Landbouwschap bepleit vrij kamperen bij boer Schuld leidde tot doodslag DODELIJKE KLAP VOOR BABY Koekoek wil verlaging vergoeding Kamerleden Ruim 60.000 Nederlanders voor middelbare school geslaagd Moskou niet enthousiast voor bezoek Nixon Koolzaadolie kan mogelijk schadelijk zijn DONDERDAG 6 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) De rechtbank In Amsterdam heeft de 20-jarige metaalbewerker J. G. uit Amsterdam wegens dode lijke mishandeling van diens drie maanden oude zoontje ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Op 30 maart van het vorig jaar had G. zijn kind, dat in de wieg lag te huilen een klap tegen het hoofd gegeven. Toen de baby wit werd had G. zijn vrouw uit een wasserette gehaald en de dokter gewaarschuwd. Deze constateerde een hersen bloeding en een scheur in het hersenvlies. De baby overleed enkele uren later. Volgens een psychiater kon G. niet tegen zijn werk op en had hij daardoor een gevoel van onmacht gekregen. Het gebeurde was hem volgens de psychiater niet toe te rekenen. men onder het Waterlooplein ge stuit op een oude stadswal. Het opruimen van de oude stenen en palen zal waarschijnlijk niet tot ernstige vertragingen leiden. CHU noemt Beernink als kandidaat voorzitter (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oud-minister Beernink wordt genoemd als kandidaat voor het voorzitter schap van de CHU, als opvolger van prof. Van Hulst. De leden van de Unieraad van de CHU konden de kandidaat van hun keuze schriftelijk noemen. Beernink kwam als koploper uit de bus. Na hem kwamen mr. O. baron van Verschuur en drs. P. Beelaerts van Blokland, burge meester van Amstelveen. Oud-jongerenvoorzitter Coos Huy- sen en de al eerder genoemde mr. E. Bleumink kregen veel minder stemmen op hun naam. Volgende week woensdag stelt het dagelijks bestuur van de CHU een aanbeveling op voor de definitieve stemming in de Unieraad. Mr. Beernink ligt bij de CHU-jon- geren (CHJO) erg slecht. Enige tijd voor de verkiezingen zagen de jongeren in Beernink de man achter de campagne in de CHU om jongerenkandidaat Huysen zwart te maken. Gratieverzoek drie van Breda no,»; in onderzoek DEN HAAG (ANP) De advise ring over de gratieverlening aan de drie Duitse oorlogsmis dadigers, die in de gevangenis te Breda hun levenslange ge vangenisstraf uitzitten, is door de daarbij betrokken rechterlijke colleges nog niet afgesloten. \ldus heeft minister Van Agt van Justitie geantwoord op schrifte lijke vragen van het Eerste- Kamerlid E. Meester (PvdA). Minister Van Agt zal, alvorens 'n besluit wordt genomen, met het parlement of met betrokken ka mercommissies, desgewenst van gedachten wisselen over de gra tieaspecten. Het Nederlands Auschwitz Comité heeft de minister van Justitie vanochtend een telegram gezon den. Hierin protesteert het co mité scherp tegen het hernieuw de voornemen tot dubbele gratie voor de drie Duitse oorlogsmis dadigers in Breda. Dit betekent, aldus het telegram, een aanmoe diging voor het neo-nazisme en trotseert de publieke opinie. In Staatsblad staat wat mavonaise is >EN HAAG (ANP) Mayonaise mag alleen mayonaise heten als er ten minste tachtig procent olie en ten minste zes procent eidooier in zit. Slasaus of frite- saus mag die namen alleen dra gen als hij tenminste 25 procent olie bevat en een hoeveelheid ei dooier die ten minste 7,5 pro cent is van de hoeveelheid olie. n Nederlands eerste mayonaise- en slasausbesluit op grond van de warenwet, thans in het Staatsblad verschenen, wordt dit voorgeschreven. In mayonai se mogen alleen lecithine-vrlje olie en geen andere eieren dan kippeëieren worden verwerkt. (Van c im- De Italiaanse filmster Francesco Romana Coluzzi (links) staat oog in .oog met de goede oude vrouw Befana, de Italiaanse collega van Sin terklaas. Befana, een verklede vrouw, komt vandaag, op Driekonin gen, door de schoorstenen van Rome om de kinderen cadeautjes te brengen. De kinderen komen echter eerst naar het mooie plein Piaz za Navona om Befana te vertellen wat hun wensen op speelgoedge- bied zijn. DEN HAAG (ANP) Het aantal jar nog steeds de hoogste aantal- Nederlanders dat in het bezit is len abituriënten oplevert. diploma dat bevoegd- Ook het overgangspercentage ligt ze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Landbouw schap is voorstander van be perkt vrij kamperen op de boer derij. De wettelijke regels zou den wat moeten worden ver ruimd. Op elke boerderij zouden maximaal vijf tenten of trekca- ravans (geen stacaravans) zon der verdere toestemming van de overheid moeten kunnen worden ontvangen. Dit staat in een nota die het schapsbestuur gisteren heeft goedgekeurd. Het heeft lang ge duurd voordat „recreatieboer" W. van den Berg uit Meerkerk met zijn Stichting Vrije Recrea tie bij de officiële landbouwin- stanties erkenning vond voor zijn ideeën. Overigens meent het Landbouw schap niet dat de neveninkom sten voor de boer uit het kam peren van betekenis zijn. Het gaat om ten hoogste een paar duizend gulden. Voor boeren met marginale bedrijven kan het „houden van toeristen" wel enig uitstel van „executie" bete kenen. Uit geschikbare gegevens blijkt overigens dat de kampeerboc- ren niet uitsluitend marginale ondernemers zijn. Maar het Landbouwschap stelt vast dat kamperen op de boerderij in elk geval niet kan worden gezien als middel tot oplossing van be langrijke landbouwproblemen. Het schap ziet dan ook geen taak in de zorg voor vrij kam peren op de boerderij. Intussen zoekt de Kampeerraad al op verzoek van staatssecretaris Vonhoff (CRM) naar mogelijke verruiming van de voorschriften om het kamperen op de boerde rij te legaliseren. Het Landbouw schap meent dat voor maximaal vijf tenten of caravans op de meeste boerderijen voldoende sanitair aanwezig is of gemak kelijk kan worden verkregen. Wel kunnen problemen ontstaan in de veredelingslandbouw. Een boer met enkele kampeerders zou via de gemeente kunnen te genhouden dat zijn buurman met een varkens- of kippemeste- rij een hinderwetvergunning krijgt. Voor deze kans op con flicten moet tevoren een oplos sing worden gezocht, aldus de nota van het Landbouwschap. Overleden na vechtpartij SITTARD (ANP) De politie in Sittard heeft een 44-jarige Am bonees uit die plaats aange houden. Hij heeft in de oude jaarsnacht de 47-jarige Ambo nees P. Riny, ook uit Sittard, mishandeld, die later aan de ge volgen is overleden. De twee maakten ruzie bij het vieren van het oude en het nieu we jaar. De heer Riny kreeg enkele vuistslagen in het ge zicht, waardoor hij met zijn hoofd op straat viel, vermoede lijk tegen een trottoirrand. WENEN (AP) Waarnemers in Moskou zijn van mening dat In de Russische hoofdstad geen enthousiasme heerst voor het komende bezoek van president Nixon, dat volgens plan in mei moet plaats vinden. Wel rekenen zij op ondertekening van een akkoord over we derzijdse beperking van de strategische bewapening. Dit schrijft de correspondent in Moskou van het Hongaarse weekbln<f Magyarorszag, dat, evenals andere officiële Hongaarse publicaties," de reputatie heeft vaak zeer nauwkeurig het officiële Russische standpunt weer te geven. De bezoeker ziet geen glinstering in de ogen. waarnemers zien geen gretige anticipatie en zeker geen enthousiasme voor deze grote ge beurtenis. aldus de correspondent. Toch wordt niet verwacht dat Nixon met lege handen komt of ver- trekt. Er worden als rhogelijke zaken voor afsluiting van een1 akkoord de beperking van de strategische bewapening en een bilate raal vrdrag voor uitbreiding van de handelstechnische en weten schappelijke betrekkingen genoemd. DEN HAAG (ANP) Onderzoe kingen van Franse, Nederlandse en Canadese geleerden naar de gevolgen van het gebruik van koolzaadolie hebben aangetoond, dat bij sommige proefdieren be schadiging van de hartspieren optreedt (rat. Chinees biggetje, konijn, jonge eend), bij andere (aap, dwergvarken) echter niet. Voor zover bekend is nog niet on- I derzocht of het gebruik van le- vensmiddelen met veel kool- I zaadolie ook voor de mens scha- delijk is. aldus heeft de Europese Commissie meegedeeld in ent-r i woord op vragen die de Belgi- I sche christen-democraat Alfred Califice als lid van het Europe se parlement heeft gesteld. Califice verwijst In zijn vragen naar berichten, volgens welke bij de vervaardiging van voor .li- mrnsHiike vncding bestemde De voor/aar,- en romermodellen morR^rine, koekjes en cho- voor de komende smroenen r„n co|ode mef} bruik g,sieren op een modeshow, ge-koolznad. naamd „Vrouw 72", in Amster-1 dam getoond. Voor de badmode De Belgische afgevaardigde had gebeurde dat op een zogenaamde 1 er op aangedrongen dat levens wat ludieke wijze. middelenfabrikanten worden verplicht op de verpakking aan te geven welke plantaardige oliën zijn gebruikt. De commis sie zal deze mogelijkheid onder-' j zondheid) gevraagd, de Kamer een opsomming te geven van le vensmiddelen, waarin veel kool zaad is verwerkt. Ook dringt hij aan op het instellen van een on derzoek naar de gevolgen van het gebruik van koolzaadolie op het menselijk lichaam. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Eind januari ne men de fractie-voorzitters uit de Tweede Kamer ontwerp-voor- stellen van minister Geertsema 17 Pakistani in Rotterdam aangehouden ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse vreemdelingenpolitie heeft gisteren zeventien Pakis tani aangehouden in de leeftijd van achttien tot veertig jaar. Ze waren volgens de politie niet in het bezit van voldoende midde len van bestaan. Immigen van hen hadden valse i of vervalste paspoorten. Er zal j nog onderzocht worden naar welk land ze zullen worden uit- e aanhouding werden verricht bij enkele controles van pen sions in Rotterdam. heid geeft tot het afleggen universitaire examens is In het tijdvak 19541956 tot en met 1966—1968 met bijna 36.000 ge stegen tot ruim 60.000. Ruim een derde van deze 36.000 geslaag den van het VHMO kwamen in het bezit van het diploma hbs-a. Dit blijkt uit de resultaten van een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek naar de regionale aspecten van de overgang van het VHMO naar het wetenschappelijk onderwijs en van de universiteits- en fa culteitskeuze van de eerstejaars studenten in de periode 1966 1968. Het percentage geslaagden van het VHMO, dat na het behalen van het einddiploma aan een universiteit of hogeschool gaat studeren is sedert de periode 19541956 aanzienlijk opgelo pen: Voor de mannen van 48 tot 63 voor de vrouwen van 34 tot 43. Het aantal eerstejaarsstudenten is toegenomen van bijna 11.000 tot bijna 35.000. West-Nederland Ie- Het kamerlid noemde als vert nog steeds meer dan de helft van alle abituriënten en eerstejaarsstudenten. Volgens het CBS niet alleen omdat in het westen een aanzienlijk deel van de bevolking woont, maar ook omdat het westen per 10.000 leden van de bevolking van 18-19 West-Nederland het hoogste (65), maar de voorsprong op de andere landsdelen is sterk afge nomen en bedraagt nog maar 3 A 6 punten. KVP-Kamerlid dr. P. Zelissen Regeerakkoord nauw keurslijf HILVERSUM (ANP) „Het re geerakkoord ervaar Ik als een vrij nauw keurslijf. Af en krijg ik een aanvechting on uit te springen". Dit zei het KVP-Tweede Kamerlid dr. Piet Zelissen gisteravond in de NOS- radiorubriek „Den Haag daag" in antwoord op de vraag naar zijn ervaringen na een half jaar Kamerlidmaatschap. i van Rick de Sonay, de 75-jarige in Rome wonende Belg. dook nieuwjaarsdag van de brug van dc Tiber in water. Voor hem was dat niets bijzonders want hij doet dat al 53 jaar. Deze keer kwam hij echter v keerd in het water terecht en moest bewusteloos in het ziekenhuis worden opgenomen. Zijn vrouw lia (rechts) kwam haar man, die al weer opknapt, daar bezoeken. (Binnenlandse Zaken) in studie den per jaar zou vla wetswijzl- terzake bevriezing van de scha- ging de automatische verhoging delooss'elling voor Kamerleden. van de schadeloosstelling ongc- Terwille van die bevriezing op daan moeten worden gemaakt, het huidige peil van 47.155 gul- Dat wil zeggen dat de schadeloos- stelling niet langer automatisch blijft meestijgen met de bezoldi ging van het rijkspersoneel. De suggestie hiertoe is zoals he kend afkomstig van KVP-frac- tievoorzitter mr. Andriessen, als bijdrage tot de voor 1972 nood zakelijk geachte inkomensmnti ging. Van PvdA-zijde wenst men de bevriezing echter te zien als het begin van een inko mensnivellering. Verwacht mag worden dat de Tweede Kamer in overgrote meerderheid met voorstellen tot bevriezing akkoord zal gaan. Nagegaan moet nog worden of de Kamer zelf met initiatief voorstellen hiertoe zal komen ofwel dit zal overlaten aan de regering. Het enige Kamerlid van de Boe renpartij. de heer Koekoek, heeft inmiddels laten weten veel verder te willen gaun. Hij ver langt een verlaging van zijn schadeloosstelling van 47.155 naar 40.000 gulden per jaar. In een brief hierover aan minister Geertsema schrijft de heer Koe koek onder meer: „Van alle ge praat over besparing op over heidsuitgaven en verlaging vun salarissen van degenen die ons land bij de gunst van de laatste verkiezingsuitslag mogen bestu ren, is niets terecht gekomen". t modern Doornroosje slaapt de 24-jarlge Sonja Laurenss, miss Frankrl/k 1971, nadat zij maandag door Yvon Yva onder hyp nose is gebracht. Zij zal geen honderd laar, maar honderd uur slapen. We leven per slot van zaken in een snellere tijd. Mor genavond. als Yva voor het eerst optreedt in „Bo bino" In Parijs, zal de schone slaapster weer ont waken en daarmee moet dan het wereldrecord sla- pen-onder-hypnose ge vestigd zf/n. Het experi ment wordt gecontroleerd waarder. i arts Raad beslist over lot van Koninginnekerk c> ROTTERDAM (ANP) De Rot- terdamse gemeenteraud zal vandaag beslissen over het lot van de Koninginnckerk. Haagse evangelist Johan Mnaw^« bach, die om dc kerk voor dé slopershamer te behoeden rt maandag een kort geding aan-. spande tegen de eigenaresse een gunstige beslissing van de r.«d. Enkele ruudsloden hebben teft, ontwerp-beslull tot behoud van de kerk opgesteld. Hierin wottQjjZ de rand gevraagd „grond h». schlkbuar te stell'-n mm de vf Stichting Bejuurdenhuisvestlng voor dc bouw van een bejniii'- dencomplcx in de om go ving vaW< Rotterdamse wijk Croos". wijk". Deserteur (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG Doodslag met subsidiair „het veroorzaken van dodelijk letsel" is vanmor gen door de Officier van Justitie, bi) de Haagse rechtbank mr. Wessel ten laste ge legd aan de 30-jarige chauffeur C. van P., uit Delft, die in de nacht van 13—14 juni in de echtelijke woning aan de Wilgenlaan tij dens een twist zijn 32-jarige vrouw met een stuk gaspijp zodanig op het hoofd sloeg, dat zij kort daarop aan de gevolgen overleed. zijn bezwaren tegen het regeer akkoord de gedetailleerdheid j ervan die. een aantal maatrege- i De gebeurtenis kreeg een gruwzaam vervolg, len inhoudt, welke voor mij doordat de man het lijk van zijn vrouw in moeilijk te slikken zijn. Dr. Piet een kelder van het flatecboi'u) in e- iuten Zelissen sprak de hoop uit. dat zak verpakte en de volgende nacht in de er „meer rek in het regeer- vrachtauto van zijn werkgever naar Leiden akkoord zou komen". reed. In die omgeving wierp hij het lijk in een sloot. Na enige dagen werd het lijk ge vonden. Het bleef nog enkele dagen onbe kend wie het slachtoffer was. want de man had gezegd, dat zijn vrouw enkele dagen weg zou blijven In verband met werk in een studentenflat. In die tussentijd was de moeder van de man overdag op de vier kinderen, in de leeftijd van vier tot elf jaar komen passen en ook tegenover haar liet de man niets los van het gebeurde. Het drama was een gevolg van één van de vele ruzies van het echtpaar, in hoofdzaak omdat de vrouw te royaal met geld om sprong. De bewuste zondagavond was er ruzie over het feit. dat de vrouw - die reeds eerder gehuwd was waaruit de vier kinderen waren geboren - een nieuwe schuld van 700 bij een postorderbedrijf had gemaakt. Dc vrouw zou toen de man het boekje uit de hand hebben gegrist en hem een klap in zijn gezicht hebben gege ven. De man werd woest, haalde een b0 cm. lange gaspijp uit de kast en dreigde de vrouw daarmee. Toen ze hem bleef uit lachen. sloeg hij haar neer. Het huwelijk met de uit Schiedam afkomsti ge vrouw, was plm 2'/4 jaar tevoren geslo- De man had kort tevoren terecht moeten staan, omdat hij valsheid In geschrifte hnd .gepleegd, teneinde ook toen de door de vrouw gemaakte schuld te delgen. De officier van justitie eiste vanmorgen 7 jaar met aftrek. Hij trok in twijfel, dat de ver dachte tijdens het plegen van zijn daad De reden Is dat Oost-Dultsland. verminderd toerekeningsvatbaar was, zoels dat geen lid van de VN Is, niet het psychiatrisch rapport aangaf. voor de conferentie werd ultge^ nodlgd. uitgewezen ROTTERDAM (ANP) De vreemdelingenpolitie van Rob' terdam heeft woensdag de 22-jfw rige Portugees A. R., die gedoe seneerd zou ziln uit het Portuf-V gese leger, het land uitpezet. Dw-'« man is via België op transport. gesteld naar Frankrijk. NF'V YORK IPeufer) Rusland en Tsleeho-alownklje nemen niet verder deel aan het werk van de VN-comml»sie van 77 landen,, die de in Juni in Stockholm te houden conferentie over milieu bescherming voorbereidt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7