Ccidóc Sotuont Bevries peil van defensie uitgaven Vrede binnen hand bereik Breuk binnen PSP Krachtig middel ontwikkeld tegen diverse ziekten Tranen van vreugde en verdriet in Inzeil DA JAN: Moeder doodt dochtertje (3 jaar) Nederlaag voor bewind in Chili Treinramp in Griekenland BLIKSEMAFLEIDER IS VOORBEHOEDSMIDDEL Oorzaak van bioscoop- brand nog onbekend Kerk faalt tegenover arbeiders 63e jaargang, no. 18.595 MAANDAG 17 JANUARI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 20.21 uur Bomans in Vlaan deren; 22.00 uur Blauwe maan dag. Ned. II: 19.05 uur Toppop; 20.21 u. Peyton Place. In Televizier vanavond beelden van de bokswedstrijd Joe Fra- zier en Terry Daniel. Ned. II 22.00 uur. VORST Harde wind uit noordoostelijke richting. Temperaturen ook over dag onder het vriespunt. Min. temperaturen ongeveer 6 gra den onder nul, i vriespunt. K V P-commissie: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Pleidooien voor procentueel hogere defen sie-uitgaven zijn niet reëel. De uitgaven moeten op het huidige percentage (3,9 pet) worden bevroren. Daartoe zijn er besparingen nodig binnen het defensie-apparaat, vooral in de personeelssector. Zonodig moet het aantal ta ken van de strijdkrachten besnoeid worden. Voor bespa ringen en eventuele besnoeiingen komt in de eerste plaats de landmacht in aanmerking. De diensttijd kan worden verkort tot 12 maanden. Dit staat in een memorandum dat de Defensiecommissie van het Centrum voor Staatkundige Vor ming (KVP) heeft aangeboden aan de Defensiestudiecommissie Van Rijckevorsel. Het memo randum is niet bindend voor de KVP, haar Tweede-Kamerfrac tie en het Centrum-bestuur. Voor de landmacht, die de com missie onvoldoende paraat noemt, wordt een reorganisatie bepleit, die personeel bespaart en een kwalitatieve verbetering oplevert. De commissie wil de zes parate brigades terugbren gen tot vier kleinere plus twee rompbrigades". Bij de marine zijn besparingen mogelijk door inkrimping van de mijnenbestrijdingsvloot en vervroegde afstoting van oudere schepen en vliegtuigen. Voor de TEL AVIV (DPA-UPI) De Is raëlische minister van Defensie, Mosje Dajan, heeft in een vraaggesprek met de Israëli sche televisie verklaard dat er goede vooruitzichten zijn voor vredesonderhandelingen met Egypte. In de toespraak van de Egypti sche president van donderdag zag Dajan een poging van Sadat uit de impasse te komen waarin hij zichzelf heeft gemanoeu vreerd. Sadat zoekt naar wegen om tot een regeling in het Mid den-Oosten te komen. Dajan gaf te kennen dat Israël bereid zou moeten zijn zich van de oostelijke oever van het Suezkanaal terug te trekken als dit een zinvol vredesgesprek met Egypte zou bevorderen. Is raël moet concessies willen doen en bij een gesprek het Suezkanaal niet als grens blij ven beschouwen. KERKRADE (ANP) De 24-jari- ge chemische laborante Wilma B. uit het Duitse grensplaatsje Richterich bij Kerkrade heeft vorige week haar 3-jarig doch tertje Monika op gruwelijke wij ze gedood. let vermoorde meisje werd don derdag door haar moeder, die gèscheiden van haar man leeft op een zolderkamertje, als ver mist opgegeven. Een huiszoe king van de politie bracht vrij dagmiddag aan het licht dat zich stoffelijke resten van het li chaampje van het meisje in een kachel bevonden. te vrouw bekende daarop dat zij het meisje in een badkuip had verdronken en vervolgens in een kolenhaard had verbrand. Volgens de politie verkeerde de vrouw in financiële en persoon lijke moeilijkheden. luchtmacht bepleit de commis sie onder meer vermindering van het aantal squadrons gelei de wapens en afschaffing van het transport-squadron. Verkorting van de diensttijd tot 12 maanden is volgens het memo randum mogelijk door meer vrijwilligers aan te trekken, minder uitstel te verlenen en de afgezwaaide dienstplichtigen ge durende twee jaar enkele keren op te roepen voor paraatheids oefeningen. Henri de Greeve weer voor KRO-microfoon (Van o e radio- en tv-redactie) Utrecht (ANP) Proletarisch Links heeft tijdens een zondag in Utrecht gehouden landelijke vergadering besloten uit de PSP te treden en onverwijld over te gaan lot het scheppen van die politieke en organisatorische vormen, die kunnen leiden tot oprichting van een revolutionai re arbeiders voorhoedepartij. Dit besluit werd genomen, nadat de vergadering had vastgesteld, dat uit de houding van het par tijbestuur en de partijraad van de PSP blijkt dat er binnen de PSP niet voldoende mogelijkhe den meer aanwezig zijn voor een diepgaande politieke discus sie zoals door Proletarisch Links noodzakelijk wordt geacht. Daardoor is de verwe zenlijking van de doelstellingen van Proletarisch Links binnen de PSP onmogelijk geworden. HILVERSUM Pater Henri de Greeve, jarenlang als stichter van de "Bond zonder na: een gewaardeerd spreker in het "Lichtbaken" van de KRO-r dio, keert na meer dan 20 jaar voor één keer terug voor de KRO-microfoon in het program ma "Interlokaal op dinsdag", en wel morgen. In de rubriek .Vraaggesprek" met een bekend Nederlander" heeft Jacques van Kollenburg van 16.00 - 17.00 uur op Hilversum I een gesprek met pater Henri de Greeve, thans 79 jaar oud. Het gesprek gaat over "Particulier Fonds Noodgevallen". LARISSA, Griekenland Vijftien mensen, allen Grieken, zijn gis teravond omgekomen bij een frontale botsing tussen de Acro- polis-express en een lokale trein, ca. 25 km. ten zuiden van Larissa in Midden-Griekenland. as op weg van Mün- Athene. 36 inzitten- let zware verwondin- ziekenhuizen overge- De trein den zijn i bracht. Van een onzer verslaggevers Kesteren Is een bliksemafleider een voorbehoedmiddel? Voor deze vraag werd de gemeenteraad van Kesteren geplaatst, toen de vijf man tellende S.G.P.-fractie tegen liet voorstel van B. en W. stemde om een krediet beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een bliksemafleider op de brandweergarage in Kesteren. De woordvoerder van de SGP, de heer P. Schaap, motiveerde de af keurende houding, dat de fractie een bliksemafleider als een voor behoedmiddel beschouwt. ,,We zijn principieel tegen alle voorbe hoedmiddelen", zo stelde hij. Voorts zei hij „een bliksemafleider tast de soevereiniteit Gods aan". De burgemeester van Kesteren, de heer D. J. Pott, die overigens wel gewend is aan principiële beschouwingen van de SGP in de raads vergaderingen, informeerde toch nog even of de heer Schaap zich soms niet had vergist. Dat bleek evenwel niet het geval te zijn. verslaggevers) DEN HAAG Een voorlopig onderzoek naar de oorzaak van de grote brand in de Ci ty-bioscoop te Den Haag heeft tot nu toe niets opgele verd. Volgens de politie zijn er momenteel geen vermoe dens, dat er opzet in het spel is. De brand, die op het bal- con ontstaan is, kort nadat de laatste bezoekers van de tweede zaterdagavondvoor stelling de bioscoop verlaten hadden, heeft volgens de brandweer zeker een schade post van tussen de 3 en 4 miljoen veroorzaakt. Het is nog maar de vraag of op de overgebleven puinho pen een nieuwe bioscoop kan worden gebouwd. De portier en de filmoperator van City hebben nog een laatste veiligheidsronde ge maakt. Zij verlieten om half twaalf het gebouw en ver klaarden niets geroken of bij zonders gemerkt te hebben. Een voorbijganger zag uit één van de ventilatoren zwarte rook komen. Hij alarmeerde de politie en brandweer, die aanvankelijk meende met een middelbrand te maken te hebben. Kort daarna bleek dat het om „zeer grote brand" ging en werd al het materieel zeventien wa gens ingezet. Assistentie van de brandweerkorpsen uit Rijswijk en Wassenaar was hard nodig, temeer omdat te gelijkertijd met de brand in City drie slooppanden in lich terlaaie stonden. De helse vuurzee werd bestre den met ongeveer vijfentwin tig stralen. Bijna negen kwartier duurde het voordat de brandweer, die ook reser visten had opgeroepen en met in totaal 80 man op de been was, de vlammen onder controle had. De omvang van de brand doet denken aan die in het ge bouw van Kunsten en Weten schappen een aantal jaren terug. Op het nippertje kon zaterdag nacht nog uit de filmkluis voor anderhalf miljoen gul den aan films, bestemd voor het hele City-concern, uit de kluis worden gehaald. Twee zaken pal naast de bioscoop, liepen lichte rook- en water schade op. Dit is te danken aan de tactische aanpak van de vuurbestrijding en de goe de communicatie met de mensen van de alarmcentra- Ie als middelpunt. Overigens zou vandaag één van de twee belendende kledingza ken Jackson Style een nieuw huurcontract voor tien jaar met City afsluiten. De brandweer was twaalf uur aaneen in touw terwijl daar na ook nog geruime tijd smeulende resten bewaakt werden. SANTIAGO DE CHILE (AP) De anti-Marxistische oppositie heeft gisteren in twee tussen tijdse verkiezingen voor het Congres een overweldigende zege behaald op de linkse rege ring van president Salvador Al- lende. De verkiezingen werden beschouwd als een graadmeter voor zijn programma om de deur naar het socialisme te ope- Juichende tegenstanders van het bewind van president Allende marcheerden in de vroege uren door de straten van Santiago en andere steden om de overwin ning te vieren. Den Haag In de Verenigde Staten is een krachtig nieuw genees middel ontwikkeld, dat vooral de geslachtsziekte gonorrhoe afdoen de bestrijdt, maar tevens inficetics aan urinewegen en keel-, neus- en oorontsteking geneest. Het middel, Minocln minocycline, bestrijdt resistente stammen van organismen en verhindert het bestaan van nieuwe. De ontwikkeling heeft tien, Jaar geduurd en kostte ongeveer ze ven miljoen dollar. In vele lan den hebben geslachtsziekten een epidemische vorm aangenomen. Het Amerikaanse ministerie van TYRONE Pennsylvania, (AP) Tenminste 14 personen worden vermist sinds gistermorgen vroeg in Tyrona het Pennsylva nia hotel door een ontploffing en brand verwoest werd. Van onze speciale verlaggever Hans de Bruijn Inzeil Tijdens een banket in het Kurhaus, te Inzeil waar de complete Nederlandse ploeg de spanningen van het Europese kampioenschap in Inzeil van zich afschudde, werden Stien Baas de zenu wen plotseling te machtig. Zij barstte in tranen uit en verliet aan de arm van haar man Hisco het hotel. De te leurstelling van de drie kilo meter was haar te veel ge worden. Dr. Rozijn, die Gerard Maarse onmiddellijk ter assistentie riep, kreeg nul op het re quest. „Zij heeft haar man toch bij zich", zei de Neder landse damescoach. Deze onhebbelijke houding is het gevolg van de beslissing van Gerard Maarse om Stien Baas in Sapporo -geen kans op de drie kilometer te ge ven. „Zij heeft geen inzet en dan moet ze het zelf maar weten". Diepere oorzaak van het nieu we conflict in de Nederland se damesplocg is de eigen gereidheid van Stien Baas. Vanaf het moment dat haar wens om Henk Lamberts als de nieuwe coach te verwel komen, niet werd ingewil ligd, heeft zij haar eigen weg gezocht. Daardoor hield zij zich niet aan de schema's van Maar se, en bleef halsstarrig één keer per dag trainen. Alle andere meisjes van de ploeg schaarden zich achter Maar se. Daarom zette de houding van Stien Baas kwaad bloed. Ik zal het persoonlijk sterk ont raden. Dat was het com mentaar van Jhr. mr. W. H. B. Quarles van Ufford, chef de mission van de Olympi sche afvaardiging naar de Olympische winterspelen in Sapporo, op de door de* coach van de damcsschaats- ploeg, Gerard Maarse, gelan ceerde idee om vrijdag in Amsterdam een tweekamp te doen houden tussen Stien Baas-Kaiser en Trijnie Rep voor de derde plaats op de 3000 meter bij de spelen. Op voetbalgebied is er weinig veranderd. Ajax en Feyen- oord wonnen hun respectie velijke duels tegen Sparta en NEC. Ajax won met moeite van de Rotterdammers dank zij een doelpunt van invaller Arnold Muhren. Feyenoord won met 5-1 van NEC maar kon desondanks niet impone ren. De afstand tot de kop is voor FC Den Haag en FC Twente een punt groter ge worden. De FC's hielden el kaar in Enschede in even wicht. Europees kampioene hardrijden op de schaats, Atje Keulen- Deelstra, ontvangt een ferme kus van damescoach Gerard Maarse, volksgezondheid noemde gonor rhoe onlangs „een nationale epi demie van grote omvang". De ziekte komt na gewone verkoud heid op de tweede plaats van alle besmettelijke ziekten. Tot nu toe was er geen methode om de opmars van de ziekte tot staan te brengen. Nadat men ongeveer vijftien jaar geleden meende de ziekte min of meer onder meer penicilline, heeft de ondermeer pennicilline, heeft de kwaal zich opnieuw verspreid, mede omdat sommige genees middelen niet langer effectief waren. Het nieuwe middel is zeer krachtig en een enkele kleine dosis is voldoende om de ziekte doelmatig te bestrijden. Kard. Pellcgrino: TURIJN (KNP) „Er is een grote kloof tussen de kerk en de arbeiders. De hele kerk moet har ernstige fouten erkennen en haar standpunten aan een on derzoek onderwerpen". Aldus de Italiaanse kardinaal-aartsbis schop Pcllegrino van Turijn in een toelichting op zijn herderlij ke brief, waarin hij de wereld van de arbeid en de taken dei kerk aan een uitvoerige analyse onderwerpt. Volgens de kardinaal wijzen veel gedoopten de kerk of, omdat zij weigeren te gehoorzamen aart een karikatuur van de kerk. In zijn analyse constateert hij da| een totale verandering nodig if In de heersende mentaliteit

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1