Rente in 1972 postspaarbank 4% 41% 5% 5% 6% 7% Boekowski: 12 jaar MAURICE CHEVALIER BEGRAVEN £eidóe Qowcmt Grootste heroïne- vangst in Miami Studenten bezetten instituut Snacks te vet en te zoet VS teleurgesteld dat India geweld heeft gebruikt 20 kg hasj gevonden DONDERDAG 6 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT De Amerikaanse federale recherche heeft de groot ste heroïnevangst gedaan tot dusverre. In een huis en op het vliegveld van Miami werd 140 kg heroi ne in beslag genomen, die op de zwarte markt drie miljard dollar zou hebben opgeleverd en een werke lijke waarde had van vijf tig miljoen dollar. Er werden acht arrestaties verricht, die op de foto, zwaar in boeien geslagen, worden weggevoerd. Neerlandistiek heeft het Insti tuut voor Neerlandistiek van de universiteit van Amsterdam be zet. De studenten willen tot maandagavond blijven. De bezetting is een protest tegen de houding van de directeur van het instituut, prof. Stuive ling. Deze voert volgens deze studenten de besluiten van het algemeen bestuur van de stu dierichting niet meer uit en verhindert een congres op, maandag a.s. Doel van het con gres: de verworvenheden van de democratisering te bewaren. MOSKOU (TASS/REUTER/AFP) De Russische intellectueel Wladimir Boekowsky is giste ren door een Rechtbank in Mos kou veroordeeld tot een vrij heidsstraf van 7 jaar gevolgd door een verbanning van 5 jaar. Het vonnis is de maximale straf, die staat op de beschuldi ging van het voeren van anti- Russische activiteiten. Van de vrijheidsstraf van 7 jaar zullen er 2 in de gevangenis moeten worden doorgebracht en de ove rige 5 in een werkkamp met streng regiem. Het De 29-jarige Russische schrijver Wladimir Boekowski moest gis teren voor de rechter in Moskou verschijnen. Boekowski wordt verdacht van anti-Russische ac ties en propaganda. was overeenkomstig de vrouwelijke open bare aanklager Aza Boroesjko. Zij vertelde de rechtbank dat het bewijs voor Boekowsky's schuld aanwezig was. Hij had activiteiten bedreven, die ge richt waren op ondermijning en verzwakking van de Russische ,,De beklaagde verspreidde onder Russische burgers en in bepaal de buitenlandse publikaties las terlijke verzinsels over de socia le en maatschappelijke toestan den in de Sowjet-Unie. Hij poog de Russische burgers en zelfs legerofficieren te overrreden dergelijke verzinsels in het bui tenland te verspreiden, en wilde illegaal drukmateriaal invoeren voor de reproduktie van onder mijnende anti-Russische ge schriften", aldus de openbare aanklager. Hoewel Tass met geen woord rept over het pleidooi van Boekows ky's verdediger zou deze vrij spraak voor zijn cliënt hebben gevraagd. Tass zegt wel dat de beklaagde in zijn slotverklaring niet de feitelijke kant van de te gen hem ingebrachte beschuldi gingen heeft ontkend. De 29-jarige Boekowsky is bekend geworden door het puliceren van beschuldigingen dat politie ke dissidenten in Rusland een gedwongen behandeling moeten ondergaan in psychiatrische in richtingen. Wegens zijn kritische instelling te genover het Russisch systeem en zijn overeenkomstige hande- ligen heeft Boekowsky het grootste deel van het afgelopen decennium achter tralies of zenuwinrichtingen doorgebracht. Buitenlandse 1 i het Boekowsky als een bewijs onwil van de rechtbank rekening te houden met de reactie va buitenwereld. Volgens hen is het de bedoeling andere Russen waarschuwen niet dezelfde be schuldigingen te uiten als Boe kowsky heeft gedaan. Steun voor Franse kranten Parijs (AFP) De Franse rege ring is van plap de landelijke dagbladpers een bijzondere steun van ongeveer 12 miljoen gulden te verstrekken. Minister van Economische Zaken en Fi nanciën, Valery Giscard d'Es- taing heeft dit bekendgemaakt in een gesprek met vertegen woordigers van journalistenor ganisaties. De hulp zal gelden voor een tijd vak van zes maanden en wor den verstrekt aan bladen die hun prijzen niet verhogen. Tot de financiële steun is besloten in verband met de zware lasten van de dagbladpers in de twee de helft van 1971 en het teruglo pen van de advertenties als ge volg van reclame op de tv. AMSTERDAM (ANP) De kleine hoeveelheid voedsel, warm of koud. hartig of zoet, in de wandeling „snack" ge noemd, was gisteren in Am sterdam tijdens de 16de Ho- recava-vakbeurs in het Rai- gebouw inzet van een sympo sium. Vier sprekers zagen voor de snack een goede toe komst, maar dan moet de samenstelling wel beter in de gaten gehouden worden. Mejuffrouw P. J. A. Bakker van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding omschreef de vuistregels voor de snacks als volgt: Aantrekke lijk, laag-calorisch met vet van goede samenstelling, als mede bacteriologische be trouwbaarheid. Zij zag een taak voor de indu strie die thans nog maar al te vaak te vette en suiker houdende „happen" levert. Zij wees daarbij op de huidi ge eetgewoonten, die vaak tot een te hoog caloriege- bruik leiden. Drs H. J. Nijenhuis, directielid van het Instituut voor Socia le Wetenschappen, merkte op, dat de horeca-ambachts- man, de goede vakman, de markt niet heeft begrepen. Door de grote, groeiende koopkrachtstroom en de gro te produktiekosten voor de traditionele restaurants, wordt de markt te klein voor meerdere bedrijven. Ook wordt de groep mensen, die veel geld voor een behoorlij ke maaltijd kunnen besteden, steeds kleiner. De snack zal hier uitkomst kunnen bieden. WASHINGTON (AP) De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, Rogers, heeft in een tv-interview gezegd zeer te leurgesteld te zijn dat India ge weld had gebruikt om de politie ke problemen met Pakistan op te' lossen. Eyskens Belgie weer formateur BRUSSEL AFP/RTR) De de missionaire premier van België, Gaston Eyskens, heeft op ver zoek van koning Boudewijn een nieuwe formatie-opdracht aan- De 66-jarige politicus van de Chr. Volkspartij streeft naar voort zetting van de „grote coalitie" tussen zijn partij en de socialis ten, die onder zijn leiding sinds midden 1968 aan het bewind is geweest. „Wij zijn sterk tegen het gebruik van wapens bij het oplossen van problemen en we waren teleur gesteld toen India dit ging doen. Daarom hebben wij de V.N. voorgesteld te vragen om een staakt het vuren en een terug trekking der troepen. Toen premier Gandhi de laatste keer Washington had bezocht hadden haar minister van bui tenlandse zaken Singh en am bassadeur Jha daar te horen ge kregen dat president Jachja Khan van Pakistan wilde gaan praten met iemand aangewezen door Sjeik Moedjiboer Rach- man, de in West-Pakistan vast gehouden Oostpakistaanse leider. Als er toen in twee of drie weken daarna niets was gebeurd dat die onderhandelingen tussen Jachja Khan en de vertegen woordiger van Rachman onmo gelijk ha dgemakt, dan had al les heel anders kunnen aflopen, aldus de minister. In Marnes-la-Coquette is de Fran se chansonnier Maurice Cheva lier ter aarde besteld. Een van de bloemstukken beeldde de be faamde strohoed uit waarmee de zanger placht op te treden. ROTTERDAM (ANP) Rotter damse politiemannen hebben aan het begin van de avond een inval gedaan in het huis van een koopman in de Kruiskade- buurt en daar 20 kg hasjiesj ge vonden en in beslag genomen. De hasjiesj vertegenwoordigt een handelswaarde van onge veer 30.000. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS In alle eenvoud vol gens de wens van de beroemde chansonnier is Maurice Cheva lier gisteren aan de schoot der aarde toevertrouwd, naast zijn moeder, bijgenaamd „La Lou- que" en naar wie ook de villa is genoemd, waarin Maurice zijn gehele leven heeft gewoond. Er waren zeer veel bloemen, maar voor de villa stonden niet meer dan twee tot drieduizend men sen, want het was koud en bo vendien werd de uitvaart door diverse radiostations uitgezon- De voorgevel van het kleine kerk je in Marnes-la Coquette was met rouwdoeken behangen. In de kerk zelf was maar plaats voor 180 genodigden, onder wie de Britse ambassadeur, de bok ser Carpentier, prinses Gracia van Monaco en de oude Michel Simon, die zich met zijn mar kante kop nauwelijks goed kon houden. De Franse regering was vertegen woordigd door de minister van culturele zaken Duhamel. Aan de ingang van de kerk werd het stoffelijk overschot van Maurice opgewacht door drie priesters, onder meer pater Carré, oud- aalmoezenier van alle artiesten. De toespraak m de kerk werd door genoemde pater Carré ge houden, die verzekerde dat Che valier als een christen was ge storven. „Een paar dagen voor zijn dood was ik bij Maurice. Ik herinnerde hem aan de titel van een boek dat hij over zijn leven nog wilde publiceren en waar van de titel was: „Accord par fait". Ja, fluisterde Maurice glimlachend, en dat waren de tussen ons voor het laatst ge wisselde woorden: ,,Y a d'la Maurice is van deze aarde ver trokken jn de' overtuiging dat hij God zou ontmoeten cn zou kunnen zeggen dat hij geleefd had als een man van goede wil le". President Nixon heeft gisteren machtiging gegeven voor dc ontwikkeling van een nieuw ruimtevaartuig dat geleerden artsen en anderen naar perma nente ruimtestations zal kunnen vervoeren en weer naar de aar de moet kunnen terugkeren zon der te verbranden. De kosten van dit ruimtevliegtuig dat der tig dagen in de ruimte kan ver blijven. wordt geraamd op 5.5 miljard dollar. Het toestel zal een drukcabine krijgen waar door bemanning en passagiers zonder ruitntepakken kunnen reizen en geen speciale oefenin gen zullen moeten volgen voor de ruimtevaart. Verwacht wordt dat in 1980 de ruimtependel voor gebruik gereed zal zijn. Bezorgdheid over toestand Deense koning KOPENHAGEN (AFP) Een verhoging van de temperatuur en een verzwakking van de al gemene toestand geven reden tot ongerustheid over de 72-jari- ge koning Frederik van Dene marken. Mansholt's toekomstplannen 9 Cterk-uiteenlopend is er in Nederland gereageerd op het voornemen^ van dr. Mansholt om na zijn aftreden bij de E.E.G. weer een rol te gaan spelen in de Nederlandse politiek. Dit laatste blijkt inder-^ daad een serieus voornemen te zijn, nu Mansholt lid geworden is„ van de commissie, die voor Partij van de Arbeid. D-'66 en P.P.R.j, advies gaat uitbrengen over voorwaarden waaraan zal moeten worden voldaan om in Nederland met kans op succes aan het op-H zetten van een grote progressieve volkspartij te kunnen beginnen. Of Mansholt in de praktische politiek op binnenlands gebied een tweede carrière wil en kan krijgen, moet afgewacht worden; in de studeerkamer en als pleitbezorger voor bepaalde plannen kan hij* beslist een rol van betekenis spelen. Als socialistisch politicus in de;- dagen van Drees en Romrne heeft hij in brede kringen prestige ge-,, kregen en behouden. In Brussel heeft hij zich meer nog dan in.; Den Haag als sterke man ontwikkeld: wat velen bovendien aan-^ spreekt, is dat dr. Mansholt de laatste jaren vaak gepleit heeft voor een drastische reorganisatie van het aanschijn der politiek: in- Europa, maar ook in Nederland. Taken in onze lijd TITet de opsomming van de meest urgente taken waarvoor het Europa- van de E.E.G. dus ook Nederland in onze tijd staat, zullen" politici van uiteenlopende richtingen zich kunnen verenigen; redding van het milieu, Europeanisatie van de energiebronnen, spreiding van welvaart, het zijn taken welke zeer velen aanspreken. Maar Mansholt's eigen politieke vrienden in Nederland hebben al te verstaan gegeven, dat zij het optimisme van de E.E.G.-commissaris niet delen, wanneer hij denkt spoedig de „Zes" of „Zeven" in actie te krijgen voor krachtige initiatieven. Van Europese partijvorming is metterdaad vrijwel niets terecht gekomen en het Europees parle ment verkeert nog altijd in het stadium van praatcollege, zonder werkelijke macht. Wellicht dat dr. Mansholt daardoor geprikkeld met des te meer energie wil gaan werken aan het mogelijk maken van een machtige progressieve concentratie in Nederland, die nationaal wezenlijke maatschappij-hervormingen mogelijk maakt en op -Europees niveau voor krachtige initiatieven zorgen kan. Complicaties zijn, dat hij vergeet welke complicaties hem Om te beginnen is het front van de drie partijen namens welke de commissie waarvoor hij werken gaat, geen gesloten geheel. In de Partij van de Arbeid staan nog steeds velen wantrouwend tegenover een nieuwe partij welke niet geënt zou zijn op onvervalst socialis tische stam; buiten de P.v.d.A. stellen anderen dat politieke reorga nisatie verder moet gaan dan het in revisie nemen van het socia lisme. Wanneer dr, Mansholt zelf de roep naar een „nieuwe Marx" proclameert, zal hij dus niet met een portret van Marx de Eerste moeten aankomen. Tweede complicatie kan zijn de actie binnen de confessionele partijen om hunnerzijds de stichting van een vooruitstrevende volkspartij mogelijk te maken. Ook dr. De Zeeuw, krachtige motor binnen de K.V.P. voor die ontwikkeling, vreest, dat Mansholt zijn plan onder de noemer van het socialisme brengen zal. Daarom ook wil De Zeeuw op dit moment aan de toekomstplannen van Mansholt niet de betekenis toekennen, welke hier en daar gesuggereerd is. Resumerend: Mansholt heeft zijn zwaluw laten vliegen op een moment waarop het zeker nog te vroeg is hem de nieuwe lente te laten voorspellen. Penibel conflict in metaalsector ür is meer dan één reden om het acuul-dreigende conflict in de J metaalindustrie ie betreuren. Wanneer volgende week de grootste der drie metaalvakbonden gaat proberen via stakingsacties zijn zin door te drijven, staat Nederland voor het eerste grote loonconflict in 1972. Een conflict dat wel eens lang zou kunnen duren, omdat de N.V.V.-bond nu zeker zijn prestige tegenover de soepeler confessio nele vakbonden moet gaan hoog houden en de werkgevers wel heb ben laten blijken, dat ze niet van plan zijn toe te geven. Aangezien de metaalsector altijd één van de koplopers is bij het be palen van de richting voor C.A.O.-onderhandelingen, mag Nederland zich ook met zorg afvragen, hoe groot het legioen gaat worden dat proberen zal de heer Groenevelt en zijn N.V.V.-bond te volgen. Deze heer Groenevelt heeft voor zijn verbondsraad gezegd, dat stijging van de werkloosheid in Nederland erg vervelend is, maar dat dit voor zijn bond geen reden mag zijn om het beleid te wijzigen. Zou de regering zo iets betogen, de heer Groenevelt stond onmiddellijk met de protestvlag op de barricaden. Tenslotte is de tweespuit in de vakbeweging ook een trieste zaak. De ledenwinst welke het NVV nu misschien op de confessionele organi saties zou boeken, is geen winst voor de georganiseerde vukbeweging en nog minder een bijdrage tot sociaal welzijn. (ADVERTENTIE) Dit is een paar Romeinse schoenen, vermoedelijk uit de derde of vier de eeuw. Ze werden kortgeleden gevonden bij opgravingen van ama- i teur-archeologen in Keulen, liet is voor het eerst dat een paar van deze schoenen is gevonden. Wel heeft men al eerder een enkel exem plaar opgegraven. gewone spaar rekeningen en giro renterekeningen spaarbewijzen Algemene Premie spaarregeling jeugdspaarreke- nlngen, ambtenaren- spaarrekeningen, verschillende gepre mieerde bedrijfs- spaarrekeningen en winstdelingsspaar- rekeningen beleggingsrekenin gen met opzeggings termijn van 3_maanden beleggingsrekenin gen met opzeggings termijn van 12. maanden beleggingsrekenin gen met opzeggings termijn van 24 maanden Het is mogelijk op beleggingsrekeningen geld op .te nemen zonder voorafgaande opzegging.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9