Jan Schappert laakt aanpak bij Flamingo's WOUTER FOK VIA DIVERSE SPORTEN NAAR TENNISTOP Sax heeft titel voor 't grijpen Royal manage voor kampioen Flamingo's Rus Karpov aan de kop KNWU wil dopingcontroles in Nijmegen uitvoeren PONDERDAG 6 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT Hans Vultink verdedigt zijn titel AMSTERDAM Hans Vul tink (Groenlo) zal van 3 tot en met 6 februari Utrecht zijn nationale titel in het bandstoten verdedi gen tegen Henk de Kleine (Mierlo Hout), Jean Bes- sems (Cadier en Keer), Piet Dekker (Dodewaard), Willy Steures (Nijmegen), Jaap Ligthart (Alkmaar), Bert Teegelaar (Blones) en Hans Sundquest (Schie dam). Het lag in de bedoe ling dit kampioenschap 27 tot en met 30 januari te laten verspelen in de zalen van de Hommel. Maar c dat die zaal op zondag niet beschikbaar blijkt te zijn moest inen uitwijken n het Markuscentrum dat echter weer niet in januari te krijgen was. HAARLEM Februari vo rig jaar blesseerde Jan ernstig zijn enkel. Drie maanden zat de Haarlemse basketballer in de kreu kels. Maar na zijn herstel bleek de relatie tussen Schappert en coaches Rob de Wit en Jan Janbroers veel erger beschadigd. On herstelbaar zelfs, want pre cies een jaar na zijn uit verkiezing tot beste speler van het Nieuwjaarstoer- nooi van zijn club kwam de definitieve breuk. Stond Schappert vorig jaar vrij wel doorlopend in het veld, tijdens het recente toernooi mocht hij slechts zeer spo radisch het trainingspak uittrekken. En daar ligt meteen de oorzaak voor de controverse. Jan Schap pert voelt zich gepasseerd door De Wit en Janbroers. Door zijn enkelblessure conditioneel aan getast wilde Schappert in de laatste competitiewedstrijd van vorig seizoen tegen Rotetrdam- Zuid voorzichtig van start gaan. Met deze opvatting waren De Wit en Janbroers het echterniet eens. Al na tien minuten werd Schappert uit het team gehaald. De professionele aanpak, die De Wit en Janbroers voorstaan, stond niet toe <Jat een al was het een zo juist van een zware blessure herstelde speler op halve kracht speelde. Daar na". zegt Jan Schappert ..heb ik geen reële kans meer gekre gen. fk ben een speler die eerst even warm moet draaien alvo rens hij op toeren komt. Maar dat wilden De Wit en Janbroers niet accepteren". In een paar minuten kan ik me niet bewij- Over die bewuste professionele aanpak wil Jan Schappert nog wel iets zeggen. ,,Het enige dat is verbeterd sinds De Wit en Janbroers samen de coaching doen is de medische begelei ding. Van steun op het mentale en sociale vlak is weinig spra ke. Toen ik nog met mijn bles sure sukkelde had ik eigenlijk behoefte aan begrip voor mijn situatie. In het duel tegen Rot terdam Zuid liep ik nota bene mank. Maar toch werd ik er zonder pardon uitgehaald. Ik heb geprobeerd met Janbroers en De Wit over mijn moeilijkhe den te praten. Maar je stuit op een muur. Bovendien zijn ze met z'n tweeën, ze praten je zo klem. Om even een ander voor beeld te noemen: Karei Vrolijk raakte geblesseerd en moest naar het ziekenhuis. Daar heeft hij tot de laatste dag moeten wachten voordat er iemand van de club op bezoek kwam", ok over de sociale begeleiding heeft Jan Schappert enkele op merkingen. Sinds anderhalve maand is hij door zijn werkge- JAN SCHAPPERT ver met betaald verlof gestuurd, omdat zijn verkoopresultaten le den onder zijn basketbalactivi- teiten. Ook in die richting heeft de club niets van zich laten ho ren. Toch wil Schappert niet alle schuld voor het conflict op de schouders van De Wit en Janbroers laden. Hij is zich er wel degelijk van bewust dat ook hijzelf aandeel heeft in de affai re. ,,Ik heb in het verleden altijd veel blessures gehad", vertelt hij. ,,Maar ik kwam er altijd weer helemaal bovenop. Daar heeft vooral Janbroers toe bijgedragen. Ik ken hem al zes jaar. Daarom heeft het mij te leurgesteld dat ook hij mij ken nelijk heeft laten vallen. Over De Wit, die pas twee jaar bij Flamingo's werkt, kan ik geen voldoende oordeel geven. Daar voor ken ik hem niet goed ge noeg. Maar het zou me niet ver bazen als achter deze zaak vooral De Wit zit. De coaches hebben een bepaald doel gesteld en dat willen ze koste wat kost bereiken. Daarbij gaat ook de individuele begeleiding verloren. De heren bekijken alleen het to taal". heeft een vrije overschrijving gekregen, wat in basketbalkrin gen niet zo vanzelfsprekend is Vijf verenigingen dingen naai de ervaring van 56-voudig inter national, maar de definitieve keuze is nog niet gemaakt. „Tot het einde van het seizoen blijf ik in het tweede teum van Flu mingo's spelen. Daar kan ik mijn conditie op peil houden Het is alleen jammer dat hei juist tot een uitbarsting kwam vlak voor de Europa Cupwed strijd tegen Radio Koch. Dlc had ik graag meegespeeld. Zon der mijzelf te overschatten vind ik dat ik het recht had moeter hebben op een volwaardige kans te bewijzen dat mijn vorm ei is. Maar zo ver is het nie' Jan Schappert wil de vereniging waarin hij groot is gewordei geen trap nageven. Ook zal hi de wedstrijden van Flamingo'? niet mijden. In het volgende sei zoen zal hij zelfs tegenover zijr vroegere ploeggenoten staan Zonder wrok. FRANK WERKMAN Het spreekt vanzelf dat de „ver amerikanisering" bij tal van basketballtcams een rol heeft gespeeld. Doordat met name Flamingo's over een aanzienlijk bredere kern kan beschikken, laat men gauwer dan vroeger een speler vallen. Daar komt in het geval-Schappert nog bij dat deze er wel eens een eigen me ning op na hield. En dat leidde ook tot problemen. „Op het laatst", vertelt Jan Schappert, ,,liep ik met mijn haren ove reind, maar zij ook". Jan Schappert (27) wil nog graag een jaur of vier op het hoogste niveau meedraaien. Toen hij tot de conclusie kwam dat De Wit en Janbroers steeds verder van hem af kwamen te staan is hij al op zoek gegaan naar een an dere vereniging. Ondanks de hem nieta in de weg leggen. Hij HASTINGS In de zevende ron de van het schaaktoernooi vat Hastings heeft de Russisctu grootmeester Anatoly Karpoi de leiding behouden. Hij ver sloeg met zwart de Brit Ray mond Keene. overige uitslagen: Harstnn (GB>—Marklttnd (GB) 1-0 C.llK'.rlr <Z.»l.)-KuriiJI.-a <7. «I '4 Kranklln iGU) l'rwrt.kr <W.<Md S-'v: BotUrll (GB)Pfle Kir (W. Did) «4-Vi: Mocking (Brnz - Najdorf <Ar»o nfK Ckjcain-i (Room)—Kort«n..J (Huil) afg; Byr n.- VS-Ander**.-n (Zwe t ofx. Stand: I Kiirpov 6 pnl Groningen De Hongaarse mees ter Sax heeft de titel „jeugd- schaakkampioen van Europa" voor het grijpen. In de gisteren gespeelde 7e ronde van het toer nooi versloeg hij de Russische meester Gorchakow op pijnlijke wijze, terwijl concurrent Born- gaesser, die op weg was de Westduitse schaaktraditie hoog te houden, slechts tot een pun- tendcling kwam met de Span jaard Pujol. Er resten nog 2 ronden: Daar bij ge..jl: 0. 1 Sax aan het langste eind trekt, mag men beweren dat nog slechts een negatief-wonder de Hongaar van de zege kan aftiou- aandacht te trekken. Dit kee versloeg hij de Zwitser Schau wecker, en klom naar de gc deelde 3c plaats: Daar er 3 prij zen zijn mag er hoop wordei gekoesterd. De situatie in fins le-groep C blijft zoals reed enkele dagen het geval Is os duidelijk. Flnakscroep A: Uit de Se mode: fint 0-1 Uttolasvn 7 r indeKnl.zunrl Mnrlnr-wlc '4-M St. G «rvhnkow 1-0. Stcan Vellkn Birns ien«r Pu)oi Ni FlnaleimMT>"nB'nMltn'."en 7» rende .loUdeJohnDlek* %-%. Spacek- r 1. ISnlJ ,n S. h;iuwoeker 1-0. BoieU OEGSTGEEST De 17-jarige Wouter Fok is in het voetspoor getre den van gerenommeerde tennissers. Op de kolossale Knickerbocker trofee, die de Oegstgeestenaar als wisselprijs overhield aan de na tionale indoortenniskampioenschappen voor de jeugd prijken namen van Evert Schneider (1960), Tom Okker ('61), Jan Hordijk ('67) en Paul van Min ('69). Maar hoevelen zijn het spoor niet bijster ge raakt, stelt Wouter relativerend. Zoals hij ook zonder al te veel op hef zijn succes memoreert tegen Fred Hemmes. Tijdens de nationa le kampioenschappen in het Frans Ottenstadion dn Amsterdam liet Fok, zijn tegenstander balanceren op de rand van de nederlaag. Via tye-foreak in de openingsset (7-6) en verlies in de tweede set met 6-3 liep Wouter in de laatste set ogenschijnlijk weg naar een beslissen de 4-0 voorsprong. "Fred stond te trillen op zijn be nen. Ik speelde vrijuit. Wat had ik te verliezen? Het viel me wel op dat hij bij de wisselingen kalm bleef. Hij vloekte niet. smeet niet met ballen, zoals ik nog wel eens heb meegemaakt, 1 maar bleef geconcentreerd doorgaan". Juist toen de sensa tie compleet lek, „deukte" Fred Hemmes zijn moreel weer uit. De harde service en het snelle oplopen waarmee Fok zijn ge routineerde tegenstander in kortstondige ralleys had ver rast, verloren hun kracht toen Hemmes begon terug te vech ten. In één lange ralley van ge wonnen games liep Hemmes nog met 6-4 naar de matchzege. "Ik heb er veel van geleerd. Ik kreeg nu ook' eens iemand te genover me, die ook hard ser veerde en geen hoge ballen gaf". Daarom ook veranderde Fok van clubkleuren. Van het bescheiden geklasseerde Leidse Hout waar hij het plafond had bereikt naar het Haagse Leimo- nias, waar hij het voorlopig moet doen met een plaats in het tweede team. "De sprong is nu Iniet zo groot. Zou ik in het eer ste team spelen dan scheelt het vier klassen met mijn oude ver eniging. Het gaat er mij op de eerste plaats om dat ik nu ster ke tegenstanders heb. Evert Schneider, Peter Soeters. De ko mende maanden zal ik moeten vechten voor een van de twee nog vacante plaatsen in het eer- lïte team". MEAO-leerling Wouter Fok weet echter dat zijn studie, die hij voorlopig nog laat prevaleren, een rem is op zijn tenniscarriè-v re: "Sommige spelers laten hun studie in het gedrang -komen. Die tennissen de hele dag. Ik heb bovendien het nadeel dait ik niet in de Groenoordhal kan trainen. Of ik zou zelf moeten betalen. Met het oog op mijn studie is het onmogelijk steeds op en neer te reizen naar Den Haag. 's Zomers geeft het geen problemen. Dan doe ik aan ie der toernooi mee en omdat ik nog altijd lid ben van de Leidse Hout kan ik op ieder moment buiten trainen". Het aantal trai- i ningsuren beloopt in deze win- 1 termaanden niet meer dan vier uur per week, waaronder de het tenniscircuit, een groep ten nissers, die in een zevental plaatsen acte de présence ge- "De meeste tennissers in Neder land komen door hun studie nauwelijks aan training toe. Daardoor ligt het spelpeil ook laag. De Spanjaarden b.v. stu deren per dag een uurtje Engels en spelen dan weer verder. De Bond verschaft ze alles. Ze wor den naar ieder evenement uitge zonden. Maar vallen ze tegen, dan laat men ze ook direct weer vallen. Wat hebben ze dan? Niets. De bouw van tennishallen maakt wel veel goed. Wij kun nen nu het hele jaar door ten nissen. Vroeger had je een maand nodig na de winter eer je de slag weer te pakken had". Doorslaggevend voor het succes van Wouter Fok is waarschijn lijk dat in zijn "opvoeding" ook tennis was opgenomen. Terwijl hij als tienjarige nog liever door de bossen en langs het strand zwierf in Castricum "drongen" zijn ouders hun tennisliefde op aan zoon Wouter. Bang als ze waren voor een ledenstop. Wou ter zelf heeft daar nooit spijt van gehad. Na een acclimatie- satieperiode vertoefde hij van 8 tot 6 uur op de baan. Sporten als voetbal, dat hij als conditie- vorm bedrijft en tafeltennis ver dwenen naar het tweede plan. Met het toenemen van de leng te, thans 1.92 meter, is daar basketball bij gekomen. "Het is wel een nadeel voor het voeten werk dat ik zo lang ben. Tom Okker, die veel kleiner is, kan zich sneller verplaatsen. Krijg ik een bal op mijn voeten ge plaatst dan kom ik in grote moeilijkheden". Wouter Fok betwijfelt tenslotte of competitietennis voor iedereeen haalbaar is: "Tennis wordt hoe hoger je speelt steeds goedko per. Ik krijg nu rackets via de club van firma's. Maar het is nog altijd duur. Aan contributie ben ik f 120,. kwijt. Dat is nog een speciaal tarief voor stude renden. Bovendien moet ik nog mijn lidmaatschap beta len aan de Leidse Hout. Kosten f. 20,-- Eens in de drie weken is ook mijn bespannings lapje kapot. Kosten f. 42,-. En dan natuurlijk nog het reisgeld Leiden-Den Haag v.v.". JAN PREENEN NIJMEGEN Wanneer de internationale wieier federatie (U.C.I.) de daarvoor benodigde erken ning geeft, zal de KNWU de controles op gebruik van stimulerende middelen In de toekomst laten uitvoeren aan de universiteit van Nijmegen. De Wielersunie heeft de U.C.I. onder meer gevraagd snel met de goedkeuring af te komen nu de Bel gische professor Vleesschouwer heeft laten weten het dopingonderzoek niet langer meer te zullen verrichten. AI eerder was er sprake van dat de KNWU op aandringen vooral van de vereniging van beroepsrenners van Gent zou overstappen naar Nijmegen, maar er kwam een kink in de kabel omdat men in Nijmegen wel over de beno digde apparatuur beschikte maar om andere re denen toch niet in staat was doorlopend onder zoeken te verrichten. Intussen is het hoofd van de betrokken afdeling, prof. dr. J.M. van Rossum op deze beslissing teruggekomen. Hij heeft de KNWU laten weten een eventuele opdracht wel te zullen aanvaarden. De heer Smit, directeur van het KNWU-bondsbureau, is er niet helemaal ge rust dat de U.C.I. met de gewenste spoed zal af komen met de vereiste erkenning. Men kent Nij megen niet en dat kan een negatief punt zijn! Veel zal echter van het advies van de medische commissie van de U.C.I. afhangen. Mocht dc U.C.I.-besIissing negatief uitvallen, dan zal de KNWU in de toekomst, wat de controles betreft, aangewezen zijn op instituten in West-Duitsland of Engeland, aldus de directeur van het KNWU- bondsbureau. HAARLEM Levi's heeft woens dagavond In Haarlem de eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Europe se basketbalbeker voor lands kampioenen heren tegen Radio Koch (Oost) met 102-89 gewon nen. De ruststand was 47-40 in het voordeel van de Nederlan- Dertien punten is de gunstige mar ge waarmee Flamingo's zijn vrije doorgang naar de halve-fi- nalegroepen van de Europa cup heeft waargemaakt. De Haar lemse ploeg, zover gekomen door het terugtrekken van Academie Sofia, was na een matte, vrij trage en teleurstellende wed strijd van de Oostenrijkse kam- pioensploeg Radio Koek met 102- 89. Een vrij ruime marge, die pas gestalte kreeg in de laatste zes minuten toen Radio Koch ach tereenvolgens zijn ster-speler Mike Redd, en ook de in de tweede helft produktieve schut ters Kamen Iiptjev en Peter Bi- lik met vijf persoonlijke fouten was kwijtgeraakt. Niettemin had Flamingo's die winst ook bereikt wanneer er constant met dezelfde vaart en pressie was gespeeld als tijdens sommige vlagen. Duidelijk bleek dat de coaches De Wit en Janbroers van Flamingo's niet al hun kaarten op tafel konden gooien. Tyronne Marionneaux en Gerhard Schreur, topscorers uit de eerst helft, gaven pas te gen het slot meer steun aan hun ploeg. Flamingo's liet duidelijk merken nog de vermoeienissen van het Nieuwjaarstoernooi met zich te dragen. Dat leidde herhaaldelijk tot balverlies in de beginperiode, wat door de aanvankelijk onnauwkeurig schietende Oostenrijkers niet werd uitgebuit. Voornamelijk daardoor bleef Fla mingo's bij in de eerste tien mi nuten, die werden afgesloten met de stand 20-20. Wim Franke zette Flamingo's voor het eerst op winst en deze uiterst nuttige speler hielp zijn ploeg in feite uit de impasse. Radio Koch, ge dragen door de soms te speelse Mike Redd, krabbelde na rust terug, profiterend van zwakke monenten van More, Schreur en Akerboom die de vermoeidheid vooral in de tweede helft steeds zwaarder voelden drukken. Pas in de laatste minuten, toen het hart uit het team van Radio Koch was gestoten, haalde Fla mingo's nog even uit tegen deze ploeg die de lagere school van het Europese basketbal nog niet is ontgroeid. Daarom zag coach Rob de Wit ook mogelijkheden voor de uitwedstrijd, een opti misme waarvoor de ploeg woensdagavond niet alle grond heeft gegeven. De scores zijn: Levi's: Walter Ombre 2/3, Wim Franke 8/12, Bill More 4/10, Mart Smeets 0/2, Harry Kip 0/2, Keer Aker boom 5/12, Tyronne Marion neaux 8/6, Frank Kales 6/4, Gerhard Schreur 14/4. Radio Koch: Mike Redd 6/13, Heinz Leskova 4/0, Heinz Chladek 2/4, Erich Tecka 14/5, Ron Johnson 2/6, Peter Bilik 4/12, Kamen falter Omore (nr 5) gaat in volle vaart op de basket Iiptjev 8/9. gezeten door Peter Oilik. Radio Koch af. Hij wordt daarbij op de huid

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11