PETER NOTTET MOET HET NU UITZOEKEN ZONDER KERNPLOEG VAN ELLESWIJK AARDDE SNEL IN DOEL CAMBUUR Bestuur van ADS w il niet langer alleen zwoegen Geen heimwee in hoge Noorden ,Publiek reageert vrij lauw' 1972 WOENSDAG 19 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 ZOETERMEER „Diep graven hoeft niet bij het schaat sen. Het ligt simpel. Als je een slechte wedstrijd rijdt, sta je aan de kant en moet je het je verdere leven zelf maar uit zien te zoeken. Zonder de mensen." Beschouwing door Peter Nottet. Toevertrouwd aan een ver slaggever van schaatsen '72, al lang voor het schaatssei zoen. Toen had Peter Nottet het er nog over om zich zo lang mogelijk te verdedigen tegen de aanstomende jeugd. Toen nog hield hij het oog gericht op Sapporo, met in het achterhoofd de zoete bronzen herinnering aan de Olym pische Spelen te Grenoble. Na de Nederlandse kampioenschappen is dat alles voorbij. Nu staat hij aan de kant. Nu moet hij het verder alle maal maar uitzoeken. Zonder de mensen. Twaalf hoog in Zoetermeer maakt Peter Nottet al spoedig duidelijk, dat hij geen drama wenst te maken van zijn positie. .Waarom een drama? Dat is het niet waard. Er zijn zoveel din gen die belangrijker zijn. En je weet toch, dat de tijd komt, dat i je er uit gereden wordt. Daar houd je rekening mee, al drie. I vier jaar lang. Alleen had ik het gevoel, dat het nu nog niet no dig was geweest. Ik ben pas 27". Even stilte. Dan: „Denk nou niet dat ik het komend weekend als de Europese kampioenschappen in Davos worden gehouden het bos in ren, of zo. Ik ga gewoon voor de televisie zitten kijken. Dat heb ik tenslotte nog nooit kunnen volgen, op die manier. Ik moest altijd meerijden, of ik Een van de hoogtepunten uit de schaatscarrière van Peter Nottet was het winnen van de bronzen medaille op de 5000 meter tijdens de Olympische Spelen in Greno ble. was reserve Nuchter stelt Nottet de feiten vast. Even nuchter als hij de klap van Deventer geïncasseerd lijkt te hebben. Daags na het kampioenschap, waarin Nottet, bezig aan zijn tiende jaar in de kernploeg, opeens volkomen faalde, zocht hij weer contact met zijn oude werkgever, die de fysiotherapeut weer best gebrui ken kon. Nottet: „Nu zit ik weer volop in de problemen van het werk. En het schaatsen, och, dat wordt dit jaar niks meer. Ik heb al bericht, dat ik niet start in het suikertoernooi dat deze week wordt gehouden. Dat kost me gewoon teveel tijd. En ik wil niet bij mijn werkgever begin nen met allerlei vrije dagen op t enemen. Wat daarna gebeurt weet ik nog niet precies. Mis schien krijg ik het volgend jaar wel weer op mijn heupen. Dat ik gewoon weer begin. Dan is waarschijnlijk de kunstijsbaan in Den Haag gereed en gaat het trainen misschien wat gemakke lijker. Maar, daar heb ik nog geen definitieve beslissing over genomen". De pas met Marian Konings ge trouwde Peter Nottet zwijgt weer. Kijkt even rond in de woonkamer van zijn pas opgele verde flat, waar een meer dan Peter Nottet houdt de schaatsen, waarop hij vele de levensgrote actiefoto schaatsenrijder Nottet wacht om opgehangen te worden. Later als hij het huis laat zien, vallen meer schaatssouvenirs in het oog. Oranje trainingspak ken, schaatsen, ijsmutsen, tro- Dat is zijn innerlijk verzet tegen feeën. Het lijken al herinnerin- de onbevredigende manier gen aan een afgesloten tijdperk. waarop zijn schaatscarrière op- Nottet houdt de deur echter nog eens afbrak. op een kier: „Och je moet op passen niet abrupt te stoppen. Ik zal zeker nog wat gaan lo pen. Wat gaan trainen ook. En wie weet, krijg ik nog wel de Een afscheid, dat hem zelf mis schien wel het meest verraste en waarvoor hij nog steeds geen duidelijke verklaring kan vin den. „Ik weet nog steeds niet waaraan mijn slechts rijden ge legen heeft. Wel voel je het tij dens die wedstrijden al aanko men. Na de 5000 meter, waarin ik de fout maakte niet gelijk met Kees Verkerk mee te gaan, had ik het in feite al opgegeven. En dat terwijl ik vier weken ge leden in Hamar nog op de vijf km. met de besten meekon. Dat zijn onbegrijpelijke dingen. En och, je gaat wel oorzaken zoeken, zoals, dat we in Davos erg op de sprint hebben ge traind, maar een afdoende re- Een belangrijk moment uit de car rière van Peter Nottet. Gezeten voor twee examinatoren legt hij de laatste hand aan zijn studie over de psycho-therapie. den kan ik voor mijn falen toch niet vinden". En dan haalt Peter Nottet de schouders op. Hij wil er niet te lang bij stil staan. Fr gewoon geen drama van maken. Smakelijk vertelt hij even later de hoogtepunten die ziin carriè re als schaatsenrijder hem brachten. „Ik hen eigenlijk maar eenmaal kampioen ge weest. Dat was mijn eerste kampioenschap als junior. Ik was toen 15 en won in de groep tot 17 jaar. Daarna ben ik er nooit meer in geslaagd om een titel te veroveren. Ik moest steeds tegen hetere rilders als Schenk en Verkerk onknokken. Daar was voor mij niet tegen te rijden. Al heb ik het een jaar wel helemaal serieus georo- beerd. Dat was in '68. Toen werd ik tweede op de Neder landse kampioenschappen en veroverde later in het seizoen het brons op de vijf km. Bij de Olympische Spelen in Grenoble. Wat voor mezelf wel het hoogte punt was van mijn schaatscar rière, samen met de vierde plaats die ik bij het wereldkam pioenschap in '69 haalde". Nottet. nog steeds nerende op de wereldranglijst aller tijden, heeft meer aan zijn schaatscar rière overgehouden dan wat me dailles en bekers. ..Door het schaatsen heb ik een dosis erva ring opgedaan die ik zonder het schaatsen nooit gehad zou heb ben. Ga maar na. al die inter nationale contacten met zoveel verschillende mensen. Ik heb bovendien erg veel van de wereld gezien. En verder zou ik niet hebben kunnen studeren zonder het schaatsen". Dat zijn voor Peter Nottet wel de grootste voordelen van tien jaar topschaatsen. Hij vergeet nog een belangrijk punt te noemen. Het karakter dot hij heeft opge daan in de wedstrijdsport. Nottet kan na zijn bewogen sporttijd incasseren. Dat toont hij wel het best door de manier waarop hij de klap van Deventer op vangt. En dat karakter zal Not tet, niet meer In de rol van de schaatsende rossige Loosduiner, maar in die van mijnheer Not tet, fysiotherapeut, twaalf hoog in Zoetermeer. altijd van nut zijn. BERT VOSKUIL (Van onze sportredactie) LOOSDUINEN. Een kal In het nauw maakt rare sprongen. Dit gezegde zou van toepassing kunnen zijn op het bestuur van de Loosduinse voetbalvereni ging ADS. Alle daarvoor in aanmerking komende leden ontvingen een dezer dagen van het bestuur een brief, waarin het uankondlgde, per 25 januari zijn taak te zullen neerleggen. Ge schrokken wendden ver schillende mensen zich tot het bestuur met de vraag van het hoe en waarom. Over het feit, dat de mensen nu eindelijk eens wel rea geerden toont voorzitter W. F. Moene zich verheugd. „Wij werden wel gedwon gen om eindelijk eens tot harde acties over te gaan. Door een schrijnend gebrek aan kader, is het onmoge lijk om de vereniging op een gezonde basis voort te laten bestaan. Al het werkt komt nu neer op twee of drie mensen, die dit ook niet langer kunnen volhou- Vandaar het bestuursbesluit de leden met de neus op de harde feiten te drukken. „We hebben voor 25 janua ri een buitengewone leden vergadering bij elkaar ge roepen. We verwachten dat dan verschillende mensen bereid zullen zijn een ge deelte van onze taak over te nemen. Ongeveer zestig procent van het bestuur Is wel bereid om in een ande re functie voor de vereni ging actief te blijven". Voorzitter Moene beseft zelf ook, dat dit geen goede manier is om de vereniging zekerheid te verschaffen. „Manr als de leden dit ook beseffen, zal het wel weer voor een jaar of twee goed gaan". HOCKEY- SELECTIE DEN HAAG Van de uit 21 spe lers bestaande trainingsgroep zullen de volgende achttien spe lers deelnemen aan de tournee,- die de Nederlandse hockeyploeg eind januari-begin februari door Kenfia maakt: Bolhuis (Kam pong), Brauckmann (Venlo), Buij (EMHC). Buma (HHIJC), Dijkerman (HGC), Kaanders (HTCC), Kranenberg (Laren), Kruize (HHIJC), Leefers (HGC), Van Lith de Jeude (Schaerweijde), Litjens (Kam pong), Mundt (Hattem), Sikking (HTCC), Frans en Nico Spits (beiden Amsterdam), Taminiau (Tilburg), Thole (Laren) en Zweerts (Victoria). Van de trai- ningsgroep maken de reis niet 1 mee doelman Doyer (HHIJC), Irving van Nes (EMHC) en Piet Weemers (HTCC), de laatste op eigen verzoek in verband met zijn studie. VOLLEY SELECTIE VOORBURG Vijf speelsters van Bekkerveld zijn opgenomen in de selectieploeg voor het na tionale damesteam, dat op 26 januari een reeks van zes trai ningsbijeenkomsten begint. De trainingen, in het sportcen- trum Papendal, zijn verder op 9 en 23 februari, 1, 15 en 22 maart. De veertien dames, die werden uitgenodigd zijn: Herma Kar- sten, Ditty Hoogendoorn en An- nelies Visser (Detry-Haag '68), Fransje Arts en Willemien Smulders (Energo), Truus Gie- len, Jose Gielen, Mien Gielen, Marga Willemsen en Celine Spauwen (Bekkerveld), Lidy Schut, Ietie Linderman en Hele- ne Bexkens (Vredestein) en Mien Boumen (Valuas). plaats in het Olympisch eindtoernooi. LEEUWARDEN Een half jaar is alweer verstreken sinds de „reserve van Holland Sport" Koos van Elleswijk na de fusie met ADO zijn weg kon vervolgen in het be taalde voetbal. Na de zevende competitiedag is hij vaste keuze in de A-formatie van SC Cambuur. De Haagse doel man heeft het naar zijn zin in het hoge noorden. Hoewe hij af en toe terug denkt aan „die goeie oude tijd",voelt Van Elleswijk zich al thuis in Leeuwarden. ,,Ik was voor al bang voor het mentaliteitsverschil maar dat is mij honderd procent meegevallen. Ik heb me natuurlijk wc iets moeten aanpassen, maar dat viel ook erg mee." Alleen aan het publiek heeft Koos van Elleswijk, die zich in Sche- veningen gesterkt wist door de luidruchtige aanmoedigingen van de trouwste supportersscha- re moeten wennen. „De toe schouwers reageren hier vrij lauw. Pas als het goed gaat, ko men ze los. „En zo goed gaat het niet met Sportclub Cam buur. Of liever ging, want lang zaam maar zeker werkt de Friese vereniging zich uit de ge varenzone. Met achttien punten uit 22 wedstrijden staat Cam buur nu al vijf plaatsen verwij derd van Helmond Sport, dat de fatale positie inneemt. Volgens Koos van Elleswijk kan het nog veel beter. „We horen eigenlijk in de hogere regionen thuis. Het gaat al beter sinds Sannes onze trainer is. Het ontslag van Ot- ten had in ieder geval ook te maken met onze positie op de ranglijst". tINGSTON Jamaica en de Verenigde Staten hebben gelijk gespeeld (1-1) in de eerste Olympische kwalificatiewed strijd in Kingston. Samen met Guatemala en Mexico spelen Jamaica en de Als Koos van Elleswijk terug verlangt naar zijn oude omgeving stapt hij in zijn auto en vertrekt Haag. Dat gebeurt niet vaak, want de talentvolle doelman heeft het naar zijn zin in het hoge noorden bij SC Cambuur. Heimwee De 24-jarige semi-prof, die zich in Leeuwarden heeft gevestigd heeft geen heimwee naar Den Haag. Daar heeft hij het te goed voor naar zijn zin. Dat geldt trouwens wederzijds, ook Cambuur is tevreden. Manager Spiegelaar voert dan aan, dat de spelers de nieuweling zonder meer hebben geaccepteerd. „Hij is direct in de groep opgeno men. Zijn komst beviel en bevalt nog steeds zeer goed. „Koos van Elleswijk, eens de favoriet van Schevenings publiek, kan dat alleen maar beamen. Toen hij eindelijk aan het eind van de transferperiode een „baan" kreeg aangeboden, slaakte de „reserve van Holland Sport" een zucht van verlich ting. Begrijpelijk, een doelman met dergelijke capaciteiten hoorde immers in het betaalde voetbal thuis. De 24-jarige Ha genaar was niet de enige geluk kige. toen SC Cambuur naast de nodige interesse ook over de ge vraagde financiën beschikte. Ook FC Den Hang, dat lang ge twijfeld heeft met de uiteindelij ke „verkoop" was gerust ge steld. Grote kans Vooral trainer Jezek en manager Hartman, die vorig seizoen tij dens de wedstrijd Feyenoord- Holland Sport onder de Indruk waren gekomen van de specta culaire prestaties van de doel man. Toen pos kreeg Van Elles wijk zijn grote kans; hij greep die met beide handen aan. De reserve-doelman mocht de plaats van Louwerens, die kampte roet een hardnekkige blessure, wekenlang innemen. Hij ontpopte zich als één van de Maar met de fusie tussen FC Den Haag en Holland Sport volgde voor Koos van Elleswijk de na righeid. De nieuwe formatie zat plotseling met vier doelverdedi- gers. Thie was vaste keuze, de andere drie moesten dus om de reserveplauts strijden. Nu lang aarzelen koos FC Den Haag voor Louwerens, wiens langduri ge contract bij Holland Sport moest worden overgenomen. Het (gunstige) financiële aspect ging voor alles, do „duurdere" Koos van Elleswijk viel dus af. „Geen nood", dacht het bestuur van FC Den Haag, „gegadigden melden zich vanzelf". Op do overvolle voetbalmurkt was ech ter weinig belangstelling voor doclverdedigers en toen de on derhandelingen met FC Gronin gen werden verbroken zag de toekomst er somber uit voor se- mi-prof Koos van Elleswijk. Totdat SC Cambuur, de eerste divisievereniging uit Leeuwar den zich in juni meldde. De ex- Holland Sporter hoefde niet lang na te denken voor zijn „ja" en FC Den Haag zog zijn talent toch wel wat bsdroefd vertrek ken. KEES KOOMAN Het Rotterdams Phllharmonlsch Orkest zal met het project ..Aanloop 72" een viertal mani festaties van hedendaagse mu ziek geven Op 4 maart. 29 maart en 16 mei en 22 Juni wordt in de Doelen geconcer teerd. Het laatste concert valt binnen het kader van het Hol land Festival. Als dirigenten zullen optreden Edo de Waart •n Hans Vonk terwijl het laatste concert door Luciano Berio wordt geleid.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13