Langeweg kon niet verliezen, maar koos toch nog verkeerde zet Okker voor keuze contract bij Hunt of onafhankelijk DIANA DE LEEUW ZET ALLES OPZIJ OM TOP TE HALEN Zeven uur training per dag Soeters en Flaury niet in DC-team 972 WOENSDAG 19 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 J WIJK AAN ZEE De ze vende ronde van het 34e Hoogoverschaaktoernooi de vooravond van een vrije dag heeft zowel de spe lers als de honderden toe schouwers uur na uur in onzekerheid gelaten. Welis waar noteerde men een im ponerende 10 in het duel Hort-Donner, doch daarna werd het alles nog onduide lijker. Schaakpartijen hebben voor de toeschouwers veel tegen. Met voetbal is men in anderhalf uur klaar geluk en tegenwind mede-gecalculeerd doch de krachtmetingen op de 64 velden behoeven geen einde te nemen. Het beste bewijs leverden Ree en Langeweg, die hun gevecht uit de 5e ronde dinsdagmorgen na 102 zetter^ beëindigden. Ree won, juist op een ogenblik, dat vrijwel elke zet een remise voor Langeweg had kunnen beteke nen. Die koos de enige verlies- weg. Zulk soort raadsels worden altijd bij de acten gevoegd, want niemand begrijpt dit ver moeide trappen in eigen doel. De zevende ronde dan was ach teraf niet al te raadselachtig. Adorjan verloor van Browne, normaal, hardhandig en „ver diend". Eerste is Portisch, doch de vraag luid: staat hij in de tweemaal afgebroken partij te- Klck Langeweg had in zijn afgebroken partij tegen Nederlands kam- gen de Russische kampioen Sa- pioen Hans Ree talrijke mogelijkheden om remise te bereiken. Hij von op winst, of zal het remise deed echter juist de verkeerde zeten verloor. worden. De Spaanse grootmees ter Pomar, kanshebber van het eerste uur en nog steeds In de meestergroep hervond Ribli Hecht zijn slachtoffer. De Ne- denkt dat Portisch kansen heeft zijn winstritme. Ditmaal werd derlanders hadden in deze op de volle winst. - de West-Berlijnse professional groep, over het geheel geno men, een goede dag. Vandaag hebben de drie hoofdgroepen vrijaf. De meer dan 200 tien kampers uit zo'n 25 landen be ginnen dan hun toernooi. Mor gen volgt voor de meestergroe- pen de achtste ronde. Ui/tsliaisren Te ronde Grootmeestoreroep Hort (TsJ-Sl.)—Conner (Ned.) 1—0, Adorjan (Womg.)-^Browne (Aus.) 0 tl. P.irüisoh (Hong.Savon (Riusl.) afgebroken. Pomar (Sp.LJubojevlc (J. SI.) 1—0, Smejkal (TsJ.-Slow. Ivkov (J. SI.) Ms. Ree (Ned.)— Benkö (V£.) Hartoch (Ned.) Smyslov (Rusl.) M;—Timman (Ned.langeweg (Ned.) Vi. Stond na 7 ronden: Ivtow 4, 6/10. Hort. Smejkal. Ree. Tiiroman. Donner 3'i. 11. Sa wn 3 en 1 afgebr.. 12. Adorjan 3. 10/14. Hartoch. SmySlow 2V;, 15. Ljubojevlc 2, 16. Langeweg 1%. Zevende ronde Meestergroep: Cafferty (Eng.)—Cortlever (Ned.) '/i, Schol 1 (Ned.)—Medina (Spanje) (Hong.)— Hecht (W.-Dld.) 1—0. Saho- Medtrra, SchoU, Garcia. Van Schei- Se ronde Int. Damosgroep: Vreeken (Ned. Heemskerk (Ned.) 10. Tc 'dwrescu RoemTtmm er (Ned.) afgebr.. Vokralova (Tsj.-Sl. i Erenska (polen) MVi. J vanovte (J.-Sl.)—ZatulwsScaja (Rusl.) O-d. Van de Gtessen (Ned.)Lazarovic (J.-Sl.) 0—1. Jansen (Ned.)Ivanüca (Hang.) li-O Uit de 2e ronde: Zatulovskaja (Rusland)—Vokralova (Tsj.-Sl.) V4—4. kaja, Drenslka 2. 5/7. Vreeken, Ivan- ka. Heemskerk 1%, 8. Teodorescu 1 1 afgebr., 9. Vokralova 1, 10. Tom Okker begint zijn laatste contractuele seizoen bij prof baas Lamar Hunt. Daarna moet hij kiezen: se oliekoning of onafhankelijke worden. i nieuwe verbintenie bij de Texaan Hoe Donner verloor WIJK AAN ZEE De partij tussen Hort en Donner had het volgende verloop: Wit: V. Horst (Tsj. SI.). Zwart: J. H. Donner (Ned.). 1. e2 - e4 d7 d6. 2. d2 - d4. Pg8 - f6, 3. Pbl - c3. g7 - g6, 4. f2 - f4 Lf8 - g7, 5. Pgl f3 0 - 0. 6. Lfl - d3 Pb8 - c6. 7. f4 - f5 e7 - e5, 8. f5 x e6 ep. f7 x e6, 9. 0 - 0 Dd8 - e7. 10. Ddl - el Pc6 - d8, 11. Del - h4 e6 - e5, 12. Pf3 - g5 h7 - h6, 13. Ld3 - c4t Kg8 - h8, 14. c4t Kg8 - h8, 14. Pg5 - f3 e5 x d4, 15. Lel x h6 Lc8 - e6, 16. Pc3 - d5 Zwart geeft op. DEN HAAG De glimmende ijzers en de hoge witte schoenen versterken de indruk van rijzige gratie waar mee Diana de Leeuw, zelfs tijdens de training, over het ijs gaat. Haar grote ogen, het strak van het voorhoofd weggetrokken donkere haar versterken de impressie van een rank hertje dat buiten haar eigen terrein niet alleen bedeesd kijkt, maar zelfs om hulp lijkt te vragen. Zij is misschien niet mooi in de normaal gebruikte betekenis van het-woord, maar dat begrip vervaagt op het ijs waar haar élégance volkomen, volmaakt zelfs is. Diezelfde gracieuze Diana de Leeuw, net zestien jaar en sinds maandagavond zeker van haar afvaardiging naar de winter spelen in Sapporo, heeft gewerkt als een paard om dit eerste doel in haar nog vrij prille schaats- carrière te bereiken. De kunst van het rijden is haar niet aan gewaaid, dagelijks, in alle 52 weken van het jaar tenzij het werkelijk onmogelijk is staat zij zeven uur op het ijs. 's Mor gens van zes tot acht, 's mid dags van twee tot half zes en 's avonds na het eten nog eens an derhalf uur. De beloning voor dit beestenwerk zij zegt ove rigens het met plezier te doen zijn twee Nederlandse kam pioenschappen en internationaal een vluoht uit de onbekendheid naar een reputatie die al aan wijsbare vormen begint te krij gen. Vorig jaar bij de Europese kampioenschappen negentiende, in november twaalfde bij de strijd om de Richmond Trophy in Londen, in januari 1972 ne gende in het Europese kam pioenschap, waar slechts vijf rijdster hoger werden gewaar deerd voor het vrije rijden. be loopbaan van Diana de Leeuw heeft zich vrijwel steeds aan Nederlandse waarneming ont trokken. Haar leven begon te Paramount in Californië, dat haar ouders geruild hadden voor een woonplaats in Neder land. Diana de Leeuw stapte de Nederlandse kunstrijwereld dan ook in als „die Amerikaanse". Zij kon nauwelijks Nederlands spreken, zij doet het nog moei lijk. Stroef, soms woorden ver garend, korte zinnen sprekend, wel eens herhalingen vragend, maar zij doet haar uiterste best de marine-blauwe omslag om haar paspoort waar te maken. Proberen Nederlands te spreken is slechts een facetje van een schaatsloopbaan. Een extra last. die de bond op haar tenge re schouders legde. Zij voldeed aan het verzoek, de eis bijna, omdat zij een ijzeren wil heeft als haar schaatsloopbaan in het geding is. Een negen jaar geleden zette haar moeder haar op het ijs en maakt daarmee een verlangen wakker dat nog steeds vurig leeft bij Diana de Leeuw. Zij wil helemaal aan de top komen en zij is bereid daarvoor alles op zij te zetten. Geen vriendjes, een zekere remming ook in de ontwikkeling van de jonge vrouw, die zich alles ontziend, richt op het succes dat eens op het kunstijs moet worden ver overd. Vader en Moeder De Leeuw staan hun dochter in dat streven met een ©ven volledige inzet ter zij de. Het gezin brengt het geld op dat trainer John Nicks (zes dol lar voor twintig minuten per soonlijke instructie) vraagt. Va der is technicus bij de Ameri kaanse vliegtuigfabriek North American Rockwell, moeder verzorgt overdag andermans kinderen om het inkomen te vergroten. Want het zijn niet al leen de trainingskosten die moe ten worden opgebracht. Diana de Leeuw ging naar Londen voor de Richmond Trophy, zij kwam naar Nederland voor het nationale kampioenschap, zij moest naar Gothenburg zonder zakgeld. Het NOC gaf haar wel een subsidie van 2000 gulden voor de training, maar vorig jaar werd Lia Does vier jaar ouder en over het hoogtepunt van haar carrière ruimer ge holpen. Het misverstand van de „Rijke" Amerikaanse" ver dwijnt slechts langzaam. Dit meisje kwam vorig jaar met haar moeder naar Nederland voor haar eerst titel. Om de uit gaven te beperken werd ge woond bij familieleden in Leer dam. Dit seizoen is Diana de Leeuw bij Koos en Toki Odink, in de vijftiger jaren de vaste Nederlandse kampioenen in het ijsdansen. Doordat moeder De Leeuw in Californië bleef, kon Diana gemakkelijker dè spron gen van de Amerikaanse west kust naar Nederland maken. Het zijn stuk voor stuk feiten die de Odinks aandragen. Diana de Leeuw beperkt de gesprekstof voornamelijk tot het uiten van twijfels en het opsommen van wat feiten als: „Geboren op no vember 19 in 1955, ik train alle dagen bij John Nicks, die ook trainer is van de derde van de wereldpaarrijden, Kenny Shelly en Jojo Starbuck. Ik zit in het laatste jaar van de High school. Ik weet niet wat ik hierna ga doen. Ik was verschrikkelijk blij naar Sapporo te mogen. Ik voel de geen druk in Gothenburg door de wetenschap bij de eer ste acht te moeten eindigen, ik DIANA DE LEEUW blij met uitverkiezing ben nogal rustig. Ik weet niet wat ik zo leuk vind aan schaat sen. Ik ben 5 feet en 5 inches (1 meter 65) lang en ik weeg 115 punds (52 kilo). Ik heb geen idee hoe hoog ik zou staan tus sen de Amerikaanse rijdsters, ik weet niet hoe ver ik in Sap poro kom, vijftien misschien wat hoger". Toki Odink en Koos Odink willen wel aanvullen. „Dat meisje heeft voor alles wedstrijdroutine nodig. Talent en wil heeft zij genoeg. Het is net een vlinder als je haar op het ijs ziet. Gla dys Hogg, vroeger zelfs train- ster van John Nicks, heeft haar in Europa technisch opgevan gen. Wanneer zij met Engelse meisjes samen is. doet zij wat losser en als het om het rijden gaat is zij verschrikkelijk fel. Dan verdwijnt alle verlegenheid en terughoudendheid. Zij laat zich bij de training heus niet op een rot stukje baan wegzetten, zij drukt haar zin door, zij DEN H\AG Na de safar' door Kenia en een kort verblijf in zijn eigenlijke domicilie Zwitserland, is Tom Okker weer in Nederland. Voor enkele dagen slechts want op 3 februari a.s. begint hij in de Amerikaanse stad Richmond aan zijn vierde- en contractueel laatste jaar voor het profgezelschap van Lamar Hunt. In de drie jaar dat Okker op zijn loonlijst stond, heeft de Amerikaanse olie miljonair hem geen cent behoeven uit te keren. De eerste twee jaar kwam Nederlands beste speler aller tijden wat zijn verdiensten betreft boven zijn minimum-garantie van 55.000 dollar. Het afgelopen jaar verdiende hij zelfs meer dan het dubbele. Okker heeft bij Hunt goed ge boerd. Het laatste jaar zelfs bij zonder goed. Op de lijst van verdiensten de belangrijkste ranglijst van allemaal in het profgezelschap neemt hij na Rod Laver en Ken Rosewall de derde plaats in voor grootheden als John Newcombc en Arthur Ashe. Toch twijfelt hij als hem de vraag wordt gesteld, wat hij gaat doen na dit seizoen. Of hij verder gaat bij Hunt of dat hij kiest voor de internationale fe deratie. Een niet onbelangrijke beslissing, gezien de steeds gro tere verwijdering tussen beide organisaties. Momenteel is het zelfs zo dat de profs van Hunt niet mogen spelen op de banen, die onder auspiciën staan van de ILTF en niet mogen deelne men aan de grote toernooien, zoals Wimbledon en Forest Hills. „Ik kan natuurlijk proberen om een zo gunstig mogelijk con tract af te sluiten", aldus Ok ker. „maar aan de andere kant heeft de internationale federatie langzamerhand ook wel iets te bieden. Het prijzengeld is daar met ingang van het komende seizoen verdubbeld en het zal voor de meesten financieel echt niet veel uitmaken of ze con tract-prof zijn of op eigen benen staan. De toernooien van de internatio nale federatie zijn in feite aan trekkelijker omdat de concur rentie minder groot is. In de eerste en tweede ronde zul je het beslist gemakkelijker heb ben dan bij de profs, waar ie dereen van iedereen kan win nen. Bovendien kun je meedoen aan Wimbledon en de Davis Cup, evenementen die elke ten nisser toch wel wat zeggen". Niet stoppen Tegen de tijd dat Okker zijn keu zo moet maken Is hij 28 jaar en bij lange na nog niet op een leeftijd om aan stoppen te den ken. Veel zal ervan afhangen hoe dan de verhouding is tussen de internationale federatie en Lamar Hunt. Na de stukgelopen onderhandelingen tijdens de Wimbledonkampioenschappen van het vorig jaar hebben beide partijen zich sterk gemaakt. Hunt en zijn manager Davies en Mac Donald maakten het ei gen profcircuit tot een vooral in Amerika aanslaand succes. De ILTF slaagde erin een sponsor te interesseren voor de eigen toernooien. Het gevolg is dat er thans In tennis meer is te ver dienen dan men een paar jaar geleden ooit voor mogelijk had gehouden. Toch houden beide partijen de deur voor onderhan delingen open. En een sterke aanwijzing in die richting is het feit dat de wedstrijd-kalender die Okker van zijn prof-baas heeft ontvangen, voorlopig niet verder reikt dan mei. de maand, waarin de grote kam pioenschappen van de ILTF krijgt haar plaate op de draai tafel als zij moet trainen. In die dingen is zij Amerikaans hard. Dit zou ze nooit bereikt hebben als haar ouders in Ne derland waren gebleven. Die Nicks is een geweldige trainer. Aan het eind van de jaren vijf tig was hij met zijn zuster Jen nifer Europees en wereldkam pioen paarijden. Het is een kei harde. Iedere week moeten de meisjes op de schaal, zij mogen geen gram aankomen. Diana zegt thans bij ons ook heel wei nig, of Je nu Engels of Neder lands tegen haar praat. Alleen in Gothenburg, kort voor het vrije rijden, merkten wij even dat zij blij was met contact". Het contact met de Odinks wordt vandaag weer verbroken. Dan heeft Diana de Leeuw het Olym pische pak en de schoenen ge past, dan vliegt zij weer terug naar Californië. Naar huis. Naar John Nicks, die als trai ner ook meegaat naar Sapporo. (Roland Garros met name) be ginnen. Okker dient achtereenvolgens toernooien af te werken in Rich mond, Philadelphia, Toronto, Hartford, Miami, Quebec, Chi cago, Macon, Seaplnes, Denver, Las Vegas en Dallas. Een ge heel N'oordamerikaans circuit dus. „Wij als spelers zelf weten helemaal niet hoe de zaken er momenteel voorstaan. Dan zal Hunt zijn standpunt wel uiteen zetten. Ik hoop nog altijd dat do partijen op de een of andcro manier tot elkaar zullen komen. Ik zou het jammer vinden als ik Wimbledon of Parijs zou moe ten missen." DFN HAAG Nlek Floury en Peter Soeters zullen niet worden opgenomen In hot Nederlandse Davls Cup-team, dut op 5, 6 en 7 niel thuis tegen Noorwegen uitkomt. Dot>r werkzaamheden en studie hebben zij zich niet vrij kunnen maken om de volle dige voorbereiding van het Ne derlandse team te volgen. Uit de vijf overgebleven kandida ten: Fred Hemmes, Jnn Hordijk, Loek Sanders, Fried Schmitz en Richard Kasten zal omstreeks half februari een keuze worden gemaakt. Een van hen zal moe ten afvallen. De overige vier vertrekken in maart naar de Ri- vièra om daar deel te nemen aan drie of vier toernooien. Zij zullen worden vergezeld door de Tsjech Jan Kukal, die de bond voor de tijd van drie maanden als sparringpartner heeft ge- huurd. Kukal maakte een goede kans te worden opgenomen in het Tsjechische Davis Cupteam. Be Lijsen, die afscheid heef! genomen als sportdirecteur, maar zich nog wel bezighoudt met de wedstrijdplanning vai de Nederlandse top. heeft daar voor een uitnodiging gericht aao Nieuw-Zeeland.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11