t- Amerika's zuidgrens hiaat in de luchtverdediging KURT VICENIK OVERLEDEN Nederlanders drinken steeds minder melk Raadswerk is voor vrije tijd Restauratie bedreigt vleermuis F Justitie grijpt in bij abortus kliniek Koe wilde niet naar Slachthuis Vliegtuig uit Cuba onopgemerkt Humphrey wil met Kennedy verkiezingen in In Friese kerken: OENSDAG 12 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT |EN HAAG Nederlanders drin ken steeds minder melk. Vorig jaar daalde opnieuw het hoofde lijk gebruik, namelijk met 1 procent. De totale consumptie van melk en melkprodukten bleef ongeveer gelijk, terwijl de bevolking groter werd. Toch hebben de veehouders een erg goed jaar achter de rug. Per li ter geleverde melk ontvingen zij j in 1971 gemiddeld 39 cent, dat is vier cent meer dan het (slech te) jaar daarvoor. Dit staat in het jaaroverzicht van het produktschap van zuivel, zoals voorzitter ir. B. van Dam dat vanmorgen presenteerde in de bestuursvergadering van het schap. Het kaasverbruik echter stijgt voortdurend in ons land, in twee jaar tijd met ongeveer 10 pro cent, ondanks de hogere prijzen. Ook in het buitenland doet 'le Nederlandse kaas het goed. De afzet neemt steeds toe, vorig jaar met 9 procent tot de record- omvang van 300 miljoen kilo. Daarentegen stagneert de boteraf- zet. Het Nederlands boterver- bruik daalde vorig jaar met liefst eenzesde, maar daarbij moet rekening worden gehouden met de EEG-akties in 1970 om de boterberg af te graven door middel van goedkope aanbiedin gen. Ir. van Dam concludeert uit het bovenstaande dat de Ne derlandse zuivelindustrie zich moet gaan toeleggen op kas- produktie. Gelaten wachten inwoners van Singapore en buitenlanders bij de kapper om zich te laten ontdoen van hun lange haar. De autoriteiten van Singapore hebben onlangs bepaald dat haar tot op de boord en over de oren en langer niet meer toegestaan is. Goedkoper sporen in Duitsland UTRECHT (ANP) Be jaarden (vrouwen vanaf 60, mannen vanaf 65 jaar) kunnen (met uitzon dering van de periode van 24 maart tot en met 11 april) tot en met 27 april goedkoop door West-Duitsland sporen, zo heeft de NS meegedeeld. Op de fetourbi'ljetten wor den kortingen gegeven van 40 tot 45 procent, al thans bij reizen langer dan 52 kilometer. Doorgaande reizigers kun nen ook van de kortingen meeprofiteren. Stadsspoor voor Dordrecht DORDRECHT (ANP) Behoudens goedkeuring van de minister van ver keer en waterstaat zal in de loop van 1973 in Dor- drecht-zuid een zoge naamd voorstadsstation van de NS worden ge bouwd. Het gemeentebestuur van Dordrecht voert met de NS ook gesprekken over een stadsspoor)ijn van het station via de halte Ster renburg naar de nog te ontwikkelen wijk Alloijzen en later ook naar woonge bieden die ten oosten van die wijk worden ontwik keld. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse zedenpolitie is gister- raiddag opgetreden tegen de abortuskliniek die sinds kort op bet Bachplein in de hoofdstad in gebruik is. In opdracht van de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, is de voornaamste apparatuur in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt tegen de behandelende arts. Voor zover de heer Hartsuiker j wist was er tot nu toe slechts een arts in de kliniek werk zaam. Hij had de indruk dat er „wat erg" op commerciële ba sis werd gewerkt. Dezelfde in- druk bestond ook bij de inspec- teur van de volksgezondheid, dr. C. Mets. he justitie heeft ingegrepen, om dat er vrouwen zonder deugde lijke medische indicatie werden geaborteerd. „De kliniek is een dag geobserveerd, waarbij bleek, dat de vrouwen alleen beschikten over een verwijs- triefje van hun Duitse arts" al- dös mr. Hartsuiker. VoTHBRDAM ANP Een op de slachtfiuis te worden afgevoerd, heeft gisteren een üur lang door het Rotterdamse stadscentrum gehold, achterna gezeten door veekooplui en door de politie, 'olitientannen wisten het dier ten slotte via een brandgang in een tuintje te drijven. Daaar gaf de eigenaar toestemming om de koe dood te laten schieten, maar toen een politieinspecteur arriveeBde om het vonnis te vol trekken, brak het beest in het tuintje opnieuw los. Uiteindelijk maakten: zes schoten uit het dienstwspen van een politie-in- specteur een eind aan het leven van de kue. Patiënte met A-pacemaker gaat vooruit lENSCHEDE (ANP De 30-jarige vrouw bij wie maandag in het Enschedese ziekenhuis „Zieken zorg" een pacemaker (hartsi- mulater) op atoomkracht Is in- geplant, maakt het goed. Vol gens de leiding van het zieken huis is de drie- uur durende ope ratie die onder leiding stond van de cardioloog dr C. Kroon, normaal verlopen, foeze pacemaker op atoomkracht is gemaakt door het Amerikaan se bedrijf- „Medtronic" in Ker- krade. Deze onderneming heeft reeds duizenden hartstimulato- ren gebouwd die op batterijtjes werken. Het nadeel, is dat deze slechts twee tot drie jaar mee gaan. pe atoom-pacem aleer die vijf maal zo duur is. wordt gevoed door een buisje plutonium en heeft een levensAiur van min stens tien tot vijftien jaar, waardoor per patient vijf zes operaties komen te vervallen. Aandacht voor veiligheid voetgangers gevraagd *EN HAAG ANP De Neder landse vereniging bescherming voetgangers heeft in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat meer aandacht ge- vraagd voor de ongelukken die voetgangers overkomen op de I rijkswegen. 'Iver de rijkswegen de door de bebouwde kom voeden jakkert men door dorpen, waer de voet ganger veelal zonder enige be- j scherming moet oversteken of over dijken die de woetganger, die geen andere weg ter be schikking staat, geen enkele be scherming bieden, stchrijft de vereniging aan minister Drees. WASHINGTON (AFP) Het Amerikaanse luchtverdedigings- stelsel heeft tussen Florida en Californië, over een gebied van 2.500 km., een hiaat. Dit blijkt uit een rapport van een com missie van onderzoek van het Amerikaanse huis van afgevaar digden. Volgens de voorzitter van de commissie, de demo craat Edward Hebert, is het ge hele Amerikaanse verdedigings stelsel daardoor praktisch nutte loos. Het onderzoek werd ingesteld na dat op 26 oktober een Cubaans vliegtuig van Russische makelij 21 suikerdeskundigen uit Cuba naar New Orleans bracht voor het bijwonen van een congres. Het toestel was niet ontdekt voordat de piloot op 40 km. van deze stad landingsinstructies vroeg. Op een besloten bijeen komst op 25 november deelde generaal McKee, de comman dant van de Noordamerikaanse- htchtverdediging, mee, dat het verdedigingsstelsel bestaat uit radar en onderscheppingsvlieg tuigen, die bijna uitsluitend de kusten van het oosten, noorden en westen bewaken, d.w.z. de gebieden vanwaar een Russi sche aanval zou kunnen komen, maar niet de zuidkust noch de grens tussen de Verenigde Sta ten en Mexico. Het Cubaanse toestel vloog langs de kust van de Golf van Mexico, te ver weg om door de radarinstallaties op de grond te kunnen worden op gemerkt. Geen enkel Ameri kaans vliegtuig was opgestegen, ofschoon de verkeerscontrole in Miami vier uur tevoren het vluchtplan van Havana had ontvangen. Dit was doorgegeven aan verscheidene instanties, waaronder het ministerie van buitenlandse zaken en 't Noord- amerikaanse luchtverdedigings stelsel. SAARBRüCKEN (DPA) De Oostenrijkse bankro ver Kurt Vicenik is gisteren In het academisch ziekenhuis van Homburg in Saarland overleden aan de zware verwondingen die hij op 29 decem ber bij zijn arrestatie had opgelopen. Hij was tij dens onderhandelingen met de politie op een au toweg in Saarland door een commissaris van po litie door maag en lever geschoten. De 44-jarige Vicenek had op de dag na Kerstmis met twee Franse medeplichtigen ruim 300.000 Mark geroofd uit een bankgebouw aan de voet van de Keulse Dom. Op hun vlucht namen zij twee politie-officieren als gijzelaars mee. Na een dolle rit door het Rijndal naar het zuiden, lieten de rovers hun gijzelaars vrij. Zelf verdwenen zij in de bossen van Saarland, dichtbij de afgesloten Franse grens. Een klopjacht had geen succes, maar op 29 december werd het drietal met een auto in de buurt van Balterweiler ontdekt. In middels hadden zij opnieuw iemand gegijzeld. Er volgden midden op straat gespannen onderhande lingen, die met het neerschieten van Vicenik een dramatisch einde kregen. Zijn twee medeplich- gen konden worden overmesterd de gijzelaar bleef ongedeerd. Visum nodig voor Algerije DEN HAAG (ANP) Vanaf 1 fe bruari zullen Nederlanders die Algerije willen bezoeken een vi sum moeten bezitten. Zij kun nen dit aanvragen bij de Alge rijnse ambassade in Brussel, of bij het bureau reiswzen van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag. UTRECHT (ANP) Ons huidige besturen hangt van improvisa ties aan elkaar. Het is beangsti gend dat wij het zo druk hebben met voorzien In onze eigen da gelijkse bestaan dat besturen vrijetijdsbesteding is. Wij mis sen bet broodnodige contact met onze achterban. Toegewijde raadsleden leven voortdurend op het randje van overspanning. Dit terwijl burgers steeds meer hun toevlucht nemen tot het voeren van aktie tegen raadsbe sluiten." Dit zei het Utrechtse gemeente raadslid mej. M. van der Heij den (K. V. P.) tijdens de gister middag begonnen algemene be schouwingen over de begroting 1972 in de Utrechtse gemeente raad. Ook andere raadsleden gaven ui- ting van hun onvrede over het raadswerk dat zij verrichten. Enerzijds worden zij bedolven onder het werk, anderzijds merken zij dat hun werk niet kan voorkomen dat onvrede on der de burgerij alleen maar toe neemt. De heer S. Theunis (PAK) zei dat in de afgelopen vier maanden elk fractielid 15 tot 35 werkuren per week aan het raadswerk besteedde. Veel energie wordt opgebracht in ar beid waarvan sommigen slechts een gering resultaat bespeuren aldus de heer Theunis, die zich afvroeg of de gemeente Utrecht niet effectiever buiten de raad om wordt bestuurd, waarbij hij wees op de succes sen van een aantal aktiegroepen in de stad. Mevr. M. Versnel (D'66) meende dat eigenlijk alleen een vrijge zel met een parttime werkkring, weinig vrienden, een ijzersterke gezondheid en een grote intelli gentie het raadswerk goed zou kunnen doen. Gisteravond hield minister Schmel zer van Buitenlandse Zaken zip nieuwjaarsreceptie in het Haag se hotel Des Indes. Hier begroe hij de ambassadeur van India ii ons land, de maharadja vai Pathjalah. Bibliotheek KNWL naar luchtmacht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Om jaarlijks eei bedrag van 15 tot 20.000 guldei te kunnen besparen wil de Ko ninklijke Nederlandse vereni ging voor luchtvaart haar bi bliotheek in het verenigingsge bouw aan het Jozef Israëlspleit in Den Haag overdoen aan d< Koninklijke luchtmacht. Op eci buitengewone algemene verga dering van znterdag 5 februar zal over het voorstel worden be slist. Dc luchtmacht is berei< de bibliotheek te combineret met die van de sectie lucht machthistorie op de vliegbnsi; Ypenburg. TALLAHASSEE (AFP) Sena tor Hubert Humphrey die dingt naar de democratische kandida tuur voor het presidentschap, heeft te Tallahassee in Florida laten doorschemeren dat hij graag samen met senator Ed ward Kennedy als kandidaat het vice-presidentschap de Edward Kennedy die nator Kennedy zich niet kandi daat zal stellen, meer ..Kennedy stemmers", zal aantrekken dan senator Edmund Muskie, die eveneens dingt naar de demo cratische kandidatuur voor het presidentschap. verkiezingen van november zou willen ingaan. Humphrey, die maandagavond in Florida aan kwam om zijn campagne te be ginnen in verband met de voor verkiezingen van 14 maart, ver klaarde dat hij samen met Ed ward Kennedy een „onverslaan baar koppel" zou vormen. Uit de laatste opiniepeilingen is gebleken dat Humphrey, als se- len te kennen heeft gegeven dat hij zich niet kandidaat zal stel len, heeft nog niet op de woor den van Humphrey gereageerd. De meeste waarnemers menen echter dat Kennedy geen genoe gen zal nemen met de tweede plaats, nu uit vrijwel alle opi niepeilingen is gebleken dat hij een grote kans maakt op de eerste als hij zich in de strijd zou werpen. Mevrouw Jacqueline Onassis glimlachte voor de fotografen toen zij de rechtbank in New York verliet. Mevrouw Onassis heeft een klacht ingediend tegen een fotograaf die er kennelijk behagen in schept alleen foto's van haar te nemen. Mevrouw Onassis schijnt dit niet op prijs te stellen. UTRECHT (ANP) De restauratie en de ontsmetting van ker ken in Friesland is een acute bedreiging vpor de mccrvleer- muis. Verschillende kolonies van deze vleermuizen, die op Friese kerkzolders hun zomerverblijf hebben, zijn om deze reden reeds vertrokken. Dit meent dr. A M Voüte na een onderzoek dat hij in de Jaren 1965-1970 heeft ingesteld naar de levensgewoonte van meervleermuizen. waarop hij aan de rijks universiteit te Utrecht is gepromoveerd. Hij is overigens van oordeel dat de Friese kerken zeer drin gend herstel nodig hebben en dat bedreiging van het vieer- muizenbestand deze restauratie niet in de weg mag staan. Staatsbosbeheer heeft aan de kerkelijke autoriteiten van ruim honderd kerkgebouwen waarin grote aantal vleermuizen zijn geconcentreerd, een brief gezonden waarin gevraagd wordt om de noodzakelijke restauratie op houtconserveringswerk- zaamheden te melden, opdat in overleg deze werkzaamheden kunnen worden uitgevoerd zonder de vleermuizen al te veel schade te berokkenen. Het ministerie van cultuur recreatie en maatschappelijk werk heeft voor elke tijdige melding een be scheiden vergoeding beschikbaar gesteld. Uit het onderzoek van dr. VoGte is komen vast te staan dat deze vleermuizen trekdieren zijn. in de wintermaanden ver blijven zij in grotten in Zuid-Duitsiand, België en Noord- Frankrijk, waar /.ij de winterslaap houden. In het voorjaar j trekken zij naar Friesland waar de jongen worden geboren. i

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9