Nixon wilde India harder aanpakken RëiddC SoUACMlt .Onderwijs' is overbelast BP bemoeilijkt verkoop olie uit Libië Twijfel over effect van luchtoorlog in Vietnam Ollenburg bekent ontvoering Geheime documenten: Losgeld weggegooid Gevaarlijke situaties bij Hoek v. Holland DINSDAG 4 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze correspondent) WASHINGTON Het uitlekken van geheime documenten van het Witte Huis, die onthullingen bevatten over het Amerikaans beleid ten aanzien van de Indo- Pakistaanse oorlog, belooft uit te lopen op de grootste bureau cratische heksenjacht sinds de Pentagondocumenten. Presi dent Nixon en zijn adviseur voor nationale veiligheid, Henry Kissinger komen als de voor naamste boosdoeners uit de bus. Tot in details beschrijven de do cumenten de vertrouwelijke be sprekingen, die een speciale ac tiegroep van de nationale veilig heidsraad begin december op het Witte Huis heeft gehouden. Onder meer werd onthuld, dat Kis singer tijdens een zitting op 3 december zei: „Ieder half uur krijg ik van de president op mijn donder, dat we India niet hard aanpakken". Dit commen taar contrasteert sterk met de verklaring, die hij een paar da gen later tegen verslaggevers aflegde. Hij vertelde toen, dat de regering vastbesloten was om een politiek van absolute neutraliteit te volgen. Tijdens een bijeenkomst op het Witte Huis op 8 december zou men Kissinger hebben gevraagd of de V.S. „het recht haddsn" om in het geheim via een derde land Amerikaanse wapens naar Pakistan over te brengen. Daar op zou de onderminister van buitenlandse zaken, Sisco, heb ben gezegd, dat wat er ook moest gebeuren „zeer stilletjes" zou moeten gebeuren. De regering wordt er verder van beschuldigd, het Amerikaanse volk te hebben misleid over haar redenen om de zevende vloot, naar de Baal van Benga len te sturen. Volgens de Wash ington Post was het verhaal over evacuaties louter een dek mantel voor een aantal militai re oogmerken: o.a. om India te dwingen zijn schepen en vlieg tuigen aan de oorlog te onttrek ken en om de Indiase blokkade van Oost-Pakistan te verzwak- President Nixon (links) en zijn persoonlijke adviseur inzake na tionale veiligheid, Kissinger (r.), die, al lachen zij op deze foto, bijzonder boos zijn over het uit lekken van de inhoud van gehei me documenten over Amerika's rol in het India-Pakistanconflict. ken. Het Witte Huis vermoedt dat de informatie via het ministerie van Buitenlandse Zaken is uit gelekt. Veel ambtenaren van dit departement waren zeer ongeluk kig met de onhandige politiek van de regering ten aanzien van de oorlog. Tot dusver ontkent het ministerie alles. NA NATIONALISATIE RAFFINADERIJ (Van onze correspondent) LONDEN De oliemaatschappij British Petroleum is een gerech telijke actie begonnen tegen de verkoop van haar Lybische ruwe olie, die op 7 december j.l. genationaliseerd werd door de regering van Lybië. Dank zij een beslissing van het Italiaanse ge recht wordt op Sicilië een mon ster genomen van de Lybische olie, die daar gelost werd door een Panamese tanker. Het monster ruwe olie wordt ge analyseerd. Als ze afkomstig is uit Sarir, het Lybische petro- leumveld van B.P., zal in de Si- ciliaanse haven Priolo vermoe delijk de hele vracht in beslag genomen worden. .P. is van plan dit spelletje te herhalen in iedere westelijke plaats waar olie aankomt uit Sarir. Op die manier hoopt zij de kopers en de raffinaderijen af te schrikken, met het moge lijke gevolg dat Lybië zijn „zwarte" olie niet meer kwijt Jongen (16) kreeg forse aanslag van belasting BORGER (ANP) De 16-jarige leerling-schilder Albert Wolde- ring uit Buinerveen (Drente) heeft door een administratieve vergissing op Oudejaarsdag een aanslag in de inkomstenbelas ting van 14.000,- ontvangen. i „Laat ze me eerst maar het inko men sturen, dat er bij hoort, dan zal ik de belasting beta len", zo was zijn reactie. Het is nog niet bekend waar de fout is gemaakt. Benoeming DEN HAAG (ANP) Luitenant kolonel b.d. K van Gessel is met ingang van 1 januari bè- noemd tot adjudant in buitenge wone dSenst van koningin Julia na. De heer Van Gessel was van 1 ja nuari 1960 tot 2 februari 1964 en van 15 juni 1968 tot 16 novem ber 1970 adjudant van prins Bernhard. Hij kreeg in novem ber 1970 eervol ontslag wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. De anglikaanse geestelijke, John C. Nicholls, zielzorger van de „bezetting" van de bekende Lon- dense bezienswaardigheid de To wer, lacht breed als zijn bruid, Dorothy Friend, de martiale bijl bewondert, waarmee de kleur rijke wachters van de Tower ge wapend zjjn. Het is voor het eerst dat een Towerkapelaan tij dens zijn ambtsperiode in het huwelijk treedt. Ierland heeft een rijdende kerk, compleet met torentje en gothisch tintje. Hij is gebouwd door de baptis tendominee Robert Dunlop, die op die manier zijn afgelegen wonende parochianen wil bezoeken. SAIGON (AP) Amerikanen in Saigon beginnen steeds meer te twijfelen of de militaire effecten van de uitbreiding van de luchtoorlog in Indochi na opwegen tegen het verlies van dertien piloten en tien vliegtuigen in drie weken tijds. Sommige Amerikanen vragen zich zelfs af of de regering Hanoi niet een grote propaganda over winning heeft bezorgd ten koste van de Ameri kaanse krijgsgevangenen. Zij achten het niet on mogelijk dat de zware luchtaanvallen van vorige week Hanoi gesterkt heeft in zijn weige ring zelfs maar een paar krijgsgevangenen vrij te laten. Hanoi, dat zich terdege bewust is van de gevoelig heid van het Amerikaanse publiek inzake de krijgsgevangenen, sloeg in zijn propagandapoli- tiek nieuwe wegen in met het tonen van vier ge vangen genomen Amerikaanse piloten op een persconferentie en met het uitzenden van verkla ringen van drie andere nieuwe krijgsgevangenen. President Nixon heeft betoogd dat hervatting van de luchtaanvallen op Noord-Vietnam noodzakelijk was geworden door de verhoging van de Noord- Vietnamese infiltratieactiviteit, de aanvallen op ongewapende Amerikaanse verkenningsvliegtui gen en raketbeschietingen op Saigon. Hond bijt baas dood na ongeluk DOORNIK (AP) In Doornik is een man, die na een verkeers ongeluk bewusteloos was ge raakt, door zijn eigen hond doodgebeten. De ongelukkige, de 26-jarlge Jean Henneton, raakte vorige week betrokken bij een auto-ongeluk. Zijn vrouw en dochter moesten naar het ziekenhuis, maar hij kon naar huis terugkeren. De politie vermoedt dat hij daar door een hersenbloeding buiten bewustzijn is geraakt, de hond moet toen getracht hebben hem met een beet te wekken en moet toen dol zijn geworden bij het proeven van zijn bloed. 5SEN (DPA) De ontvoering van de Es- sense supermarkt-miljonair Theo Albrecht is opgelost. Officier van Justitie, Gerd Lin- denberg, maakte gistermiddag bekend dat de advocaat Heinz-Joachim Ollenburg heeft bekend Albrecht te hebben ontvoerd en hem tegen betaling van een losgeld van 7 miljoen mark te hebben vrijgelaten. Ilenburgs verklaring wijkt slechts op een punt af van die van de andere beschuldig de, Paul Kron. Volgens de advocaat heb ben zij de buit eerlijk gedeeld, maar Kron bestrijdt dit en verklaart slechts 10.000 mark te hebben gehad. Ollenburg beweert zijn aandeel in de buit te hebben weggegooid toen hij zich verschui len wilde en daarbij achtervolgd werd. Na alle moeite was dat „zeer pijnlijk". De of ficier van justitie gelooft hierin echter niet. Albrecht heeft werkelijk In levensgevaar verkeerd. De ontvoerders hadden gezegd hem door een in Frankrijk voor 4.000 mark gehuurde „doder" te laten vermoorden als er moeilijkheden zouden ontstaan. Ollen burg zou het geld voor zijn oude dag heb ben willen gebruiken omdat hij ziek is. De officier van justitie bevestigde dat Ollen burg ziek is, maar over de aard van de ziekte wilde hij niets zeggen. zou kunnen. Lybië tracht op dit moment onder de marktprijs te verkopen. B.P. meent dat door de volkomen onverwachte Lybische nationali satie van haar petroleumveld in Sarir het internationale recht geschonden werd en dat de Ly bische regering zich schuldig maakt aan diefstal. Lybië heeft B.P.'s petroleumveld genaast omdat het Groot-Brittannië mede aansprakelijk wil stellen voor de verovering door Perzië van twee Arabische eilandjes in de Perzische Golf. CAO beroeps goederen- vervoer UTRECHT (ANP) De Vervoersbonden hebben bij de werkgeversorgani satie voorstellen inge diend vooc de CAO-1972 voor het beroepsgoederen- vervoer over de weg, die binnen het kader van het matigingsplan van de vakcentrales blijven. De bonden hebben voorge steld, 8 procent van de waarderingspremie op te nemen in het weekloon van de chauffeur om dit bedrag vervolgens met ƒ7,10 te verbogen tot 225,26. Daarnaast vra gen ze een compensatie van de prijsstijgingen per 1 juni en 1 december. Per 1 januari zou al een „op stapje" moeten worden gegeven in de vorm van een voorschot van 3 pro cent op de prijscompensa tie. Stichting toxoplasmose opgericht DEN HAAG (ANP) Op Initiatief van de Haagse internist K. Brouwer, Is de „Nederlandse Toxo plasmose Stichting" opge richt. Deze stiching wil meer bekendheid geven aan toxoplasmose, een parasitaire infectieziekte, bij mens en dier. Tevens wil men het onderzoek, de bestrijding en het voorkomen van deze ziek te bevorderen. Volgens de heer Brouwer is het belang van toxoplas mose jarenlang onder kend. Het algemene medi sche standpunt is altijd geweest dat deze ziekte wel meeviel. Daarom is er ook altijd weinig aar- daoht aan besteed, te meer daar het aantal ziektegevallen klein was. Het is echter wel geble ken dat in een klein aan tal jaren de besmetting met deze parasiet snel om zich heen heeft gegre pen, aldus de heer Brou wer. De bestgeklede de VS. In het midden, links boven: Henry Kissinger, Nixons adviseur. Rechts naast hem musicus Doe Severinsen. Midden links beneden, bokser Moham med Ali. Rechts naast hem tv-man Johnny Car son. Tenslotte Aristoteles Onassis (foto boven) minister van financiën John Conally (foto geheel onder) tevens „lijstaan voerder". Godsdienstonderwijs |~kR. VEERMAN, onderwijsspecialist van de anti-revolutionaire Kamerfractie, heeft als woordvoerder namens de drie confessio nele fracties bij het begrotingsdebat laten blijken, niet te vrezen dat bij het voortgezet onderwijs het terugbrengen van de lessen- tabel van 32 naar 30 uren op de bijzondere scholen het godsdienst onderwijs in de knel gaat brengen. Hij deed dit vanuit zijn ver onderstelling, dat bij het christelijk onderwijs de godsdienstige vorming centraal staat en erkend wordt „als een vak bij uitnemend heid tot persoonlijkheidsvorming". Hoewel hij al weer een paar jaar uit de onderwijspraktijk Is, moet dr. Veerman weten, dat ook hier de goede theorie lang niet altijd door de praktijk gedekt wordt. Het godsdienstonderwijs toch een heel belangrijk onderdeel van de godssdienstige vorming bijvoor beeld is in veler ogen een omstreden kwestie. Er zijn heel wat bijzondere scholen waar leiding en godsdienstleraren met het vak niet goed raad weten en in feite reeds begonnen zijn er een sluitpost op de tabel van te maken. Soms breidt men het begrip godsdienstonderwijs uit tot algemeen maatschappelijke vorming; elders gaat men in de richting van een soort categorale katechese, waarbij kortsluiting met de algemene zielzorgpraktijk waarschijnlijk wordt. De situatieschets van dr. Veerman lijkt derhalve beter dan ze In werkelijkheid is. rT,ERECHT verzet dr. Veerman zich tegen binnen en buiten de Kamer A geuite suggesties, om het godsdienstonderwijs te degraderen tot een soort van toespijs, waarvoor de ouders van leerlingen op bijzon dere scholen dan maar extra moeten betalen of het rijk extra ge subsidieerde lesuren beschikbaar moet stellen. Voor het christelijk onderwijs is de gosdienstige vorming even essen tieel als de maatschappelijke vorming dat is voor algemeen onder wijs. Het zou de interne kracht van het christelijk onderwijs mis schien ten goede komen, wanneer ouders en leerlingen, die daar van niet of nauwelijks ovetuigd zijn, voor openbaar onderwijs gingen opteren. Maar wanneer dr. Veerman dan komt tot de conclusie dat directie en docenten op bijzondere scholen gerichtheid op examenvakken en pure intellectuele vorming minder zwaar met uren moeten hono reren, vergeet hij gemakshalve? de xameneisen waaraan het voortgezte onderwijs vaak bloot staat en de op eisen gelijkende wensen van het wetenschappelijk en hoger beroepsonderwijs. Misschien zou dr. Veerman in het milieu van dat onderwijs eens moeten proberen wat meer daadwerkelijke belangsstelling te kweken voor de waarde van de niet puur-op-vakken-gerichte belangstselling van jongemensen tussen hun 14e en 18e jaar. Hij zou kunnen be ginnen met een pleidooi voor de maatschappelijke vorming bij bijzondere universiteiten en instituten voor hoger beroepsonderwijs. Tijl van Limburg man van het jaar in België BRUSSEL (AP) De BRT heeft Mario Roymans, alias „Tijl van Limburg", uitgeroepen tot „man van het jaar". Roymans heeft 11 dagen geleden terechtgestaan wegens het ste len van Vermeers „Liefdes brief". Op 12 januari zal de rechtbank uitspraak doen. Leerlingen van het Praagse Mu- zieklyceum zullen op donderdag 13 januari een uitwisselingscon cert geven in de zaal van het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Het zijn: Ludmlla RocAkovd, sopraan, Mnrta TupA, viool, Jan Adamus, hobo, Ivan Klénsky, piano en Joscf Héla, pianobegeleiding. David van de Kop exposeert van 8 tm. 30 januari plastieken, zeefdrukken en tekeningen in 't Meyhuis te Helmond. VOOR SCHEEPVAART DEN HAAG (ANP) Het Eerste Kamerlid mr. H. van Rlel (WD) heeft in schriftelijke vragen de aandacht van vier ministers ge vraagd voor gevaarlijke situaties bij de scheepvaart voor Hoek van Holland. De indruk bestaat dat zich bij het binnen brengen van mammoettan kers met zekere regelmaat z.g. narrow escapes - bijna-botsingen voordoen, zo signaleert het liberale Kamerlid. Mr. van Riel doet de suggestie om in afwachting van nieuwe Interna tionale regelingen mammoettankers een marine-patrouillc-vaar- tuig mee te geven, dat andere schepen in de buurt van navigatie- aanwijzingen voorziet. In Frankrijk worden proeven genomen met een „Lama"-helikopter die in staat is een andere helikopter op te tillen. In dit geval een Alouet- te-U. De Lama heeft een hefvermogen van bijna 1000 kg. DEN HAAG (ANP) „Uitbrei ding van het hogere kader van de beide directoraten-generaal en van de centrale afdelingen is noodzakelijk. Bovendien zal het directoraat-generaal voor de wetenschappen ingrijpend ge reorganiseerd moeten worden met het oog op de invoering van de planningstructuur van Mcklnsey". Dit heeft de secretaris-generaal van het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen, mr. M. D. van Wolferen, gezegd In zijn nieuwjarstoespraak tot de amb tenaren van het departement. Het gebrek aan hoger kader leidt volgens de secretaris-generaal tot blijvende overbelasting van de staf van directies, hoofdafde lingen en afdelingen en tot ver traging van de werkzaamheden. De heer Van Wolferen zei te blij ven streven naar een wijziging van wat hij noemde de te per fectionistische wettelijke voor schriften. Hij wil zo komen tot een eenvoudiger werkwijze, waardoor er tijd en capaciteite zullen vrijkomen voor een meer constructief onderwijsbeleid. Het feit dat de ambtenaren zich loyaal opstellen jegens hun be windslieden en het door hen uit gestippelde beleid, doet voorko men dat zij door de overstelpen de problematiek in een gewe tenscrisis terechtkomen, zo meende de secretaris-generaal. Hij voegde daaraan toe, dat hij en zijn ambtenaren graag zo veel meer zouden willen doen, zoals bijvoorbeeld slagvaardiger reageren, meer service bieden en deskundiger gesprekspartner zijn voor de buitenwacht. Daar voor is nodig, zo zei hij, dat we niet kritiekloos aanlopen ach ter profeten van buiten, maar dat wij met hen mee blijven denken over de eigen situatie. Ook een beter samenspel tussen de centrale afdelingen en de beide directoraten-generaal is hiervoor wenselijk, evenals het ontwikkelen van een hechtere verbinding tussen de directies en het rijksschooltoezicht. Gewonde grenswacht gevlucht COBURG (AP) Een 20-jarige Oostdultse grenswacht Is giste ren door een collega in de rug geschoten, toen hij naar West- Duitsland vluchtte. >e soldaat werd nabij de Westduitse grensstad Rodach door boeren gevonden. Zijn toe stand was dermate ernstig dat hem geen verhoor kon worden afgenomen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9