Beleid in Katwijk moet welzijnskarakter krijgen Drs. Harry van Mierlo: Waarom vestigt men Ouwehand in Centrum? Achtervolging met schoten in nachtelijk Leiden Burgerlijke stand W erkgelegenheid Leiderdorp kreeg 'n gevoelige tik TARIEFSWIJZIGING Ouwehand betaalt ruim 4 ton grond Synthese DINSDAG 4 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 4 KATWIJK Harry van Mierlo, fractievoorzitter van gemeentebelangen in de Katwijkse raad, wierp een paar weken geleden tijdens de begrotingsbe handeling een aardig balle tje op. Pratend over het investeringsplan dat Kat wijk voor de komende vijf jaar heeft opgesteld vroeg hij zich af of het nu niet eens tijd werd voor een doelgericht welzijnsbeleid. Voor een investeringsplan voor niet-materiële zaken. Het beleid in Katwijk heeft zich door de jaren heen gekenmerkt door een duidelijke voorkeur voor materiële zaken. Minder stoffelijke zaken als onderwijs en cultuur kwamen er vrij be kaaid af. Het vereist weinig in zicht in de plaatselijke materie om tot deze conclusie te komen. Een blik in de door de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten opgestelde deelnota „Inven tarisatie van de Leefbaarheids factoren in het Gewest Leiden" leert voldoende: Katwijk staat er wat onderwijs en cultuur be treft zeer slecht op. Daartegenover staat dat Katwijk zich nog steeds kan tooien met het predicaat van „rijke ge meente". Van Mierlo daarover: „Op zich is dat mooi, maar ik vind dat „rijke gemeente zijn" een nogal discutabele zaak. Wat doen we ermee als over zeg vijf jaar de financiële ver- Het begrip „welzijn". Hoe is dat ♦e bepalen? „Je kunt van twee dingen uit- iets aan het welzijn gedaan kon gaan. Op de eerste plaats van de behoeften die bestaan bij de mensen en die er grotendeels zijn of komen of van wat er geld houding rijk-gemeente zich wij zigt? Dan kon het wel eens heel vlug afgelopen zijn met die luxe. Daarom geloof ik dat er 'beter direct, op korte termijn, worden. Laten we ons geld daar eens voor gaan gebruiken en de gebouwen financieren uit de re serves". eigenlijk zou moeten zijn. En dan kun je je afvragen: vindt de Katwijker zeer goed onderwijs wel zo belangrijk? Als dat niet zo is, moet het er dan toch ko men? Dat is een moeilijk punt. Maar ik geloof dat het een taak is van de overheid om de men sen duidelijk te maken wat hun belang is. Dat moet komen voor de zg. „rand- diensten" (de aparte begelei ding van moeilijke leerlingen op de scholen), dat men zich gees telijk gaat voorbereiden op een periode met meer vrije tijd. Maar hoe kom je nu in Katwijk tot een algemeen aanvaarde hoeveelheid welzijn? „Een doorsnee-opvatting dus. Die zou je bijvoorbeeld kunnen krij gen door een aparte commissie uit de raad te benoemen. Met daarin mensen uit alle partijen. En die laten praten over „wel zijn". Een commissie voor bij stand van welstandszaken voor mijn part". Geeft u eens wat voorbeelden van zaken die duidelijk voor verbe tering vatbaar zijn in dit op- zicht? „Daar kan ik vrij kort over zijn. Ze zijn vrij bekend. Iedereen weet bijvoorbeeld dat de afde ling sociale zaken zwaar onder bezet is. En dan kan men wel zeggen dat Katwijk een apart geval is vanwege z'n burenhulp etc., maar dat gaat niet. Het wordt tijd dat men eens van dat standpunt afstapt, dat de wel zijnszorg eens uit handen van de particulieren gehaald wordt. De overheid moet er zicht op houden. Katwijk Harry van Mierlo: als we echte politiek zouden bedrijven zouden we ze links en rechts om d En dan verder de woningbouw. De nieuwe wijken. En als nu nog de woningnood opgelost was. Maar Katwijk schijnt wat dat betreft ook nog tot de meest tragische gebieden te behoren. Ik heb me overigens hogelijk verbaasd over de uitlatingen van wethouder Van Dijk dat er na Molenblok Zuid nog maar 50 woningzoekenden zouden zijn. Ik heb dat niet goed begrepen. Niemand denk ik. anders had den we daar toch wel eens snel een borreltje op mogen gaan drinken. Blijven over: zaken als milieuhy giëne. Doodgepraat ondertussen. Maar toch gaat men Ouwehand (een visverwerkende industrie) midden in het dorp uitbreiden. En dat terwijl men toch verkondigd heeft dat de industrie zoveel mogelijk uit de dorpskern ge weerd zou worden". Waarom hoor je in de raad eigen lijk zo weinig van dit soort dingen? „Als je echt politiek zou willen bedrijven zou je ze inderdaad met deze dingen om de oren moeten slaan. Maar daar is nie- oren moeten slaan mand op uit. Werkelijke tegen stellingen zijn er niet in zo'n raad. De keiharde meerderheid slijt die vanzelf af. Daarom voel ik er veel voor om over deze zaken een gezamenlijke opzet te maken. Dat kan nu nog. Tegen de verkiezingen niet meer. Dan gaat iedereen weer leuke dingen voor zichzelf zitten claimen". UW MENING Slopershamers en woningnood Ergens in Leiden, in de Vodde- steeg, stond een leuk huisje. Het was wel geen nieuwbouw, n het was wel leuk, knus en dege lijk. Voor wie niet te hoge e stelt, en dat zijn gezien de hui dige woningnood erg veel men sen, leek het een paradijsje. Volgens de informatie van de gemeente was het echter een vervuild krot. Je vraagt je af waarom ze je geen juiste voor lichting geven. Als u vandaag langs het huisje zoudt lopen, zou u echter alleen maar een groot gat zien. De gevel is eruit ge broken. Het is dus onbewoon baar gemaakt! De laatste bewo ners, die in het huisje waren ge trokken nadat het al een tijdje leeg had gestaan, waren nog binnen toen de gevel door slo pershamers tegen de vlakte ging. Ze konden er niets aan doen. Semeenteambtenaren van woning toezicht namen zelf het breek ijzer ter hand. En dat terwijl ze op een goed verwarmde afde ling achter een mooi bureau be horen te blijven zitten. Ze had den er verdacht veel plezier in. Zelf zullen ze wel een goede wo ning hebben in een wijk die niet onder hun kont wordt weggesa neerd. )e politie was er ook bij. Met hen was wel te praten. Maar terwijl de bewoners van het huis met de mensen van de politie de kwestie stonden te bepraten, werd de boel al in puin gesla gen. Met instortingsgevaar werd geen rekening gehouden, hoewel dat toch niet denkbeeldig was. Ingrijpen deed de politie niet U met al, van het legertje men sen dat zonder woonruimte zit en bv. bij anderen inwoont, en van de groep mensen die ate liersruimte zoeken, hadden er een paar een huisje gevonden waar ze ontzettend blij mee wa ren. Op last van de gemeente werd het hun echter ontnomen, er werd letterlijk een puinhoop van gemaakt. En het was niet eens het eerste huisje uit de buurt. De rest zal trouwens ook nog wel volgen. De laatste bewoners: Paul en Wiesje, Postadres: Clarensteeg 37. LEIDEN De 22-jarige M., die vorig jaar december ontvluchtte uit de jeugdgevangenis in Zut- phen is in de afgelopen nacht op de Lange Gracht gearresteerd na een achtervolging met een surveillance-auto en het lossen van waarschuwingsschoten. De Inbraken LEIDEN In het weekeinde van de jaarwisseling is zowel bij Al- bert Heijn op het Bevrijdings plein als bij V. D. ingebroken. A.H. mist ongeveer vierduizend pakjes sigaretten en bij V. D. werd een greep gedaan naar gouden en zilveren sieraden. Op de derde etage werden ook ver nielingen aangericht in de lunch room. Daar werd met gebak in het wilde weg rondgesmeten. tronhcvul Geboren: Brigitte Barba ra Theodora, dochter van: A. H. J. Steen voorden, machinist, en: C. M. van Dam: Johannes Gerardns Jaco bus Maria, zoon van: G. J. Korte- kaas. bloemtooUenkweloer, en: E. C. Wl'lihelmii cobus Cornells, Wassenaar. Helena Arendje Paulina: Kok. Wilhelmus Johannes Maria, en: Glezen. Corne lia Maria Berendlna Engellna: Kor- tekaus. Wilhelmus Jozepbus. en: van den Berg. Rieta BernadeMe Ma ria: van den Berg. Johannes Theo- dorus Maria, en: van Wezel, Jose- phlnn Cornelia: Borst. Johannes Leonard us Petrus. on: Capelle. Geertje. OEGSTTGEEST GEBOREN: Felici ty, d. v, E. van der Wolk en van C, Grmberg. GETROUWD: H. N. tan der Kolk en P. Lentejas. H. P. Noordermeer en P. van Beek, R. A. J. Peer en J. M. Grlbnau, J. M. Siravers en E. M. Sc-halkwljk. A. W. J. van der Weide en O. M. Boes. H. O. Engel- ehor en N. J. Reijneveld. J. van Tol en A. W. C. M. Borst. P. F. Zorn on C. G. Woordes, J. S. Dekker en A. M. de Graaf. G. J. V. Hotze en C. J. den Haan. OVERLEDEN: A. D. Hakkenberg. J. ontvluchte gedetineerde bevond zich in een auto die de aandacht trok van een surveillancewagen. Toen de agenten op de wagen af gingen, spoot die plotseling vol gas weg. In de binnenstad bij de Korte Mare kon eindelijk de auto worden klemgereden waarop twee mannen te voet verder vluchtten. Na waarschuwings schoten konden zij worden aan gehouden. Directiewisseling hij ziekenfonds „Boerliaave" LEIDEN De heer C. Lange- zaal, arts is met ingang van 1 januari voorzitter geworden van het Algemeen Ziekenfonds Boer- haave. Hij is de opvolger van de heer C. van Alphen, die deze functie meer dan 30 jaar heeft bekleed. Bij Boerhaave heeft deze week ook een directiewisseling plaats gehad. De heren H. Smit en H. Th. la Rivière hebben op eigen verzoek eervol ontslag gekre gen. Zij worden opgevolgd door de heer J. Kool. LEIDERDORP De werkgele- De moeilijkheden van de twee genheid in Leiderdorp is vorig jaar niet onaanzienlijk afgeno men! door aangekondigde be- drijfsinkrimpingen of personeels- afvloeiing, zoals het geval was bij N.V. Durisol-Mevriet en de N.V. Verenigde Touwfabrieken. Met ingang van januari 1972 worden de tarieven gewijzigd. Het nieuwe vastrechttarief luidt als volgt Voor woningen: Voor een meter met enkel telwerk vastrecht 3,50 per maand, de eerste 1200 kwh per jaar 9 cent per kwh en alle volgende kwh per jaar 8 cent per kwh. Voor een meter met dubbel telwerk vastrecht ƒ6,— per maand, de eerste 1200 dag-kwh per jaar 9 cent per kwh en alle volgende dag-kwh per jaar 8 cent per kwh. De nacht-kwh 4 cent per kwh. Voor bedrijven: Voor een meter met enkel telwerk vastrecht 4,50 per maand en 8 cent per kwh, vermogenstoeslag 4 cent per kwh. Voor een bedrijf gecombineerd met een woning wordt de vermogenstoeslag niet in rekening gebracht voor de eerste 1200 kwh per jaar. Voor een meter met dubbel telwerk vastrecht ƒ7,— per maand, 8 cent per dag-kwh en 4 cent per nacht-kwh, ver mogenstoeslag 7,7 cent per dag-kwh. Voor een bedrüf gecombineerd met een woning wordt de vermogenstoeslag niet in rekening gebracht voor de eerste 600 dag-kwh per jaar. Overige tarieven: In de tariefgroepen I en II worden de kwh-prjjzen verhoogd met 0.1 cent. In de tariefgroep V worden de kwh-prijzen verlaagd met 0,4 cent en de kw-prijzen verhoogd met 10%. Het vaste bedrag wordt in tarief Vb gebracht op 2,50 per maand. Brandstofclausule: In januari van elk jaar worden de kwh-prijzen aangepast aan de gemiddelde brandstofprijs en wel met 0,1 cent voor elke volle 2,50 dat deze prijs hober is dan 47,50 per ton. Voor het jaar 1972 wordt deze toeslag 0,4 cent per kwh. Omzetbelasting: De in deze aankondiging genoemde bedragen worden verhoogd met 14% omzet belasting. De Directeur. grootste Leiderdorpse fabrieken overtroffen het positieve effect, dat het gevolg was van het ge reedkomen van verschillende nieuwe fabriekspanden aan de Lijnbaan. Burgemeester Van der Have, die deze zaken gisteravond aanroer de in zijn Nieuwjaarsrede tot de gemeenteraad, zei te hopen, dat op de gronden, die de gemeente verwierf van de Touwfabriek, spoedig kantoorgebouwen en schone industrieën gevestigd kun nen worden. Dit om te voorko men, dat Leiderdorp nog sterker een forensengemeente wordt. De burgemeester, die verwachtte, dat dit jaar het bevolkingsge tal op 18.000 zal komen, prelu deerde verder nog op een ge meenschapscentrum, een sport hal en eventueel een nieuw raadhuis. Dat begint binnen de gezichtskring te komen, aldus de heer Van der Have, nu dit jaar begonnen wordt met de be bouwing in Winkelhof en de laatste fase van de Houtkamp in uitvoering komt. Levensgevaarlijke spoorwegovergang 4 maanden eerder buiten gebruik LEIDEN Het spoorwegempla cement aan de Herensingel en het spoorlijntje naar dat empla cement worden al met ingang van 1 februari aanstaande opge heven, vier maanden eerder dan aanvankelijk in de bedoe ling lag. De levensgevaarlijke spoorweg overgang op de Willem de Zwij gerlaan, waar de afgelopen ja ren diverse ongelukken met do delijke afloop hebben plaatsge had, zal dus binnen enkele we ken buiten gebruik worden ge steld. Dit heeft het college van B. en W. meegedeeld op vragen van het socialistische raadslid L. Jonker. Wat u ook moet weten Lenden De receptie, die van avond in het Gulden Vlies ter gelegenheid van het jubileum van de heer Köllman wordt gehouden, zal besloten zijn. HAZERSWOUDE B en W hebben gisteravond hun nieuwjaarsreceptie gehouden. Opvallende gasten waren de leden van het brandweer korps, gekleed in uitgaans- uniform. HAZERSWOUDE St. Ber- nardus I speelt zondag thuis tegen Meerburg. Aanvang half drie. WOUBRUGGE Het be stuur van de voetbalvereni ging Woubrugge recipieert in de kantine op zaterdag 8 ja nuari van 4 tot 7 uur. Om 8 uur is er voor de spelers en belangstellenden een nieuw jaarsbal. 'VOORSCHOTEN De wijk raad Boschgeest heeft aan B en W gevraagd te bevor deren dat de wijkraad regel matig op de hoogte gesteld wordt omtrent de uitvoering van de structuurnota. VOORSCHOTEN De wijk raad Noord Hofland houdt op 12 januari in het Pastoor Van Bemmelen-gezondheids- centrum een openbare verga- VOORSCHOTEN Met in gang van vrijdag zal de weekmarkt een dagmarkt worden. De markt wordt ge houden van 's morgens tien uur tot 's avonds zes uur. De wekelijkse koopavond wordt gehandhaafd op vrijdag van ?.even tot negen uur. VOORSCHOTEN In de raadszaal heeft het college gisteravond zijn nieuwjaars receptie gehouden. Gasten onder meer mr. Klaasesz, dr. Paraat nam afscheid van vier leden ALKEMADE De Vrijwillige Brandweer Paraat heeft af scheid genomen van vier leden, die de wettelijk gestelde leef tijdsgrens van 55 jaar hebben bereikt. Dat zijn de heren Th. Huigsloot, E. Iedelenburg, Gr. van Kins en secretaris W. Zwartjes, die gisteren voor het laatst zijn jaarverslag (met een overzicht van de 32 jaar, waar in hij paraat was) uitbracht. Na de jaarvergadering van het korps kwam burgemeester Smolders officieel namens het gemeentebestuur afscheid ne men nadat hij al eerder op be zoek was geweest bij de wegens ziekte verhinderde Gr. van Kins. De burgemeester liet het niet bij mooie woorden alleen en bood een feestelijk pakket van de slijter aan. Commandant Kees Vesseur sprak een met veel humor doorspekt afscheids woord en bood als blijvende herinnering door Joop Oomen vervaardigde miniaturen aan van de eerste brandspuit die de Veen heeft gekend. Na het „ce remonieel" werd de avond fees telijk afgerond. Van der Stoel en oud-burge meester Kool. WASSENAAR Op maan dag 10 januari vergadert de rechtskundige commissie en op de twaalfde komt de com missie Openbare Werken bij- WARMOND Het maande lijkse spreekuur van de voor zitter van de woonruimte-ad viescommissie is verplaatst naar 11 januari van half acht tot half negen. KATWIJK Het gemeentebestuur van Katwijk zal de raad donder dag a.s. voorstellen om een gedeelte van het voormalige terrein van Synthese te verkopen aan Ouwehands Rederij en Visverwerking NV. Het gaat om een oppervlakte van 4200 m2 waarvoor een bedrag van 420.000 betaald moet worden. Ouwehand mag geen vis- of stank- verspreidende materialen - ter beoordeling van de raad - opslaan. Verder biedt het plan zoals het de raad wordt voorgelegd ruimte voor de bouw van 66 woningen, Twaalf eengezinswoningen, 54 eta ge-woningen. Sassenheim De heer en mevr. G. Heemskerk-Bloemendaal. Westerstraat 15 gingen 50 jaar I geleden in ondertrouw. Al zijn ze in Rijnsburg en Leiden gebo- ren. toch zijn het echte Sasse- mers, vanaf hun prille jeugd zijn ze in Sassenheim woonachtig. De heer Heemskerk was z'n hele leven in de bloembollen werk zaam o.a. van 1915 tot 1925 bij Manchester om de Engelse taal te leren. In de eerste wereldoor log hoorde hij daar meermalen Duitse zeppelins met hun bom- menlast overgaan. Van 1925 tot 1957 was hij, met onderbreking van de oorlogsjaren '40-'45, bol- lenreiziger op Engeland. In z'n vrije tijd was de heer Heemskerk trouw lid van het plaatselijk Har moniekorps „Crescendo". Ruim 30 jaar speelde hij piston en ba riton, terwijl hij thans dagelijks thuis nog op de orgelbank te vin den is. Een schaduw over het leven van het bruidspaar en hun kinderen een zoon en een doch- ter) is wel dat de heer Heems- i kerk door een oogaandoening se dert 1957 z'n gezichtsvermogen kwijt is. Verder zijn beiden resp. 79 en 77 jaar, nog kerngezond. Zoeterwoude Bij het zilve ren jubileum van de wo ningbouwvereniging Sint Willibrord dat enkele maan den geleden werd gevierd bood wethouder P. v. Hof wegen, namens het gemeen tebestuur een beeldhouw werk aan van de Haagse kunstenaar Pim van Moor- sel. De afbeelding van drie spelende muzikanten noem de de wethouder symbo lisch voor de goede samen werking tussen de woning bouwcorporatie en de ge meentelijke overheid. Dezer dar>en is het werk geplaatst op hot gazon nabij het kan toor van Sint Willibrord.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4