Heineken gaat in Zoeterwoude 600 miljoen pilsjes per jaar brouwen B Theekoepel en Schelpengrot in Wassenaar worden gerestaureerd C. v. Vesietiëe weg bij Noordwijkse politie LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 JANUARI 1972 Zoeterwoude-Rotterdam De Barrepolder bij de Hoge Rijndijk is onherken baar veranderd. Het gras land heeft er plaats ge maakt voor een woestenij. Maandenlang is er door een pijpleiding zand gespo ten vanuit het in aanleg zijnde recreatiegebied De Vlietlanden tussen Leid- schendam en Voorschoten naar de plaats waar op 1 maart 1974 Heineken Brou werijen N.V. haar eerste bottelarij in produktie wil hebben. Er is nu ruim 500.000 kub. meter zand op bijna 80 ha weiland af gezet. Het spuiten is nu afgelo pen en in een paar bouwputten wordt al volop geheid. Er is wat overhoogte aan zand. Dat gaat er weer af. Ir. J. M. van Ros- sem, bedrijfsleider van de Rot terdamse brouwerij en als zoda nig belast met de Zoeterwoudse ontwikkeling van het bedrijf, twijfelt er niet aan, of zandleve- rancier Grond- en Zandexploita- tiemij Rijnland N.V. zal die hap wel terug willen nemen. Er zijn gegadigden genoeg. Begin 1975 moet wat eens Nederlands grootste bierbrouwerij zal zijn draaien. De dorstige kelen in de Randstad kunnen dan rekenen op 150 miljoen hectoliter gerste nat per jaar. Ruwweg geschat kunnen daarmee 600 miljoen glazen gevuld worden. Dat is het dubbele van het Rotterdam se bedrijf, dat gaat verdwijnen. „Na januari '75 gaan we verder met bouwen naar behoefte. Dan gaan we onze plannen verder invullen", aldus ir. Van Ros- sem. Voor de totale capaciteit is gerekend op 6 i 7 maal zoveel glazen bier per jaar. Dat zal van de markt afhangen. Heine ken neemt voorlopig aan, dat die paar miljard pilsjes er best in zullen gaan, tegen die tijd. Op het ogenblik zijn er zo'n 20 brouwerijen in ons land. In de middeleeuwen lag dat even an ders. Delft telde in die glorierij ke hopperiode 1200 brouwerij' tjes, Leiden vele honderden en Gouda rond de 380. In Zuid- Duitsland zijn die huisbrouwe rijen nog wel te vinden. Dat de volksgezondheid met al het geïnfecteerde afvalwater, dat voor het bier werd gebruikt, niet gediend was hoeft geen na dere uitleg. In onze dagen ligt op dit terrein helemaal geen probleem meer. Het grootste probleem voor Heineken zelf was de ruimte. In Rotterdam beschikt men over 4 ha. In Zoe terwoude gaan het er bijna 80 worden. Een kreet van architect Bakema (van Van den Broek en Bakema, die de nieuwe vesti ging gaan bouwen) was: een fa- Heiwerk in de bouwput voor het dienstgebouw van de gist- en la- gerkelders. Bestemming van dit gebouw: o.a. verschillende vor men van filtraties, een proef- brouwerij (waar op kleine schaal bier wordt gemaakt om procé dés te onderzoeken), een gist- kwekerij enz. Geen probleem met lozing (gezuiverd) afvalwater briek in een parklandschap. Een kreet die wel aansloeg. Ir. Van Rossem: „We bouwen zoals we denken, dat in de zeventiger jaren een fabriek gebouwd moet worden". Zeker in Zoeterwoude worden hoge eisen gesteld aan het pro- duktieproces. „Een brouwerij is een schoon bedrijf", vertelt de heer Van Rossem, „het is een proces zonder kwalijke dampen en chemische afval. Er is wat waterdamp, maar geen geluids hinder, geen ratelende geluiden of zo. Wat wel de aandacht vraagt is het watergebruik en de produktie van afvalwater. Voor elke 100 liter bier is 1000 liter water nodig. Verder wer ken we uiteraard met gist, dat het enige levende element is dat niet verontreinigd mag worden. Daarom zal de fabriek voortdu rend schoon moeten zijn. Het afvalwater laat zich door een moderne installatie gemakkelijk zuiveren. Nog deze maand verwachten we de bekrachtiging van de zuiveringsregeling met het hoogheemraadschap Rijn land. Heineken neemt zelf de „zuiveringsexploitatie" ter hand met een dubbel uitgevoerde in stallatie teneinde een maximale beveiliging te verkrijgen. Het gezuiverde water (dat ik zelf al eens gedronken heb met de dood in het hart, hoor maar er gebeurde niets, smaakte wel lekker, wat venig, da's alles) wordt via een leiding geloosd in het Rijn- en Schiekanaal ter hoogte van de Leidse omvaar- route bij de Voorschoterweg". Negen van de tien liter water wordt dus weggewerkt: 1 liter gaat het bier in. Al zal het allemaal niet vanaf de grond naar de hemel schieten, toch wordt Heineken Zoeterwou de een gigantisch bedrijf, dat zich laat vergelijken met Ame rikaanse brouwerijen die onge veer hetzelfde bouwen. Er zijn in de V.S. fabrieken met een op pervlakte van 100 of 160 ha. Op het ogenblik wordt door bijna 100 man gewerkt aan een paar segmenten van het verpakkings gedeelte, één silogebouw, één brouwhuis en een paar delen van het keldergebouw. Geleide lijk aan worden de vier segmen ten van het „masterplan" (we werken van groot naar klein") voltooid. Er is ruimte maar dat kan nog heel wat jaartjes duren voor een spoorlijnaf takking en een binnenhaven, die in verbinding zal staan met de Oude Rijn. Heineken heeft inmiddels de Bar- remolen aangekocht en zal dit monumentje gaan restaureren. Ook het oude, verdwenen Zwie ten, van welke sterkte alleen de slotgracht gespaard is gebleven, krijgt weer een rol te vervullen tussen al het bier. Met de Rijks dienst voor Monumentenzorg is overleg gepleegd en te zijner tijd zal worden gegraven naar de fundamenten. Deze worden dan opgemetseld tot kniehoogte. Zo verkrijgt men een platte grond van het voormalige kas teel, waarop een soort tuin wordt gecreëerd met planten, bloemen en banken in de „ka mers". „Over het fabeltje rond het „pret park" zou ik eigenlijk geen woorden willen vuilmaken. Zo'n park komt er eenvoudig niet. Het is niet onze bedoeling op de ongeveer 8 ha voor bijzondere doeleinden in de „public rela- tionssfeer" gereserveerde grond een openbare vermakelijkheid te vestigen. Wat er precies gaat komen weet ik niet. Een bureau denkt er hard over na. Ik denk, dat er eerst een soort ontvangst hal komt. Verder praten we er over met de gemeentebesturen van Zoeterwoude en Leiden, ge- In het Rotterdamse bedrijf staat .Heineken Zoeterwoude" al te pronken in maquettevorm; op pervlakte 36 vierk. meter. Op de voorgrond ziet men de Hoge Rijndijk, een stuk wegenarmoe, die nergens aansluiting krijgt met het complex. Links ziet men de geprojecteerde binnen haven met een deel van de wa terzuiveringsinstallatie: links in het midden staan de drie siloge bouwen van het brouwhuis. Met één silogebouw is men thans be zig. In het segment daarboven staat de verpakkingsafdeling, waarvan in eerste aanleg een paar segmenten zullen worden gebouwd: links daarvan de op slagplaats met gele kratten, die volgens de heer Van Rossem in het landschap niet uit de toon zullen vallen: immers, een koolzaadveld is óók niet lelijk". Uiterst links de aangekochte en te restaureren Barremolen. Ge heel rechts bovenaan de par keerterreinen en het vierkante kantoorgebouw, waarvan eerst de helft zal worden verwezen lijkt. Links daarvan de ..kel ders" voor het gisten en rijpen van het bier. Tussen parkeerter rein en kelders komt de Zwie ten-,,tuin". Rechts, naast de si logebouwen, komt de energie- dienst, waarvan de water centra le een deel uitmaakt. De ronde paviljoentjes rechts in het mid den zijn ,,invulsels" op het ter rein voor .bijzondere functies in de public relationssfeer"De horizon van het geheel wordt hier bepaald door de spoorlijn Leiden-Alphen a.d. Rijn. e. terst rechts bovenaan een stuk je verbrede Burg. Smeetsweg. let op de behoeften van de streek. Het mag geen blok aan ons been zijn dat jaarlijks flin ke verliezen lijdt. De paviljoen tjes op dc maquette zijn gewoon een aanduiding van iets, meer Binnen het vierkant Hoge Rijn- dij k-Zwetsloot-spoorli j n Leiden- Alphen-nieuwe Burgemeester Smeetsweg gaat zich iets afspe len waarvan onder meer het ge meentebestuur van Leiden en ook dat van Zoeterwoude hopen, dat het industriële activiteiten gaat aanzuigen voor huurlieden industrieschap De Grote Polder en N.V. De Vijver. Ir. van Ros sem is het helemaal met wet houder Lij ten van Leiden eens als deze zegt, dat Heineken er wel eens voor zal kunnen zor gen, dat de Grote Polder vrij snel volloopt. „In Den Bosch, waar nu onze grootst^ brouwerij tot nog toe gebouw, hebben we dat ook gezien: geleidelijk aan kwamen er meer in de buurt. Van een groot garagebe drijf bijvoorbeeld zullen we graag gebruik maken. Zoiets kunnen we ons ook voorsteilen van de veevoederhandel (er zijn contacten met Bonda) en expe ditiebedrijven. Minnesota is des tijds bij ons geweest om te in formeren, of „Zoeterwoude" doorging". De vestiging van Heineken direct in de omgeving zal op de een of andere manier voordeel voor Leiden opleveren. „Met de uni versiteit hopen we in goede re latie te treden. Je krijgt dan wisselwerkingen in de laborato riumsfeer en ten aanzien van de research. In Rotterdam doen we dat al met ziekenhuis Dijkzicht.- Studenten komen hier als sta giaire onderzoekingen doen. We zijn niet zo geheimzinnig van aard". De heer Van Rossem weet dat de Leidse arbeids markt een zorgelijke zaak is: „We zijn niet altruïstisch, maar ik geloof, dat potentieel ons dit geen probleem oplevert. Vanuit Rotterdam kunnen bijna 600 van onze werknemers naar Zoeter woude komen als ze willen. Ie dereen is van harte welkom. Ze zullen het niet allemaal doen Maar het aanvullen van vacatu- Tuintjes in (opgemetseld) fundament van oude Zwieten Stemmingsbeeld in een mistige Barrepolder: honderden meters beton om een bierstroom te fun deren. res zal op de Leidse arbeids markt geen schokeffect teweeg brengen. Het zal allemaal gelei delijk aan gaan. Op den duur is er natuurlijk wel invloed, want een (gering) verloop is er altijd wel". Ook de huisvesting van Heineken- mensen in Zoeterwoude zal geen schok geven. „Zoeterwoude hoeft voor ons niet te bouwen", zegt bedrijfsleider Van Rossum geruststellend. „Het aantrekke lijke van Heineken voor de re gio is „het geleidelijke"; er wordt niets geforceerd". De ont sluiting van het bedrijf gaat via de Burg. Smeetsweg, waaraan hard wordt gearbeid. Het ver voer van bier gaat in hoofdzaak naar Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, niet naar het oosten. „Met de Hoge Rijndijk hebben we niet te maken". De Burg. Smeetsweg, die bij de toekom stige ingang van Heineken ver breed en verzwaard is, wordt voor de helft door het bedrijf bekostigd. Het doortrekken van de weg levert moeilijkheden op omdat en pech is met do grondverwerving. De mogelijk heid van een viaduct of tunnel onder de spoorlijn blijft open voor over een jaar of 15, 20. Waterleidingbedrijf De Rijnstreek gaat het water leveren. Het wordt ingekocht van de LDM, die duinwater heeft met een hardheidsgraad van 18 D(uits). Dat is heel wat minder hard dan het eigenlijke Rijnstreekwa ter (30 gr. D). Heineken, het nieuwe Elisabethziekenhuis en Leiderdorp gaan van dit zach tere water profiteren. „Uiteinde lijk maken we zélf ons zachte water", aldus ir. Van Rossem, „uit een grondstof die we aan geleverd krijgen. We beginnen met een „waterfabriek", waar we mengen voor verschillende soorten gebruik (brouwwater, ketelvoedingswater, bottelarij spoelwater enz.)". Voorlopig is het nog niet z maar er wordt hard aar werkt. Burgemeester Detmers van Zoeterwoude heeft ee ngoe' de gooi gedaan, toen hij Heine ken opmerkzaam maakte op het terrein, nadat de elektriciteits centrale van de baan was. „Een toevallige samenloop van standigheden", zegt de heer Van Rossem: „we waren ei content mee. We zochten mers een spoorlijn, aansluiting op het interlokale wegennet de bevolkingsconcentratie in westen". Heineken mag dan haar bier op zand bouwen, het vertrouwen in de toekomst groot. Over een paar jaar onstuitbaar een bier- r. Cheers!, zullen we maar zeggen. TON PIETERS WASSENAAR De Theekoepel en Schelpengrot die staan op het terrein van het buiten "Wilt- zanck" te Wasscunr zullen door monumentenzorg gerestaureerd worden. Het theekoèpeltje is zeker twee honderd jaar oud. Het gebouw tje had vroeger de naam "Het geheim innige 1 pikje." De ge- heimrinnigheid t Ni- rln, dat 'net gebouw een zoldertje heeft, dat bereikbaar is via een trap, die helemaal weggeklapt kan wor den. Het zolder;je wordt zodoen de onvindbaar. Voor het oog bestaat het koepeltje uit twee verdiejvngen, de be metage, waar een vestibule is, en de tv.c rd'ep ng de i genlijke theekamer. Het buiten Wiltzanck maakte deel uit van het vroeger bestaande ing van hei thee omstreeks 1723 een Ananaskwe kerij. De Schelpengrot ligt aan de Rust en Vreugdlaan, en is be reikbaar via een moestuin. NOORDWIJK Brigadier C. K. F. van Veneliën gaai per 1 fe bruari het Noordwijkse politie korps verlaten. Hij krijgt dan, in afwachting van zi-n pensione ring, het bij de politie gebruike lijke functioneel leelt'jusont.sl ;g. De afscheidsreceptie heeft plaats op vrijdag 2S januari aan het politiebureau Oude Zeeweg 10. Van half vier af bestaat daar voor een ieder de gelegen heid de sefvi ende brigadier de hand te drukken. De heer Van Venetiën werkte in de oorlogsjaren bij de toenmali ge luchtbeschermingsdienst en ging in 1945 over naar het poli tiekorps in Noordwijk. Zijn start daar was niet gemakkelijk. De hulpagent Van Venetiën behoor de niet meer tot de jeu;: Sen gave gc te g an -en voor de poli ie üploma's, hij, Daar kwam nog bij, dat V: n Ve netiën in de eerste jaren na de bezetting, krap in geld en mate rialen, de „doe-het-zelver" van het korps was, die o.m. tot taak ■and. had te zorgen voor keurig ge schilderde verkeersborden dergelijke noodzakelijke attribu ten. Binnen het jaar slaagde hi| echter voor het politiediplomai en nog eens een jaar later werf he: um laude" aan hem u» ht zich, evenalj .n de Noordwijksl gemeenschap, door zijn hulp vaardigheid en wijze van optre den vele vrienden onder st.andbezoekers maakte.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6