Eric Herfst zoekt passend kleurtje voor Jasperina HUMPHREY BOGART IN MUITERIJ OP DE CAINE SONGFESTIVAL MET GRAND GALA DES ARTISTES Verzet in deel VPRO tegen bestuur Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK T" Nederlandse tv onverdraagzaam jegens Amerika SCHAATSEN LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 JANUARI 1972 „Wat is het geheim van Streisand en Hildegarde Kneff, een beetje lef, een beetje lef. Je moet niet kwijlen, maar gewoon je hele ziel de zaal inkeilen". Met gezongen rijm van dusdanige strekking heeft onze enige One Woman-diva Jasperina de Jong ruim een jaar lang tot in de verste uithoeken van ons land zichzelf voorgehouden, dat als je publiek wilt trekken je met je diepste roerselen bloot voor de zaal moet gaan staan. Dit gaan we nu binnen weinige maanden op de tv beleven, want de KRO heeft de hele show aangekocht en inmiddels op de beeldband gebracht in het Congresgebouw te Utrecht. Dit alles in de regie van Eric Herfst. En hier begonnen nu net de moeilijkheden van Mevr. Jasperina Herfst-de Jong. Haar man heeft van deze show de zaalregie en kreeg van de KRO ook de tv-regie pp grond van het feit, dat hij vroeger bij de NOS een regiecursus heeft door lopen. ^flet goed gevolg weliswaar, maar wel in de tijd dat het met de kleurtjes nog niet allemaal zo lekker zat, omdat Philips toen nog volop in het proefstadium vertoefde. En nu geeft Jasperi na, voor de intimi Pien, zo ver namen we bij deze gelegenheid, in deze show behalve haar in nerlijke roerselen ook zichzelf aanzienlijk bloot met name in de sketch Sibylle de laatste striptease-danseres, die zich er over beklaagt, dat er sinds het optreden van het Hair-volk geen droog brood meer zit in eerlijk bloot. De concurrentie is te groot. Dat zingt Jasperien, ter wijl el na el eerlijk blank vel verschijnt onder wegwapperen- de windselen. Op dat moment begon echtgenoot Eric hevig aan de mengknoppen van de kleurenregistratie te draaien. Het wit van de on schuld verkoop je vandaag de dag niet meer op tv. Zo rood als een kreeft en alle tinten tus sen paars en rose kun je met al die koperdiepdrukke vakantie folders in huis ook aan de straatstenen niet kwijt. Zo heb ben we op de monitor Jasperien alle kleuren van de regenboog zien aannemen tot de juiste vleestint gevonden was, net echt, maar met het origineel bij de hand nochtans een beduiden de imitatie van de werkelijk heid. Dit was vrijwel het enige regie probleem waar Eric Herfst voor werd gesteld. Voor het overige nam hij de situaties van het zaaloptreden als uitgangs punt, zodat geen ingrijpende wijzigingen behoefden tc worden aangebracht in de opzet van scènes. Het is daardoor wel een beetje een recht toe-recht aan -registratie gewor den, maar het beweeglijk talent van de diva met haar secondan ten John Kuipers en Frank Sanders vergoedt veel, zomede het orkest o.l.v. Henk Westrus. Op de gevleugelde teksten van Guus Vleugel en de ritmische melodieën van Joop Stokker- mans droomt Jasperine, dat zij in de hemel vertoeft, waar zij wensen mag doen. Wat z ij vraagt wordt haar met gulle hand toegeworpen. Zij stapt in de uitdossing van een non, die zich Roll another one aan een stickie waagt of kruipt in het hippie-lang van een Enschedees meisje, dat onweerstaanbaar aangetrokken wordt door het Magies Sentrum van Amster dam. Ze was daar niet een veel begeerde buit en ze dacht schamper aan haar moe, die zei:je gaat naar de sodemiete- rij, maar erbij vergat ze te zeg gen hoe. Ze nam haar flaphoed van haar hoofd, waar ze zelf ei genlijk nooit in had geloofd. Jasperien zit niet bij de pakken neer. Zij is liever dood dan 30 en trimt zich in wedijver met de jonge meisjes tot ze erbij neervalt, haast letterlijk, maar laat direct daarna de Geest van Woodstock opdraven op een Bachavond. De vitale lol van het echte theater laat zij niet liggen. Samen met John en Frank schudt zij ge- TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I De huidtint van Jasperina wordt uitgeprobeerd schater los met schoonmoeder- grappen. Een koe met spuitende uiers brengt de gierende zaal op kookhitte, waarna het schitte rend gedanste en gezongen tafe reel volgt van De man is de baas. DDeze man vindt het ver keerd, dat de vrouw eeuwenlang is gediscrimineerd. Het is een mythe, dat de man behoort tot een élite. In een gedanste bot sing tussen man en vrouw krijgt het geëmancipeerde loe der Jasperien de man klein, die wil beweren, dat de vrouw ge lijkwaardig is aan de man. Zo krijgt men het allemaal ook op de buis. Hopelijk in de voorzo mer. Misschien ook pas in het najaar. Het staat allemaal op de band met ingeblikt applaus. En wat in Bussum op de band straat verschraalt nieet. Het is zelfs hoogst aannemelijk, dat de door Eric voor Jasperien geko zen kleur niet zal verbleken. TON OLIEMULLER Time Spirit, Juriaan Andriessens Symfonie no. 5 op grafische I prenten van M. C. Escher, werd geschreven in opdracht van I NCRV-t.v. De opdrachtgeefster verlangde, nemen wij aan, een compositie waarbij beeld en klank niet slechts gelijkwaardig zouden zijn, maar ook eikaar zouden aanvullen tot één onlos- maakbaar geheel. Het interessante van het stuk was dat de componist tevens sinds- lang actief is als t.v.-regisseur van muziekprogramma's. De gehele uitvoering kon derhalve in één hand blijven en daarmee, artistiek gezien, optimale kan sen krijgen. De vertolking voldeeld aan hoge eisen. Maar we werden niet overtuigd. We hoorden een boeiende compositie, heel door zichtig opgebouwd, „dun" van klank, maar knap gecon strueerd. We zagen boeiende - beelden van Eschers altijd beto verende grafiek. Maar met de beste wil van de we reld zagen we geen samenhang tussen een en ander. Bij de gra fische beelden werd de muziek domweg achtergrond, als de muzikanten in beeld kwamen trad ze ineens sterker naar vo ren. Het werd derhalve geen ho- mogene uitzending, het pro bleem van „beelden bij de klan- ken" werd er niet door opgelost. „Mijn tante Victoria", het VA- RA-feuilleton van Jan Staal, gaf ook in de derde aflevering het verhaal maar voor een klein stukje prijs. Maar gisteren kreeg Lex Goudsmit zijn kans om een grandioos komedic-ka- karakter neer te zetten. Hij deed het op een wijze die het hele verhaaltje eigenlijk onbelangrijk maakte. En de kaïns daarvoor kreeg hij toch maar door Jan Staal aangereikt- In NCRV's Hier en Nu werd droef gedaan over de wreedheid die kruidendokter Van der Moosdijk achtervolgt. Die droefheid von- den we ongepast. Bij de VARA kraaide het oproer weer. In een sterk-bezette uit zending en met een „oproerige" bloemlezing uit oude en recente verzen. Bekwame bloemlezer was Jaap v. d. Merwe. Hij pre senteerde het programma weer zelf. Jammer, want hij is nu eenmaal een zwartgallig anti mannetje die altijd een beetje te ver gaat en zich daardoor een beetje onmogelijk maakt. Gisteren gooide hij ongeveer Co- lijn, Romme en Hitier op één hoop. Maakte daarmee zichzelf tot een ongenuanceerd gifpis- sertje, als u ons het woord ver ontschuldigen wilt Vg- The Flying Burrito Brothers vanavond op tv. De samenstelling van deze groep is intussen wel veranderd Herman Wouks best-seller „The Caine Mutiny" tweede achter de ongenaakbare „topper aller tijden" Gejaagd door de wind werd kort na het verschijnen omgewerkt tot een toneelstuk en nog geen drie jaar later ver filmd met een rolbezetting, die in 1954 gerust ijzersterk ge noemd mocht worden. Niemand minder dan Humphrey Bogart speelde de rol van Captain Queeg, de commandant van de Amerikaanse mijnenveger „Cai ne", die tijdens manoeuvres door zijn onderofficieren van zijn functie wordt ontheven, om dat hij zenuwziek en niet voor zijn taak berekend zou zijn. Jose Ferrer speelt de briljante joodse advocaat Barney Green- wald, die er voor de krijgsraad in slaagt om Queeg in een slo pend proces te „breken" maar dit met grote tegenzin doet. Fred Mac Murray overtreft zichzelf als de keiharde intri gant achter de schermen, luite nant Keefer. Het toneelstuk con centreert zich op het proces, maar regisseur Edward Dmy- tryk greep de gelegenheid om ook de gebeurtenissen, die aan dat proces voorafgingen, in beeld te brengen met beide han den aan. Hij bouwt de situatie in met actie geladen beelden goed op, maar het zwaartepunt zeker voor de televisiekijker ligt toch wel in de rechtszaal. Her man Wouk kreeg voor zijn ro man de Pulitzerprijs, de film viel merkwaardig genoeg buiten de „grote" Oscars. Die gingen dat jaar naar Elia Kazans ,,On the waterfront". Ned. 1 - 20.35 uur. Graag gedaan Deze programmatitel slaat van avond wel heel in het bijzonder op de Hagenaar Meijer de Vries. Hij is nu 80 jaar en al 15 jaar gepensioneerd.Dit bete kent niet, dat hij al die tijd heeft stilgezeten. Bepaald niet. Toen zijn jaren van welverdien de rust begonnen zette hij zich in voor het bejaardenwerk. Hij heeft organisaties helpen oprich ten en zelf ook bestuursfuncties waargenomen. Hij heeft dit werk belangeloos voor heel ve len graag gedaan. De heer De Vries was werkzaam op het mi nisterie van Sociale Zaken, waar hij jong in dienst trad. In zijn vrije tijd werkte hij zich door studies op tot referendaris. Het ligt in zijn aard anderen te stimuleren zich in te zetten voor zaken die het algemeen en per soonlijk welzijn betreffen. Ned. I 22.35 uur Fabels Fontaine Ton van Duinhoven spreekt de tekst bij de Fontaine-fabel De Humphrey Bogart vanavond in de film The Caine Mutiny. schildpad en de twee eenden, in moderne trant geschreven. Ned. II 19.05 uur Flying Burrito Brothers Op 7 januari gaf de Amerikaanse country roek-formatie The Flying Burrito Brothers een nachtconcert in de Twentse Schouwburg te Enschede. Opna men hiervan worden vanavond vertoond. Ned. II 19.20 uur. Het kostuum Een typische TROS-komedie van avond. Een man verblijft bij zijn vriendinnetje op de kamer. Dan worden zijn kleren gestolen en zijn de poppen aan het dan sen. Ned. II 20.21 uur Bezoek uit de ruimte Een uitzending over vliegende schotels, die niet bestaan vol gens de Duitse tv-verslaggever Wil Roczinski. Toch zijn er din gen die te denken geven als hij met zijn auto verongelukt. Ned. II 20.50 uur Podium Jonge mensen krijgen een kans op de tv. Ditmaal de fluitiste Hannie Barendrecht uit Rotter dam. Violist Alexandru Lascae en celliste Agnes Jas begeleiden haar. Ned. II 21.50 uur. NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Van gewest tot gewej 19.50 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Socutera 20.35 uur: Muiterij op de Caint (film) 22.35 uur: Graag gedaan (reportage) 23.00 uur: Journaal 23.05 uur: Den Haag vandaag NEDERLAND II TROS 18.45 uur: 18.55 uur: 19.05 uur: 19.20 uur: 20.00 uur: 20.21 uur: 20.45 uur: 21.50 uur: IKOR 22.05 uur: i 22.30 uur: kleur Fabeltjeskrant Journaal Fabeltjes van Jean de la Fontaine The Flying Burrito Brothers Journaal Het kostuum Bezoek uit de ruimt Podium MORGEN NEDERLAND I NOS 10.45 uur: 18.45 uur: 18.55 uur: TROS 19.05 uur: 19.10 uur: 20.00 uur: 20.21 uur: 20.30 uur: 21.15 uur: 22.10 uur: IKOR 22.40 uur: 23.10 uur: Schooltelevisie Fabeltjeskrant Journaal Calimero Op losse groeven Journaal De mens en de zee En public (Udo Jürgens) Misdaden uit harts tocht (t.v.-serie) Licht op zilver (film) NEDERLAND II WASHINGTON (AFP) Het Stokpaardje van de Nederlandse televi sie is het beschimpen van de Verenigde Staten. Dit staat in een arti kel van zes pagina's in het Amerikaanse tijdschrift TV-guide, dat de uitzendingen van de Ned. tv op de korrel neemt. De structuur van de Nederlandse televisie, leidt tot een harde strijd om de gunst van de Nederlandse televisie leidt tot een harde strijd om de gunst van de jonge en linkse kijkers. Bij dat publiek slaat niets zo goed aan als het onder het mes nemen van de diverse fou ten van de VS, schrijft Merill Panditt. Vooral de VARA en de VPRO willen volgens hem hun ledental uitbreiden met linkse jonge ren. Het blad noemt verscheidene door de VARA uitgezonden program ma's die bijzonder veel kritiek hebben op de VS. In een daarvan is gezegd, dat Angela Davis in de VS geen eerlijk proces kan krijgen. In een ander, over de begrafenis van de slachtoffers in Attica, werd verzekerd, dat het Amerikaanse volk ongevoelig was gebleken voor deze tragedie, zo zegt het blad. Het vindt deze beweringen overdre- TV-guide erkent, dat de Nederlandse televisie zelfs ten aanzien van vreemde dingen verdraagzaam is. maar dat op de VS de krititi: soms heviger is dan men van een verdraagzaam land zou verwach- (van onze showredactie) kMSTERDAM De NOS gaat het Nationale Songfestival, dat op 25 februari vanuit Carré op het scherm komt, in een niuw jasje ste ken. Regisseur Nico Holtrop en produktieleider Fred Oster hebben er naar aanleiding van het Parijse voorbeeld een soort Grand Gala des Artistes van gemaakt. In Carré zal een groot aantal Neder landse artiesten onvervalste circusnummers brengen. In het pro gramma zit o.m. een nummer met olifanten en een paardendres- suur. Tussen de circusnummers door zingen Sandra en Andres drie liedjes waarvan er één door een landelijke jury wordt uitgekozen. Het winnende liedje zingt het duo in Edinburgh op het Europees Songfestival. Liedjesschrijver overleden BEVERLEY HILLS (AP) Russ Bagdasarian, de schepper van het destijds zo vermaarde lied van de Chipmunks, is overleden op 52-jarige leeftijd. De platen van de Chipmunks zijn in de V.S. en elders bij vele miljoe nen verkocht. Bagdasarian was een volle neef van de toneel schrijvers, William Saroyan, met wie hij samen een liedje heeft geschreven. Come on-a my ho.:se" dat zeer populair werd. Het werd gezongen door Rosemary Clooney. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NOS zal in een aantal rechtstreekse radio- en televisieuitzendingen het ko mende weekeinde verslag uit brengen van de Europese schaatskampioenschappen voor heren in Davos. De NOS-televisie zendt zaterdag 22 januari van 11.45 tot 16.00 uur via Nederland I een recht streekse reportage uit van de wedstrijden. Zondag d.a.v. kan men via Nederland I van 11.45 tot plm. 13.00 uur en van 13.20 tot plm. 16.00 uur getuige zijn van de wedstrijden in Davos. Ook zal zondagavond in de bei de afleveringen van Studio Sport aandacht aan de kam pioenschappen in Davos worden geschonken. (Van onze omroepcorrespon dent)' HILVERSUM Op de komen de ledenraadsvergaflering van de VPRO te Utrecht (op zaterdag 29 januari a.s.) zal door de afgevaardigden van de drie noordelijke districten een motie worden ingediend, waarin van het bestuur van de VPRO o.m. wordt ver langd, dat het zijn passieve houding ten aanzien van het programmabeleid van het bedrijf laat varen en zich ac tief opstelt als behartiger den. Ook wil men van het bestuur, dat het een programmabe leid helpt ontwerpen en be vorderen. dat werkelijke aanknopingspunten biedt voor de wisselwerking tussen bedrijf en leden en niet ver zandt in een eenzijdige rela tie met kleine groepen. Ten slotte wensen de afgevaar digden van de districten, Groningen, Friesland en Drente, dat het bestuur zich werkelijk openstelt voor de discussie met de leden. De ledenraadsafgevaardigden constateren in hun motie een groeiende verwijdering tus sen het bestuur en de leden raad, in het bijzonder ten aanzien van de taak van de vereniging. In het Amsterdamse Nieuwe de la Mar-theater gaat vanavond de première van de vrije zangproduktie .Namens Jacques Brei" met Liselore Gerritsen, Henk van Ulsen en de beide Amerikanen Amande Bruce en George Ball. NOS 18.45 uur: 18.55 uur: 19.05 uur: 19.45 uur: 20.00 uur: VPRO 20.21 uur: 20.35 uur: 21.00 uur: 21.40 uur: NOS 22.55 uur: 22.30 uur: kleur Fabeltjeskrant Journaal Confrontatie The Intergations (muziek) Journaal Berichten uit de samenleving Laurel en Hardy Namens... Mad in Sweden RADIO HEDEN daag - r ir. pol! ■IHPPnB!.-. 19.10 Uitzending de Katholieke Volks Partij. NOS* 19 20 Openbaar Kunstbezit. 19.30 (S)| Wóensdagavond-Muzirekmagazine. Bond zonder Naam: 22.25 Met kaar meer mans. lezing. NOS: 22.30i Nieuws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 <S) Zin - Tuig: kunstkroniek Nr. 60. 23.20 (S) Horizon: moderne muziek (opn 23.55-24.00 Nieuw: HILVERSUM li 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten 18.20 Uitzending van de Politieke Party Radikalen IS 30 (S) Klink Klaar zonder nonsens 19.30 (S) Licht or-1 kost met zangsdllsten. 20.00 Nieuws. 20.05 tS) Dansorkest met solisten. 20.35 De mandolaspeler. dialoog. 30.55 (S) Licht orkest (opn.). 21.45 (S) Koloriet: een veelkleurig mu ziekprogramma 22.30 (S) Pianoreci- 1 tal klassieke muziek. 22 45 (S) In strumentaal trio: moderne muziek. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuw: 23.10 Actualiteiten. 23.20 (S) Radl Jazz Magazine. 23.55-34.00 Nieuws. BRUSSEL (324 m Nederlands) 18.05 Uitzending voor tl Taalwenken. 19.00 Nieuws i liteiten. Daarna: Licht muziekpro gramma. 19.40 Keurig Engels. 19.42 Licht muziekprogramma. 20.00 Pi menade-concert. 22 00 Nieuws en 1 Zeven Kunsten. 22,20 Klassieke sc-ml-klassieke muziek. 23.00 Be roemde liederen-cycl MORGEN HILVERSUM I 8 41 tS) Podium voor de vrouw. 9.10 tSi Klassieke muziek (gr). 10 00 Geestelijke liederen. 10.CM Schoolra dio. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Voor c. zieken. 11.05 Geestelijke liederen. 11.30 Hier en Nu: actualiteiten. 11.32 iS) Populaire klassieke muziek (gr Kunstr en vliegwerk; 12.Lt> .Medede lingen t b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Niéuws: 12.41-12.50 Hier en Nu: actualiteiten13.00-13.04 De ta- 1.30 Zingen met Cecl- völksmuzlek, 13.25 Bul de taalgrens: vertaalde gedichten. 12.05 Schoolradio. 14.25 (S) Klassieke ka mermuziek (opn). 15.00 Gerefor meerde middagdienst. 15.30 Nieuw, 15.33 (S) Meisjeskoor mét gitaarbe geleiding. 16.00 S) Jeugdland. 17.00 (S) Popmuziek. 17 30 Nieuws. Hier en Nu: actualiteiten. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag met een plaat je (gr.) 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojour naal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (gr.) (vervolg) (Om S.30-8.33 De Groenteman.) 8.30 Morgenwijding. 9.00 Toppers van Toen. (gr.) 9.35 Waterstanden. 9 40 Schoolradio. 10.0T Rondom 12: programma' voor vrouw. (Om 11.55 Beursberichten.) 12.30 Modern plati.-land. 12 35 Sport- combinatles: klassieke en moderne muziek. 14.00 De Notedop, geva rieerd programma. 15.00 Palet: pro gramma voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.03 Aspecten: kunstpro gramma. 17 00 Mobiel: een beweeg lijk programma voor beweeglijke - 1755 Mededelln- Gelderen Show, 9.00 Nieuws 9.03 Take Nine. 10,00 Nlemvs, 10,03 Robbie Dale on radio. EO: 11.01 11.03 Glïpelsound. KRC vs. 12 03 Van twaalf KRO's pauzeprogramma programma. 13.50 Beursberichten. 14.00 Nieuws 14.00 Schoolradio (15.0") Nieuws). 15.25 Liedjes met -

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2