CAR-MEUBELEN KWART EEUW IN KATWIJK Troef vreest grote moeilijkheden door sluiting „Kreatief' MARKTEN Burgerlijke stand Flora verbetert haar materialen St.-Bernardus gaat feest voorbereiden Tennisclub staat voor ledenstop DONDERDAG 6 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINJ Katwijk Dezer dagen is het 25 jaar geleden dat C. A. Ruigrok Industrie NV zich in Katwijk vestigde. Het bedrijf maakte in die periode een stormachtige ontwikkeling door. Hieronder volgt een overzicht van die ont wikkeling en een gesprek met directeur C. A. Ruigrok. CAR Meubelen is voortgekomen uit een hoefsmederij die in het midden van de vorige eeuw door de eerste C. A. Ruigrok gedreven werd in Vogelenzang. Men hield zich vooral bezig met het vervaardigen van hekwerk. Dat bleef zo tot in de crisistijd in de dertiger jaren. In 1933 ont dekte een van de zonen van C. A., A. Ruigrok de „stoel". Dat gebeurde toen hij door een hou ten tuinstoel zakte en aan het experimenteren ging met gas buizen en een stuk gaas. Het probeerseltje sloeg aan en in 1934 werd een stalenmeubelafde ling cpgericht. Na de oorlog werd deze afdeling naar Katwijk verplaatst. Gepro duceerd werden toen zeer diffe rente artikelen als kruiwagens, rolwagens, rijwielhekken etc. In 1955 wijzigde de beleidslijn zich echter. Men fabriceerde niet langer wat verkocht was maar ging over op het maken van se ries produkten die daarna pas verkocht werden. Om de grootte van deze serie op te voeren werden modellen, kleuren en uitvoeringen beperkt. In 1959 trad de volgende ontwik kelingsfase in. De kunststofkuip werd ontwikkeld. Kort daarna gevolgd door de stoel met een polyethyleenkuip. In 1967 startte CAR met de ontwikkeling van collegemeubelen, onder andere in gebruik bij de Economische Hogeschool in Rotterdam. In hetzelfde jaar verscheen ook de theaterstoel. Gebruikt in het Hcft'ein- en het Lijnbaantheater in Rotterdam. In 1969 nam CAR de Stabin Ben nis NV in Woerden over. Een bedrijf bekend door de produc tie van bus-, boot- en treinban- ken. In het begin van 1971 ging CAR op in de OGEM Overzee se Gas en Elektriciteits Maat schappij )-g roep. In het OGEM- concern werken totaal meer dan tienduizend mensen die voor een omzet van 850 miljoen gul den zorgen. Op dit moment on derhandelen Van Eesteren Bouwmaatschappij en Stokvis Er res over een fusie met de OGEM. Het streven van deze groep is er op gericht een pak ket van producten te verkrijgen zodat een totaal object, bijvoor beeld een compleet ziekenhuis, aangeboden kan worden. C. A. Ruigrok is een niet zo grote, druk gesticulerende man. Zijn betoogtrant is zakelijk en duidelijk. Rookt niet. Praat niet over privé-zaken. Weigert ook een foto. „Nee" (tegen de fotograaf) „u kunt in het be drijf net zoveel foto's ma ken als u wilt. Maar niet van mij. Zo ver gaat mijn eergevoel niet". Haalt voor we gaan praten de aller eerste - stalen stoel er bij. „Kijk, dat is hem. Van gasbuis en gaas. Het gaas is nog verkeerd ingezet ook. De hobbelige kant bo ven. Zit natuurlijk niet zo lekker". Over naar het eerste onderwerp: Het bedrijf in de samenleving. „Het is duidelijk dat in de sa menleving van 1972 een bedrijf een sociale funktie heeft. De mensen krijgen door hun werk de gelegenheid zichzelf waar te maken en voor het geld dat ze voor die prestatie krijgen kun nen ze zich een zeker levensge luk verwerven. Maar daardoor is het nodig dat er een even wicht is tussen de economische en sociale funkties. Het sloeg in het verleden door naar de eco nomische kant. Het mag nu niet doorslaan naar de sociale kant omdat je als ondernemer niet alleen verantwoordelijk bent voor de continuïteit van een be drijf op dit moment, maar ook voor die over vijf en over tien jaar. Om die continuïteit te waarborgen moet er winst zijn. Als ik mensen hoor praten over winstloze groei vind ik dat een eng geluid. Wat moet ik daar mee, winstloze groei? De groei van dit bedrijf is te danken aan het steeds vernieuwen. Voortdu rend zoeken naar nieuwe metho den. Maar daarvoor heb ik juist de winst nodig". We gaan nog even door over de sociale funktie. Hoever gaat die? Bij fusies vallen veel vuldig de hoofden van werk nemers van middelbare leeftijd. Hoe zwaar is hier de ver antwoording van de bedrijven? „Het is praktisch onmogelijk om bij dit soort zaken menselijk leed te voorkomen. Ik ga er vanuit dat het gezonder is om, als dat noodzakelijk blijkt, met een beperkt aantal mensen ver der te gaan en zo voor de toe komst een gezond bedrijf te creëren dan met een kunstma tig hoog gehouden personeelsbe stand verder te modderen en dan na verloop van tijd hele maal vast te lopen. Met alle ge volgen voor èlle werknemers Dat door modderen wordt zo lang zamerhand een kenmerk van onze economie. We zijn er anna '72 nog steeds niet aan toe om als er moeilijkheden zijn reëel te saneren. Het is toch logisch dat als bepaalde bedrijfstakken dermate verliesgevend zijn dat ze onevenredig zwaar op de rest van het bedrijf drukken, ze dan niet meer te handhaven zijn. Nog teveel spelen deze senti menten een rol in de Nederland se economie. Aan de andere kant is het door modderen de mens eigen. Het valt niet mee om een familiebe drijf op te geven, ook al blijkt dat het niet meer haalbaar is. Maar de visie op de toekomst moet de emotie overheersen. Dat is ook bij onze overgang naar OGEM het geval geweest. Ik moet erbij zeggen dat daar geen directe noodzaak toe was. Als we het niet gedaan hadden was er in '71 niets met CAR aan de hand geweest en ook in '72 niet. Maar daarna hadden we het ieder jaar moeilijker ge kregen. Wij waren een aantrek kelijke partner voor OGEM. Wij waren in een positie om heel duidelijk en bewust onze part ner te kiezen. En de tendens is nu eenmaal zo dat in 1980 de kaarten geschud zijn. Dan zijn er nog maar een paar grote concerns over. En ik wil wel graag een onderdeel van één van die concerns zijn". Onvermijdelijk onderdeel van een gesprek met een ondernemer is de huidige conjuctuur. Gaat het werkelijk zo slecht of wordt het voor een gedeelte aangepraat zoals in sommige vakbondskrin gen beweerd wordt? „Er is werkelijk in algemene zin een conjuncturele teruggang. Wij zijn ook hierin afhankelijk van wat er in het buitenland ge beurt. De conjunctuur daalt door de overbesteding èn door de inflatie op het buitenlandse geld dat hier binnenkomt. En als ik dan zie en hoor dot het daar slecht gaat, dat er in En geland een miljoen werklozen zijn, dan is dat voor mij een veeg teken. Ook in onze branche is het merk baar. Dat kan haast niet anders als je weet dat wij werken op de Institutionele markt. Als de regering dan minder schouw burgen, universiteiten, bejaar dentehuizen etcetera gaat bou wen merk je dat. Men is ge neigd te gaan werken met min der winst, zelfs zonder winst om alleen maar de afschrijvings kosten te verdienen. Gelukki hebben wij dat nog niet meeg» maakt". En dat hoeft niet te gebeuren oo ols de concurrentiepositie man sterk genoeg blijft. Voor ee> middelgroot bedrijf als het onz is dat alleen maar mogelijk vi een groot concern als d OGEM. In Duitsland is men i staat de kostprijs te drukke door een grotere serie-produk tie. Om die produktie zo groo mogelijk te maken vergroo men het afzetgebied. Onde meer in Nederland. Via d< OGEM zijn wij in staat daa. iets tegenover te stellen". Nickjan van Kesteren grasfloailveren 34(7, vette kaliverai 139. kalveren 2507, schapen 436. 776, lopers 38. slacht- graskaliveren p. vaarzen p. s»t. ïiw•xsio tzwaru klamvaoraen p. st. 1400—1575, gulste vaarzen p. st. 1200-447$, pinken p. st. 950—44(75, nuchtere kalveren voor fok ot mesterü p. st. 205—115. wel geschapen p. st. 125—160, weidelam- meren p. st. 110—140. slachtrunde- ren extra kw. per kg. gesl. gew. 6.056.50, Wem lie kw. per kg. gesl. gew. 6.506.00,Idem 2e kw. per kg. gesl. gew. 4,955,40, Idem 3e kw. per kg. gesl. gew. 4.604,90, vette stieren per kg. gesl. gew. 4.60—1.90. vette sitdieren 5.50—6.16. worstkoel- per kg. gesl. gew. 4.301.60, vet kalveren le kw. per kg. lev. gei lev. gew. 4.90—5.06, nuchtere kalve ren per kg. lev. gew. 1.40—1.80, sLaohtzeugen le kw. per kg. lev, gew. 2.022.06, idem 2e kw. per kg. lev. gew. 1.962.00, slachtvaxkens per kg. lev. gew. 2.18—2.34, vette schapen per stuk 135—160, vette lammeren per stuk 135>170; melk en kaitkoeten ruimer, vlug, vaster; gulste koelen normaal, wllhger, stijl, diuur; jongvee minder, vlot, stijver; vette kalveren redelijk, rus tiger, prtjsh.nuchtere slachtkal ve ren groot, flauw, weinig verande ring; schapen en lammeren matig, goed, rutm prijshoudend; slachtvee MJNSBUR/G 5 Jan. bloemen An jers: Witte sim 23—33, rode sim 28—40. ro®e sim 26—37. Crowly sim 23—34, dusty sim 25—40, arthur sim 22—37, GS sim 23—37, keever sim 0408, La Réve 26-39. freesla: gol- DlversenAnthurium 120—270, gerbe- ra 2344, euphohbia 35-60, hyacin ten 25—40. narcissen 100-445, Iris sen 200—300, chrysanten 160-225, tros anjers 176250, tulpen; Lustige wiftrwe 176-235, Preludium 150—175. 42—47, Sim Wit man 75—80, Forsythiatakken 50—85 p. st. Trosanjers 3.00—3.05, Free st a's 1,30—1.40, Blauwe druifjes 75 —80, Anemonen 50—76, Troschrysan ten L40—1,65. Tulpen Tommy 1,20- 1.35, Lustige Wlitwe 1,25—1,60 Prelu dium 1,20—1,50, Mickey Mouse 2.40, Wlntergold 1,46, Golden Triumph 1,75-4,85, Paul Richter 1,20-4,55. Apeldoorn 1,65—2,05. Mirjoran 1,20 -4.70, Paüph 1,50, Parkiettulpen 2,40—2,80, Prominence 2,05-2.60, Pink Trophy 1,25—1.30, Levant 1,35-4,45, Beauty of Volendam 1,55-4,65, Brast'! 1,80-1,90, Christ mas Gold 1,50-4,56. Overdale 1.55- 4.65, Demeter 1,85—1,95, White Salt 4,SO—1,85, Narcissen Earlv Glorie 1,26. Carlton 1,20—1,60. Fortuna IL10-Ü.3S, Buxton 85-90, Helios 1,00 -7,30, A I 5.20- o.iv, rt ii j.ou—v.w, B extra 10.00 10.90, B I 5.90-40.40, BH 2j10 3.30 C I 4.505.90, C n 2.10-6.70. aan voer wasp. 245.000 kg. Boerenkool 43—49, Rode kooi 14, groene kool IAZERSWOUDE Geboren: Raymun- dus Leonardus Anthonius, zoon van Senne, Leonardus Anthonius en: Van Houten, Johanna Apolonia Cornelia MariaWUfred A lew knus Cornells Theodorus, zoon van: van der Mi luwelljken: Raaphorst, Isaac (lïj) en: Olierook. Petronelia Anton la Maria (22); Meijer, Anthonius The. rd'rus (20) an: den Engelsman, Elizabeth Pieteroefcla Maria (19)Tot, J> 'han nes Josephus Pleter (26) en: Vonk, Klazlna Maria (23). Bedrijfsleider Noort met de con tainers die sinds begin decem ber in gebruik zijn. De contai ners staan op een van de ver laagde (nieuwe) lorries. Rijnsburg Nu de grote aanvoer begint, verricht men bij veiling „Flora" werkzaamheden waar toe men anders haast niet komt. Zo is er een begin gemaakt met het ombouwen van de veiling- klok, maar één van de belang rijkste werkzaamheden van de laatste weken is het verlagen van de veilingkarren geweest. Het werd een heel karwei, dat zo'n veertien dagen in beslag Alles werd gedaan om de 981 vei lingwagens om te bouwen. Ver der werd besloten honderdvijftig nieuwe veilingwagens aan te schaffen, zodat „Flora" nu over 1131 „lorries" beschikt. Deze uitbreiding betekent een grote verbetering, omdat het nogal eens zoeken was naar een wa gen. Ook zijn er aparte koelcelwagens in gebruik genomen.' „De wagentjes zijn verlaagd om dat wij in dozijn zijn gaan vei len. Als de dozen te hoog zijn opgestapeld kunnen de handela ren op de tribune de bloemen niet zien. Door de wagentjes la ger te maken, kunnen de dozen in drie lagen op elkaar worden gezet en kan men de bloemen toch zien", aldus bedrijfsleider C. Noord van veiling „Flora". Nog een reden is de ijzeren rand rond de oude karren, die te hoog kwam te liggen. De nieuwe loggies, die zijn gekocht, kunnen onderop meer bloemen bevatten. Sinds 1 december wordt geëxperi menteerd met containers. ,,Bij het gebruik hiervan gaat het lossen veel sneller. Als er bij voorbeeld dertig bossen tulpen in een container zitten, koopt de handelaar die dertig bossen. Als hij driehonderd bossen tulpen wil hebben, koopt hij tien con tainers". Wat de veiling betreft, worden niet anders dan contai ners gebruikt. De kwekers wil len er echter nog niet zo gauw aan: „Zij kijken liever eerst de kat uit de boom. Daarbij speelt natuurlijk ook het vervoer een rol. Ze moeten de containers thuis vullen. Als het vervoer per stationcar geschiedt, moe ten zij enkele malen heen en weer rijden. Het vervoer zal dus moeten worden aangepast", aldus bedrijfsleider Noord. Men heeft nu de tijd de verande ringen in te voeren want met de aanvoer van bloemen is het rus tig gesteld. De prijzen zijn ook niet te hoog, maar dat is nor maal voor de tijd van het jaar. Over het algemeen genomen zijn de kwekers over 1971 wel tevre den vooral gezien de slechte conjuncturele ontwikkelingen in ons land. Volgens de laatste cijfers van de Unesco bedraagt het aantal volwassenen dat niet lezen en schrijven kan 810 miljoen, te vinden vooral in de armste gebieden van Azië, Afrika en Latijns Ame rika. Het laatste continent laat echter een procentuele verbetering zien: in tien jaar is het aantal analfabeten te ruggelopen van 32,5 procent tot 23,5 procent. In Azie is 48 procent analfabeet en in de Arabische landen zelfs 73 procent. HAZERSWOUDE Met dertien personen sterk gaat een com missie het vijfentwintigjarig be staan van de Sportvereniging St. Barnardus van de Hazers- woudse Rijndijk voorbereiden. Tijdens de diverse besprekingen, die de twee dames en de elf he ren lie'>ben gevoerd. Is één zaak duidelijk gesteld: de actie „Een kwartje voor een doelpunt" moét een succes worden. De commissieleden trachten zo veel mogelijk leden, donatetu s en andere belangstellenden te wer ven, die zich bereid verklaren voor ieder doelpunt dat het eer ste (zondagse) standaardteam scoort, een kwartje te dokken. Niet alleen competitie-, ook vriendschappelijke ontmoetingen tellen in deze actie. Zei de heer C. Slikkerveer, lid van de com missie en tevens oefenmeester VOOPH^UT De tennisvereni ging Voorhout zal waarschijnlijk binnenkort een ledenstop moe ten Invoeren. Men heeft nu 229 sen'or- en 199 jun'orleden, met welk aantal men de grens van de opnamecapaciteit van het complex begint te naderen. In het afgelopen seizoen, waarin 13 teams aan de competitie deelnamen (2 teams gedegra deerd, 1 team gepromoveerd naar de eerste klas) kon door het bestendige weer lang buiten gespeeld worden. Dat blijkt ook wel uit het aantal ballen dat verbruikt werd: 100 dozijn. De Mateco-banen zullen ook deze winter geopend blijven. Aan het jaarverslag kan verder worden ontleend, dat de kosten, verbon den aan het nieuwe clubhuis „De Bonte Koe" binnen de ra ming bleven. De begroting voor het nieuwe jaar toont een klein nadelig saldo. LEIDEN De staf en de deelne mers van het vormingscentrum Troef vrezen grote moeilijkhe den voor hun eigen centrum, nu plotseling, zonder aankondiging of vorm van overleg, het Krea tief Sentrum aan de Brcestraat is gesloten. De zorg van de Troef-mensen, die een protestbrief verzonden heb ben aan B. en W., de Jeugdac- tie, de raad, CRM en het drie manschap van „het Kreatief" is vooral, dat het eigen vormings centrum aan de Hogewoerd nu „overlopen" wordt door de vele jongeren, die door de sluiting van het KS op straat zijn komen te staan. Door de extra-toeloop zal het vormings werk van Troef sterk in het ge ding komen, schrijft men. In hun brief aan de instanties, die iets te maken hebben met Krea tief Sentrum, vragen de leden en de staf van Troef het Sen trum aan de Breestraat weer open te stellen of te zoeken naar een alternatief. Commentaar op de Aktuele Gebeurtenis: Professor Emde Boas krijgt een leer stoel seksuologie aan de Leidse Universiteit. Onze dichteres Magnu merkt in dit verband op: „Trouwen leek mij zo ge weldig weet nog het uur dat het begon nu is hij jaloers op elke pater en ik jaloers op elke non." van de Rijndijkse oranjewitten: „Het is nu maar te hopen, dat de jongens hun schot in de wed strijden niet thuislaten". Daar bij de wens uitsprekend, dat zijn ploeg, die in de competitie van de Leidse Voetbal Bond een zeer bescheiden rol speelt, er aan zal meehelpen dat de actie s 7' voegt L. Bust, voorzit ter/secretaris van de commis sie, eraan toe: „De zeventig personen die zich tot nu toe hebben aangemeld, is een te schamel getal, om de actie voor 1 juni, de dag dat de vereniging in 1947 werd opgericht, te doen slagen". Penningmeester H En gel van dezelfde commissie is van mening dot dat succes '-on geboren worden, als U ie Rijndijker inschrijft voor de ac tie. Zijn adres: J. Perkplant- I soen 10, Hazerswoude-Rijndijk. Hoogmade Grote bedrijvigheid heerst aan de Van Alcmaarlaan, waar de bouw van de nieuwe zesklassige basis- en twecklassige kleuter school in volle gang is. Er wordt hard aan gewerkt om het scholencomplex, met luchtverwarming onder de vloer, voor da vastgestelde datum van 15 september 1972 gereed te krijgen. De kosten van de school gaan, zoals bekend, meer dan 8 ton bedragen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5