Wat is de Pieterskerk ons waard? WEG DAT MET HEK Lakenhal voor eeuwfeest verbouwd Leidse Courant stelde de vraag: Maandag praat de raad er over verder LE MANS LE VOYOU Plan voor instructie- bad i Hillegom Politie stopt tientjes-aktie Bona Stars thuis tegen Donar PAGINA 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 JANUARI 1972 LEIDEN Het meest be- stad is de laatste tijd sproken bouwwerk in deze waarschijnlijk de Pieters kerk. Een kort resumé van de recente ontwikkelingen: de eigenaren van de kerk, de Leidse her vormde gemefte, heeft het ge bouw niet meer nodig. De Hoog landse kerk wordt, na de restau ratie de hoofdkerk van de her vormden. De oudste kerk van Leiden zal nooit meer als zoda- jïig door de hervormde gemeen te gebruikt worden De Univer siteit onderhandelde jarenlang over het huren van de kerk, maar zag daar vorige week vanaf omdat het geld ontbreekt voor de meest bescheiden verbou wingen. Dezer dagen werd een stichting opgericht die het be houd en de exploitatie van de Pieterskerk zal nastreven. In die stichting zitten de gemeente Leiden, de kerkvoogdij van de hervormde kerk, belangstellen de burgers en de nv Stadsher stel Leiden. Het is de bedoeling dat de kerk verhuurd wordt voor alle denkbare evenemen ten, inclusief kerkdiensten. Een van de eerste dingen die de voorzitter van de stichting, bur gemeester Vis, gaat doen is praten met staatssecretaris Von- hoff over het financieren van achterstallig onderhoud. Wij waren benieuwd naar de inte resse van de Leidenaar voor zijn monumenten. Wat is de Pieterskerk ons waard? De heer Johan van Leeuwen: „De Pieterskerk? Die is oud he? Daar is toch niks mee aan de hand? Of wel? Ja, kijk, ik ben geen kerkganger, ik bemoei me niet met die dingen. Ik heb wel eens gehoord dat die op zondag leeg staat. Maar dat kan me, dat zei ik al, niet schelen. Mooi gebouw, zegt u? Ach meneer, ik vind het helemaal niet mooi. Toen het stadhuis afbrandde deed het me ook niks. Welnee, ik ben modern. Het kan mij niet schelen wat ze met die kerk doen. Het is me geen geld waard in ieder geval". Jan Bakker, de Sassenheimse kel ner van De Doelen op het Ra penburg: „Ze willen hem geloof ik aan de universiteit verkopen. O, dat gaat niet door. Dat heb ik anders toch in de krant gele zen. Maar ze moeten zo'n gebouw wel behouden. Natuur lijk. Ik woon hier wel niet maar ik geloof dat als ik Leidenaar was trots zou wezen op zulke gebouwen. Hoe noemen ze zoiets. Een monument, hé. Ja. Ja, nou dan kan monumenten zorg toch zorgen dat de kerk be waard blijft. Als' het moet wil ih zelf wat geven, ja waarom niet? Kasper Oolthuis Telegraaf lezend op de Breestraat: „Ik heb het allemaal niet zo gevolgd van die kerk, sorry. Wat doen ze er mee? Zo, staat ie leeg. Kijk, dat begrijp ik nou niet hé. Nou bouwen ze maar nieuwe kerken alsof het niks is en zo'n gebouw staat leeg. Laten ze de Pieters kerk gaan gebruiken. Hoeven we er verder niet over te praten ook. Maar ja, hij moet toch blij ven. Dat vind ik wel. Het Rijk betaalt zeker? Nee? Of ik er zelf geld voor over zou hebben? Ik weet het niet". Kees van den Bosch (langharig): „Ik weet waar die is, de Pie terskerk, (wijst) Daar ergens. Zo'n oud gebouw, je kent dat wel. Ik weet niet wat er mee is. Het zal nog wel een tijdje blij ven staan, denk ik. Het staat al zo lang (krijgt uitleg) Dan hé. Leiden heeft toch geen geld. Ik zou zeggen laten we hem dan maar afbreken. Maar ja, als het nou moet zou ik er nog wel wat voor over hebben om die kerk te houden". Mevrouw Dijkhuis, winkelend op de Breestraat: „Is dat niet de kerk waar ze vorig jaar die tentoonstelling in gehouden heb ben? Met die spandieken? Die is toch nog van de studenten? Ik geloof tenminste niet dat er nog kerkdiensten in gehouden wor den. Nee, zie je wel. Wat zegt u, zitten er geen studenten in? Gebeurt er niks. Zonde, zeg. Ik denk niet dat ik er zelf geld voor over zou hebben. Dat is toch iets voor het rijk. Vind ik wel. Van mij hoeven ze niet zo veel te verwachten ik ben geen Leidenaar." Petra Muusse, werkzaam bij een fotozaak op de Breestraat: „Pie terskerk? Nou, ik weet het niet precies. Ja toch, daarginder. Neem me niet kwalijk, ik kom uit Lisse zodoende. Ik heb geen idee wat er met de kerk gaat gebeuren. Hij zal het nog wel een tijdje uithouden. Wat? Nee, zo'n gebouw moet behouden blijven. Nooit afbreken. Het maakt Leiden juist zo mooi. Ik zou er nog wel geld voor over hebben. Zeker. Leiden moet mooi blijven, ik wil er te zijner tijd gaan wonen". Peter de Hoog: „Ik weet er alles van. Ik heb het bijgehouden. De universiteit wil hem niet huren. Te duur. Maar het moet een duidelijke zaak zijn dat ee bouw als dit moet blijve\ staan. Ze kunnen het toch niet maken om hem af te breken. Dat zou een lachertje zijn. Na alles wat al tegen de grond gaan is zou dit een beetje teveel van het goede zijn. Iets betalen voor het behoud? Zou ik wel doen. Als ik geld had tenminste, Maar daar moeten we het hele maal niet over hebben. Dit i een zaak voor de staat". LEIDEN De drieluiken in het Stedelijk Museum „De Laken hal" van Lucas van Leyden en Cornelis Engebrachtsz worden op bet ogenblik stukje voor stukje opgenomen en vastgelegd op ultra-rood band door het Centraal Laboratorium v. On derzoek uit Amsterdem. De activiteiten in het Leidse mu seum, waarvoor thans de Lu- cas-zaal (de zaal met het be faamde drieluik Het Laatste Oordeel van Lucas van Leyden) voor het publiek is afgesloten, hebben niets te maken met de verschillende plannen binnen de gemeente Leiden met betrek king tot De Lakenhal- Het Cen traal Laboratorium neemt de schilderijen op voor research doeleinden. Men heeft ook ge werkt in andera musea in Ne derland. Het werk van het Centraal Labo ratorium heeft ook niets uit staande met de restauratie, waaraan het „kasstuk" van De Lakenhal „Het Laatste oordeel" moet worden onderworpen. v.Het werk moet gerestaureerd worden, dat is al vastgesteld", aldus directeur drs. M. L. Wurf- bain- „maar wanneer dat gaat gebeuren en waar dat weet ik nog niet. De commissie voor de Lakenhal moet er ook nog over praten". De laatste keer, dat „Het Laatste Oordeel" werd gerestaureerd was in 1935. Hoewel er nog wei nig vast staat over het tijdstip waarop het bekendste werk van het museum een face lift krijgt wordt er door de directeur wel naar gestreefd, dat het vóór 1974 gebeurd zal zijn. Begrijpe lijk, want dan viert het mu seum het eeuwfeest en dat dient wel in volle glorie te gebeuren. Voor 1974 wil men ook het mu seum heringedeeld hebben en voorzien van air-conditioning, want gebleken is wel, dat het ontbreken van een air-conditio ning niet bevorderlijk is voor het in een goede staat houden van de schilderijen. Of het zal lukken het museum voor 1974 helemaal op orde te hebben is wel de vraag. Maan dag j.l. stond de raad van Lei den niet te trappelen om 25.000 beschikbaar te stellen voor het maken van een verbou- wmgsplan, dat in fasen („We willen het museum zo goed mo gelijk laten doorgaan en het pu bliek willen we zo weinig moge lijk last aandoen", aldus direc teur Wurfbain) zou moeten wor den uitgevoerd- Met name in kringen van het PAK werden er nogal wat vraagtekens gezet bij „De La kenhal". Oosterman van D'66 vindt, dat Leiden het zich finan cieel niet kan permitteren om veel geld te besteden aan het museum (verbouwing en condi tionering van het museum, in clusief de Lucas van Leyden-, de Van Mieris- en de Hartevelt- zaal zou in totaal 5 miljoen kosten), terwijl Dirks van de PvdA er zelfs wel over wil dis cussiëren of het predikaat -Ste delijk" niet moet veranderen in „Rijks". Natuurlijk met het doel om te bezien of het voor de stad niet aantrekkelijk is kosten van herindeling enz. te wentelen op het Rijk. Na maandag a.s., want dan praat de gemeenteraad er verder over, weten we meer. ,De Kruisiging" van Engelbrechtsz, een van de drieluiken in de Lu cas van Leydenzaal wordt stukje voor stukje opgenomen door het Centraal Laboratorium. 111 HILLEGOM Op een tafel in de raadzaal prijkte een maquette van een overdekt instructiebad. Daar om heen vergaderde de Commissie voor Sport en Re creatie, die onder voorzitter schap van de heer W. F. van Dam gisteravond de mogelijkhe den van een evt. bouw besprak. Het architectenbureau Groenen dijk uit Heerlen in samen werking met N.V. Sleutelbouw uit Alphen aan de Rijn maakte dit ontwerp, waarin een 25 meter (xlO) bad en een in structiebad van 10x8 m2 zijn ge projecteerd. De ruwe ramings- kosten van beide baden bedra gen rond de 1*4 miljoen gulden. WARMOND Martien Ver- sluys vertoont vanavond in 't Sloepie een film van de reis, die hij onlangs per fiets naar Australië maakte. Toe gang gratis. LEIDEN De bewoners van de Burggravenlaan, Verdamstraat en Kernstraat zijn bijzonder boos Die boosheid komt tot uiting in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. Deze brief is, namens alle buurt bewoners, geschreven door de heer N. van Ginkel. „Een hand- tekeningenaktie heb ik niet ge voerd", vertelde de heer Van Ginkel ons, „dat was allemaal wat lang gaan duren. Ik heb echter wel van bijna alle buurt bewoners Instemmende geluiden gehoord met het protest dat ik aangetekend heb". Waartegen hebben de heer Van Ginkel en buurtbewoners gepro testeerd?. Tege neen hek, dat de bewoners van genoemde straten het idee geeft in een gevangenis te wonen. De bewoners vragen zich af waarom het hek, dat om een sportveld staat, er moest komen, zij vinden dat het ter rein helemaal opengesteld moet worden voor de jeugd en niet alleen voor de korfballers en leerlingen van het Stedelijk Gymnasium. |Er is toch al zo weinig speel ruimte", vindt de heer Van Gin kel, „waarom zou je de kinde ren dit stukje nu ontnemen. Ze zijn nu wel verplicht om in de plantsoenen te gaan ravotten. Dat gebeurt dan ook braaf", let terrein is eigendom van de sportstichting. Zij is van me ning dat het hek niet zo ontsie rend is. Bovendien wil zij haar velden beschermen tegen te in tensief gebruik. Bang is de Sportstichting ook dat het veld een uitlaatplaats voor honden wordt. De buurtbewoners spre ken dit fel tegen. Als het aan de Sportstichting ligt, blijft het hek er staan. De bewoners van de Burggravenlaan, Verdamstraat en Kernstraat denken er anders over. Zij overwegen een gerech- telijke uitspraak te krijgen in deze zaak. L LEIDEN De „tientjes-actie" van "Radio Plein" is giste ren voortijdig door de politie van Leiden gestopt. De prij zen, geëtaleerd in de winkel aan het Vijf Mei Plein, wer den In beslag genomen we gens "overtreding van de wet op de kansspelen". "Bo vendien - aldus een woord voerder van de politie - een vorm van oneerlijke concur rentie. Want zakenlieden, die zich aan de wettelijke nor men houden zijn uiteraard duidelijk in het nadeel". Het "spel" werd gespeeld met de nieuwe, blauwe tiengul den-biljetten. Die zijn doorlo pend genummerd. Het hoog ste nummer is 210.000.000. Wie een tientje kon tonen waarvan het nummer dit ge tal het dichtst benaderde, zou de hoofdprijs krijgen: een draagbaar tv-toestel. De twee biljetten, c'ie het dichtst boven en onder het nummer 100.000.000 zouden liggen, zouden recht geven op een grill en op vertoon van het laagste nummer zou men een centrifuge kunnen krij gen. "Het was gewoon bedoeld als uitverkoopstunt. "Ik heb nooit geweten, dat dit tegen de loterijwet was, anders had ik het toch niet gedaan. Zó kost het me alleen maar geld. Bingo is toch ook toe gestaan en kaarten om geld is ook al heel normaal". De Heer Van Heukelom be schouwt de ruchtbaarheid, die zijn actie kreeg als een succes: hij moest een apart meisje aan de telefoon zet ten, waarlangs alleen al 60 meldingen per uur binnen kwamen, uit alle delen van het land. Het hek aan de Burggravenlaan dat zoveel weerstand opriep bij de omwonenden LEIDEN Al is er nog een theo retische mogelijkheid op de zesde plaats, DED moet dan van Landlust verliezen en Agon van Donar, geen enkele Bona Stars rekent daar nog op. Het is nu zaak om zevende te worden en dat zal nog een harde dobber worden. Morgen speelt Bona Stars zijn laatste wedstrijd voor het eerste gedeelte van de competitie te gen Donar. daarna wordt ge- j soütst in bovenste en onderste zes. Deze ontmoeting in de 5- meihal moet door Bona Stars gewonnen kunnen worden, al is Donar buiten Groningen niet zo sterk, oppassen blijft geb'azen. Een meevaller voor het Leidse team is dat de blessure van Rob Wallaart mee blijkt te val len, met een paar weekjes is j het bekeken. De aanvang van Bona Stars—Donar is 18.45 uur. I weinige rustpauzes in de 24-uursrit van „Le TRIANON Het was te voorzien. Snelheidsmaniak Steve McQueen wilde ook zijn stuurmanskunst tonen. De films Le Mans geeft hem daartoe alle gelegenheid. De film, geregisseerd door L. H. Katzin, begint vrij documentair met een sfeervol beeld van de entourage, die aan de 24-uursrit vooraf gaat. Zijn hoofdfiguren komen niet helemaal uit de verf in de dialoogloze beelden voor de start, maar de uiterste concentratie van de rijders wordt wel bijzonder goed weergegeven. Eenmaal in de race, weet de regisseur een zekere spanning op te bouwen, en de onvermijdelijke ongevallen in slow-motion herhaald, geven een extra accent aan dit zogenaamd sportieve gebeuren, waar in mannen hun leven in de waagschaal stellen' voor een of ander onduidelijk ideaal. Dit komt tot uitdrukking in het korte dialoogje dat McQueen heeft met de weduwe van een coureur. De coureur die de held speelt, wordt geen glorieuze winnaar, maar anonieme tweede. Voor de geregelde bioscoopbezoeker is Le Mans misschien een teleurstelling. De film valt op door zijn soberheid. Voor de Nederlandse bioscoopbezoeker heeft de film misschien als pluspunt dat er Nederlandse coureurs in rijden. Rob Slotemaker en Toine Hezemans. LEIDEN De Nederland se "blijvertjes" zijn uit de Leidse bioscopen ver dwenen, daarvoor in de plaats is in STUDIO "Le Voyou" gekomen en in TRIANON de snelle over het witte doek flitsende beelden van de 24-uurs rit van "Le Mans". CA MERA brengt deze week weer de snel schietende sheriff Trinity en zijn broer in "De rechter en de linkerhand van de de duivel". Ook LUXOR heeft deze week een prolon gatie, namelijk de verfil ming van het boek van Alistair Maclean "In op dracht van de marine". Sex uit Denemarken is deze week te zien in REX. STUDIO Een gewone mis daadfilm kun je de eerste ling van Claude Lelouch. „Le Voyou" beslist niet noe men. Daarvoor zit het hele verhaal te knap in elkaar. Maar Lelouch heeft dan ook een acteur van formaat voor de hoofdrol. Jean Louis Trin- tignant. Een ander bijzonder aantrekkelijk aspect aan de film is het vijf minuten du rende optreden van Sacha Distel in het Olympia. Aan het begin van Le Voyou, die als Nederlandse titel „de Ontvoering" meekreeg zien we Simon de Zwitser (Tri- tignant) bij een voor hem wildvreemde vrouw naar binnenstappen. Hij zoekt een schuilplaats, want is op spectaculaire wijze uit de gevangenis ontsnapt. De ont snapping, die in een flash back aan het einde van de film te zien is, gebeurt door middel van een huwelijk, dat een vriend van Simon in de gevangenis sluit. Tijdens het huwelijk weet Simon de di recteur van de gevangenis te pakken te krijgen en met hem te ontsnappen. Na zijn ontsnapping vlucht hij eerst naar België, later naar Ame rika. Simon had eigenlijk twintig jaar op te knappen voor de ont voering van een klein jonge tje Daniel, een rol die op vertederende wijze gespeeld wordt. De vader van het ke reltje werkt bij een grote bank. Door middel van de ontvoering weet Simon, ge holpen door zijn vriendin Martine en haar vader een miljoen dollar los te krijgen van deze bank. Aan het einde van de film blijkt, dat Martine en haar vader niet de enige handlan gers van Simon waren. Ook de vader van de kleine Da niël, speelde een rol in de zaak. Een erg fijne film, Le Voyou. Op sommige momen ten beslist niet van humor gespeend. Charlie Brown en het kleine grut CAMERA - Charlie Brown en het kleine grut. Een film die geen aanbeveling nodig heeft. Zeker niet voor diegenen die de te kenfilmpjes van T.V. of de boekjes over jongetje kennen. Charlie heeft het ook in deze film weer bij zonder moeilijk. Hij is een waardeloze basebal- Ier, kan niet vliegeren, en wordt voortdurend door zijn vittende vriendinnetje Lucy op zijn kop gezeten. Maar al is Charlie Brown een belangrijke figuur, zijn hond Snoopy is nog veel belangrijker. De gek ke bekken die het beest trekt zijn zo mal, dat hij een dominerende rol speelt. The Ballad CAMERA Deze week in Camera een western die je als lief hebber, net als High Noon, gezien moet hebben. Goudzoeker Cable Hogue wordt door zijn vrienden in de woestijn achterge laten. Na dagen zwerven vindt hij een waterbron. Dit redt zijn leven. Nadat Cable Hogue een tijdje in het stadje dat dicht bij de bron ligt heeft gewoond, komen zijn oude kamaraden op be zoek. Zij hadden Cable geen overlevingskansen gegeven en daarom wordt het een harde strijd tussen hen. Eén van de partners schiet hij neer de ander neemt hij als compagnon in de zaak die hij inmiddels heeft opgezet. Cable komt triest aan zijn einde. De eerste automobielen rijden door de woestijn en Cable is zo ongelukkig om onder een van de wagens te komen. Het kost hem zijn benen en zijn leven. Huwelijk in groepsverband REX Deze week in Rex „Huwelijk in groepsverband", een film van Deense niakclii. In '.:.t bcg: v:. film lijkt het alsof de commune het enige zaligmakende middel is om een stukgelo pen huwelijk te reéc'cn. Martha en Georgie de hoofdrolspelers uit de film, stortten zich met negen andere mensen in een slaapzak. Martha wordt hierdoor echter gefrustreerd, in het donker weet ze niet wie wie is. Het huwelijk blijft mank lopen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4