Willeke Alberti gaf St.-Jan nieuw leven Tijdelijke busverbinding Patrimoniump.-Hoofdstr. Brugwachter Möllers geniet in zijn til Ter Aar liet Dorpshuis niet in de kou staan RAAD VAN LEIDERDORP; PAGINA i> LEIDSE COURANT DINSDAG 4 JANUARI 1972 Noordwijk Op de nieuwjaarsbijeenkomst van het Noordwijkse politiekorps welke deze keer in de raadzaal werd gehouden, vond gistermor gen de beëdiging plaats van een drietal jonge politiemannen. Het waren de heren A. Th. Eisses, H. de Meij en H. Meijvogel, die na voltooi ing van hun opleiding aan de school te Oud-Leusden, hun intrede deden in het korps en ten overstaan van burgemeester mr. J. Af. Bonnike de vereiste eed aflegden. Vervolgens deelde de burgemeester mee, dat bij het korps een derde adjudant mocht worden benoemd en maakte hij de bevordering bekend van de heer A. van der Plas tot brigadier van politie en van de heer C. Leeflang tot adjudant, belast met de leiding van de recherche. Mr. Bonnike releveerde de loopbaan van de beide functionarissen en reikte aan hen de benoemingsakte uit. Voorts deelde de burgemeester mee, dat de heer J. Braaksma bevorderd was tot hoofdagent. Burgemeester mr. Bonnike merkte in een toespraak tot de beëdigde politiemannen op, dat het politievak een moeilijk vak is geworden. „Niet temin hebt u dit vak met zijn ups en downs gekozen en u komt terecht in een bijzonder goed korps", aldus de burgemeester. het korps een zeer bekwaam medewerker en goede Langeraar/Ter Aar De bouw van het'Dorpshuis in Ter Aar, nu alweer zo'n ze ven jaar geleden, kan men terecht een geslaagde zet in het culturele leven in Tuinder uit Noordwijkerhout schoot in duinen fazanten totaal aan flarden DEN HAAG - NOORDWIJKER- HOUT Een 35-jarige tuinder uit Noordwijkerhout heeft reeds zeven veroordelingen, meest terzake van jachtwet- en vuur- wapenwetovertredingen op zijn naam staan. Het was dus geen wonder, dat de politie hem in sterke mate verdacht van het feit, dat hij degene was die in de duinen fazanten compleet aan flarden schoot; iets waar over in de laatste tijd sterk was geklaagd. Voor het Haagse gerechtshof ont kende de tuinder zich daaraan schuldig te hebben gemaakt, maar wel stond vast, dat hij in het bezit was van een flobertge weer en munitie, toen een jacht opziener hem aanhield in de dui nen. De proc.-generaal consta teerde, dat verdachte door vori ge veroordelingen is gewaar schuwd en eiste daarom twee weken gevangenisstraf. Het ge rechtshof heeft arrest gewezen en verdachte thans veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf waarvan een week voorwaarde lijk met proeftijd van 2 jaar en verbeurdverklaring van hetgeen in beslag was genomen. deze plaats noemen. Na de officiële opening op 12 no vember 1964 is er een stroom van enthousiasme losgebarsten over de hoof den van de Ter Aarders. Het dorp heeft zijn eigen onderkomen, waar ieder een snakkend naar uit had zitten kijken, niet in de kou laten staan. Hoezeer het „Dorpshuis" in trek is blijkt wel uit de administratie die wordt bijgehouden door de familie Lok, de beheerders van „Het Dorpshuis". Reeds voor juni en september van dit jaar zijn vanuit Ter Aar reserverin gen gemaakt om het gebouw te gebruiken. De ruimten in Het Dorpshuis lenen zich bij uitstek voor allerlei verenigingen en in stanties. Niet alleen de sport vindt er een onderkomen in een van de vier zalen maar ook de culturele verenigingen, een kleuterklas en de katholieke kerk vinden er voldoende arm slag. Alleen dansen (uitgezon derd gesloten clubs) is er nog ta boe omdat in omliggende plaat sen is gebleken dat deze bijeen komsten dikwijls ontaarden in mindpr plezierige vechtpartijen en ruzies. Ondanks dit hiaat in de wijdse activiteiten van zo maar een dorpshuis kan dit ge meenschapscentrum model staan voor de gehele streek. In Noordwijk vindt men een even knie in De Kuip. Ook daar zijn faciliteiten die er voor de ge meenschap niet om liegen. Steeds meer rijzen geweldige dorpshuizen op uit de grond. Al les duidt er op dat de langzaam op gang komende stroom vrije tijd in deze giganten met succes een uitlaatklep kan vinden. Dit gemeenschapsleven eist echter een strakke organisatie. In Ter Aar bijvoorbeeld volgt een vas te beheerster met haar familie leden op de voet alle samen komsten van clubs, families en bevolkingsgroepen. Een comple te administratie moet ervoor zorgen dat de raderen van het gemeenschapsleven feilloos in elkaar grijpen. De familie Lok zal het waarschijnlijk wel druk blijven houden want de Ter Aarders weten zoals met Het Dorpshuis is gebleken hun tijd wel te besteden. Langeraar/Ter Aar Sinds Willeke Alberti op de va derlandse beeldbuis als mevrouw Engelmoer furo re maakte in De Kleine Waarheid is het de Lange- raarse r.k. bibliotheek St. Jan opeens voor de wind gegaan. De anders niet zo leeszuchtige bewoners van dit dorpje in zakformaat begonnen opeens belang stelling te krijgen voor de ongeveer 5000 nauwkeurig gerangschikte boeken in het zaaltje naast de r.k. kerk. Eén soort boeken ging er plotseling als koek in; de streekroman. Het bestuur van St. Jan kon zich eindelijk vergenoeg- zaam in de handen wrijven want sinds de oprichting van de bibliotheek zo'n veertig jaar geleden had den de Langeraarders nog nooit zo happig toegebeten. De oprichters van St. Jan vinden het niet zo verwonderlijk dat hun plaatsgenoten de deur van de bibliotheek niet plat liepen. Er werd immers in de jaren na de oorlog bijzonder hard ge werkt en dan schoot het lezen er dikwijls bij in. Tot zeven jaar geleden bleef die tendens aanwezig. Toen echter werden de zaken professioneel aange pakt om de bevolking wakker te schudden. Het zaaltje naast de r.k. kerk werd door vrijwilligers onder handen genomen en enke le maanden later prijkten in slagorde romans, kinderboeken, poëzie, detectives en veel ander leesmateriaal. Op de dagen dat de bibliotheek voor bezoekers was gesloten werd er met een groep vrijwilligers vlijtig gekaft of geplastificeerd. Een mijlpaal werd twee jaar geleden bereikt toen naast de reeds bestaande bibliotheekafdeling nog een ge deelte als bibliotheek werd inge richt. Vooral de jeugd toonde veel belangstelling voor wat St. Jan op de planken had staan. Momenteel maakt de biblio theek een bijzonder gunstige pe riode door. Jammer vindt het bestuur dat met wat ouderen geen boek inkijken. Voorzitter Den Haan zegt daar over: „Het is bijzonder spijtig dat bijvoorbeeld de bejaarden van Aarhoeve de bibliotheek links laten liggen. Juist voor nogal De belangstelling voor streekro hen betekent lezen zo'n gezondi tijdspassering. Van lezen blijf ji jong". LEIDERDORP De bewoners van het Patrimoniumpark krij gen met ingang van 17 januari een busverbinding met de Hoofdstraat. Dit werd gisteren onder meer besloten in de ge meenteraad. Het betreft een proefperiode van 17 januari tot 1 april. De bus zal rijden van maandag t/m zaterdag. Het voorstel van de heer van Haers- ma Buma de bus t/m vrijdag te laten rijden werd verworpen, daar vooral schoolgaande kinde ren van deze verbinding gebruik zullen maken. Sommigen van hen moeten ook op zaterdag naar school. Behalve dat heeft men moeders met kinderen te gemoet willen komen, die zater dags naar de stad gaan. Mevrouw Uhlenbeck-Lagerweij vroeg nog eens met klem of B en W. erop wilden aandringen, dat de NZH ook de vroege dienst van 8.20 u. op zich zou willen nemen. "Wanneer ik goed heb begrepen dat het juist om de schoolgaande kinderen gaat, is dit juist de tijd dat zij de bus nodig zullen hebben." Het nut van het voorstel tot het aangaan van de gemeenschap pelijke regeling "brandweer Rijnland" werd door de heer Hekkelman bestreden. In dit voorstel wil men door nauwere samenwerking met de brand weer van andere gemeenten ko men tot een snelle en doeltref fende hulpverlening. De bezwa ren van de heer Hekkelman wa ren dat er van overheidswege een regionale rampenbestrijding in het leven zal worden geroe pen, zodat dit voorstel alleen maar geldverspilling zou zijn. Ook had hij bezwaar tegen artikel 21 lid 6 waarin staat dat de hulpverlening van een andere gemeente wordt beëindigd wan ner het materieel in die andere gemeente moet worden ge bruikt. Toen de burgemeester LEIMUIDEN Brugwach ter Jan Möllers uit Leimui- den heeft het gisteren heel wat frisse uurtjes buiten zijn vertrouwde brugwach tershuisje aan de Drecht- kade moeten stellen. Voor het eerst in vijftig jaar na melijk moest de groen-wit geschilderde „duiventil" waarin menig brugwachter uit Leimuiden zijn kostba re uurtjes heeft liggen, worden verplaatst. Directe oorzaak van deze rigoureu ze ingreep in het rustige brugwachtersbestaan is de toekomstige vervanging van de huidige draaibrug. De 42-jarige Möllers liet de ver plaatsing van zijn onderkomen naar de overzijde van de weg nuchter langs zich heen gaan. ,,De verplaatsing duurt maar een jaar" zegt de Leimuidenaar en dan gaat mijn „til" weer naar zijn oude plekje terug." Brugwachter zijn van Leimui den is een uniek beroep. Waar collega's ponteniers breedvoerig plaats nemen achter ingewikkel de brugopenapparatuur maakt Möllers als een van de weinigen nog steeds gebruik van zijn slin ger om de draaibrug over de smalle Drecht voor het scheep vaartverkeer open te zetten. Hij is wellicht in Nederland de brugwachter met de minste fa ciliteiten en de kleinste behui zing. Een vlonder van twee meter in het rond, opstaande zijden van twee6nhalve meter hoog, een rijksstoel, twee rijks potloden, een thermometer, drie puzzelboekjes voor beginners een kalender waarop het nieuwe jaar fris van de lever zijn eer ste bladzijde laat zien, een ver warmingsapparaat en niet te vergeten het boek waarin staat opgetekend hoeveel maal per jaar Jan Möllers en zijn collega op de houten brug de slinger hanteren. Honderduizenden zou den bedanken voor deze baan waaraan provinciale waterstaat de rang provinciaal ambtenaar C heeft verbonden.Jan Möllers en heel wat voor hem (de twee Koningen en Piet Versluis) baalden er niet van om jaar in jaar uit vanuit de „duiventil" links op Oude Wetering te kij ken, rechts tegen de provinciale brug, voor tegen 'n oude schuur en achter op de Willem van de Veldeweg. Integeendeel zelfs, ze genoten er op de vierkante me ter. Jan Möllers heeft het er he lemaal naar zijn ziri. Drie jaar hanteert hij nu al de slinger en houdt hij de boeken nauwkeurig bij. In „het hokje van Leimui den" blijkt het toch goed leven te zijn. Brugwachter Möllers zegt er tenminste over: „Ik geef toe dat het erg klein is maar je komt er wel tot rust. Dat is wat een mens tegenwoor dig nodig heeft. Vroeger werkte ik als homogeniseur (controle bij het samenvoegen van vet en melk red.) in een melkfabriek. Na zestien jaar melk had ik het wel bekeken. Ik solliciteerde bij het rijk want daar. aldus de Leimuidense brugwachter, zit je gewis gebijteld". Drie jaar gele den stapte Möllers voor het eerst op de brug. De met schip pers bloed uitgeruste Leimuide naar heeft zich in die drie jaar niet één dag verveeld. Neem nu alleen maar het afgelopen jaar. Niet minder dan veertien dui zend scheepjes voeren langs 1 uren dat Möl lers zich ten behoeve van het scheepvaartverkeer op de Drecht niet produktief kon ma ken bracht hij hoofdzakelijk door met het lezen van boeken en kranten en het oplossen van niet al te moeilijke kruiswoord puzzels en doorlopers. Jan Möl lers compleet met roodgebicsd brugwachterskostuum en -pet met zilveren band, wil nooit meer anders. Brugwachter Jan Möllers dirigeert het scheepsverkeer vanuit een mini huisje. Hij heeft het nog nooit zo naar zijn zin gehad. had verklaard, dat zo'n regionu le rampenbestrijding nog wc! jaren op zich zou laten wachtel en dat men toch ook nog anden gemeenten kon oproepen koi ,ook de heer Hekkelman het me het voorstel eens zijn. Meerdere vragen rezen toen met kwam op het voorstel tot ver planting van bomen van d< Hoogmndeseweg naar de omge ving van de Wilddreef en di Bosdreef. De heer van Haersmi Buma kwam met de vraaj waarom de opdracht aan di Heidemaatschappij was gego ven, terwijl het advies tot ver planting was gegeven door di boomchirurg Jörgen Copijn. Als antwoord kreeg hij, dat ho advies door de heer Copijn a jaren geleden was gegeven ei dat men toen over de vcrplaat sing het hoofd nog niet had ge broken. Sinds gisteren komt er ook eei sportschool in het bestemmings plan Binnenhof. Met unaniemi stemmen keurde de raud he voorstel van B en W goed on aan de heer Van Houdt grond ti verkopen ten einde hierop eei woonhuis met snuna-lnrlchtinj en een sportschool neer te zet ten. Vermoedelijk zal burgo meester Van der Have volgendi week donderdag de eerste puu voor dit nieuwe komplex slaan Met enige wijzigingen werd d verordening op de vaste raads commissies aangenomen. Do wij zigingen houden in, dat niet-com missieleden, met toestemminj van de voorzitter van de commis sie mee mogen discussiëren. I> wijziging betreffende de ver schuiving van rekreatie dat to de commissie maatschappelljl welzijn behoort naar de com missie onderwijs wordt nog uai de onderwijscommissie voorgt legd. Voorts werd de heer Haersm< Buma benoemd tot voorzitte van het algemeen bestuur vai de muziekschool "Rijnakkoord' en werd besloten voor de 14 vi katuren in de verschillend commissies van niet-raadsleda advertenties te plaatsen. Ook werticn de voorstellen tot he verlenen vun geldelijke steu aan de bewoners van woning wetwoningen in het besten! mingsplan „Binnenhof", tot aan koop van de woning Dr. va Rhijnstrp^t 17 en het voorstl tot vastsiv 'ng van de huurprij zen van de maaien van het gl bouw uan Hoodstraut 103 m( algemene stemmen aangertf

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5