KINDEREN UIT HAMEIEN NOG IN LEVEN Morgenmiddag top 30 op 3 PRINS CLAUS IN BRANDPUNT Nieuwe kinderserie KRO Hou het scherm in 't oog Friese boer opnieuw model voor agrarische problemen Graaf van Monte Cliristo voor t.v. bewerkt TERUGBLIK PAGINA 2 DONDERDAG 20 JANUARI l® jOp het ogenblik dat deze foto werd genomen heeft Bertram Bieren- broodspot (Rob de Nijsruzie met burgemeester Walg (Paul Meyer) t over de beloning van de rattenvanger. Lidwientje (Ida Bons, links), Hildebrandt Brom (Ab Hofstee, midden), en Brechtje (Ine Veen, rechts) luisteren het gesprek aan de andere kant van de deur af. AMSTERDAM De KRO begint zaterdagmiddag via Ned. I met een nieuwe kinderserie, die de titel draagt „Kunt u me de weg naar Hameien vertellen, neer?" De musical werd ge schreven door Harry Geelen i Joop Stokkermans zorgde voor de muziek en de liedjes. Het verhaal begint waar het sprook je „De rattenvanger van Hame ien" ophoudt. De kinderen zit ten opgesloten in een grot waar ze door de rattenvanger gevan gen worden gehouden. Het ver haal speelt zich af omstreeks 1250. In het Noordduitse stadje aan de Weser heerste een vreselijke rattenplaag. De burgers stelden alles in het werk om de dieren te verdrijven, maar tevergeefs. De ratten bleven waar ze zaten en dachten er niet aan het haze- pad te kiezen. De radeloze bur gemeester, die overigens niet al te gunstig bekend stond loofde een hoge beloning uit voor dege ne die Hameien van de plaag kon verlossen. Kort nadat de herauten de proclamatie met luide stem op het marktplein hadden voorgelezen, diende zich een vreemd uitgedost heerschap bij de burgervader aan. Hij had een wild gekleurd narrenpak aan en een fluit in zijn hand. „Ik ben een rattenvanger, sprak hij, ,,en ik zal er voor zorgen dat er morgen geen rat meer in de stad te bekennen is". Daarop stond hij op en liep fluit spelend de statige trap van het stadhuis af. De vreemdeling was nog niet beneden of uit alle hoeken en gaten kwamen de plaaggeesten te voorschijn. Ze renden als in een droom achter de lugubere snuiter aan. Hier houdt de officiële geschiede nis op. Het sprookje gaat echter verder. De mysterieuze muzi kant lokte de ratten achter zich aan en liet de beesten in de We ser verdrinken. Het gerucht doet de ronde dat de rattenvan ger hierbij over het water van de rivier liep, Het gevolg van dit sprookje zal een ieder wel bekend zijn. De burgemeester weigert de beloning te geven waarop de vreemde fluiter wraak neemt. Hij betovert met zijn muziek alle kinderen van de stad (103 meisjes en jon gens) en laat ze in een berg verdwijnen. Nadien heeft nie mand ooit meer wat van de kin deren gehoord. Tenminste vol gens de gebroeders Grimm. Harry Geelen blijkt heel wat meer te weten van deze kidnap ping in het groot. In zijn ver haal vertelt hij de lotgevallen van de Hamelense jeugd nadat de spelonk zich sloot en de toe gang voorgoed werd vergren deld. Nico Hiltrop, hij werkt al 19 jaar voor de televisie en maakte onder meer naam door zijn shows met Ria Valk, Anne ke Grönloh, De baron van Münchhausen, Joop ter Heul en Zomerzotheid en het komende songfestival, had de regie van dit, wat hij noemt toneelstukje met zang en dans. Nico Hiltrop: „We hebben voorlo pig vijf afleveringen van 40 mi nuten gepland. Maar als het programma aanslaat maken we er nog een stuk of tien bij. Je kan met het gegeven van Harry Geelen eindeloos veel program ma's maken". Volgens insiders kan „Kunt u me de weg naar Hameien vertellen, meneer?" zowel met „Ja zuster, nee zuster" als met „Oebele" vergeleken worden. Het heeft de spelers en de muziekschrijver van Oebele overgenomen en de musical lijkt wat betreft de aan pak op „Ja zuster, ne zuster". In iedere aflevering speelt een be kende Nederlandse acteur of ac trice een gastrol. Er wordt ge werkt met een vaste kern spe lers die bestaat uit Ida Bons als Lidwientje Walg de dochter van de burgemeester. Rob de Nijs als Bertram Bierenbroodspot als de verloofde van Lidwientje, Ab Hofstee als Hildebrandt Brom de klepper. Martin Bro- zius als Arnout Koffij de slun gel, Paul Meyer als burgemees ter Walg, Hans Pauwels als verteller en het Oebele koor van Henk van der Velde. Het stuk wordt gespeeld in kos tuums uit de 17e eeuw. Rob de Nijs vertolkt de rol van een nogal domme jongen. Hij is de enige die niet werd betoverd door de muziek van de ratten vanger. Met watjes in zijn oren liep hij zomaar achter de kinde ren aan. Hierdoor weet hij waar ze zich bevinden en wat er alle maal is gebeurd. De opzet van „Kunt u me de weg naar Hameien vertellen, me neer?", is ongeveer hetzelfde als die van Peyton Place, ver telt Nico Hiltrop. Je zou het een parodie kunnen noemen. We be ginnen met een aantal flash backs en aan het einde laten we door middel van korte stukjes film zien wat er zich de volgen de keer zal afspelen. Het ver schil is dat onze serie nooit en te nimmer drie jaar zal duren en dat wij een kwaliteitsprodukt brengen. Dat kan je van het Nico glimlacht even en zegt dan: „Je moet dat laatste maar niet zo nauw nemen. Als regisseur vind je je eigen produkties al tijd beter dan die van je colle ga's. Peyton Place is een be hoefte bevredigende serie als je op de kijkdichtheidcijfers af gaat". We komen terug op de kwaliteit van de Nederlandse kinderpro gramma's. Nico Hiltrop: „Er is voor mij geen noemenswaardig verschil tussen de regie van bij voorbeeld het songfestival en Hameien. Het is leuk om na al les wat ik in de loop der jaren voor de tv heb gedaan nu eens een kinderprogramma onder handen te hebben. Het is juist de afwisseling die mijn vak zo aantrekkelijk maakt. We wer ken er gewoon net zo hard aan als alle andere produkties. Stel je voor dat het niet zo was. Je werkt met spelers van i niet zomaar alles pikken wat je ze voorschotelt. Ze hebben stuk voor stuk een reputatie te liezen". In het tweede deel vervult Leen Jongewaard de gastrol. Hij is het gruizel-gruis mannetje. Een luguber kereltje vol kattekwaad, dat de kinderen erg behulpzaam is. „Trouwens", zegt Nico Hil trop, „het is een fascinerend maar geen eng programma. Alle volwassenen zelfs de onbe kende rattenvanger zijn lief voor de kinderen". Regisseur Hiltrop wil de musical rechtstreeks gaan uitzenden. Volgens hem zorgt de spanning die er tijdens de opname is voor top-presta- ties. Alleen bij de eerste afleve ring is het niet gelukt, omdat de studio wegens omstandigheden zaterdag bezet was. We hebben door deze serie eer bovenwereldlijke macht gekre gen, zegt Nico. Wij kunnen de kinderen naar Hameien laten terugkeren, al duurt het mis schien nog wel 20 afleveringen. Dit konden de gebroeders Grimm zelfs niet. Roelfien Sant. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal TROS i 19.05 uur: Calimero 19.10 uur: Op losse groeven 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: De mens en de zee 20.30 uur: En public (Udo Jürgens) 21.15 uur: Misdaden uit harti tocht (t.v.-serie) 22.10 uur: Licht op zilver (fila IKOR 22.40 uur: Leerhuis 23.10 uur: Journaal NEDERLAND II De Wama's op losse groeven Rotterdammer vecht voor behoud van draadomroep DEN HAAG (ANP) Alle hoop is nu op uw raad gevestigd." Dit zei voor de Raad van State de Rotterdamse advocaat mr. P. H. M. Hoogenbergh Hij kwam in beroep tegen een brief van de minister van Verkeer en Wa terstaat, waarin zijn verzoek werd geweigerd de radlodistri- butie in Rotterdam niet op te heffen voordat op andere wijze in de klassieke muziekuitzendin- gen van lijn 4 van de draadom roep is voorzien. Mr. Hoogenbergh wil desnoods als alternatief, dat Hilversum 3 wordt gesplitst in een populair programma en een klassiek pro gramma, waaraan hij sterk is gehecht. Namens het ministerie zei mr, M. V. van Meerten dat deze brief geen beschikking inhield die voor beroep vatbaar is. Hij vroeg daarom het beroep van de Rotterdamse advocaat niet- ontvankelijk te verklaren. De regering heeft in 1964 besloten tot liquidatie van de draadom- roep, nadat het parlement al herhaaldelijk over de verliezen had geklaagd, zo bracht mr. Van Meerten in herinnering. VPRO wil van berisping af DEN HAAG (ANP) De VPRO heeft voor de raad van state vernietiging ge vraagd van de berisping door de toenmalige minis ter Klompé van CRM we gens een radio-uitzending in september 1970 over sabotage in het leger. De omroep zegt door de be risping onverdiend nog eens extra in een kwaad daglicht te zijn gezet, waardoor vele leden hun lidmaatschap hebben op gezegd. De VPRO vraagt ook om schadevergoeding voor het ledenverlies, het verlies aan goodwill en werfkracht. De kroon zou de hoogte van die vergoe ding naar billijkheid moe ten vaststellen. Volgens de VPRO gaat het om minstens 37.000 gulden. Volgens minister Klompé had de uitzending door de tief karakter sabotage in inhoud en door het sugges- de hand gewerkt. Prof. Van Maarseveen bestreed dit. Er is niet gebleken dat de uitzending enig ef fect heeft gehad op sabo tage in het leger. Een jaar geleden zond de VPRO een Namens-programma uit on der de titel „Een boer die er beter mee op kan houden?". Die boer was Sjoerd v. d. Mo- len. In die uitzending sprak de 25-jarige Friese boer met dr. ir. S. L. Mansholt over o.a. de fi nanciële problemen van zijn veeteeltbedrijf. Bovendien dreig de hij toen in moeilijkheden te raken door het weggaan van zijn knecht, waardoor hij zich genoodzaakt zag zijn bedrijf in te krimpen. Een nieuwe knecht I heeft hij inmiddels. Regisseur Rob van der Linden is gaan kij- ken of er intussen iets verbeterd I is. Als boer met vrouw en I knecht, wat land en wat koeien, die problemen heeft als ruilver kaveling en lage melkprijzen, staat Van der Molen opnieuw model. Ned. II 21.00 uur. Calimero Het kleine eendje krijgt zijn eerste vliegles, want hij wil als hij groot is soldaat worden. Calime- (Van onze showredactie Amsterdam De KRO heeft het beroemde toneelstuk de Graaf van Monte Christo van Alexandre Dumas voor de televisie bewerkt. Op 7 februari zal het eerste van de in totaal zeven delen van dit spek- takelstuk worden uitgezonden. kan het spel werken 80 mensen mee. Enkele jaren geleden heeft de KRO de Franse film van de Graaf van Monte Christo al op het scherm gebracht. Aan het stuk, dat geregisseerd wordt door Nico Hiltrop werken o.m. mee Ton Lensink, Paul Deen, Mieke Verstraete, Ine Veen, Ida Bons en Wim Meyer. Udo Jürgens in eigen show Op losse groeven Verschillende vocalisten die een plaats op de Nederlandse top 5 De mens en de zee Vanavond aandacht voor de haai. Bruno Vailati maakte unieke onderwateropnamen van de wit te haai die door zijn agressie een slechte naam bij de mensen heeft. Ned. II 20.21 uur. Udo Jürgens Liefhebbers van het sentimentele „Schlager-werk" kunnen van avond hun hart ophalen tijdens het optreden van Udo Jürgens. Het Oostenrijkse Schlageridool wordt door zijn eigen combo be geleid. Ned. I 20.30 uur. Misdaden uit hartstocht Catherine kan geen genade vinden in de ogen van de voorzitter van het ziekenhuisbestuur. Hij zorgt er dan ook voor dat zij haar be trekking vêrliest. Roger ver breekt de relatie echter niet en trouwt met haar. Ned. I 21.15 uur. Licht op zilver Een film over footografie. De laat ste jaren heeft de fotografische industrie zoveel zilver gebruikt dat het ernaar uitzag dat de zilvervoorraad uitgeput zou ra ken. Ned. I 22.10 uur. Confrontatie Gesprekken met studenten van verschillende universiteiten over het geloof. Ned. II 19.05 uur. Berichten uit de samenleving Vanavond o.a. een vervolg van de „Berichten" van 23 december Wilma op losse groeven j.l. waarin aandacht werd be steed aan een rapport van een groep politicologen van de gdmeentelijke universiteit van Amsterdam, nu naar anleiding van het congres over de machts verhoudingen in Nederland. Ned. II 20.35 uur. Laurel en Hardy In deze aflevering speelt de film diva Jean Harlow één van haar eerste filmrolletjes. Ned. II 21.40 uur. Mad in Sweden Een amusementsprogramma dat de Nederlander Ardi Strüwer maakte voor de Zweedse televi- Twee belangrijke bijeenkomsten in Den Haag gisteren, maar er waren geen nieuwsrubrieken van de omroepen present om daarvan verslag te bieden. De lacunes werden door Kenmerk (symposium n.a.v. de komende UNCTAD-conferentie) en Den Haag vandaag (het De Nieuwe Linie-congres over de economi sche machthebbers in ons land) redelijk opgevuld. Maar er rit toch iets scheef in een schema dat op sommige da gen twee achter-het-nieuwsru- brieken gelijktijdig nieuwsach- tergronden geven, terwijl op an dere dagen die achtergronden aan het toeval worden overgela ten. IKOR en NOS vulden die lacune gisteren redelijk op voorzover het de aangegeven onderwerpen betreft. Maar bijvoorbeeld de hyper-aktuele ontwikkelingen in Rhodesië kregen geen kommen- Plezierigste uitzending vonden we de NOS-rubriek "Graag ge daan". Daarin werd Hagenaar Meyer de Vries in het zonnetje gezet. Hij is tachtig, nog enorm aktief. Een man die in alle eer lijkheid kan zeggen het gevoel te hebben niet voor niets te heb ben geleefd. Graag gedaan gaf een sympathiek portret. De TROS kocht het Duitse pro gramma "Bezoek uit de ruim te....?" Een fraai doorwerkt stuk science-fiction met aan de ene kant voldoende dramatische kracht en anderzijds toch duide lijk het dubbele-bodem-effect demonstrerend van bedachte, plezierig-bedachte, onzin. Dramatiek en onzin spraken ge noeg voor zichzelf. De pseudo serieuze inleiding van de heer J. Molenaar vonden we derhal ve onnodig, zelfs misplaatst. 's Middags bood de TROS de kin dermusical "Laat dat....", musi cal met een "boodschap". We geloven niet zo erg in musicals met-boodschappen, zelfs niet als het milieu-hygiëne betreft. De kinderen die met ons meekeken waren nauwelijks geïnteres seerd. Die zien liever Pippi Langkous, programma waarin verboden (dus heerlijke) dingen gedaan worden... "Podium" van de TROS is eigen- j lijk wel een sympathiek pro- gramma. Het is ook een pro- gramma dat waarschijnlijk j geen hoge kijkcijfers zal krijgen en vormde daarmee een goede j tegenhanger t.a.v. het super-ba- nale filmpje "Het kostuum" dat de TROS al te vroeg op de avond uitzond. vg! HILVERSUM De top 30 van Hilversum 3 wordt morgen van 16.03 tot 18.00 uur rechtstreeks door de NOS-radio uitgezonden vanaf de radio- en televisiebeurs MIDEM, die in Cannes wordt gehouden. Het programma wordt, zoals gewoonlijk, gepresenteerd dooor Felix Meurders, die gebruik kan maken van een tijdelijke studio, die Ra dio Luxemburg op de MIDEM heeft ingericht. HILVERSUM In de actualiteitenrubriek Brandpunt van de KRO zal prins Claus zaterdagavond (22.00 uur Nederland I) een gesprek hebben met Ad Langebent over de ontwikkelingssamenwerking. Dit interview vindt plaats in het kader van het symposium, dat deze week in Den Haag wordt gehouden ter voorbereiding op de derde wereldhandelsconferentie. Op het symposium worden de lijnen uit gezet voor de komende wereldhandelsconferentie, die in het voor jaar in Chili zal worden gehouden. Extra-voorstellino; Paul van Vliet (Van onze showredactie) DEN HAAG Zaterdag a.s. geeft Paul van Vliet een extra voorstelling van zijn nieuwe programma Noord-West in het Scheveningse Circustheater. Hiermee neemt hij definitief af scheid van Den Haag en begint hij aan rijn tournee. Hij heeft zich tot deze extra-voorstelling verplicht gevoeld aangezien zijn optreden gedurende een maand lang in Diligentia onafgebroken voor uitverkochte zalen plaats had. NOS 18.45 uur: 18.55 uur: 19.05 uur: 19.45 uur: 20.00 uur: VPRO 20.21 uur: 20.35 uur: 21.00 uur: 21.40 uur: NOS 22.55 uur: 22.30 uur: kleur Fabeltjeskrant Journaal Confrontatie The Intergations (muziek) Journaal Berichten uit de samenleving Laurel en Hardy Namens... Mad in Sweden MORGEN NEDERLAND I NOS 10.45 uur: 18.45 uur: 18.55 uur: NCRV 19.05 uur: 19.30 uur: 20.00 uur: 20.21 uur: 20.35 uur: 21.35 uur: 22.00 uur: Schooltelevisie Fabeltjeskrant Journaal Zeskamp-extra Little women Journaal Hier en nu De kleine waarheid Farce majeure De kluizenaar van Laela Tekst en uitleg Journaal NEDERLAND II VARA 18.45 uur: 18.55 uur: 19.05 uur: 19.30 uur: 20.00 uur: 20.21 uur: 21.10 uur: 21.55 uur: NOS 22.35 uur: 22.40 uur: 22.45 uur: Fabeltjeskrant Journaal Hier is Lucy Koning klant Journaal Afdeling fraude (film; Twee voor twaalf Achter het nieuws Journaal Den Haag vandaag Uit de kunst RADIO HEDEN Hilv< IS.00 (S) Licht ensemble (opn.). 18.21 Op de man af. praaije. 18.3; Nieuws. IS.41 Wereldpanorama 18.M (S) Leger des Heilskwartior (S) Kerkorgelconcert: hiaaoieke- v. moderne muziek. 19.35 S Tijd Vtd voor muziek in vrije Lijd: Koorzang en Vedel Ensemble. 20.05 De kleine wereld, vervolghoorspel. 20.30 (S Radio Actiefgevarieerd progra ma. 22.20 Avondoverdenking. 22 Nieuws. 22.40 Den Haag vandaag 22.50 Middelaar of/en Joods Predi ker?. lezing: 23.10 (S) Pron orkest en zangsolisten: amusements muziek. 23.55-24.00 Nieuws. Gelders Orkest r iziek. 21.30 (Si gen. 23.00 Nieuws. 23.10 Radiojour naal. 23.20 <S) Muziek zonder p» dium: serie uitzendingen over elek tronische muziek. 23.55-24.00 Nieuwi MORGEN KRO: 7 00 Nieuws 7 02 Het levend» ird.' 7.07 (S) Badinerie: klassieke- loderne muziek (gr). (7.30 kop. (10.30-10.32 Nieuws). 11.00 Voor !.30 Nieuws: 12.41-12.50 Actualiteiten; 13.00-13.05 Raden maar14 05 Schoolradio. 14.30 (S) Interlokaal op vrijdag: muzikaal mlddagmaga2ine. (15.30- 15.32 Nieuws). 17 00 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. 17 10 (S) Metropolc-orkcst: i Voor de 17.32 Actualltel- Hilve II AVRO: 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek.' 7.20 Dag met een gaatje: lichte grammofoonmuziek met 1 portages en Interviews, met om 8 Nieuws, om 8.11 Radiojournaal om 8.30 De groenteman. 9.00 (S) Moderne orkestmuziek. 9.35 Wn' - standen. 9.40 (S) Koorzang. P Voor de kleuters. 10.10 Arbeldsv minen: verzoekplatenprogrnmma, 11.30 (S) Oor voor Azië: volksmu ziek met commentaar. 11.55 Beurs berichten. NOS: 12.00 Blik op wereld: Informatief programma. 12.30 Overheidsvoorlichting: uitzen ding voor de landbouw 12.40 (SI Licht orkest (gT.). 12.50 Rot slecht. praatje. 13.00 VARA: 13.11 Actuanteite 13.25 Toerisme: jeristise in for Nieuw: t NOS: 13.50 iplecel Licht orkest van DuitslandInfo: zied uit de Bondsr... 14.55 Shofar: maandelijks magazine van Israël. 15 2ó Koorzang. 15.35 Op dracht voor Israël: gesprek Perspectief: een korte overdenking. »-16 00 NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Zing. zing!: lichte vokale muziek Nieuws): NOS: 9.00 Nieuws; 9.0 Corduwener Show met o.a. pees Popparlemen? 10.00 Nieuws 10.03 De Eddy Becker Show Nieuws. 11 03 De Vincent van I Ien Show. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 The Joe Blow Show. Nieuws. 13.03 Felix Meurders Sh-w. NOS: 4 00 Nieuws 14.03 De man Stok Show, met o.a. Top LP's. 15.00 Nieuws. 15 03 Huge Celderen Show. 16.00 Nieuws 18.00 Top-30 (17.00 Nieuws). itenlands ïuws. weerbericht i 13.20 Licht muzi Beursberichten beursberichten. 16.10 Musl ren 60. 17.50 Wegschsal.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2