Actie van NVV in hele industrie te verwachten LOSGELD NOG NIET GEVONDEN Progressieve volkspartij Meisje zwerft 9 dagen door jungle Breuk tussen bonden groter Eenzame opsluiting militairen vervalt Aanvaring voor Hoek van Holland Ontvoering Albrecht „Vader, vergeef Dicfe..." Run op vreemde benzine Gewapende overval DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e jaargang, no. 18.585 WOENSDAG 5 JANUARI 1972 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND BEWOLKT Veel bewolking en plaatselijk mist maar geen neerslag van be tekenis. Zwakke tot matige wind uft zuidelijke richtingen. Tem peraturen van 0 tot 4 graden. Van rechts naar links de heren P. Zijm, P. Brussel, H. Bode en T. v. d. Boom op een persconferentie na c vergadering van het algemeen bestuur van de industriebond NKV, gisteren in Utrecht. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister De Kos ter van Defensie zal nog voor zijn begroting begin volgende maand in de Tweede Kamer aan de orde komt (1, 2 en 3 fe bruari) een nota publiceren, waarin hij zal uiteenzetten op welke Ingrijpende wijze hij het militaire tucht- en strafrecht zal herzien. De modernisering van dit recht wil hij dit jaar nog In voeren. Het militaire straf- en tuchtrecht zal in de nabije toekomst nauw gaan aansluiten bij het straf recht, dat voor de gewone bur gers geldt, met dien verstande* dat in oorlogstijd duidelijk an dere maatstaven zullen gelden. Ten departemente bewaart men nog een stilzwijgen over de in houd van de nota. Het ziet er evenwel naar uit, dat besloten zal worden eenzame opsluiting van militairen af te schaffen. Voorts zou de tuchtklasse Nieu- wersluis worden opgeheven. Nieuw element zal zijn het in voeren van geldboetes als hoofdstraf. (Van een onzer verslaggevers) Utrecht/Zeist. Sinds gisteren is duidelijk geworden, dat er een grote verwijdering is ontstaan tussen de metaalbon den van het N.K.V. en C.N.V. en die van het N.V.V. Oor zaak hiervan is het afzonderlijk afwijzen door de N.V.V.- metaalbond van de voorstellen, die de werkgevers on langs gedaan hebben ten opzichte van de nieuwe metaal- c.a.o. Als gevolg hiervan zijn gisteren door de verschil lende bonden bijeenkomsten gehouden, waarin de tegen gestelde standpunten nogmaals vastgelegd zijn. De N.K.V en C.N.V.-bonden keurden het beleid van hun vertegen woordigers goed om de voorstellen te aanvaarden. Uit de nieuw ontstane situatie blijkt thans, dat: leden van de N.N.V.-metaal- bond zeer waarschijnlijk overal in ons land zogenaamde prikak- ties tegen de werkgeversvoor- stellen zullen houdén. de leden van N.K.V, en C.N.V.-metaalbonden het hierbij zeer moeilijk zullen krijgen, vooral de voorzitter van Sint Eioy, de heer P. Brussel bijzon der gebelgd is over uitlatingen van de heer A. Groenevelt, van de N.V.V.-metaal, als zou de heer Brussels geheime bespre kingen met de werkgevers ge voerd hebben. Deze persoonlijke aanval is door Sint Eioy bijzon der hoog opgenomen. Nu de breuk in de onderlinge ver houdingen onheelbaar lijkt te zijn, geven de voorzitters van de bonden geheel eigen inter pretaties over het werkgevers bod. De heer Brussel zei, dat de inzet was een reële verbetering van 3 pet, terwijl men 2,5 pet heeft gekregen. Daarentegen be-, toogde de heer Groenevelt, dat de metaalarbeiders vorig jaar bij een kostenstijging van 8,3 pet slechts 6 pet compensatie hebben gekregen, zodat aan vaarden van het werkgeversbod van in totaal 2,5 pet niet meer betekent dan een gelijk blijven in koopkracht, zonder stijging van het reële inkomen. j,AIs de NW-bond akties gaat voeren in de bedrijven, zal onze bond zich daarvan distantiëren. De NW-bond is dan mede ver antwoordelijk voor de spannin gen, waaraan werkwillige NKV-ers worden blootgesteld", aldus de heer Brussel Van Sint Eioy. Deze week nog zullen door de NW-bond 350.000 pamfletten worden verspreid, waarin de oorzaak van het conflict wordt uiteengezet. Betoogd wordt, dat een prijsstijgingscompensatie van maximaal 6,5 pet onaan vaardbaar is. Leidsebaan is niet noodzakelijk (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De werkgroep mi lieubeheer van de rijksuni versiteit in Leiden vindt dat het uitstel van de beslissing over de Leidsebaan niet be nut is waar het voor bedoeld was: een nadere studie van de voorstellen van de ver voersmaatschappijen. Zij meent dat de beslissing over het al of niet uitvoeren van de veel besproken nieuwe provinciale weg tussen Lei den en Den Haag (op 27 ja nuari a.s.) op een onvoldoen de wijze is voorbereid. In een brief aan Ged. Staten noemt de werkgroep dit een buitengewoon ernstige zaak. De werkgroep zet haar stu die op de Leidsebaan voort. Een belangrijke plaats zal daarbij worden ingenomen door een beschrijving en uit werking van een alternatieve ontwikkeling waarbij de Leidsebaan niet noodzakelijk zou zijn en de leefbaarheid van het betrokken gebied langduriger zou worden ge waarborgd. De werkgroep milieubeheer vecht de argu mentatie van G.S. aan dat de Leidsebaan noodzakelijk is door de metropolitaine ontwikkeling van Den Haag, dat de verbeteringen van het openbaar vervoer toch te laat klaar zullen komen en dat de bestaande ontwikke lingen toch niet voldoende om te buigen zullen zijn. HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De sleepboot Maasbank heeft gisteravond de 39 brt. metende Duitse kustvaarder Andrea S. aan de grond gezet achter de zuiderdam op de Maasvlakte in Hoek van Holland. De Andrea S. maakte water na een aanva ring met de Deense tanker Situ- la (500 ton) voor de monding van de Waterweg. Aanvankelijk leek de kustvaarder te zinken. Vier van de opvaren den stapten over op de loods boot en, later op de reddingboot Koningin Juliana. PARIJS-ESSEN (OPA) De speurtocht naar de zeven miljoen mark losgeld van de ontvoering van de Westduitse multimiljonair Theo Albrecht Is tot dusverre vruchteloos gebleven. Franse en Westduitse rechercheurs openden in Straatsburg het safeloket van de Banque Populai re waarin de 63-jarige Fransman Emile F. naar eigen zeggen het geld had gedeponeerd in op dracht van de gearresteerde advocaat Ollenburg. Het safeloket was echter leeg. Ollenburg, die maandag bekende dat hij de ontvoe ring van Albrecht had georganiseerd, beweert dat hij de zeven miljoen mark tijdens zijn vlucht heeft weggegooid. De helft zou hij van de Dllssel- dorfse Rijnbrug in het water hebben gesmeten. Maar bij een reconstructie bleek dat het benzine- blik waarin Ollenburg het geld had verborgen niet gezonken kon zijn. Rechercheurs wierpen eenzelfde blik met elf tot twaalf kilo papier in de stroom, maar het bleef drijven. Politiecommissa ris Kirchoff uit Essen meent dat daarmee is aan getoond dat Ollenburg de politie waarschijnlijk heeft voorgelogen. NEW DELHI (Rtr) - De 'Indiase internationale luchtvaartmaatschappij ,,Air India heeft voor haar kantoor in New Delhi een reusachtig bord neergezet, waarop God wordt verzocht, president Nixon van de Verenigde Staten vergiffenis te schenken voor zijn beleid tegenover India en Pakis tan in de afgelopen negen maanden. Op het bord van Air India komt een getulbande maharadja voor, die op zijn knieën bidt: „Vader, vergeef Dick, want hij weet niet wat hij doet." Spanje was in 1971 in trek LAS PALMAS (AP) In het af gelopen jaar hebben ongeveer 26,5 miljoen toeristen een be zoek aan Spanje gebracht - 12 pet. meer dan Ln 1970, zo heeft de Spaanse minister van Toeris me in Las Palmas bekendge maakt. Hij verklaarde dat de inkomsten uit het toerisme de twee miljard dollar gepasseerd waren en dat Spanje daarmee onder de Europese staten het eerste toeristenland was gewor den. Eén jaar voor Mebo-duikers frEN HAAG (ANP) De drie duikers die op 15 mei een aan slag pleegden op het zendschip „Mebo 2" van Radio Nordsce, houden een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het gerechtshof in Den Haag heeft vanmorgen het vonnis beves tigd, dat de Haagse rechtbank tegen de drie had uitgesproken, Lachend laat mevrouw Nixon toe, dat Liberiaanse vrouwen haar kle den in de nationale Liberiaanse dracht. Dat gebeurde tijdens een voorstelling van folkloristische dansen in Monrovia. Mevrouw Nixon brengt momenteel een bezoek aan Liberia. DEN HAAG (ANP) De partijvoorzitters van PvdA. D'66 en PPR beraden zich thans over het opstellen van een tijdschema voor de discussie en besluitvorming in eigen kring over de vorming van een progressieve volkspartij. De voorzitters proberen de horloges gelijk te zetten, zo heeft een woordvoerder van de PvdA meegedeeld. Uitgangspunten voor deze discussie zullen zijn de resultaten van de gesprekken over het PvdA-rapport over ,,Socialisme-nu", welke ge sprekken eind februari zullen zijn afgerond. Ook het advies van het permanent overlegorgaan van de drie progressieve partijen zal in de discussie betrokken worden. Een derde discussie-element is het rapport van de eerst onlangs inge stelde commissie-Mansholt, welke commissie - in opdracht van het overlegorgaan - de drie partijen zal adviseren over de vorming van een progressieve volkspartij. Deze commissie heeft opdracht gekre gen om op korte termijn rapport uit te brengen. In de commissie Mansholt zitten de Kamerleden drs. J. M. den Uyl (PvdA), mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D'66) en mr. dr. B. de Gaay Fortman (PPR) en de heren prof. dr. C. de Galan en drs. H. Gruyters. VAALS (ANP De verhoging van de benzineprijs in Neder land met 5,3 cent per 1 januari jl. heeft vele automobilisten in de grensstreek doen besluiteg bij de Oosterburen en zuiderbu ren de tank van hun auto's te laten vullen. Het prijsverschil tussen Nederlandse en Duitse en Belgische benzines is thans zo groot geworden, dat velen het de «noelte waard vinden er een aantal kilometers voor om te rijden. Landbouw- produktie toegenomen (Van onze pari. red.) DEN HAAG Vorig jaar heeft de Nederlandse landbouw meer geproduceerd met minder man kracht. De produktie nam in waarde toe met 8 pet tot 12,7 miljard gulden. Het arbeidsvolu me daalde met 3 pet van het to tale volume. Deze cijfers, af komstig van het CBS, gaf ir. C. Knottnerus vanmorgen in zijn rede als voorzitter van het Landbouwschap. Bepaald geen gemakkelijk jaar had de tuinbouw. In de glastuin bouw wordt de rentabiliteit in hoge mate bepaald door de stookkosten. De financiële moei lijkheden in deze sector wijt ir. Knottnerus aan sterke kosten ontwikkeling plus gestagneerde afzet en prijsontwikkeling. De omschakel ihg van olie op aard gas, dringend nodig voor de luchtverschoning, wordt thans geremd door recente uit latingen van de overheid over verhoging van de gasprijs. Die hebben tot grote onzekerheid in de tuinbouw geleid, waarschuw de ir. Knottnerus. Dr. Daniel Ellsberg en zijn vrouw Patricia voor het gerechtsgebouw in Los Angeles. Ellsberg wordt be schuldigd van het laten uitlekken van de bekende Pentagonpapers over de oorlog ln Indo-China. Tijdens een zitting in het gerechtsgebouw stelde de rechter vast dat Ellsberg 7 maart voor de jury zal moeten verschijnen. LIMA (AP) In de Peruviaan se oerwoudstad Pucallpa is een meisje gebracht dat wel licht de enige overlevende is van de passagiers en de be manning van een verkeers vliegtuig dat op 24 december boven Peru was zoekgeraakt. Het zou de 17-jarige Juliana Köpcke zijn, die door boeren was aangetroffen toen zij liep langs een rivier in het oerwoud. Zij hadden haar naar de nederzetting Tourna- vista gebracht en vandaar vervoerd naar Pucallpa, diep Volgens radioberichten zou het meisje, nauwelijks nog tot spreken ln staat na haar avontuur, hebben gezegd dat zij bij de vliegtuigramp be wusteloos raakte en bijkwam toen zij haast bedolven was onder de lichamen van ande re passagiers. Zij zou negen dagen door het oerwoud heb ben gezworven. Het vliegtuig met 86 passa giers en zes bemanningsle den aan boord was op 24 de cember vertrokken van Lima naar Talitos, een afstand van 1500 kilometer. Onmiddellijk nadat het vinden van Juliana Köpcke, dochter van ook als passagier ge boekte dr. Maria Köpcke, or- nitologe aan de universiteit van San Marcos te Lima, be kend was geworden, is op dracht gegeven tot een grootscheepse speuractie. De machine zou zijn neerge stort in het oerwoud in de buurt van de rivier de Pa- chitea, ten zuiden van het stadje Pucallpa. Hoek van Holland HOEK VAN HOLLAND (ANP) Drie mannen, waarvan er 6én met een pistool was gewapend, hebben dc afgelopen nacht bij een roofoverval op het kantoor van de Wagons Llts in het sta tion te Hoek van Holland voor ongeveer 13.000 gulden aan Ne derlandse en buitenlandse valu ta buitgemaakt. De 37-jarige controleur T. J. M. Volker verliet vannacht tegen half een het kantoor op de eer ste verdieping. Nadat hij de deur had afgesloten en naar be neden wilde gaan, ontmoette hij de overvallers. Een van hen dwong de controleur de deur van het kantoor weer te openon. Noord-Ierland Brits leger krijgt verlof mitrailleurs te gebruiken BELFAST (AP) De Engelse troepen ln Noord-Ierland hebben officieel toestemming gekregen met machinegeweren terug te schieten wanneer zij worden aangevallen In de Noordiersa Een woordvoerder van het Engel se hoofdkwartier in Belfast heeft geweigerd commentaar te geven op de nieuwe instructies en slechts gezegd dat een alRe- mene stelregel van kracht blijft. „Er dient te worden gereageerd met het minimum aan geweld dat de situatie vereist". Een sigarenfabrikant in Andorra, het miniatuurstaatje tussen Spanje en Frankrijk, heeft goede hoop de grootste sigaar ter wereld gemaakt te hebben: bijna één meter lang en twee kilo zwaar. Misschien iets voor rokers die van de dokter maar één sigaar per dag mogen roken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1