Broekman is meer zichzelf geworden Flamingo's kon kleine voorsprong tegen Real niet vasthouden Sjoukje Dijkstra wordt trainster in Brugge Joego-Slavische schaakbond protesteert scherp bij FIDE Zweedse rijders zijn vol lof over training DONDERDAG 20 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 o HASSE BOERJES (Van onze speciale ver slaggever) DAVOS Kees Broekman hangt enkele dagen voor de Europese kampioen schappen schaatsen in Davos lui achterover op de tribune. Met half toe- geloken ogen kijkt hij loom naar de zonovergo ten schitterende ijspiste van de Zwitserse winter sportplaats. Hij lacht om de capriolen, die de volkomen ontspannen Ard Schenk uithaalt op de onwerkelijke muziek van walsen van Strauss GöRAN CLAESON en preluden van Bach, die de training van de topschaatsers begeleidt. Hij glimlacht tegen zijn Zweedse pupillen Goe- ran Claeson en Johnny Höglin, die nauwgezet de trainingsrondjes van de concurrenten opne men. „30 sec." roept Claeson na een fel rondje van de Noorse kampioen Roar Groenvold. ,,Ik reed vanmorgen nog een rondje van 32,8", antwoordt Kees Broekman met nauwe lijks te verholen trots. Hij is een tevreden man in Davos, waar het dure leven zo goed lijkt. „Ja, ik heb het goed nu als trainer van de Zweedse schaatsbond", bevestigt hij die indruk. „Ik werk nu erg prettig. Met goede schaatsen rijders, die mij liggen. De mentaliteit vooral van die Zweden kan ik erg goed aan voelen". Kees Broekman heeft zelf wel iets van dat rustige, nuchtere, dat de Zweden typeert. Net zoals hij in zijn actieve schaatscarriè- re dezelfde kritiek over ge brek aan felheid moest slik ken die nu over de stevige schouders van Goeran Clae son wordt uitgegoten. Broek man: „Claeson is echt wel fel. Hij voelt zich niet bij voorbaat kansloos ten opzich te van de grote favoriet hier: Ard Schenk. Maar ja, er kan maar een man win nen, en als die man op een moment beter is dan kun je daar verder niets aan doen. Dat is de sport en daar moet je geen drama's van gaan maken want anders gaat ge woon het hele plezier van de sport af'. Glimlachend En Broekman kijkt glimla chend naar Ard Schenk, die met een pirouette op het ijs bijna de gehele Nederlandse kernploeg ten val brengt. Met die glimlach nog op zijn gezicht vervolgt hij: „Ik heb zelf 15 jaar met plezier ge schaatst. Maar dat plezier in de sport was wel verdwenen door al die problemen en narigheid, die ik heb meege maakt met de dameskern ploeg die ik drie jaar gecoa- ched heb. En dan vraag je je nu wel eens af waarvoor je het deed. Want veel geld leverde het ook niet op. Nee, echt, ik heb geen moment spijt dat ik die damesploeg los moest laten". Geconfronteerd met de huidige moeilijkheden van de dames kernploeg zegt hij alleen la coniek: „Ik ken de huidige coach Gerard Maarse erg goed. Hij moet alleen op passen, dat hij niet teveel praat". En dan zet hij in het relaxende Davos met een luchtig gebaar zijn fel bekri tiseerde tijd als damescoach van zich af. Hij is tenslotte een nieuw sportleven begon nen als Zweeds toptrainer. En rijn start lijkt niet onre delijk. De Zweedse topman Goeran Claeson verkeert in een zeer sterke vorm. En Johnny Höglin lijkt op dit moment niet veel zwakker. Kees Broekman: „Höglin had zich aanvankelijk ge richt op de tien kilometer voor de Olympische Spelen in Sapporo. Hij wilde daar vooral zijn Olympisch goud van Grenoble verdedigen. Maar tijdens dit seizoen is gewoon gebleken dat hij ook op de korte afstanden erg sterk rijdt. Ik verwacht zelfs, dat hij dit weekend on der de 40 sec. zal rijden. Hij is niet alleen met Claeson onze grootste kanshebber op de Europese en wereldkam pioenschappen, maar boven dien acht ik hem weer met Claeson een reële kansheb ber op een van de Olympi sche plakken op de 1500 me ter, vijf kilometer en tien km." Over de derde man die de Zweedse ploeg in Davos completeert, Goeran Johans son, zegt Broekman eerlijk: „Echt als hij bij de laatste 16 zal zitten is dat al een verrassing voor me". Broek man, de nuchtere realfct. spiegelt ook zijn pupillen geen fata morgana's voor: „Och, je moet bij deze jon gens niet met onzin aanko men. Ze willen gewoon ge motiveerde training ontvan gen en dat stipt uitvoeren". De nu 44-jarige Broekman had dit seizoen aanvankelijk ook de Zweedse sprinters on der zijn hoede: „Ik heb de sprinters conditietraining ge geven. Daarna heb ik ze nauwelijks meer gezien. Ze zijn met een assistenttrainer op sjouw gegaan. Al weet ik wel een verklaring voor hun tot nu toe vrij matige presta ties. Zowel Ove König als Hasse Boerjes hebben veel last gehad van een liesbles sure. Ze komen echter terug. König verbeterde immers al zijn persoonlijk record tot 38,4,0 en Hasse Boerjes kwam nog geen week gele den uit op een tijd van 39 sec. rond, terwijl hij zeker op de eerste honderd meter niet voluit reed. Nee, daar ben ik niet bezorgd over. Die twee komen nog wel dit sei zoen". Kees Broekman zegt het over tuigend. In die beslistheid verschilt hij wezenlijk met de weifelaar, die in voor gaande jaren de Nederlandse dameskernploeg probeerde leiding te geven. Broekman is na die tijd toch veranderd. Kees Broekman is veel meer zichzelf geworden en dat houdt ook in, dat hij nog steeds een technisch uitmun tende trainer is. Daar zijn de Zweedse rijders het allen over eens. Kees Broekman knikt maar wat over deze lof. Dan sluit hij de ogen voor de warme zon in Da vos. Alleen het tevreden spinnen ontbrak nog. HAARLEM Een nederlaag met slechts drie punten verschil tegen Real Madrid zou enkele jaren geleden voor een Nederlandse bas- ketbalploeg een onmoge lijkheid zijn geweest. Le- vi's-Flamingo's heeft het gisteravond gepresteerd in de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup: 8992. Een neder laag, maar toch een grote verrichting van Flamin go's, dat Real serieus heeft bedreigd. Bij de rust De- droeg de marge slechts twee punten: 4240 voor het kwalitatief rijkere Real Madrid. Een voordeel heeft Flamingo's wel gehad: Real heeft niet con stant op de top van zijn kunnen gespeeld. Tim Muller, voor rust net zo productief als de onge naakbare Cliff Luyk (32 punten, meer dan een derde van het to taal van de Koninklijke) speelde in de tweede helft maar zes mi nuten, een periode overigens, waarin hij goed werd geremd. De coaches Janbroers en De Wit van de Nederlandse kam- pioensploeg mogen vooral dank baar zijn met de confrontatie met het Europese topbasket- bal. Tegen ploegen als Real Ma drid komen de onvolmaaktheden in een team naar voren. Levi's was met name zwak in de re bound, zowel in de aanval als in de verdediging. Een grote te leurstelling bij de Nederlandse kampioen was het totale falen van Tyronne Marionneaux, die in de eerste helft zeven minuten lang blunderde en het na rust nog eens drie minuten probeer de. Ook tevergeefs. Real, zon der de geblesseerde Wayne Bar- bander en de 33-jarige aanvoer der EmHiano Rodriguez had een periode nodig om ingespeeld te raken. Tot de 14e minuut had Flamingo's een kleine voor sprong. Die gunstige marge van zes punten verdween echter met het inzetten van Marionneaux Reals sprong van 30-30 op 30-38, vooral dankzij de schitterende opbouwspeler Vicente Ramos, die pas in de laatste minuut zijn eerste foutje maakte. In de laatste periode van de eer ste helft reduceerde vooral Aker boom het verschil tot slechts twee punten, maar de 2500 toe schouwers zagen na de hervat ting geen voortzetting van de renaissance bij Flamingo's. Akerboom kon geen twee helf ten op hetzelfde niveau spelen. Schreur, More en Kales kunfn dat weJ, zij kunnen zelfs het laatste restje van hun reserves opgebruiken. Maar gedurende bepaalde fasen van de strijd blijkt juist die extra inspanning fataal. Er komt wat onnauwkeu righeid in het spel en Real is wel de ploeg om daar onmiddel lijk gebruik van te maken. Van tijd tot tijd vielen de Haarlem mers stil en dat gebeurde steeds als de voorsprong van Real was geslonken. In feite was het geen vertraging in het spel van Flamingo's, maar een ver snelling bij Real. In de laatste minuten verloor Real Madrid zijn totale greep op de wedstrijd. Honderdtwintig seconden voor het einde had Le vi's zelfs weer een voorsprong: 85-84. Toen kwam Vincente Ra mos terug. Hij tilde de ploeg uit zijn lichte depressie en gaf zijn team gelegenheid zich te her stellen. Juist in die minuten toen Flamingo's het laatste beetje van zijn krachten moest inzetten, leed de ploeg het bal verlies, dat een conditioneel nog sterker en meer geroutineerd team niet overkomt. Zo'n ploeg is Real Madrid, dat het wegspe len van Flamingo's heeft uitge steld tot de thuiswedstrijd in Madrid. De Italiaanse basketbalclub Ignis Varese heeft in Wenen in een wedstrijd van het toernooi om de Europa Cup met 93-71 (43-35) gewonnen van de Oostenrijkse kampioen Radio Koch. Beide clubs spelen in de poule, waarin ook Levi's Flamingo's is inge deeld. de wedstrijd Een verbeten duel Kees Akerboom en Rafael Rullan Walter Ombxr 0-0 Wim Franke 3—6 BUI More 4 —16 Harrv 0—6 Karei Vrolijk O—3 16-0 Tyronne Ma- Ramos 3-10 Rafael Rullan 1010 Clifford Luyk 14—18 TVn Muter 1-1—2 Cristobal! Rodriguez 0—0 An to- Van onze sportredactie BRUGGE Oud-wereldkampioene kunstrijden Sjoukje Dijkstra, die al enige tijd geledenheeft aangekondigd haar carrière bij de ijsrevue Holiday on Ice te willen beëindigen, wordt per 1 juli trainster in Brugge. Sjoukje Dijkstra (33) sticht in de Belgische plaats in het recrea tiecentrum Boudewijnpark een kunstrijschool. Daarnaast zal een soort internaat worden geopen, waar de kunstrijd sters kunnen worden ondergebracht. Sjoukje Dijkstra, vijfvoudig Euro pees, driematig wereld- en Olympisch kampioene, vestigt zich met haar vriend Karl Koss- meijer in Brugge. Kossmeijer zal in Brugge in hetzelfde cen trum een moderne manage ope nen. De komst van Sjoukje vormt een deel van de zeer am bitieuze plannen van het Brugse gemeentebestuur. De kunstijs baan in Brugge wordt slechts gebruikt voor kunstrijden en het ligt in de bedoeling om het pro ject uit te breiden tot een inter nationaal schaatscentrum. Sjoukje Dijkstra opent over enkele maanden een kunstrijcentrum in Brugge BELGRADO Uit protest tegen een be weerde schending van de voorwaarden die gesteld waren voor het indienen van de aanbiedingen om de match om het wereld kampioenschap schaken te organiseren, heeft de Joegoslavische hoofdstad Belgrado gedreigd haar kandidatuur voor dit schaakevenement in te trekken. De export- en kredietbank van Belgrado en de Servische schaakbond, die als sponsors voor de Joegoslavische hoofdstad optre den, hebben van alle steden en landen die zich voor de match kandidaat hebben ge steld, het hoogste bod gedaan. Er ontstond echter een tweede ronde van aanbiedingen toen enkele andere kandida ten zich bereid verklaarden geen aan spraak te maken op de opbrengst van de televisie- en filmrechten voor de match. In een gisteren in Belgrado uitgegeven ver klaring werd gezegd dat het bieden op 3 januari geëindigd had moeten worden, toen op het FIDE-hoofdkwartier in Amsterdam de enveloppen met de verschillende kandi daatstellingen werden geopend. Volgens sommige berichten zou de wereld schaakbond echter trachten een gedeelte van de televisierechten voor zichzelf en de beide spelers de huidige wereldkam pioen Boris Spasski en de uitdager Robert Fischer te reserveren. De Joegoslavische schaakbond heeft dit in een protes nota een „flagrante schending van de aanvankelijke voorwaarden voor de aanbied ngen genoemd." FIDE-voorzitter prof. Max Euwe is in het afgelopen weekeinde naar Belgrado gegaan om de Joegoslavische schaakbond de ver- zeker.ng te geven dat de FIDE geen ver deling van de opbrengst van de televisie- en filmrechten eist. Van Belgrado is hij echter de volgende dag doorgereisd naar Serajewo. dat zich even eens voor de match kandidaat had gesteld, en daar deelden de sponsors hem mee dat zij bereid waren af te zien van alle inkom sten uit de televisie- en filmrechten voor de match. Fischer heeft op dit aanbod gereageerd met de mededeling dat hij op 26 januari naar Serajewo zal komen om het voorstel te be spreken. De sponsors in Belgrado zeggen dat zij hun aanbod hebben gedaan in de verwachting de kosten gedeeltelijk te kunnen dekken voor de opbrengst uit de film- en tv-rech- ten. Zij verklaarden niet akkoord te kun nen gaan met een verandenng in de aan vankelijke voorwaarden voor de aanbiedin gen. Teleur stelling voor Haagse schaker Smout .(Van een speciale verslaggever) WIJK AAN ZEE. Het was In Wijk nan Zee gisteren een rust dag voor de grootmeesters maar dat betekende niet, dut hotel Kennemerduin leegstond. Ruim 200 deelnemers aan de tienkam pen bezetten de kelder van hel gebouw. Voor de Hagenaar Smout was het een grote teleurstelling dat hij niet in een van de twee reserve- groepen (waarvan de winnaars volgend jaar in de meester- groep mogen deelnemen) word geplaatst. HIJ had juist het af gelopen weekeind de hoogste vierkamp van het Hoogoven- tournonoi n znodnatn nd nn tournooi gewonnen, zodat do enigszins vreemde situatie is ontstaan dat hij zijn capacitei ten voor de tweede maal zal moeten bewijzen. In de eerste ronde ging hij er daarom voor zitten om zijn Zweedse tegenstander Ceder* quist te verslaan. Cederquist is een van de 23 Zweden die naar de tienkampen zijn gekomen; de Duitsers vormen hier het grootste contingent met 38 deel nemers, voorts zijn er schakers van Nieuw-Zeeland tot de Far» oer-eilanden toe). Hoewd Smout afbrak in een problema' tische stand lijkt winst (hij heeft 2+ pionnen) toch bereik* baar. In dezelfde groep 1 a scoorde d< Delftenaar Vlam een vlotte re* mise tegen de Duitser Secwald. In groep 3B speelde de Leidenaaf Polz (Philidor 2) eveneens re» mise. Ook Bongers uit Voor» schoten kon zijn minieme over» wicht niet in winst omzetten. Beter deden het de Hageiyiar ILrwizch (Moerwijk I) cn de Leidenaar Schuering, die, in de* zelfde groep (3B) beiden op for se wijze wonnen. Hoewel Er» wizch tegenstander een remise- kans heeft laten zitten. Mun- ninghoff tenslotte begon io groep 5 B met een puntcndeling.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11