RIJDEN OP LPG KAN VOORDELIGER ZIJN Maar ook erg veel herrie WIJ, HEREN VAN ZICHEM (5) DONDERDAG 6 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 15 Suske en Auto's die op gas rijden doen niet mee aan de verfoeide luchtveront- reiniging, maar wor den wat de wegenbe lasting betreft wel aanzienlijk zwaarder belast dan wagens met een benzinemotor. In het streven naar scho nere lucht zouden juist die „gasauto's" minder wegenbelasting moeten betalen. Dat zou het steeds groter worden de aantal automobilis ten dat hun auto met Ipg-gas stookt uiter aard bijzonder welkom zijn, want het verschil tussen de wegenbelas ting welke zij betalen en die welke moet worden afgedragen door berijders van een benzine-auto is vrij Voor een auto in de ge wichtsklasse 731 t/m 851 kg. is dat verschil ruim 160 gulden, voor een in de klasse 1051 t/m 1150 kg. ruim 230 gulden. Daar staat echter tegenover dat de literprijs van lpg aanzienlijk lager ligt dan die van benzine. Een liter lpg koqt mo menteel 27,8 cent, een liter superbenzine 68 cent. Om dit verschil in prijs enigszins te compenseren geldt voor de gasauto's de zelfde wegenbelasting als voor diesels. De prijs van een liter die selolie is ook aanzien lijk lager dan die van benzine. Voor een tien tje heb je bij een die selauto de tank bijna Wat is nu eigenlijk lpg? De drie letters vor men de afkorting van liquified petrol gas, een mengsel van pro paan en butaan met een zeer hoog octaan- getal, 110 tegen 99 voor superbenzine. Technisch gezien is lpg een meer ideale brandstof dan benzine. Het komt in zuivere gasvorm in de motor, laat daar geen koolaf zetting na, terwijl het CO-gehalte in de uit laatgassen sterk is ge reduceerd. Alle benzinemotoren zijn zonder meer geschikt te maken voor het ge bruik van lpg. Een combinatie van allebei de brandstoffen is ook mogelijk. Onder het rijden kan men zelfs overschakelen van gas op benzine, of omge- Feit is ook dat motoren welke met gas wo-den „gestookt" over het al gemeen een iets lange re levensduur hebben dan benzinemotoren. Maar de motor be paalt niet langer meer de levensduur van de auto. In veel gevallen is de carrosserie eer der versleten dan de krachtbron. Om een auto op gas te laten rijden moet een speciale tank worden gemonteerd. Dit ge beurt meestal in de bagageruimte. De prij zen variëren, zulks hangt af van de groot te van de tank, die een druk kan weer staan van 25 atmos feer, van bijna 900 gulden tot ruim 1300 gulden. De genoemde bedragen zijn inclusief montage. Het gewicht van de tank varieert van 50-80 kg. Bessel-Kok, sinds een jaar overgenomen door Shell-Nederland, is verreweg de groot ste autogasverkoper in ons land. Momenteel beschikt men over een kleine 300 verkooppun ten. Mocht u ergens geen gasstation aan treffen. dan is er nog geen man overboord. Men kan wanneer de gastank leeg is, ge woon overschakelen op de wel veel duurdere benzine. Op gas rijden is pas lonend, als men min stens 25.000 tot 30.000 km. per jaar rijdt. Naarmate men meer kilometers „verslindt" wordt het rijden op het gas steeds aantrekke- Uitgaande van het vol gende voorbeeld kan ieder voor zich uitre kenen hoe aantrekke lijk gas ten opzichte van benzine is. De besparing van lpg ten opzichte van benzi ne bedraagt in dit voorbeeld ongeveer 800 gulden per jaar, uit gaande van een kilo- metrage van 30.000. Nadelen zijn aard ook verbonden aan het gebruik van lpg. Onder meer de aanschaf van een vrij' kostbare apparatuur, kleinere kofferruimte, iets geringere presta ties en het feit dat lpg b.v. in Frankrijk, zo men daar met de auto naartoe trekt, niet ver krijgbaar is. Wel in Duitsland, Italië, Bel gië en de Scandinavi sche landen. Een willekeurige personenauto met een gewicht van 1000 kg en een verbruik van 1 8 (benzine) ver bruikt bij 30.000 km per jaar 30.000 8 is 3750 liter benzine 3750 liter benzine 2.542,50 wegenbelasting, inclusief rijkswegenfonds 243,31 totaal 2. Op lpg zou het verbruik van deze auto ongeveer 15 procent hoger uitkomen, dus 3750 plus 15 procent is 4312 liter lpg per jaar de kosten hiervan bedragen 1.198,74 wegenbelasting, inclusief rijkswegenfonds 447,55 reservering voor overbouw en bij over- bouw noodzakelijke vernieuwingen aan de lpg-apparatuur. plus afschrijving lpg- apparatuur, circa 340,— Lucky Luke totaal 1.996,29 2 CV 6 presteert meer Het begon allemaal met de 2 CV. Daarna kwam de 2 CV 4 en sinds kort is er de 2 CV 6. Drieëntwintig jaar geleden, in 1948 op de eerste na-oorlogse autosalon van Parijs werd de 2 CV ten doop gehouden. Het was een zeer be scheiden wagen met een krachtbron van slechts 9 pk on der de kap, goed voor een topsnelheid van 55 km per uur. De Lelijke Eend anno 1971, die als type-aanduiding 2 CV 6 achter op het kofferdeksel heeft staan, loopt precies twee maal zo snel als de Lelijke Eend uit 1948, namelijk 110 km per uür. En met een flinke wind achter laat de 2 CV 6 zich tot voor „eendrijders" ongekende snelheden stuwen van tegen de 120 km. Cilinderinhoud Vermogen Acceleratie 0-80 km Topsnelheid Verbruik Breedte Gewicht (leeg) Toelaatbaar gewicht Inhoud koffer Inhoud benzinetank 2 CV 4 435 cc 26 SAE PK 26.7 sec. 102 km 1 17 383 cm 148 cm 560 kg Overigens is de 2 CV 6 met zijn top van 110 maar acht km. snel ler dan de 2 CV 4. Voor die iets grotere topsnelheid moet echter wel flink wat meer geld op tafel komen. De 2 CV 6 is 420 gulden, bijna acht procent, duurder dan de 2 CV 4. Het motorvermogen van de 2 CV 6 is bijna 39 pro cent groter dan dat van de 2 CV 4 en bedraagt 602 (425) cc. In dat meer vermogen zit juist de winst, want daardoor accele reert de 2 CV 6 vrij wat beter dan de 2 CV 4. Meer vermogen dus, een betere acceleratie, hogere topsnelheid en hogere prijs. Maar ook aan zienlijk meer lawaai. Zo erg dat op lange ritten de herrie van de motor hinderlijk is. Het is een misser van Citroën dat men er niet in geslaagd is dit lawaai, bij snelheden rond de 100 km of meer komt daar nog bij het ge suis van de banden en het klap peren van het vouwdak, binnen aanvaardbare grenzen te hou- Qua uitvoering verschilt de 6 wei nig of niets van de 4. Net zo eenvoudig. Afgezien van de be tere acceleratie is het gedrag op de weg van de 2 CV 6 pre cies eender aan dat van de 2 CV 4. Vrachtwagens en andere grote, lange obstakels kan men echter wel wat vlotter passeren, maar een zekere „aanlooprou te" is nog altijd nodig. De 2 CV 6 munt evenals de 2 cV 4 uit door zijn zeer bijzondere rijeigenschappen, uitstekende vering, koersvastheid en zijn niet zijwind gevoeligheid. Wat de vering betreft, geen enkele auto in deze prijsklasse kan daarmee wedijveren. Andere karakterpunten zijn, rustige be sturing, laag benzineverbruik, ruim interieur. De 2 CV 6 biedt plaats aan vier volwassenen die ieder door een eigen deur naar binnen kunnen gaan. Alleen het linkerportier is van buitenaf met een sleutel te vergrendelen. In snel genomen bochten helt de 2 CV 6 iets min der over dan de 2 CV 4. Ander punt, de 2 CV 6 rijdt op su per-benzine juist iets soepeler dan op normale brandstof. Een groot-verbruiker is de 2 CV 6 bepaald niet. Wij kwamen uit op een gemiddeld verbruik (stad *en grote weg) van 1 op 15,5 Vertrouw echter niet al te veel op de benzinemeter. In onze testwagen bl^ek die bijzonder onbetrouwbaar te zijn, het me- tertje slingerde van vol naar leeg dat het een lieve lust was. Het interieur is ruim, maar zeer sober. Hoofd- en knieruimten zijn toereikend. Voor en achter doorlopende banken. Van de voorbank zijn de rugleuningen niet verstelbaar. Ook in de stan daard-uitvoering van de 2 CV-6 geen asbak, en geen handgre pen voor de passagiers. Jammer dat Citroën voor de ver warming boven het stuur vlak tegen het raam een grote kier heeft gemaakt. Kapotte nagels en open vingers, het vrij grote stuur loopt er vlak langs, hiel den wij over aan de scherpe randen van deze warmte-kier. Frisse lucht kan op eenvoudige wijze via twee „sluisjes" naar binnen worden gehaald. Ook kunnen de koplampen vanaf de bestuurdersplaats via een knop in de juiste stand worden ge draaid. De clignoteurschakelaar valt niet terug, maar blijft in dringend doortikken. Onder voor- en achterbank alsme de in de 250 liter grote bagage ruimte kan heel wat spul wor den weggestouwd. De koffer ruimte had wat ons betreft wel wat fraaier gekund, door. er b.v. een „zoldertje" van hardboard in aan te brengen. Het inte rieur kan wat de passieve vei ligheid betreft ook nog wel ver beterd worden. Er zijn nogal wat uitstekende delen. Kinder- sloten op de achterportieren zijn eveneens gewenst, temeer om dat de 2 CV 6 vooral door jonge mensen, met kleine kinderen wordt gebruikt. De prijs van de 2 CV 6 is voor hetgeen men krijgt bepaald aan de stevige kant, 5500 gulden is nog altijd een boel geld. Van daar dat iets meer luxe en een iets verzorgder afwerking wel op hun plaats zouden zijn. Conclusie: Pluspunten van de 2 CV 6 zijn de zeer goede weglig- ging, uitstekende vering, laag benzineverbruik en lage onder houdskosten. Minpunten: Zeer veel motorla waai, te sobere afwerking. Prijsverschil met 2 CV 4 te klein, gezien het betrekkelijk „meer" dat men krijgt. Broom- Hilda .Inpalmen? Ik verbied u dat woord te gebrui ken, meneer pastoor! Alles is er rechtvaardig aan toe gegaan. Ik heb gezwoegd om geld te verdienen. Ik heb dat geld aan de kasteelhe ren en hun spilzieke dames geleend. Zij kon den het niet terugbetalen en ik neem nu de Verpande eigendommen in mijn bezit. Is dat inpalmen?' ,De toon waarop gij dat zegt Pe ter, daar spreekt wrok uit. Heeft de baron u ooit enig kwaad gedaan?' ,Ja, meneer pas toor, groot kwaad! Een wraakroepende on rechtvaardigheid'. ,Daar weet ik niets van'. ,Ik weet het des te beter. Het dateert nog van vóór uw tijd. De vader van de huidige baron Alex, die nu zelf al zeventig is, heeft mijn va der, die toen majordoom was op het kasteel, schandelijk weggestuurd wegens diefstal. En raadt gij wie de ware dief was, meneer pas toor?' ,Toch niet de .Toch wel. De tegenwoordige baron Alex van Berckelaer. Die was toen twintig jaar en ver kwistte al heel veel geld.... Nu boet hij, me- neer pastoor'. .Wraakzucht, Peter! Aan God alleen komt het toe iemand te laten boeten. Uw wraakzucht heeft uw gemoedsrust vernietigd. En ook het geluk van uw zachtaardige vrouw, van uw werkzame zoon Fons en van uw zoon Herman, die zioh aan God zal wijden. Waan zin is het! Na vijftig jaar! Waar is uw hart, Peter? Toe, begin met een goed werkje, geef die arme Nolle Janus uitstel van betaling'. Boer Coene beziet even de kleine priester vóór zich... en geeft toe: ,Goed voor één keer. Ze moeten leren vooruitzien De groeten aan de boerin', onderbreekt hem de triomferen de pastoor. En hij is weg. Pastoor Munte moet na zoiets toch even met O.L. Heer in zijn tabernakel gaan spreken. De mulder is daar! En beleefd zijn tegen haar hè! En geen meneer de Deken tegen haar zeggen'. Een half uurtje later staat Munte voor de oude baron van Berckelaer. .Quelle surprise! Monsieur Ie Curé au chftteau! C'est a dire chez pauvres!' Er ligt spot in die be groeting van de geruïneerde edelman. Bij het betreden van het kale salon ziet de pastoor in het tegenlicht van een venster een statige dame op een sofa zitten. Munte wil groeten. Ze beweegt niet. ,Ga zitten, pastoor, Ie vin arrive. Le vin et les curés n'est-ce pas?' Pas toor Munte merkte nu pas dat de dame een ledenpop is, gekleed naur dc rijke mode van 1910. Hij negeert ze. ,Hoe is het met uw zoon, meneer dc baron?' ,Sais pas... Zeker nog au Congo. Hij laat niks horen,Dan is hij een slechte zoon' ,Hij zei altijd dqt ik een slechte vader was. Dat hij daurom van huis is gaan lopen. In 1910 reeds. Dat jaar dat ik, om de schulden van de barones te betalen aanging die grote lening bij boer Coene...' Baron Alex heeft soms moeite met zijn .Vlaams'. ,Boer Coene. een pachter die uw eigenaar gaat wor den, meneer de baron'. Een hoestbui overvalt de oude edelman. Hij wijst daarbij met een dramatisch gebaar op zijn borst. .Je suis fi chu, curé. Vous Disiez?' ,Dat boer Coene nu in het bezit komt van al uw goed.' .0 Coene! Oui, je suis fichu. Haar schuld'. Hij wijst op de pop. .Ik heb haar bemind.... te veel' ,Wie is dat?' vraagt Munte. .Mijn aangebeden jonge vrouw... La baronne. Herkent gij ze niet? Ver eeuwigd in haar jeugdige gedaante'. ,Dat is afgoderij!' .Zij was mijn God'. .Bid liever voor haar zielerust'. .Zij is niet dood'. .Niet? ben ik, zelle, Om O.L. Heer, hier ben ik zelle! Om raad. Ik heb al veel lelijks meegemaakt hé? Maar zo'n haat, verstaat gij dat? Is daar nog iets aan te doen? Wat .peinst' ge? Dat ook rijke boeren en barons maar gewone sukkelaars zijn? Ja dat wel, maar waarom spelen ze dan zo voor Grote Jan?? Goed. Goed! Maar hij beweert ook dat ;k de arme stakkers arm en dom wil houden. Dat ik niet zou kunnen verdragen dat ze welgesteld zijn en in afgunst en naijver le ven. Zoals hij zelf. Is dat zo? Enfin, morgen ga ik naar baron van Berckelaer'. Is dat zo? Ik ben daar niet tegen, maar gij weet goed ge noeg dat geld het geluk niet uitmaakt. Ook voor die verre tocht heeft de pastoor de hon- dekar. van de mulder besteld. Deze laatste zal Munte opladen aan de Vogelzang. Tot daar Inpalmen? Ik verbied u die woorden te vaardig aan toe gegaan. wandelt Munte dan .steunend op zijn paraplu en op de schouder van de Witte, die geen school heeft. Nu de oude priester zo ver te voet geraakt is. wil hij ook nog even de heuvel op om de streek te overschouwen. Het gaat moei zaam. maar eenmaal boven stroomt de vreug de in zijn koud hart. .Zie wittekop, dat is nu r pastoor. Alles is er recht- het schoonste plekje in Gods schepping: Aver- bode, Scherpenheuvel en daartussen Zichem met al zijn goeie sloebers...' ,Is de smid ook een goeie sloeber, meneer pastoor?' ,Ook de smid jongen. Hier wonen geen andere. En gij gaat voor de rest van de dag Rozeiien wat helpen met het opruimen in mijn werkkamer. En dat ongeluk? In Italië? Met die automobiel is ze toch Weggevlucht, mijn goeie pastoor, met een piepjonge Italiaanse officier en met de 20.000 (r. die ze, buiten mijn weten, van mijn .fermier* Coene had geleend'. ,Dat was slecht var Coene.' ,Et voilé. Na twintig Jaar zal ze wel niet meer zo mooi zijn als daar, nietwaar? Pauvre Italien. II tient la vieille. Moi la jeune'. Plots kijkt de baron somber. Bij het betreden van het kalt salon ziet de pastoor in h« tegenlicht van een venster eei statige dame op een sofa zit ten. Ze beweegt niet.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15