Ieren akkoord met EEG; Noren willen nog praten Ex-non veroordeeld: kindermishandeling Arrestaties in Tsj.-Slowakije: o.a. Pachman KUSTVISSERIJ STRUIKELBLOK Oude schepen onder metro in Amsterdam Zeer koud in Iran Scholieren en arbeiders betogen in Rome Arrestaties in Kroatië gaan door Randkrant LEIDSE COURANT Nice raakt al een beetje in Carnavalsstemming. Op de Place Massena heeft men deze wandversiering aangebracht, die gecomponeerd is uit onder meer 80 km elektrisch draad, tienduizend vierkante meter hout en 110.000 gloeilampen. Stinkdieren tegen Vietkong in actie? MOSKOU (RTR) Vol gens het Russische leger- blad „Rode Ster" richten de Verenigde Staten die ren af voor oorlogstaken in Vietnam. De nieuwste vinding zou het gebruik van stinkdieren zijn, die onder de grond worden gestuurd om guerrilla strijders in ondel-grondse schuilplaatsen te dwingen naar boven te komen. Het blad ontleent deze inlich tingen aan de „Internatio nal Herald Tribune". Het gebruiken van zeehon den, meeuwen, vleermui zen, dolfijnen en stinkdie ren is voor „Rode Ster" het „toppunt van moi'ele degradatie". Het blad verwijst naar eerdere be richten over het africhten van dolfijnen voor mari ne-eenheden en van zee honden en zeemeeuwen duikboten te ontdekken. Vleermuizen zouden klei ne brandbommetjes moe plan zouden de Amerika nen hebben laten varen nadat een vleermuis een Amerikaanse legerbasis in brand had gestoken. Mr. Berkhouwer 'Maak einde aan export wapens naar 3e wereld' DEN HAAG —Er moet een einde komen aan de steeds toenemende export van zware wapens door de geïndustrialiseerde landen naar de landen van de derde wereld. Het V.V.D.-Tweede Kamer lid mr. Berkhouwer heeft een pleidooi hiervoor in het Euro-Afrikaanse asso- ciatieparlement gisteren vergezeld doen gaan van vragen hierover aan de ministers Schmelzer (buitfenl. zaken) en Boe-- tien (ontwikkelingshulp). Hij heeft hun gevraagd stappen te ondernemen om aan deze v/openleve- ranties een eirde te ma ken. Nederland zou dit kunnen doen door de kwestie aan de orde te stellen op de Unctad-con- ferentie die in april in Santiago (Chili) wordt ge houden. PAMFLETTEN VERSPREID PRAAG (AP) Milan Huebl, oud-rector van de universiteit van de communistische partij van Tsjechoslowakije, de schaakgrootmeester Ludek Pachman en de vroegere radio- en tv-verslaggever Karei Kyncl zijn de laatsten en de meest vooraanstaanden van de naar schatting 150 Tsjechoslowaken die in de afgelopen dagen zijn gear resteerd en waarschijnlijk wegens hun politieke activiteiten voor de rechtbank zullen worden gebracht. BRUSSEL ANP De Ieren gaan akkoord met de regeling die de EEG hun heeft voorgesteld: in 1973 en in 1974 mo gen zij 150.000 ton suiker produceren, waarvoor rij een gegarandeerde prijs krijgen. De Ierse ambassadeur bij de Europese gemeenschappen, Kennan, heeft dat gister middag per brief aan de voorzitter van de Europese mi nisterraad laten weten. Daarmee is zo goed als zeker ge worden dat de Ieren ook op 22 januari in Brussel het toe tredingsverdrag tot de EEG zullen tekenen. Afgelopen maandag en dinsdag konden de Ieren, tijdens lange onderhandelingen, nog niet ak koord gaan met het suikerquo tum dat de EEG hun had gebo den. De Ierse onderhandelaar, Patrick Hillary, heeft zijn rege ring er kennelijk van kunnen overtuigen dat de gemeenschap (de Ieren hadden op het laatst een quotum van 170.000 ton ge vraagd niet tot verdere conces sies bereid was. Met de Noren zijn de onderhande lingen nog niet rond, maar ook daar begint enig licht te gloren. De Noren hebben de Gemeen schap nl. laten weten dat zij graag vandaag noe 'n gesprek op ambassadeursniveau in Brussel wilden hebben. Zoals bekend is het voornaamste probleem dat met dit kandidaat-EEG-land nog opgelost moet worden het visserijprobleem. De EEG heeft de Noren aangebo den dat zij 12 mijl vor hun kust, vanaf Lindesness tot de Noors-Russische grens, geduren de een 10-jarige overgangsperio de voor hun "eigen vissers" mogen reserveren. De Gemeen schap was echter niet bereid om de Noren een permanente uitzondering te geven, ook na de 10-jarige overgangsperiode, op het gemeenschappelijk visse rijbeleid, dat bepaalt dat na de overgangstijd vissers van alle EEG-landen toegang hebben in alle kustwateren van de EEG- landen. TEHERAN (AP) Hier en daar in Iran heerst een felle kou. In Hamadan, dat 400 kilometer ten westen van Teheran ligt, was het gisteren 34 graden onder nul. Men heeft alle scholen een week lang gesloten. j Voor een batterij van microfoons sprak presidentskandidaat Geor- j ge Wallace gisteren in de Ame- I rikaanse stad Tallahassee. Vrienden en bekenden van de ar restanten hebben gezegd dat Huebl verleden week is opge pakt, Kyncl en Pachman afgelo pen maandag terwijl zij bij el kaar waren. De woningen van de betrokkenen zijn later door zocht en documenten met be trekking tot politieke activiteiten zijn in beslag genomen, aldus de zegslieden. De gearresteerden waren allen aanhangers van de vroege re partijleider Alexander DuoctA. Zij zouden zich hebben scïKildig gemaakt aan het verspreiden *'van pamfletten tegen het regi me dat Dubcek heeft vervangen en andere vormen van politieke oppositie tegen het huidige be wind. Ook Wallace kandidaat TALLAHASSEE, (AP) Gouverneur George Wal lace van Alabama heeft in Tallahassee zijn kandi datuur gesteld voor de presidentsnominatie van de democratische partij. Hij hoopt dat „een massale volksbeweging ontstaat om de controle van de de mocratische partij te ont worstelen aan de zoge naamde intellectuele snobs". „Onze kandida tuur betekent dat nieuwe hoop daagt voor het Ame rikaanse volk", verkon digde de 52-jarige Walla ce, die in 1968 als kandi daat van de Amerikaanse onafhankelijke partij als derde eindigde in de presidentsverkiezingen. ROME (AFP) Ruim 15.000 scholleren, leraren en arbeiders hebben in Rome een betoging gehouden uit protest tegen de „onderdrukking" op de middelbare scholen. Tot de demonstratie, georganiseerd door drie vakcentrales, was beslo ten naar aanleiding van de ar- restratie in december van vier linksgerichte leerlingen van het Castelnuovo-gymnasium, en de vervolging die is ingesteld tegen de rector en 21 docenten, die er van beschuldigd worden te toe geeflijk zijn geweest en te heb ben nagelaten de namen van ab sente leerlingen door te geven. Ook aan het sociale front is de toestand gespannen, terwijl zich een regeringscrisis aftekent. Het personeel van de gasbedrijven, de raffinaderijen en de brand stofdepots is in staking gegaan om bij de hernieuwing van hun CAO's kracht bij te zetten aan- hun eisen. „Biologisch dynamisch", maar met bestrijdings middelen AMSTERDAM (ANP) De keu ringsdienst van Waren in Am sterdam heeft in 15 van de 52 op bestrijdingsmiddelen-restan ten onderzochte monsters groen te en fruit, die als „biologisch- dynamisch produkt" in de han del waren, een dergelijk residu aangetroffen. Hoewel met de aanduiding „biologisch-dyna- misch" wordt gesuggereerd dat bij de teelt van deze produkten geen bestrijdingsmiddelen zijn toegepast, werd in twee geval len zelfs de maximum toelaat bare hoeveelheid overschreden, aldus het jaarverslag over 1970 van de keuringsdienst. Bij zijn laboratoriumonderzoek van 527 monsters groenten, vruchten en zaden kwam de keuringsdienst tot de conclusie, dat de aanwe zige resten in groente- en fruit- produkten en aardappelen rela tief gering zijn. Een uitzonde ring hierop vormen selderie en peterselie. Bakkenist: kunnen nog matiger GRONINGEN (ANP) „Het gevaar is niet denk beeldig, dat er onderne mers zijn, die zullen zwichten voor de aan drang van de vakbond", aldus gisteren in Gronin gen drs. S. G. Bakkenist, voorzitter van het ver bond van Nederlandse on dernemers. Ten aanzien van de tot nu toe afgeslo ten cao's zei de werkge versvoorzitter, dat, hoe wel ze onder de SER- norm liggen, in het kader vnn de voorgestane mati ging nog matiger hadden gekund. BELGRADO (REUTER Het Joegoslavische persbureau Tan- joeg meldt dat er in de Kroati sche stad Banja Luka twee be jaarde mannen zijn gearres teerd op verdenking van het voeren van staats vijandige pro paganda en het aanwakkeren van godsdienstige tegenstellingen. mensen zijn aangehouden. Zij zijn beschuldigd van samenzwe ring tot omverwerping van het Joegoslavische sociale en poli tieke systeem. Bij het afzinken van het eerste metrocaisson voor de Amsterdamse metro is men op drie scheepswrakken gestuit. Er kan hier gespro ken worden van een archeologische vondst van veel belang. AMSTERDAM (ANP) Temid den van de obstakels, waarop de metroubouwers op het Water- looplein in Amsterdam zijn gestuit, is een unieke archeologi sche vondst gedaan. Onder het caisson op een diepte van onge veer vijf meter liggen temidden van een woud van palen drie schepen, die uit de 16c eeuw en mogelijk nog vroeger dateren. Het onderzoek werd verricht door de ■heer J, M. Baart, assistent bij het instituut van Prae- en protohistorie van de universiteit van Amsterdam, die gisteren op een persconferentie vertelde ge confronteerd te zijn met een fraai schouwspel, volkomen uniek in de wereld van de ar cheologie. Touwen, gedeelten van tuigage, met koper beslagen boordplanken, overnaads gena gelde scheepswanden en kromme spanten gaven de indruk van een scheepskerkhof.. Eén van de schepen was geheel gevuld met opgestapelde zwerfkeien, som mige met een diameter van 1 meter. Behalve de schepen wer den ook munten, aardewerk en henen schaatsen aangetroffen, die niet later dan het midden van de 16e eeuw dateren. Er werd ook aardewerk uit de 14e en 15e eeuw gevonden. Eén vun de munten droeg het jaartal 1502. Drs. H. van Regeteren Altena van het instituut zei overigens niet verbaasd te zijn dal dergelijke resten tevoorschijn zijn geko men. „Schepen die in vervul raakten werden kort en klein geslagen voor het funderen van de huizen, die tot ca. 1550 van hout waren. Het vroeg-middel- eeuwse Amsterdam staat op door zeewater hardgeworden scheepsresten. Ze liggen op grote diepte doordat de bodem sinds de 16e eeuw ca. 2lA meter is in geklonken". ROME (RTR) Een rechtbank in Rome heeft een voormalige kloosterzuster tot vier jaar en acht maanden gevangenisstraf veroordeeld op beschul diging van het mishandelen van gehandicapte kinderen in een tehuis, dat zij leidde. De 64-jari- ge Maria DUetta Pagliuca werd niet verantwoor delijk geacht voor de dood van een of meer kin deren in het instituut Santa Rita in Grotta Ferra- ta buiten Rome. De openbare aanklager had 4 jaar gevangenis straf geëist. De rechtbank verminderde de opge legde straf direct met twee jaar. Gezien het feit dat de straf werd opgelegd met aftrek van voor arrest, komt de gewezen non volgend jaar al op vrije voeten. In de afgelopen jaren hebben zich in Italië ver scheidene schandalen voorgedaan van ernstige mishandelingen in door kloosterzusters geleide weeshuizen en andere instellingen voor kinderen. In het geval van het tehuis Santa Rita werden de stoffelijke resten opgegraven van dertien kinde ren die in het tehuis waren overleden. Vier an dere functionarissen die in verband met de mis standen in het instituut terecht stonden, werden vrijgesproken. Onder hen bevond zich Antonietta Pagliuca, een zuster van de directrice. Een amb tenaar van een nabijgelegen gemeente, die de di rectrice op de hoogte zou hebben gesteld van een komende inspectie, werd schuldig geacht aan het schenden van ambtsgeheim, maar er werd geen straf opgelegd. Volgens getuigen werden de kinderen geslagen, aan hun bed vastgebonden en op andere wijze mishandeld. Voorts kregen zij te weinig eten en waren de sanitaire omstandigheden bijzonder slecht. De ouders van enige kinderen protesteerden direct tegen de uitspraak die zij, in verhouding tot de Deze 82-jarige feiten, veel te mild noemden. 11 kinderen. non wordt ervan verdacht in de laatste jaren de haid te hebben gehad in de dood van Bedelaar In San Renio heeft de polltic oen man In de kraag gepakt die een merkwaardig dubbel leven leidde. Het was de 26- jarige Carlo Sclaldone. Hij werd betrapt toen hij zich van zijn vodden ontdeed om zich te steken in vlekkeloze avondkledij. Overdag ging hij in de stad rond als bede laar, 's avonds en 's nachts ging hij zijn verdiensten op maken, met hoop op winst, in het plaatselijk casino. Had hij een avond succes, dan trok hij verder naar de een of andere nachtclub om zijn geld te verteren. Niet slecht Een rechtbank In Offenburg in West Duitsland heeft nnn een prostituee die in 1966 bij een verkeersongeluk zwaar ge wond raakte, ruim 8.000 gul den schadevergoeding toege wezen, alsmede 25.000 gulden compensatie voor verlies aan inkomen. De rechtbank wees erop, dat het beroep van de eiseres niet verboden of ille gaal is. Haar advocaat stelde, dat zij na het ongeval twee maan den in het ziekenhuis doorge bracht had en door operaties aan het gelaat niet meer zo veel succes in haar bedrijf had als voorheen. Een getui- ge-deskundige zei, dat prosti tuees in de grote Duitse ste den niet slecht verdienen. Een knappe vrouw kan, mits ze een geregelde klandizie geniet, in Stutgart bijvoor beeld een inkomen verwach ten van 17 tot 29.000 gulden per maand. Kinderwagen Een ploeg uit Nairobi heeft het wereldrecord klnderwagcndu- wen gebracht van 236,8 op 400,6 km in 24 uur. De eerste loper van de ploeg was de Internationaal bekende Ke- nyaanse hardkoper Kelno. De poging tot verbetering van het wereldrecord werd gedaan in het kader van een actie voor liefdadige doelein den. Robot De brandweer in Jokohama heeft er een nieuwe mede werker bljgekregen die voor niets staat: een robot. Het gevaarte, 1.82 m hoog en 600 kilo zwaar, is na een dog van proefnemingen goed be vonden voor inlijving In het korps. De robot kan trappen lopen, door brandende ver trekker lopen en vla een te levisiecamera (zijn ogen'* lo ten zien hoe de situoz'* in een brandend gebouw in Lt kan ook blussen, watt' er zijn in de robot twee krachti ge „sprinklers" ingebouwd. Zakkenrolster De 86-jarige „koningin van de Weense zakkenrolsters" Hed- wig Thomann heeft weer eens do verleiding niet kun nen weerstaan en is als ge volg daarvan tot anderhalf jaar opsluiting veroordeeld. Oma heeft nog een straf te goed van vorig jaar, maar aangezien haar gezondheids toestand niet zo best is, heeft een adviserend arts de rechter aangeraden haar maar in een bejaardentehuis te laten opnemen. De ge schiedenis vermeldt niet of de rechter dit advies heeft overgenomen. Stellingen Academici houden zich ook tij dens hun studie intensief be zig met de sport, getuige de volgende twee laatsto stellin gen van promovendi: De uitlating van Van Ravens dat „onze mooie voetbalsport naar de knoppen gaat" is in tegenspraak met zijn stelling „spelregels zijn duidelijk ge noeg". In plaats van het door hem voorgestelde „straffer optreden van scheidsrcchtes" dient veel eer gedacht te worden aan een drastische wijziging van de spelregels. Zo lijkt bij voorbeeld invoering van een groot deel van de ijshockey- spelregels in de voetbalsport aantrekkelijk. Zowel effectiviteits- als billijk heidsoverwegingen pleiten voor oen spoedige invoering van het zogenaamde straf- bnnkje in de voetbalsport. Misdaad Volgens hel Amerikaanse tijd schrift Life zijn df Amerika nen zo bang van de misdaad, dat ongeveer 30 procent van de bevolking thuis een vuur wapen heeft. Uit een enquête bleek, dat 78 procent van de 43.000 geënquêteerde lezers van Li je zich soms thuis niet veilig voelen dat 80 procent van de bewoners van de grote steden bang is 's avonds ap straat te gaan, dat 43 procent van de gezinnen vorig jaar het slachtoffer Is geworden van een of ander misdrijf en dat 41 procent de bescherming die de politie biedt onvol doende acht. Zeventig pro- a,1p geènc-uóteerden was bereid meer belasting te betalen voor een veiliger be- "è'c bleek, dat de bewoners van da voorstsden en kleine steden bijna even bang zijn als tic bewoners van de grote ste den. Alleen in de hleinstt steden en op het plattelani voelde de meerderheid ziel veilig op straat.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7