Oud-minister Schut leidt liscussie over Leidse Baan CeidaeSou/ia/nt DAF-racewageti op Brusselse autosalon Oostduitsland erkent bewind in Dacca Weekend retour )r. eringa beëdigd Volgende week donderdag Waver niet terug naar V.S. Ministers over Luns Arrestaties in Duif als advocaat IRA steelt Britse uniformen JENSDAG 12 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT Werkloosheid in Z.-Holland verdubbeld dEN HAAG (ANP) - In de provincie Zuid-Holland is de werkloosheid in do periode van een jaar vrij wel verdubbeld, was de geregistreerde arbeidsre serve van mannen en vrouwen in december 1970 10t 10.224. in dezelfde maand van 1971 was dit cijfer opgelopen tol 19.413. In november 1971 bedroeg de werkloosheid van mannen en vrouwen 1(1.686. In Zuid-Holland is 2,2% van de totale mannelijke be roepsbevolking werkloos. Uit de cijfers van het di strictsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zuid- Holland blijkt dat de toe name van de werkloos heid onder mannen in de provincie het grootst is geweest in de bouw. Ruim 46% van de totale toename is uit deze sector afkomstig. Overigens tonen de cijfers aan, dat de totale vraag met 19.705 nog steeds gro ter is dan het totale aan bod van 19.415.'Vooral in de metaalsector is de vraag naar arbeidskrach ten (7.646) nog altijd aan zienlijk groter dan het aanbod, 1.962. HAAG (ANP) Koningin Juliana heeft gistermiddag op paleis luis ten Bosch" in Den Haag dr. G. H. Veringa beëdigd als lid i de Raad van State. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Oud-minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening zal vol gende week donderdag 20 janua ri een openbare voorlichtings- en discussieavond over de Leid se Baan voorzitten, die om ^cht uur in Diligentia aan het Lange Voorhout in Den Haag begint. Drie inleiders zullen spreken over een alternatief programma van de Leidse Baan: drs. S. A. v»n Keulen, planologisch onderzoe ker in het Gewest Leiden, W. J. ter Keurs, bioloog Werkgroep Milieubeheer van de Rijksuni versiteit Leiden, en ir. N. Zee- venhooven, vervoersdeskundige van de N.S. Leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn uitgeno digd hun standpunt ten aanzien van de Leidse Ba^in uiteen t« zetten. Zoals bekend zullen de Provinciale Staten op 27 januari een definitieve beslissing nemen over het al dan niet aanleggen van de Leidse Baan. Zaterdlagochtend 22 januari zal er vanuit Leiden om 10.36 uur een speciale aktietrein tegen de Leidse Baan naar Den Haag vertrekken. Gestopt zal worden op de stations Voorschoten, Ma- riahoeve, L^an van N.O. Indië en Hollandse Spoor. u/iter Zoller, de Oostduitse kam- pioen kunstrijden op de schaats Van het Hollands Spoor rijdt de j Zweden politiek asyl trein voor deze gelegenheid j aangevraagd. door naar het toekomstige sta- j tion Den Haag Centraal (r.u nog Staatsspoor). w.--|.r hij om 11.03 uur aankomt. Vandaar zullen de passagiers te voet naar het Pro vinciehuis gaan. waVir enkele sprekers het woord zullen voe- Antiekdieven: volgens het boekje ARNHEM (ANP) Een team politiemannen, geformeerd uit enkele Gelderse politiekorpsen, heeft twee Arnhemmers aange houden, verdacht van het ple gen van antiekdiefstallen in Gel derland. Overijssel en Noord- Brabant. De aangehouden man nen zouden sinds medio 1970 ze ventig inbraken hebben ge pleegd. Daarbij verdwenen 300 antieke klokken, waarvan de waarde wordt geschat op 400.000 gulden. De klokken zouden aan drie helers in Den Bosch en Oss zijn verkocht. Deze drie zijn ook gearresteerd. De werkwijze van de Arnhem mers was eenvoudig. Zij reden 's avonds door de straten. Za gen zij ergens een antieke klok, dan werd even gestopt. In een boekje over antic': met foto's en richtprijzen, keken zij na of de klok die zij zagen, de moeite van het stelen waard was. Bij de opening van het parlemen taire jaar in Zweden marcheer den Drahanten (in lle-eeuwse stijl) de vergaderzaal in. Het zal je maar gebeuren: je wilt een stuk weg afsnijden en in plaats van eerder op de plaats van bestemming te komen blijft je schoen in de modder steken. Dat gebeurde een inwoonster van Boston. De temperaturen zijn ook daar zo hoog, dat alles wat bevroren was veranderde in een modderpoel. DEN HAAG De Ameri kaanse autoriteiten heb ben hun verzoek aan de Nederlandse regering om Ralph Waver uit le leve ren ingetrokken. Het be roep dat de Nederlandse staat tegen het vonnis in kort geding heeft inge steld, zal worden inge trokken. Zijn verzoek om als vluchteling te worden erkend zal normaal wor den afgehandeld. Wavers advocaat mr. W. .1. van Bennekom toonde zich nog ontevreden om dat er wel een politieke beslissing genomen is, maar nog geen antwoord is gegeven op allerlei jus titiële vragen. De 23-iarige Waver deser teerde in juni 1970 van ziin schip toen dat Vlaar- dinqen aandeed. Op 1 juni 1971 werd hij in Haarlem gearresteerd. Van vele zijden is op de regering druk uitgeoefend de Ame rikaan vrij te laten. Hij is van plan nu zijn vrouw en twee kinderen uit de Verenigde Staten te laten overkomen en in Amster dam een koffieshop te openen. LUXEMBURG (AFP-DPA) Aan de opstand in de gevange nis van Luxmburg, waar een groep van 21 gevangenen met een bewaker als gijzelaar zich sinds maandag in 'een werk plaats had verschanst, is gister avond een einde gekomen. De gevangenen hebben de barrica den opgeruimd en hun gijzelaar vrijgelaten. BRUSSEL De traditionele auto salon in de Eeuwfeestpaleizen te Brussel, die vandaag door koning Boudewijn is geopend, tal tol volgende week woensdag op het echte autonieuws moeten wachten. Dan pas zal General Motors (WEst-Duitsland) een nieuwec Opel Rekordserie aan het publiek presenteren. Bcht belangrijk derhalve Wel staat er een prototype van een speciaal bestehvagentje van Bertone, de "Go", die is uitge rust met een driecilinder Suzu- kimotor, een coupéuitvoering van de Mazda 818, de Mazda RX-3 met wankelmotor en een DAF-racewagen, die is uitgerust met een 1800 cc Fordmotor. gedurende de eerste Wellicht zal de autosalon van Ge- de salon ontijreken. nève, die van 9 tot 19 maart wordt gehouden, meer van de voor dit jaar aangekondigde pri meurs tonen. Daarbij valt te denken aan de nieuwe mini-Re- nault-5, de Fiat 126, die het be kende 500-model moet opvolgen, de Paugot 104 en de vervanger van de Vauxhall Victor. HAAG (ANP) Minister drs. W.K.N. Schmelzer van Buiten landse Zaken is van mening dat zijn oud-collega mr. J.M.A.H.Luns, thans secretaris-generaal van de NAVO, onlangs in een door AVRO's Radiojournaal uitgezonden interview een subjectief oordcel Tsj.-Slowakije PRAAG (DPA) Een niet nader genoemd aantal Tsjechoslowa- ken is de afgelopen twee maan den op verdenking van staats- vijandige activiteit gearresteerd. Naar gisteravond in Praag is meegedeeld, zouden zij getracht hebben in de jaren 1970 en 1971 illegale groepen te vormen die de orde en rust in het land verstoren". gaf. i' dit interview zei ns-generaal geen nis werd bespaard. Minister de Koster v recht te wijzen nr. Luns het een voordeel te achten als secreta- erantwoording meer schuldig te zijn aan nationa- dat hem hierdoor een heleboel moeite en erger- in Defensie ziet geen aanleiding om mr. Luns te- r dienS uitspraken over het Nederlandse leger en de defensie-inspanning van ons land. De minister heeft de kwestie wel met de heer Luns besproken, dit antwoordde hij op vragen van het Tweede-Kamerlid Dankert (PvdA). BATON ROUGE „Zwarte moslims stichtten onlusten aan" WASHINGTON (DPA) De bur- gemeester van Baton Rouge, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Louisiana, waar maandag bij een rassenrel twee politie- mannen en twee jonge negers om het leven kwamen, heeft 1 verklaard dat de schietpartij is uitgelokt door leden van de mi- litante negerbeweging de „Zwarte Moslims". Acht jonge negers zijn gisteren in Baton Rouge wegens moord in staat van beschuldiging gesteld. DEN HAAG (ANP) De 34-jarige Julius Vischja- ger uit Amsterdam heeft tijdens de zitting van de Hoge Raad een duif los gelaten, die hij als advo caat had meegenomen. Het diertje dat een wit befje om had, streek neer op een recheltje op tien meter boven de hoofden van de leden van het hoogste rechtscollege. De zitting werd geschorst en gezet. Vischjager was in cassatie gegaan van een vonnis van het gerechts hof in Amsterdam, dat hem wegens bezit van een 'alarmpistool 25.- boete had opgelegd. Hij had een duif als advocaat meegenomen „om het bij uitstek vredelievende ka rakter van zijn persoon te laten uitkomen". Ondernemingsraad ivel of niet een doodgeboren kind? [VIET in overeenstemming met de waarheid zou hel zijn te beweren, dat het instituut van de ondernemingsraad in Nederland een bloei end bestaan leidt. De ondernemingsraden komen maar met moeite van de grond en het aantal bedrijven waar de raad een door alle be trokkenen erkend belangrijke instelling voor inspraak en mede zeggenschap is, bleef een minderheid van het bedrijfsleven. De wetgever heeft, hoewel niet optimaal, het zijne gedaan om de ontwikkeling van de ondernemingsraad te bevorderen. Maar liet schort in cle ondernemingen zelf aan animo en vertrouwen. Wat helpt het dan, wanneer volgens de nieuwe wet meer bedrijven en instellingen de voordeur voor de ondernemingsraad open kunnen doen. In feite geloven we, dat een meerderheid van werkgevers en werknemers de ondernemingsraad een doodgeboren kind vindt en weinig voelt voor pogingen om de levensgeesten op te wekken. Directies vrezen dat de werknemers of vakbonden viu de onderne mingsraad op hun stoel gaan zitten; werknemers hebben óf wel alleen maar belangstelling voor directe baten óf vrezen dat de ondernemings raad een spreekbuis van de direcüe wordt; het middenkader in de bedrijven sluit niet uit dat het via de ondernemingsraad in een knelpositie raakt; zelfs de vakbeweging loopt niet over van enthou siasme, omdat niet te overzien valt wat voor de invloed van de vakbonden de gevolgen zullen zijn, indien binnen de bedrijven ondernemingsraden een instituut van betekenis gaan worden. Tegenover deze symptomen die tot pessimisme moeten leiden, staat gelukkig, dat aan de top van vakcentrales en werkgeversorganisaties de laatste tijd weer meer aandacht voor de ondernemingsraad wordt gevraagd. Vertrouwen V70RIGE maand stelde het eigen blad van het N.V.V. de centrale pagina's beschikbaar voor commentaren van werknemers met meer-jarige ervaring in de ondernemingsraad, ln die commentaren ontbreekt de kritische toon toch niet van de minimale echte betekenis welke sommige directies de ondernemingsraad wensen te geven; er wordt in dit verband zelfs geponeerd dat de opzet van de onder nemingsraad wat betreft de positie en bevoegdheden van de directie niet deugt. Maar tegelijkertijd wordt door diverse werknemersleden beaamd, dat de ondernemingsraad niet optimaal werkt, mede omdat de werk nemers geen echt vertrouwen welen op te brengen en hun eigen collega's in de ondernemingsraad beschouwen als de verlengde arm van de bedrijfsleiding. Soms wordt dit in de hand gewerkt doordat de ondernemingsraad te weinig openheid betracht en te snel consta teert dat gegevens geheimhouding behoeven; soms doordat de onder nemingsraad te veel op een college met permanente leden gaat lijken. Inderdaad wordt op die manier de vertrouwensfeer waarin de raad moet werken, wil hij goed kunnen werken, niet gediend. Informatie VfOG boeiender zijn de mededelingen welke de secretaris van de Rotterdamse secretaris van de Metaalbond, de heer H. van der Meiden, in een vraaggesprek voor een werkgeversperiodiek het weekblad van de V.N.U. heeft verstrekt. Hij zoekt de oorzaak van de kwaal voor een groot deel in gebrek aan informatie over econo mische vraagstukken en over het ondernemersbeleid. Informatie blijft een zaak waartoe de ondernemer overgaat wanneer hij móet en niet een vanuit hel vertrouwen, dat bij een gedachtenwisseling op basis van vertrouwen het belang van alle bedrijfsgenoten dienen Waar is dat een echt open en diepgaand gesprek over het bedrijf en zijn toekomst in de ondernemingsraad met tal van buiten geno men beslissingen rekening moet houden: het nog altijd sterk ge centraliseerde loonbeleid. de prijspolitiek, het fiscale regime, de internationale greep op de economie der Nederlandse onderneming; urgenties zoals die door het politiek bedrijf worden vastgesteld cn toe gepast. Toen geloven ook wij vooralsnog, dat de ondernemingsraad niet de kansen heeft gekregen welke hij verdient en dat hierdoor in een niet onbelangrijk deel van het bedrijfsleven een sfeer geschapen is. waarbinnen de bedrijfsgenoten zich minder beschouwen als 'n eigen werkgemeenschap met gemeenschappelijke belangen en meer als de gedwongen uitvoerder van beslissingen, die buiten het bedrijf ge nomen worden. Een doodgeboren kindje is de ondernemingsraad niet; vele belang hebbenden spannen zich evenwel te weinig in voor maatregelen die kunnen bevorderen dat de couveuze overbodig wordt. Geen donderslag bij heldere hemel DACCA (AP) Na India en Bhoctan hebben nu ook Oost- Duitsland, Bulgarije en Mongo lië Bangladesj erkend. Of de Oostduitse erkenning betekent dat ook de Sowjet-Unie de nieu we staat spoedig zal erkennen is nog onduidelijk. In Bangladesj is gisteravond bij decreet een voorlopige grondwet afgekondigd, die voorziet in de vestiging van een parlementaire democratie. Alle Oostbengaalse leden van de Nationale Verga-1 dering en de provinciale parle- menten die in december 1970 en maart 1971 werden gekozen en wier mandaten niet zijn inge- (ADVERTENTIE) Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65+ kaart Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaart p.p. f 20.- voor echtpaar f30.- NS-legitimatiebewiJs of .pasfoUK's) en een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje), meebrengen. Vraag de folder aan hot loket y—VX voordelig V V—y uit met NS trokken, zullen de eerste consti tuerende vergadering van Bcng- De Pakistaanse afvaardiging op de Afro-Aziatische solidariteits conferentie in Kairo is gisteren weggelopen nadahvier vertegen woordigers van Bengladesj als waarnemers op de conferentie waren aanvaard. Delfts bedrijf in as geleed DELFT (ANP) Gisteravond om half 12 is brand uitgebroken in het plasticverwerkend bedrijf van de Fa Kadee aan de Kluize naarsbocht te Delft. De oorzaak is onbekend. Binnen enkele uren was het bedrijf door de felle uit slaande brand vrijwel geheel in de as gelegd. Over de omvang van de schade kon nog niets worden meegedeeld. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet bereikte piek overtreft, kan men met allerlei kwalificaties „versie ren" om te kennen te geven dat het slecht nieuws is: verontrustend, deprimerend, sociaal ontoelaatbaar enzovoort. Maar wat niemand serieus beweren kan is, dat het hoge getal als een donderslag bij heldere hemel komt. Wanneer de overheid om een steeds gevaarlijker wordende inflatie in tc tomen haar toevlucht neemt tot een politiek van beperking, kan het niet anders of de werkgelegenheid wordt krapper Wanneer bovendien het gehele bedrijfsleven in het teken staat van samen voegen. inkrimpen en in de ergste gevallen sluiting, mag niemand zich erover verwonderen dat de vraag naar personeel afneemt en het aanbod groeit. Wat in de verstrekte cijfers alleen nog wat ver rust is, dat het overschot aan arbeidskrachten, zowel relatief als absoluut, in de bouwsector onrustbarend groot is, Gaat dit beter, wanneer de seizoensinvloed verdwenen is? Zo neen, dan wordt het perspectief voor menig bouwvakarbeider niet best, maar dreigt er levens gevaar voor de woningbouw. Laai het kabinet dan. als het moet, de kraan elders nog maar wat dichter draaien, om na het zeer meevallende resultaat van het bouwbeleid in 1971 dit jaar niet de kous op de kop tc krijgen. (ADVERTENTIE) Zaterdag heen, zondag terug. Extra voordelig. dagretour f 1.- voordelig vw uit met NS LONDONDERRY (AP) Door leden van het IRA zijn in het afgelopen weekeinde, naar he den bekend is gemaakt, te Lon donderry uit een roiniglngsbe- drijf 150 gevechtsuniformcn ge stolen, tunieken en broeken in camouflagekleuren. De buit werd in een gestolen vrachtauto afgevoerd. De uni formen waren aanwezig in een privé-bedrijf. Men guut nu na waarom die uniformen geduren de het weekeinde in de zaak waren achtergebleven, en bo vendien onbeschermd. Met deze munt i de komende carnaval terecht bij alle kasteleins in IInissen bij Nijmegen. In plaats van de gratis consump- tiebonnen heeft de Huissense Carnavals vereniging „De Kraonige Zwaone" deze penningen laten

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13