Cekldc Bowvcmi Nederland bouwt record aantal woningen in 71 Koningin nog niet van plan af te treden Spion bij overleg havenbonden In totaal 135.000 huizen Pieterskerk niet naar Universiteit Kissinger Pakistan wilde toch wapens zenden Stekelig probleem 63e jaargang, no. 18.586 DONDERDAG 6 JANUARI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 20.21 uur De onverschrok- kenen; 21.10 uur Op safari met prinses Ann. PLAATSELIJK MIST Overwegend droog weer met wol kenvelden, maar ook enkele op klaringen en plaatselijk mist. In het algemeen weinig wind. Min.- temp. van plus 1 tot min. 3. Maxima morgen van 0 tot 4 gra den. LEIDEN De universiteit waar mee jarenlang is onderhandeld over het in huur geven van de monumentale uit 1121 daterende Pieterskerk, heeft de onderhan delingen met de Nederlandse Hervormde Gemeente, de eige nares, afgebroken. Men kan geen gegadigde meer zijn, zo heeft men de kerkvoog dij laten weten, omdat het geld ontbreekt voor het meest be scheiden inwendige verbou wingsplan. De inwendige ver bouwing is noodzakelijkom het gebouw geschikt te maken voor het doel dat men er mee had: een auditorium maximum. En dan zou ook nog het uitwendige van de kerk gerestaureerd moe ten worden. De kerkvoogdij heeft nu haar achterban laten weten dat er geen sprake meer van kan zijn dat zij het voor haar onnodige gebouw ooit nog zal gebruiken. Als de restaura tie van de Hooglandse kerk vol tooid is zal deze kerk de hoofd kerk van de Leidse Hervormde Gemeente worden. Behalve overdracht desnoods voor de symbolische prijs van één gul den aan het Rijk om het ge bouw voor verval te behoeden, is gesuggereerd een stichting in het leven te roepen waarin de gemeente Leiden zou kunnen deelnemen. Een ferme felicitatlekus krijgt de zesjarige Jeanette Kenny van de even oude Adam Garrat, nadat zij de eerste mini-miss Engeland verkiezing had gewonnen. Adam zat in de jury, samen met vijf volwasse nen. De tien finalisten waren uit de driehonderd kandidaten voor de voorverkiezing te voorschijn ge komen. De verkiezing werd georganiseerd door een firma in kinderkleding. De prijswinnares krijgt als beloning een mannequincontract". DEN HAAG De kans is zeer groot, dat Nederland met de woningbouw-1971 een record bereikt. Tot eind november vorig jaar kwamen namelijk 121.147 woningen gereed. Aangenomen, dat in december-1971 ongeveer 14.000 wonin gen afgebouwd zijn, dan betekend dit 135.0000 woningen, meer dan verwacht werd. Overigens heeft mr. W.A. Scou ten direkteur-generaal onlangs in zijn jaarverslag 1970 er ook al op gewezen, dat Nederland voor wat dit betreft een recordland in Europa is. Opvallend is verder, dat het kabi- Ordening, wil dit jaar 132.000 net-de Jong zich had voorgeno- woningen gereed krijgen. Men men in vier jaren 500.000 wonin- twijfelt eraan of dit gehaald gen te laten bouwen. Het wor- wordt. den er met de 135.000 van vorig De woningen die vorig jaar ge- jaar (de bouwprognose-de Jong bouwd konden worden boven de Britse troepen voor 31 maart uit Malta Van i correspondent VALETTA De Britse regering heeft besloten niet tot 31 maart troepen op Malta te houden, zoals zij aanvankelijk had aan gekondigd. Engeland is van me ning, dat zij daartoe wel het recht heeft: 31 maart is de da tum waarop de door de Britten betaalde huur voor de facilitei ten op Malta afloopt. Kennelijk In verband met de groeiende spanning op het eiland die een van de redenen is, waarom alle gezinnen in een week wor den geëvacueerd achte de re gering het echter onverstandig om er onnodig te blijven. Een van de faktoren die de Brit ten er toe hebbeh aangemoe digd om de terugtrekking te verhaasten is hun vermoeden dat de 44 Lybiërs die zondag op Malta arriveerden geen luchtha ventechnici, maar soldaten zijn. Besp aring door afschaffen fietsvergoeding politiekorps DEN HAAG Door de vergoe ding voor het dienstgebruik van een eigen fiets van de verkeers politie af (e schaffen wordt een besparing van 25.000 per jaar verkfegen. Dit verklaarde mi nister Geertsëma gisteren in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de heer Koekoek. Adspitanten van de politiescholen krijgen ook geen vergoeding meer, waardoor een besparing van ongeveer 15.000 wordt ver kregen. Als gevolg van het ver minderd gebruik van fietsen bij de politie worden in meer groe pen de vergoedingen vermin derd of afgeschaft, aldus minis ter Geertsema. Begin aanleg Zoetermeer- lijn dit jaar UTRECHT (ANP) - De Ne derlandse Spoorwegen krij gen binnenkort de officiële opdracht voor zowel de aan leg als de exploitatie van de Zoetermeerlijn. De eerste werkzaamheden daaraan be ginnen waarschijnlijk nog dit jaar en als alles meeloopt kunnen in 1976 al treinen over de nieuwe lijn rijden. De lijn begint in het nieuwe station Den Haag-C.S., loopt dan voor een deel over de Hofpleinlijn (Den Haag-Rot terdam) en takt even voorbij Voorburg-Leidschendam af naar een nieuwe lijn die pa rallel gaat lopen aan de spoorlijn Den Haag-Gouda. Bij Zoetermeer maakt de nieuwe - dubbelsporige - lijn een grote lus. Het nieuwe stuk spoorbaan dat moet worden aangelegd is 11 kilometer lang. Er komen zes haltes en er worden zes grote kunstwerken (wegvia- ducten e.d.) en tien kleine kunstwerken (overkluisde watergangen etc.) voor ge bouwd. Geruchten onjuist liep van 1968 t.m.1971) 498.000. De vraag is, of dit bouwrecord blijft voortduren. Zeker is, dat de bouwplannen voor dit jaar er moeilijk voorstaan. Minister Udink, de huidige minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Geruchten dat koningin Juliana als koningin zou willen aftre den in 1974 bij haar 65ste verjaardag zijn onjuist. De koningin zou gezegd hebben dat zij vond dat ze net als andere Nederlan ders met werken zou moe ten ophouden wanneer ze 65 wordt. Maar de heer Van der Wiel, directeur 'van de rijksvoorlichtings dienst, is van een dergelij ke uitlating niets bekend. Wanneer de koningin iets dergelijks met serieuze be doeling gezegd zou hebben, zou de RVD ervan geweten hebben. Een Engelse en een Italiaanse krant hebben geschreven dat koningin Juliana zelfs al bij haar 63ste verjaardag, op 30 april aanstaande, zou willen af treden. Maar er zijn voor haar al staatsbezoeken voor na die datum gepland. Volgens de kranten zou de koningin ver moeid zijn van haar werk. De heer Van der Wiel zegt hierop, ,dat regelmatig in de buitenland se bladen berichten over het ko ninklijk huis van deze soort de ronde doen, meestal in duidelij ke boulevardbladen. De RVD- functionaris verzekert dat de koningin kerngezond is. Ook ge looft hij niet dat ze vermoeid is van haar taak. Hij wijst op het enthousiaste en energieke ge drag van koningin Juliana bij recente staatsbezoeken aan de bondsrepubliek Duitsland en aan Indonesië. Wanneer koningin Juliana zou af treden, zou zij worden opge volgd door prinses Beatrix. Het feit dat de kinderen van de kroonprinses nog erg jong zijn, kan mede een overweging zijn voor koningin Juliana om niet zonder dwingende redenen van de troon afstand te doen. Landbouwschap wil inpoldering Markerwaard (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Landbouw schap wil dat het oude inpolde- ringspfan voor de Markerwaard wordt uitgevoerd. Het schap heeft een brief geschreven naar minister Drees (Verkeer en Wa terstaat) naar aanleiding van het besluit inpoldering van de laatste IJsselmeerpolder op nieuw in overweging te nemen. planning van 125.000 vermoedelijk te danken aan de beschermende maatregelen rond de woningbouw, onder meer met het vergunningsstelsel voor bedrijfsbouw. Als gevplg daar van konden voldoende bouwvak kers voor de woningbouw be stemd blijven. Rusland niet op conferentie over milieu bescherming NEW YORK (Reuter) Rusland en Tsjecho-Slowakije nemen niet verder deel aan het werk van de VN-commissie van 27 landen, die de in juni in Stock holm te houden conferentie over milieubescherming voorbereidt. De reden is dat Oost-Duitsland dat geen lid van de VN is, niet voor de conferentie werd uitge nodigd. Nederlandse Bank verlaagt disconto Amsterdam (ANP) De Neder landse bank heeft met ingang van vandaag (6 januari) het wisseldisconto 4,5 pet (was 5 verlaagd van 5 pet. tot 4,5 pet. De Nederlandse bank zal ook haar andere tarieven met een half percent verlagen. Met in gang van 6 januari 1972 zullen de volgende tarieven gelden: wisseldisconto 4,5 petm (was 5 pet.), promessendisconto 5 pet. (was 5,5 pet.), rente voor voor schotten in rekening-courant en beleningen: voor particulieren 6 pet. (was 6,5 pet.) en voor an deren 5 pet. (was 5,5 pet.). Deze verlaging, aldus een com muniqué, dient uitsluitend te worden gezien tegén de achter grond van de daling van de ren te in het buitenland. In Bangladesj Oost-Pakis- tan) en in de hoofdstad Dacca begint het gewone leven, na al die turbulente weken, langzaamaan weer op gang te komen. Vluch telingen keren met hun hebben en houden terug uit India en in Dacca is het alweer een druk gerij met al dan niet van pas sagiers voorziene fiets- ROTTERDAM (ANP) In kringen van de drie vervoersbonden cn de Scheepvaartvereniging Zuid in Rotterdam (werkgevers haven) is grote beroering ontstaan over het feit dut een vertegenwoordiger van de SV onlangs een geheime kadervergadering van de vervoers bonden over de nieuwe luiven-CAO heelt bijgewoond. De zaak kwam aun het rollen toen de Communistische Een heidsbeweging Nederland Ar beidsmarkt in de haven een krant verspreidde waarin een strikt vertrouwelijke brief was afgedrukt van de secretaris van de Scheepvaartvereeniging Zuid aan de leden van het algemeen- en het dagelijks bestuur. De brief begeleidde een verslag dat de SVZ-vertegenwoordiger van de kadervergadering opmaakte. Bij de Scheepvaartvereeniging Zuid verklaarde men vanmor gen dat inderdaad een vertegen woordiger van de SVZ de kader vergadering van de drie ver voersbonden op 17 december heeft bijgewoond. Volgens de woordvoerder van de SVZ was de Scheepvaartvereeniging mon deling uitgenodigd om de verga dering bij te wonen. De ver voersbonden ontkennen echter dat zij hun tegenstanders in de CAO-onderhundelingen ooit heb ben uitgenodigd een kaderbe spreking over de CAO bij te wo nen. Van vakbondskant werd gesuggereerd dat mogelijk een SVZ-vertegenwoordiger de ver gadering „stilletjes is binnenge slopen". Apollo-16-vlucht waarschijnlijk maand uitgesteld Kaap Kennedy (AP) De lance ring van de Apollo-IG maan- vlucht, vastgesteld op 17 maart, zal waarschijnlijk een muand moeten worden uitgesteld. In het koppelingsmechanisme van de maanlander is een defect ontdekt dat onder bepaalde om standigheden problemen zou kunnen veroorzaken. De ruimte capsule en de maanlander zijn al gemonteerd op de Saturnus-5 raket op Kaap Kennedy. WASHINGTON (UPI/DPA) De Van Holland (plaatsvervangend onderminister van buitenlandse zaken voor Zuidaziatische kwes ties) verklaarde dat de Verenig de Staten een derde land door zending van door ons geleverde wapens niet kunnen toestaan als wij, zelf geen directe verkoop aan de uiteindelijke ontvanger als Pakistan kunnen toestaan. Amerikaanse kolomschrijver Jack Anderson, die deze week opzien baarde met de publikatie van geheime documenten van het Witte Huis tijdens de crisis tussen India en Pakistan, heeft gisteren geschreven dat Nixons adviseur Henry Kissinger tij dens de crisis geheime wapenle veranties aan Pakistan heeft Ik blijf documenten ontvangen overwogen, hoewel de VS hun ik zal ze blijven pub'1 -ren om- militaire hulp aan dat land al in dat ik geloof dat het in het januari 1971 hadden gestaakt. openbaar belang is dat te doen. Anderson schrijft in de Washing- De documenten tonen aan dat de ton Post, een memorandum van regering het entr^deed en het 7 december citerend ,,dr Kissin- andere aan het Amerikaanse ger vroeg of wij het recht heb- volk vertelde en dat is nieuws, ben, Jordanië of Saoedi-Arabië aldus Anderson, volgens wie een te machtigen militaire uitrusting regering niet het recht heeft het naar Pakistan te zenden. feit te classificeren dat zij liegt. RAMP IN LIMA Vliegtuigwrak Lima (AP) Het wrak van het vliegtuig, dt met 92 personen aan boord reeds twaalf dagen vermist werd is gisteren waar genomen in de bovenloop van een rivier in de jungle van Oos telijk Peru. De enige overlevende van het vliegtuigongeluk die tot dusver re is gevonden is de 17-jarige Juliane Köpcke. Zij werd, drij vende op een vlot dat zij zelf had gebouwd, maandag gevon den door twee Campa-Indianen. De piloot van het reddingsvlieg tuig heeft gezegd dat hij op eni ge afstand van het wrak een groep mensen had waargeno men. Hij had echter niet kunnen vaststellen of dit overlevenden van het ongeluk, Indianen of houthakkers waren. Een helikopter van de Peruaanse luchtmacht is tot boven de plaats gevlogen waar het wrak was gesignaleerd en heeft een parachutist afgezet. TARM (Denemarken) (AP) In augus tus van verleden jaar kwam Knud Kjaer Jensen, ge pensioneerd en 56 jaar oud, te vallen en belandde in een berberis-heg, ver maard om zijn schoonheid, maar berucht om zijn ve nijnige stekels. Knud Jensen heeft het geweten. Sinds de val zijn er in het ziekenhuis van zijn plaats in West-Jutland al meer dan 1300 doornen uit armen, benen en lichaam verwijderd. De re cordvangst was toen we er 118 op een dag uithaalden, al dus chef-chirurg Erik Galatius-Jen sen. Met Kerst mocht Jen sen naar huis, maar na nieuwjaar was hij weer terug in het ziekenhuis, er was nog voldoen de werk aan zijn winkel. Veel stekels waren hem diep in het vlees gedrongen en komen nu tevoor schijn, het is alle maal zeer pijnlijk. „De takken waarop ik terecht kwam waren droog en de stekels hard en scherp als glas", aldus de patiënt, Maar toch heb ik enorm geboft, dat ik niet met m'n ge zicht in de stekels terecht was geko- Priesters zoeken via Playboy NEW YORK (AFP) De congregatie van de Heili ge Drievuldigheid heeft ln het januarinummer van Playboy een hele pagina (10.000 dollar) opgekocht om zich te richten tot do late roepingen. maand in Eva's kostuum, en een advertentie voor satijnen lakens, heeft meer reacties opgeleverd dan welke vorige adver tentie ook, aldus pater Jo seph, die als hoofd voor de roepingen vun de orde voor de advertentie ver antwoordelijk is. Hij wil de zich vooral richten tot studentent en vun hen wa ren inderdaad de meeste reacties afkomstig. Andrea S. werf naar gesleept Gebruik sprays beperken WASHINGTON (AP) De Amerikaanse Food and Drug Administra tion heeft bepaald dat het gebruik van kosmetica^n andere produk- ten die hexachloroflne bevatten sterk moet worden beperkt, daar uit in honderden preparaten, zoals sprays, verwerkt. ROTTERDAM (ANP) De Duit se, kustvaarder Andrea S is gls< teravond naar de werf Vlaardln- gen-Oost gesleept. Daar zal dn schade worden gerepareerd die het met sojabonen geladen scheepje dinsdagavond opliep bij een aanvaring met da Zweedse kusttanker Situla. Do geringe schade die de Zweed opliep zal ook op de werf wor den gerepareerd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1