Voor f 32.000 een leven lang dierenvrienden VIA DE „CLUB 1001" WIJ, HEREN VAN ZICHEM(ll) vernieuwing eist nieuwe wet VRIJDAG 14 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 15 Suske en Wiske K LAAT C"E OUWE /WIE WET PE LUIS VANNSCAT COLT LEEFT, NiET OPHANGEN1 ZAL POOR CE WIJ KAN WET 'N C0LT5TW WAPEN OWSPRIN-UEN, GEN... 0U5 WIJ GAAT ^AEE' Broom- Hilda (Van een onzerverslaggevers) Ongeveer honderd rijken der aarde zullen zondagmiddag op paleis Soestdijk de gast zijn van prins Bernhard. Zij behoren allen tot de '1001: A Nature Trust' een exclusieve club waarvoor de genodigden lid voor het leven kunnen worden tegen betaling van 10.000 dollar (ongeveer 32.700 gulden). De contributie zal worden besteed voor de vor ming van een nieuw kapi taalfonds voor het Wereld Natuurfonds, waarvan de hoofdzetel in Zwitserland is gevestigd. Vanaf mei vorig jaar heeft prins Bernhard, in zijn func tie van voorzitter van het Wereld Natuurfonds brieven gestuurd naar duizend rijke personen in de wereld van industrie, grootgrondbezit ters, handel-, bank- en verze keringswezen. In de brieven eigenhandig door de prins geschreven, worden de ge adresseerden gevraagd lid te worden van de „1001 club". Prins Bernhard zelf wordt het duizend en eerste lid. Het Wereld Natuurfonds kampt met een groot gebrek aan fi nanciële middelen voor de instandhouding van bestaan de natuurbeschermingsgebie- den en het entameren van nieuwe projecten. De natio nale cn internationale geldin zamelingsacties die werden gehouden voor bijvoorbeeld Pakistaanse vluchtelingen en voor hulp aan andere nood- projecten, gaven een interna tionale inzameling voor het Wereld Natuurfonds weinig kans van slagen. Het idee voor de collecte onder welge- stelden, afkomstig van prins Bernhard, werd dan ook door het bestuur van het Na tuurfonds gretig aanvaard. Niet alleen prins Bernhard stuurde wervingsbrieven rond. Ook prins Philip van Engeland benaderde de wel- gestelden in Engeland en de landen van het Britse Geme nebest. Degenen die daar po sitief reageren staat een ont vangst op Buckingham Pala ce te wachten. Onder de „erkende rijken" ko men de namen voor van de Aga Khan, de maharadja van Baroda, Lord Pilkington en leden van de familie Rothschild. De leden van de 1001-cIub krij gen een klein zwart speldje waarop in gouden cijfers het getal 1001 is aangebracht. Met dit speldje op kunnen zij bij een bezoek aan natuur parken en reservaten reke nen op een VIP-behandeling. Uit Nederland hebben tot nu toe ongeveer 25 welgestelden positief gereageerd op de uit nodiging van prins Bernhard. Tot de club van 1001 zijn toe getreden onder andere: Jhr. H. A. C. van Riemsdijk, pre sident-directeur van Philips C. Verolme, scheepsbouwer, drs. W. Werner van de Ban- que de Paris. mr. J. M. Fen- tener van Vlissingen van de Steenkolen Handels Vereni ging, A. Orlow, directeur van de Turmac fabrieken, mr. A. H. Heineken, presi dent van Heineken's Brouwe rijen. AGA KHAN VAN RIEMSDIJK flaar dat spelletje valt niet in de smaak van Clementine, de huishoudster. Integendeel. Wat komt dat peuterige meneerke hier hèèr juf frouw Emma weghalen! >e zestigjarige mannenhaatster leefde tot nog toe in de zekerheid dat de veel jongere, maar ziekelijke juffrouw Emma niet lang meer zou leven en dat zij. Clementine, nog al het goed der Beuckelaers zou erven. En nu trouwt die zottin. Gelukkig vindt Clementine enigszins troost in de idee, dat ook meneerke maar een „mossel" is; die het huwelijk misschien ook niet lang zal overleven en dat uit die belache lijke verbintenis wel niet veel meer zal voort spruiten. Volhouden dus! Het zouden wel eens twee erfenissen kunnen worden. ?ol Taels, de broer van Clementine, koopman in aardappelen en kolen, kerkmeester en nu ook gemeenteraadslid, weigert mordicus de kerk zangers hun jaarlijks soupeetje gratis aan te bieden. Niets! Voor al hun toewijding en opof fering! Iedere zondag zijn ze stipt in de hoog mis. En dan al die andere plechtigheden. Het is toch alles wat ze vragen; een onnozel eten tje op het Sinte-Ceciliafeest. De smid is er na tuurlijk bij om ze op te hitsen. Staken is zijn ordewoord. Geen noot meer in de kerk o gebeurt het, dat onder de plechtige huwe lijksmis van meneerke Parmentier met Emma Beuckelaers, de koster alleen op het doksaal zit. Ie schelmen van zangers zijn in de kerk, maar ze blijven beneden staan op een rijtje vlak on der het doksaal, de koster heeft ze goed naar boven te roepen, ze wijzen treiterend op hun adamsappel. Dat ze allemaal schor zijn. koster is verplicht zelf te zingen, zijn schra le stem moet hij aanvullen met een donderen de orgelbegeleiding. Zo hoopt hij, zo goed of zo kwaad het gaat, het koor te vervangen. Na de plechtigheid hebben de zangers de lef, ue al zo vroeg uit Kongo overgekomen is, om woedende koster in diens eigen herberg te zich op het kasteel te vestigen, gaan feliciteren met zijn solozang! De dag waarop baron Luc met zijn gezin zal De magere, opvliegende kerkdienaar wil de aankomen, dwaalt de fiere boer Coene uren vaandelvluchtigen met bierglazen te lijf gaan. lang in de nabijheid van het kasteel, verbor- Dat ze zich zullen moeten verantwoor- gen achter struiken en bomen, als een inbre- den voor meneer pastoor. Dat ze zich nooit ker. meer op zijn doksaal mogen vertonen. En bui- Eindelijk ziet hij een automobiel stilhouden vóór ten nu! het hoge perron. De baron, zijn vrouw Hedwi- Het is een harde klap voor boer Ccene, als hij ge en hun dochter Elza stappen uit en worden verneemt dat de jonge baron van Berckelaer door de twee overgebleven dienstboden ver juffrouw Beuckelaer. welkomd: de oude Pover en diens dochter Ze- Ua. Zie die oude Pover en die slaafse Zelia daar eens staan buigen voor die niksnutten! denkt Coene. De familie trekt het kasteel binnen, dat Peter Coene zo graag in zijn bezit had gekre gen, al was het maar geweest om het met de grond gelijk te maken en er spurrie op te zaaien. Coene druipt af. Er breekt iets in hem. De barones besluit, na haar rondgang door ver vallen kamers en gangen, dat ze toch in Wa- zinghuis wil komen wonen. Nadat de nodige herstellingen zijn aangebracht, natuurlijk. Melanie van de smid gaat haar zuster, vrouw Coene, bezoeken op de Donkelhoeve. Vrouw Coene is 'n tiid erg ziek geweest. 'Ik heb u al die tiid niet één keer gezien, Mela- nieke.' 'Och met die politiek van Jef en dat geval van Niske. kind. kon ik niet weg. Maar ge zijt er weer bovenop, zie ik: Wat haperde er?' 'Och, altijd hetzelfde. Zwak. In bezwijming val len. Zeker het hart. Maar zondag kom ik weer naar de hoogmis'. 'Krakende wagens lopen het langst, Eugenieke'. 'Maar ze kraken ondertussen en daar houdt Pe ter niet van. Ik ben van zo weinig nut in het bedrijf, Melanieke.' 'Ge valt toch niet flauw als ge wilt. Dat is toch uw schuld niet'. De gelatenheid van haar zuster ergert Melanie vaak. 'Nee.Maar nu gaat het werkelijk beter, zelle'I verzekert vrouw Coene. 'Omdat uw oogappel, uw Herman, uw Maantje thuis is? Hij studeert toch nog voor priester' 'Ik hoop het....Och, Melanieke, als ik dat mocht beleven...' Herman Coene is de jongste zoon van de boer. Deze laatste achtte de jongen niet geschikt voor het boerenbedrijf en liet hem studeren. Peter Coene heeft genoeg aan zijn oudste zoon Fons om hem on te volgen. Het goed mag niet verdeeld worden, ziet ge. Herman Mu- deert in het college te Herentals. Zijn laatste jaar. Retorica. 'Melanieke'. glimlacht vrouw Coene naar haar zoveel kloekere zuster, 'om de genade van mijn genezing te bekomen, heb ik beloofd het broertje van onze knecht Sepke, ge weet wel die wittekop, helemaal in het nieuw te kleden voor zijn communie en voor zijn familie hier op de boerderij een communieleestje te orga niseren. Gij en de smid en Niske en de pas toor moeten- ook komen.' 'Ik zag de wittekop daarnet in uw weide de koeien hoeden. Hij kwam bij me en ik zag dat de jongen iets aan zijn ogen heeft. Daar zul len ze de dokter moeten laten naar zien', zegt de kordate Melanie. 'Hij zegt dat ze d'r maar wat zalf van Tissens op moeten strijken. Hoe dom van die men- Melanie bezoekt haar: die lang ziek geweest (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG F.en nieuwe wet op de Stadsvernieuwing en steun van I tOO miljoen gulden van het Rijk zullen nodig zijn voor de urgente vernieuwing in de komende tien jaar van oud® stadskennen in Nederland. Stadsvernieuwing vergt een plan dat snel tot stand kan ko men. snel rechtskracht verkrijgt en snel uitgevoerd kan worden, met inspraak van de bevolking, een grotere betrokkenheid van de gemeenteraad bi) de uitvoe ring van het plan en een proce dure, die in totaal niet meer dan twee jaar mag vergen. Dit ziin een aantal conclusies uit vier rapporten van de verschil lende werkgroepen en studie commissies op grond waarvan op 26 januari in het Nederland se Congresgebouw in Den Haag een congres over Stadsvernieu wing gehouden gaat worden. De grote achterstand bij de huidi ge uitvoering van de Stadsver nieuwing en het hoge tempo waurin zich maatschappelijke veranderingen voltrekken die op hun beurt een verandering van 't bouwplan nodig maken leiden tot een intensieve aanpak van de stadsvernieuwing. Maar het is in beginsel onjuist en onmogelijk stadsvernieuwings gebieden te .bulldozeren', aldus het advies van de Raad van Ad vies voor Ruimtelijke Ordening over de bestuurlijke en planolo gische aspecten van de stads vernieuwing. In dit advies wordt erop gewezen dat de geldstroom voor dergelij ke projecten zo groot en continu mogelijk moet zijn cn dat er maatregelen nodig zijn om dat geld zo doeltreffend mogelijk te gebruiken. De huidige onzeker heid maakt het risico voor pur- ticuliere investeerders In een dergelijk plan nog te groot. Een herziening van de gemeente lijke bouwvorderingen ten aan zien van een meer locale diffe rentia van normen voor be bouwing wordt eveneens nodig geacht. De woningverbetering in een stadsvernieuwingsplan zal gesti muleerd moeten worden door mogelijkheden voor systemati sche woningverbetering en sub sidiëring van de samenvoeging van huizen. Om de stadsvernieuwing in de vier grote steden te doen slagen meent het advies dat er bouw van vervangende woonruimte in stad en gewest nodig is, een uit breiding van het openbaar ver voer, een groter aandeel van de rijksoverheid in de financiering en flexibiliteit in de toepassing van regels en voorschriften. De commissie voor bestudering van de financiële consequenties van sanering en stadsrecon structie merkt in huur rupport op dat voor rehabilitatie van 10.000 woningen een bedrag van 93miljoen nodig zal zijn. Het particulier initiatief zul naar haar mening een steeds groter rol gaan spelen. Bij de inschakeling van dat initia tief is een overeenkomst met de gemeente over verantwoorde lijkheden en garantjes noodza kelijk. Maar creatief vermogen, kennis en ervaring die door deze samenwerking loskomen bieden grote voordelen. Met betrekking tot de inschake ling van project-maatschappijen wordt in een derde rapport op gemerkt dat de reputatie van die maatschappij en krediet waardigheid belangrijke facto ren kunnen zijn. Er zal een vol ledige overeenstemming nodig zijn voor gemeente en maut- schappij een kontrukt aangaan. Hoe minder grond in handen is van de maatschappij hoe ster ker de gemeente hij deze sa menwerking staat. De financie ring van grondaankopen zou buiten de centrale financiering gebracht moeten worden, aldus het advies. Het rapport van de werkgroep Stedelijk verkaveling van het Instituut voor Bouwrecht meent tenslotte dat de huidige bestem mingsplannen geen zekerheden geven over de uitvoering daar van. Mede daarom zou een nieuwe wet nodig zijn.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15