Sylvia de Leur kreeg Mijn tante Victoria op het lijf geschreven Gelijke kansen voor jongens en meisjes Vijf concerten van Theodorakis Montreux weer net zo als vroeger Nederland laatste op Eurovisie songfestival TERUGBLIK Hou het scherm in 't oog IN EEN DIKKE ZOEN VOOR DE JUFFROUW PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 4 JANUARI 1972 Dochter Sylvia en va der De Lange laten zich wederzijds de kaas niet van het brood eten. Mary Dresselhuys als de potige potentate Gerda Grootenbroek. „Ik wou dat iemand mij eens een toneelstuk of tv-spel op het lijf schreef" Deze artistieke ontboezeming werd geruime tijd geleden ge slaakt door Sylvia de Leur tij dens repetities van het cabaret programma Rust noch duur. Het was aan geen dovemansoren gezegd, want Jan Staal stond in de buurt, de acteur die in de Arena-periode van De Nieuwe Komedie zes jeugdspélen schreef en ook nadien toneelspe len afwisselde met toneelschrij ven. Hoe serieus Jan Staal col lega Sylvia heeft genomen kan men vanavond bij de VARA ge waar worden, wanneer de eer ste aflevering wordt uitgezonden van de uit acht delen bestaande thriller-comedie Mijn tante Vic toria. Jan Staal: „Men krijgt Sylvia te zien in de hoofdrol van dit spel precies zoals Sylvia is. Zij is ty pisch iemand die secundair rea geert, d.w.z. de aardige vrouw, die zij is, accepteert onmiddel lijk elk voorstel van een ander, maar laat pas in tweede instan tie weten of zij er wat in ziet. Haar meegaandheid slaat dan om in een doelbewust volgen van eigen wil". Deze wendingen in Sylvia's per soontje levert in dit tv-spel de nodige verrassingen op. Aan vankelijk schijnt zij in het schuitje te varen van snode plannensmeders, maar dan gooit zij resoluut het roer om en gaat het boze volk bedremmeld af. Da komt ook aan het licht hoe tante Victoria aan haar ein de is gekomen in de vijver van haar 19e-eeuwse landhuis, met welk verscheiden een lichtzinnig leven ten einde kwam. Bij testa ment krijgt Sylvia de Leur als Betty de Jager het huis toege wezen. Zij weet niet goed raad met dit bezit, maar de potige pontentate Gerda Grootenbroek (Mary Dresselhuys) richt er een salon in voor vermoeide Jan Staal heeft de lijfelijke wens van Sylvia zo letterlijk geno men, dat hij deze geschiedenis laat spelen in hetzelfde landhuis als waarin Sylvia in werkelijk heid woont, zij het dat het inte rieur in de NOS-studio moest worden nagebouwd. Sylvia be weegt zich dan ook met opval lend gemak in dit namaak-huis. Jan Staal: „Maar niet alleen met Sylvia heb ik direct op persoon lijke wensen af kunnen schrij ven. Niet minder soepel verliep de samenwerking met Berend Boudewijn, die de regie van dit spel heeft. Vele scènes hebben we samen gemaakt, maar dan zo dat ik de dialogen schreef en hij daarbij in één moeite door de gespeelde situaties bedacht. Zo komt een tv-spel heel wat voorspoediger tot stand dan wanneer een geheel geschreven spel weer eens het rode potlood van de regisseur moet passe ren". Waarmee Jan Staal overigens niet wil suggereren, dat dit tv-spel als zachte stroop uit de pen is gevloeid. Uiteindelijk moest het verhaal ook nog een een keer bedacht worden. Daarvoor is Jan Staal bij Sylvia thuis gaan zitten. Hij liet de sfeer op zich inwerken en bedacht wat er in zo'n huis zoal kan gebeuren. Daarna schreef hij voetje voor voetje de tekst aan de hand van Sylvia, die regelmatig corrige rend optrad met kreten als „Maar in zo'n situatie zou ik zo-iets nooit doen". Dan moest Jan Staal ofwel de situatie ver anderen ofwel de reactie van Sylvia daarop ofwel wijzigingen aanbrengen in de door hem be dachte wendingen. De auteur liep dermate consequent aan de hand van Sylvia, dat hij haar in de afgelopen zomer zelfs is ge volgd naar haar vakantie-oord om maar niets aan contact te hoeven missen. Jan Staal: „Het spel is overwe gend als thriller geschreven. In de eerste aflevering merk je dat nog zo niet, omdat de kijker vertrouwd moet worden ge maakt met figuren en omstan digheden. Dit vergt tijd en een traag tempo. In de tweede afle vering komt de zaak echter lek ker op gang. Dan krijgt dit spel ook iets van een comedie, maar dit laatste wordt vooral bepaald door de spelers, hoe zij er tegen aan gaan staan, wat zij ervan maken". Wat de bezetting betreft is men niet ongelukkig geweest. Zat men al goed met Sylvia en Mary Dresselhuys, met Bob de Lange als de vader van Sylvia en Lex Goudsmit als ruige gast kreeg men de beschikking over typeurs die de nadrukkelijk doorgestoken kaarten hier en daar behendig schudden. Dit al les tenminste in de opvatting van Jan Staal en Berend Bouw- dewijn, die beiden blij zijn een oorspronkelijk Nederlands stuk in opdracht van de VARA met grote zorg en ruime mogelijkhe den te hebben kunnen maken. Berend Bouwdewijn persoonlijk was bijzonder verheugd, dat hij dit spel samen met Jan Staal heeft kunnen doen, omdat Jan afwisselend op het toneel en in het cabaret werkzaam is ge weest, o.m. twee jaar bij Wim Sonneveld, en dat hij daardoor gespitst is op het schrijven van snelle, suggestieve scènes. Jan Staal: „Ik heb veel tijd gege- van aan het schrijven van dit spel, maar daarnaast bleef ik toneel spelen, want met schrij ven is hier geen droog brood te verdienen. Intussen ben ik ech ter alweer begonnen aan het schrijven van een tragi-komisch toneelstuk in opdracht van Bob do Lange, die het in de vrije productie wil brengen. Samen met Bob wordt hier elke dag aan gewerkt". TON OLIEMULLER AMSTERDAM De Griekse componist Mikis Theodorakis zal in ja nuari vijf concerten In ons land geven en wel in het concertgebouw in Amsterdam (23), de Doelen Rotterdam (24), Utrecht Jaarbeurs (25), Den Haag Congresgebouw (26) en Martinihal Groningen (27). Mikis Theodorakis wordt begeleid door zijn eigen orkest. Dit optreden in Nederland is een onderdeel van een wereldtournee door vijftien landen in het eerste half jaar van 1972. Voor de twaalfde maal wordt, van 27 april tot en met 4 mei 1972, in Montreux het Concours om de Gouden Roos gehouden. Evenals in voorgaande jaren staat het concours, dat wederom onder auspiciën van de E.B.U. en in nauwe samenwerking met de Zwitserse televi sie door de stad Montreux wordt georganiseerd, weer open voor di verse categorieën amusementsprogramma's in kleur of zwart-wit. Bij wijze van experiment werden het vorige jaar geen programma's buiten mededinging vertoond. De hors concours-programma's wer den toen vervangen door discussiebijeenkomsten, die werden inge leid door programma's die betrekking hadden op het onderwerp van het gesprek. Deze colloquia worden ook nu weer gehouden, drie in getal, maar men keert toch zij het in beperkte mate, terug tot de hors concours-programma's voor de vertoning waarvan ten hoogste twee halve dagen wordt uitgetrokken. Deze programma's mogen niet langer dan een half uur zijn. Mocht de voor de vertoning hier van ter beschikking staande tijd niet toereikend zijn, dan behoudt het organiserende comité zich het recht voor een keuze uit de inge zonden programma's te doen. lan het Eurovisie Songfestival 1972, dat op 25 maart in Edinburgh wordt gehouden, nemen achttien landen deel, dezelfde die afgelopen jaar in Dublin vertegenwoordigd waren. De loting voor de volgorde waarin de solisten van deze landen zullen zingen heeft het volgende resultaat gehad: I. West-Duilsland, 2. Frankrijk, 3. Ierland, 4. Spanje, 5. Groot-Brittan- nië, 6. Noorwegen, 7. Portugal, 8. Zwitserland. 9. Malta, 10. Fin land, 11. Oostenrijk. 12. Italië, 13. Joegoslavië, 14. Zweden, 15. Mo naco, 16. België. 17. Luxemburg en 18. Nederland, toals bekend is, zal het duo Sandra en Andres Nederland in Edin burgh vertegenwoordigen. Het liedje dat zij zullen zingen wordt ge kozen tijdens het Nederlandse Songfestival, dat op 16 februari wordt gehouden. De inzending van liedjes voor het festival staat open tot 10 januari a.s. Joost Tholens documentaire „De winkel öm de hoek", gister avond in het KRO-programma, was ons sympathiek, vooral door de aanpak. In die aanpak stond de mens, in dit geval de Utrechtse melkhandelaar Slot centraal. Het was met recht een „portret van een kleine zelfstandige". Wat ons vooral opviel was het feit dat zo'n man, en dat samen met zijn vrouw, er erg hard voor moet werken om er een boterham aan over te houden. Dat hij dat doet in de weten schap dat de broodbelegging steeds minder wordt maakt dat werken niet altijd plezierig. Toch lijkt een groot deel van die kleine middenstand tot uitster ven gedoemd. De cijfers die ge toond werden spreken boekde len. Het is een facet van onze tijd dat we, geloven we, moeten accepteren. Met een gevoel van spijt overigens voor mensen als het echtpaar Slot. „Brandpunt" kwam met een „ex tra" over de Audet-affaire. Dat krantenconcern wordt via beurs- manipulaties bedreigd met een overval en Audet-woordvoer- ders, met name Gelderlander hoofdredacteur Frequin, hadden daar geen goed woord voor over. We kunnen Frequins woede be grijpen, zoals we ook begrip hebben voor de ontstemming die eerder bij andere bladen heerste toen die door Audet werden overgenomen. De kapi taalstructuur van Audet liet die vroegere overnemingen toe, ze lijk. Brandpunt mag daar met Frequin verontwaardigd over zijn, Brandpunt gaf evenwel geen compleet beeld van de stand van zaken, dachten we. I Bij de AVRO was André van Duyn aktief in een lach-of-ik- schiet-show. Andreé lijkt een beetje terug te vallen op zijn al lereerste sukses: aanleunen te gen de prestaties van collega artiesten. Voor ons een te ge makkelijke succesbron. AVRO's Televizier had de kerst vakantie in de benen. Behalve geen echte nieuwsachtergron- den, maar levering uit wat toe vallig voorradig was. Daaronder een reportage van Jan Brusse uit Montpellier, waar „witte taxi's" rijden. Idee dat nogal onbezorgd werd gepresenteerd als oplossing van alle verkeers problemen in onze grote ste den. Ook in Televizier een keiharde Amerikaanse dokumentaire over hard-drugs-gebruikers. Met al die neus-sondes een haast onzin delijke aanpak. Maar mis schien effectief ter afschrik king. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NCRV 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Het Nederlandse sport paard 19.30 uur Little woman 20.00 uur Journaal 20.21 uur Please Sir 20.45 uur Eenmaal andermaal (quiz) 21.45 uur Hier en Nu 22.25 uur Dag dag 22.30 uur Journaal NEDERLAND II VARA 18.45 uur 19.05 uur 19.30 uur 20.00 uur 20.20 uur 20.50 uur 21.30 uur 21.35 uur 22.25 uur 22.50 uur 22.55 uur Fabeltjeskrant De zwarte tulp Koning klant Journaal Mijn tante Victoria Een dikke zoen van de juffrouw Simon Carmiggelt Jason King Ombudsman Journaal Den Haag vandaag TELEVISIE MORGEN NEDERLAND I NOS 10.45 uur: VARA 17.00 uur: 18.45 uur: 18.55 uur: 19.05 uur: 19.50 uur: 20.00 uur: 20.20 uur: 20.30 uur: 20.35 uur: 22.25 uur: 22.50 uur: 22.55 uur: Schooltelevisie Hoedjesstad Fabeltjeskrant Journaal Van gewest tot gewest Toeristische tips Journaal Zendtijd KVP Socutera Pal Joey (musical) Studio Sport Journaal Stromingen NEDERLAND II Bob Loeven, presentator van „En een zoen voor de juffrouw" in gesprek met een aantal kinderen KUNST EN KUNSTENAARS Het Rotterdams Philharmonisch Orkest begint donderdag 13 ja nuari een tournee door drie Westeuropese landen. Er wor den concerten gegeven in 9 plaatsen in Duitsland, 4 plaat sen in Oostenrijk en in het Franse Montbeliard. Johan Victor Dahlberg. de Suri naamse componist overleed in 1946. In het Haagse Gemeente museum wordt op 12 januari een tentoonstelling geopend, ge wijd aan zijn leven en werken. De iijd breekt tolangramerhand Het Net| sportpaard weer aan waarin de lagere scholen beginnen met de in schrijving van hun zesdeklas- sers voor scholen van het voort gezet onderwijs. De één moet naar de Mavo de andere moet naar de huishoudschool en de derde moet naar de LTS. Toch kunnen de leerlingen misschien evenveel en zijn het de ouders die de keuze maken. Het paard, met name het sport paard, komt steeds meer in de belangstelling. In deze uitzen ding van Dier en vriend staan twee vragen centraal: Hoe be paalt men het type en welke methoden worden gevolgd om een paard te krijgen dat aan de gestelde eisen (licht, snel en wendbaar) voldoet. Voor dit programma werden op namen gemaakt op de hengsten en merriekeuringen 1971 te Utrecht, de UTV en het con cours hippique te Nunspeet. Uit een onderzoek is gebleken dat met name, bij meisjes talent Ned. I 19.05 uur. wordt verspild doordat hun toe- komst gedetermineerd wordt Plöase Sir door het milieu, de ouders en Maureen een oud-leerlinge van 5c soms de school. Hierover gaat is de belangrijke figuur in deze deze uitzending van En een tweede aflevering. Ze schopt te- zoen van de juffrouw. De titel „Marie word wijzer" slaat op een aktie van o.a. MVM en Dol le Mina die strijden voor een betere opleiding en begeleiding van de meisjes. Ned II 20.50 uur. gen wil en dank een reünie haar klasgenoten in de war, maar zorgt er uiteindelijk voor dat iedereen weer bijelkaar komt. Hedges moet nog wat wennen aan zijn nieuwe klas 4c. Ned. 20.21 uur. Eenmaal, andermaal Veilingmeester Gerrit den Braber ontvangt weer veel gasten, die zaken ten verkoop aanbieden, voor het goede doel. Als gasten worden verwacht: freule Wttewaall van Stoetwe gen, Prof. dr. A. Vondeling, Willy Ruys, Peter Tetteroo en Hans van Eyk, Die Delftse Ni- colaes Sangers en Sandra en Andres. Dr. Vondeling en freule Wttewaall van Stoetwegen tre den op als Thomasvaer en Pieternel en spreken de tra ditionele op rijm gezette hieuw- jaarswens uit. Ned. I 20.45 uur. De zwarte tulp Cornelis van Baerle is in de ge vangenis terecht gekomen. Hij heeft echter kans gezien de tul penbol mee te smokkelen. Rosa de dochter van de cipier is van Baerle zeer terwille. Ned. II 19.05 uur. Dr. Vondeling als Thomasvaer in het programma Eenmaal ander maal. Mijn tante Victoria De eerste aflevering van een nieuwe tv-serie naar een ver haal van Jan Staal met in de hoofdrollen Sylvia de Leur, Mary Dresselhuys, Bob de Lan ge en Lex Goudsmit. Ned. II 20.21 uur. Jason King King lost de diefstal op van een beroemd kunstwerk. Hij heeft weer iedereen door, tenminste te oordelen naar zijn zelf volda ne gezicht. De tweede afleve ring van Het gestolen goud wordt 11 januari uitgezonden. Ned. II 21.35 uur. De ombudsman Marcel van Dam, hij ontving de Forestersprijs, stelt problemen van de kijkers aan de orde. Ned. II 22.25 uur. NOS 18.45 uur: 18.55 uur: VARA 19.05 uur: 20.00 uur: 20.20 uur: 21.10 uur: 21.45 uur: 22.20 uur: 22.45 uur: kleur Dagje ouder Journaal Weense operette Wie niet (interview) Achter het Nieuwe internationaal Kenmerk Journaal RADIO HEDEN Chr. Historische Unie. KRO: IS.» Nws. 18.41 Actual. 18.50 Voorbe- schouwing over komende KRO- progr. 19.00 Musicerende dilettan ten: Coro Canta Antlyas (Antilliaan» Koor). 19.30 Dood doet leven: ge sprekken over teven, dood en toe komst. 19.45 Do zingende kertc: mu-1 ziek in de liturgie. 3J.O0 (S) Festival van Vlaanderen 1971: Tenor en pia- ino: klass. liederen. 30.45 SchooQra- 21.00 Mllos Rejnus, Dartsorkest The Skymasters. 19.35 parte. 19.30 Vanavond, Brussel <324 ra.) Nederlands 18.00 Nws. 18.06 Uitzending voor de soldaten. 18.28 Paardesportber. 18.30 Wegwijs wezen. 18.45 Sportkroniek. 18.55 Taalwenken. 19.00 Nws. en ac tual. Daarna l"-"*- **-*- bondskronlek. m. 33.40-23.45 Nws. RADIO MORGEN TROS: 7.00 Nws. T.03 (S) Ontbijt xo's (Soos): lichte gramm.muz. reporta ces en ber. (7.30 Nws.7.41-8.00 Ac- tuail. S.30 Nws.: 8.41-8.80 Actual.)! 10.00 Voor de vrouw. (W.3M0.33 Actual. 13.00-13.05 Raden 14.00 Huisbezoek: pastoraal gesprek van mens tot mens. NOS: T4.10 Van Ta-ta tot totale taart: een rubr. ovei het leven in de taal. 14.20 (S) As- pekten van de kamermia. mod. muz. 14.50 Meer over minder: D« i de sprekende minderheid. Vocaal-ensembleWBt. Overheidsvoorlichting17.30 Mens en samenleving. Kees van Maasdam ln gesprek met de heer D. Reumcr, directeur van de centrale vereniging voor openbare bibliotheken. NCRV: 17.30 Nws. 17.33 Hier en Nu: actual. VARA: 7.00 Nws.; 7.11 Ochtendgymn.1 7.20 (S) Dag woensdag!: mm. «I Informatie. (Om 7.33 Van dl voorpag.) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Actual. 8.23; (S) Dag woensdag (vervolg). (Om 8.36 Van aUe markten thuis.) 9 Rad low eekblad. met om 9.35 water standen. om 9.15 Koning Klant, ont 10.45 Voor de kleuters, om 11.0(1 Nws. en om 11.03 Op de koffie. 13.® Vlagtwedde - Centraal: rechtstreek se ultz. met, over en te midden van mensen. 13.00 Nws. 13.11 Actual. 13.25 (S) Melodieën Expres: llchl muz. progr. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Speelruimte, ge var. progr. mei actual, en muz. (16.00 Nws.) 17.01 i (S) Geef me de vijf: verzoekpl progr. 17.55 Mededcl. HUv< i in AVRO: 7.00 Nws. 7.00 Steevast. 8.04 1 Nws. 8.02 Radio jou rn 8.05 Steevaaf (ven 9.00 Nws. 9.03 De negen- uur-öhow. 10.00 Nws. 1O.0B Arbeid* vit. pop. verz. pl. progr. (ll.Ol Nws.) 12.00 Nws. 12.03 Radio),--urn. 12.06 Zet 'm op. (13,00 Nws.) 14.« Nws. 14.03 Superclean Dream machi ne'. 16.00 Nws. 15.03 Lichte pflatcn, (16.00 Nws.) 17.00 Nws. 17.03 Radla Journ. 17.06-18.00 Postbus 700: vera pl. progr. Brussel (S24 m.) Nederland* 12.0") Nws. medodel en SOS-ber. 13.01 Lichte muz. 12.50 Buitenlands pers» lcbt. 13.00 Nws. weerber. en to

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2