Conflict in metaal spitst zich toe al Sjeik drie in Bangladesj m Moedjiboer: iljoen doden Veel lawaai rond Koninginnekerk Gevangenis Nancy geheel onbewoonbaar HELFT MET NEDERLAND VAKANTIE FJG vóór erkenning Bangladesj Krachtbron voor de toekomst MAANDAG 17 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT Van onze parlementaire redactie •UTRECHT Een eventuele bemiddelaar in het conflict in de metaalindustrie, dat nu heel dicht voor de deur staat, zal niet alleen de metaalwerkgevers en de indu striebond N.V.V. tot elkaar moeten bren gen, maar ook die bond en de confessio nele vakorganisaties in de metaalindu strie weer tot partners moeten maken. Woordvoerder Met Brussel van de con fessionele bonden erkende deze dubbele Tijdens de kaderdag werd sterk op de man gespeeld. De span doeken, die de kaderleden mee droegen logen er niet om. En voorzitter Groenevelt veegde de vloer aan met de economen, die somber doen over de economie, tefwijl hij zijn voormalige bond genoten verweet, dat zij uit de boot zijn gestapt. De kaderleden vonden het geweldig: zij juich ten en hoonden op de juiste mo menten, scandeerden „Arie, Arie" toen hun voorzitter was uitgesproken en zongen „Hand in hand, kameraden, voor ,,'t N.V.V." toen de heer- Groene velt met een „Tot op de barri caden" de vastberaden aanhang huiswaarts had gezonden. De heer Groenevelt zette in zijn toespraak nog eens uiteen, waarom de verlangens van zijn bond redelijk zijn en waarom hij vond, dat de confessionele bonden zich met een te magere c.a.o. hebben laten afschepen. Hij legde daarbij het accent op de materiële kant van de eisen. „We willen, dat alle prijsverho gingen, die buiten onze schuld tot stand komen, door een loons verbetering worden opgevangen. We hoeven geen 8 pet, we ver langen geen 6,5 pet. Als de werkgevers ervoor zorgen, dat ze de prijzen in de hand hou den, dan kunnen ze hun com pensatie houden. Maar we gaan aan het eind van 1972 niet met de pet in de hand staan om de werkgevers een procentje meer te vragen. Al was het alleen maar omdat 1971 heeft geleerd, wat het antwoord is." De heer Groenevelt verweerde zich ook tegen de stelling, dat (te) hoge looneisen de toch al ernstige werkloosheid in de hand werken, vanuit zijn eigen opvatting, dat er dit jaar nog, een kentering in de economie ten goede zal optreden. Nieuwe weg Ned.-België DEN HAAG (ANP) Koningin Juliana en koning Boudewijn hebben vanmiddag in de stads feestzaal aan de Meir in Ant werpen symbolisch het nieuwe gedeelte in de E-10 tussen Ant werpen en Breda geopend. Op Nederlands gebied is. de weg elf kilometer lang en begon het werk in oktober 1970. In België was men al op 1 juni van dat jaar van start gegaan om de drieëndertig kilometer op Bel gisch gebied aan te leggen. De weg heeft, inclusief de kunst werken, tweehonderd miljoen gulden gekost en komt in de plaats van de oude verbinding oVer Zundert, Wemhout en Wuustwezel. De nieuwe weg geeft het verkeer een belangrij ke tijdwinst. taak van een bemiddelaar zaterdag zon-1 der omwegen nadat de N.V.V.-bond die j dag met dijn kader - circa drieduizend man - in een Jaarbeurshal een demon- stratieve bijeenkomst had gehouden, tij- dens welke voorzitter Arie Groenevelt van de N.V.V.-bond zich onder ovationele Dit kapsel bijval niet alleen afzette tegen de werk gevers maar ook tegen de bonden, die wel bereid bleken op grond van het werk geversbod een nieuwe c.a.o. af te sluiten. Farao-stijl is van de Parijzenaar Fernand Aubry. Hij Lardeerde het kapsel met een diamanten haarband. Op het voorhoofd draagt het model een lapis-lazuli-kleurige steen met daarop een eveneens diamanten slang. SOESTERBERG (ANP) De fe deratie van jongerengroepen van de PvdA (FJG), heeft na een tweedaagse vergadering in Soesterberg gisteren een aantal moties aangenomen, waarin er bij de regering onder meer op wordt aangedrongen, het afge scheiden oosterlijk deel van Pa kistan, Bangladesj, te erkennen als onafhankelijke staat, „om dat deze afscheiding een reali teit is". ROTTERDAM - (ANP) sloop. Zondagmorgen een van de twee De emoties rond de in alle vroegte moest kerktorens de slaap ten dode opgeschre- de brandweer zich niet konden vatten, ven Koninginnekerk zelfs naar de kerk De politie stelde een zijn ook dit weekein- spoeden, omdat in de onderzoek in en ont- de hoog opgelaaid, orgelgang van het dekte dat een aantal het verdwij- gebouw een begin jongens in de toren de kerk vrij- van brand was ont- was geklommen Nadat dagavond in het tele- staan stapel daar de klokken met sloophout. Politie en allerlei voorwerpen brandweer vermoe- bewerkten. De avond nog eens aan de orde den, dat de jeugd tevoren had men de was gekomen, is het heeft willen probe- klepels uit de klok- zaterdag en zondag ren, de kerk in brand ken gehaald. Dat ge- geen-moment stil ge- te steken. beurde ook al, omdat weest in en rond deRond het middernach- de jongelui in de to- kerk. telijk uur had het bij ren waren geklom- De politie liet in de de politie al klachten men en daar in het buurt extra patrouil- geregend van men- holst van de nacht de leren omdat men sen, die in de buurt klokken gingen lui- moeilijkheden vrees- van de kerk wonen den met als gevolg de tussen voor- en te- omdat zij door voort- talloze klagende Rot- genstanders van de durend klokgelui uit terdammers. In de Utrechtse Merwedehal kwa men zaterdagmiddag zo'n 3000 kaderleden van de lndustrie- bond-NVV bijeen om te praten over mogelijke acties. Achter het spreekgestoelte (linksboven) voorzitter A. Groeneveld. PPR- Den Haag tegen aanleg Leidse Baan Van een onzer verslaggevers Den Haag De ledenver gadering van de PPR-Den Haag heeft zich vorige week uitgesproken tegen de aanleg van de Leidse Baan. Besloten werd mo ties te zenden aan Provin ciale Staten van Zuid-Hol land en het gemeentebe stuur van Den Haag. In de eerste motie wordt er bij Provinciale Staten op aangedrongen deze pro vinciale weg niet aan te leggen en te kiezen voor alternatieve vervoersmo- gelijkheden. In de tweede motie wordt B. en W. van Den Haag gevraagd de Leidse Baan zo die toch aangelegd wordt in Den Haag niet door te trekken door Mariahoeve en de Schil derswijk, maar te laten aansluiten op de Land- scheidingsweg, waardoor geen bebouwde of nog te bebouwen grond wordt opgeofferd aan een zes- opgeofferd aan een zes- baans verkeersweg. Van onze Parijse correspondent Parijs Het heeft zaterdag niet minder dan zeven uur geduurd voor een eind kon worden gemaakt aan een oproer in de ge vangenis van Nancy en dat kon alleen nog maar met behulp van drie esquadrons gendarmes, een compagnie van de oproer politie, traangasbommen en een helikopter. Een deel vpn de gevangenis is volkomen onbewoonbaar geworden. De minister van justitie moest zijn vakantie onderbreken en met spoed naar Parijs terugkeren. De opstand van de 350 gevangenen begon 's morgens »m half ne gen en breidde zich zo snel uit dat de bewakers zich moesten terugtrekken. Alle celdeuren werden opengebroken en in de ge vangenis werd alles stelselmatig vernield. De aanvoerders klommen op het dak en bekogelden vandaar de brandweer en de politie met alles wat los en vast zat. De brandweer probeerde met waterstralen de muiters van het dak af te spuiten maar toen dat niet hielp, werd de hulp inge roepen van een helikopter van de gendarmerie die met traan gasbommen de gevangenen van het dak af wist te krijgen. Daarna werd bevel gegeven tot de aanval, waarbij volgens of ficiële berichten zes gewonden vielen, drie bij de politie en drie bij de muiters. Tijdens de gevechten werden biljetten omlaag geworpen waarin de muiters hun eisen bekend maakten: betere voeding; - geen censuur op brieven; - geen slaag bij het minste of geringste vergrijp; - betere sanitaire maatregelen en - verwarming in de slaapcellen. In de loop van zaterdag op zondag zijn vijftig gevangenen die niet aan de muiterij hebben deelgenomen, naar andere gevan genissen overgebracht. De rest is in Nancy gebleven ook al ligt er geen pan meer op het dak en is er in de cellen geen ruit meer heel. DEN HAAG In de periode 1 oktober 1970 - 30 september 1971 is 50 procent van de Nederland se bevolking één of meerdere keren met vakantie geweest. Dit percentage komt overeen met 6,4 miljoen Nederlandse vakan tiegangers. De laatste jaren is dit percentage voortdurend ge stegen. Ongeveer 20 procent van de Nederlandse vakantiegangers neemt meer dan één vanantie. )it is gebleken uit het onderzoek, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft ingesteld naar het vakantiepatroon van de Ne derlandse bevolking. Het onder zoek had betrekking op een steekproef van 4304 personen. .4 mfljoen Nederlandse vakantie gangers brachten samen 7.8 De auto was het bracht. De grootste aantrek- i kingskracht als binnenlandse vakantiebescherming oefenden de Noordzeebadplaatsen (incl. Waddeneilanden) uit met 28 pro cent der vakanties, gevolgd door de watersportgebieden 14 procent en Noord-Brabant en Noord-Limburg 13 procent. Voor de buitenlandse vakanties wa ren de Bondsrepubliek Duits land (19 procent), Spanje en Portugal (17 procent), Oosten rijk (13 procent) en Italië (12 procent) het meest in trek. Van de zomervakanties in Nederland werd 29 procent doorgebracht in zomerhuisjes, 2 procent in tent en tenthuisjes en 20 procent in caravans. Klacht tegen mr. Luns ingediend (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De free-lance journalist Willem L. Oltmans heeft minister-president Bies heuvel verzocht een vervolging te laten instellen tegen oud-mi nister van Buitenlandse Zaken nu secretaris-generaal van de NAVO, mr. J. A. H. M. Luns. Volgens de heer Oltmans zou mr. Luns Indertijd premier dr. Drees opzettelijk hebben misleid in zijn beleid in de Indonesische kwestie. Aanvankelijk had de heer Olt mans zelf een aanklacht inge diend bij de procureur-generaal te Amsterdam, maar later bleek hem dat alleen de regering of de Tweede Kamer opdracht kunnen geven tot het vervolgen van een (oud)minister. miljoen vakanties door. Hiervan waren 0.7 miljoen wintervakan- ties en 7,1 miljoen zomervakan ties. Meer dan de helft (55 pro cent) van de zomervakanties zijn in het eigen land doorge- populairi vakantievervoermiddel. In bijna 78 procent van de binnenlandse vakanties werd van de auto ge bruik gemaakt. 8 procent van de vakantiegangers maakte ge bruik van de trein. CNV-VOORZITTER: Economische situatie niet moeilijker zien dan zi j is Van onze parlementaire redactie UTRECHT CNV-voorzitter Jan Lanser heeft vandaug in een nieuwjaarsrede voor zijn ver bondsraad gezegd, dat men de economische situatie niet moei lijker moet waarderen dan zo is. Hij wilde niet lichtvaardig oordelen, maar de geloofwaar digheid van klagende onderne mers krijgt gemakkelijk een deuk wanneer die ondernemers tegelijkertijd niet schromen het dividend aan aandeelhouders te verhogen. De heer Lanser verwees in dit verband naar een publikatle. waaruit bleek, dat van 241 on derzochte ondernemingen bij 108 het dividend werd verhoogd over 1979, bij 101 ongewijzigd bleef en bij 32 is verluagd. Hij zag dan ook geen reden voor een groot pessimisme. „Het is al eens meer voorgeko men, dat er zwaar weer werd voorspeld en het uiteindelijk toch meeviel. Ik acht het niet uitgesloten, dat het ook met di videnden, die dit jaar over 1971 zullen worden uitgekeerd, zal meevallen". arland, Texas (UPI) Een groep deskundigen uit het zuid-westen van de VS zegt een produkt ontwikkeld te hebben, dat mogelijk de krachtbron van de toekomst zal zijn. Deze krachtbron zou gewoon afval kunnen omzetten in elektriciteit tegen een fractie van de kos ten die thans voor energie nodig zijn. 9lgens dr. Henry Cobble, die een graad in biochemie aan de univer siteit van Sussex in Engeland behaalde kan het produkt ook worden gebruikt als autobrandstof, voor diamanten voor industrieel ge bruik, als een uiterst goedkope voedselbron en zelfs als een machtig wapen. De 31-jarige kroonprinses Marga- rethe van Denemarken is zater dag na het overlijden van haar vader, koning Frederik IX, uit geroepen tot koningin. Dit ge beurde, in het bijzijn van pre mier Otto Krag op het balkon van het kasteel Christiansborg. de zetel van regering en parle ment in Kopenhagen. Ongeveer 50.000 mensen waren samenge stroomd om dit gebeuren mee te maken. Koningin Margarethe was duidelijk onder da indruk van het overlijden van haar va der en vermande zich toen ook haar echtgenoot, prins Henrik op het balkon vescheen. Dene marken kent geen kronings plechtigheid. Koning Frederik zal volgende week maandag be graven worden in de 800 jaar oude kathedraal van Rosfeilde. u-aar sedert 1536 alle Deense koningen hun laatste rustplaats vonden. DACCA (AP) Sjeik Moedjiboer Rachman heeft in een interview verklaard, dat „genadeloze Westpakistaanse soldaten" in de oorlog om de nieuwe staat Bangladesj drie miljoen mensen hebben gedood. Bij zijn eigen arrestatie was zijn huis beschoten en waren zijn gezinsleden gemo lesteerd. Hij eiste een openbaar proces tegen de afgetreden president van Pakistan, Jahjha Khan. Zelf had hij. gedurende zijn gevangenschap, iedere dag de dood verwacht. „Ik wist dat in de cel naast mij een graf gedolven was. Tijdens de oor- Jog waren de gevangenen in zijn gevangenis ge mobiliseerd. Zij hadden bevel gekregen om mij De Romein Dante Ottaviani heeft zich nu al een week verschanst bovenop het Colosseum. Hij doet dat uit protest tegen het feit, dat het stadsbestuur van Rome hem een straatventers vergunning heeft geweigerd. Nationale Raad bestuurt (diana ACCRA (AP) Het nieuwe mili taire regime in Ghana heeft een proclamatie uitgegeven waarin een uit tien leden bestaande Na tionale Raad officieel wordt geïnstalleerd en met grote vol machten voor het bestuur van het land wordt bekleed. De raad is door kolonel I. K. Acheampong samengesteld na de staatsgreep van donderdag waarbij Acheampong het burgerbewind van premier Kofi Busla aan de kant zette. De proclamatie bepaalt dat de Raad de bevoegdheid heeft bij decreet te regeren tot een nieu we grondwet is aangenomen 1 door het volk van Ghana. De nieuwe regering heeft even eens bekend gemaakt de eigen dommen van Busia, van diens echtgenote, van de ministers uit zijn regering en van Busiu's partij van de vooruitgang In be slag te hebben genomen. De proclamatie bepaalt voorts dat een ieder die schuldig wordt be- vonden na summier onderzoek I aan acties tegen het nieuwe be- wind veroordeeld zal worden tot I gevangenisstraf, met een maxi- I mum van drie jaar. aan te vallen en te vermoorden, maar een cipier smokkelde mij uit de gevangenis en verborg mij in zijn huis. Zo werd ik gered". Toen Jahja Khan de macht aan Bhoetto overdroeg zou hij gezegd hebben: „Mijn grootste blunder is dat ik Moedjiboer niet heb laten terechtstellen. Sta mij toe dit alsnog te laten doen en de acte van over lijden op een vroegere datum te stellen". Bhoetto weigerde dit. Moed jib zei verder dat sommige van zijn medewer- I kers dagenlang waren gemarteld. „Eén van mijn ministers werd vierentwintig dagen gemarteld. Eerst hakten zij een hand af; vervolgens de andere. Toen zijn voeten, zijn oren, zijn ogen...". Ontvangst leden 1001-club op Soestdijk SOESTDIJK (ANP) Een twin- tigtal wclgestelden die gehoor CAIR0 (UPI/RTR)President hebben gegeven aan de oproep van prins Bernhard om legen betaling van 10.000 dollar lid voor het leven te worden van de door hem opgerichte „1001 0 na ture trust" is gisteravond op palels Soestdijk ontvangen. Sidky premier van Egypte Anwar Sadat van Egypte heeft gisteren de Egyptische minister van industrie, en vlce-premlcr Aziz Sidky tot premier be noemd, Sird. volgt Machmoed Fawzi op, die premier Is ge weest sinds de dood van presi dent Nasser, in september 1970. Het doel van prins Bernhard is, dat ieder van de 1000 leden die Sidky heeft allereerst tot taak, het deze stichting zal tellen 10.000 thuisfront op oorlogsleest te dollar (ongeveer 32.700 gulden) schoeien en een poliiek van so- zal storten, waarbij het 1001ste berheid te volgen, lid prins Bernhard zelf is. Sadat heeft tot reorganisatie van Uit dit kapitaal, wil de prins de kosten van het Wereldnatuur- fonds. waarvan hij voorzitter is. bestrijden en nieuwe projecten van dit fonds bektfttigen. het huidige Egyptische kabinet besloten omdat hij een jongere groep ministers wenst, die het land leiding moet geven bij het conflict met Israel.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5