Sjeik Moedjiboer Rachman komt vrij Studietoelagen bron ergernis en conflicten Opstand gevangenis in Nimes doodgezwegen Pentagon ontkent achterstand in bewapening TERSCHELLING ALS LAATSTE OOK OVER OP AARDGAS DINSDAG 4 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - Het stelsel van de rijksstudietoelagen is een voortdurende bron van er gernis en conflicten, van proble men en tijdrovende procedures, van onrechtvaardigheden en te genstrijdigheden. Het brengt studenten en hun ouders in moeilijkheden of zelfs in heftig conflict met elkaar en zet de studentendecanen voor het di lemma loyaal te zijn tegenover de wet of, daarmee tegenstrij dig, loyaal tegenover de student die bij hen om raad komt. Dit staat in een uitvoerige nota van de vijf studentendecanen, verbonden aan de Rijksuniversi teit in Utrecht. In hun nota, toe gezonden aan minister De Brauw (Wetenschapsbeleid), ge ven zij een overzicht van de problematiek, waarmee zij wat de studietoelagen betreft te ma ken krijgen. Hun nota heeft het officiële fiat gekregen van de curatoren van de Utrechtse universiteit. In een brief aan minister De Brauw zegt het curatorium ,,met over tuiging tot de conclusie te zijn gekomen dat alleen de invoe ring van een studieloon, ge paard gaande met de afschaf fing van kindertïijslag en kinder aftrek voor het studerende kind en andere regelingen, een einde zal maken aan de talloze problemen, die het nu in ge bruik zijnde stelsel oproept". [n de brief wordt ook aangestipt hoe arbeidsintensief de beharti ging van de belangen van de beursstudenten is. „Wij vragen ons met de studentendecanen af of het verantwoord is hun be moeienis hierbij nog langer te doen prevaleren boven andere, belangrijker werkzaamheden, zoals activiteiten die in het ka der van de preventie gericht zijn op het zo gunstig mogelijk maken van het studie- en leef klimaat binnen de universiteit". Ms gevolg van de aangekondigde collegegeldverhoging vrezen de decanen, dat het aantal aanvra gen om een rijksstudietoelage met 50 procent zal stijgen. Onderwijzers niet eens met actie kinder postzegels UTRECHT (ANP) Tussen het Ned. Comité voor Kinderpostze gels en (de ook in het comité vertegenwoordigde) Alg. Ned. Onderwijzersfederatie zijn be sprekingen aan de gang over de verdeling van de opbrengst van de kinderpostzegels. De onderwijzers spelen een be langrijke rol bij de acties, om dat het de schooljeugd is die door het huis-aan-huis noteren van bestellingen steeds voor verreweg het grootste deel van de opbrengst de laatste per jaar ongeveer vijf miljoen gul den zorgt. Binnen de Anof is een kritische stroming, die zich afvraagt of de noden in Nederland nog wel zo groot zijn dat de schoolkin deren ervoor de straat opge stuurd moeten worden. Verte genwoordigers van deze stro ming willen de actie in ieder geval voor zover de scholen er aan meewerken —meer richten Op de elementaire noden (hon ger, ziekte) in andere landen. Mr. Donner minister van staat DEN HAAG (ANP) Mr. dr. J. Donner, oud-minister van Justi tie en oud-president van de Hoge Raad, is per 16 december door de koningin benoemd tot minister van staat. De Duif, traditioneel 't symbool van deugd en zachtaardig heid, begint materialistische trekjes te krijgen. Het is al een gek gezicht een duif te zien met een korst brood om de nek, maar het wordt nog gekker als hij dan ook nog naar een tweede boterham loopt en daaraan gaat pikken. Even later vloog hij weg met de tweede korst brood ook nog om zijn nek En dat gebeurde allemaal in Am sterdam. Van onze correspondent. KARATSJI De West-Pakistaan- se president Bhoetto heeft giste ren aangekondigd dat de Oost- Bengaalse leider Sjeik Moedji boer Rachman een dezer dagen zal worden vrijgelaten, nadat de beide heren hun laatste ontmoe ting hebben gehad. Bhoetto legde deze reeds verwach te verklaring af aan 't eind van z'n toespraak op 'n massabijeen komst in Karatsji, waarna hij de menigte van ruim honderd duizend mensen opriep om zijn beslissing goed te keuren. De menigte reageerde instemmend. Bhoetto zei dat hij na een twee daags bezoek aan zijn geboorte plaats, Larkhana, een laatste ontmoeting met sjeik Moedjib zal hebben Daarna zal de sjeik Kruidendokter voor rechter DEN BOSCH (ANP) Op grond van een aantal klachten, die voornamelijk van Belgische zij de tegen hem zijn ingebracht, zal de heer W. van de Moos- dijk, bekend als de kruidendok ter uit Casteren, donderdag 20 januari voor de rechtbank in Den Bosch terecht staan wegens oplichting. ROTTERDAM (ANP) - Aalleen een wonder kan de Rotterdamse Koninginnekerk nog redden. Dit bleek gisteren bij een kort ge ding dat gevoerd werd voor de Rotterdamse rechtbank. De Haagse evangelist Johan Maas- bach had het geding aangespan nen tegen de stichting Huisves ting Bejaarden, die op het ter rein van de kerk een bejaarden flat willen laten bouwen. De sloop van de kerk had giste- Kort geding om behoud Koninginnekerk Rotterdam ren moeten beginnen. Na een gesprek van Maasbach met de secretaris van de stichting had de eerste begrepen, dat de stichting bereid zou zijn van het terrein af te zien om de kerk te behouden. Tijdens de zitting van gisteren bleek dat voor de stich ting grote problemen opdoemen als men een ander terrein moet gaan zoeken. Bovendien had de secretaris in het geheel geen be voegdheid tot onderhandelen. Vrijdag volgt uitspraak. „onvoorwaardelijk" worden vrijgelaten. De president zei ook bereid te zijn voor overleg naar New Delhi te gaan. Dit is een zekere verandering van stellingname: Kort geleden gaf hij aan eerst in Peking en Mos kou met de Chinezen en Russen te willen praten. ,lk had mijn eerste ontmoeting met sjeik Moedjiboer Rachman op 27 december", aldus Bhoetto. ,,De eerste vraag die de sjeik stelde was: Ben ik- vrij? Ik zei hem. U bent vrij. Ik zei hem: Als u mij een weinig tijd geeft, kan ik het volk raadplegen, want ik wens geen enkele be slissing zonder de instemming van het volk te Timen. Sommi gen zeiden dat de sjeik mijn troefkaart was en dat ik hem zou kunnen gebruiken om con cessies los te krijgen. Anderen zeiden: waarom zouden we con cessies proberen los te krijgen? Ik ben het hiermee eens. Ik wens niet over de sjeik te mar chanderen. Bent u het met me eens?" Enigszins onzeker liet de menigte in koor „ja" horen en Bhoetto vervolgde: „Dank u. U heeft een grote last van mijn schou ders genomen". Sommige waarnemers geloven, dat de Pakistani, die de laatste negen maanden zijn voorgehou den dat de sjeik verraad heeft gepleegd, de beslissing moeilijk zullen slikken temeer daar er geen voorwaarden voor zelfs maar een symbolische vrijlating van de oorlogsgevangenen aan zijn verbonden. Aangenomen wordt dat sjeik Moedjib donder- Sjeik Moedjiboer Rachman, di Oostpakistaanse leider, die des tijds door de Westpakistanert gevangen werd genomen et wiens vrijlating nu door de Pa kistaanse president Bhoetto tl aangekondigd. Belg (75) gewond na jaarlijkse sprong in Tiber ROME (AP) De 75-jarige Belg Rik de Sonay, die 55 jaar lang op nieuwjaarsdag in Rome van een brug in het ijskoude water van de Tiber is gesprongen, is er vrij ernstig aan toe na de sprong van afgelopen zaterdag. De Sonay, die in Rome bekend staat onder de naam „Mister Okay" raakte zaterdag buiten bewustzijn bij de sprong van 20 meter hoogte. Hem werd zuur stof toegediend. Geconstateerd werd dat een rugwervel was ge broken en dat beide armen ver lamd waren. Na de sprong was de man op zijn zij in het water terecht geko men. De rivierpolitie viste hem in bewusteloze toestand uit het water. Ijsbeertweeling Ijsbeer Hilda kreeg in een dierenpark in de Amerikaanse stad Mcphiê een tweeling. Een van de twee nog naamloze jonge beertjes werpl voorzichtig een van zijn eerste blikken de wereld in en maakt daar na een klein luchtreisje, hangend aan mama's bek. Oud-directeur blindeninstituut Crave overleden VUGHT (ANP) In Vught is gis termorgen op 60-inrige leeftijd overleden frater Theophaan Ver hoeven. oud-directeur van het blindeninstituut St. Henricus in Grave. Furry Friend, de reuzekat van de kleine Jean Dickerson won uiter aard een prijs op een kattententoonstelling in Miami. Furry Friend was nu eenmaal moeilijk over het hoofd te zien. ARNHEM (ANP) De gedeti neerden in de Arnhemse koepel gevangenis krijgen toch nog de pakketjes, die op eerste kerst dag over de gevangenismuur werden gegooid, maar toen in beslag werden genomen en door de directie bij de politie in bewa ring werden gegeven. voorbeeld een puzzelwedstrijd Nu kerst en Nieuwjaar voorbij voor de gedetineerden, zijn, wil men de 150 pakketjes De pakketjes werden bekostigd gebruiken als prijzen voor bij- uit een briefkaartenactie, waar- Gedetineerden in Arnhem toch „luchtpost" voor twee gedetineerden vier te keningen hadden gemaakt. De actie bracht 439 gulden op. Maar omdat er onder de actiegroep ook ex-gedetineerden waren en volgens het gevangenisregle ment generlei contact tussen ge detineerden en ex-gedetineerden is toegestaan, weigerde de ge vangenisdirectie de pakketjes in ontvangst te nemen, waarop ze tijdens het luchten van de gede tineerden over de gevangenis muur werden gegooid. 1ASHINGTON (AP) Het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft ontkend dat de Verenigde Staten hun militaire voorsprong op de Sowjet-Unie hebben verlo ren. Het pentagon waarschuwde echter dat het strategisch even wicht naar de kant van de Sow jet-Unie zou kunnen doorslaan als het congres niet tot iedere prijs de onbetwiste technologi sche superioriteit handhaaft. Volgens het ministerie is de bewe ring van de Amerikaanse Vei ligheidsraad dat de Sowjet-Unie nu de eerste mogendhied op mi litair gebied in de wereld is en dut de Verenigde Staten zich met een tweede plaats tevreden zouder. stellen, een onjuiste ver onderstelling. zich naar eigen zeggen speciali seert in onderricht en onderzoek op het gebied van nationale vei ligheidszaken, voert een inten sieve campagne om de Ameri kanen ervan te overtuigen dat de communisten hun voorsprong iedere week vergroten. De raad heeft onlangs een groot aantal brieven verzonden waar in om geld wordt gevraagd ter financiering van een campagne, die operatie alert heet en 450.000 dollar gaat kosten. Ook is de raad van plan in televisie uitzendingen, pagina-grote ad vertenties in 200 dagbladen en in een miljoen brieven de Ame rikaanse burgers te waarschu wen voor de gevaren die de Verenigde Staten van de kant van de Sowjet-Unie en de Chine se volksrepubliek bedreigen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Het nieuwe jaar is voor het Franse gevangeniswe zen slecht begonnen. In de ge vangenis van Nimes, een van tijd tot tijd opgelapt oud ge bouw, is gistermorgen een re bellie uitgebroken waar de openbare mening bulten wordt gehouden. Verscheidene journa listen stonden voor de gevange nis op zoek naar informaties, maar de directeur laat niets los en bepaalt zich tot algemeenhe den waar niemand wat aan heeft. Beweerd werd dat gistermorgen 450 gevangenen geweigerd heb ben aan het werk te gaan, maar dat in de loop van de dag de rust voor het grootste deel her steld was. Volgens de directeur is het sterk overdreven van re bellie te spreken. De waarheid is, dat van een lang aangekondigde hervorming van het gevangeniswezen in de praktijk zo goed als niets te recht is gekomen. Na de bevrij ding in 1945 werd een uitstekend plan op papier gezet. Het begin sel ervan was dat gevangenen niet alleen moeten worden ge straft maar tevens gereclas- seerd om hen zo mogelijk als volwaardige mensen terug te brengen in de maatschappij. Ze ventig tot 80 procent van de ge vangenen bestaat uit onstabiele mensen, lichamelijk of geeste lijk gestoorden en analfabeten. Laatstgenoemden zouden rudi mentair onderwijs krijgen, ge paard met beroepsopleiding. Voor die beroepsopleiding zou den moniteurs worden aange steld, sociale werksters zouden de reclassering op poten zetten en zelfs werden in 1958 rechters aangesteld om over de toepas sing van de straffen te waken. Deze hele hervorming van het ge vangeniswezen is echter een hervorming op papier gebleven. Van een onzer verslaggevers) TERSCHELLING Sinds van morgen elf uur kunnen de eer ste Terschellingers „hun potje" koken op een gastoestel, dat op aardgas brandt. Over niet al te lange tijd geldt hetzelfde voor alle eilandbewoners, want dan zullen alle gastoestellen op het eiland geschikt zijn gemaakt voor aardgas uit Slochteren. Het Terschellinger gasbedrijf is het laatste in ons land, dat wordt omgebouwd op aardgas. Bovendien is het nog een der wei nige gasbedrijven, die in parti culiere handen zijn. Het gasbe drijf op Terschelling werd na melijk in 1961 overgenomen door de N.V. v/h Firma W. de Liefde te Culemborg. Op dat Het is alleen maar een kwestie van evenwicht, zo zegt de Frans-Cana- dese clown Jean Paul Boyvin, meer bekend onder de artistennaam Peewee, toen hij een „lift" kreeg van een van de Hollywoodse waag halzen die momenteel in Australië optreden. Deze opname werd ge maakt in Freemantle. SCHIPHOL (ANP) Met ingang van 1 februari zullen Nederlan ders, die naar Australië, Nieuw Zeeland of Indonesië wensen te vliegen bij de KLM en de Aus tralische luchtvaatmaatschap- pij Qantas gebruik kunnen ma ken van een drastisch verlaagd tarief. Voor Australië en Nieuw Zeeland zal men een individuele excur- siereis (retour) kunnen boeken voor 2855 naar Sydney en 2914 naar Wellington op voor waarde dat men daa.' minimaal Goedkoper vliegen naar Australië 6 weken en maximaal 6 maan den zal verblijven. Tijdens het hoogseizoen komt daar 200 bij. De normale jaarretouren die nu van kracht zijn, bedra- dn 5316. Nieuw is tevens het individuele excursietarief dat per 1 februari van kracht wordt op de lijn van Djakarta naar Amsterdam. Ter wijl het normale jaarretour thans 4350 bedraagt, zal men van die datum af voor 2418 naar Nederland en terug kun nen vliegen op voorwaarde dat men minstens 35 en hoogstens 90 dagen in ons land verblijft. Dit tarief wordt echter niet in omgekeerde richting ingevoerd (dus voor Nederlanders, die een bezoek aan Indonesië willen brengen). Amsterdamse Hof: Alle hasjiesj uit hennep onder opiumwet AMSTERDAM (ANP) Evenals de Amsterdamse Rechtbank deelt ook het Gerechtshof in de hoofdstad niet de opvnttlng van de Rotterdamse rechtbank, dat het bezit van hasjiesj alleen strafbaar is gesteld, indien aan die stof hars ten grondslag ligt, getrokken uit de gedroogde top pen van de hennepplant. Volgens een gisteren door het Amsterdamse Hof gewezen ar rest moet onder hasjiesj worden verstaan alle gebruikelijke be reidingen waaraan de hars van hennep ten grondslag ligt, on verschillig uit welke delen van de hennepplant deze hars werd verkregen. Het Gerechtshof in de hoofdstad is het eerste der vijf hoven, dat zich na het geruchtmakende vrijsprekende hnsj-vonnis van de Rotterdamse Rechtbank (ok tober 1971) uitspreekt over het geen volgens dit hof onder has jiesj, zoals bedoeld in de opium wet, moet worden verstaan. Gezien het principiële karakter van de zaak is de Amsterdamse advokaat mr. T. Sorko, van plan van het arrest van het Am- j sterdamse Hof in cassatie te i gaan bij de Hoge Raad in Den I Haag. moment werd ook overgescha keld op propanngas. Wordt het aardgas nu vla een sta len hogedrukleiding dwars dooi de Waddenzee naar het eiland getransporteerd, in de tijd, dal het aundelenpakket nog in han den was van de N.V. „De Voor uitgang", gebeurde het trans port op een zeer omslachtige wijze. „De Vooruitgang'* ge bruikte in de beginjaren een ei gen schip. In het laadruim bevond zich een ingebouwde tank. Wanneer do Terschellingers gas nodig hud- den. voer het schip met een tank vol gas achter de vcorbool aan naar Terschelling. Toen hef gasbedrijf overschakelde op propaangas, kwamen daar nog twee, even omslachtige trans portmogelijkheden bij. Men kon nu namelijk ook gebruik muken van de tankauto, die dan op de veerboot werd gereden. Op het eiland werd het gas over geheveld in een tank, was hel erg druk op de veerboot, dun werden er wagentjes met klein® tanks gebruikt. Bijdraai een verbetering visserij DEN HAAG (ANP) Vijf Neder landse bijdrqgenrcgelingcn tci verbetering van de structuui van de visserij zullen, in af wachting van eventuele F.EG-re- gelingen terzake, voor dit jaai worden verlengd. De regelinger hebben betrekking op dc kwall teit van: verse cn diepgevrorer schelvis en wijting, huring et makreel, garnalen, verse schol en op de uunschaf en het ge bruik van de garnalensorteef mMhliw. Bij spinnerij I NSCHF.DF. (ANP) Bij <k spinrerll van Van Heek-SchoL} te Losser zal als gevolg van di sterk gestegen produktiekostet een sanering worden doorge voerd. Het bedriif raamt he aantal personeelsleden, dat al j gevolg van deze sanering za moeten afvloeien, op zestig. B| dc spinnerij in Losser werkd I 250 man.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7