-Ensor gete kend was die voor de echte En sor in de plaats was gehangen. Dit wordt momenteel onder zocht. De brief is niet gedateerd en het handschrift is duidelijk opzettelijk misvormd. In Oostenrijk neemt men proeven met een nieuw apparaat waarmee onmiddellijk en ter plaatse het alcoholgehalte in het bloed van wa genbestuurders kan worden vastgesteld. Het apparaat werd dezer dagen gedemonstreerd tijdens een persconferentie van de Oosten rijkse raad voor verkeersveiligheid in Wenen. Rockopera „Jesus Christ Superstar" in Rotterdam Rotterdam, ANP Rotterdam zal als enige stad in Nederland een voorstelling beleven van de Amerikaanse rockopera „Jesus Christ Superstar". De National Rockopera Company USA treedt op 1 februari om acht uur 's avonds op in de Ahoy-hal. Het gezelschap dat uitsluitend be staat uit Amerikanen zal in de komende maand in elk Euro pees land één grote stad bezoe ken. Men heeft al een toernee gemaakt door 41 Amerikaanse staten, waarbij de opera door miljoenen werd bezocht. aanpak is een overheid die het nog moet stellen met een departementatle indeling uit de vorige eeuw niet in staat. Een bedrijf met een dergelijke bestuurlijke opzet zou binnen een week failliet zijn." Dat zei prof. dr. C. J. F. Böttcher, dre volgens prof. Böttcher een werkelijk internationale samen werking tussen de regeringen, maar daar komt momenteel nog maar bitter weinig van terecht, vindt hij. „Men kibbelt jaaren- lang over politieke problemen die in relatie tot de werkelijke wereldproblemen als overbevol king nauwelijks van belang zijn. Ik heb weieens de indruk dat de diplomaten tevoren conflicten inbouwen omdat ze denken dat ze anders niets meer te doen hebben." enige Nederlander zitting Momenteel is men nog niet veel verder gekomen dan deeloplos singen die vaak een averechts en catastrofaal effect kunnen hebben, zo zei hij. Op het punt ontwikkelingshulp bijvoorbeeld gaf men medische hulp maar vergat men iets te doen aan ge boortebeperking waardoor we nu zitten met een enorme bevol kingsexplosie. heeft in de club van Rome, gis- Regering Israël: Jeruzalem (Reuter) Israëls mi nister van financiën. Pinhas Sa- plr, heeft op het Zionistencon gres in Jeruzalem verklaard at de Israëlische regering graag de stroom Joodse Russen zal ontvangen die het Kremlin Israël zou willen sturen. Wij zullen deze invasie van harte aanvaarden, zo zei Saplr. Minister Sapir deed een beroep op de Joden in de wereld geld bij een te brengen voor de opne ming van de immigranten, waarvoor volgens hem in de ko mende tiental jaren een bedrag van rond 12 miljard dollar no dig is. Hij hoopt dat Israël tegen 11 miljoen joden zal herbergen thans leven er circa 2,7 miljoen en verwacht dat zich ii komende tien jaar jaarlijks 100.000 mensen in Israël zullen vestigen. Theodorakis heeft recht op uitspraken Den Haag (ANP) De PvdA- fractie in de Tweede Kamer is van oordeel dat de Griekse componist Theodorakis tijdens zijn bezoek aan Nederland onge hinderd zijn mening over de Griekse binnenlandse situatie kenbaar moet kunnen maken. De socialisten Schnefer, Ter Beek en Van Thijn hebben hiertoe in een serie schriftelijke vragen, een verzoek gericht tot de mi nisters van Justitie en van Buit- tenlandse Zaken. Mr. v.d. Stee doet de West (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Staatssecretaris mr. A. van der Stee zal voor taan de zaken betreffende Suri name en de Nederlandse Antil len doen. In deze constructie zou mr. Van der Stee zich actief met het beleid en de gang van zaken betreffende „de West" bezighouden, maar zou de daar voor formeel bij vice-premier Nelissen blijven berusten. Pre mier Biesheuvel, die momenteel in de West verblijft, heeft de re geringen daar reeds van dit voornemen op de hoogte gesteld. (ADVERTENTIE) TTi,, In Toulouse (Frankrijk) is men druk bezig met de constructie van de A300B Airbus. Op de foto links is men juist bezig met het bevestigen van de Hawker Sid- deleyvleugels. Foto rechts: een kijkje in het interieur. Eind dit jaar komt het eerste toestel ge reed. Begin 1974 zal het eerste afgeleverd worden. Aan het luchtbusproject doen zes Euro pese landen mee. De buitenbus wordt straks een ver trouwd beeld op de openbare weg. Voor bepaalde huizen Nieuwe privé-; brievenbus J in (le maak j DF.N HAAG (ANP) De PTJ heeft een plasticfabriek in ZwoJ- le opdracht gegeven tot levering van vierhonderdduizend zgn. buitenbussen. Deze zullen gratis aan de weg worden geplaatst bij bestaande woningen waar van de huisbricvcnbus zich op meer dan tien meter van de openbare weg bevindt. De eerste buitenbussen donker groen. zullen waarschijnlijk eind dit jaar nog worden ge plaatst. In overleg met de Vereniging var Nederlandse Gemeenten worden op het ogenblik tevens regelin gen opgesteld over de plaats en de afmetingen van brievenbus sen aan woningen, kantoren en andere gebouwen. Verwacht wordt dat deze in do loop van dit jaar nog gereed zullen ko men. Deze regelingen zullen niet alleen gelden voor nieuw te bouwen panden, maar blnnon een overgangstijd ook voor be staande. Jeugdschade aan scholen in Zeeland f 400.000 MIDDELBURG (ANP) Verniek zuchtige jeugd heeft in 1971 voor 400.000 gulden schade aap gericht aan de 220 klcuterschp len in Zeeland. Dit zei de ip specteur van het kleuterondep v/ijs in deze provincie, de héél H. Verboom, gisteren bij di opening van een nieuwe schobt in Middelburg. In dit gebouw u voor de opening al twee kéét brand gesticht. Vooral nieuwe scholen In pas of> gerichte wijken moeten het ont gelden. In St. Janstef* (Zeeuws-Vlaanderen) gebruikt*! jongetjes het dak van een klep terschool als voetbalveld. Scjyi de 100.000 gulden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7