DWEPENDE BAKVISSEN ZOMERZOTHEID Problemen van middenstanders onder de loep 5 goede voornemens tav kaas uit't vuistje Optreden van Rod McKuen gaat niet door Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 JANUARI 1972 De dwepende bakvissen uit de wereld van Joop ter Heul, die enige seizoenen geleden in een tv-serie van de KRO speciaal de wat gevorderde dames ademloos deden ver wijlen bij het verleden, ma ken opnieuw hun opwachting op het scherm. Vanavond voeren de giechelende grie ten Een Zomerzotheid op naar de roman van Cissy van Marxveldt. Dit bekende meisjesboek speelt in de jaren twintig en gaat over vier H.B.S.-meis- jes. Lenie, Mia, Dot en Pit die bij de ouders van Lenie hun vakantie doorbrengen. Ella, de één jaar oudere z.us van Lenie, kan het met het viertal niet zo goed vinden. Ze doet volgens Pit wat te veel uit de hoogte. Ze be weert tijdens een picnic dat standing zich nooit verlo- chent. Dit hoort jonkheer Padt van Heyendaal. die met enkele vrienden op het nabij gelegen Sonnewende even eens hun vakantie doorbren gen. De jonkheer besluit zich voor te doen als chauffeur en een van zijn vrienden neemt de rol van ..adellijke kwast" op zich. Ella vliegt er prompt in evenals trou wens de andere meisjes. Al leen Pit houdt zich wat be treft de jonkheer wat op de achtergrond, ze knoopt een relatie aan met de chauffeur. Door deze gedaanteverwisse ling ontstaan er een aantal min of meer ingewikkelde si tuaties, waarom het verhaal in wezen draait. De musical speelt zich af in Tijdens de picnic Bakvissen aan het ontbijt: van links naar rechts Bert Dijk stra, Ida Bons. Jessica van Alden. Lies de Wind, Wieteke van Dort en Melies Morel. een tijd waarin er nog echte bakvissen bestonden die niets anders deden dan gie chelen en dwepen met, naar hun zeggen, eindeloze man nen. Het was ook een perio de waarin de meisjes zich moesten weten te gedragen. Ze leefden in een bescherm de wereld en waren werke lijk zo onschuldig als ze er uit zagen. De jongemannen verpoosden zich met een autoritje verge zeld door de meisjes, een partijtje tennis of als ze met mannen onder mekaar wa ren een spelletje schaak. Wieteke van Dort, bekend o.m. van het kinderprogramma Oebele, vertolkt in deze Zo merzotheid de rol van Dot, een nogal brutaal, maar dood-eerlijk en hartelijk meisje, dat met haar armen en benen geen raad weet, al tijd alles omgooit en net op de verkeerde ogenblikken haar mond niet kan houden. ..Dot is een buitenbeentje in het gezelschap", vertelt Wie teke. ,,Ze komt uit een lager milieu, ze is kleurlinge en kan zich door haar afwijken de opvoeding wat moeilijk aanpassen aan de deftige omgeving waarin ze zo plots klaps verzeild is geraakt. Al leen omdat Pit haar harts vriendin het zo graag wilde mocht ze mee naar Lenie's ouders, die haar overigens een warm hart toedragen". Wieteke -kan zich goed ver eenzelvigen met het type Dot. Ze woonde tot en met haar 14e jaar in Indonesië en kent de aanpassingsproble men waar Dot het ook niet makkelijk mee heeft. „Ik weet nog goed", vertelt Wieteke ,,dat ik anders was dan mijn klasgenootjes terug in Holland. In de West kan je je fantasie meer ont plooien. Als je daar rovertje speelde was dat in een echte rimboe en kon je over wer kelijk gevaarlijke bergbeek- jes springen. Je zou kunnen zeggen dat Dot en ik dezelf de achtergrond hebben". Wieteke heeft door haar jeugd in het toenmalige Nederlands Indië een klein teugje ge proefd van het onbezorgde bestaan dat het viertal in een Zomerzotheid heeft en de alle waarschijnlijkheid jong meisje zo aantrekkelijk maakt. „Het is een heerlijk leventje", zegt Wieteke maar tegenwoordig is zoiets niet meer mogelijk. De tijden zijn veranderd. Een kapitaal landhuis als Sonnewende zie je nergens ipeer, tenminste niet als vakantieverblijf van een adelijke familie. Men is ook veel vrijer geworden. Die geïsoleerde wereld van toen is voorgoed van de aardbodem Welk meisje van 18 jaar maakt nu nog een gedicht dat begint met: „Ik droomde je was een koning, je kwam uit een ver land: En met: Je reed op 'n melkwitte schim mel en hield je teugels vast? Zulke dingen typeren de twintiger jaren. Een tiener meisje gaat nu naar een beatkelder of een disco-dan cing en brult dan mee met de liedjes van de Stones". Wieteke vindt de onbezorgde sfeer van Een Zomerzotheid heerlijk, maar alleen om even in weg te dromen. Het is nu geen realiteit meer en dat was het.toen Cissy van Marxveldt het boek schreef eigenlijk ook niet. Ik kan me vrij moeilijk verplaatsen in dat onnozele gedoe. Tijdens de repetities had ik er vaak moeite mee mijn rol waar te maken. In het begin speel den we het stuk veel te se rieus en te traag. Regisseur Nico Hiltrop heeft heel wat moeten ophitsen en schaven alvorens er een behoorlijke musical uit kwam. De tek sten zijn ook wel erg opper vlakkig. De charme van het stuk ligt in de luchtigheid. Om dit goed tot uitdrukking te laten komen hebben we een paar dansjes en liedjes ingevoerd. Wieteke heeft de Engelse cho reograaf heel wat hopeloze ogenblikken bezorgd. Ze was altijd net even te laat of net wat te vroeg, maar ze dan ste nooit precies gelijk met de anderen. Het valt ook niet mee als je collega's beroeps dansers zijn. Nadat er veel zweetdruppeltjes waren ge vloeid, kreeg ze de slag te pakken. Maar dat is alle maal alweer erg oude koek, de musical werd namelijk al eind augustus opgenomen. „Het waren een paar erg fijne weken. We hebben vreselijk gelachen en ook nog het een en ander geleerd. Er komen in deze musical de meest, voor onze tijd, onvoorstelba re dialogen voor. Het van zelfsprekende happy-end slaat alles. Nadat het „ver raad" van de jongens is uit gekomen is Ella zeer bele digd vertrokken. Dot, Pit en Lenie hebben alle drie een affaire met de jongens. Zoals gebruikelijk in de jaren twin tig blijven ze doen alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Ze zitten. Dot met Reep, Le nie met Ger, en Pit met Rob afgezonderd in de tuin. Reep zegt tegen Dot: „Onze laatste avond, Kaka. Dot: O ja? Reep: „Zul je nog aan me denken? Dot: „Natuur lijk niet". Reep: „Kun je geen seconde lief zijn, verve lend exemplaar". En zo gaan ze geruime tijd door. Op een andere bank zitten Le nie en Ger. Ger, de zgn. jonkheer vraagt Lenie: „Vind je me ook een verra der?" Lenie: „Nee hoor. voor mij blijf je dezelfde" (pakt zijn hand). Op weer een andere bank on- der een boom verklaren Pit en Rob hun liefde. Rob: „Je bentstil vanavond". Pit: „Wat zul je om me gelachen hebben". Rob: „Nee Pit, daar ben je me te dierbaar voor" (pakt haar hand). En even verder in het gesprek zegt Rob: „Pit wie vind je liever, Ger of Robbert?" Pit: „Ik geloof.... ik geloof warempel. Rob". Hij kust haar.... ROELFIEN SANT In de tv-rubriek Perspectief wordt Mary Tyler M00re-sh0W onder de titel De baas zelf aan- - - dacht besteed aan de midden- Mary mag een assistente men omdat de nieuwsshow meer zendtijd krijgt. Het toeval wil dat Mary's buurvrouw Phyl lis op zoek is naar een baantje. Mary moet haar noodgedwon gen aannemen, maar krijgt daar al gauw spijt van. stand en dan in het bijzonder de kleine middenstand, die sinds enige tijd danig in de knel zit. De baas zelf is anno 1972 een man geworden, die soms tachtig h honderd uur per week werkt en vaak minder verdient dan jsjecj 1905^ een werknemer. Zijn vooruit zichten zijn niet rooskleurig, zo Vlieg er niet in niet hopeloos. Het is de hoge Aan de hand van geconstrueerde prijs, die de middenstander be- voorbeelden wordt gewaar- taalt om toch rnaar de baas zelf schuwd tegen inbrekers en op- te kunnen blijven. lichters. ,ncn Ned. II 19.30 uur. De cijfers wijzen het uit. In 1969, 1970 en 1971 gingen ongeveer Voor de VUÏSt Weg 11.000 winkels in Nederland \yj||em Duys ontvangt in zijn dicht. In diezelfde jaren kwa- show weer een groot aantal gas men er respectievelijk 6.000, ,en 7.500 en 6.000 nieuwe bij. Een jj 21.10 uur. niet onbelangrijk nadelig saldo. Regisseur Fred Hagenaar en E. Schaatsen Peereboom gingen na waar de Vanavond een samenvatting van oorzaken liggen. In hun werk- de vandaag gehouden wedstrij- stuk komen o.m. aan bod de he- den. ren J. J. M. Oostenbrink. Ned. n 23.00 uur. staatssecretaris van economi- _.,,CIC T.TrDr,.r sche zaken, H. J. Post, secreta- TELEVISIE ZATERDAG ris van de stichting ontwikke- Een filmreportage over de muzi- ling en sanering van de midden- kale oorsprong van Reggae, sinds stand, Albert Heijn, een kleine kruidenier en een sigaretten- winkelier, tiled. II: 20.21 uur. Nste lan het tweemaandelijkse pro gramma Piste werken ditmaal mee Tschen der Dsai, met Oos terse variétékunst uit China, Gene Detroy uit Noord-Amerika met zijn chimpansees) de jong leurs Villam uit Zweden, de an- tipodist uit Spanje Tito Reyes, de Two Tarnados uit Zwitserland en Les Biasini uit Italië, lied I: 19.12 uur. 1950 de rage in Jamaica die sinds de laatste paar jaar over geslagen is naar Europa. Reg gae is gebaseerd op de Calypso en rithme en blues. De opna men werden gemaakt in Wem bley waar vele groepen uit Ja maica en Engeland optraden. Ned. I 16.02 uur Het is wasdag in Hoedjesstad en Pedro en Worteltje gaan aan de slag. Ned. 1 17.00 uur Een film die in Finland gemaakte opnamen laat zien over kraan vogels en elanden. Ned. I 17.00 uur. (ADVERTENTIE) 1Ik zal in 1972 nooit meer 's avonds laat uit bed stappen en alle kaas soldaat uit 't vuistje maken. 2. Ik zal mijn kinderen minder snoep geven en meer kaas uit 't vuistje. 3. Ik zal zorgen dat er altijd genoeg kaas in huis is zodat binnenwaaiers iets bij de borrel hebben. 4. Ik zal alle advertenties van kaas uit 't vuistje tot de laatste letter lezen. 5. Ik heb trek gekregen en ga nu... (verdere tekst ontbreekt) r Voor Sethshow op oudjaar 6.5 miljoen kijkers Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het op oudejaars avond door de AVRO-tv ge produceerde programma rond Seth Gaaikema vanuit het Am sterdamse Concertgebouw heeft blijkens de resultaten van het continu programma-onderzoek succesvolle cijfers opgeleverd. „Met mekaar op Ouwejaar" haalde een kijkdichtheid van 64,6, wat ongeveer 6,5 miljoen kijkers betekent en een (hoge) waardering van 7,9. Vergeleken bij de oudejaarsa vondshow van Seth Gaaikema in 1969 een wezenlijk verschil wat betreft de kijkdichtheid, want toen waren de cijfers res pectievelijk 48,4 (ongeveer 4,5 miljoen kijkers) en 7,7. is vaker onderwerp van t.v.-pro gramma's geweest, maar in de speels-bijtende vorm waarin het thans geschiedde kwam de klacht, geloven wij, veel sterker over. De kracht van dit programma school voor een niet onbelang rijk deel in de overtuigende echtheid waarmee vrijwel alle rollen bezet waren. We kenden de spelers niet, nemen aan dat ze uit amateurskringen kwamen en geven ze daarom hoge cij fers voor hun grote inzet. Die hoge cijfers komen het meest toe aan de regie overigens die met dit materiaal deze resulta ten bereikte. Voor artiesten, die zijn uitgenodigd voor dit Grand Gala. geldt de re- Joop van Tijn praatte met Jan gel. dat zij twaalf weken tevoren niet optreden voor radio en/of t.v. Kassies. een wat verzuurde Ook zaaloptredens moeten beperkt blijven, zij het dat lopende con- man die niets goed vindt aan tracten mogen worden afgewerkt. Aangezien bij het optreden in het onze maatschappij en die zich Congresgebouw zondagavond ook opnamen voor de tv zouden wor- ook geen maatschappij liikt te den gemaakt is deze uitvoering afgelast. kunnen denken waar wel iets De VPRO liet gisteren met „Rudy Schokker huilt niet meer" de t.v.- satire geheel nieuwe wegen be wandelen. Het spel onder die ti tel van Gerben Hellinga en Pie- ter Verhoeff was n.l. geheel ge goten in de vorm van een repor tage die op het absurde uit gangspunt na haast griezelig echt verliep zoals t.v.-reporta- ges plegen te verlopen. Onderwerp van de satire was de goeds aan gevonden zou kunnen worden. Desondanks leek Kas sies een idealist die, mits maat schappelijk veiliggesteld, bereid is te blijven strijden voor een ideaal dat hij onbereikbaar Jongerenkoor Voorburg opent koorfestival TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal KRO 19.05 uur: Felix de kat 19.12 uur: Piste 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Brandpunt 21.10 uur: Een zomerzotheid 23.05 uur: Journaal NEDERLAND II AVRO 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Mary Tyler Moore- i 19.30 uur: Vlieg er niet in 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Perspectief (informatie) 21.10 uur: Voor de vuist weg N03 22.20 uur: Journaal 22.".5 uur: Den Haag vandaag j 22.30 uur: Uit de kunst 23.00 uur: Kampioenschappen ijsdansen ZATERDAGMIDDAG VARA 16.00 uur: Journaal 16.02 uur: Reggae (muziek) 17.00 uur: Hoedjesstad kleur MORGEN NEDERLAND I NOS 10.00 uur: Teleac 11.00 uur: Esperanto VARA 16.00 uur: Journaal 16.02 uur: Reggae (muziek) 17.00 uur: Hoedjesstad 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Coronation Street 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Eén van de acht (quiz) 22.10 uur: Achter het nieuws 22.35 uur: Jason King (t.v.-serie) 23.25 uur: Journaal NEDERLAND II E.O. 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Les Reflets (zang) 19.15 uur: De trio-Indianen van j Tepoe (t.v.-serie) 20.00 uur: Journaal NCRV 20.21 uur: Confrontatie (reportage) i 21.25 uur: In kleinere bezetting (informatie) 21.50 uur: Russen in de ruimte 22.50 uur: Het woord NOS 22.50 uur: Journaal 23.00 uur: Kampioenschappen schaatsen (dames) kleur RADIO HEDEN Pacifistisch Socialistische Partij. KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 tuallteiten. 18.60 JVIarktberlc- 1S.52 fS) lichte orkestmuziek. 19.00 fS) AU-ditie: muzikale talenten. 20.00 In antwoord op Uw schrijven: verzoekplatenpiogramma. 23.00 Kursicfcabarctprosramma. 22 Oveiweging. 22.30 Nieuws. 22.38 E Haag vandaag. 22.50 (S) Goal... i sport (programma met veel muzi 23.55—24.00 Nieuws, i IX i 20.00 Nie NOS: 20.30 (S) >k uit de Barok. VARA: 21.00 (S) Radio en Kamerorkest en soltsl: klassieke en moderne muziek. CS) Hoe later op de avond: muziekprogramma. 22.55 Mededellri- ten.' 23!20° MuzlekS'va"n' ipn.)23.55-24.00 Nieu\ ssel 324 m. (Nederlai. n Vinnu-s. 18.05 Uitzending voor it 18.28 Paardesportuitslagen. wijs wezen. 18.45 Sportkro niek. 18.55 Taalwenken. 19.00 Nieuw» en actualiteiten. Aansluitend: Volksliederen. 19.40 Keurig Engels. 19.45 Boekbespreking. 20.00 Conc muzh Nieu\ 18.30 Wee ïzlek. 21.20 Oude de luziek. 22.00 22.10 MORGEN TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ontbijt zo's (Soos): lichte grammofoonmu- zick reportages en berichten. (7.30 Nieuw 7.41—8.00 Actualiteiten; S.30 s: 8.41—8.60 Actualiteiten). Luister uit.... zoekprogramma voo 110.30—10.32 Nieuws' lingei de militaire .55 Medec Nederland. (Overhcids- 14.33—15.00 fS) Sportkompas: 15.33—18 00 (S) Jazz-cock- ill: 17.30 Nieuws; 17.32—17.50 Ac- lalitelten). .lersnm II VARA- 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek, 7.20 fS) 7..0-1 program Van c radio- en tv-redactie We geloven dat onze onvolmaakte maatschappij reilt en zeilt. Mis- HILVERSUM Na één jaar te schien komt dat omdat voorpagina, dag: nn tualltnib 8.00 Nto^ De Omh'ii 7 54 VPRO: De? de kritikasters van het forma: t van Jan Kassies hier de gele genheid krijgen om zich te laten horen. Een kwestie van buiten parlementaire controle die zijn nut kan hebben... geluidshinder van Schiphol. Die in Leerhuis van IKOR/CVK werd programma 'Interpellatie' zijn uitgeweken naar de Singer- concertzaal te Laren - ingrijpen de verbouwingen waren de oor zaak dat het Koorfestival 1971 niet in de A.V.R.O.-Studio kon plaatsvinden - zal het Neder lands Koorfestival 1972 weer in de grote Concertstudio I van de A.V.R.O. te Hilversum worden gehouden op de zaterdagen 6, 13, 27 mei en 3 juni. de NOS. Werden wij op onze Aan dat tiende Nederlands Koor- Van onze radio- en tv-redactie DEN HAAG Het voor zondagavond in het Ned. Congresgebouw te Den Haag aangekondigde optreden van de Amerikaanse zanger Rod i McKuen gaat niet door. De afspraak hiervoor werd gemaakt voor bekend was, dat Rod McKuen zou optreden op het Grand Gala du J Disque op 25 februari in het RAI-gcbouw te Amsterdam. wenken bediend toen we giste ren schreven dat ruimere publi citeit rond ons strafstelsel nood zakelijk is? Eigenlijk niet, want de benadering van Leer huis was zo totaal anders dat er geen enkel verband bestond tus sen beide uitzendingen. Bovendien kwam een der deskun digen, dr. J.R.M. Maas, tot een benadering van de delinkwent- patiënt die eigenlijk geheel bui ten de orde viel. Zijn standpunt: niet straffen, maar genezen (de patiënt èn de samenleving) zou onderwerp festival, dat zoals gebruikelijk wordt georganiseerd door de Koninklijke Bond van Zang- en Oratoriumverenigingen in Ne derland in samenwerking met de A.V.R.O., kan worden deel genomen door gemengde koren, mannen- en vrouwenkoren, be jaardenkoren. jeugd-, kinder- en jongerenkoren en militaire ko ren. De Kroonafdeling - ver plicht bij de afdeling A ge mengd koor en facultatief bij de vrouwen- en mannenkoren - bleef gehandhaafd, gesprek kunnen Het Voorburgs Jongerenkoor (55 zijn voor een diskussie die met leden), winnaar van het Neder- 'verzoening' niets meer te ma- lands Koorfestival 1971, zal vóór ken heeft. In de diskussie van de start van het festival op za- gisteren liet dit standpunt zich terdag 6 mei, een kort concert niet inpassen. Vg. I geven. 13.23 VARA-Varla MTRO- 14.Tr» HT"' I-Mi»"a/Ine. vn<i: In het Ne Franl SF3 ipkhpocfenlnc. 17.15 Kon ba«ls iW5 7.03 Pop Statlop. n oo Nieuws. 9.03 XI Nieuws. 10 03 Mi* >ff1e. 11.00 Nlcui 9 03 Elpee Pon. 1 »- iKl ove- - und andeiswo. fllmrcporta'

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2