BLAUWE MAANDAG I I HESTON IN FAMILIEVETE Hou het scherm in 't oog Ha genaar Ferd Hugas te gast in en Kort klein TERUGBLIK Gedachtenlezer verdient goudgeld in quiz LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 JANUARI 197} WOI „Blauwe maandag" ofwel „Een vluchtige kijk in de portefeuille van de minister'' fungeren als titels voor een serie van zes ca baretprogramma's van de KRO, waarvan maandagavond aan slaande de eerste op het scherm verschijnt. Het is de bedoe ling, dat telkens een bepaald ministerie van de hak op de tak wordt genomen in een even vermakelijke als venijnige ver handeling in lied en spel over het wee, dat een brave burger van overheidswege dagelijks te wachten staat. Het eerst over de humoristische hekel maandag aanstaande gaat minister van Justitie Van Agt. die nog niet tot tien kan tellen en nochtans aan de negen reikt. Ernst van Altena: ..Tevoren opgehemelde programma's gaan bijna altijd voortijdig de mist in" Het idee voor ait programma is ontstaan in het brein van de bekende tekstdichter Ernst van Altena, die hier mee direct een warm ont haal vond bij KRO-regisseu- ze Tineke Roeffen. Zij be gon prompt mee te denken, waarbij in gezamenlijke geestesarbeid de vrucht tot volle wasdom kwam en in tussen al het kunstlicht in de studio's heeft aanschouwd. In het eerste programma zal de nieuwe huwelijkswetge ving veel stof tot hilariteit bieden, terwijl de rechtson gelijkheid als een rode draad door de honingzoete gifdrank sliert. De wet op de kansspe len biedt mazen genoeg om er glimlachend doorheen te glippen, maar de zigeuner kwestie siert het ministeriële opperhoofd niet. Zo worden van dik hout splinters ge zaagd, waarmee departe mentale doordenkers in het gevoelige vlees worden ge prikt. Ernst van Altena: Cabaret is op zich al moeilijk te definië ren. Nog gecompliceerder wordt het als je deze vorm van kleinkunst op de tv wilt brengen. Cabaret in zijn meest complete vorm bevat niet alleen lied of tekst of spel, maar een geheel van dit alles, geënt op satire en snedige geestigheid, met al die eenheden in de juiste do sering en samenhang. Wat wij doen is vluchtig snuffelen aan bepaalde activiteiten van de overheid, niet meer dan een kijkje in de porte feuille. een onpretentieus benaderen, zo ondogmatisch mogelijk. Het is de bedoeling spanning op te bouwen en na een climax de kijker weer te ontspannen, terwijl het toch wel degelijk de bedoeling is een sterke maatschappelijke betrokkenheid duidelijk te maken. Maar wat praat ik. Meestal vallen programma's waarover tevoren zoveel op hef is gemaakt als een bak steen. Laat ik er daarom lie ver het zwijgen toe doen". Voor de teksten is een aantal mensen aangezocht. Zij wor den geleverd door Ernst van Altena zelf, die ook de eind- dredactie heeft, en voorts door Lennart Nijgh, Ed Vis ser en Ivo de Wijs. Er is een vaste kern van spelers ge vormd, onder wie Martin Brozius, Marnix Kappers en Ronny Bierman. Deze groep zal telkens door anderen worden aangevuld. Maandag aanstaande zijn dit Ivo de Wijs en voorts de jonge ta lenten Dolly Vink en Mar jolein Rommerts. Henk van Dijk dirigeert een orkest je, dat door Henk Spren- ger geschreven muziek pro- duceert. Dit cabaret met een politiek tintje is nog op zoek naar een zeer eigen vorm, een ei gen gezicht. De samenstel lers gaan niet van het idee uit, dat dit de eerste keer al zal lukken. Daarom is een serie van zes opgezet. Bij mislukking stopt men na dit halve dozijn; bij welslagen komen ook dan nog vergeten departementen aan de beurt. Tineke Roeffen: „Ik heb er veel vertrouwen in dat het zal lukken. Er is tenminste zorg genoeg aan besteed en we hebben de zaken zo aan gepakt, dat de scènes er ori gineel uitkomen. De kijker moet er zijn plezier aan be leven. Daarom hebben we de tekst en de spelsituaties zo luchtig mogelijk gehouden. Terwijl er toch een duidelijk verband is met de Werkelijk heid van alledag. Wanneer je spitse dingen gaat bedenken, wordt je gauw te intellec tueel en schiet je over de hoofden van veel mensen heen. Daarom ook werken we met parafrases op kin derliedjes en laten we spitse dingen zeggen door eenvoudi ge mensen aan de bar. De man in de straat staat cen traal in de opzet van dit poli tieke cabaret". De uitzending duurt telkens een kleine drie kwartier. De opnamen worden ongeveer een maand voor de zendda- tum gemaakt. Hierin schuilt het gevaar, dat er niet ge reageerd kan worden op het actuele gebeuren. Hierin is nu voorzien door een week voor de uitzending het he dendaags gebeuren in een toevoeging aan de bandopna men over de hekel te halen. Ideaal zou het zijn, wanneer dit een dag tevoren zou kun nen plaats hebben. Daarvoor zijn de faciliteiten in de NÖS-studio's echter niet toe reikend. Wanneer de serie een succes wordt zullen de ministers op hun tellen moeten passen. Op „Blauwe maandag" wor den zij nog zorgvuldiger bui ten-parlementair in hun be wegingen en beslissingen ge volgd dan door de eigenlijke volksvertegenwoordiging. De excellenties zullen foutloos moeten gaan werken willen zij de dans ontspringen. Daar ziet het gelukkig voor het cabaret voorlopig niet naar uit. TON OLIEMULLER TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Van gewest tot gewe^ 19.50 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Zendtijd A.R. 20.30 uur: Socutera 20.35 uur: Diamond head (film') 22.15 uur: Interpellatie 22.45 uur: Journaal 22.50 uur: Den Haag vandaag 22.55 uur: Kampioenschap kunstrijden (paren) LEU NEDERLAND II KRO 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Mik (zang) 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Studio vrij IKOR 22.05 uur: Kenmerk 22.30 uur: Journaal kleur MORGEN NEDERLAND I K: NOS 10.45 uur: Schooltelevisie zv 18.45 uur: Fabeltjeskrant zj 18.55 uur: Journaal u, VPRO 19.05 uur: Popeye 19.11 uur: De verovering van "1 de Tijerberg h< 20.00 uur: Journaal y« 20.21 uur: Berichten uit de V) samenleving 20.35 uur: Laurel en Hardy 21.00 uur: Rudy Schooker huiltIn, niet meer (doe.) 21.40 uur: Joop van Tijn in ge- sprek met Jan Kassieij IKOR 22.30 uur: Leerhuis 23.00 uur: Journaal NEDERLAND II 1 Rita Hovink gast in Mik Bloemlezing interviews van Romans (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM Van de in terviews met Vlamingen die Godfried Bomans vo rig jaar in opdracht van de BRT maakte zijn vier programma's inmiddels in België uitgezonden. KRO-medewerker André Truyman heeft uit deze vier programma's een bloemlezing gemaakt, die maandag 17 januari zal worden uitgezonden. Er komen o.m. gesprekken in voor met Lode Craey- beckx, burgemeester van Antwerpen, met de schrij vers Marnix Gijsen, Ge rard Walschap en Paul de Wispelaere en de minister van staat Theo Lefèvre. Moeilijkheden 0111 VARA- iiitzending in Duitsland (Van onze radio- en t.v.-redactie) BONN/DEN HAAG Tus sen het eerste Westduitse televisienet (ARD) en het tweede (ZFD) is een con troverse ontstaan over het VARA-programma Achter het Nieuws inter nationaal, dat al in Ne derland te zien was en la ter integraal op het eerste televisienet in de Bonds republiek verscheen. Het ZDF beschuldigt de ARD ervan de produktie van de VARA wederrech telijk over het gehele Bondsgebied te hebben uitgezonden. In dit pro gram werd onder leiding van Johan van der Min nen over het Duitse vraagstuk gediscussieerd. Het ZDF wilde het pro gramma. over geheel West- en Oost-Duitsland uitzenden, omdat er voor deze kwestie uiteraard ook in het oosten veel be langstelling bestaat. Aan gezien de ARD er weinig vertrouwen in had, dat deze uitzending op het tweede net door de ZDF ook goed in Oost-Duits land te zien zou zijn, zond men het program in over leg met de VARA eerder uit op het eerste net. Het ZDF gaat deze kwestie voorleggen aan de coördi- medewerkers aan „Mik" zijn Gait Jan Kruutmoes, Drika en Boer Voorthuizen. Ned. II 19.05 uur. Studio vrij De derde aflevering van het vierwekelijkse programma voor de vrijetijdsbesteding „Studio Vrij". In deze aflevering komen o.a. de volgende onderwerpen aan de orde: de veiligheid van de banden van de auto naar aanleiding van aanbiedingen van goedkope banden; basisma teriaal bij het bloemschikken; het veredelen van planten; een nieuwe automatische ijzerzaag routebeschrijving te vereenvou digen. Kees Schilperoort presenteert twee afleveringen van de ru briek Raden maar. Anton Huis- kes besteedt inr zijn schaatsru- briek aandacht aan het meer sportief rijden en hardrijden op de schaats. Tenslotte filmt de in Amerika geboren sopraan Mari lyn Tyler op Queekhoven het Limburgse zangeresje Irene Lardy. De laatste zingt haar succes Het is de allereerste keer; Marlyn Tyler brengt een gedeelte van de Chants d'Au- vergne van Joseph Canteloube ten gehore. Samen zingen zij een song uit de musical Sound of music. Ned. II 20.21 uur. Onlangs was Charlton Heston in de bioscopen te zien in „Master of the islands", waarin hij de rol vervulde van een planter, die met ijzeren hand regeerde over een Zuidzee-eilandje. Een soortgelijke rol speelde deze ac teur ook al tien jaar eerder in Guy Green's „Diamond head". Daarin speelde hij de stoere, maar bevooroordeelde Richard Howland, de ongekroonde ko ning van het eilandje Kaual. Als zijn zusje het in haar hoofd haalt zich te verloven met een inheemse jongeman zijn de pop pen aan het dansen. Howland, die zelf een half-Chinees vrien dinnetje er op nahoudt, verzet zich daar met hand en tand te gen. Als de verloofde dan ook tijdens een feestje in een mes valt, verdenkt men daar meteen Howland van. Hoewel hij wordt vrijgesproken, komen er toch zoveel details over diens privé- Ieven aan het licht, dat zijn kansen op een politieke carrière verkeken zijn. Ex-cameraman Guy Green, die in Engeland een paar opmerkelij ke films regisseerde, heeft het in zijn Amerikaanse debuut le lijk laten afweten. Deze verfil ming van Peter Gilman's ro man is niet meer geworden dan een melodrama met een vleugje rassendiscriminatie en een beet je schoppen tegen het oude kolo niale systeem. Er gebeurt veel in de film, maar het kan ons niet beroeren. Cameraman Sam Leavitt probeert er nog wat fraais van te maken, maar het is moeilijk opboksen tegen dit marionettenspel. Want van ech te mensen is in dit verhaal geen sprake. Zelfs Heston kan daar niets aan veranderen. Ned. 1 - 20.35 uur. Van gewest tot gewest Het programma Van Gewest tot Gewest bevat een impressie van het werk van een aantal Drach- ter amateurs die op nieuwjaars dag in schouwburg De Lawei een cabaretvoorstelling, getiteld „Dag ouwe, dag jonge" speel den onder leiding van Roel Oos- tra, directeur van de schouw burg en auteur van het pro gramma. Ned. I 19.05 uur. Interpellatie Interpellatie kan men vergelijken met het radioprogramma Pra ten met de minister, dat reeds een paar jaar wordt uitgezonden. Vanavond worden er vragen ge steld aan een persoon uit de rechterlijke macht. De vragen worden gesteld door de doorsne de van de Nederlandse bevol king. Ned. I 22.15 uur. Schaatsen Vanavond een samenvatting van de te Götenburg gehouden kam pioenschappen kunstrijden voor Ned. I 22.55 uur. Mik Dit programma wordt ditmaal uit gezonden vanuit „Treslong" te Hillegom. Gasten zijn het Cock tailtrio, het dansensemble Fol- klorik en Rita Hovink. Vaste Charlton Heston speelt vanavond op Zuidzee-eiland (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM De Haagse klein- kunstartiest Ferd Hugas be kend van zeven jaar PePijn en van een hoofdrol in de musical „Een maagd op je dak" is uitgenodigd voor een gastoptre den in het tv-programma Kort en Klein, een collage van sketches en liedjes onder regie van Nico Knapper. De uitzen ding is geprogrammeerd op zon dag 23 januari. Ook Ronny Bier man, bekend van haar filmrol in „Wat zien ik", staat dan als gast op dit programma. Ferd Hugas speelt in verschillen de scènes mee. Men krijgt hem te zien als prof. Frankenstein, Sherlock Holmes, pastoor, gast arbeider, a.s. vader en als direc teur ener bloeiende N.V. Voorts zingt hij in dit programma een liedje onder de titel: De lippen van mevrouw V. Sluis. De mogelijkheid is aanwezig, dat Ferd Hugas meer voor deze ru briek gaat doen. Daaromtrent staat nog niets vast, maar eer dere contacten heeft hij moeten afhouden wegens zijn verplich tingen voor de musical Een maagd, die voortijdig uit de roulatie werd genomen. Zodoen de had Hugas momenteel wel enige tijd beschikbaar voor tv- werk. VARA's „Achter Den Haag" had Hadimassa was wéér in gisteren als vette kluif het jong-- nieuw kleed gestoken. De ste NIPO-onderzoek over het stemgedrag van de Nederlandse kiezers. Die cijfers tonen am dat de huidige regeringscombi- natie wellicht de meerderheid zou verliezen en tevens dat de „progressieve" drie opnieuw mandaat zouden krijgen. Het werd een boeiende uiteenzet ting; alle (grote) partijen kre gen gelijke kansen om het hun ne in te brengen en de diskus- siewinst ging naar de welbe- spraaktste, in dit geval VVD- voorzitster Van Someren-Dow- enstellers gingen op de cyni sche toer, maar ze deden hei op een wijze die niet amusant meer was. Voorbeeld: t v.-be- schouwingen over „de toe stand" zijn vaak dodelijk verve lend. Dat mag rustig aan de kaak worden gesteld. Maar als die aan-de-kaak-stellerij even dodelijk vervelend is zien we het nut van zo'n program niet meer zitteji. Tussendoor zagen we „Jason King". Helemaal gewijd een jacht op een zoutvat Benevuto Cellini met een veel voud aan zowel lijken als mooie vrouwen. Zo-iets zie je met gemengde ge voelens. Mooie vrouwen liever dan lijken wat ons betreft. Dat een „Cellini" door de omroep- ster „antiek" werd genoemd stoorde ons een beetje. Ellis hoeft niet beter te weten, maar de man die haar tekst schreef behoorde dat wel. Vg. TROS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 1 19.05 uur: Calimero (kinder serie) 19.10 uur: Zorro (t.v.-serie) 1 19.35 uur: Omnibus 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Dubbel en dwars (quiz) 21.00 uur: Mission impossible 1 (t.v.-serie) 1 21.50 uur: De Mary Roos-show i NOS 1 22.25 uur: Journaal 22.30 uur: Ter visie i 22.55 uur: Kampioenschappen kunstnjd'en (heren) kleur RADIO HEDEN Hilversum 1 18.00 (Si Aperitief: licht muzlekpr» gramma. 18.30 Nieuws. 18.41 Vee' gevraagde gewijde muziek (gr).! 19.00 De kerk vandaag nieuws er, commentaar. NOS: 19.10 Program ma voor blinden en slechtzienden 19.20 Openhaar Kunstbezit. 19.30 (S) Woensdagavond Muzlekmagazlne Bond zonder N B.z.N. NOS: 22.3C Haag vandaag. Tuig: kunstkronle Met el lichtflits van di Jieuws. 22.40 Der 1.50 (S) Zin - 18.11 Actualiteiten. 18.21 an de Partij jgg~ 18.30 (S) Uitzending .30 19.30 Klaar, zondei Licht orkest. 2fl.0( Op Karwei: regional programma uit Delft. 21.00 (S) Pop muk: licht platenprogramma. 31.41 (Si Koloriet: een veelkleurig mu ziekprogramma. 22 30 (S) Sopraai en piano klassieke liederen. 22.5! Mededelingen. 23.00 Nieuws. 33.11 Actualiteiten. 23.20 (S) Radio Jazs Magazine. 2.3.55-24.00 Nieuws. Brussel 324 m. (Nederlands) 18.00 Nieuws. 18.05 Voor de soldaten 18.15 Loken moraal en -filosofie. 18.4! Sport 18.55 Taalwenken. 19.01 Nieuws, actualiteiten en muziek 19.40 Keurig Engels. 19.45 Missie klankbeeld. 20.00 Prom"ié 22.00 Nlei 22.20 Ge\ MORGEN Interessantst vonden we het feit dat twee politici de kans kregen geruchtmakende uitlatingen te relativeren. Prof. (DS 70) Polak had géén bom onder het kabirn t willen leggen, Han (PvdA) Lammers lonkte erg genuan ceerd naar een KVP-huwehjk. Voor het overige waren alle spie kers op een of andere manier blij met de enquête-uitslag. Po litici zijn al gauw blij, kregen we de indruk. „Mijn tante Victoria" maakte alle kwaliteiten van de eerste afleve ring waar. Deed zelfs meer door Mary Dresselhuys iets grandioos te laten doen in het comedlenne-genre waarin zij on navolgbaar is. Maar het was bij alle plezierige schuim toch ook een aflevering waarin het stevi ge van de pudding ontbrak. Na (wee afleveringen wil je wel een beetje houvast wat het verhaal betreft. (Van onze radio- en tv.-redactie) MILAAN (AP) Er zal een belangrijke regel worden veran derd bij het vermaarde Italiaanse tv-programma „Rischia Tutto" (de quiz Riskeer alles) omdat de kijkers van oordeel waren, dat de huidige kampioen-geldmaker van deze quiz een gedachtenlezer is. Die kampioen is de heer Massimo Inardi, een arts en pscycholoog uit Bologna. Hij heeft tot nu toe alle antwoorden geraden tot een bedrag van ruim 35 miljard lire, bijna twee ton. „De man kan gedachtenlezen en zo is het geen grap meer", schreven duizenden kijkers. Nu is het be sluit gevallen dat vragensteller Mike Bongiorno niet meer van te voren de vragen mag weten die hij gaat stellen. Ten minste zolang dr. Inardi tegenover hem in de stoel zit en het kasregister rinkelt en rinkelt. muziek (gr). 8.10 (S) Te 1 10.04 Schoolradio. 10.30 Nieuw». 13 Voor de zieken. 11.05 Geesteltf I liederen. 11.30 Hier en Nu: ac- llteiten. 11.32 (S) Populaire klas- muziek. 11.55 Mededelingen. O Los-Vast: gevarieerd program- (12.10-12.15 Kunst- en vlieg- •k; 12.26 Mededelingen t.b.v. 1- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; I 1-12.50 Hier en Nu: actualiteiten: 0-13.04 De tafel van drie). 13.3C een met Cecilia: volksmuziek: f. Buiten de taalgren»; voor 1 i-meerde mlddagdlenst 15.33 (S) MeisJCikooi I legeleiding. 16.00 (S) 17.00 (SI P- ip-muriek AVRO: 7.00 Nieuw». 7.11 Ochtendgvm- nastiek. 7.20 (S) Dag met een plaat je (gr.i 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojour naai. S.20 (Si Dag met een plaatji l (vervolg). (Om 8.30-8.33 De groente- I man.) 8.50 Morgenwijding. 9 00 Top pers van toen (gr.). 9.35 Waterston den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor d« kleuters. 10.10 Arhelds-vttamlnen: populair verzoekplatenprogramma I (11.00 Nieuws.) 11.30 Rondom 12: programma \'>or de vrouw. (Ore 11.55 Beursberichten.) 12 30 Sportre- vue; 13.00 Nieuws: 13.11 Radiojour naai. 13.30 (SI strijkkwintet: klasslc Friso Kapel. 15.00 Palet: nma voor de zieken. 16 04 I 16.03 Asnectenkunstpro 1 TROS 7.00 Nii KRO-no-Drie. (15.00. 16 00 da. 13.30 Llr Ie mu-'lek. 1.3 55 Beurs 00 Nieuws 14.03 Ksi 15.00 Nieuws. 15.0! te mu/lek. 16 0 sberlrhten 16.10 Promeno 17.00 Nieuws en mededel

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2