Ceidóe Sou/tont Stabiele groei woningbouw eist matiging kosten Onthullingen 2e My Lai I BELEID SCHUT TEN ONRECHTE VERGUISD Ingrijpende renovatie Leiden-Noord Spoedig gesprek EMS en Den Haag Kans op nieuwe dollar crisis Brandalarm door vorst bij V. en D. Massale run op Europa-vluchten Bewoners van flat in de kou Minimum loon voor iedereen DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e jaargang, no. 18.597 WOENSDAG 19 JANUARI 1972 J T.V.-SELECTIE HEDENAVOND AANHOUDENDE DOOI Matige wind uit zuidwestelijke richtingen en aanhoudend zacht weer. Min. temp. om het vries punt en max. ongeveer 4 graden. Ex-premier Rhodesië en dochter gearresteerd SALISBURY (AFP-Reuter-UPI) Een voormalige premier van de regering van Zuid-Rhodesië, Garfield Todd en zijn 28-jarige dochter Judith zijn gisteren op hun boerderij in de buurt van Salisbury gearresteerd. De 63-jarige Todd en zijn'dochter zijn in verschillende gevangenissen opgesloten. Beiden staan bekend als felle tegenstanders van de re gering van premier Ian Smith. Zij hebben in het gehele land een campagne gevoerd tegen het met Engeland gesloten beginselak koord over de toekomstige staatsvorm van Rhodesië. Jonge demonstranten tegen de Brits-Rhodesische overeen komst in het roerige Gwelo (Rhodesië), waar in de afge lopen dagen gevechten tussen zwarte Rhodesiërs en politie hebben plaats gehad en nog steeds plaats hebben. Twee jonge Rhodesiërs vernie len meubilair en ramen van een bierhal in Gwelo, waar het de laatste dagen zeer on rustig is als gevolg van het door de zwarte Rhodesiërs versmade akkoord tussen de regering van Ian Smith en Engeland. (Van onze pari. redactie) EN HAAG Voor een stabiele groei van de woningbouw is een eerste voorwaarde, dat de bouwkosten worden gematigd. Dat verklaarde minister Udink gisteravond in de Eerste Kamer bij de bespreking van het bouw beleid. De sterke kostenstijgin gen door de loon- en prijsont wikkeling werken in op de hoe veelheid rijksopdrachten, zei de minister. Juist voor de inflatie- bestrijding moesten die op drachten worden beperkt. e minister zei verder dat de cij fers over het woningbouwbeleid de afgelopen jaren aantoon de. dat het beleid van minister Schut ten onrechte is „verwor- verguisd". Hij noemde daad van politieke rechtvaardigheid, dat dat nu door iedereen zou worden er kend. iet woningbouwprogram van het kabinet De Jong is met succes bekroond, aldus drs. Udink. Vo rig jaar kwamen in totaal 136.555 woningen gereed, en we- 136.555 woningen gereed, en wer- 139.50.0 in aanbouw geno- oor die periode 1968-1971 was het bouwprogramma 500.000 wonin gen. In die periode werden J08.454 bouwvergunningen af ge' geven, voltooid werden. 499.729 woningen. In aanbouw werden genomen 515.683 woningen. Eind december van vorig jaar waren 155.143 woningen in aanbouw te gen 145.016 in december 1967. lok voor de toekomst dient men niet de cijfers van één afzonder lijk jaar te beoordelen, maar de werkelijke uitkomsten over meer jaren te bekijken. )e minister herhaalde de toezeg ging dat als door extra bespa ringen meer geld voor de wo ningbouw beschikbaar komt, dit met extra subsidie zal worden gehonoreerd. Door die extra be sparingen zouden dan de huren van een aantal woningen bijzon der laag gehouden kunnen wor- den, nl. zo'n 150.- per maand. Export van Leiden De gemeentelijke wo ningstichting heeft plannen voor een ingrijpende renovatie van 164 woningen in de Van Hogen- dorpstraat en omgeving, voor heen van „De goede woning" in Leiden-noord. Waar nodig, wor den keuken, w.c., plafonds en wanden vernieuwd en wordt de indeling van de huizen gewij zigd. Bovendien worden alle wo ningen van een douche voorzien. i samenwerking met de nationa le woningraad te Amsterdam houdt de gemeentelijke woning stichting morgenavond een in formatie- en enquête-avond over de wensen van de huurders en de gevolgen die de ingreep voor de huurders zal hebben. Deze avond wordt gegeven in het Antoniusclubhuis aan de Mare om acht uur. In ver band met het slechte weer en met het feit dat in het bedoelde woningcomplex vele bejaarden wonen heeft de woningstich ting een NZH-bus besteld om belangstellenden naar de verga dering te brengen. Deze bus vertrekt vanaf het adres Van Hogendorpstraat 36 om half acht. De terugrit is vastgesteld op ongeveer half elf vanaf de Poging tot vergiftiging drinkwater CHICAGO (DPA) Twee Amerikaanse jongelui zijn gearresteerd omdat zij van plan waren het drink- wafer van Chicago met ziekteverwekkende bacte riën te besmetten, die een van hen uit een zieken huis had ontvreemd. De twee jongens, achttien en negentien jaar oud, zou den behoren tot een groep die besloten had dat er een superras dient te komen. Men dacht dit te bereiken door drinkwater te vergif tigen, maar de eigen le den er immuum voor te maken. Deze zouden dan de basis voor het nieuwe superras moefen leggen. DEN HAAG (ANP) De brandweer van Den Haag is gistermiddag met groot materieel uitgerukt naar het gebouw van V en D aan de Grote Marktstraat: twee autospuiten met groot vermogen een hoogwerker en een commando/maskerauto. De brandweer was gewaarschuwd door de automatische mel ding die in de kazerne in werking wordt gesteld wanneer bij V en D de automatische blusinrichting (sprinkler-installatie) gaat spuiten. Een van de sprinklers in een etalage was in werking getreden niet door de warmte van vuur, maar, naar de brandweer ranneemt, doordat wat vocht dat tijdens de nacht was bevro ren, overdag is gaan ontdooien. Hierdoor is enige uitzetting ontstaan, net voldoende om de gevoelige sprinkler in werking te stellen. De gevolgen waren: een waterovergoten etalage en een trottoir /ol bevroren bluswater. Twee agenten wezen het winkelend publiek op „slipgevaar", dat was geweken toen er een em mertje zaagsel overheen was gestrooid. De 27-jarige Dante Ottaviani heeft succes gehad. Een week lang heeft hij doorgebracht bovenop het Colosseum om aldus een ventvergun ning af te dwingen. Daarin is hij geslagd en hij rust nu, in pyjama gestoken, uit in een ziekenhuis te Rome. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De animo voor de Europacupvluchten, die op 22 maart vanuit Nederland naar Londen en Lissabon worden gemaakt, is gro ter dan men verwacht had. De twee Nederlandse chartermaat schappijen Martinair en Transavia zullen op die dag hun gehele luchtvloot enkele malen tussen Schiphol, Portugal en Engeland la ten pendelen. DEN HAAG (ANP) De export Transavia beperkt zich daarbij tot het vervoer van de Feyenoord-aan- van siergewassen is in 1971 toe- hang, die naar schatting 5000 supporters zal tellen. Martinair neemt genomen met 18,3 procent en i in samenwerking met enkele buitenlandse chartermaatschappijen daarmee voor het eerst boven het vervoer van het 7000 man tellende Ajax-legioen voor zijn reke- het miljard gekomen, namelijk ning. op 1027,4 miljoen tegen 858,5 De vliegtuigcapaciteit der Nederlandse chartermaatschappijen wordt sterk gestegen miljoen in 1970. De export van bloembollen steeg van 384,1 miljoen tot 420,1 mil joen, dat is met 9,4 procent; die van snijbloemen en bloemkwe- kerijplanten van 390,7 min. tot 500, 5 min. (28 procent), die van boomkwekerijprodukten van 93,7 min. tot 106,8 min. (14 procent). In de categorie snij bloemen en bloemkwekerijplan- ten was de opgang als volgt verdeeld: bloemen van 344 min. tot 443,8 min., planten van 46,7 tot 56,7 min. |Het aandeel van de EEG-partner- j landen in de export steeg voor I bloembollen van 50,1 tot 51,5 procent; voor snijbloemen en j bloemkwekerijplanten van 84,5 j tot 86,5 procent; voor boomkvve- 1 kerijprodukten van 44,9 tot 45 j procent. De beide Aalsmeerse bloemenvei- j lingen tezamen bereikten de j volgende stijgingen in hun tota- I le omzet: 190,8 tot 219,8 min.; Flora te Rijnsburg van ƒ59.2 tot ƒ70.5 min., HBG te Lissel (deze bollenveiling veilt sinds enkele jaren ook bloemen) van 4,3 tot 6,6 min. Uit een enquete onder 8500 bloe- menkwekers is gebleken dat de oppervlakte aan kasgrond voor de produktie van siergewassen dit jaar de 2000 hectare zal overschrijven. n 1962 bedroeg de oppervlakte nog ca.600 ha. De bloemen die het meest geteeld zullen worden zijn rozen,anjers en fresia': aanvoer daarvan zal dit jaar met 10 procent stijgen. De toe- neming van het aantal snijtul- pen was oorspronkelijk op 32 pet. geraamd, maar tegenslagen bij de kweek maken de uitslag voorlopig op die dag volledig benut. De reisbureaus, die Europacupvluchten verkopen, zijn nu reeds voor meer dan negentig procent uitver kocht. Opmerkelijk is, d'at deze offers roor koning Voetbal de verkoop van de zomerreizen niet heeft beïnvloed. De vraag naar vakantie-char tervluchten is bij vele touroperators nu reeds 40 procent hoger dan vorig jaar. APELDOORN (ANP) Gehuld in dikke winterjassen en sjaals bivakkeren de bewoner van 1.800 woningen in Apeldoorn sinds maandagavond in hun flats. Oorzaak: een verwar mingsketel die uitgerekend in deze koude dagen de geest heeft gegeven. In de onderste woonla gen is het nog wel uit te hou den, maar hogerop naderde de temperatuur zo ongeveer het vriespunt. Volgens de gemeentelijke woning- dienst zou het nog wel tot van avond duren eer de verwarming installatie weer op gang komt. Vorig jaar had de verwarmngs- ketel al vernieuwd moeten zijn, maar de levering van de intal- latie ondervond maand na maand vertraging. De De leerlingen van een nabij gele gen school die eveneens door dit ketelhuis wordt verwarmd, zijn inmiddels naar huis gestuurd. Of die maatregel soelaas zal bieden is de vraag, want veel kinderen wonen in de getroffen flat. DEN HAAG (ANP) Op korte termijn zullen de directie van de Exploitatiemaatschappij Scheveningen en het gemeente- .bestuur van Den Haag trachten de geschillen tussen de twee partijen tot een oplossing te brengen. Als bemiddelaar bij het overleg zal optreden prof. W. C. L. van der Grinten. Dit verklaarde de heer R. Zwols- man, directeur van de EMS gis teravond in antwoord op vra- Voor 6 mil joen drills in beslag genomen WASHINGTON (AP) De Ame rikaanse justitie heeft een mil joen umphetaminepillen, ter waarde van ongeveer 6 miljoen gulden in beslag genomen. De pillen waren in Amerika ge maakt en officieel uitgevoerd naar Mexico, maar ze werden toen van daaruit weer tcrugge- smokkcld, de V.S. in. Dc hela operatie van de Amerikaanse justitie heeft 10 maanden ge duurd en leidde tot 80 arresta ties. )it huis van fiberglas wordt met een sleepboot naar zijn plaats van bestemming gebracht, name lijk het eiland Rottnest (Austra lië). De eigenares, mevrouw Do rothy Brodie-Hall wil het gebrui ken als vakantiehuisje o phet ei- ten dat een groep van banken en een bouwmaatschappij ge noemd worden in dit verband onder meer de ABN, Amrobank en HBG de Haagse onroeren de goederen van EMS wenst over te nemen. Deze geruchten bevatten zeker een grond van betrouwbaarheid zo gaf de heer Zwolsman desgevraagd toe, ge zien de ontwikkeling van het aandeel EMS op de Amsterdam se effectenbeurs. sprekingen plaats zullen vinden In korte tijd steeg de koers zeer en waarover zij precies zullen snel tot rond de 23 gulden. En- gaan kele weken geleden werd nog De heer Zwolsman wilde geen ongeveer 15 gulden voor het comrqentaar geven op geruch- EMS-aandeel gegeven. Dit ietwat emotioneel maar in ieder geval blij weerzien speelde zich af op de luchthaven van Tel Aviv. Deze joods-Russische vrouw is een van de 326 joodse Russen, die Rusland mochten verlaten om naar Israël te emigreren. Geen 300» m in Sapporo Stien Baas verbitterd door besluit van NOC Stlen Baas-Kaiser was gis teravond in trainingsoord Heerenveen een en al bit terheid. Het feit dat het Nederlands Olympisch Comité haar niet goed ge noeg had geacht om deel te nemen aan de drie ki lometer in Sapporo was voor haar eigenlijk bijna reden om dan maar helé- maal te bedankten voor dc Olympische eer. Pas na een langdurig gesprek met trainer Gerard Maar- se liet zij zich overtuigen van dc zin om mee te gaan naar Japan. Maar alleen omdat ik an ders met mijn training voor de wereldkampioen schappen te ver achterop zou raken. Voor de rest zou ik eigenlijk niet we ten wat ik daar in Sappo ro moet gaan doen". Het allerergste vónd Stien de volgens haar zeer in correcte wiize. waarop zij inzake de 3000 meter door het NOC is beoordeeld. „Er is mij in het begin van het seizoen verteld dat men de prestaties tij dens de A-kampioen- schappen en tijdens de Europese kampioenschap pen zou laten tellen voor <!e selectie. En nu blijkt dat men alleen Inzeil als crio .urn heeft genomer. In Deventer rbed ik de drie kilometer heter dan Trljnie Rep. Alleen van wege die ongelukkige vorm in Inzeil mag ik nu niet op mijn favoriete af stand starten." WASHINGTON (DPA/UPI) —Volgens de Amerikaanse journalist en Pulitzerprijswinnaar Seymour Hersh heb ben Amerikaanse soldaten slechts één uur na de massa moord van My Lai in een naburig dorp nog een massa moord gepleegd, waarbij honderd Zuidvietnamese burgers werden gedood. i een artikel in het Amerikaanse weekblad The New Yorker schrijft Hersh, een volledige ko pie tc hebben gekregen van het officiële pentagon-rapporl over het onderzoeken naar My Lal, dat tot nu toe niet gepubliceerd is. De commissie van onderzoek heeft ook vastgesteld, dat bij dc massamoord in My Lai 347 DEN HAAG Dc kans o| nieuwe dollarcrisis is groot. Dit verklaarde de dense hoogleraar in de econo mie, dr. H. G. Johnson, van morgen op het symposium over de ontwikkelingsconfcrentle UNCTAD III, dat in Den Haag wordt gehouden. Volgens de Britse econoom kan de haast waarmee dc rijke lan den van de zwevende valuta zijn teruggekeerd naar het stel- sel van vaste wisselkoersen, op nieuw problemen In het leven roepen die hebben geleld tot de jongste dollarcrisis. mensen om het leven kwamen, een aantal dot twee keer zo hoog is als openlijk werd toege geven, Volgens do Vietcong wu- ren er meer dan 500 doden. Hersh schrijft, dat moord, ver krachting en brandstichting ge woon waren in dc Amorical di visie, die de actie in My Lai uit voerde. Een Amerikaanse offi cier noemde het gebeurde „krankzinnig". De andere mas samoord werd gepleegd in het dorpje My Khe, ca. 2,5 km. ten oosten van My-Lai. (Van onze parlementaire redactie| DEN HAAG In dê komend! maanden zullen de laatste dooi de minister van Sociale Zakei verleende dispensaties om mini mumloon le betalen aflopen. Dan zal met betrekking tot hol recht op het minimumloon eet mijlpaal zijn bereikt met uit< zondering van gehandicapt! werknemers of wrrkneemsten kunnen alle laagstbetaalden il Nederland, ongeacht beroep o sexe. aanspraak maken op hl wettelijk vastgestelde minimum loon Sedert 1 januari is di f 187.80 bruto per week 4 813.80 bruto per maand bl normale arbeidsduur.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1