FC Twente en FC Den Haag weer niet produktief HANS POSTHUMUS VAN VERGUISDE TOT GEVIERDE DOELPUNTLOOS GELIJKSPEL IN DIEKMANSTADION Kort geding uit voorzorg tegen KNAU Weer straffen in schandaal Bundesliga ALWEER HANSJE Sportwereld MAANDAG 17 JANUARI 1972 Al MIEKE STERK |dEN HAAG „Ik heb voor 26 januari bij de president van de rechtbank in Rotterdam uit voorzorg een kort geding aan hangig gemaakt", aldus mr. J. A. Nagtegaal, de Rotterdamse advocaat, die de belangen van atlete Mieke Sterk behartigt. Mieke Sterk werd eind novem ber door de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie uitgesloten voor de Nederlandse ploeg en de Olympische selectie. '„Ik sluit de mogelijkheid overi gens niet uit, dat de KNAU en wij voor de twintigste januari of kort daarna nog tot een verge lijk komen. In dat geval gaat het kort geding uiteraard niet door", aldus de Rotterdamse advocaat. |Het bestuur van de KNAU heeft i mr. Nagtgaal inmiddels mede gedeeld, dat het de brief van de Rotterdamse advocaat, waarin I hij op grond van vier punten i onder meer opneming van Mie- ke Sterk in de ploeg voor de in- doorwedstrijd NederlandWest- Duitsland in Groningen (5 fe bruari) eist, in handen heeft ge steld van de rechtskundig advi- J. v.d. de Berg uit Den Haag. (FRANKFORT De strafkamer van de Westduitse Voetbalbond heeft Lotar Ulsass en Max Lo- renz van Eintracht Braunsch weig, beiden oud-international, voor twee jaar geschorst. De twee spelers uit Braunschweig waren betrokken bij het omko pingsschandaal uit de Bundesli ga. Ulsass was al eerder ge straft met een schorsing van zes maanden. Op verklaringen van getuige Schreiner werden Ulsass en Lo- renz veroordeeld. De twee spe lers ontkenden niet via Schrei ner geld (40.000 Mark voor de hele kernploeg) ontvangen te hebben. Het tweetal echter zag Schreiner niet als vertegenwoordiger van het in degradatiegevaar verke- j rende Arminia Bielefeld, maar als een maecenas, die het gelij ke spel tegen Rot Weiss Ober- hausen beloonde met een extra premie van 40.000 Mark voor de kernploeg van achttien spelers. I Schreiner echter stelde dat afge sproken was, dat Arminia bij winst van Eintracht 80.000 Mark zou betalen, nadat Lorenz aan vankelijk meer had gevraagd en dat hij na het gelijke spel niet tot uitkering van het afge- j sproken bedrag wenste over te gaan. Lorenz eiste toen, dat toch een gedeelte van het tóege zegde geld, wegens kosten, die de spelers hadden gemaakt, zou worden uitgekeerd. EMMEN Hansje Bunschoten heeft zaterdagavond, tijdens na tionale wedstrijden in Emmen, haar eigen Nederlandse record op de 800 meter met 0.8 secon de verbeterd. De zwemster van Naarden legde in het 50- meterbad de 800 meter af in 9 minuut 23.9 seconde. I In Hilversum verbeterde Anke Rijnders (AZ en PC) gisteren het nationale aspirantenrecord op de 400 meter wisselslag voor 25 mcterbanen en bracht het op 5.19,7. Het oude record was reeds in haar bezit met een tijd van 5.22.6. Yvonne Boomgaard-Thierv van de school Valkeniers uit Haar lem is gisteren in Rotterdam floretkampioene van Nederland geworden. De wereldkampioen der wieier- crossprofs, de Belg Eric de vlaeminck, heeft zondag in No vate Milanese de wedstrijd om de grote prijs van Fargas ge- ENSCHEDE FC Twente en FC Den Haag zijn van de zes clubs, die het betere gedeelte van de ere-divisie vormen, aanvallend de zwakste. In negentien wedstrijden doel puntten de Enschedeërs slechts 23 keer en kwamen de Hagenaars met een productie van 29 treffers slechts iets beter voor de dag. Dat FC Twente en FC Den Haag hun 20e competitiebeurt afsloten zonder dat er was gescoord de eerste ontmoeting tussen beide ploegen in dit sei zoen eindigde eveneens in een 00 gelijkspel was dan ook nauwelijks verwonderlijk. Wel merkwaardig was, dat de bezoekers met het resultaat uitermate tevreden waren. Immers, de achterstand van twee punten die ze op FC Twente hadden was in tact gebleven en een kans om te profiteren van Tiet feit, dat de thuisclub noodgedwongen in een nogal gewijzigde opstelling moest spelen, was onbe nut gelaten. terberg. De spits knalde echter FC Twente's offensieve daden wa ren heel wat talrijker in aantal, maar hielden eveneens nauwe lijks gevaar in. Dat kwam in de eerste plaats doordat Jeuring wederom nog niet de beweeglij ke spits van weleer bleek te zijn en Pahlplatz het tegen Wijn- gaarde verre van gemakkelijk had en in de tweede plaats doordat de Haagse aanvoerder Mansveld steeds weer bijzonder succesvol intervenieerde. FC Twente—FC Den Haag was allesbehalve het topduel, dat mocht worden verwacht van twee clubs, die nog volop ver wikkeld zijn in de op deelne ming aan het UEFA-cuptoernooi rechtgevende plaatsen. FC Twente combineerde wel vaar dig, maar bleek in de buurt van het Haagse doel opnieuw niet doortastend en Den Haag deed nauwelijks iets anders dan ver dedigen. FC Den Haag wekte indruk gebruik te willen maken van de afwezigheid van De Vries (geschorst) en Huve (ge blesseerd), twee van FC Twen te's sterkste verdedigers. De ploeg van Vaclav Jezek heeft vanaf de aftrap weinig anders gedaan dan verdedigen en speelde voetbal, zoals de degra datie-kandidaat zich wél, maar een topclub zich eigenlijk niet kan permitteren. De instelling van FC Den Haag was er de oorzaak van, dat de wedstrijd zich vrijwel voortdurend op een helft afspeelde. FC Twente's defensie, kwam zegge en schrij ve twee keer in moeilijkheden, t.w. in de 39e minuut toen Rog geveen ongehinderd kon opruk ken en van ver de paal trof Schrijvers rekende er kennelijk op dat het schot naast zou gaan en reageerde niet en een kwartier voor het einde toen op nieuw Roggeveen een kansje kreeg na de enige fout van Ach- De wedstrijd was wel bijzonder sportief, want de bekwame scheidsrechter Dorpmans - be hoefde pas na 25 minuten voor het eerst voor een overtreding te fluiten en daarna kwam het ook zelden voor, dat hij het spel moest onderbreken omdat er een ongeoorloofde handeling was verricht. Zei Den Ha$g- voorzitter Choufoer na afloop: ,,Er wordt vaak gezegd, dat het voetbal kapot gaat aan spelver- ruwing en defensieve systemen. Aan het eerste hebben wij in ieder geval niet meegedaan Bij FC Twente ontbrak naast De Vries en Huve Rene van der Kerkhof in de beginopstel ling. Kees Rijvers: „Rene maakte de laatste weken een vermoeide indruk". Rene van der Kerkhof kwam na 15 minu ten toch binnen de lijn. Als ver vanger van Wildbret, die al in de beginfase een dijbeenblessu re had opgelopen. Een kwartier na rust werd Notten vervangen door Calot. Bij FC Den Haag had Couperus toen al de plaats ingenomen van v. Eeden. „Een fikse tegenvaller" noemde Je zek, die wijziging. „Van Eeden had een enkelblessure opgelo pen. Hij had na rust waar schijnlijk aanvallend iets meer kunnen doen omdat hij goed in de diepte kan spelen". Een tweede tegenvaller was het uitvallen van doelman Thie, die een handblessure opliep toen hij enkele minuten voor het einde bij een corner FC Twente mocht er 14 nemen. Den Haag niet een wilde ingrijpen. Je- momenten in de Haagse verdedi- zek: „Het is niet ernstig. Er was een vingerkootje uit de kom geschoten". TON VAN DALEN Sehridsreohirr Dorpman*. Farce irbers. Drnvi. Oram r<k\ De 7.ocii', Mansveld cn nr: Bert, KUa en Adv*» Eeden (Couperus). Roggevc ROTTERDAM. Het afkeurend gejoel dat in de Kuip klink bij het noemen van de naam Posthumus in de op stelling van Feyenoord was nog maar nauwelijks hon derdtwintig seconden verstomd of de vaak verguisde aan valsleider was het doelwit van luide toejuichingen van diezelfde toeschouwers. Want al na twee minuten maakte Posthumus gebruik van een zwak moment in de defensie van NEC door doelman Nico de Bree voor de eerste maal te passeren. Ruim een kwartier later steeg Posthumus nog meer in de achting van het 35 duizendkoppige publiek door Hasil in staat te stellen opnieuw raak te schieten. Een minuut voor de pauze verplichtte Posthumus de be zoekers nog meer aan zich door een pass van Hasil doel treffend te verlengen: 3—0. Een klein half uur na rust werd Hans Posthumus zelfs als een held door een gul ap plaus van het publiek begeleid toen hij zijn plaats moest afstaan aan Lex Schoenmaker. Nog steeds zonder de geblesseer de Coen Moulijn en Wim van Hanegem, voor wie Jan Bos kamp speelde. ontwikkelde Feyenoord direct na het begin een offensief. Hoewel de Rotter damse acties nog verre van soe pel verliepen. leverde dit over wicht twee treffers op. Feyen oord nam na deze eenvoudig verkregen voorsprong wat gas terug en gaf hiermee NEC gele genheid iets terug te doen. De Rotterdamse verdediging, waar in Van Duivenbode soms wel eens wat erg lang aarzelde bij het wegwerken, gaf echter geen kans weg. De acties van Feyen oord waren vooral door de voor treffelijke Franz Hasil aanzien lijk gevaarlijker. Met Visser voor aanvoerder Miel Pijs bleef NEC tot een minuut voorde pauze overeind. Maar opnieuw een misverstand in de Nijmeeg se defensie stelde Posthumus in de gelegenheid voor 30 te zor- Voor de oud-ADO'er was er ech ter alleen maar kritiek. Slechts eenmaal kwam Schoenmaker aan de bal en veroorzaakte daarbij bovendien nog een vrije Hoewel Feyenoord na rust nog tweemaal scoorde kan hieruit bepaald niet worden afgeleid dat de Rotterdammers de ma laise van de laatste weken te boven zijn. Daarvoor was de te genstand van NEC te gering. De Nijmegenaren, meestal in Rotterdam met een grote inzet spelend, hadden het geloof in een redelijk resultaat al na twintig minuten verloren. Hoewel de ploeg van Wiel Coer- •ver soms aardig combineerde en er vaak in slaagde de bal goed in de ploeg te houden was het gevaar in de Nijmeegse aanvallen verdwenen zodra het Rotterdamse strafschopgebied in zicht kwam. In de eerste helft behoefde Eddy Treijtel slechts een keer in actie te ko men. reden voor de doelman van Feyenoord om na de her vatting maar een lange trai ningsbroek aan te trekken. ment gaven de Nijmegenaren er blijk van nog in een beter resul taat te geloven. Zelfs nadat Mcllaard na een solo van De Jong had kunnen tegenscoren, weigerde NEC meer inzet te to nen. „Na die twee ongelukkige eerste doelpunten," zei trainer Wiel Coevcr na afloop, „zal er voor ons niets meer in. Ik vind deze nederlaag echter niet zo ernstig. Ik ben veel tevredencr met de terugkeer van een paar geblesseerde spelers. Na die achterstand van 2—0 heb ik een paar jonge jongens de kans kunnen geven. We beginnen ein delijk uit de blessures te ko men. In de competitie is er voor ons niet zo veel eer meer weg gelegd. Wc richten ons op de strijd om de beker." Hoewel Nico de Bree zich wat ze kerder toonde dan in de eerste helft moesten de Nijmegenaren nog twee doelpunten toestaan. Hasil bekroonde een een-twee met Van Duivenbode en Jan Boskamp knalde twee minu ten voor het einde raak na een fraaie solo. Scheidsrechter Leo van der Kroft onthield de Rot terdammers voorts twee zekere treffers door eerst de voordeel- regel niet toe te passen bij een kansrijke actie van Jansen en even later een handsbal van Visser In het strafschopgebied te negeren. frank werkman Srorr\erloop: Posthumus 10. 19 gen. Geen moment Na de hervatting volhardde NEC in zijn spelopvatting. Geen mo- Het onderzoek naar de amateurstatus van Ard Schenk is, even als het vorige onder zoek op last van het IOC, ontaard in een enorme farce. Er is weer een uitspraak gedaan, die elk weldenkend mens in twijfel zal trekken. Maar goed, een offi ciële uitspraak van de Koninklijke Ne derlandse Schaat senrijders Bond telt voor de vergrijsde Olympische heren. Er is daardoor im mers formeel aan de reglementen vol daan. En volgens de letter blijft Ard Schenk nog ama teur. De fout zit ook niet bij zijn officieel ontkende overtredin gen van de amateur- reglementen, maar bij de reglementen zelf. Die moeten, daar is ieder al ja ren van overtuigd, nodig grondig wor den herzien. Dat zal echter niet gebeu ren, als mannen als Avery Brundage, zelf in het bezit van ettelijke miljoenen, luchthartig blijven beweren dat een top sporter geen cent voor zijn geldver slindende sportieve activiteiten mag ont vangen. En dat blijft jammer. Problemen Ook in de succesvolle Nederlandse dames- schaatsequipe in In zeil zijn de proble men niet uitgeble ven. Stien Baas, die vorige week nog tweede werd tijdens de nationale kam pioenschappen, kreeg op de Europe se titelstrijd de te rugslag voor de enigszins eigenzinni ge houding ten op zichte van de op drachten van Ge rard Maarse. Stien Baas had graag als trainer van de da- mesploeg Henk Lamberts gezien, maar de KNSB be sloot anders. Stien Baas bleef zich ech ter vasthouden aan Lamberts' aanwij zingen. Om haar fa len in Inzeil hieraan toe te schrijven is misschien niet hele maal juist, maar het zal voor Gerard Maarse in zijn eerste seizoen als bondscoach niet onplezierig zijn dat juist de rijdster die zich niet achter hem stelde het meest heeft teleurgesteld. Als het aan Maarse ligt krijgt Stien Baas nog een kans zich in een twee kamp met Trijnie Rep te kwalificeren voor de derde plaats op de drieduizend meter in Sapporo, maar deverant woordelijke officials hebben zich hiertoe al weinig bereidwil lig getoond. Het is ook voor de toe komst van het da- messchaatsen van groter belang de jongere Trijnie Rep af te vaardigen in plaats van Stien Baas, die hoogst waarschijnlijk aan haar laatste seizoen bezig is. Zonder an dere overwegingen een rol te laten spe len zal de KNSB en het NOC moeten kie zen voor de toe komst.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13