OVERWELDIGEND WELKOM SJEIK MOEDJIBOER IN DACCA Nederland steunt Noorse visserij Britse soldaten op booby-trap: 26 gewonden Schaatstitels voor Kees Verkerk en At je Keulen-Deelstra Executie van leider Bangladesj stond vast Oostduits gezin van boord gehaald Ontneem dronken chauffeurs rijbewijs QUEEN ELISABETH GEHEEL VERWOEST Strooien van zout beperken Weigering soldaten om parade te lopen Ook 1972 somher jaar dagbladen Zeeland wil plaatsen earavans beperken DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Eeidóc 0oma/nt papenburg 2, Leiden, postbus II, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. jjjertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91,55. 63e jaargang, no. 18.589 MAANDAG 10 JANUARI 1972 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 19.10 u. Pebbles en Bamm- Bamm; 21.45 u. Heinz RUhmann. Ned. II: 20.21 u. Analyse; 20.30 u. Peyton Place. In Televizier Magazine interview met koning Hoessein van Jorda nië over de geïsoleerde positie van zijn land. Voorts aandacht voor barsten in de regeringscoa litie, Bangladesj en verwar ming in behang. Ned. II 22.10 VEEL BEWOLKING Over het algemeen veel bewolking en iets hogere temperaturen. Min.temp. ong. 2 graden, max.- temp. ong. 4 graden. DEN HAAG Het afgelopen weekeinde stond in het teken van het schaatsen. Kees Verkerk, de raadselachtige sportman, be haalde voor de vierde maal de nationale schaatstitel. Atje Keulen-Deelstra deed daarvoor niet onder. SPORTTRIBUNE laar, een negentienjarige kansloze in het klassement ,deed op de drie kilometer een laatste aanval op Sapporo en. 6laagde. In vijf minuten vertederde ze het Nederlands Olym pisch Comité en is nu vrijwel zeker van een reis naar Japan. De bekerzondag had voor drie ere-divisieclubs een trieste af loop. FC Utrecht, FC Twente en Telstar verloren. FC Den Haag was ook dichtbij de afgrond, maar pas bij de zeven de strafschop leidde de Jezek-clan een overwinning in. BONN/KIEL (DAP) Leden van de Westduitse grenspolitie hebben gisteren in Kiel-Holtenau de vrouw en het kind van een gevluchte Oostduitser van het Oostduitse motorschip ..Eichsfeld" gehaald. De Oostduitser had asiel gevraagd nadat hij van het schip was ont vlucht. De vrouw en het kind waren na de ontdekking van de vlucht opgeslo ten. Toen de grenspolitie kwam verzette de Oostduitse bemanning zich tegen hun bevrijding. Scheepsofficieren dreigden zelfs van vuurwapens gebruik te maken, maar zover kwam het niet. Nadat de vrouw en het kind waren losgelaten, mocht de „Eichsfeld vertrekken. LEEUWARDEN (ANP) De actiecommissie „Glaasje op, de maat is nu vol" heeft zaterdag op een vergadering in Leeu warden gepleit voor invoering van het Canadese systeem van berechting van chauffeurs, die onder invloed rijden. „Dron ken chauffeurs moet men niet een vrijheidsstraf opleggen, maar het rijbewijs voorgoed ontnemen", aldus voorzitter M. Dijkstra. In de komende maanden zal de commissie trachten zoveel mogelijk publiciteit te verkrijgen om de doelstelling van de actie, een zwaardere berechting van het rijden onder invloed, te bevorderen. HONGKONG (AP) In een witgloeiende vuurzee heeft de Queen Elizabeth, eens de trots van de Britse handels vloot, vandaag haar laatste strijd gestreden. Een etmaal nadat het 83.000 ton metende schip bij ombouwwerkzaam- heden in brand was gevlogen kapseisde het en zonk in de haven van Hong-Kong. Grote stoomwolken stegen uit bo ven het eiland Sing Yi toen het schip dat in de Tweede Wereldoorlog bij vele troe pentransporten de Duitse tor pedo's had weerstaan, omrol de. Zijdelings bleef de zeereus in het water liggen, waarbij een van de schoorstenen nog zichtbaar was. Gisteren had het vuur de buitenkant en de opbouw al volledig verteerd. De Queen Elizabeth was al ten dode opgeschreven toen tij dens de brandbestrijding De Queen Elizabeth", eens de trQts van Engeland, ging gis teren in vlammen op. drie hevige explosies uit barstten en de brandweerlie den door de verzengende hit te gedwongen waren het schip te verlaten. De Queen Elizabeth, omge doopt tot Seawise University, stond op het punt om als drijvende universiteit dienst te gaan doen aan de Ameri kaanse Westkust. Het schip is eigendom van de Chinese scheepsmagnaat C. Y. Toeng, die' de oceaanreus voor 11,2 miljoen gulden had gekocht. DACCA (Reuter-AP) Sjeik Moedjiboer Rachman is van morgen na negen maanden ge vangenschap als vrij man en als president van Bangladesj in Dacca teruggekeerd, stormach tig begroet door een bijkans uit zinnige menigte van honderddui zenden Bengali's die zonder op houden „Sjeik Moedjib zindabad lang leve sjeik Moedjib" riepen. Sjeik Moedjiboer Rachman was in Toen de sjeik in de deuropening verscheen van het vliegtuig van de Britse luchtmacht dat hem van Londen via New Delhi naar Dacca had gebracht drong de mensenmassa zo op, dat de om vangrijke militaire en politie macht bijna onder de voet gelo pen werd en Moedjiboer per soonlijk moest optreden om de mensen tot bedaren te brengen. Sjeik Moedjiboer Rachman was n de nacht van vrijdag op zater dag in het geheim in Rawalpin di vrijgelaten en op een vlieg tuig naar Londen gezet. In Lon den had hij een onderhoud met premier Heath, die nog geen toezeggingen deed ten aanzien van een eventuele erkenning van Bangladesj. In een perscon ferentie verklaarde Moedjiboer Rachman, dat hij al die tijd in West-Pakistan in eenzame op sluiting was gehouden. De be doeling was dat hij geëxecu teerd zou worden op de dag dat Dacca zou vallen. Een gevange nisfunctionaris, die de val van president Jahja Khan zag aan komen, smokkelde hem twee Mevrouw Ghandi verwelkomde sjeik Moedjib bij zijn aankomst in India dagen voor de val van Dacca geschaamd hebben Gis- uit de gevangenis pn verborg torochtend vertrok sjeik Moedji- sjeik Moedjiboer in zijn huis. boer naar New Delhi (India) Sprekend over de strijd in waar hem een ontvangst ten Oost-Pakistan zei sjeik Moedji- deel viel, alleen voorbehouden boer: „Geen volk heeft zo'n aan staatshoofden, hoge prijs aan leed en levens In Rawalpindi (West-Pakistan) hoeven te betalen als het volk zijn de rollen nu omgekeerd: van Bangladesj. Zelfs Hitier aan ex-president Jahja Khan is zou, als hij nog zou leven, zich nu huisarrest opgelegd. Variabele werktijden bij Rotterdamse instelling ROTTERDAM (ANP) De ge meentelijke verkeersdienst Rot terdam is als eerste overheids dienst In de Maasstad overge gaan tot het instellen van varia bele werktijden. G.S.Geldei'land: ARNHEM (ANP) - Wegbeheer- ders dienen nauwlettend in het oog te houden of de hoeveelhe den wegenzout die voor de gladheidsbestrijding worden ge- trooid, kunnen worden beperkt. Aldus een brief van Gedeputeer de Staten van Gelderland aan gemeentebesturen, waterschaps besturen en andere wegbeheer- ders in deze provincie, een overvloedig gebruik van wegen- zout kan belangrijke schade aan bomen en andere bermbeplan tingen veroorzaken. De glad heidsbestrijding moet normaal voortgang vinden op wegen voor doorgaand verkeerd, op busrou tes en op wegen, waarop door hun ligging snel gladheid kan optreden of bijzondere gevaren kunnen ontstaan. Rus ontvoerd door landgenoten "VEW YORK (Reuter) Een 36- jarige Sowjet-Russische student is gisteravond uit een auto met vijf andere Russen gesprongen waarmee hij op weg was naar Kennedy Airport bij New York en heeft daarna zijn keel en pol sen met een scheermes be werkt. 3e man werd later door een Sow- jet-diplomaat en een arts uit het ziekenhuis gehaald tegen het ad vies van de behandelende arts die twee uur met hem bezig was geweest. BELFAST (AP) Leden van het Ierse republikeinse leger hebben zaterdag Engelse soldaten op een booby-trap laten lopen. Zes entwintig personen raakten ge wond, een huis werd vernield. De ontploffing vond plaats kort nadat gewapende terroristen een café binnendrongen de eige naar beroofden en hem in het bijzijn van vrouw en kinderen neerschoten. Britse troepen hebben zaterdag een uitbraakpoging uit een ge vangenis verijdeld. In deze ge vangenis zaten zes gedetineer den die ervan worden verdacht te behoren tot het verboden Ier se Republikeinse leger. Sexbestrijders betrapt in Leiden LEIDEN Afgelopen nacht zijn twee sexbestrijders op heterdaad betrapt. Een 18-jarige straat maker en een 20-jarige chauffeur wierpen aan de Haven een balk door de ruiten van een sexshop. De eigenaar van de winkel was echter net gealarmeerd door zijn buurman en slaagde er in de mannen, die beiden dronken waren, te overmeesteren. Het excuus van de mannen was, dat zij over de balk gestruikeld waren en het ding uit nijd1 door de ruit smeten. Zoals bekend sneuvelen de laatste tijd gere geld ruiten van sexshops in de buurt van de Haven. UTRECHT (ANP) - Twee Neder landse dienstplichtigen zijn vol gens de Vereniging van Dienst plichtige Militairen vrijdag in voorlopige hechtenis genomen omdat zij zouden hebben ge weigerd deel te nemen aan een parade bij de beëdiging van een aantal vaandrigs tot officier. Dit is volgens de VVDM ge beurd in het Westduitse Seedorf waar Nederlandse troepen zijn gelegerd. Een verzoek om niet aan de parade te hoeven deelne men was niet ingewilligd waar na zij besloten niet op de para de te verschijnen. Uit principië le bezwaren tegen het houden van parades en persoonlijke be zwaren tegen een van de vaan drigs. AMSTERDAM (ANP) „Omdat de dagbladen meer dan de helft van hun kosten nog steeds moe ten dekken met de reclamebe stedingen van het bedrijfsleven, zal het merendeel van de ex ploitaties in 1971 een negatief saldo vertonen". Dit schrijft de voorzitter van de Vereniging de Nederlandse Dagbladpers mr. C. J. Houwert, in het vereni gingsorgaan van januari. De geforceerde reeks verhogingen van het abonnementstarief is tot dusver zonder veel verlies aan publiciteitswaarde gerealiseerd. Na het eerste kwartaal van het nieuwe jaar zal echter pas blij ken of deze kruik spoedig op nieuw te water kan. Ook dan' echter zal de gemiddelde dagbladexploitatie bij ongewij zigde conjunctuur volgens mr. Houwert nog zorgwekkend blij ven. „Men dient zich geen illu sies te maken. Het gunstige ef fect van de met eigen kracht moeizaam verworven structure le verbeteringen van de bedrijfs- taak door middel van collectie ve prijsaanpassingen, pijnlijke fusies en individuele reorganisa ties zal slechts op langere ter mijn zichtbaar worden". DEN HAAG Tijdens het overleg tussen de EEG-mlnlstcrs, vandaag In Brussel, over dc toetreding van Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen tot de EEG, zal Nederland de Noorse wensen steu nen betreffende een uitzonderingspositie voor de Noorse visserij. Dit is het resultaat van overleg tussen premier mr. B. W. Biesheuvel en zijn Noorse collega Trygvc Bratteli. Deze vier jongens vonden letterlijk een fortuin in de modder. Toen zij aan de oever van de South Plate River in de staat Denver speelden, zagen ze de hoek van een blikken kist uit de modder steken. Toen ze de kist opgegraven hadden bleek er 29.000 dollar in te zitten. Men heeft inmiddels de eigenaar gevonden. De kist was van zijn auto in de rivier gevallen, zo verklaarde hij. Premier Bratteli was in Den Haag na bezoeken aan Rome, Parijs, Brussel en Luxemburg. De visserij is van wezenlijk be lang voor de Noorse economie en Noorwegen wil dat de Euro pese gemeenschap hiermee ten volle rekening houdt. Op een on voldoende visserij-accoord zou de Noorse toetreding kunnen af ketsen. De Nederlandse delegatie in Brus sel zal, met inachtneming van MIDDELBURG (ANP) Het provinciaal bestuur van Zeeland wil het plaatsen van caravans beperken tot de gebieden waar nu reeds de recreatieterreinen geconcentreerd zijn, namelijk de oevers van dc Grevelingen en het Veerse Meer. Het bestuur wijst daarmee het voorstel af van de gewestelijke raad van het Landbouwschap om in de boomgaarden in het westen van Schouwen-Duiveland vijf caravans per hectare toe te staan. Een spreiding van hot aantal ca ravans zou rampzalige gevolgen hebben voor het landschaps- schoon en de milieuhygiëne. Het probleem van de rioolwateraf voer zou bijvoorbeeld op ontoe laatbare wijze worden vergroot, aldus het bestuur In het voor ontwerp streekplan Schouwen- Duiveland. de gemeenschappelijke belan gen, zo goed mogelijk bijdragen aan de totstandkoming vari een bevredigende oplossing voor Noorwegen, zodat ook dit land op 22 januari het toetredingsver drag zal kunnen tekenen. Vurig minnaar stielit brand in huishoudschool KATWIJK Een begin van brand heeft zaterdagavond flinke schade aangericht in het overblijflokaal van de "Eerste Katwijkse Huishoud en Industrieschool" aan de Jan van Brakelstraat. De 22-jarige Sch. - zeer goede be kende van de politie - die drie molotov-cocktails naar het gebouw had geworpen, is door de politie vastgezet. De jongeman, die uit belangstel ling voor de meisjesleerlin gen voortdurend de lessen placht te verstoren, was en kele malen bij het gebouw weggejaagd. Onlangs nog dreigde hij een van de leraren: "Je zult er wel spijt van krijgen, ik kom terug". Zaterdugavond, na dat hij een café had bezocht, heeft hij zijn dreigement wil len uitvoeren: één flesje met benzine gooide hij op het dak, waar het doofde; een tweede flesje vloog tegen de muur uiteen en een derde ging door de ruit. Het kwam op een plano terecht. Het muziek instrument, niet gewend uit sluitend con fuoco bespeeld te worden, smeulde op bij ge brek aan zuurstof. Er brand de een gat in dc vloer en de verlichting van het lokaal; smolt weg.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1