Auteurs katechese bereid teksten te herschrijven BEMANNING SKYLAB APRIL 1973 RUIMTE IN „Ontwikkelings problematiek: tijd voor acties" Mierenplaag in ziekenhuis SPD'ers gaven Springer geheime inlichtingen £cicl6c0ouAant Om misverstand te voorkomen: MILIEU-REDDING GAAT MILJARDEN KOSTEN MARKTEN Exota in andere handen Sjeik Moedjiboer geen leider van één Pakistan WiegeVs troetelkind WOENSDAG 19 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA STERN BESCHULDIGT: BONN (DPA) In Bonn is politieke verwarring ontstaan na de be schuldigingen die het Hamburgse weekblad Stern heeft geuit tegen twee SPD-parlementariërs. Zij zouden bondskanselier Willy Brandt in zijn Oostpolitiek hebben tegengewerkt door het geregeld ter be schikking stellen van geheime documenten van de Axel-Springerbla den. Daarbij zou zich bijvoorbeeld het protocol hebben bevonden over de gesprekken die staatssecretaris Egon Bahr in Moskou voerde ter voorbereiding van het Duits-Russische verdrag. De beide in West-Berlijn gekozen bondsdagafgevaardigden van de SPD. Franz Seume (68) en Willy Bartsch (66), hebben de beschul digingen verworpen. Ook de Axel-Springer-pers ontkent ooit gehei me documenten van Seume en Bartsch te hebben ontvangen. Hoofd redacteur Henri Nannen van de Stern verklaarde echter dat zijn tijdschrift geen woord van de beschuldigingen zal terugnemen. Prof. De Gaay Peronne Fortman voorzitter Koninkrijks commissie Hosang overleden DEN HAAG De bekende Ne derlandse actrice Peronne Ho sang is vorige week in Zeeland overleden op 62-jarige leeftijd. Het stoffelijk overschot is vol gens de wens van de overlede ne, in stilte te Westerveld ge cremeerd. Peronnen hOsang begon haar to neel-loopbaan in 1931 bij Eduard Verkade; zij maakte jarenlang deel uit va de hoorspel-kern en speelde haar laatste grote rol bij het gezelschap Globe in ..Heer Puntilla en zijn knecht Matti" van Brecht. DEN HAAG (ANP) Prof. mr. W. F. de Gaa/ Fortman, Eerste- Kamerlid voor de ARP, is be noemd tot voorzitter van de Ne derlandse sectie van de Konink rijkscommissie. Deze commissie heeft tot taak de staatkundige verhoudingen binnen het Ko ninkrijk te bestuderen. De Nederlandse sectie, die uit achttien leden bestaat, telt be halve de voorzitter nog zes volksvertegenwoordigers. De De tussenstand van toto 26 d.d. overige leden zijn hoogleraren 15 en 16 januari 1972 is: op volkenrechtelijk gebied en Eerste prijs: 29 meldingen, hoge ambtenaren. Tweede prijs: 600 meldingen. De Surinaamse sectie van de Ko- Derde prijs: 5300 meldingen, ninkrijkscommissie werd eind Beschikbaar voor de le, 2e, 3e november al bekendgemaakt j prijs en de premie elk 166.913. SPORTTOTO ARNHEM Volgens enkele patiënten van het St. Elisa- bethsgasthuis in Arnhem, heeft dit ziekenhuis last ge had Fa- rao-mierenplaag. Hoe ernstig de plaag is geweest, is nog steeds niet dui delijk. De direc trice, zuster H. J. N. Besseling, wil- van zeggen dan dat er in een paar af delingen in het zie kenhuis inderdaad mieren waren ge signaleerd. Volgens haar was dat overigens niet in alle afdelingen van het ziekenhuis Viet geval. Medewerkers van een ontsmet- tingsbedrijf hebben inmiddels wel inge grepen. In de pa tiëntenkamers, op gangen en in we's zijn zilverpapiertjes aangebracht waar rauwe lever in wordt gestopt. Het geurtje dat hier door wordt ver spreid was niet al tijd even aange naam om te ruiken het i t als lokkertje dienen voor de diertjes. Gisteren is op de plaatsen waar de mieren op het lok aas waren afgeko men, gespoten. Of de actie geholpen heeft moet de ko mende tijd uitwij zen. Farao-mieren komen wel meer voor in bakkerijen en grote instellingen als ziekenhuizen. Ze zijn volgens de afdeling ongedierte- bestrijding van de hoofdinspectie hy giëne voor het mi lieu in Wageningen moeilijk te bestrij den. De leek kan ze moeilijk van de ge wone mier onder scheiden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De auteurs van de katechetische cursus, die wordt gegeven op de scholen van de vereniging „Ons Mid delbaar Onderwijs" in Noord-Brabant hebben zich bereid verklaard teksten te herschrijven om misverstanden te voorkomen. Dit blijkt uit een communiqué van de pers dienst van het bisdom Breda, mede namens de bisschop van Den Bosch. Zoals bekend waren in het blad „Confrontatie" bezwaren aange voerd tegen de inhoud van de cursus, waarna van Vaticaanse zijde om inlichtingen werd ge vraagd. In november zijn toen mgr. Bluyssen van Den Bosch en mgr. Ernst van Breda naar Rome gegaan voor overleg met de kardinalen J. Wright en F. Seper van de congregaties voor de geestelijkheid en de geloofs- 'Terug in Nederland hebben de bisschoppen gesprekken gevoerd met de andere leden van het Nederlands episcopaat, met ver tegenwoordigers van ,',Ons Mid delbaar Onderwijs", de weten schappelijke begeleidingscom missie van de cursus en de au teurs. jDeze gesprekken vonden hun ba- schoppen hun eigen bezwaren hadden uiteengezet. In deze nota betuigen zij hun grote waardering voor de cursus in zijn geheel. Zij spreken van een belangrijke poging tot integratie van de geloofsinhoud in de be- staandservaring van de mens. De cursus tracht, origineel en in spirerend, de kloof tussen de kerk en de wareld te dempen en de maatschappelijke relevantie van de christelijke heilsgehei men te verhelderen. De maat schappij wordt gezien in de kri tische spanning van de onvrede in het nu en de toekomstige ver zoening. Uitgaande van het experimentele, losbladige karakter van de cur sus en de bedoeling de cursus voor zover nodig of wenselijk te herschrijven, formuleren de bis schoppen met het oog hierop vragen en wensen ,die zij de au teurs hebben voorgelegd. Vanuit het katechetisch uitgangspunt van de cursus, dat zij met de schrijvers delen, vragen zij zich af of geen nadere introductie in de geloofsbelijdenis van de kerk mogelijk is. Zij zouden ter ver mijding van misverstanden of eenzijdigheid, herschrijving van teksten wensen ter concretise ring hiervan. De bisschoppen menen, dat de cursus in deze aanleiding kan geven tot misverstanden of een zijdigheid, hoewel zij uitgaan van de oprechte instelling der schrijvers zelf. Hun opmerkin gen betreffen met name twee delen van de totale, omvangrij ke cursus van ..Ons Middelbaar Onderwijs" (Nieuwe Testament en Dogmatiek) Wel wijzen de twee bisschoppen er tot slot van hun nota op, dat eventuele wijzi gingen wellicht elders in de cur sus kunne ndoorwerken, bijvoor beeld bij verwijzingen. Gezien de belangen die met een goed functioneren van de kate chese gemoeid zijn, hebben de tijdens een bijeenkomst in Til burg aanwezige auteurs zich be reid verklaard, in hun werk groepen samen met de Nijmeeg se hoogleraren die als weten schappelijke begeleiders optre den, te bezien hoe zij tegemoet i kunnen komen aan de bisschop- pelijke bezwaren en daartoe I teksten te herschrijven. Zij zullen waar het nodig wordt geoordeeld contact opnemen met geïnteresseerden die nie' rechtstreeks bij de tots andko- ming van de cursus betrokken zijn geweest om ook de moge lijkheid van misverstand zo veel j mogelijk te beperken. W/AT het Nederland kosten gaat om deze en de volgende generatie van milieu-verontreiniging te redden, is een vraug waarop sterk uiteenlopende antwoorden gegeven worden. Vele schattingen komen neer op een kostenraming van nu minimaal een kleine twee mil jard gulden tot ongeveer vier miljard in 1980. Overheid en belanghebbenden hopen dat de acht maanden geleden in gestelde commissie van onderzoek naar de makro-economische con sequenties van het milieubeheer meer inzicht in de kwestie zal ver schaffen. Voorlopig lijkt het onlangs door minister Nelissen genoemd bedrag van twee miljard per jaar een reële benadering van de kosten waarmee Nederland rekening moet houden. In industriële kringen hoopt men, dat verdere studies uitwijzen hoe het niet op gaat om het ..de vervuiler moet betalen" tot allesbeheer send uitgangspunt te proclameren. Er zijn industrieën die moeten af leren de weg van de minste weerstand te kiezen; maar andere milieu-vervuilers komen al knel te zitten tussen een inkrimpende winstmarge en de bezwaren van doorberekening van de „schoon- maak"-kosten in de prijzen of tarieven, omdat internationale con currentie hen tot een scherp prijsbeleid noopt. De Nederlandse leer- en textielindustrie lijkt ons hiervan een goed voor beeld. 70 zijn er meer voorbeelden die tot de conclusie moeten leiden, dat het bekostigen van de milieuredding niet alleen een opdracht aan ondernemers en bedrijven kan zijn. Voor bepaalde produkten kan een deel van de extra last op de con sument worden overgeheveld, omdat hij profiteert van het produkt dat de milieuverontreiniging vergroot en de overheid over middelen beschikt om buitenlandse concurrentie haar scherpste tanden te ontnemen. In andere gevallen is dat niet zo goed mogelijk; daarom wordt er weer op vrij grote schaal gepleit voor fiscale faciliteiten ten behoeve van bedrijven die zelf economisch moeilijk in staat zijn de kosten te dragen van extra maatregelen om „schoon" te werken. De geheenschap die collectief nationale taken als Nederland's herstel na 1945, het voorkomen van de watersnoodramp van 1953, de land aanwinning in de Zuiderzee cn het sociaal welzijn voor allen heeft bekostigd, moet dus in actie blijven; ook voor het wegwerken van al opgelopen en het voorkomen van nieuwe milieu-verontreiniging. IN leidinggevende kringen (van politiek, cultuur, maatschappelijk werk en volksgezondheid) is men langzamerhand van de hoge urgentie van deze taak overtuigd geraakt. Of het met de grote massa burgers ook zo gesteld is. betwijfelen we. In streken met vuil water en vooral met periodiek vuile lucht heeft men wel met alle zintuigen ervaren dat de kwalen van het milieu ondrage lijk kunnen worden, maar vooralsnog geloven velen dat door het uit vaardigen van een paar beperkende bepalingen de overheid aan de ellende een eind zou kunnen maken. Elders in het land zal de bereidheid tot algemene offers nog minder zijn; daar zit men trouwens soms te springen om de industrieën waarvan de overlast burgers die ze in hun nabijheid weten tot pro test-acties, politieke druk en vertrek naar een regio met minder lawaai, minder troebel water en zuiverder lucht dwingt. Een tekening van Skylab. de ruimtefabriek die in april van het volgend jaar zal worden gelanceerd. Hier is een Apol- loschip afgemeerd aan Sky lab. PALESTIJNEN WAARSCHUWEN KLM EN BOAC BEIROET (AFP) Het volks front voor de bevrijding van Palestina heeft de KLM en-de Britse BOAC gewaarschuwd dat vergeldingsmaatregelen geno men zullen worden wanneer zij afgevaardigden naar het Zionis tische congres vervoeren dat "gisteren in Jeruzalem is begon- s Werelds eerste oorlogschip van polyester, een anti-roest mijnenveger die zelfs geen magnetische mijnen aantrekt, loopt hier van de helling in Portsmouth. Het 500 ton me tende schip heeft ongeveer 17 miljoen gulden gekost. De met glas versterkte plastic wand van het schip vraagt een minimaal onderhoud. Ensor gestolen in Brussel Brussel (ANP) In het Brussel- j se museum voor moderne kunst is gisteren de diefstal ontdekt van een tekening van de Belgi sche schilder James Ensor. I voorstellende „de duivel die Christus ter helle leidt". Het gestolen werk, stamt uit En- sors beste periode (1895). l 94—1.19. Veemarkt 1 6.25—5.83 4.SO5.05 4.60—4.7; kalveren (cl. per k.i «een i slieren <c:t per ke. Alle kwa 1200—1825. k> 825—1325. —1300. pinken Veiling Weslland ft Jan Sin I: 15 kg 1! - 14 kg; 29—42. II 1 rij 41—5il 5500 b krulpetersel •5 1050 b. Andijvie 1.20. Spinazi- DONGEN (ANP) De NV Van Tuijn's limonadefabrieken en distilleerderijen is overgenomen door ee Nederlandse groep. De directie van Van Tuijn wenste de naam van deze groep niet bekend te maken. Door nieuwe financieringen is ge regeld, dat het bedrijf weer op volle capaciteit werkt en alle orders van de handelsonderne ming Tudo zullen correct wor den uitgevoerd, zo heeft de di rectie medegedeeld. Voor de continuiteit van de pro ductie (de onderneming fabri ceert onder meer limohade on der het merk Exota) zijn geen ontslagmaatregelen noodzake lijk. DACCA (UPI) Sjeik Moedji boer Rachman, premier van Bangladesj, heeft het leider schap van een verenigd Pakis tan verworpen. Het voorstel tot dit leiderschap, gedaan door de Pakistaanse president Bhoetto, komt volgens de sjeik tien maanden te laat. van plan is een aantal Benga len. die deel uitmaakten van de j regering van Oost Pakistan, te gaan berechten. Premier Rachman heeft amnestie afgekondigd voor gevangenen j die onder het Pakistaanse be- j wind in Bangladesj zijn veroor- j deeld door speciale rechtbanken en militaire rechtbanken. Vrou wen en kinderen onder de 181 jaar die zijn veroordeeld, heb ben eveneens amnestie gekre gen. HOUSTON (AP) Het Ameri kaanse bureau voor de ruimte vaart heeft de bemanningen aangewezen voor het Skylab- programma. In het kader van dit programma zullen volgend jaar drie groepen astronauten aan boord van een ruimtelabo ratorium in een baan rond de aarde wetenschappelijke obser vaties verrichten. De eerste groep zal onder bevel staan van Charles Conrad jr., Ambtenaren moeten zelf planten water geven Dordrecht (ANP) Ook in Dordrecht wordt in het kader van de bezuiniging op de kleintjes gelet. De Algemeen directeur van de dienst van openbare werken en stadsontwikke ling heeft althans aan de in het stadskantoor werk zame ambtenaren meege deeld dat zij voortaan zelf de plantjes in hun burelen atcr moeten geven, en wel dagelijk. De directeur toont begrip voor de zwaarte van zijn maatregel want hij zegt toe in de komende dagen een medewerker van de afdeling beplanting langs te sturen om enige in structie te geven. De ambtenaren hoeven niet te snoien en mesten. Daar komt zonodig de vakman voor. Maar be watering vanwege de dienst kost teveel man kracht en is er dus niet meer bij. Als stok achter de deur deelt de directeur mee dat als na enige tijd zou blijken dat de planten door onvoldoende verzor ging wegkwijnen, de plan tenbak op de slordige af deling in kwestie zal wor den verwijderd. De amb tenaren houden het zich voor gezegd. Zij zijn nu het aantal manuren aan het uitrekenen dat de maatregel van de zuinige directeur gaat kosten. de astronaut die ook het com mando voerde over de maan- vlucht van de Apollo-12, en ge durende maximaal 28 dagen in het ruimtelaboratorium blijven. Tot commandant van de tweede groep is benoemd Alan L. Bean, die in het kader van de Apollo- 12 vlucht samen met Conrad voet op de maan zette. Het doel van het Skylab-program- j ma is om vanuit het ruimtelabo- j ratorium de aarde en de zon met elektronische apparatuur j en telescopen te bestuderen. In het laboratoium zal de elektro nische waamemingsapparatuur worden getest voor het verza- melen van gegevens over het milieu op aarde, het gebruik van land en water en de moge lijkheden voor landbouw, bos bouw en geologisch onderzoek. Het Skylab-programma zal op 30 april 1973 van start gaan met de lancering van het onbeman de ruimtelaboratorium. De eer ste bemanningsgroep zal de vol gende dag aan boord van een Apollo-ruimteschip worden ge lanceerd. Zij zullen aan het ruimtelaboratorium vastkoppe len en dan het Skylab binnen gaan voor een verblijf van 28 dagen. W7EER heeft de fractieleider Wiegel in het openbaar laten weten, dat de V.V.D. niets ervoor voelt op de begroting van Defensie ko mende jaren, al was het maar relatief, te snoeien. Op dezelfde dag dat een K.V.P.-commissie de suggestie deed door Defensie minder geld te geven ruimte vrij te maken voor andere taken, zeer urgente taken soms. proclameerde Wiegel in Rotterdam de V.V.D.-wens ook komende jaren de defensie-uitgaven extra te verhogen. Behalve de K.V.P. zouden alle andere regeringspartijen daarvoor te winnen, zo al niet reeds gewonnen zijn. Wiegel beriep zich hierbij op het regeerakkoord; daarin zou overeen gekomen zijn de 55 miljoen extra voor 1972 slechts te beschouwen als ••en „eerste stap". De luatste is dan Wiegel's interpretatie van de formule in het regeerakkoord waar omtrent de 55 miljoen letterlijk staat „teneinde een begin te maken met het inlopen van de in de laatste jaren ontstane achterstand in de materiële sfeer". Sluit het regeerakkoord uit. dat die achterstand op een andere manier kan worden ingelopen Bijvoorbeeld door conclusies in het kritisch onderzoek door dc conform het regeerakkoord ingestelde commissie- Van Rijckevorsel, welke Nederland's rol in de N.A.V.O. bestudeert en mogelijk aanbevelingen gaat doen die op bepaalde punten tot be zuinigingen kunnen leiden? Wiegel behandelt Defensie tegenwoordig als zijn laatste troetelkind, zelfs zo, dat de K.V.P. verboden wordt om na te denken over de vraag, of wat de V.V.D. denkt, ook voor de komende jaren de hoogste wijsheid zijn zal. DEN HAAG „Gode wil heb ben we de laatste jaren vaak enoeg geuit. Wat we nu no dig hebben is vastbesloten acte. Er zijn inderdaad moeilijkheden te overwinnen, maar Ik hab dikwijl* da In druk dat technische proble men worden gebruikt uls een verontschuldiging om weinig of niets te doen aan de vraagstukken in de ontwikke lingslanden. We hebben heel wat instrumenten tot onze beschikking waarmee we ons doel kunnen bereiken, maar de voornaamste vraag is: zullen die instrumenten ge bruikt worden?" Dit heeft prins Claus vanmorgen ge zegd bij de opening van een driedaags symposium dat in Den Haag wordt gehouden als voorberedigng op „Unc tad 111", de wereldhandels conferentie die in april in Santiago in Chili gehouden wordt. Het is nodig, aldus de prins, dat in de rijke lunden een politiek klimaat wordt ge schapen, dat de regeringen vun die landen er toe zal In spireren een constructieve houding aan te nemen tegen de idealen die in Santiago zullen worden verkondigd. De heer Sidney Dell, directeur financiering van de Unctad, betoogde, dat door verrui ming van de geldcirculatie via het IMF credieten naar de ontwikkelingslanden moe ten vloeien. Zware kritiek hierop kwam van de Engelse hoogleraar H. G. Johnson. Hij vond dit plan „nonsens" en „uit de jaren dertig". De ontwikkelingslanden zijn vol gens hem meer gebaat bij het aanwenden van interna tionale reserves. Van het koninklijk kasteel Amaliénborg is het stoffelijk overschot van de vrijdag overleden honing Fre derik IX overgebracht naar het paleis Christiansborg. vanwaar maandag de uitvaart zal plaats vin den. Achter dc baar de koninklijke familie: v.l.n.r. prinses Benedikte met haar echtgenoot prins Rich ard. koningin Annemarie en koning Constantijn van Griekenland, koningin Margrethc, koningin-moedei I Ingrid en prins-gemaal Henrik.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9