Werkgevers geven CAO-geheimen aan „Arbeidersmacht'' Sint-Eloy en CNV weer in pamflettenstrijd met NVV BESCHULDIGING VAN BOND Amerika moet snel uit Vietnam Ghettovorming dreigt in steden Labour boycot EEG-akkoord Kennedy in Engeland NBT neemt Duitsers in Rijnboot 3 WOENSDAG 19 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT Senator Edward Kennedy die gisteren voor de Britse tv opnieuw een aanval heeft gedaan op de politiek van president Nixon. Kennedy beschuldigde Nixon ervan dat hij alle begrip miste voor het ware gezicht van Amerika. LONDEN, (AP) Edward Ken nedy, heeft gisteravond „voor de Engelse televisie verklaard dat de Verenigde Staten niet alleen snel uit Vietnam dienen te ver dwijnen maar ook een hulppro gramma moeten opstellen vior de wederopbouw van Zuid- zowel als Noord-Vietnam. Kennedy viel de regering Nixon aan omdat die „begrip miste voor het ware gezicht van Ame rika". Wij kunnen niet de politieagent van de wereld zijn, aldus de se nator. Hij gaf te kennen dat er in het binnenland genoeg te doen was voor de regering. „De jongeren zijn b.ang wegens onze rol in Zuid'oost-Azië, vrezen oor log in het Midden-Oosten. De arbeiders vrezen werkloosheid, de ondernemers hebben weinig vertrouwen. De bejaarden zijn van mening dat hun pensioen te laag is. De blanken vrezen de zwarten. De zwarten voelen de onderdrukking. Het zuiden vreest het noorden", aldus Ed ward Kennedy. Door zich terug te trekken uit Vietnam, aldus Kennedy, zou de regering al deze problemen kun nen aanpakken. Rotterdam (ANP) De Neder landse Bond van Vervoerperso neel beschuldigt werkgevers in de Rotterdamse haven dat zij be wust geheime stukken over cao onderhandelingen doorspelen naar de Marxistisch-Lenistische bewe ging Arbeidersmacht, met het doel tweedracht te zaaien bin nen de erkende vakorganisaties. Een NBV-bestuurder uit deze beschuldiging in het bondsblad van zijn organisatie. Er zijn werkgevers in de Rotter damse haven die een gloeiende hekel hebben aan de goed geor- ganiserde macht van werkne mers in de NBV. Deze werkge vers willen die macht wel een pootje lichten en Arbeiders- macht wil zich wel voor dit kar retje laten spannen, aldus deze bestuurder. Het gaat om een onlangs door Arbeidersmacht" in hun Ha venkrant gepubliceerde geheim rapport van de Scheepvaartver eniging Zuid (werkgevers) met een verslag van een verga dering van de NBV-leden over de nieuwe cao. Dit rapport kwam via een nog onbekend lek in handen van Arbeidersmacht; kort daarvoor kreeg „Arbeiders- macht" de beschikking over de tegenvoorstellen van de werkge vers voor de nieuwe haven-cao. NBV-bestuurder Wim Hulsker, de man die de onderhandelingen over de haven-cao leidt, ver klaarde achter het artikel in het NBV-orgaan te staan. Koningin naar begrafenis in Denemarken Den Haag (ANP) Koningin Ju liana en prinses Beatrix zullen maandag in Roskilde de begra fenis bijwonen van koning Fre- derik IX van Denemarken, die vorige week vrijdag in Kopen hagen is overleden. De Parijse couturier Louis Feraud heeft deze tweedelige voorjaars creatie ontworpendonkerblauwe geplisseerde rok, lange roodwitte kousen van zacht leer en een witzijden bloes. Israëlische politiemannen in ge vecht met een jonge betoger tijdens de openingsplechtig heid van het 28e zionisten congres in Jeruzalem. De be togers maakten hun bezwaren kenbaar tegen de sociale toe standen in Israël. Waarschuwing dr. Drees: UTRECHT (ANP) Verkeersvoorzieningen moeten in de ruimtelijke ordening een actieve rol vervullen en niet langer de ontwikkeling van steden en gebieden passief-dienend volgen, aldus minister dr. W. Drees van Verkeer en Waterstaat. Hij sprak gisteravond in Utrecht op een bijeenkomst voor hoger spoorwegpersoneel. Als wij passief voldoen aan alle behoeften van de auto lopen we vast, aldus de minister. Dat blijkt dan het eerst in de grote steden en in geconcentreerde recreatiegebieden. 7000 pagina's E.E.G. voor nieuwe leden BRUSSEL (AP) In Brussel is een aantal drukkers hard aan het werk om de 7.340 pagina's gereed te hebben van de docu menten die nodig zijn als Groot- Brittannië, Ierland, Denemar ken en Noorwegen hier zaterdag hun toetreding tot de EEG offi cieel kenbaar gaan maken. Tot de documenten die moeten worden getekend behoren het verdrag van Rome, het verdrag over Euratom en dat van de E.K.S.G. Elke serie van drie telt 635 pagi na's en dat moet dan viermaal worden gedrukt: in het Engels, het Noors, het Deens en het Iers „Erse". En dan is er nog een document over het toetre den der vier landen dat 600 pa gina's telt en verschijnt in het Frans, Duits, Italiaans, Neder lands, Engels, Deens, Noors en het Erse. Rijtuig van Italia-express ontspoord IBCOUDE Ontsporing gister avond bij Abcoude van een rij tuig van de Italia-Riviera-Ex- press heeft geleid tot een strem ming van het treinverkeer op het baanvak Amsterdam- Ut recht, die uren geduurd heeft. Bij deze ontsporing werd niemand gewond. De Express zou van daag met grote vertraging in Ventimiglia en Rome aankomen. De trein was om 16.19 uit Am sterdam vertrokken. Bij Abcou de bemerkte een conducteur, die zich in het slaaprijtuig be vond, dat dit treindeel hevig ra telde. Hij trok aan de noodrem, waardoor de trein snel tot stil stand gebracht werd. Dit heeft vermoedeliik verdere moeilijk- voorkomen. Operatie Noaeh levert buidelmuis op (Van onze correspondent) Melbourne In Australië is een zeer zeldzame buidelmuis het kleinste van alle buideldiersoor ten, gevangen. De vangst viel in het kader van „operatie Noach", die is opgezet om het wild te redden dat wordt be dreigd door het stijgende van een nieuw stuwmeer in het district Kimberley. •Behalve de muis werd ook een verscheidenheid aan slangen, pytons en hagedissen gevangen De redders moesten 25 stuks wild vee afschieten, die op een eiland waren gestrand en zich niet lieten overhalen om naar het veilige vasteland te zwem- de gettovorming in grote Ameri kaanse steden. De mensen die het kunnen betalen gaan buiten wonen, de zwakkere groepen ra ken gegsoleerd in bijna onbe woonbare stadscentra. De gemeenten spelen in Neder land tot dusver een centrale rol in de ruimtelijke ordening. Zij beslissen over de bouw van kan toren, congrescentra, industrie terreinen en woonwijken. De wegverschaffer past zich daar bij aan. Maar, zo zei de minis ter, we zijn tot de conclusie ge komen dat deze gedecentrali seerde beslissingen niet tot een optimale toestand leiden. Deze beslissingen houden met de ge volgen voor anderen geen reke ning. De aanleg van verkeerswegen zal in de toekomst in hoge mate een grenzenstellend, richtingge vend element moeten worden. Anders gaan de steden volko men kapot als ontmoetingscen tra, aldus dr. Drees. Biefstukje van de krokodil HONGKONG (AP) Een restau ranthouder in Hongkong doet goede zaken met het verkopen van krokodillenvlees waarvoor hij de klanten 24 Hongkong- dollars (4.26 Am. doll.) p. halve kilo laat betalen. Het vlees komt uit Singapore en de eters, Hongkongers en toeristen zeg gen dat het „gewoon heerlijk" Volgens Chinezen heeft het vlees van de krokodil .ook nog een ze kere geneeskundige waarde. Onderzoek in Japan naar vergiftiffing c1 o c* dorpelingen TOKIO, Reuter Het Japanse regeringsbureau voor milieube heer onderzoekt berichten dat In de loop der jaren 101 mensen In Zuid-Japan aan arsenicumver giftiging zijn overleden. Een onderwijzer uit Takatsjiki, op de zuidelijke punt van het ei land Kyoeshoe, heeft beweerd dat de mensen daar al tiental len jaren aan vergiftiging ster ven. Hun gemiddelde leeftijd zou niet hoger zijn dan 39 jaar. In één geval waren alle zes le den van een gpzin overleden. Nog eens 74 mensen - 34 pro cent van de dorpsbevolking - zou lijden aan ziekten aan ademhalingsorganen en het ze nuwstelsel als gevolg van het inademen van stof en het drin ken van besmet water uit de mijn. De mijn is in 1962 geslo ten na 50 jaar in gebruik te zijn geweest. In Parijs op je lopende tel passen Parijs (AP) In Parijs komen nieuwe verkeersslgnalen voor voetgangers die de plaats zullen innemen van de oude met de lichten groen en rood. Men zal nu kunnen zien hoeveel secon den, te beginnen met 8, er nog gaan verlopen voordat het rij dende verkeer losbarst. Of men nu genoeg bij de tijd is, moet nog worden afgewacht. Dit jaar lintjesregen Den Haag (ANP) Het Tweede Kamerlid drs. H. M. Franssen (PvdA) meent, dat als inder daad volgend jaar het Neder landse decoratiestelsel her/mn zal zijn, dit jaar heel goed de lintjesregen (het toekennen van koninklijke onderscheidingen ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana) achter wege kan blijven. Hij zegt dit in schriftelijke vragen aan de mi nisters mr. B. W. Biesheuvel cn mr. W. J. Geertsema. Rebellen weer rustig Van onze correspondent Londen De Britse Labourpartij heeft besloten de plechtigheid te boycotten waarop premier Heath zaterdag in Brussel het toetre dingsverdrag van de EEG ondertektn. De conservatieve regelings leider had zijn politieke tegenstander, Harold Wilson, of een ander vooraanstaand lid van Labour, uitgenodigd om de ondertekening bij te wonen. Wilson en de Labour partij zijn evenwel van oordeel, dat het verdrag niet ondertekend zou mogen worden voor het Britse parlement de kans gehad heeft om een volledige Engelse verta ling ervan te bestuderen. Een dergelijke vertaling laat op zich wachten, deels omdat het ver drag zeer ingewikkeld is en deels omdat Engeland te weinig onderlegde vertalers heeft. Morgenavond vindt in het Lager huis een debat plaats over een motie, waarin Labour de rege- ring-Heath aanspoort om de on dertekening uit te stellen. Een groep Torie-rebellen is naar verluidt van plan deze motie te steunenn. Sommige optimisti sche sociaRsten geloven, dot premier Heath verslagen zal worden, maar dit is onwaar schijnlijk. Zijn nederlaag zou in ieder geval geen regeringscrisis veroorzaken. De schade zou be perkt blijven tot een lelijke deuk in het binnen- en buiten landse prestige van de premier. In het socialistische kamp is dit- Belgen houden belastingen graag voor de gek BRUSSEL (ANP) Veertig pro cent van de Belgen is van me ning dat het in de luren leggen van de belastingdiensten be paald geen gebrek aan burger zin weerspiegelt. In Wallonië ligt dat percentage op 53. In de agglomeratie Brussel denkt 49 procent er zo over, in West- en Oost-V!nanderen 38 pro cent en in de provincies Ant werpen en Limburg 25 procent. Uit deze gegevens - afkomstig van het Belgisch instituut voor informatie en documentatie - zou men kunnen afleiden dat de Vlamingen het nauwer nemen met hun fiscale verplichtingen dan hun Franssprekende landge noten. Demitrios Antipas, de kapitein van de destijds vergane Griekse veer boot Heleanna bij het verlaten van de rechtzaal in Brindisi. De ramp met de Heleanna, voor de Italiaanse kust, kostte aan 25 mensen het leven. Antipas is voorlopig in vrijheid gesteld, maar hem wacht nog een aanklacht wegens doodslag. maal geen sprake van een op stand van EEG-gezinde afge vaardigden. De motie, waarover donderdagavond gestemd wordt, heeft de bestaande kloof over brugd en de eenheid gered. Voorzien van vuurwapen en walkie- talkie staat deze politieman op wacht voor het gebouw in Dus- seldorp, waar dc 33-jarlge linkse extremist Karl-Heinz Ruhland terecht staat. Ruhland wordt er van verdacht deel uit te maken van de beruchte groep Meinhof- Baader, de meest gezochte ex tremistische groep in Duitsland. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De toeristenwer ving van het Nationaal Bureau voor Toerisme in Duitslnnd zal dit Jaar voor een deel geschie den vanaf het Rijnhotelschip „Holland Pearl". Dit schip zal in de komende tijd aunleggcn in acht Westduitso steden: Duis burg, DUsseldorf, Keulen, Ko blenz, Mainz, Mannheim, Karls ruhe en Frankfurt. Aan boord zullen vijftien provin ciale en regionale VVV's en vertegenwoordigers van dc tien grootste attractlopunten in Ne derland propaganda maken voor ons land en tevens complete meerdaagse reizen near Neder land aanbieden. Men hoopt op die manier 7000 mensen te be reiken. onder wie vertegenwoor digers van reisbureaus, tourope rators, autobushedrljven, huis- vrouwenverenigingen etc. Overdag worden er lezingen en presentaties gegeven en 's avonds wordt een Holland-avond georganiseerd met demonstra ties van diamantslijpers, siga ren- en klompenmakers. Het bo vendek wordt nis velling inge richt, daar zullen Nederlandse produkten, variërend van koek tot diamant, worden afgemijnd. Rijke buit bij overvallen HILVERSUM Nog Reen uur na dat zij In Hilversum dc Algeme ne Bank Nederland hadden be roofd van 100.000 zijn gisteren twee 24-jarige Amsterdammers aangehouden. De jongemannen, die nog in bezit waren van de buit, legden een bekentenis af. Anders ging het bij een overval in Soest op een juwelier, waar de rovers een half miljoen —aan kostbaarheden buitmankten. De politie meende eerst dat enkele Fransen en Belgen de daders wuren. Zij hadden echter niets met de overval te maken. Ze zitten nu wel vast wegens dief stal van een outo. Jonge schaatsenrijders kijken gespannen r oJ|jj met de deskundigen van de spoorwegen naar het achterste draaistel van een slaapwagon van de Italië—Rivièra-express. De ontsporing had even voorbij het station van Abcoude plaats. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vandaag hebben de werkne mers van de Nederlandse metaalbedrijven pamfletten ontvangen van Sint Eloy en het C.N.V., waaruit blijkt dat de standpunten van dc confessionele bonden nog verder zijn verwijderd van die van het N.V.V. „Wij hebben er echter geen hoefte aan om op alles in te gaan wat ons de laatste da gen naar het hoofd wordt geslingerd", al dus het pamflet van het N.K.V. en het C.N.V. tspoorde Verder staat erin: „De Industriebond-N VV heeft zijn eis in een week tijd kennelijk met 150 procent verhoogd. Aanvankelijk stelde de NVV-bond, dat de confessionele organisaties door het aanvaarden van de werkgeversvoorstellen 100 miljoen „lieten zitten" om 4,5 miljoen pensioenvoordeel te krijgen". „De rekenmeesters van de industriebond- NVV zijn kennelijk nogal geschrokken van onze berekening" aldus het pamflet „die op 1,20 per week en dus op nog geen kwartje per dag uitkwam". De NVV-bond praat nu niet meer over 100 miljoen maar over een bedrag per werkne mer van tussen de 12 en 20 per week. De confessionele organisaties becijferen dat het gemiddelde van 16 in de bedrijfs tak met 300.000 werknemers in totaal op bijna 250 miljoen neerkomt. „Als we z< doorgaan", zeggen ze in hun pamflet, „zit ten we in minder dan geen tijd op een mil jard" Het is de bonden een raadsel „hpt je serieus' kunt denken dat je dc werkne iners in de metaal met dit soort verhalci warm krijgt". Intussen blijkt hel totale ledental van de bi, het CNV aangesloten bonden in hel derdl kwartaal van 1971 aanzienlijk gedaald t< zijn. De „winst" van bijnu 1600 leden in dl eerste helft van dut jaar werd in het dordi kwartaal weer voor een grom deel tenie gedaan door een verlies van 788 leden. He ledental kwam daurdoor per 1 oktober o| 239.114.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7