Martin Brozius Eigen symbool voor NOS op zondagmiddag tv-clown met ernstige inslag TERUGBLIK Hou het scherm in 't oog Cabaret van KRO Blauwemaandag Koffie met het „Harp- ensemble" LEIDSE COURANT r MAANDAG 17 JANUARI 1972 J Martin Brozius zegt het clownskoppie i Scène uit Blauwe maandag. i zijn vader te hebben. Martin Brozius, de smalle jongen met het clownskoppie uit Hoorn, nu Amsterdam, is momenteel niet meer van het tv-scherm weg te branden. Als men het toestel inschakelt loopt men de kans vrijwel op hetzelfde mo ment oog in oog met hem te staan. Zo niet, dan is zijn broodmagere gestalte in de verte al te ontwaren. Na onlangs in een speciaal aan zijn persoon gewijde show te hebben ge staan, ziet, zag of krijgt men hem in het huidige tv-bestei te zien in Kort en Klein, in Zomerzotheid, in het nieuwe politieke caba ret van de KRO van vanavond getiteld Blau we maandag, in het voormalige Oebele en binnenkort ook in een hoofdrol in de nieuwe KRO-jeugdserie Kunt u mij de weg naar Ha meien vertellen. Martin: ,,Ja, voor een jongen die destijds van de ulo is getrapt, is het me de laatste tijd nogal meegelopen. Ik heb de laatste tien jaar veel geleerd op gebied van show. maar het kan ook zijn, dat het vooral aan mijn clownskop ligt. Die heb ik van mijn vader. Die heeft geen artistiek beroep, maar een oliebollentent, waarin ik hem nogal eens heb helpen verkopen. Niemand in mijn hele fa milie heeft een beroep op kJeinkunstgebied gekozen. Het zijn allemaal ordentelijke bur gers. Van wie ik het dan wel heb zou ik niet weten. Vraag het Joost eens." Feit is, dat Martin, die nu 30 jaar is, wel een mannetje is dat zo nodig moest. Wat doet een vader met een van de ulo getrapt jon getje? Hij gaat ermee r.aar het beroepskeu zebureau. Een test. En daar tast men nogal eens mis. Zo ook nu. Op het toneel hoorde hij niet thuis. Daar had hij geen postuur voor, zei men. Hij had wel iets speels. Maar een artiest? Nou. nee. Hij moest het maar eens met schilderen en tekenen proberen. En intussen kon hij zijn artistieke bevliegin gen leren overwinnen door een baantje als etaleur te nemen. Dat spelen met stenen mannetjes en starre vrouwtjes hing hem echter al spoedig de keel uit. Hij wilde contact met echte men sen. Zo kwam hij bij zijn vader in de oliebol- leotent op de Hoornse kermis terecht. Daar stond ook een lootjesverkoper, die meer in hem zag dan de beroepentesten Die man zei: ,,Als jou nou wat gekke bekken trekt en de mensen aan je bindt, kan ik ze mooi lo ten verkopen." Die man heeft nog nooit zo veel loten aan de man gebracht als toen, omdat het verbijsterde volk zich die in de handen liet stoppen, terwijl ze met open monden door Martin werden gebiologeerd. Martin: ,,En toch ben ik geen grapjas. Ik heb het nu nog wel, dat als ik ergens ben de mensen om me heen blijven staan in de hoop, dat ik wel even als een pias voor wat grappen zal zorgen. Maar echt, ik kan niet leuk doen. Daar ben ik veel te ernstig voor. Er is een groot verschil tussen een clown en iemand die de lolbroek uithangt. Een clown zet eerst een karakter, een type neer, daar heeft hij zijn gevoel voor drama voor nodig. En als hij eenmaal op die toer is en hij heeft de mensen in die situatie gevangen, dan geeft hij er een onverwachte wending aan. Zo ontstaat de humor van een clown. Daarvoor moet je het vak leren en er mee weten te werken." Martin heeft het met vee! tegenslag moeten leren. Na het succes bij de lootjestent werd hij onweerstaanbaar aangezogen door de magische kracht van Amsterdam. Hij dacht: ..Ik loop Carré binnen en veeg daar net zo lang de vloer aan tot ze een artiest in me zien." Hij werd aangenomen ais vloerenve- ger in Carré en voelde zich al de grote ar tiest. Er moest alleen r.og maar even een licht komen, dat hem ontdekte. Het werd echter avond en hij kreeg honger. Het werd nacht en hij kreeg slaap. Daar in dat donker begon hij ban» te worden van het immense Carré. GocJe raad was duur en daarom verhuurde hij zich als ober bij een hotel, waar in elk geval voer en een bed voorhanden was. In zijn vrije tijd vulde hij een geluidsband met een opvallend soort herrie, waar -hij op avonden voor amateurs gekke bekken en benen bij trok. Hij moest soldaat worden en werd ingezet voor de ser viceverlening aan officieren, die iogelmatig feesten "vierden en even regelmatig Martin met zijn bandjes en zijn gekke bekken lieten opkomen. Het leverde nog een redelijke zak cent op ook. Toen las hij van Bob Bouber als de man die een kleinkunstacademie opzette. Hier heeft Martin drie jaar lang alles gegeven wat hij aan artistieke potentie in zich had. Hij leer de danspasjes, acteren en wat er zo al meer voor vaardigheden van een podiuraartiest wordt verwacht. Hij hield zich financieel op de been met klusjes en meenemertjes, resul taten van eeuwig geloop en gevraag om te mogen optreden. Rudi West nam hem op in zijn cabaretgroep, waarmee hij door het land trok. Van West heeft Martin ontzettend veel geleerd. Zo kwam hij in aanmerking voor een rol in de musical No No Nanette en bereikte hij op het ICC-concours een finaleplaats achter Paul van Vliet, die met de hoofdprijs ging strijken. Uiteindelijk zijn het zijn danskwali teiten geweest, die hem bij de tv hebben ge holpen. Bij de NCRV danste hij zich in speelrolletjes in de musicals Mensen van morgen en Robert en Elisabeth. Hij kreeg zelfs een rol naast Wim Sonneveld in De kleine parade, in welke musical hij op zeker moment ook de hoofdrol van Jonkheer Rath- burg kreeg, toen acteur Cor v.d. Brink ziek werd. Martin: ,,Toen volgde weer een tegenvaller. TV-regisseur Nico Knapper reisde door het land met zijn eigen show Werkwinkel. Daar stonden we een keer mee in het Haagse Congresgebouw. Voor vijf man. Vijf recen senten. Die sohreven nog een vriendelijk stukje ook. Maar intussen had ik met Nico Knapper een goed contact en dat heeft me uiteindelijk het vele werk bij de tv opgele verd. Of ik altijd in los werk voor de tv zal blijven hangen weet ik niet. Ik heb er mo menteel een goede boterham aan. Maar net als elke andere artiest droom ik er ook van nog eens grootse dingen te gaan doen. Of ik een man ben voor de One Man Show weet ik niet. Wij doen ons best." Martin beschouwt zichzelf als een clowneske artiest met een serieuze inslag. Hij biedt het publiek geen boodschap aan. Daarvoor is hij te komisch. Evenmin is hij een pretschop- per. Daarvoor is hij te ernstig. Wonder dat het lang duurt voor zo'n man zijn draai te pakken heeft. Maar als zo-iets eenmaal gaat draaien... TON OLIEMULLER Dit weekeinde zat boordevol t.v., maar er valt niet zoveel over te vertellen eigenlijk. Zaterdag za gen we ,,Een van de acht", vonden het een fijn programma en kunnen daar echt niets aan toevoegen. 'e zagen ook .Achter het j Nieuws". Terzake het metaal- j conflict was het opgebouwd als een massa-spel: twee spreekrol- len en een heel groot koor. Het ging om een conflict met drie partijen: werkgevers, werkne- i mers (die akkoord gingen met arbeidsvoorwaarden) en j (NVV)-werknemers die dat niet deden. Iet massa-spel van Achter j het Nieuws erkende slechts de laatste partij. Ze maakte er een kleurige, wei-geregisseerde reportage van. Echte informatie? Echte achter gronden? De Vereniging van I Arbeiders Radio Amateurs inte- resseent zich kennelijk voor het een noch het ander. De Corry Brokken-show bij de AVRO gisteren was als gewoon lijk voortreffelijk wat de hoofd persoon betreft. Cory blinkt niet uit, maar is doodgewoon in een heleboel genres verschrikkelijk j goed. Jammer dat zij in haar shows geen echte competitie aandurft. Want gisteren was Fred Kaps al leen evenwaardig, Ted de Braak was vervelend op een er- gelijke manier. The New See kers konden er mee door, maar alle bijwerk leek (inclusief Enny de Leeuwe, afgestemd op een niveau dat Corry niet kon schaden. In Avroskoop was Simon van Col- lem niet op zijn best in het por tret van Jean-Paul Belmondo. Met zoveel sterren moest een betere aflevering mogelij zijn. betere aflevering mogelijk zijn. een erg goede rubriek gegund! 'lezrer om de t.v.? Dat hadden we uiteraard om de schaatssuc- cessen van de Nederlandse da- mes in Inzeil. Alle lof voor de technici die alle moeilijkheden ten spijt daar gisteren goede beelden van brachten. Iet meeste t.v.-plezier beleefden we overigens en familie met Pippi Langkous. Serie die de kleintjes begrijpen omdat er eigen taal wordt ingesproken. Serie die zo ongedwongen anti- autoritair is dat ze alleen daar om al kijkplezier betekent. Maya Bouma in Blauwe maandag Zoals we eerder al uitvoerig be richtten start de KRO vanavond met een nieuw politiek cabaret programma, waarin telkens een ministerie op de korrel wordt genomen. Vanavond is dit het departement van justitie van minister van Agt. De KRO noemt dit programma met voor lopig zes afleveringen zelf overi gens geen politiek cabaret, maar compleet cabaret, waarin lyriek en politiek elkaar afwis selen. Vaste medewerkers aan Blauwe maandlag zijn Marnix Kappers en Martin Brozius, die telkens door gasten zullen worden bijge staan. Dit zijn ditmaal Ivo de Wijs, Ronny Bierman en Marjo lein Rommerts. De teksten zijn van Ernst van Al- tena, van wie ook het idee af komstig is, Lenmaert Nijgh, Eduard Visser, Ivo de Wijs en Tineke Roeffen, die mede aan de wieg van dit programma heeft gestaan. Ned. I 22.00 uur. Vg. Ivo de Wijs en Marnix Kappers in Blauwe maandag Bomans over Vlaanderen Onder de titel Een Hollander ont dekt Vlaanderen zond de Vlaamse televisie vorig jaar een viertlal programma's uit, waarin Godfried Bomans zich een beeld trachtte te vormen van Vlaanderen aan de hand van een aantal gesprekken met bewoners van dit land. De KRO-tv zendt vanavond een sa menvatting uit van deze vier programma's. Het programma krijgt volgende week maandag een vervolg door het uitzenden van de visie van een Vlaming Paul de Wispelaere over Nederland, die hij op zijn beurt heeft gevormd aan de hand van een aantal gesprekken met Ne derlanders. Ned. I 20.21 Alias Smith en Jones Een nieuwe aflevering van de Amerikaanse televisie-serie „Alias Smith en Jones", waarin de hoofdrollen worden vervuld door Ben Murphy als Jed „Kid" Curry alias Thaddeus Jones en de op Oudejaarsavond overleden Pete Duel als Hannibal Heyes alias Joshua Smith. Op het moment, dat Pete Duel overleed, waren er 39 afleverin gen van de serie Smith en Jo nes gereed. Voorlopig zal deze acteur dan ook nog op het scherm zijn te zien. Bij de nieu we opnamen in Amerika van deze serie is hij inmiddels ver vangen door de acteur Roger Davis. Ned. II 21.10 uur. Wie van de drie Te beginnen met vanavond en voorts elke week op het zelfde tijdstip via Nederland II brengt de AVRO-tv het al jaren popu laire programma Wie van de drie op het scherm. In dit be kende spel wordt door een pa nel. bestaande uit Martine Bijl. Tonny Huurdeman. Albert Mol en Guus Oster. alle moeite ge daan om er achter te komen wie de echte van de drie kandi daten is. Ned. II 19.30 uur. Peyton Place Jack Chandler wordt door de poli tie gezocht. Sandy Webber heeft een onderhoud met Martin Pey ton, en Rodney en dokter Ross: hebben ruzie om Rachel. Ned. II 20.21 uur. Strike Command Een documentaire over het Engel se verdedigingssysteem tegen militaire activiteiten van de Godfried Bomans, van wie van avond de Vlaamse interviews op het scherm komen. Sovjet-Unie. Het is de eerste keer dat men actuele en feitelij ke operiaties laat zien, die wor den uitgevoerd ter verdediging van Groot-Brittannië in de ko mende jaren. Men ziet bijvoor beeld hoe Russische oorlogsbo dems en onderzeeërs worden geschaduwd, hoe spioneersche- pen worden gelocaliseerd en hoe de R.A.P. Russische vliegtuigen onderschept. Strike Command wordt bijgevolg de frontlijn van Groot-Brittan- nië's verdediging genoemd. Hoe werkt dit effectieve systeem? Is het werkelijk effectief als het er op aan komt de vijand op af stand te houden? Puur Frans was het program dat het Nederlands Harpensemble zondag op het koffie-concert in Diligentia uitvoerde: Pierné, Debussy en Vincent d' Indy. Nog niet helemaal puur Frans is de stijl waarin het jonge Har pensemble dit program ten uit voer bracht. Frieda Ibes (harp), Pieter Odé (fluit) en Joke Vermeulen (alt) vormen de kern van het ensem ble, dat met de cellist Bengt Widlung en de violist Hiu Kiu Pin zijn samenstelling als kwin tet bereikt. De kracht van het kernensemble bleek in Debusy's trio-sonate, waar voortreffelijk gemusiceerd werd. Vaardig samenspel ook in een suite van Vincen d' Indy en Pierné's „Variation et finale", maar daar ontbreekt qua tim bre nog homogeniteit en soms ook de souplesse welke onver brekelijk aan gallische esprit verbonden behoort te zijn. Wat er uit dit Nederlands Harpen semble nog kan groeien, zou men mogen afleiden uit het uit stekend gespeeld slotdeel van Vincent d' Indy's suite. G. V. L. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I Schooltelevisie Fabeltjeskrant Journaal Lippy de leeuw Pebbles en Bamm. Bamm Op blote voeten in het park Journaal Bomans over Vlaan- deren Alias Smith en Jonej Blauwe maandag Journaal Spaanse les NEDERLAND II AVRO 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Toppop 19.30 uur: Wie van de drie (quiz) 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Peyton Place 21.10 uur: Strike Command (documentaire) 22.00 uur: Televizier-magazine 22.50 uur: Journaal 22.55 uur: Wat is je vak man (Teleac) MORGEN NEDERLAND I Schooltelevisie Fabeltjeskrant Journaal Zo moeder, zo zoon (quiz) Little women Journaal Please Sir Time spirit (muziek) Hier en nu St.-Willibrordusorgel Dagsluiting Journaal i Schooltelevisie Teleac (Economie) NEDERLAND II VARA 18.45 uur: 18.55 uur: 19.05 uur: 19.30 uur: 20.00 uur: 20.21 uur: 20.50 uur: 21.05 uur: i 21.55 uur: 22.35 uur: 22.40 uur: 22.45 uur: Fabeltjeskrant Journaal De zwarte tulp De ombudsman Journaal Mijn tante Victoria^ en een zoen van de juffrouw Mannix Het oproer kraait Journaal Den Haag vandaag; Teleac (Beton) RADIO HEDEN HILVERSUM I (S) The Harbour Jazzband. Pcfl) ■ke ParUjen: 18.19 Uitzending va» Anti Revolutionaire Partij 19.04 Reformatie en Re klankbord: 19.40 B NCRV: 20.00 Zonder vljvi modei 21.32 Een vredesduif brade... spel. 22.20 A vnndr» verdenking Nws 22.40 Literama: kroniek boeken, schrijvers en toneel ^j.v (S) NCRV-Vocaal Ensemble: modei '1H' madrigalen 23.30 (S) De." uziek (opn. 23.5 <M']. praatje 18 20 (S) Gevarieerde orkestmuziek met zang. NVSH: 19.10 Sextant. RVU: 59.20 Dr. S. W. Couwenberg. Prof dr. F. Vos en drs. J. Giebel spreken over Japan: uniek en uitdagend NOS: 25.00 Nieuws 20.05 (S Weer tenlands repertoire 20.50 (SI Hoh :ente vorderingen in de weten- MORGEN HILVERSUM I KRO: 7.00 Nieuws 7.02 Het woord 7.07 (S) Badlnerle: k en seml-klassieke muziek ssieke- CK is".) (7.30 lalltelten. 8.24 Overweging 8.30 Nieuws 8.41 Voor de huisvrouw 10.00 iS) Aubade: L Omroeporkest: moderne muziek: H Planorecital: klas5 muziek 11.00 Voor de zieken 11.30 Bejaardenpro- gramma 11.55 Mededelingen 12.00 SI van twaalf tot twee: gevarieerd programma (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- e tuinbouw 12.30 Nieuws: 12.41—12.50 Actualiteiten 13.00—13.05 Raden maar. 14 05 Schoolradio 14.30 (S) Interlokaal op dinsdag: muzikaal middagmagazine (15.30—15.32 Nieuws). Overheidsvoorlichting: 17.00 De Joden op Curacao. Een I boekbespreking door mej. drs. L. van der Steen KRO: 17.10 (S) Me tropol e-orkestamusementsmuiSek 17.25 Voor de kinderen 17.30 Nieuw» 17.32 Actualiteiten. HILVERSUM H AVRO: 7.00 Nieuws 7.11 Ochtendgym nastiek 7.20 (Si Dag met een plaat je (gr S.00 Nieuws 8.11 Radiojour naal 8.20 (Si Dag met een plaatje (gr.) (Om 8.80—8.33 De groente man) S.50 Morgenwijding. 9.00 (S) Klassieke muziek met commentaar 9.35 Waterstanden 9 40 (S) Instru mentaal trio; moderne muziek. 10.00 I kleuters 10.10 Arbeldsvila- f miner HILVERSUM Het gevarieerde programma van de NOS op zondag middag, dat onder de titel NOZ de lucht ingaat, beschikt intussen over een eigen symbool. Hiermee wordt de uitzending niet alleen geopend en gesloten. Het wordt ook geprojecteerd dwars door de beelden van de vaste programmapunten heen. Het idee hiervoor is ontstaan bij de redactie van dit programma met Klaas-Jan Hendriks als eindredacteur en is overgenomen door re gisseur Louis Wage. De kijkers die later hebben ingeschakeld be- I hoeven zich niet af te vragen naar welk programma zij kijken. Het herkenningsbeeid wordt hun regelmatig voor ogen gezet. In Amerika wordt deze werkwijze al langer toegepast, onder andere heeft men erover gedacht om op deze manier reclameboodschappen op het scherm te zetten. Maar bij de NOS zegt men dit idee niet uit Amerika overgenomen te hebben al is het wel zo, dat bij deze of MO.ÖO velend vrolijk N'C" gene dit Amerikaanse systeem in het achterhoofd heeft meege- vN?te" 02.00" Nieuws) °13~<y speeld. In elk geval verzuimt de NOS door dit te doen niet om de 13 »3 De Eddy Backer Sh kijker erop attent te maken, dat we naar een ontmoetingsprogram ma kijken. lekplatenpro- I l.on Nieuws). 11.30 Rond- ne 13 00 Nieuws 13.11 Radiojour- ia! 13.30 (SI Dc wereld van de iera: beschouwingen over opera'» 1.35 Alerl!: op het vlak van mu rk en maatschappij. NOS: 15.00 )ek!icht op Nederland: reportage» i commentaren uit alle delen van •t land en vee! muziek (16.00 leuws) AVRO: 17.00 Mobiel een iweeRlIJk programmn voor beweeg* Ike mensen, waarin om 17.55 M«- H3LVERSUM U i Nieuws 7.02 Dag dinsdag nws 902 Onderweg 9.00 .03 Plaatjes voor do pen <14.01 (V. Nieuw15 Drie- draal 16.00 Nieuws 16.03—18.00 MU (17.00 Nieuw;

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2